»i bfmffw NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Distrihutiekring „Honlenisse". No. 10.217 MAANDAG 19 MEI 1941 81Jaargang Binnenland Onrustig Feuilleton De man die lachte De Leider van den Distrihutiekring ..Hontenisse" maakt bekend, dat wegens Hemelvaartsdag op a.s. Donderdag 22 Mei 1941 alle diensten voor Donderdag vastgesteld vervallen en deze diensten op Woensdag 21 Mei 1941 zullen plaats vinden volgens onderstaand rooster AXEL van 9—12 uur voor den dienst van Woensdag, en M van 13' /2—17 uur voor den dienst van Donderdag. ZAAMSLAG van 9—12 uur voor den dienst van Donderdag (in- nemen opplakvellen) en van 9—12 uur voor den dienst van Woensdag (al~ gemeene zaken). De Leider voornoemd, J. A. M. STAAL. TIl^rifiurvJLVi NEUZENSCHE COURANT 4 3b» £,ivii a in -e n CO 1A Vnnr plkpn rpp"pl ABOMNBMENTSPRIJSBiirnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr per post 1,73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet bultenland alleen bjj vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 3073. Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,82% Voor elken regel meer 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tanef, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de mtgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TIES MILLIOEN LOTEN TEN BATE VAN WINTERHULP. De loterij van de Winterhulp Nederland is Zaterdag over het geheele land begonnen. 1200 colporteurs en 2500 ioterij-agenten zijn in actie gekomen am de zes millioen loten van twee kiwartjes per stuk zoo snel mogelijk van de hand te doen en men hoopt dit resul- taat in enkele maanden te bereiken. Het pu- bMek waagt nu eenmaal graag een kansje en reeds Zaterdag kon men, volgens de Telegr., in de residentie constateeren, hoe van alle kanten gegadigden naar de lotenverkoopers liepen am voor een haljven gulden te trachten een prijs te krijgen. [De organisatie van deze loterij staat onder leidlnig van den heer J. Meijer van het hoofd- kantoor der Winterhulp in Den Haag. Het geiheele land is in 45 distrdcfeen verdeeld, ieder onder een hoofdagent. Er is een organisatie voor den verkoop binnen Shuis en een voor den verkoop buitenshuis. Voor de afdeeling binnenshuis heeft men de medewerking ge- kregen van 2500 ioterij-agenten en de collec- teurs en collectrices der Staatsloterij. Buitenshuis wordt de verkoop door col porteurs geregeld, die in een soort uniform zullen worden gestoken en voor hun werk een behoorlijke belooning ontvangen. Zij zijn in het hezit van een koffertje, dat zij om den hals dragen en waarin de verzegelde doozen met de 200 loten zitten. Tot en met de prij- zen van 10 kunnen deze colporteurs de prij zen direct uitbetalen. Bedragen daarboven worden tegen inlevering van het stamiot door het hoofdbureau van de Winterhulp, Hofweg 7 te Den Haag, uitibetaald. Er zijn 6 millioen loten, 885.000 prijizen en 103 premies, tot een bedrag van f 1 millioen. Er zijn dertiig prij'zen van 1000, 210 van 500, voorts prijzen van 100, 50, f 10, 5, 2„ 1 en 0,50. Bij het koopen van een lot heeft men bevens nog de kans op een premie waanvoor de trekking uiterlijk 1 December geschiedt met als extra-prijzen een premie van 5000, twee premies van f 500 en hon- deTd premies van 100. Het is dus zaak de loten goed te bewaren, al heeft men voor de loterij een niet getrokken. IDe colporteurs, die ieder hetzelf'de aantal loten brj zich hettf)en, hebben in hun doos van 200 loten oak hetzelfde aantal prijzen en nie- ten, alleen zijn de prijzen niet hetzelfde. De menging der loten is door amfbtenaren van de rijksrecherche gebeurd. Zooals reeds is ge- meld, zijn de loten in speciale enveloppen ge- sloten, die zoodanig zijn bedrukt, dat het uit- gesloten is, dat men aan den buitenkant kan zien wat er op het lot staat. Ieder lot geeft naimelijk tevens aan of er een prijs op is ge- vallen of een niet. In het laatste geval staat er op ,,niets". Doeh het nummer kan later nog recht geven op een premie. Voor Nederland is deze loterij eeir nieuwig'- heid en men heeft goede hoop, dat de laten spoedig verkocht zullen zijn. DE TEXTIELKAART. Naar men van bevoegde zijde van het A. N. P. mededeelt, zijn de geruchten, welke zich thans hier en daar betreiffende de textiel- kaar't voordoen, van iederen grand ontbloot. De thans geldige textielkaart blijft van kracht tot 1 Sept. a.s. DE BESPREKINGEN INDIEJAPAN. Op het oogenblik wordt,, volgens U. P., een reeks besprekingen gevoerd tusschen de Ja pansche en Ned.-Indische delegaties, die ge- leid worden door Josjizawa, resp. Van Mbok en door Etisjizawa, resp. Van Hoogstraten. In sommige kringen gelooft men, dat de han- delSbespreklimgen spoedig afgesloten zullen worden. De tegenwoordige conferenties gaan over het antwoord van Tokio op de Ned.- Indisdhe tegenivoorstellen. In goed ingelichte kringen is men van mee- ning, dat men in Ned.-Indie in ieder geval op zijn standpunt zal blijven staan en geen duim- breed daarvan zal afiwijken. Dit zou tot ,,em- stige gevolgen" kunnen leiden. Uit Tokio meldt U. P. nog: De Nisji Nisji beschuldigt de Britsche regeering van een onmenschelijke poging om de Japansche levensmiddelensituatie te be- moeilijken, door de inlboorlingen van de eilan- den in den Westelijken Stillen Oceaan aan te raden geen copra meer aan Japan te verkoo- pen. Japan heeft, volgens genoemd blad, ver- dralgen met de inboorlingen afgesloten, vol gens welke deze copra tegen 100 yen per ton zullen leveren. De copra wordt in Japan ge- bruikt voor de winning van olie, welke, bjj het heerschende gehrek aan vet, in de Japansche huishouding getoruikt wordt. De Jomioeri Sjimboen stelt vast, dat de Ja pansche han de lsbesp re k in gen momenteel op een keerpunt zijn gekomen. Ned.-Indie gelooft in de uiteindelijke overwinning van Engeland en toont dlentengevolge bij de besprekingen met Japan weinig oprechthedd. Het blad meent, dat Batavia het voorbeel'd van Thai land en Indo-Ohina moet volgen en Japan als leidende natie in de Oost-Aziatische prosperi te itssfeer zou moeten erkennen. Japan wenscht van Ned.-Indie niets meer dan er handel mee te drijven. V R A OUT A L' TO'STRACTORS EN AANHANGWAGENS. Verplichte inschiij\ing voor 22 dezer. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Waterstaat heeft de volgende be- schikkinig gegeiven: Artikei 1. Als vervoermiddelen, waarop dit besluit ibetrekking heeft, worden aangewezen: 1. motorrijtuigen, opleggers en aanhang- wagens, geheel of gedeeitelijk ingericht tot vracht- of veevervoer; 2. motorrijtuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers of aanhang- wagens (met uitzondering van land'bouiw- tractoren Artikei 2. Zij, die op 15 Mei 1941 houder zijn van vervoermiddelen, waarop dit besluit betrekking heeft, zijn verplicht deze v66r 22 Mei 1941 te doen insdhrijven in vanwege den secretards-generaal van het departement van waterstaat te houden registers, ongeacht of de vervoermiddelen al dan niet voor onmid- dellijk gelhruiik gereed zijn. Artikei 3. Het doen inschrijrven geschiedt door invulling en onderteekeninig van een in- schrijwingsformulier 1941, dat kosteloos ver- krijglbaar is bij de adstrilbutiediensten, en door tijdige opzending van dat formulier aan den secretaris-generaal van het verkeer, Konings- kade 25 te 's-Gravenhage. Artikei 4. 1. Overtreding van de voor- schriften bij dit besluit gegeven, wordt ge- straft met hechtenis van ten hoogste een jaar of efin geldboete van ten hoogste f 10.900. 2. Met betrekking tot de voorsehriften van dit besluit is voorts van overeenkomstige toe- passing het bepaalde in de artikelen 3, 2e lid, 4, 5 en 6 van de Wet Gebruik Vervoermidde len 1939. 3. Motorrijtuigen, ten aanzien waarvan de overtreding is gepleegd, kunnen door den secretaris-generaal van het departement van waterstaat verbeurd worden verklaand. Artikei 5. Dit besluit kan worden aange- haald als inschrijvingslbeschikking I 1941. In verband met bovenstaande wordt nog de aandacht op het volgende gevestigd: In verband met een bij het drukken onder- vonden vertraging zullen alle formulieren, welke Iblijkens het poststempel uiterlijk 24 Mei 1941 aan de post werden toevertrouwd, als tijdig opgezonden worden aangemerkt. De aandachit wordt er voorts op gevestigd, dat de afwezigheid of onbruikbaarheid van bepaalde onderdeelen, dps ook van foanden, niet ontheft van de1 verplichting om het motorrijtuig te doen inschrijven. Slechts motorrijtuigen, die in zoodanigen staat van onbruikibaarheid verkeeren, dat dientengevolge herstelling of weder-in-'ge(bruikneming rede- lijkerwijze uitgesloten is. komen op dien grond niet voor inschrijiving in aanmerking. Ook behooren niet voor inschrijving te wor den aangegeven motorrijtuigen van hijzondere inrichting, welke niet bruikfoaar zijn voor vervoer van goederen of vee, zooals brand- weerauto's, reini'gingsauto's, reparatie-, takel- en kraanwagens en dergelrjke. Personenauto's en autobussen blijven uiter- aard eveneens buiten de inschrijving. DE BEROEPSOPLEIDING VAN DEN ADVOCAAT. Naar het AdVocatenblad, het orgaan van de Nederlandsche advocatenvereeniging mede deelt, zullen voor de volgende jaarvergajdering twee julisten worden uitgenoodigd een prae- aidvies uit te brengen over de vraag: Welke eischen moeten zoowel in het belang van de rrtaatschapprj als in dat Van de halie worden gesteld aan de opleidlng voor en de toelating tot de advocatuur. Tetvens is aan het bureau van de vereeni- ging opgedragen een onderzoek in te stellen naar de werking van het eemge jaren geleden ingeivoerde patronaat voor jonge advocaten en naar de werkzaamheid van de vereenigingen van jonge advocaten, welke onder de naam ,,De Jonge Balie" in verscheidene arrondis- sementen optreden. DE VLEESCSHVOORZIENING. Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoor- ziening meedeelt, kan worden verwacht, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, het mogelijk zal zijn, in den loop van dezen zomer tot een verruiming van het vleeschrantsoen over te gaan Zooals reeds is meegedeeld, is een zekere vermindering van den veestapel met het oog op de voederpositie noodzakelijk en bedraagt het percentage, waarmee de veestape' extra moet worden gekort, twintig. Het vleesch, dat hierdoor beschikhaar kornt, zal vermoe- delijk niet slechts tot de vorming van een reserve voor den winter 19411942, maar ook, in den loop van dezen zomer, tot een vergrooting van het vleeschrantsoen in staat stellen. Deze vergrooting kan worden gevonden in een verkorting van den geldigheiclsduur van den vleeschbon. Gelijk men weet, is de duur van dezen bon thans van zestien tot acht dagen verkort, doch krijgt men over die acht dagen dan ook maar de helft van het rant- soen, zoodat de totale hoeveelheid vleesch, die men in zestien dagen ikan krijgen, onge- wijzigd blijft. De reden voor dezen tecbni- schen maatregel is, dat het ondoenlijk was gebleken, iederen slager een voorraad voor zestien dagen ineens te leveren. De vee- markten worden wekelijks gehouden, zoodat de aanvoerperiode een week bedraagt. Aan- voer- en afvoerperiode dekten elkaar dus niet. Nu hierin, door middel van een halveering van de afvoerperiode, verbetering is ge- bracht, hoopt men, te kunnen zorgen, dat de slagers genoeg vleesch zullen hebben am de bons te honoreeren. Intusschen is, voor de vleeschvoorziening in de allernaaste toekomst, de weersgesteldheid een tegenvaller. De hoop, dat de koeien in dezen tijd genoeg voeder in het weiland zou- den hehhen, om voldoende in gewicht toe te nemen, is tot nu toe niet verwezenlijkt. Is men echter den tegenwoordigen, moeilijken tijd door, dan kan de verwachting, dat een verruiming van het vleeschrantsoen in den loop van den zomer mogelijk zal zijn, gewet- tigd worden geacht. Aan het bovenstaande moge worden ver- bonden een krachtige opwekking tot alle landgenooten van goeden wil am zich te ont- houden van bevordering van frauduleuze slachtingen. Ziji, die van deze slachtingen op eenigerlei wrjze profijt trekken, toonen een bedenkelijk gemis aan sociaal besef. Dit geldt niet alleen voor veehouders, die frau duleuze slachtingen verrichten, maar ook voor handelaren en slagers, die menschen in de verleiding brengen, zich vleesch van fraudu leuze slachtingen afkomstig, aan te schaffen en voor de consumeraten, die van de hun ge- boden gelegenheid gebruik maken. Fraudu leuze slachtingen belemmeren een rechtvaar- dige verdeeling van de beschikbare hoeveel- heid vleesch, welke gelijkelijk aan alle land genooten ten goede behoort te komen. De menschen, welker moreele besef niet krachtig genoeg schijnt te zijn om hen ervan te weerhouden, van frauduleuze slachtingen te profiteeren, moeten, althans in hun eigen belang, bedenken, dat vleesch, van fraudu leuze slachtingen afkomstig, in vele gevallen ernstig gevaar voor de gezondheid oplevert Immers. brj de slachtingen zoowel als brj de bewaring van het vleesch onthreekt elke waarborg voor een juiste behandeling in het belang van de hygiene. Met behulp van enkele voofbeelden van gevallen, die zich hebben voorgedaan, kan dit worden duidelijk ge- m£iakt Een geneesheer bleek in zijn kelder e»n frauduleus geslacht schaap te bewaren, dat hij voor vijf en veertig gulden had gekochl, maar dat ziek was geweest en zijn uatuurlij- ken dood was gestorven. De eigenaar van het schaap had het cadaver voor vijf gulden verkocht. De geneesheer, die uiteraard do ge- varen van dergelijk vleesch zeer goed kende was ontzet, toen hij vemam, hoe de zaak zich had toegedragen. In de omgeving van Schalkwijk troffen de controleurs een fraudeerend slachter aan, die varkens eerst op de boerderij doodde en dan per kruiwagen vervoerde naar het station, waar zij in een, niet meer in gebruik zijnde, retirade werden afgeslacht. In verscheidene gevallen constateerden controleurs, dat vleesch, van frauduleuze slachtingen afkomstig, in slaapgelegenheden was verborgen. In dit verband wordt uit een proces-verbaal het volgende geciteerd: ..Nadat wij de geheele woning van verdachte B. hadden doorzocht, met uitzondering van de plaats, waar het bed van de echtelieden stond en geen resultaat hadden bereikt, verzochten wij B. zijn echt- genoote, die op het bed lag, te doen opstaan. Na eenige minuten verliet de echtgenoote van B. het bed en zei B.: Komt maar binnen, heeren, de kogel is nu toch door de kerk, hier is het varken, daarbij doelende op een zak, inhoudend vleesch, afkomstig van twee frau duleus geslachte varkens, naast de vrouw onder de dekens verstopt." In een ander geval vond men aan stangen, brengen zelfbeheerschinq en rust.Buisje75ct in een bedstede aangebracht, hammen en stukken spek hangende. Degio zijn de gevallen, waasin wordt ge slacht in varkenshokken, waar de uitwerpse- len van de dieren overal rond liggen. Velen, die vleesch, van frauduleuze slach tingen afkomstig, in huis hehhen, verbergen het op de meest onhygienische plaatsen, wan- neer zij controleurs zien aankomen. Zoo heeft men eens een half schaap in een W.G. aan- getroffen; een ham op een vliering onder oude stoflappen verborgen; en, in een kist achter een kippenhok, onder hout verborgen, vleesch van drie of vier varkens. En voor vleesch, op een dergelijke manier behandeld, betaalt men in niet zoo weinig ge vallen fantastisch hooge prijzen! Bij hen, die op onwettige wijze vleesch heb ben gekocht, zullen bij ontdekking van dit fe'it niet alleen het desbetreffende vleesch. maar ook andere gehamsterde voorraden wor den weggehaald. SOOIALE EN II,SCALE PERSPECTIEVEN Rede van dr. Fischbbck voor den Nederlandsch Sociaal- Oeconomischen Kring. Zooals reeds met een enkel woord is mede- gedeeld, is dezer dagen te 's Gravenhage een hijeenkomst gehouden van den Nederland- schen Sociaal Oeconomischen Kring, waarin commdssaris-generaal minister dr. H. Fisch- bock het woord heeft gevoerd. Aanwezig waren o.m. genoodigden uit het oeconomische leven, leden van het organisatie-comite-Wol- tersom en van den raad van volkshuishoudlng van' de N.S.B. Omtrent het gesprokene op deze vergade- ring kan het volgende worden medegedeela. De voorzitter, prof. J. van Loon, opende de bijeenkomst en zeide, dat deze gezien moet worden als een gevolg van het besluit van den Nederlandschen Sociaal-Oeconomischen Kring, die enkele maanden geleden door ver- tegenwoordigers van het Nederlandsche be- drijfsleven is opgericht, om zich meer naa- buiten te gaan hewegen. De kring is bedoeld als werkgemeenschap meer op practisch dan op theoretisch terrein. Binnenkort zal men van nadere plannen hoo- ren. De herorienteering van Nederland op sociaal-oeconomisch gefoied binnen het kader van het nieuwe Europa, waarin de „as" aan- spraak mag maken op de leiding, is een drin- gende eisch voor het Nederlandsche volk. Het is dus zaak, dat zooveel mogelijk mannen uit het bedrijfsleven zich aaneen sluiten om aan een nieuwe toekomst van ons vaderland te bouwen. Kraeihtdadige bestrijtling van den sluikhamdel noodzakelijk. De commissaris-generaal, minister Fisch- hock, die hiema aan het woord kwam, begon met eenige opmerkingen over het hamsteren. Hoewel er veel gehamsterd wordt, gaat het om betrekkelijk kleine hoeveelheden. Maar veel schadelijiker dan de materieele zijde is de moreele kant van dit hamsteren. Met dezetn moreelen kant heeft spr. te maken wanneer hij te Berlijn de belangen van Nederland bepleit. Wanneer immers blijkt, dat men in Neder land zich niet strikt houdt aan de bepalingen. welke de distributieregeling aan de bevolking oplegt, brengt dit gevaar met zich mede, dat men Nederland op het peil van andere bezette gehiedien zou willen omlaagdrukken, of dat men minder geneigd zou zijn bij overbrug- ging van moeilijkheden te helpen, zooals zich nu b.v. hij de aardappelen hebben voorgedaan. Het is ook opgevallen, dat de rechter in het verleden veel te lage straffen op overtreders Door GERARD FAIRLIE. Uit het Engelsoh door Jhr. R. H. G. NAHUYS. 54) (iSlot.) Mijn tong scheeti verlamd. Vic was half uit zijn stoel gesprongen, maar teruggezon- ken, door de revolver van den Octopus Ibe- dreigd. Ik geloof dat ik toen, ads ik het den geheelen tijd niet gedacht had, mij veribeeldde dat de Octopus krankzinnig was. Het schuiim stond hem lioht op den mond, zijn oogen bllksem- den en zijn neusgaten waren opengesperd, als haalde hij met moeite adeim. Hij bood een schouwspel aan dat mij tot in mijn stervensuur zal bijbdijven. Ik drukte het aangezicht van Jean tegen mijn schouder, op- dat zij het niet zien zou. (Het draaien van den vloer maakte mjj dui- aelig. Reeds helde hij met een scherpen hoek; reeds was er een groote gai>ing ontstaan aan de andere zijde tusschen den muur en het ein- de Van dezen draaienden vloer. Ik ikon het van doodsangst uitgeschreeuwd hebben, of he wer, niet zoozeer van angst, als van bittere teleurstelling. Aldus ten onder te moeten gaan, met het doel bijna voor oogen, was bijna m66r dan ik verdragen kon. Maar ik had niet lanlger dan een paar seconden den tijd mij aan zulke gedachten te wijden; de hoek werd scherper en scherper, wij rezen snel naar de zoldering en ik moest mij tot steun aan den divan vastklampen. Tegelijker- tijd geraakte een stoel aan het schuiven, hij rolde naar den laagsten kant, om plotseldng te verdwijnen. Een oogenblik later bereikte het geluld van versplinterend hout onze ooren. De Octopus lachte; nu viel er niet langer aan te twijfelen, want die lach klonk duidelijk verschillend van alle andere die ik gehoord had. Het was de lach van een krankzinnige. Toen gelbeurde heft, dat Vic handelde. Eens- klaps, zoo onvenwacht mogelijk, hield hij zijn rechterhand naar den Octopus uitgestrekt, den steel van zijn pijp op hem gericht. De Octopus vuurde. Een bloedroode streep vertoonde zich op den rechterpols van Vic. En tegelijkertijd vuurde hij met zijn linker- hand. Een oogenblik waggelde de onmensch, dien we als de Octopus gekend hadden, op zijn beenen. Toen liet zijn hand de revolver los en greep met klauwende vingers naar zijn borst. Terwijl hij deze beweging maakte, viel hij ruggelings op den vloer. Vic was in een oogwenik op de been en ter wijl zijn onbrudkbare rechterhand, van bloed druipende, slap langs zijn zijde hing, strekte hij de linker naar den heflboom uit. Hij vatte hem aan en drukte hem omhoog. Het draaien van den vloer hield op. Maar de hoek was scherp; als onder betoovering, niet bjj madhte een vin'ger uit te steken om het te voorkomen, zag ik het lichaam van den Octopus lager glijden. Toen on'tstond er een sdhouiwspel, dat ik, hoe ik er ook mijn best toe mocM doen, nooSt zal vergeten. De man was niet dood; het schot van Vic had bljjk- baar niet geheel doel igetroffen, want de Oc topus lachte. Dat lichaam, den rand van den duivelschen vloer, door hemzelf uitgedacht, naderende, stiet dat gelaoh uit, dat ilk had leeren vreezen en haten; dien afschuwelijken, moorididadigen lach, nog dreigend, nog onheil- spellend. Jean gaf een gil. Het lichaam bereikte den rand, scheen een oogenblik voor onze verschrikte oogen te weifelen en plofte toen uft ons gezicht, de diepte in. In volmaakte stilte wachtten wij. Een tijd, die niet langer dan een seconde geduurd kon helbben, verliep, maar het scheen een eeuw. Toen bereikte een doffobans onze ooren. Langzaam, als kostte het hem moeite, drukte Vic den hefiboom omlaag. Het platform, dat wij voor een vloer ge houden hadden, b#gon in tegenovergestelde richting te wentelen, en keerde in zijn nor- malen stand terug. HOOFDSTUK XXI. „Wel, ouwe getrouwde man, mijn voorrecht, zou ik zeggen!" Vic nam de niet weerstreivende handen van Jean, die nu in den waren zin de mijne was, trok haar tot zich, en kuste haar zaoht. Dit voorrecht kwam hem toe, want hij was mijn foruidsjowker. Iedereen klapte in de handen. De receptie was judst afgeloopen. Wij waren dien morgen gefouwd in een kerk, niet ver van Westminster en nu waren wij op het punt voor de laatste maal te scheiden en onze voobbereidingen te treffen om voor de witte- broodsweken op reis te gaan. Wij hadden dezen dag, den grootste van mijn leven, eeni- gen tijd moeten uitstellen wegens den pols van Vic, maar het was gelukkig dat de kogel van d'en Octopus geen beentjes verbrijzeld had en dank zij Vic's ijzersterk gestel, was hij weldra genezen. Jean zag er stralend uit, een lichte bios op de wangen. en zij wuifde mij met de hand toe, toen zij naar boven ging om zich te ver- klceden. Door Vic gevolgd, begaf ik mij naar de kamer, die voor mij bestemd was. Ik begon met dat afschuiwelijke costuum uit te trekken, dat een man verplicht is bij gelegenheden als deze te dragen en kleedde mij in plaats daarvan in een spiksplintemieuw pak, opzettelij'k voor de reis naar Parijs ge kocht en die naar den zeivenden hemel! „Hoe voel je je nu, ouwe knul?" ,,Vic!" zei ik ernstig. „Zoek ook de vrouw. Trouw haar. Dan zul je voor het eerst weten wat het ware geluk is!" ,,Dat kan ilk niet", zei Vic. ,,jij hebt haar v66r mij gevonden." IHetgeen, als ik er nu nog over nadenk, een zeer fraai compliment was. Wij zwegen een oogenblik; onze gedachten waren naar ons binnenste gericht, betroffen alles wat er gedurende die afgrijselijke maand voorgevallen was en nu scheen dit zo6 fan tastisch, zoo ongelooflijk, dat het, mij tenmm- ste, niets anders toescheen dan een booze droom. Eensklaps veribrak Vic het stilzwijgen. „lDien laatsten nacht waren wij gelukkig en ongeiukkig. Gelukkig, dat we er heelhuids afkwamen; ongeiukkig, omdat Bailey zoo danig door angst bevangen was dat hij niet durfde te spreken. Anders had hij ons natuur- lijk kunnen vertellen van die geheime gang die in het huis in Hampstead uitkwam en door treeplanlk en zei: Tot ziens, beste menschen. „Ik zal het nooit vergeten." ,,En ik", antwoordde Vic bedaard, „even- min". Er werd op de deur geklopt. Een kellner verscheen met een flesch champagne en twee glazen op een blad, dat hij op de tafel neer- zette. Ik vulde de glazen,, hief mijn glas omhoog en stelde den volgenden drohk in: „Je ge zondheid, Vic! Jean en ik zijn je ons geluk verschuldigd, want had je dat gevaar niet op je genomen en den ander met dat seiiieten met je linkerhand niet verschalkt, dan waren wij alien met den Octopus naar den kelder gegaan, zooals zijn voornemen was." Vic glimlaohte. „Die pijp," zei hij, „die ik met mijn rechterhand inderdaad beter han- teeren kan dan een reivolver, zal ik met zil- ver laten monteeren en dan krijg je haar als huwelijksgeschenk. Daar ga je, ouwe knaap." Hij ledtiigde zijn glas tot op den bodem. Op dringend verzoek van Jean, vergezelde Vic ons tot Victoria, waar we den boottrein zouden netmen. Hij (bleef bjj ons tot de tredn het station uitreed. Toen sprong hij op de welke de Octopus en zijn bende binnenge- komen zijn. Zij werd later door Williams ont- dekt." Hij zweeg, om te hervatten: „Jack, ouwe jongen; er was toch iets aan dien Octopus, dat ik bewonderde." ,,Zijn vemuft vroeg' ik, met mijn over- hemd hezig. „Niet alleen dat. Zijn zin voor humor ook. Deze was scherp, zoo scherp als een naald. Maar hij stierf dapper, verrvloekt dapper! Zouden jij of ik gelachen hebben, als we, zwaar gewond, van een hellend vlak afrol- den, wetende, een onvermijdelijken dood tege- moet te gaan?" ,,Neen." „Welnu, zooals je evengoed weet als ik, hij wel." Denk aan mijn onfeilbaar middel tegen zee- ziekte in het Kanaal. Is de zee kalm, dan zal de bar in al je behoeften voorzien. Is de ziee ruiw, grijp dan de verschansing. Beide manieren zullen je verlichting schenken." Laohend, deed ik alsof ik hem wilde stom- pen. Hij sprong van de treeplank op het per ron; een breede glimlach ontnam het stroeve aan zijn gezicht. Onze armen aan elkaar gehaakt, hingen wij uit het portierraaanpje, trots de voor sehriften van de spoorwegmaatschappij, en Jean wuifde met haar zakdoek tot hij uit het gezicht was. Toen, eindelijk alleen en tot rust gekomen, zagen wij elkander aan. EiENDfE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1