Feuilleton- vertellingen Landbouwberichten BRABANTSCHE BRIEVEN. rijtuig, dat is uitgerust met een houtgas- generator; b. dengene, die anders dan door koop van hout op stam met bevoegdheid tot veiling of rooiing .gebruiksgerechtigde is van een bosch of anderen houtopstand, of door diens gemachtigde, voor zoover zij recfhtstreeks ver- koopen en afleveren aan dien houder van een motorrijtuig, dat is uitgerukt met een hout- gasgenerator, die met dit voertuig de blokjes afhaalt uit het bosch of van den houtopstand, waar zij zijn vervaardigd, dooh uitsluitend voor zoover de blokjes zijn bestemd voor verbruik in dien generator; c. den vervaardiger van de blokjes aan de onder a genoemde maatschappijen. (St.ct.) ANTWEBPSOHE KINPEREN NAAR BREDA EN GINNEKEN. Men sohrijft uit Breda aan de NJR.Crt. Reeds geruimen tijd bestond bij vele inwo- ners van Breda en Ginneken het veri.angen om aan de stad Antwerpen een tasbbaar be- wijs van dankbaarheid te geven voor de ge- durende de evacuatie van 1940 zoo go >d ge- geven hulp en gastvrijheid Dit verlangen zal thans in vervulling gaan. Borgemeester B. IW. Th. van Slobbe heelt een comite cnder voorzitterschap van zijn echtgenoote geinstalleerd, welk comite zich ten doel stelt 250 Antwerpsche kinderen van 6 tot 10 jaar gedurende drie maander. een gastvrij onderdak te verschaffen bij families te Breda en Ginneken. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft zijn voiledige medewerking toegezegd, zoodat de tijdelijke pleegouders der 250 Antwerpenaartjes zich geen extra-distributiezorgen behoeven te maken, aangezien voor ieder kind de noodige distributiebescheiden zullen worden verstrekt. NAAR EENHEID IN HET BOUWBEDRIJF. De Nederlandsche aannemersbond en patroonsbond voor de bouwbedrijven in Ne- derland, afd. Rotterdam, de patroonsvereeni- ging, Rotterdamsche bouwkring Algemeen Belang, de Nederlandsche Katholieke bond van bouwpatroons, afd. Rotterdam en omstre- ken en de eerste patroonsvereeniging Rotter damsche bouwkring, hebben een overeen- komst gesloten, tengevolge waarvan is op- geridht de F. R. W. B., de federatie Rotter- damsch werkgeversbedrijf. Het doel van deze nieuwe federatie is te zijn een orgaan van samenwerking en geza- menlijike vertegeniwoordiging en een orgaan in gevallen, waarin zulks door de overheid wordt gewenscht. 'Men heeft hiermede het oag op de uitvoering van burgerlijken-, utili- teits-, water-, spoor- en iwegenbouw in Rot terdam en omgeving. BOl'WEN VERBOUW VAN BIJZONDERE SCHOLEN MET ON BEPERKTE MEDE- DINGING. De secretaris-generaal van binnenlandsche zaken heeft, door tusschenkomst van de col leges van gedeputeerde staten en op verzoek van zijn ambtgenoot van opvoeding, weten schap en oultuurbescherming, het volgende medegedeeld aan de gemeentebesturen. In sommige gemeenten wordt de aanbe steding van den bouw of verbouiw van bij- zondere scholen door de desbetreffende school- besturen beperkt tot aannemers, die bij een bepaalde organisatie zijn aangesloten. Uiteraard moet het wenschelijk worden ge- adht, dat in gevallen als hier bedoeld, waarbij zij het indirect overheidsgelden worden besteed, een zoo ruim mogelijke gelegenheid tot medediniging wordt geboden en niet zekere ca.tegorien van aannemers tevoren worden uitgesloten. Weliswaar laat de Lageronder- wrjswet het bestuur eener bijzondere school ten aanzien van den bouw of verbouiw van scholen, iwaarvoor de in die wet voorgeschre- ven procedure geldt, in beginsel vrij in de wijze van aanbesteding, doch, indien B. en W. der gemeente zich niet kunnen vereenigen met de wijze, iwaarop het sclhoolbestuur den bouw (verbouw) wenscht te doen uitvoeren of tot de opdracht daarvan aan een of meer aannemers te geraken, kunnen zij zich goed- keuring van de opdracht voorbehouden of een openbare aanbesteding met recht van mede- dinging van ieder voorschrijven. De secretaris-igeneraal van opvoeding, enz., zou het zeer toejuichen, indien de gemeente besturen in de gevallen, waarin aanbestedin- gen als Ihierboven bedoeld worden beperkt tot bepaalde categorieen van aannemers, in dien mogelijk, gebruik zouden maken van de in de iwet neergelegde bevoegdheid en een openbare aanbesteding met recht van mede- dinging voor een ieder zouden voorschrijven. De colleges van gedeputeerde staten zijn uitgenoodigd aan de gemeentebesturen te ver- zoeken aan de hierboven aangegeven gedrags- lrjn in voorkomende gevallen toepassing te geven. CURSUSSEN VOOR SIGAREN- WINKEEIERS. In het jaarverslag van het Koloniaal In- stituut te Amsterdam, waarvan wij, schrijft ,,De Telegraaf" dezer dagen een uittreksel in ons blad opnamen, werd oja. melding ge- maakt van een schriftelijken cursus over tabak en tabaksfabricage, samengesteld door den ambtenaar van de Krosok-Centrale, ver- bonden aan de afdeeling (Handelsmuseum van het Koloniaal Instltuut, den heer P. J. van den Broek. Dit gaf ons aanleiding hierover eens nadere informaties in te winnen, aangezien op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf reeds op 1 April 1940 een z.g. ,,spertijd" werd afgekon- digd voor de vestiging van nieuwe sigaren- winkels; voortaan zal de vergunning tot het vestigen van een sigarenwinkel afhankelijk gesteld worden van het voldoen aan bepaalde eischen van credietwaardighsid, handelsken- nis en vakbekwaamheid. De bedoelde schriftelijke cursus geeft de opleiding voor de vakbekiwaamheid en behan- delt het tabaksvak in zijn geheelen omvang, van de cultuur van tabak af tot de fabricatie van siigaren, sigaretten, rook-, pruim- en snuiftabak toe, alsmede al datgene, rwat een sigareniwinkelier dient te weten om als vak- man te kunnen worden aangemerkt. Een bestuurslid van een der grootste siga- renwinkeliersvereenitgingen in Nederland deel- de ons mede, dat de cursus is uitgegaan van de Federatie ter bevordering van het vak onderwijs aan handelsreizigers en -agenten te Utrecht. De beide grootste vereenigingen van sigarenwinkeliers, de Nederlandsche Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen, gevestigd te 's-Gravenhage, Prinsestraat 27 en de Natio- nale Hanzebond van S'garenwinkeliers. ge vestigd te Amsterdam, Keizersgracht 21. be- sloten haar leden tot deelnemers aan dezen cursus op te wekken. ,,Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat wij met het resultaat ten zeerste ingenomen zijn," aldus onze zegsman. ,/De cursus ver- schrjnt in veertiendaagsche afleveringen en begon op 1 Januari 1941. De belangstelling is zeer groot, er zijn nu reeds ruim 260 deel nemers. Met ingang van Juni a.s. wordt op nieuw de gelegenheid opengesteld den cursus van les 1 af te volgen. Alle onderwerpen, die voor het vak van belang zijn, worden er grondig in behandeld. Naar alle waarschijnlijkheid zal in October a.s. het eerste vakexamen voor sigarenwinke- lier worden afgenomen, en het lijdt geen twij- fel of een candidaat, die deze lessen met zorg heeft bestudeerd, zal zijn diploma voor vakbekwaamheid verwerven.. Wij vertrouwen, dat op den duur het vak van sigarenwinke- lier, dat de laatste jaren zoo in verval ge- raakt is, hierdoor weder een vak zal worden in de ware beteekenis van het woord." EEN KOPPIGE RAAD. Teneinde over te kunnen gaan tot de be- eediging van den door den commissaris der provincie Limburg benoemden gemeente-ont- vanger W. Nissen mede tot gemeente-ont- vanger van Maasbracht, was de raad van Maasbracht iwederom opgeroepen, nadat de raad eenige dagen te voren bij dat agenda- punt de vergaderzaal had verlaten. Thans waren alleen de twee wethouders op- gekomen, met het gevolg, dat de beeediging weer niet kon doorgaan. Met dit wegblijven wilde de gemeenteraad toonen, niet mede te willen werken aan de beeediging van den ge- meente-ontvanger. Deze week zal de raad opnieuw voor een derde vergadering worden opgeroepen. Dan zal de beeediging kunnen doorgaan, al is er slechts 66n lid of wethouder aanwezig. Vol- gens de wet kan dan e6n lid alle beslissingen nernen. INKOMENS EN VERMOGENS IN NEDERLAND. De December-aflevering 1940 en de zoo juist verschenen Februari-aflevering 1941 van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevatten cijfer- materiaal betreffende de inkomens en ver- mogens over de belastingjaren 1915/1916 tot en met 1939/1940. Het bedrag der zuivere inkomens blijkt van 1915/1916 tot 1921/1922 voortdurend te zijn gestegen van f 1.236 millioen tot f 4.292 millioen, waarna een daling is ingetreden tot 1924/1925. Hierop is, wegens de verbetering van den economischen toestand een nieuwe stijging gevolgd tot 1930/1931, waarop als ge volg van de in 1929 opnieuw ingetreden econo- mische crisis een teruggang is gevolgd tot 2.666 millioen over 1936/1937. Aanvankelijk onder den invloed van de devaluatie van den gulden in 1936 is daarop een stijging gevolgd tot f 3.010 millioen over 1939/1940. Dezelfde oorzaken deden het bedrag der vermogens toenemen van 7.311 millioen over 1915/1916 tot 13.589 millioen over 1920/1921 gevolgd door een daling tot 1923/1924. Hierop steeg dit bedrag tot f 15.666 millioen over 1929/1930, waarop, behoudens stijgingen van 1933/1934 op 1934/1935 en van 1936/1937 op 1937/1938 een daling is gevolgd tot 12.424 millioen over 1939/1940. Het hoogste gemiddelde inkomen per aan- geslagene 2.659wordt aangetroffen voor de jaren 1917/1918 en 1920/1921, het laagste oijfer 2.075) heeft 1936/1937. Het cijfer over 1939/1940 bedroeg f 2.136. Het hoogste gemiddelde vermogen per aangeslagene 87.000) komt in 1917/1918 voor, het laag ste 63.000) in 1935/1936. Voor 1939/1940 was het f 67.000. Bij een vengelijking van de belastingplich- tigen naar de grootte van hun inkomen valt het op, dat slechts een zeer klein deel in de hoogere inkomensgroepen valt en dat dit deel van 1921/1922 op 1939/1940 nog kleiner is ge worden. In het laatst genoemde jaar had slechts 5 een inkomen van 5000 of meer. Deze 5 der aangeslagenen bezat 28 van de belaste inkomens en betaalde 66 van de inkomstenbelasting in hoofdsom. Uit de cijfers voor de vermogensbelasting blijkt, dat er in 1939/1940 nog 775 millionnairs waren, terwijl er 1362 waren in 1929/1930. Deze 775 millionnairs betalen tezamen 14 der vermogensbelasting in hoofdsom. REGEERINGSCOMMISSARIS MAASSLUIS. VOOR De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van paragraaf 1 van zijn vercrdening nr. 3-1940 over de uitoefening der regeeringsbevoegd- heden in Nederland den burgeraeester der ge meente Maassluis, Mr. P. A. Schwarz, met onmiddelijken ingang ontslag verleend met toekenning van pensioen. In zijn plaats be- noemde de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van para graaf 3 zijner verordenimg nr. 108-1940 (vier- de verordening over bijzondere bestuursrecn- telijke maatregelen) den burgemeester der gemeente Driewegen (Zeeiand) G. M. Ort, onder gelijktijdige toekenning van eervol ont slag uit zijn tegenwoordig ambt tot burge meester van Maassluis. Tevens heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied door een in het Verordeningenblad gepubliceerd decreet be- paald, dat de voorschriften van zijn verorde ning nr. 36-1941 (eerste verordening over bui- tengewone maatregelen op staats- en admini- stratiefrechtelijk gebied) op de gemeente Maassluis toepassing vinden. Burgemeester G. M. Ort werd dientengevolge ook tot regee- ringscommissaris voor de gemeente Maassluis in den zin dezer verordening benoemd. W. H. N.-GELUKSKANTOOR. Het kantoor Hollanderstraat 103 van ,,Win- terhulp" te's Gravenhage, is, meldt De Tele graaf" een van de drukste kantoren. Vooral sedert de laatste loterij gaat er daar veel om. Woensdag waren er eenige gelukkige win- naars van hooge prijzen, aan wie bedragen van 500 zijn uitbetaald. Een van deze winnaars is de elfjarige Wim Schippers, die zoozeer onder den indruk was van het hem te beurt gevallen geluk, dat hij het er met zichzelf nog niet heelemaal over eens iwas hoe hij dit groote bedrag nu wel het beste zou kunnen besteden. Een nieuwe fiets en nieuwe boeken voor de handelsdag- school, welke hij binnenkort hoopt te bezoe- ken, leken hem nog zoo kwaad niet. Toen wij Zondagavond nog een ommetje gingen maken, kochten wij het lot en toen Wim het (Dinsdag uitbetaald kreeg is hij op- gewonden thuis gekomen, zeide zijn verheug- de moeder. De colporteur Van Deenen, die dezen hoogen prijs op een van de door hem verkochte loten zag vallen vertelde, dat hij1 op een namiddag bijna vierhonderd loten had verkocht, waarvan een van de laatste tien den hoogen prijs behaalde. Een anderen prijs van 500 kreeg de heer Van Poecke, die te zamen met zijn verloofde een lot had gekocht. De eerste maal dat een prijs van f 500 in Den Haag werd getrokken viel deze op een lot van mej. A. van JLooyen, aan wie het geld Maandag werd uitbetaald, In totaal zijn er tot op heden te 's-Graven- hage vier prijzen van 500 gevallen, waarvan er twee aan het kantoor Hollanderstraat werden uitbetaald. Het totaalbedrag aan prij zen, dat tot op vandaag op dit kantoor werd uitbetaald toedraagt ongeveer f 7500, waar- onder prijzen van honderd en vijftig gulden DE RI.JKSMIDDELEN IN APRIL. De directe belastingen. Het A.N.P. meldt aangaande den stand der rijksmlMdelen op 30 April j.l. het vol gende: De kohieren van de directe belastingen toonen tot en met April een bedrag van f 103.076.751 tegen 59.062.011 het vorige jaar. Bij de beoordeeling van deze groote stijging moet echter met verschillende fac- toren worden rekenin'g gehouden. In de eer ste plaats komt in tegenstelling met het vorige jaar onder deze imkomsten thans de opbrengst van de sedert ingevoerde winst'belasting voor met 17.408.926. Voorts is het bedrag voor de grondbelajstang aanmerkelijk hooger als gewolg van de verhooging van de opcenten van 20 tot 120, waarbij nog komen 100 op centen op de hoofdsom der ongebouwde eigen- dommen. Hierdoor is de stijging te verklaren tot 30.958.603 tegen f 8.978.336 op cind April 1940. De inkomstenbelasting kwam ruim 1.38 millioen boven het vorig jaar met 33.576.983 'Hierin is reeds een gedeelte veridisconteerd van de bedragen, welke men als gevolg van de inivoering van de loonlbelasting minder be- hoeft te betalen, waarbij edhter niet mag worden vergeten, dat het werkelijke resul taat van deze belasting naderhand allicht minder zal blijken te zijn, omdat aan hen, die reedls het voile bedrag van hun aanslag heb ben betaald, alsnog het teveel betaalde zal moeten worden gerestitueerd. In het accres van deze belastinggroep heb ben mede deel gehad de opcenten op de ge- meentefondsibelasting, welke f 11.201.235 op- bracht of 3.75 millioen meer dan het vorige jaar. De vermogensbelasting is ruim 138.000 lager met 6.775.450. Hetzelfde was het ge- val met de verdedigingsbelastingwelke met 3.135.552 iets meer dan f 378.000 lager was. Rbcordopbrengst overige middelen. De overige middelen hebben over April een record-opbrengst geboe'kt en wel van f 62.290.103 tegen 42.325.895 in dezelfde maand van het vorige jaar. Onder deze groep is thans als nieuw middel ook onder- gebracht de loonbelasting, welke in de afge- loopen maand f 10.814.118 in de schatkist deed vloeien. Bveneens nieuiw, doch van min der belang, is de waardevermeerderdngsbe- lasting, welke ruim 55.000 opfbracht. Daarentegen zijn vervallen uit dit belas- tingcoraplex de dividend- en <!ahtdemebe- lasting (opbrengst in April vorig jaar 2.281.200en de loodsgelden, welke in April 1940 nog geen 1500Q,, opbrachten. Aange zien in de genoemde opbrengst over April 1940 beide laatst genoemde middelen reeds niet zijn medegerekend (de totale opbrengst was toen 44.622.054) heblben de andere tot deze groep behoorende middelen, buiten de loon belasting en de waardevermeerderingsbelas- ting, derhalve in de afgeloopen maand bijna f 9.1 millaoen meer opgebracht, welke stijging nog meer aan belang wint, wanneer wij zien, dat de rechten op den inivoer als gevolg van de tot stand gekomen maatregelen alleen in daze maand met iets meer dan f 10 millioen zijn venminderd. Deze aanmerkelijk hoogere opbrengst is voomamelijk te danken aan de omzetbelas- ting, welke met ruim 8 millioen steeg tot f 20.590.942 en aan den accijns op tabak, welke 12.287.180 opbracht en daarmede ruim f 8V2 millioen boven April 1940 uitkwam. Voorts itaracht de accijns op suiker bijna /I millioen meer cp; de accijns op bier bijna millioen, de rechten van registratie f 300.000, de rechten van zegel ruim (4 mil lioen en de accijns op zout f 230.000. De ac cijns op het gedistilileerd liep bijna lA mil lioen achteruit en die op het geslacht ruim f 157.000. Over de eerste vier maanden van dit jaar was de totale opbrengst van deze middelen 198.382.725 tegen f 154.130.227 het vorige jaar, hetgeen, met uitschakeling van de op brengst der loonbelasting ad f 29.630.265 en van de waardevenmeerderingsbelasting ad f 114.892, een stijging voor de andere midde len van ruim f 14.5 millioen beteekent. Over dit tijdvak was de venmindering van de rechten op den invoer bijna 33 Vi millioen, tenwijl voorts minder opbrachten het statis- tiekrecht 356.496) en de eouponbelasting 271.507). Alle overige middelen hebben aan het be- langrijke accres medegeiwerkt. De accijns op de taJbak toonde een stijging met ruim f 19.8 millioen. Daarop voigt de omzetbelasting met een opbrengst, welke 12% millioen hooger is dan verleden jaar. Vender hebben in het loopende jaar meer opgebracht: de rechten van successie enz. 4.2 millioen, die van registratie f 1.1 millioen, die van zegel 559.990, de belasting op gouden en zilveren werken 205.968 en de aecijnzen: op zout ruim 1 millioen op geslacht 740.629, op wijn 284.106, op gedistilleerd ruim f 2.9 millioen, op bier f 1.6 millioen, op suiker ruim 3 mil lioen. Wat betreft de inkomsten ten bate van het Verkeersfonlds, bracht de motorrijtuigenbe- lasting in April j.l. f 1.363.130 op en over de eerste vier maanden van 1941 3.300.869 tegen f 9.953.962 in de overeenkomstige periode van 1940. De thans verdiwenen rijwielbelasting heeft in de laatste maand van haar bestaan f 16.922 opgeleverd. Over de afgeloopen vier maanden bracht zij f48.845 op. Ulvenhout. EISCHEN VOOR VAKBEKWAAMHEID IN DEN TUINBOUW. De inspecteur van den tuinibouw en het tuinbouwonderwijs, ir. A. W. v. d. Plassche, heeft in een uiteenzetting op de jaarvergade- ring van den Proefuin Zuid-Hollandsch Glas- district de aandacht gevestigd op de noodza- kelijkheid dat de Nederlandsche tuinbouwer thans voile aandacht schenkt aan zijn ont- wikkeling, die, naast de practijk, in de toe- komst belangrijk kan medewerken tot het verbeteren van de productie en de teelten. iSpreker deelde mede, dat de arbeid der directie van den landbouw momenteel bijzon- der is gericht op dien steun voor het bedrijfs- leven. De bedoeling van het onderwijs is, aan de jonge menschen een voldoende graad van ont wikkeling te geven, zoodat ze niet in dit op- zicht een achterstand vertoonen bij andere groepen, waaruit de samenleving is op- gebouwd, zoodat zij in onderlinge samen werking in staat zijn hun belangen ook op de juiste wijze te behartigen. Voorts moet in technisch en economisch opzicht hun een zoo danige ontwikkeling worden bijgebracht, dat men de werkzaamheden niet slechts domweg verricht, maar dat men ook weet te verkla ren het hoe en het waarom. Spreker wees in dit verband op de medewerking welke het Rrjk heeft gegeven voor de stichting van den Proeftuin in Naaldwijk, en vestigde er de aandacht op, dat van de zijde van den tuin bouwer in de toekomst daarvoor meer zal moeten iworden bijgedragen. Volgens ir. v. d. Plassche zou dit het meest gewenscht zijn door een regeling in verhouding tot de veiling- omzetten. Amico, Vandaag is 't feest in onzen huis. Mijn baaske. Drd III, wordt vandaag 18 jaar! Ja, mee jou, die 'm hebt zien liggen in z'n witte wiegske, ge- voeid dat ie bulkte, gezond als 'n vischke, frisch als 'nen klap- roosknop, daar op de blankgelakte slaap- karner van 't eerste Amsterdaimsche bo- venhuiske van mijnen zeun den kunstschilder en zijn Wieske ja, mee jou zeg ik vandaag: ,,waar zijn die jaren gelbleven?!" Achttien jaren dat onzen eersten kleinzeun geboren wierd...! We worden oud, 't leven vliegt. Simpele waarhedd, maar weinig begre- pen. Want de menschen ze leven, ze haten, ze streven, zitten vast aan goud en goed of ze of ze 'n eeuwigheid veur den boeg heb ben...! Ocherm 't is mee zoo weinig tijds gedaan. Finaal gedaan. En alle bezit. waarveur bit- tersten haat misdreven is, alle bezit mein- eedig en misdadig verworven, alien rijkdom, gekocht mee 't dure geluk van menschen- levens, mee 't eigen geluk, mee alle zelfres- pect, alle bezit valt tot assie, tot pulver in maikaar op den eigensten oogenblik, dat den lesten druppel olie uit de levenslamp is opge- brand. Maar de menschen leven, haten, stre ven, zitten vast aan goud en goed of ze... of ze eeuiwigheden veur den boeg hebben. Maar genogt daarover. 't Is feest in onzen huis. Dre HI wordt 18 jaar vandaag! 't Is feest! Achttien jaren... 't is nog weinig, zegt ge. Jjah! Eh... jja! 't Is nog 'nen leeftijd als 'nen blossemknop. Ja! En todh... 't is al zooveul als den jongen gast er eigens van gemokt heeft. Onderlest was hier 'nen mensch, braaf, rechtschapen, kloek in zaken, al was ie wat zeurderig in zij- nen praat, Wat Trui noemde: ,,'nen zemel- knooper". Hij sprak ons mee zurg en liefde over z'n kind, 't At zoo slecht. 't Lustte bekanst niks. ,,En als ge 'r dan maar een hebt..." zuchtte- n-ie bezurgd. Toen: „die kinders motten teu- geswoorig ook zooveul leeren." „Is 't 'nen jongen of 'n meske?" vroeg Trui bedrukt. Jongen",, zee-t-le toonloos. Den zwegen we efkes; ge wierd zenuwach- tig van deuzen bleeken, klammen tiep, die zoo somber aan z'n donker snorreke zat te plukiken. Toen vroeg ik: ,,hoe oud is 't kindeke, me- nier van Teutum?" ,,Zeuventien jaren", zee-t-ie droefgeestig. Ik ibeloof oe, amico, da 'k even moeite had mee m'n eigen. 'k Dorst den Teut nie lank aan te zien. Keek naar Dre in Maar die kreeg 'n kleur. Stond op. Gong naar de deur. Maar veur ie de klink oplichte, vroeg ie, mee 'n gezicht, dat seerjeus stond van ergemis: „eh... meneer van Teutum, is... eh... oew jongske al... bedzindelijk Trui vloog naar 't achterhuis. Den Eeker kreeg 'n hoestibui. Ik versllkte me in den smoor van m'n pijp. Maar den Snorreplukker zee opgewekt: ,,jaja, al vijf jaren! Nooit meer ziedatte bespeurd in z'n beddeke". „Geef 'm dan kindermelenpap", adviseerde Drd HI en toen: ,,CXpa, 'k gaai wa schieten. achter „de Koei". ,,Wat 'n boy"', zee van Teutum, als den Dre weg was. „!Hoe oud is die?" ,Zeuventien jaar", zee ik droog, ,,en com- pagnon in mijn bedrijf!" Toen begost van Teutum nog feller te pluk- ken aan z'n snorreke. t Wierd akelig. k Stond maar op, veur z'n bovenlip kaal was; 'k had goesting gekregen om mee Dre ni in cours te gaan schieten. 'k Mot die sport bij- houwen, want anders wordt ie me daarin de baas! Hij heeft zijnen tweeden winkel geopend. In verband met de tijdsomstandigheden kost ie deuzen winkel wel nie zoo overdadig uitdossen bij de opening, als ie dat mee den eersten winkel had gedaan, maar nog wist ie 't zoo aan te leggen, dat bij de opening ieder wel moest denken, dat de „Brabantsche Groen- tencentrale" mee oorlog nie te schaften heeft. Nog is 't 'nen rijkdom, wat ie uitstalde! En de klanten komen nou op zoo 'nen overdaad Eif, lijk vliegen op den suikerpot. Op Zaterdagmergen wierd 't filiaal geopend Midden in de stad. En mee fiere letters prijkt daar op t royale winkelraam: ,,BrabEintsche Groentencentrale". Trui was, vaneigens, weer teugen den twee den winkel! En ze had gelijk, als altij! „Is me dit 'nen tijd", had ze gefoeterd. „Ge bent al content as g'oeiw ouwe klanten gerieven kunt. En al ddeen nuuwen^aanschaf... Duur peper! Wil ik 's iets zeggen?"' ,Ja, Opoeke?" antwoordde den Dre bar opgewekt als mee veul verwachting. ,,Apen die hoog klimmen willen, vertoonen vaa/k d'r bloote billen." Dre III had 66k gelijk! Die beweerde: „dat alles duurder is, w6et ik. Maar daar mot ik m'n prijzen naar zettein. Deuzen tijd is net zoo goed als elken -anderen tijd, want iwe mot- ten altij mee den tijd mee, of de wind veur of teugen is! En wat den veurraad betreft: ik ben goed afgesproken mee de fabrieken. Eti uit onz' akkers zullen we nog meer halen, dan we gewoon zijn. Maar.zee-t-ie toen en dan keek ie mij recht aan: „maar... veur ik den derden winkel open, zuilen we eenstgebruik van.' grond koopen, Opa!" ,,Eh... grond... Dr<§vroeg ik onzeker. Grond, Dre I", zee-t-ie beslist. „Ik heb al 'n paar prachtbunderkes op 't oog, ginnen gekken prijs en..." Ik keek naar Trui. Maar zij zette de handen in de zij en zee den Dr6 'ns ,,de waarheid' Dat begost zoo: „zeg, kiwajongen, wa denkte gij wel nie? Hedde 't hier!? Als hij 't oe nie zeet (dat was ik) dan zal ik oe t is vertel- len! Ginnen meter grond wordt er bijgekocht Wij zijn te oud am nog harder te gaan ploete- ren! Wij..." toen begust Trui te simmen. „Wij nemen nie meer zurgen op den nek snotterde m'n goeie wijf. Toen druilde 't Eekerske weg. Vijf tig jaren hebben wij gewerkt. Vijftig jaren, jaren van zurgvan misoogst dikkels, van teugenslagen in den stal; vijfUg jaren, mee dagen van soms achttien uren, dat de naaien krok'tenIn tij en ontij, in hitte en sturmweer! Maar nou is t genogt gewist, aap Daar wordt ginnen meter grond b/jgekocht." Toen teugen mij: „toe. zegde gijdanookisietsGij bent toch d'n baas! Allee, doe-d-oewen kop open!" Ik wenkte Dre III mee 'nen knik, om mee te gaan naar ,,de Gouwen Koei". Maar hij gong naar Trui. Droogde mee zijnen zakdoek Trud's natte oogen af, klople haar op den ru'g „Truike, Truike", smoesde-n-ie„waaroim ga- de zoo te keer Hoe dikkels, mee nuuwjaar nog, heb ik Opa gevraagd 'had, om er af te scheien, mee 't werk!... Neee, ziwijg nou s ef kes, Opoeke! 't Zijn onzekere tijen. Geld...? Wat is geld?... Neee, zwijig nou. Ge zegt eigens, alles wordt schreeuwend duur. Maar net zoo goed kunde zeggen: 't geld wordt steeds goedikooper. Ons bezit, Opoe, da's onzen grond! Die levert altij op, zoo lank wij werken... Neee, zwijg nog heel efkes. Zoolank eis ik werk! Ik heb nog vijftig jaren veur den boeg. En 'k zie er naar uit, Truike, da 'k ze vol zal maken. Mee tien, twintig, mee veftig winikels! Mee veul akkergrond! Mee 'nen ontelbai;en veestapel. M'n eigen botterfabriek! Ik heb oe beloofld: lot me van kostschool komen, hier in 't bedrijf en... ik werk oe rijk! En nou gij, Opoe. Spreek" Toen begost Trui te lachen! En te simmen tegelijk. Dan zee ze: ,,ga dan oewen gank, ilk"... snufte ze: „wij..." Toen keek ze mij mee 'n rap, triestig oogske aan: ,,wij... wor- ren... te oud, geloof ik. Ga-d-oewen gank, maare... wocht nog evekes mee dieen grond- aankoop, jongen." Toen knipte-n-ie 'n oogske naar me. D'n smellap, den verovereer had w6er gewonnen! En Zaterdagavond stonden wij mee z'n vie- ren, Trui, ik. den Eeker en onzen Dr6 veur den nuuwen winkel, die leegverkocht was! Hah! Dieen braven Eeker, Wat was ie fier op den tweeden winkel, dien ie nog net mee had kunnen oprichten. „Kek's vrouw", zoo nam ie Trui mee: ,,wa zegde van die rekken? Gespoten mee lak! En die flesschen, mee ons gouwen etiketten? Neee groenten zitten er nie in. 't Is den limonade van den Blaauwe. Schoon leverantie heeft ie g'had. Maar 'n kwart is al verkocht. Kek, Ideus weegschaal is iets nuuws. En zie, 'n kasregister! We hebben er twee gekocht, 'n handvol geld wel, maar 't is zoo sjecuur veur de boeken. ziede, Vader werkt er nou ook mee bij ons thuds in den winked." Trui had oogen tekort. En den Eeker ver telde maar. Trotsch of 't allegaar van z'n eigen was! Ik gong nog 'ns buiten kijken. Inwendig content „over deuzen tweeden peerl aar. den kroon van m'n ouwe bedrijf! En wie zie 'k daar ineens...? Noll eke Gommers! ,,Grj zoo in stad, Nol?" ,,Ja, ik", zee-t-ie. Toen nam ie z'nen bol- hoed af, veegd den zweetband mee zijnen zak doek droog. ,,Efa... gaan jullie daar mee deur, Dre, mee 't openen van die wdnkels?" ,,Mot g' aan Dre III vragen, Nollekes: ik bemoei me daar nie mee." ,Zoo? Zoozoo? Ja, dat had ik al gehoord, msiar..." Diepzinnig bekeek ie den frisschen pui. Dan: „den winkel is izoo goed as leeg, ee?" „Ulitverkocht, Nol. Van den mergen. ge opend." ,,Ge liegt 't toch?" ,„Op m'n woord!" ,,Sigaar, Dre Lijk 'nen groote trok ie z'nen koker te veurschijn. Dan: ,,eh... wat heb ilk heuren veriuien, Dr6.gade den grond van Van Riel er bij koopen?" „Da's te zeggen..., da's te zeggen..." Ik vond dat Nolleke veul nuuwsgierig. Wat gong t 'm allegaar aan? ,,Da's te zeggen, ja!' „(Bestigen grond, Dre! Veul verstandrg, man, oew centen in akkergrond te steken". Kek nou, docht ik, dieen ouwen beursgok- ker, die kan 't weten! En ik zee: „m'nen kleinzeun docht er ook zoo over, Nol". ,,Wakker boske", prees Nol. En hij figu- reerde mee z'n sigaar, lijk 'nen perfester. die 'n zwaar onderwerp besprikt. ,„Wakker keareltje. Ik begrijp 'm! Eigen winkels. Eigen productie. Jammer, de tijen zitten 'm teugen. (Hoewell.'t Spul ver- koopt z'n eigen...!" Ik begost, aanico, veur t eerst wat dieper in dat rijlke Nolleke te scfaouwen. En te be- grijpen, hoe ie zijn geld altij zoo puik beheerd had. Daar was Dre III. „En Opa? Sjiek winkeltje, ee? HEuh! meneer Gommers! 'k Had oe zoo rap nog nie in de gaten", zee Dre III, lachend naar be- nejen ziende. Sigaar?" vroeg Nolleke. ,#Neee, zee den Dre: „ge rookt van mij, ter eere van de nuuwe zaak. Astemblieft!" Nolleke keek omhoog. Vol leutigen aandacht, deur z'n ooghorkes. ,,Zeg, Dre, opende gij nog meer winkels? Ja, zeker?" „Jawel." ,,Hoeveul ,,Tien„ twintig, veftig. Kwestie van auto's en genogt... benzine, ee". Nol knikte. Dan: „deur heel de provincie, zekers „Oui!" ,,Daar is rveul „lood" veur noodig. man- neke!" Nolleke mokte 'n geldtellende bewe- ging mee vinger en duim „Och,. ja", zee den Dr6: ,,geld...!" ,,Nie dan?" Dre III zweeg. Dan zee-t-ie na nen oogen blik: ,,is de sigaar goed, meneer Gommers?" ,,Hoeiveel hedde noodig, om dalijk tien. veur mijn part twintig van die fieljalen te openen?" Begin ik nie aan!" „Mok me deelgenoot veur 'n derde en ik open 'n bianco crediet veur oe, van 'n kwart ton." 't Schemerde veur m'n oogen. Gong dat zoo Zoo maar op straat Als ge maikaar toevallig teugenkwaamt 'k Vond 't van eenen kant veul jammer, dat Trui daar in dieen winkel bleef. Dit moest ze nou toch ns kunnen hooren! Waf'n vertrouwen vrinden in m'n baaske hadden Maar den Dr£ was weinig getroefd. Diep peinsde-n-ie. Tuurde over Nollekes bolhoed, de straatsteenen op. Dan begost ie lankzaam den kop te schudden. Neee", zee-t-ie dan. „Ik maak daar gin zee Nolleke: „veftigduuzend! Hij stak z'n band uit veur ,Ik duibbel", Aangenomen den handslag. ,,Neee!" zee den Dre koppig. ,,Die win kels, Gommers, zal ik uit den grond werken Dan weet ik, dat ze bestaan blijven." ,,Veftigduuzend", hield Nolleke vol. ,,Ge kunt er 'n week over denken. Oudoe!" Zoo gong ie weg. Verdween, mee z'n kort postuurke tusschen de Zaterdagavondwande- leers. Als we 't Trui vertelden, wierd ze bleeik. Tot heur lippen toe, ocherm. En dan be- zwoer ze: „ge doe 't nie, Dre!" „Ik denk er nie aan, Opoeke", lachte-n-ie. „K66p dieen grond maar", zee Trui toen. ,,Dr6 I", neem de toom,: ,,'k mot 'ns vrrjen mee oew Trui", zee-t-ie onder 't rijen in de sjees!" Vandaag wordt ie achttien! Feest is t in onzen huis! 't Is nog jonk, zegt ge. Jjah...! Eh... jah! 't Is nog 'nen leeftijd als 'nen blossemknop. Ja! En t6eh..., °t is al zooveul als den jongen gast er eigens van ge mokt heeft! Ja, 't feest vandaag, home! En gro6t feest. Wieske is ook gekomen. Misschient schrijf ik oe de volgende week daarover! Veul groeten van Trui, den Jufbilaris, van den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6