KRUSCHE Kg I rS FM Rheumatische pijnen IVjev°® niet is verboden. En er is heusch in het ge heele land voor een goeden trekker wel een plaatsje te vinden, waar hy gedurende de vier verboden uren het hoofd onder een solide dak te ruste kan le>ggen. In de eerste plaats zljn er de vele kampeercentra, welke op hun ter- rein kampeerwagens, bungalows en kamp- huizen hebben. Veelal is het ook mogelijk in de cantine te ovemachten. In de tweede plaats zijn er nog boerderijen. De boer is over het algemeen een vriend van den kampeerder. Van Mei tot October heeft hij in den regel wel een plaats voor een paar trekkers. (Het vee is in de wei en de stallen zyn 's zomers kraakzindelijk. Met verscheidene eigenaren van kampeer- terreinen en andere gastvrije landgenooten vooral natuurlijk boeren heeft de bond, zooals gemeld, contact gezocht en het is ver- heugend te kunnen vaststellen, dat tot nu toe feitelijk alien daadwerkelijke medewerking hebben toegezegd en een regeling is getrof- fen, waardoor het kampeerders mogelijk wordt gemaakt den nacht binnenshuis door te brengen. Men heeft reeds de beschikking over ruimte voor eenige duizenden kampeer ders. De bond heeft aan al deze nacht verblyven een verzamelnaam gegeven. Men heeft deze onderkomens kampeerboerderijen genoemd, een benaming, welke echter niet geheel juist is, want behalve echte boerderijen worden ook loodsen, zolders, kamphuizen, cantines enz. als nachtverblijf ingericht. Zooveel mo gelijk is getracht by alle kampeerverbltjven een nachtverblijf te vinden voor mannelijke en een voor vrouwelijke kampeerders. Waar dat niet is gelukt, wordt aan een kampeerboer- derij voor heeren de voorkeur gegeven. om- dat statistisch is vastgesteld, dat er 75 man nelijke- tegen 25 vrouwelijke kampeerders zijn. Het inrichten van slaapplaatsen voor gezin- nen stuitte op zoovele moeilrjkheden, dat hier- van moest worden afgezien. De ovemachtingspryzen van de versehillen- de kampeerboerderijen loopen nogal uiteen. Er zijn kamphuizen bij, waar de gasten op echte bedden slapen en alles op de ontvangst van gasten is ingericht en bet ligt voor de hand, dat de prijs in deze gelegenheden be- langrijk hooger is dan die, welke geldt voor boerenschuren of stallen, waar slechts een dikke laag stroo op de kampeerders wacht. Enkele nacbtverblijven zijn geheel gratis, bij andere is de prijs in het te betalen kampgeld begrepen. Bij de best ingerichte onderkomens bedraagt de prijs toch niet meer dan 50 cent per nacht. Bij langer verblijf zal in den regel reductie worden verleend. De kampeerboerderijen staan, voor zoover er ruimte is, voor alle bonafide kampeerders open. De eenige eiscb, welke wordt gesteld, is, dat iedere gebruiker of gebruikster in het bezit is van een geldige kampeerkaart, afge- geven door de afdeeling Nederlandsche kam- peerkaarten centrale van den A.N.W.B. De bond vertrouwt, dat de kampeerders, die in kampeerboerderijen ovemachten, zich zullen gedragen zooals het gasten tegenover hun gastheer betaamt. Daarom ook is ge- meend de voorwaarden tot een minimum te beperken. Met het oog op den meestal uiterst brandbaren inventaris en voorraden in stal len en schuren, is het wenschelijk gebleken aan het gebruik van deze nachtverblijven de voorwaarde te verbinden, dat er geen vuur wordt gemaakt en niet wordt gerookt. "Ver de r wordt verwacht, dat de gast zich richt naar den leefregel van den buitenman, in het bijzonder van den hoer en dat beteekent: vroeg op en vroeg naar bed. Wat betreft de vraag waar kampeerboerde rijen zijn gevestigd, kan worden medegedeeld, dat binnenkort een volledige lijst bij den bond zal zijn te verkrijgen. (Reeds nu kan worden gezegd, dat zij in het geheele land zijn te vin den. Vooral in Limburg en Brabant was de medewerking bijzonder groot. Ten aanzien van de watersport staat de bond voor grootere moeilijkbeden. Voor kam peerboerderijen kan worden volstaan met den eisch, dat de nachtverblijven zindelijk zijn, dat er voldoende ventilatie is en een laag stroo. Voor de onderkomens van watertoeristen dient bovecrdien de eisch te worden gesteld, dat zij liggen aan het water of althans in de onm'ddellijke nalbijheid van een ligplaats voor booten. Nu is gelbleken, dat het heel moeilijk is een behoorlijk aantal onderkomens, welke aan dezeci eisch voldoen, te vinden. De bond heeft den moed intusschen allerminst ver- loren. Gehoopt wordt nog steed's, dat ook aan duizenden watertoeristen de gelegenheid zal kunnen worden gegeven een cnlbeaorgd week- einde of een prettige vacantie op en aan het water door te brengen. Bij invasies van watertoeristen, zooals die bijv. zijn te verwactrten bij watersportfeesten men denke slechts aan de Kaagweek zal echter heel moeilijik aan ieders verlangen kunnen worden voldaan. Wianneer bij een wa- tersport'gelegenheid twee onderkomens kun nen worden gevonden, een voor heeren en een voor dames, dan is de toestand uiteraard ideaal. Waar dat onverhoopt niet het geval zal zijn, zullen niet, zooals bij kampeerboer derijen, de heeren de voorkeur hebben. Vol- gens deskundiigen is het aantal mannelijke en vrouwelijke watertoeristen vrijwel gelijk en zou een voorkeur dus niet b'llijk zijn. Daar om is besloten, dat wanneer bij een water- sportgelegenheid slechts een nachtverblijf is te vinden, deze mag worden gebruikt door de heeren, maar dan mag het onderkomen bij den dichtstbygelegen plas uilsluitend worden gebruikt door de dames. De A.N.W.B. doet wat hij kan. Ook al in verband met den korten tijd, welke voor de organisatie van cht werk beschikibaar is, zul len de resultaten, welke tot nu toe zijn be- reikt, niet aan ieders Verlangen beantwoor- den en zullen zy dat wellicht ook dezen zomer niet doen, maar land- en waterrot mogen uit dezen arbeid de conclusie trekken, dat het weekeinde in dezen zomer, alsmede de ko- mende vacantie, er nog n et zoo somber uit- zien als oogenschijnlijk wel wordt gedacht. DE LOONEN BIJ DE iVZiLfUtVERRUIMING. In ,,Werk en Steun", bet tijdschrift voor steunverleening en werkversohaffing, doet Ir. W. H. van Eek eenige algemeene mede- d'eelingen over een reeds aangekondigd en bin nenkort te venwachten besluit inzake een geheele reorganisatie van loonen en arbe'ds- voorwaarden van de tewenkgestelden bij de werkverruimingsoibjecten. Het steunbegrip en armenzorgkaraktec zal aan de werkverrui- ming worden ontnomen. Aangaande de nieuwe loonpolitiek deelt de beer Van Eek o.m. het volgende mede: IDe volwaardige arbeiders zullen een garan- tieloon ontvangen, dat gebaseerd zal zijn op het in de streek geldende landarbeidersloon, waarbij aan de anbeiders, woonachtig in de meer stedelijke centra, een woonplaatstoelage zal worden toegekend, welke woonplaatstoe lage zoodanig is berekend, dat grondloon plus woonplaatstoelage erven onder het ter plaatse geldende ccntcactloon voor de arbeiders- grondwerkers, vastgelegd in groep HI van het landeljjk contract voor de bouwbedrijven, zal komen te hggen. Bij dezen opzet is van de gedachte uitge- gaan, dat de bij de werkverruimingswec-ken verlangde arbeid algemeen gesproken het De Ryksstraatweg Leeuwarden-Harlingen is, behalve eenige kilo meters nog niet voorzien van een behoorlijk fietspad. Thans wordt hierin op radicate wijze voorzien. Achter de bestaande boomenrij wordt de sloot gedempt, terwijl er vlak naast een breedere en diepere sloot zal komen. De aarde hiervan wordt gebruikt voor ophooging van het pad. De onlangs weggebroken tramlijn wordt nu nog toegevoegd aan de verbreeding van den weg, zoodat binnen afzienbaren tijd deze weg een der mooiste en breedste zal zijn in het Noorden des lands. (Foto Polygoonj midden houdt tusschen landarbeid en den ar beid van den grondwerker in de bouwbedrij ven. Daarnaast zal voor de arbeiders, die de vereischte werkprestaties bij deze werkobjec- ten nog niet kunnen leveren am voor het garantieloon in aammerking te kunnen komen, een overgangsloon worden vastgesteld, dat iets beneden het vocenhedoelde garantieloon zal liggen en welk loon op gelrjken voet blijft geregeld als tot nog toe in de werkverschaf- fing gebruikelijk was, dw.z. het hasisuurloon zal geheel in accoord moeten worden ver- diend, waarbij tra ningstoelagen het den nog zeer onkundigen arbeider by dit werk moge lijk zullen maken het basisuurloon te halen. Toont de arbeider, die onder de bepalingen van het overgangsloon vait, door zijn werk- prestatie, dat hij geacht kan worden het garantieloon waard te zyn, dan zal hy ten spoedigste worden overgeplaatst naar de groep van volwaardige anbeiders met de voor hen geldende garantieloonbepalingen. De verzorging van de plaats ng van de ar- be'ders, die vooralsnog geen werk in bet zoo- genaamde vrije bedrijf kunnen verkrijgen, zal worden opgedragen aan de organen van het rijksarbeidsbureau, derhalve los van de ge- meentelijke instanties. De omzetting van het werkloosheidssubsi- diefonds in een algemeen arbeidsfonds, waar- uit, los van de gemeentebegrootingen, ter uit- voering van een voldoende aantal werkver- ruisningsobjecten noodig voor de algeheele opheffing van de werkloosheid, subsidies die- nen te worden verstrekt, zal onvermijdelijk ten spoedigste op het van kracht worden van het in dit artikel aangekondigde reorganisa- tiebesluit inzake de loonbepaling en de overige arbeidsrvoorwaarden bij de werkver- ruiming, noodzakelijk dienen te volgen. NEDERLAND VOEDT ZICHZELF. Alleen een volk, dat zichzelf kan voeden, is een vry volk. Zooals reeds verschillende malen is mede gedeeld, aldus schrijft de N. R. Crt., wordt er thans in het kader van den productieslag 1941 naar gestreefd, Nederland op het punt van voedlng zoo volledig mogelijk onafhankelijk te maken van invoer van buiten. Men weet, dat, voor deze oorlog u'tbrak, ons land voor een zeer groot gedeelte van het voedsel voor mensch en dier was aangewezen op hetgeen hier kon worden geimporteerd. Deze invoer had een dusdanigen omvang aangenomen, dat ons agrarische bedrijf er zelfs ten deele zyn karakter, namelijk als veredelingsbedrijf, aan ontleende. Onder de huidige omstandigheden is dat natuurlijk niet meer mogelijk en dat was aan- leiding, teneinde ons volk voor voedselgebreik te bewaren, dat de handen werden ineenge- slagen om de agrarische product e uit te brei- den. Dit streven is bekend onder den naam productieslag 1941 en de landsoverbeid heeft den oud-minister van landbouw, handel en nijverheid dr. F. E. Posthuma bereid gevon den, zich in te zetten voor de Nederlandsche voedselvoorziening. In een onder'noud, dat dr. Posthuma ons deeer dagen toesrtond, wees de oud-minister er op, dat het doel van den productieslag 1941 e'genlijk tweeledi'g is. In de eerste plaats gaat het er am, ons volk en ook den dieren in den komenden winter meer voedsel te ver- schaffen dan bij de totdusver bestaande orga nisatie en bedryfsvoering van den landbouw mogelijk was. Het groote doel evenwel hangt niet, of al thans maar gedeeltelijk, samen met de om standigheden waarin wij verkeeren. Dr. Post huma wees er op, dat er prlncipleel naar moet worden gestreefd, geheel of zooveel mogelijk door middel van den eigen bodem te voeden. „Want", zoo dcukte de oud-minister z ch uit, ,,laat men toch vooral bedenken, dat slechts' dat volk werkelijk vrij is, dat zichzelf kan voeden". Het thans ingetreden gebrek vloeit voor een groot gedeelte voort uit het feit, dat wy altijd hebben gedreven op den invoer. Voor het loopende jaar kan betrekkelyk niet zoo veel meer worden gedaan, daar, toen de com- missie-dr. Posthuma haar werkzaamheden be- gon, het zaai- en pootplan reeds was vastge steld en gedeeltelijk zelfs uitgevoerd. Het kan nu ten hoogste nog maar gaan om wat meer voedsel voor mensch en dier. Dr. Posthuma sprak als zijn meening u't, dat de vraag, of zelfvoorziening op voedsel- gebied in ons land mogelijk is, wel bevesti- gend kan worden beantwoord. Weliswaar zyn de omstandigheden thans moeilyker, bijv. door tekort aan meststoffen, aan veevoeder ed., maar dat doet niets af aan den gebiedenden eisch, dat ons volk zichzelf zal moeten voe den. Evenmin behoeven de huid ge moeilyk- heden de mogelijkheid van zelfvoorziening in gevaar te brengen. In ieder geval zal de awestie nog nader worden bezien en bestudeerd en dat zeer grondig. Dr. Posthuma heeft daartoe contact gezocht en verkregen met het landbouwwe- tenschappelyk glide. De commissle behoeft de voorlichting van special teitcn op het gebied van landbouw en veeteelt, die tevens een be- hoorlijke economische scholing bezitten. Het gilde zal zyn advies op korten termyn uit- brengen, omtrent de mogelykheden onder de huidige omstandigheden en ook voor wat be treft de volgende jaren. De leider van den productieslag gaf tegen- over ons wederom uitmg aan zijn groote ver- trouwen in lust, ijver en pliohtsbetrachting van den Nederlandscben boer. De lust tot pro- duceeren moet blyven bestaan, ondanks de moeilykheden. Aan ijver zal het zeker ook niet ontbreken en de plichtsbetrachting houdt in, dat de boer een nog grooteren plicht heeft dan vroeger, daar het er immers om gaat zijn volk weder tot een vrij volk te maken. Men heeft in verband met den productie slag wel hooren opmerken, dat onze boeren toch altijd al zooveel mogelyk uit hun grond hebben gehaald. Dit is evenwel het groote doel not, dat dr. Posthuma formuleerde als ,,het doelbewuste voortbrengen uit eigen bo dem". Hier ligt een tegenstelling met vroeger, toen de boer inderdaad veel produceerde, maar om het teehnisch-economisch uit te drukken louter voor de markt, wat tot dus- ver de iandtoouweccnomie heeft gekenmerkt. Het is duidelijk, dat een productieslag v66r alles behoefte heeft aan goede voorlichting voor de boeren. Hiertoe heeft dr. Posthuma de medewerk ng verkregen van de productie- cammisisarissen, die door den directeur-gene- raal van den landbouw, if. Roebroek, zijn brj- een geroepen en die him volledige medewer king hebben toegezegd. Daaruit vloeit de voorlichting ter plaatse voort. Voorts zal zoo veel mogelijk steun worden gegeven door uit- breiding van het otfficieele apparaat voor hulp aan de kleine boeren. Te dien einde zal het aantal assistenten by de consulenten moeten worden uitgebreid. Voorlichting inzake betere bewaring van den oogst van voedergewassen en van most is op het oogenblik van groot belang. Men weet, dat, wat deze kwestie be treft, betere metboden van ensilage worden gepropageerd. Evenwel is niet slechts de steun van alle agrarische werkers noodzakelijk, maar het geheele volk moet er van worden doordron- gen, dat iedere Nederlander zijn taak heeft. Het gaat immers om de vrijheid van ons volk, aldus de oud-minister en daarom moet iedereen meedoen. De vraag is nu maar, hoe dat kan worden verwerkelijkt en cpnieuw blijkt, dat de Neder landsche huisvrouiw ook in dit opzicht een taak heeft, welke de grenzen van haar gezin overschrijdt. Wy Nederlanders dienen alien elkander te helpen en het is dan ook niet ver- wonderlijk, dat dr. Posthuma wees op het goede voorbeeld, dat bestuursinstanties kun nen geven. Zoo noemde hy hetgeen de bur- gemeester van Tiel heeft gedaan, die grond van de gemeente ter beschikking heeft ge steld. Tiel is zeker niet de eenige gemeente, waar iets dergelyks mogelijk is en het is zeer wenschelijk, dat andere instant'es volgen. Voorts dient men van overheidswege de menschen te helpen en niet tegeci te werken. Lang niet genoeg is bekend, dat ieder een varken mag houden, mits hy in staat is zoo'n dier zelf te voeden met afvalstoffen. Even wel is het voorgekomen, dat hiertoe toestem- ming is gewedgerd, ofschoon het houden van een varken onder de hier genoemde voor waarde zeer wel mogelyk ware geweest. Men moet het belang van deze kwestie niet onder- schatten, want er zijn duizenden landgenooten, die zulk een nuttig dier zouden kunnen mesten. Samenwerking van overheid en huisvrou- wen dient op nog grootere schaal tot uiting te komen in het bewaren, vergaren en be- schikbaar stellen van alles wat nog eetbaar is voor de dieren. In dit verband haalde dr. Posthuma een oud gezegde aan, dat luidt: „Gij zult geen kruimel laten verloren gaan, want gij kunt geen korre] laten groeien." Tenslotte dient de vrouw des huizes van het voedsel, dat te harer beschikking staat, ook iets voedzaams te maken, terwyl het gToote puJbliek, aldus dr. Pojihuma, goed doet, op te houden met klagen en meer begrip te krijgen van dit vraagstuk, dat het zij nogmaals gezegd de vryheid van ons Nederlandsche volk inhoudt. Over vryheid kan eerst worden gesproken, wanneer aan het „Nederland voedt zichzelf" is voldaan. Reeds eeider is gemeld, dat dr. Posthuma voor de werkzaamheden van zijn commissie het land heeft verdeeld in 13 gewesteo, welke wat den aard van het aldaar uitgeoefende agrarische bedrijf betreft, zooveel mogelyk een eenheid vormen. Zoo vormen bijvoorbeeld de Veenkolonien een gewe3t op zichzelf. De gewesten zyn verdeeld In streken en deze weer In dorpen. Daardoor wordt bereikt, dat men centraal beschikt over de gegevens tot aan het laatste dorp. De besturen van de ge westen, streken en dorpen dienen zooveel mogelyk een afspiegelin'g te vormen van de commiss'edr. Posthuma, waarin, zooals men weet, de voorzitters van de vier landibouw- organisaties zitting hebben. Dr. Posthuma heeft den voorzitters van de gewesten de strikte opdraeht gegeven, geen enkele orga nisatie te discrimineecen, daar ieder het meest gebaat is met een npontane medewerk'ng. Het groote doel, het winnen van den pro ductieslag, vereenlgt alien in hetzelfde belang. Daarom is alle politick in het werk van de commissie zel've of van de lagere organisaties buitengesloten. Voorts wordt gewerkt volgens het leiders- beginsel. De voorzitter heeft de leiding en de leden der commissies hebben, evenals die in de commissie-dr. Posthuma zelf, uitsluitend adviseerende stem. Aan het einde van ons onderhoud drong de leider van den productieslag 1941 er nogmaals op aan en hij verklaarde, niet moede te zullen worden, dat te zullen blyven doen dat een ieder in ons vaderland er zich toch van bewust moge zijn, dat hij zijn steentje kan en moet brjdragen in dit werk, hetwelk dient te geschieden voor de volksgemeenschap door het geheele volk. STRIJD TEGEN DEN SL UIKHANDEL WORiDT MET SUCCES GEVOERD. Algemeen vervoerverbod overbodig geacht. Hoe staat het met de bestrijdiing van den sluikhandel? Deze vraag is na de jongste distributiebepaldngen vele malen gesteld. Een redacteur van de Vereenigde Persbureaux had naar aanleiding van deze brandende, actueele kwestie een vraaggesprek met den directeur van het centraal djstrilbutiekantoor, den heer S. de Hoo, die gelukkig in staat was, een ge- ruststellende verklaring af te leggen. Wy weten immers vandaag den dag dat de distributie ernst is geworden en deze weten- schap doet ons in het belang van een recht- vaardige verdeelkig der voorraden verlangen naar het einde van den sluikhandel. Deze handel, die zulke enorme hoeveelfaeden levens- middelen en goederen aan de normale cirou- latie heeft onttrokken, is nu eenmaal een moeilyk te bestrijden euvel en velen hebben zich het hoofd gecroken over de beste manier om zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan deze onsociale, ja zelfs misdadige neven- verschijnselen van de noodzakelijke distribu tie. Zoo hoort men den laatsten tijd veel spreken over de wenschelijkheid van een alge meen vervoersverbod voor artikelen, die on der de distributie vallen, naar analogie van een dergelijk verfbod, dat wij tegen het einde van den vorigen oorlog hebben gekend. De bedoeling daarvan is, kort gezegd, dat distri- butiegoederen alleen nog met een geleidebil- jet vervoerd mogen worden. De (heer S. de Hoo is een der autoriteiten, die zeer nauW bij de bestrijding van den sluik handel is betrokken. Tot zijn dienst behoo- ren o.a. het centrale cobrdinatie-apparaat van alle opsporingsinstanties, die den stryd tegen den „zwarten handel" hebben aangebonden, als daar zijn: centrale crisis-controledienst, marechaussee, rijkspolitie, gemeentepolitie, enz. ,,Een algemeen vervoersverbod lykt mij om verschillende redenen niet gewenscht", meen- de de heer de Hoo. ,,In de eerste plaats zou den wij om een dergelijk verfbod goed te kun nen handhaven -en daartoe is men wel ver- plicht, als het er eenmaal is het verkeer op den weg, te water en per spoor groote stag- natie bezorgen, maar in de tweede plaats wijzen alle teekenen er op, dat wij den sluik handel spoedig genoeg geheel onder de knie zullen hebben met de thans reeds genomen maatregelen. Het is een feit, dat deze han del in het algemeen nogal hectisch (tering- achtig) is en vrij snel van omvang kan wis- selen. Maar de algemeene tendens toont toch een sterke neiging tot beperking. De groote partijen, die in het begin aan de distri butie zijn onttrokken, zijn zoo langzamerhand verdwenen en voor een deel in beslag geno men. Het contrdle-apparaat, dat zeer om- vangrijk is, komt meer en meer op toeren, terwijl het risico van den sluikhandelaar met den dag grooter wordt. Wij werken op het oogenblik ongetwyfeld met succes, zoodat er m.i. inderdaad geen behoefte aan een alge meen vervoerverbod is. Wij hebben bet in- dertijd geprabeerd met de suiker, doch dat experiment is slecht bevallen. Het geldt nu alleen nog voor een aantal landbouwproduc- ten. Of zoo'n verbod geen goede diensten kan bewijzen voor een bepaald gebied, met het oog op de sraokkelarij bijvoorbeeld, is een andere kwestie, waarover ilt mij op dit oogen blik nog niet uit kan laten." Is er niet vooral op een vervoerverbod aangedrongen in verband met de eierdistri- butie? Dat is nu eenmaal een lastige aange- legenheid, omdat men moeilijk achter elke kip een politie-agent kan zetten. Maar ik geloof Wel, dat de tegenwoordige maatregelen, die practisch faierop neerkomen, dat aan elken kippenfokker een zekere minimum-opbrengst wordt gee scht, terwijl men alleen tegen in- levecing van voldoende eierbonmen weer kip- penvoer kan krijgen, voldoende zullen blijken. U meent dus wel, dat de sluikhandel met de tegenwoordige maatregelen en bepalingen krachtig genoeg kan worden bestreden. Zeer zeker. De practyk wijst het uit. Terwijl er byvooitoeeld bij een driedaagsche wegcontrole in Januari nog 232 processenver- baal wegens frauduleus vleeschvervoer wer den opgemaakt, terwyl er 50 heele beesten, 6000 kg vleesch en honderd hammen in beslag genomen werden, zijn de resultaten op het oogenblik nog maar een fractie van de hoe- veelheden, die er toen omgingen. Er zyn tal- ryke fantastische gerudhten in omloop over de heldendaden der smokkelaars en sluikhan- delarvn, die echter grootendeels als smokke- laarslatyn beschourvd kunnen worden. De regelmatige handel waagt zich er niet graag meer aan, want deelnemers aan den sluik handel worden zonder aanzien des persoons ifan de distributie ultgesioten voor den tyd, dat deze zal duren. V ERORDENE NDE BEVOEGDHEID VOOR DE ERKENDE BEDRIJFSORGANISATIES. Het verordeningenblad van Woensdag be- vat het besluit nr. 89 van den secretaris- generaal van handel, nijverheid en scheep- vaart tot aanvulling van het besluit no. 203/1840 betreffende den opbouv/ van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedryfsleven. Dit besluit brengt een aanvulling op artikel 1 van het reeds genoemde besluit nr. 2061 1940, n.l. een trieuw artikel la; dat aldus luidt De overeenkomstig artikel 1, lid 2 opge- richte en erkende bedrijfsorganisaties zijn lichamen in den zin van art. 152 van de grondwet; haar kan overeenkomstig art. 153 van de grondwet door den secretaris-generaal van bet departemont van handel, nijverheid en scheepvaart verordenende bevoegdheid worden toegekend. Op de voorschriften op het gebied van de prjjsvorming kan door deze verordenende bevoegdheid geen inbreuk wor den gemaakt. De krachtens de toegekende verordenende bevoegdheid vastgestelde verordeningen be hoeven de goedkeuring van den secretaris- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. Dit geldt in het bijzonder voor verordeningen tot regeling van kartelverhoudingen of tot regeling van de markt. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart of een door hem aan te wjjzen gemachtigde kan besluiten, welke met de wet verdreven worden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen jaren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch 66k onder voortdu- rende controle van scheikun- dige-apotheker G. J. Logger ■l- Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41 op het algemeen belang strijdig zyn, schorsen of vemietigen; daarbij worder tevens de ge- volgen geregeld. Dit besluit trad Woensdag in werking. I>E OMZETBELASTING OI* VERVOER- KOSTEN MAG WORDEN DOORBEREKEND Gelijk bekend heeft de secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visschery in een persbericht van 9 Januari bekend gemaakt, dat de doorbere- kening van de nieuwe omzetbelasting in de prijzen was toegestaan, behoudens voor eenige met name genoemde artikelen. By deze doorberekening moest worden uit- gegaan van de prijzen, zooals die voor 1 Jan. 1941, exclusief omzetbelasting, waren. Voor zoover bij de doorberekening afrondingen noodzakelijk waren, moest zij naar beneden geschieden. Tegelijk werd in het persbericht medegedeeld, dat fabrikanten of handelaren, die thans minder omzetbelasting betalen dan voor 1 Januari, hun prijzen dienovereenkom- stig moesten verlagen. By een onlangs afgekondigde beschikking is deze regeling wetfelijk vastgelegd. De nieu we regeling gaat in zooverre verder dan de krachtens het persbericht toegelaten regeling, dat ook de op vervoerkosten te betalen om zetbelasting mag worden doorberekend. De regeling is dus thans zoo, dat de omzet belasting in haar geheel in de pry/,en. mag worden doorberekend, behoudens in de prijzen van aardappelen, brood, melk en pen]vruci te n. Nadrukkelijik wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze regeling slechts getroffen is, teneinde het normale handelsverkeer zoo min mogelijk te belemmeren. Zij veronder- stelt niet, dat geen enkel bedrijf de omzet belasting zelf kan dragen. By de pryshepa- ling in de toekomst zal dan ook van geval tot geval worden nagegaan in hoeverre de betrokkenen de omzetbelasting voor eigen rekening kunnen nemen. Tegelijk met de in het bovenstaande be- doelde beschikking, welke geacht wordt van 1 Januari af in werking te zrjn getreden, is een beschikking tot aanvulling van de prjjzen- beschikking invoergoederen no. 1 verschenen, welke een nadere bepaling geeft van het begrip inkoopsprijs, zooals dat in deze be schikking voorkomt. De bedoeling van deze begripsbepaling is slechts, duidelrjk tot uit- drukking te brengen, dat ook importeurs ver- plicht zyn hun verkoopsprijzen te verlagen met het bedrag, dat zij thans minder aan in- voerbelasting moeten betalen dan voor 1 Januari het geval was. BESPREKINGEN TUSSCHEN THAILAND EN NED.-IND1K. Het A.N.P. meldt uit Sjanghai: Het Japansche telegraafagentschap meldt, dat de leider van het Thailandsche departe ment voor propaganda tijdens zyn verblyf in Batavia met de autoriteiten van Nederl.- Indie hesprekingen heeft gevoerd over de petroleumvoorziening van Thailand. De diplo- matieke vertegenwoordiger van Thailand in Batavia voert eveneens hesprekingen over het openen van een luchtverbinding tusschen Bankok en Batavia. GOEDEREN VAN GEWEZEN MJLITAIREN Het Roode Kruis vraagt inJU-htingen. De directeur van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Zwarteweg 75, Den Haag, vestigt er nogmaals de aan dacht op, dat aan zijn bureau nog verschillen de goederen aanwezig zijn, afkomstig zooweJ van gesneuvelde als van ruet-gesneilvelde mi- litairen wier naam en (of) adres niet be kend is. By deze goederen bevinden zich naast knf- fers met kleeren, fietsen en andere gebruiks- voorwerpen nog verschillende horloges en ringen, waarvan sommige met inscriptie, als1- mede vulpennen, portemonnaie, enz. Vooral wat betreft deze laatste en soort- gelrjke voorwerpen zou het in verband met de voortgezette pogingen omtrent bet lot van hen, die tot heden als vermist moesten wor den geregistreerd, meer zekerheid te verschaf- fen van zeer veel belang kunnen zyn, in- dien deze als van bepaalde personen afkom stig konden worden herkend. Als inscripties in ringen komen voor: K. de V. 19-11 '31; Nel 6-9-'36, Odilid D. K.; E Z. 5-11-<39; E. R.; Jan 31-10-'25; Coks 22-5-"S8; E. K. (of E. H.) L. D.; P. A.; Marie 7-4-'23; W. de L. (monogram). In horlcges komen naast reparatienummers e.d. onder andere de insohriften voor: Ter uwer 12% jarig huwelijk; L. G. 75(22; J. Boom (of Boon); M. van G. 8-l-'40. Milltairen of gewezen militairen alsmede nabestaanden en anderen belangbebbenden, die meenen ter zake nadere Inlichtingen te kunnen verschaffen, wordt in overweglng ge geven zich met het bureau in verbinding te stellen. DE PERSOONKBEWLJZEN EN DE TEWERKGESTELDEN BIJ WERKVERRCIMINGSOBJECTEN. De rrjksdienst voor de werkverruiming heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de tewerkgestelden bij een werkverruimings- object in de gelegenheid moeten worden ge steld hun persoonsbewys te verkrijgen. Over den tyd van verzuim mag een vergoeding worden verstrekt, berekend naar het basis uurloon. Teneinde den tyd voor verzuim zoo veel mogeljjk te beperken, moeten de kamp- arbeiders en de ingekwartierden in de ge legenheid worden gesteld hun persoonsbewys te verkrijgen op een werkdag, dat ze met ver- lof in hun woonplaats vertoeven. Deze rut- reiking zal dan zooveel mogelflk op Zaterdag moeten plaats vinden. ONTSLAjGVERORDENING en STEUNVERLEENING LAND- EN TUENBOUW ARBEIDERS. Nu de ontslagverordeming zoodanig is ge- wijzigd, dat ook de land- en tuinbouwbedry- ven onder deze regeling vallen, heeft het de partement van Sociale Zaken aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat voor op- neming van werklooze land- en tuinbouw- arbeiders in de steunregeling, overlegging van een onbslagbewijs, geteekend door den laat sten werkgever, niet meer voldoende is, maar dat evenals voor andere arbeiders slechts die land- en tuinbouwarbeiders in de steunrege- lirg kunnen worden opgenomen, die in het bezit zijn van ontslagvergunningen van de betrokken Arbeidsinspectie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6