«i CFMFFM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN GEMEENTE ZAAMSLAG. "AKKER'TJES No. tO.'219 VRIJDAG 23 MEI 1941 81® Jaargang Binnenland Buitenland Razende Kiespijn EERSTE BLAD Gemeente TERNEUZEN. De Burgemeester der gemeente Zaam- slag maakt bekend, dat gelegenheid wordt gegeven tot het invullen van een aan- vraagformulier ter verkrijging van Vaste Brandstof, voor het seizoen 1941- 42 (verwarming), in het Vereenigings- gebouw op iVlaandag 26 iVlei a. s., van des voormiddags 9.30 u.—12.30 u. wijk A nos 1—200 des namiddags 1.30 u.—4.30 u. wijk A nos 201333 en B nos 1120 Dinsdag 27 IVlei a. s., van des voormiddags 9.30 u. 12.30 u. wijk B nos 121 170 en C nos 1 197 des namidddags van 1.30 u.—4.30 u. wijk D nos 1 169 Op andere dagen wordt geen gelegen heid meer gegeven. Stamkaart Hoofd gezin meebrengen. Bij een gezin van 7 personen of meer, zijn alle Stamkaarten noodig. De Burgemeester voornoemd S. VAN HOEVE Jz. Zaamslag, 23 Mei 1941. italiaansch weermachtbericht. helpen direct EEN VERMANING AAN DE GEMEENTERADEN IN FRANKRIJK NEUZENSCHE A A. IB - -4 a. a. A 1 f\ 001/ \Tr\r\v» olT/on roffol ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige lan den /2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,82% Voor elken regel meer 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van TERNiEUlZBN maakt bekend, dat kostelooze foto's voor de uit te reiken persoonsbewijzen zullen worden ver- strekt aan de volgende personen: a. personen, welke door een burgerlijke of kerkelijke instelling van weldadigbeid worden gesteund; b. personen, welke ingevolge de steunrege- ling voor werklooze arbeiders uitkeering genieten. zy, die tot de eerste groep behooren moeten zich vervoegen bij den secretaris van het Burgerlijk Armbestuur, den heer P. Loof, Kersstraat 7a, tusschen 10 en 13 uur. Zij die tot de tweede groep bebooren moeten zich vervoegen bij de afdeeling steunverlee- ning, Schoollaan 10. Temeuzen, 21 Mei 1041. De Burgeaneester van Terneuzen, P. TELLEGEN. GROENTEN EN ZOUT KOMEN BESLIST NIET „OP DEN BON". Textielkaart blijft tot de laatste punten gelddg. De distributie heeft bet de laatste weken hand te venduren gehad: er is een wane lawine van booze geruchten uitgestort over deze minst populaire van alle oorlogsmaat- regelen. Slechts weinige lezers zullen niets vemomen hebben van al die onrustbarende nieuwtjes „ult de beste bron"; de textiel- kaarten zouden ongeldig verklaard worden de groente kwam op den bon en het zout werd onbruikbaar gemaakt voor conserveerings- doeleindenEen redacteur van de V.P.B. beeft over deze geruchten, welke reeds eerder emstige g€volgen gehati hebben, een onder- houd gebad met den directeur van bet centraal distributiekantoor, den heer S. de Hoo, die gelukkig in de gelegenheid was, deze geruch ten met den grootsten nadruk tegen te spre- ken en eenige hoopvolle en geruststellende verklaringen over de distributie af te leggen. De distributie is in de afgeloopen week weer meer dan ooit bet slachtoffer geweest van booze geruchten", antwoordde de directeur van bet centraal distributiekantoor, de heer S. de Hoo, op ons verzoek om een verklaring inzake een aantal praatjes over nieuwe distri- butiemaatregelen, welke wil men de lie- den, die het zoo goed weten, gelooven in de pen zouden zyn. ,,Hopeniyk zijn de woor- den van dr. Fisdhbock niet voor doovemans ooren gesproken. Men moet er zich eindeiyk van bewust worden, dat hamsteren en sluik- handel emstige moreele gevaren voor ons volk opleveren." ,jKunt u iets zeggen van de volgende drie gemchten, welke den laatsten tijd zoo bijzon- der hardnekkig de ronde hebben gedaan: a. de groente zou op den bon komen; b. er zou den maatregelen in voorbereiding zijn om het zout ,,blauw te maken", opdat bet niet meer te gebmiken zou zijn voor het inleggen van bepaalde levensmiddelen; c. de textielkaart zou gebeel of gedeelteiyk ongeldig verklaard worden?" ,J,k kan alle drie beweringen met den inees- ben nadruk categorisch tegenspreken", aldus de beer De Hoo in antwoord op onze vraag. „Het is volslagen nonsens". Voorziening vo'koinen veilig. ,,W'at de groente betreft: er is zelfs niet over gesproken en deze te gaan distribueeren, noch door Duitsche, nocb door Nederlandsche instanties. Onze productie is trouwens ge- lukkig groot genoeg om ons volk te voorzien, ongeacht de export. Zelfs al zou men nu plot- seling in verhoogde mate gaan hamsteren door het inmaken van meer groenten, dan ge- woonlijik, dan wordt de voorziening nog niet in gevaar gebracht. Wat men nu eigeniyk precies bedoelt met bet blauw maken van het zout, waardoor bet dan niet meer te gebrui- ken zou zyn voor het inleggen, is my eigenlijk niet eens heelemaal duidelijk. Maar in ieder geval is dit gerucht nog van tamelijk onschul- digen aard, want bet hamsteren van zout levert praotiscb geen enkel gevaar op. Er is meer dan genoeg zout en er komt regelmatig meer dan genoeg bij. Wat tenslotte het ongeldig verklaren van de textielkaarten betreft: dit gerucht was van heel wat kwaadaardiger aard. Maar gelukkig hebben de feiten al uitgewezen, dat het volslagen dwaasheid was. U begrijpt, dat wiji al deze geruchten zeer scberp volgen en nu had de textielkaart volgens de praatjes Zaterdag jongstleden al ongeldig moeten wor den. Dit is niet gebeurd en het ligt ook geenszins in de bedoeling om zulks of iets van dien aard te doen. Het krwaad heeft in dit geval zichzelf goeddeels gestraft: de menschen, die zoo dwaas geweest zijn om hun eigen vertelseltjes te gelooven, en hun textiel kaart ong voor Zaterdag opgesoupeerd heb ben, kunnen nu voor September aanstaande ook niets meer koopen. Tot de laatste punten. (De directeur van bet rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel heeft naar aanleiding van deze dwaze praatjes dan ook nog eens uitdrukkelijk be- vestigd, dat bij de laatste inventarisatie is gebleken, dat de voorraad textielproducten groot genoeg, om de heele textielkaart tot de laatste punten toe te gebruiken. Wei blijken sommige winkeliers een fout gemaakt te heb ben, door de oude kwaliteiten vast te houden en alleen de nieuiwe kwaliteiten aan de klanten te verkoopen. Dit verklaarde o.a. waarom het op een gegeven oogenblik zoo moeilijk was om nog katoenen naaigarens te krijgen. Vanzelf zal er tegen dergelijke onmaatschap- pelijke handelingen streng worden opgetreden en de controle is op dit punt dan ook inmid- dels weer aanzienlijk verscherpt." ,,Bent u in het algemeen overigens wel tevreden over het verloop van zaken bij de distributie „J!a, dat wel. Ook bij deze laatste geruch- ten-lawine is de reactie van het publiek erg meegevallen. Het is gelukkig niet tot een grooten stormloop gekomen, zooals wij het bij vorige gelegenheden wel hebben meege- maakt. Er zijn tot onze vreugde verscbyn- selen, welke er op wijzen, idat men hegint in te zien, hoe veel schade men zichzelf en zijn medebungers heeft herokkend door het ham steren en den frauduleuzen handel in artike- len als bijvoorbeeld vleesch en aardappelen Voorts begint het controle-apparaat met den dag beter op zijn taak berekend te blijken, terwijl de krasse maatregelen tegen de ham- steraars en fraudeuts er zeker het hunne toe bijdragen om de distributie vlot en zoo recht- vaardig mogelij'k te doen tverloopen." VERKEERSWEZEN. By beschikking van den secr.-generaal van het departement van Waterstaat zijn de hier- na genoemde personen benoemd tot rgkscon- troleur van het verkeer in tydeiyken dienst voor ten hoogste een jaar: A. G. Godee, ter standplaats Deventer, A. Rysdijk, ter stand- plaats Breda, J. Wagemaker, ter standplaats Amhem, F. H. Schadee, ter standplaats Haar lem, M. Wiersma, ter standplaats Leeuwar- den, M. P. de Meijer, ter standplaats Meppel, A. G. Wigant, ter standplaats Groningen, A. de Visser, ter standplaats Middelburg, J. H. L. iRijpkema, ter standplaats Utrecht, J. Eversdijk, ter standplaats Amsterdam. rijen of de boekhandel voorwerpen, als be- doeld in het eerste lid, in beheer of voorhan- den, dan is 't aldaar Ibepaalde slechts van toe- passing, voor zoover zulks bij beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare ve- gheidj is verboden of voor zoover met deze voorwerpen in strijd met een door hem gegeven bevel wordt ge- handeld. Artikel 4. Duitschvijandige betoogingen in elken aard worden, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft op de wijze, als vermeld in artikel 2. Artikel 5. (1) Voorwerpen, welke bij het plegen van een strafbaar feit, als bedoeld in de artikelen 2 tot en met 4. zijn gebruikt of daarvoor zyn bestemd. kunnen worden ver beurd verklaard of onbruikibaar gemaakt, ook dan, wanneer zij noch aan den dader, noch aan een persoon, die aan het feit heeft deel- genomen, toebehooren. (2) Kan de vervolging of de veroordeeling van een bapaalden persoon niet plaats vinden, dan kan, onafhankelijk daarvan, de verbeurd- verklaring of de onbruikbaarmaking worden •bevolen. Artikel 6. Feiten, als bedoeld in de arti kelen 1 tot en met 4, zgn delicten in den zin van par. 2, tweede lid, van de verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche reehter- lijke macht voor strafzaken. Artikel 7. Deze verordening treedt heden in werking. MAATREGELEN TOT HANDiHAVING VAN DE OPENBARE ORDE. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied, houdende maatregelen tot hand- having van de openbare orde. Hierin wordt bet volgende bepaald: Artikel 1. Hij, die wer.kzaamheden ver- richt voor een politieke party, welke is ont- bonden of aan welke verdere iwerkzaamheid in bet bezette Nederlandsche gebied is ont- zegd, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren, in emstige gevallen met tuchthuis- straf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaar. Artikel 2. (1) Hij., die Duitschvijandige geschriften, afbeeldingen of zoodanige andere voorwerpen vervaardigt, doorgeeft, in voor raad heeft om door te geven of tot dit doel bij zich heeft, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vijf jaren en met geld- boete van ten hoogste vijftigduizend gulden of met een dezer straffen. (2) Poging is strafbaar. (3) In buitengewoon emstige gevallen kan tuchthuisstraf van ten minste een jaar doch van ten hoogste vijftien jaren, en geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. (4) Hy, aan wiens schuld te wijten is, dat een feit, als. bedoeld in het eerste lid, door hem wordt begaan, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste twee jaren en met geldboete van ten hoogste twintigduizend gulden of met een dezer straffen. (5) De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid), behoudt zich het recht voor om in bijzonderlijk met redenen omkleede gevallen op verzoek of van ambts- wege dispensatie te verleenen van het verbod om voorwerpen, bedoeld in het eerste lid, door te geven of in voorraad te hebben. Artikel 3. (.1) Het onder zich hebben van Duitschvijandige vlugsehriften, afbeeldin gen of ander Duitschvyandig propaganda- materiaal wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren en met geldboete van ten hoogste dertigduizend gulden of met een dezer straffen, voor zoover niet ingevolge artikel 2 een zwaardere straf is verbeurd. 02) Hebben openbare bibliotheken, biblio- theken van inrichtingen, stichtingen en insti tute^ volks- of uiteenbibliotheken, uitgeve- HET DUITSCHE WEERMAOHTBERICHT. De tekst van het weermacht'bericht luidt als volgt: Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's hebben Woensdag met groot succes Britsche zeestrijdkracbten in het Oosteiyk deel van de Middellandsche Zee aangevallen. Bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber trof- fen een slagschip, zes kruisers en een torpe- dobootjager. Op vier kruisers ontstond brand. Een vertoonde slag zij. Aan deze aan- vallen namen ook Ita> aansche todpedovlieg- tuigen deel. In dezelfde omgeving werd een vijandeiyke duikboot door een 'bom getroffen en een koopvaarder zwaar beschadigd. In Noord-Afrika heerscbte voor Tobroek levendige bedrgvigheid van verkenningstroe- pen. Bij, Solloem schoten Duitsche jagers vijf van zes aanvallende Britsche gevechtsvlieg tuigen neer. By de pogingen van den vpand, zich over- dag per vliegtuig naar het bezette gebied aan den Kanaal-kust te begeven, werden in een luchtgevecht zonder eigen verliezen zes Brit sche jagers en een gevechtsvliegtuig neerge- schoten. Afzonderiyk vliegende vijandelijke toestel- len hebben brisantbommen op Helgoland laten vallen. Er ontstond slechts schade in woonwijken. De burgerbevolking had eenige verliezen aan dooden en gewonden. Marine- artillerie schoot twee der aanvallende Brit sche vliegtuigen neer. Overigens is de vijand niet naar Duitsch gebied gevlogen. Tusschen 18 en 21 Mei heeft de vijand in totaal 37 vliegtuigen verloren. Hiervan wer den er 22 door het luchtwapen en drie door marine-artillerie neergeschoten, de rest op den grond vemield. In dezelfde periode zijn elf eigen toestellen verloren gegaan. Lueht-zeegevecht. In aanvulling op l*et weermachtbeiicht verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzon- derheden In het Oosten van de Middellandsche Zee heeft op 21 Mei een der hevigste slagen plaats gevonden, die in het verloop van dezen oorlog tusschen lucht- en zeestrydkrachten geleverd zyn. Blijkens het weermacMberieht werden een slagschip, zes kruisers, een torpedoboot- jager en een duikboot door treffers bescha digd. De vraag dringt naar voren, wat voor" gevolgen de beschadigingen voor de getroffen oorlogsselhepen zullen hebben. Ook wanneer de bomtreffers niet de vitale deelen van een oorlogsschip, zooals byvoorbeeld de machine- installaties, verwoest hebben, is de verminde- ring van de gevechtswaarde door bomtreffers zeer aanzienlijk. Zoo wordea, bij het inslaan aan dek, al naar gelang van de plaats, be- langrijke deelen van de lichte artillerie en het luchtdoelgeschut verwoest, zoeklichtinstalla- ties vemield, de opbouw, als kaartenkamer, loopgangen en schoorsteenen, beschadigd, masten en seininstallaties vernield en de in- stallaties voor de boordvliegtuigen onbruik baar gemaakt. Daarom zyn oorlogsschepen die door voltreffers beschadigd zijn, niet meer paraat en moeten zy, naar gelang van den omvang der schade, gedurende verscheidene weken of maanden in dok voor reparatie. Het herstel van de in het luchtzeegevecht bij Kreta op 21 Mei beschadigde vlooteenheden levert des te meer moeiiykheden op, daar Malta met zgn groote werfinstallaties reeds sedert eenige maanden als vlootsteunpunt voor zware eenheden uitgeschakeld is en Alexandrie met zijn kleinere dokken slechts als een vlootsteunpunt van den tweeden rang beschouwd moet worden. Voorts verneemt het D.N.B., dat Duitsche gevechtsvliegtuigen Woensdag overdag in koene vluchten boven het kustgebied van Groot-Brittannie naar het binnenland zijn j doorgedrongen. Militaire doelen werden met j goed gevolg aangevallen. Naar de Londensche berichtendienst in zijn ochtenduitzending meldde, heeft Malta na de zeven aanvallen van Dinsdag en Woensdag weer een luchtaanval te verduren gehad. Hier- rriede hetoben sedert het begin van den oorlog 300 luchtaanvallen plaats gevonden, terwyi S50 maal luchtalarm is gegeven. Het speeiale communique maakt bekend: In het Oosten van de Middellandsche Zee heeft het luchtwapen Donderdag in den strijd tegen de Britsche marine hijzondere succes- sen geboekt. Door voltreffers van bommen werden vier Britsche kruisers en eenige tor- pedobootjagers tot zinken gebracht; een slag schip en twee andere torpedobootjagers wer den zwaar beschadigd. In het dageiyksche weermachtbericht werd medegedeeld, dat zware bommen Woensdag een slagschip, zes kruisers en een torpedo- bootjager troffen. Op vier kruisers ontstond brand; 6dn vertoonde slagzij. Een D.N.B.-bericht meldde, dat Donderdag drie eenheden van de Engelsehe marine door Duitsche gevechtsvliegtuigen ernstig getrof fen waren. Een kruiser werd, aldus dit be- richt, tot zinken gebracht, terwyi twee an dere door bomtreffers zwaar werden bescha digd. Het 351e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt; In Noord-Afrika aan het front van Tobroek bedrijvigheid der artillerie. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben batterijen en depot-installaties van Tobroek gebombardeerd. Vijf Blenheim-bommenwerpers werden neer geschoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen heb ben op Malta een vliegveld gebombardeerd, waarbij drie vliegtuigen op den grond in brand geraakten. In Oost-Afrika is in het gebied van Galla Sidamo een poging der Engelschen om tot onze stelling door te dringen verijdeld. Oip andere vijandelijke afdeelingen is een tegen- aanval gedaan; zij zijn door escadrons cava- lerie teruggeslagen. Een Hurricane is ten Zuiden van Pantel- leria door luchtdoelgeschut van de marine neergeschoten. Een onzer duikbooten is niet teruggekeerd. HANDELSVERDRAG TUSSCHEN DUITSOHLAND EN RUSLAND TE YERWAOHTEN. De correspondent van de N. R. Crt. te Ber- lijn meldt: Alles duidt er op, dat de aangekondigde on- derhandelingen tusschen Rusland en Duitsch- land aan den gang zqn en goed vlotten. Het gaat daarbij in de eerste plaats om het weder- zijdsche leveringsprogramma effectief te maken. Eien en ander geeft aanleiding tot verspreiding van geruchten en binnen- en buitenland, welke of volkomen ongegrond of fantastisch overdreven zijn. Van een ruiling van grondgebied of dergelijke is natuurlijk in het geheel geen sprake. Veeleer zal men moeten denken aan een regeling, gelijkend op die welke eertijds met Roemenie tot stand is gekomen, waardoor toenmaals Roemenie zich verplichtte tot levering van het agrari- sche productie-overschot, terwijl Duitschland zich belastte met de stijging van de productie met feehulp van machines, wadenmeststoffen en technische hulpkrachten. Beiderzijds is men tot tegemoetkoming ge- neigd en de veronderstelling ligt voor de hand, dat na de afsluiting van dit verdrag Duitschland een welwillende houding zal aan- nemen ten opzichte van het oude streven van Rusland in de richting van voor-Azie. Doe dan Iwee dingen. Neem 'n "AKKERTJE" om rustig zon der pijn te kunnen slapen en ga morgen naar Uw tandarts. MOSSOEL DOOR DE BRITTEN GEB03IB ARDEERD Generaal Bergeret, de Fransche staats- secretaris voor luchtvaart, is na het eindigen van zijn inspectiereis in Noord-Afrika van Tunis naar Beiiroet gevlogen, waar hij Maan- dag is aangekomen. Op het vliegveld werd hij volgens D.N.B. ontvangen door generaal Dentz, den Franschen hooge-commissaris en generaal Jannekeyn den bevelhebber van de Syrische luchtstrijdkrachten. Generaal Ber geret zal overeenkomstig de instructie van de regeering en in nauw overleg met de hooge-commissaris een studie maken van de uitbreiding der luchtverdedigingsmaatregelen in het Naburige Oosten. Uit Damascus verneemt het D.N.B.: De Engelsehe luchtstrijdkrachten hebben, naar uit Bagdad gemeld wordt, de open stad Mossoel gebombardeerd, waarbij tegeiykertijd de burgerbevolking met mitrailleurvuur werd beschoten. Een groot aantal personen kwam om het leven,. Bovendien hebben Engelsehe vliegtuigen een station te Mossoel gebombar deerd, waarby eveneens talrijke menschen zouden zqn gedood. Drie Engelsehe vliegtui gen hebben Woensdag verder Madja Anjar in midden Libanon gebombardeerd, waardoor echter geen aanzienlijke schade werd aange- richt. VICm STAAT OP ZIJN STUK. United Press meldt uit Washington: Naar hier verluidt heeft de Fransche am- bassadeur te Wahington Hull medegedeeld, dat Frankrijk aan elke poging eenig deel van zyn koloniale rijk over te nemen, tegenstand zal bieden. De op Martinique gestationneerde Fransche land-, izee- en luchtstrijdkrachten hebben, naar de Matin uit Fort de France meldt, bevel gekregen de noodige maatregelen te treffen voor verdediging van het eiland tegen een mogeiyken aanval. BRITSCHE ACTIE TEGEN SYRIit. Uit Beiroet verluidt, aldus meldt 't D.N.B. uit Vichy, dat twee Britsche bommenwerpers van het type Hurricane Dinsdagochtend het vliegveld Mizze bij Damascus met bommen hebben hestookt. Van bevoegde zijde in Vi chy wordt in dit verband verklaard, dat de Fransche regeering op grond van de beschie- ting van Syrische vliegvelden door Engelsehe vliegers besloten heeft een einde te maken aan het optreden van alle Engelsehe consuls in de Levantstaten. Dit besluit is op 19 Mei ter kennis gebracht van de in de Levant en in Syrie functionneerende Britsche consuls. Zij moeten deze week hun bureaux sluiten en met hun consulaire personeel het land ver- laten. EEN TEGENMAATREGEL VAN VICHY. Met betrekking tot het Reuterbericht, dat de Britsche consul-generaal te Beiroet is teruggeroepen, wordt van bevoegde Fransche zyde te Vichy medegedeeld, dat Chartier, de Fransche consul-generaal te Londen zes dagen geleden Londen heeft verlaten, nadat de Britsche regeering hem het exequatur had ontnomen. De Fransche regeering besloot toen eeni tegenmaatregel van dezelfde betee- kenis te nemen. SYRIE SLECHTS EEN TRANSITOLAND VOOR Di ITSCHE LUCHTSTRIJDKRACHTEN. De correspondent de N. R. Crt. te Berlijn telef oneerde Men is hier bevredigd door het feit, dat de regeering van Vichy zich door het protest der Vereenigde Staten niet heeft lateii imponee- ren en veeleer daardoor in haar standvastig- heid is versterkt. Terwijl de concessie op het gebied van de vryiating der gevangenen be kend zullen zgn, mag er op worden gewezen dat :Syrie geen probleem meer vormt. Bet dient als transitoland voor Duitsche lucht strijdkrachten. Wat aangaat het transport van zwaar materiaal, dit is door Rusland heden nauwelqks mogelijk, omdat Rusland een doorvoerverbod van wapens heeft. Turkije evenwel kan principieel op grond van het verdrag van Saadabad geen bezwaar maken tegen vervoer van materiaal dat bestemd is voor Irak, Saoedie-Arabie en Iran. De benoeming van de gezanten te Beriyn en Bagdad resp. te Moskou en Bagdad is dezer dagen te verwachten. TOT HEDEN 19 HULPKRUISERS TOT ZINKEN GE5BRACHT. Met den ondergang van den Britschen hulp- kruiser ,,Amito" van 6848 ton, heeft de Brit sche admiraliteit het tot zinken brengen van negentien hulpkruisers sinds het begin van den oorlog toegegeven. DE VLUCHT VAN AZIZ MASRI PASJA. Volgens een berieht uit Beiroet verluidt. olgens D.N.B. te Vichy, dat Aziz Masri Pasja voor zijin vlucht een bijeenkomst heeft bijge- woond met den vroegeren Egyptischen minis- ter-pfesident Ali Maher Pasja in tegenwoor- digneid van talrijke officieren van het Egyp- tische leger. KONING BORIS TOT ZIJN VOLK. Koning Boris heeft in een toespraak bij het doorgeven van het ,,heilige vuur", dat door de jeugd uit Preslaff, de hoofdstad van het eerste Bulgaarsche rijk, naar Sofia werd ge bracht, het Bulgaarsche volk tot eendracht in het ivrije Bulgarije opgeroepen. De jonge- lieden die het vuur verder droegen naar de bevrijde gebieden waren in volksdrachten uit alle gebieden van het land gekleed. De regeering betoogt in een bekendmaking dat 'tegen gemeenteraden, die zich by de uitoefening van hun werkzaamheden niet streng aan het kader van de door de regee ring Pdtain gestelde beginselen houden, in het vervolg de strengste sancties zullen worden genomen. DE STRIJD IN ABESSINIE. Koning-keizer Victor Emanuel heeft den hertog van Aosta een telegram gezonden van den volgenden inhoud: ,,Ik heb je houding als bevelhebber en soldaat met levendige be- langstelling en trots gevolgd. Ik heb je de gouden medaille voor dapperheid verleend met den wensch in jouw persoon ook hen te on- derscheiden,, die onder je bevel hebben ge- streden en zich jegens het vaderland ver- diensteiyk hebben gemaakt. ENGELSCHE OORLOGSBODEMS TER HOOGTE VAN MARTINIQUE. Tegenover de al eenigen tijd verspreide ge ruchten, als zou het Fransche vliegtuigmoe- derschip Beam en de kruiser Emile Bertin, die zich sinds het wapenstilstandsverdrag in iMartinique bevinden, tot het vertrek gereed worden gemaakt, verneemt het D.N.B., dat de commandant van de Fransche zeestryd krachten op de Antillen heeft verklaard, dat het zuiver scheepsmanoeuvres betreft en er geen voorbereidingen voor een vertrek der beide schepen worden getroffen. Anderzijds wordt geconstateerd, dat Engelsehe oorlogs schepen ter hoogte van Martinique patrouil- leeren. DE Bi rTENUVNDERS IN DE VEREENIGDE STATEN. United Press meldt uit Washington: Van de tijdens het weekend gearresteerde vreemdelingen zijn er ongeveer 300 in hech- tenis gehouden. Hieronder bevinden zich 65 Italianen, 33 Duitschers, 14 Grieken, 8 Zuid- Slaven, 7 Nederland'ers, 5 Portugeezen, 2 Spanjaarden en 2 Engelschen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1