ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREI De man die lachte <0 V TlJi/n/lazdlJe* No. 20216. VRIJDAG 16 MEI 1941 81e Jaargang Sinnenland Feuilleton TWEEDE BLAD j Hoofdpijn-Kiespijn DE WETTEUJRE REGELING OP HET GEBIED VAN DE VOEDSELVOORZIENING Uitbreiding van net recht tot huis zoeking en van de mogelijkheid van prevenlieve hechtenis. Een nieuw corps opspo rj ngs-ambte- naren van 300 man, Zooals reeds is aangekondigd, zal de strijd tegen overtredingen en misdrijven het econo mische leven rakende en in bet bijzonder de voedselvoorziening van bet Nederlandsche wilk thans op voile kracht worden ingezet. Over dezen strijd en over de middelen waar- mede deze gevoerd zal worden, hebben op de rl^elij'ksche persconferentie van Woensdag de bee rem dr. H. M. Hirschfeld, secretaris-- gemeraal van de departementen van Handel, Ntyveirh-eid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij en mr. J. P. Hooykaas, wnd. seeretaris-generaal van het departement van Juetitie het woord gevoerd. De irazet van dezen strjjd, waartn bet element der sociale gerech- ttgheid door leder weldenkende zal worden erteend, wordt gevormd door het in het Woensdag verscheneci nieuwe ,,Verordenin- geiniblad" (nr. 20) verschenen besluit nr. 88 van den secretaris-generaal van het departe ment van Justitie met betrekking tot het strafrechtelijk onderzoek in bepaalde straf- aaken, rakende het economische leven. Nieuwe verordening. Deze verordening betreift de opsporing en venvolging van alle misdrijven en overtredin- gen, waartegen straf is bedreigd in: de land- bouw-crisiswet 1933; de distributiewet 1939; de prijsotpdrijvlngs- en hamsterwet 1939; bet prflbbeheerschingsbeshiit (no. 11-1941); het voedselvoorzieningsbesluit 1941 (no. 69-1941) en Ibepaalt o.a. het volgende: Ook huiten het geval va.n ontdekking op heeterdaad Is iedere opsporingsamMenaar be- voegd den verdachte aan te houden; hij draagt aoTg, dat de aangehoudene ten spoedigste voor den officier van justitie of een van diens hulpofficieren wordt geleid. "Een beivel tot in verzekeringstelling is ge- durende ten hoogste vler dagen van kracht en kan eenmaal voor ten hoogste gelijken termjjn worden verlengd. Ter zake van de genoem.de feiten kan voorloopige hechtenis worden bevolen, indien tegen den verdachte einstige hezwaren zijn gerezen. De hevelen tot voorloopige hechtenis worden gegeven door den economischen rechter. 3>e opsiporingsambtenaren zijn bevoegd ten betooeve van de opsporing elke plaats, daar- ander begrepen besloten lokalen, erven en woningen, be betreden. Indien hun de toe- gamg wordt geweigerd, verschaffen zij zich dien desnoods met behulp van den sterken arm. In woningen treden zij tegen den wil van den beiwoner niet toinnen dan vergezeld van een hulpafficier van justitie of op vertoon van een algemeenen of bijzonderen schriftelij- ken last van een hulpofficier van justitie, in een bepaalde zaak gegeven, of van een alge meenen of bijzonderen schriftelijken last van den officier van justitie, al dan niet in een bepaalde zaak gegeven. Van het binnentre- den wordt binnen toweemaal vier-en-twintig uren proces-verbaal opgeanaakt. IDlt besluit treedt op 15 Mei 1941 in wer- king. Toelichting van Mr. Dr. Hirschfeld. In zijn op de Woensdag gehouden dagelijk- sche persconferentie uitgesproken rede onder- streepte Dr. HirschfeM met nadruk vooral de belangen, iwelke verbondem zijn voor het Nederlandsche volk aan een juiste uitvoering en nalerving van de wettelijke maatregelen, welke in deze bijzondere omstandigheden op economisch gebied moeten worden getroffen. Al was het op zichzelf te betreuren, dat de iastelling van den economischen rechter ur gent geworden was, anderzijds moet deze maatregel ook als een algemeene verbetering 36) Vervolg. Door GERARD FAIRLIE. Uit het Engelsoh door Jhr. R. H. G. NAHUYS. worden gezien, omdat een snelle afdocning van tal van zaken kan worden bevorderd. Dat het echter r.oodzakelijk werd het thans aan de orde zijnde besluit af te kondigen, is aldus Dr. Hirschfeld teleurstellend, om dat men had mogen verwachten, dat men langzamerhand was gaan inzien, dat naleving I van de wet thans meer dan ooit geboden is. Door de in vele kringen heerschende ver- keerde mentaliteit was het noodzakelrjk dezen maatregel af te kondigen. Er zal met groote gestrengheid van de nieuwe bevoegdheden geforuik gemaakt moeten worden. Het is niet alleen een groot economisch be- lang, dat ons bedrijfsleven in al zijn geledin- gen in deze moeilijke tijden zijn taak kan blijven vervullen, doch daarbij zijn (evens sociale belangen van de allergrootste orde betrokken. Nederland zal ook thans door noesten arbeid in zijn onderhoud moeten voor- zien. Waar vele ibronnen van welvaart thans minder rijk vloeien dan eertijds, staat de ar beid als productie-factor thans wel aan de spits. Voeding, kleeding, dekking en ver- warming voor onze arbeidende bevolking eischen streng rechtvaardige verdeelings- normen. De daarvoor noodzakelijke averheidsmaat- regelen zijn omvangrijk geworden en ver- eischen, ondanks hoog opgevoerde efficiency een ongekend groote administratie, die met geweldige krachtsinspanning voor ons econo mische en sociale leven veel kan bereiken. Of de maatregelen ook doeltreffend zullen zijn, hangt voor een groot gedeelte af van de mentaliteit, waarmede de Nederlandsche be volking ten aanzien van de naleving dezer maatregelen is vervuld. Tot zijn leedwezen heeft spreker moeten constateeren, dat in het bijzonder op het ge bied van de distributee van levensmiddelen en andere verbruiksartikelen veelal totaal ver- keerde denklbeelden heerschen, waardoor velen zich laten verleidsn tot daden, die in feite het Nederlandsche volksbelang schaden, terwijl de overtreders in hun na'iveteit, die vaak geen grenzen kent, meenen, dat zij een heldendaad hebben verricht. Het zou stellig mogelijk ge- weest zijn enkele distributiemaatregelen het- zrj achteriwege te laten, hetzij op bevredigen- der wijze te nemen, indien deze afkeurens- waardige mentaliteit niet bestaan zou heb ben. Ook tallooze vaak hinderlijke administra- tieve maatregelen moesten getroffen worden am ontduik'ngen, die in het welbegrepen volksbelang niet toelaatbaar waren, te keeren. Ik acht het van het grootste belang, aldus Dr. Hirschfeld, langs dezen weg nog eens met alien nadruk er op te wijzen, dat voor scherpe maatregelen niet teruggedeinsd zal worden en dat deze maatregelen zoo zullen Worden toegepast, dat degene, die de belangen van het volk niet in het oog houdt, daar onver- biddelijk het slachtoffer van zal worden. Het is dwaas en getuigt van een onfoegrij- pelijke naiviteit om te denken, dat ontdulking van Nederlandsche distributiemaatregelen of prijsvoorschriften ten nadeele zou komen van de bezettenide macht. Alles wat op dit gebied gdbeurt kamt uitsluitend en alleen ten nadeele van ons eigen land en volk. De envaring heeft dit reeds geleend. Dit geldt niet alleen voor de maatregelen op het gebied van de voed- selvoorziening, doch wellloht in even sterke mate op het gebied van de dekking, de klee ding en de verwarming. De vleeschpositie. Spreker zou in dit vedband in het bijzon der nog eens de vleeschpositie willen onder- streepen. Deze maa'kt bet noodzakelijk, dat met alle kracht tegen het euvel van de frau- duleuze slachtingen moet worden opgetreden. Spreker weet, dat dit voor de met de opspo ring belaste ambtenaren geen gemakkelijke taak is, doc'a de nieuwe bevoegdheden zullen ook in het bijzonder op dit gelbied met de meest mogelijke kracht gehanteerd worden. Het is allerminst aangenaam met straffen te moeten dreigen, doch, indien men zich vrij- willig niet wil schikken, zrjn deze maatrege len onvermijdelijk en ligt de schuld bij diege- nen, wier moraal zich niet heeft weten aan te passen bij den tegenwoordigen tijd. Wij leven in een tijd van oorlogseconomie en deze plaatst ons voor harde feiten. welke wij te aanvaarden hetben. De noodzakelijke -voorziening van het Nederlandsche volk met levensmiddelen en andere verhruiksartikelen is een zaak van bet allergrootste gewieht, die dageljjks de groot ste zorg vereischt. Alles wat de regelmatige voorz;ening van de bevolking zou kunnen schaden, dient derhalve vermeden te Worden. Om die reden zal men zich moeten weten te schikken in tal van drukkende distribute- en andere economische maatregelen, want iedere ongeoorloofde handeltog kan de verzorging der breede massa slechts moeilijker maken. Alhoewel spreker veel heeft moeten afkeuren, zoo wil hij blijven vertrouwen op het gezonde verstand van onze bevolking. Mr. Hirschfeld eindigde met een ernstig be- roep te doen op alle landgenooten door loyale positieve medewerking het welslagen der maatregelen voor het levensonderhoud van ons volk te bevorderen. Snel en streng recht. Dr. J. C. Hooykaas, wnd. secretaris-gene raal van het departement van Justitie, heeft, na Dr. Hirschfeld, nog in het bijzonder de strafrechtelijke zrjde van de verordening be- licht. De be'ide nieuwe verordeningen hebben, al dus Dr. Hooykaas, de strekking een belang- rijk stuk wetgeving be ter be handhaven en daarmede beter tot zijn recht te doen komen. Het gaat hder allereerst om wettelijke rege- lingen, deels van v66r den lOden Mei, deels van na dien datum, op het gelbied van de voedselvoorziening. Voorts om de voorschrif- ten ten behoeve van de prijsbeheerscbing, welke voorschriften een ruimer gebied dan de voedselvoorz'ening omvatten; dan om het deviezenrecht, en tenslotte om een aantal andere regelingeci van socialen aard, betref- fende het beperken van werk, het verbod van verlaging van loonen eu salarissen, ontslag van arlbeiders, enz. Het zal zonder meer duideltjk zijn, dat al deze regelingen van imgrijpend belang zijn voor het openbare leven hier te lande. Reeds daarom is haar handhaving geboden. Een tweede reden voor ingrijpen is h'erin gelegen, dat de Justitie niet werkeloos kan toezien, dat belan'grijke wettelijke voorschriften, als waar- van hier sprake is, worden onbdoken. Zoo- danige ontdu iking komb op heb oogenblik vooral op heb gebied van1 de voorschrifben be- treffende de voedselvoorziening voor. De nieuiwe regelingen bevatten bweeerlei. le. insbelling van een eigen economischen rechter, optredend op het gebeele bovenver- meMe gebied; 2e. uitbreiding van de mogelijkhe'd van Dreventieve hechtenis en van het recht, huis- zoeking te doen in atrafzaken, rakende de voedselvoorziening. Huiszoeking en preventieve hechtenis. Om met het laatste te heglnnen; Bij de voedselvoorzieningsdelicten zal de verdachte in den vervolge steeds, dus ook bui- ten het geval van ontdekking op heeterdaad, door iederen opsporingisambtenaar kunnen worden aangehouden. (De opsporingsambtenaar voert hem ten spoedigste voor een hulpofficier van justitie, die in daarvoor in aanmerking komende ge- vallen den verdachte voor tweemaal vier i dagen in venzekering kan stellen. In aanslui- ting aan de in verzefkerin'gstelling is preven tieve hechtenis mogelijk, te bevelen door den economischen rechter. Het recht om huiszoeking te doen is voorts aldus aarugevuld, dat de mogelijkheid is ge- opend bepaalde ambtenaren te machtigen in het belang van de opsporing van deze delic- ben overal onderzoek in te stellen, dus niet alleen openbare gelegenheden, op de openbare straat, op erven, doch ook in de woningen van particulieren. 500 speciale ambtenaren. Uiteraard zullen de betrokken ambtenaren met groote zorg woTden uitgezocht. Voorloo- ,,Ge zult belden zoo vriendelijk zijn", zei hrj, ,,te blijven zitten. Het zou mij spijten als ik een Van u moest laten sterven alvorens ik geheel met u gesproken heb, hetzij op on- verwachte wijze, maar ik zal zeer zeker schie- ten als ge u zonder mijn verlof beweegt." „Dat is in ieder geval duidelijk genoeg", aei Vic. ,^ou hij weten dat wij beneden mannen voor hem gereed hebben?" vroeg ik mij ang- stig af. ,.Ik zal eerst met u afhandelen, Victor Ca- ryll. Ten rechte of ten onrechte heb ik een zeer grooten tegenzin tegen u opgevat. Om de waarheid te zeggen, zijt ge een onuitspre- kelijke bemoeial." „Ga voort", zei Vic. ,,Spreek op. Geneer u niet." Zou hij weten dat Jean in het huis is? „Ge hebt er ongetwijfeld uitstekend den •Aag van het iemand lastig te maken en ik moet eerlrjk zeggen dat ge te werk gaat met groot verstand van zaken. Niet zoozeer het bericht van uw dood bracht mij in een ver- keerden waan, als wel de afbeeldingen die ran Uw begrafenis gegeven werden." „Ik dacht wel, dat dat de deur dicht zou doen!" Waar blrjft Williams? Waarom verschijnt hij niet? „Maar, ge schijnt toch verkeerd ingelicht te zijn. Ik begrijp n et hoe ge hier in mtjn kamer zit, nu blijkbaar vergeten te hebben, dat ik thuis zou kunnen zijn." H|j weet het niet! ,rLaat mij je dat uitleggen, brave burger", zei Vic luchtig. „Wij verwachtten dat je door de deur zou binnenkomeci, zie je!" Door de deur? Weed hij dat dan niet? „Ha! Hebt ge daan een mannetje op post gezet! Welnu, ongetwijfeld zullen mijn man nen weg met hem geweten hebben." Er heerschte een oogenblik stilte en in dien Eusscheritijd drong de stem van Jean, van de gang, eensklaps tot ons door. ,,Jac! Vic! Kom eens even beneden!" ,,Haha!" zei de Octopus met zachte stem, terwijl een cynisch lachje zijn lippen liet om- krullen en zijn gezicht ontsierde. ,,Het is u dus gelukt haar te bevrijden! Daar zullen Bailey en Oldroyd zwaar voor boeten!" Het spreeikt immerg van zelf! Hij weet niet dat zij ontsnapt is. Hij weet dus ook niet dat wij mannen beneden hebben!" ,,Neen, Caryll" De Octopus sprak nu fluis- terend, maar de eigenaardge buiging van zijn stem maakte ieder woord verstaanbaar. ,,Ge zult de dame niet van mijn tegenwoor- digheid laten blijken. Een woord van u of van Ackland, en ik schiet, en raak ook." Er was niets aan te doen. Wij waren mach- teloos en gedlwongen daar te zitten en te wachten, terwijl Jean iedere seconde naderde. Eensklaps werd de deur apengeworpen en daar stond Jean, in de opening afgeteekend. „Waarom gaf je geen antwoord? Ik..." Haar stem verstierf, zoodra zij den Octopus gewaar werd. Alle kleur week uit haar wan- gen. Zij wankelde even; ik dacht dat zij zou vallen. In dat oogenblik deden mjjn oogen zich aan haar tegoed, haar teere lieftalligheid trof mp dieper dan oolt te voren. Zij scheen mij een sohitterende bloem, heen en weer geschud door den willekeur van den wind, bijna ge- broken door machten, waarop noch zjj, noch een van hen, die het wel met haar meenden, eenigen invloed konden uitoefenen. Toen keerde, even onverwacht, het bloed onstuim'g naar haar wangen terug, wild bru send, naar het mij toescheen. Toen zag ik haar in den vollen glorie van haar jeugd en haar vrouwelijkheid; zij stond daar uitdagend pig is een 500-tal daartoe aangewezen, wier aantal zal worden opgevoend, indien en al naarmate mocht blijken, dat de bestrijding van het euvel, tot zijn volledige verdwjjning, dit noodig maakt. Het doel van de instelling van den econo mischen rechter is bweevoudig. In de eerste plaats rechtspraak door een ge- specialiseerden rechter, die door zijn dagelijk- scne eivarinig op dit bijzondere gebied, door contact met collega's en door speciale voor- lichtlng, welke hem zal worden verstrekt, vol- ledig in staat zal zijn het belang van de eco nomische delicten te ibeoordeelen. Ten tweede versnelling van de procedure in deze zaken, ten einde te bereiken, dat in- geval vain schuldigverklaring de straf zoo snel mogelijk volgt op het strafbare feit. Een snel volgende bestraffing pleegt meer indruk te maken dan een straf, welke wellicht eerst na maanden en maanden wordt ten uitvoer gelegd. Late tenuitvoerlegging levert ook het gevaar op, dat de omstandigheden wel licht ondertusschen reeds in aanzienlijke mate zijn geiwij'zigd. Teneinde de rpchters hun taak te verduide- lijken, zullen zij regelmatig onderlinge con- tact-samenkomsten hebben en worden voorts in hun kring door specialisten als Dr. Hirsch feM, Prof. Bruyns en Louwes, voordrachten gehouden. Bevoegdheid der opsporingsambtenaren. Tot de Parketten zal, in aansluiting aan deze regelingen, nog een nader rondschrijven worden gericht, teneinde zooveel mogelijk te bevorderen, dat de nieuw geschapen mogelijk- heden volledig tot haar recht komen. Met name zal den officieren van Justitie worden verzocht aan een groot aantal opspo ringsambtenaren algemeene bevoegdheid tot huiszoeking voor delicten op het gebied van de voedselvoorzien m,g te verleenen. Deze ambtenaren zullen hun volledige taak vinden in het opsporen van de overtredingen op dit gebied en in het inbeslagnemen van de voed- selvoorraden, waarvan verondersteld kan worden, dat zij langs onwettigen weg in het bezit van de betrokkenen zijn gekomen. In ernstlge gevallen zullen deze opsporingsamb tenaren gelijktijdig tot gevangenneming van de bezitters van de voedselvoorraden over- gaan. Snelle procedure. De officieren van Justitie zullen het moge- Itfke doen, dat de strafbare feiten, waarom het hier gaat, op den kortsten termijn ter terechtzittinig worden aangebracht. Ook de behandeling ter terechtzitting zal snel kun nen verloopen, terwijl de economische rech ter meest terstond op de zitting mondeling vonnis zal wijzen. Eventueel volgend hooger beroep en beroep in cassatie zullen met spoed worden afgewerkt. Oude voorraden. Aan de oude, langs legalen weg verkregen voorraden zal niet worden getomd, indien men zich stipt houdt aan al de maatregelen op het gebied der voedselvoorziening. Wle zich thans in gevaar begeeft, loopt groot ge vaar, n.l. alles kwijt te raken, ook wat regel matig verzameld werd. Dr. Hooykaas voegde hier nog aan toe, dat de opdracht der ambtenaren voomamelijk is, nieuwe delicten op te sporen. Mochten hierbij ook oude delicten aan het licht komen, zoo worden deze vanzelfsprekend mede vervolgd en de daaruit verkregen voorraden in heslag gen omen. Het hamsteren, in redelijken omvang, dat eenige jaren geleden werd aanlbevolen, zal nu stellg niet achteraf strafbaar worden gesteld. M.a.w., de voorraad welke in die dagen werd aangelegd, blijft onaangetast. Dr. Hirschfeld voegde hieraan nog toe, dat wat destijds in verstandige voorraadsvorming werd bijeengebracht voor eigen huiselijk ge- bruik, geen gevaar behoeft te loopen. Een ieder steke de hand in eigen boezem en bezie dan of hij aldien te ver gegaan is. Er is voor hen, die gepast spaarden voor den mogelijk komenden kwaden dag, geen reden voor angst. en haar boezem ging van onderdrukte opwin- ding golvend op en neer. Zrj scheen aanbidde- lijk, onweerstaanbaaronoverwinlijk tot het uiterste, althans, in den geest. In dat oogenblik aanbad ilk haar. ,jKom binnen, lieve", zei de Octopus op be- ieedigenden, honrngzoeten toon, die mij de luciht in de kamer bijna als verpest deed voot - komen. Treed binnen en neem plaats. Mis- schlen zit ge het liefst naast uw beminden Jack Hij lachte en voor tie'eerSte- maal vervulde de klank van dien laoh jnij niet met afgrijzen en ontzetting. Integendeel, hij bracht mij bui- ten mezelf van woed; maar ik besefte oogen- blikkelijk, dat hrj voor het oogenblik de mees- ter was. Het was mij volkomen onmogelijk een vinger uit te steken; ik troostte mrj met de gedachte dat Williams zich ongetwijfeld van de bende van den Octopus zou meester ma ken en aangezien bij in de overmactat was, haar in bediwang zou kunnen houden. Daarna zou hij ons gaan zoeken en als het geluk ons diende, zouden de bordjes verhangen worden. Jean trad binnen en zette zich naast mtj. Intusschen had de Octopus een lade van zijn bureau opengetrokken met zijn linker- hand, ons steeds met de revolver in zijn rech ter in bedwang houdende. Mijn oogen waren verbaasd over hetgeen zij zagen. Het was geen geiwone lade, maar een eenvoudig houten blad, waarop twee hef- bocmpjes aangebracht waren. Hij bracht de hand onmiddellijk naar het eerste. De deur van de kamer flapte dicht. Ik begreep terstond wat er gebeurd was. Ik had het voorrecht getuige te zijn van de wijze waarop die afschuiwelijke, ge'neimzinnige macht, door welke ik in het andere huis een man had zien dooclen, in werking gesteld werd. „Nu kan niemand ons storen", merkte de Octopus met zakelijke stem op. Maar het kwam anders uit. Want in dat oogenblik verscheurde een salvo van schoten de stilte, en, naar het scheen, kwam het uit het benedenste gedeelte van het huis. Ik wist wat het beteekende, en keek snel naar den man, die cnverstoorbaar aan het schrijf- bureau zat. Helper) veilig en vtug Doos Wen 50ct Hij had de wenkbrauwen gefronst; medr niet en onwillekeurig bewonderde ik hem. Hij verroerde geen vin, en verried niet door het knippen met een ooglid, of door een enkele beweging, wat er bij hem omging. Het was inderdaad het toppunt van zelfbeheersehing, want dat schieten moeot hem, even duidelijk als met woorden, bewezen hebben dat zijn uur geslagen was, dat hij gefaald had, dat hij, zoo zeker als twee maal twee vier was, een verloren man was. Geruimen tijd zaten Wij gespannen te luis- teren. De geluiden stierven weldra weg. Nu was het weer doodstil. Nog steeds lag die rimpel op zijn voor- hoofd. Niemand van ons sprak; om de waarheid te zeggen, was ons gehoor tot het uiterste gespannen en beproefden wij ieder geluid op te vangein, ten einde te weten, waar de strijd nu verder gevoerd werd. Nog drong niets tot ons door. De spanning werd onverdraaglijk. Er hing zooveel van af, en daar zaten wij, gemakke- ljjk in een kamer op de eerste verdieping, teciwijl beneden ons een gevecht woedde, een gevecht tusschen de machten van Orde en Wet aan de eene en misdrijf en geweldpleging aan de andere zijde. Maar de uitslag was van persoonlijker aard dan dat; voor ons, die daar zaten, was het een kwestie van leven of dood. Toen naderden, zoo snel dat ik ervan op- schrikte, voetstappen over de gang buiten de kamer. ,,Een Van de uwen, vrees ik", zei de Octo pus. „Geen van mijn mannen zou die deur durven aanraken wanneer zij gesloten is." Ik keek naar den deurknop. Hij werd lang- zaam omgedraaid. „Open die deur niet" Het was de stem van Vic, die luide en be- velend, nu de spanning verbrak. Ik zag den deurknop snel zijn gewonen stand aannemen, als was hij plotseling losge- laten. ..Zooals ge verkiest", ze! de Octopus, „mis- schien is het beter aan het einde van deze vertooning nog een menschenleven te sparen. Er zijn er in ieder geval reeds vier ten doode gedoemd." Houdt u aan redelijkheid en aan de regelen dan behoudt ge uw voorraad, aMus dr. Hirsch feM. Bij vergrijpen, welke de apspoilngsambte- naren constateeren en aan het licht brengen, zal men, zoo merkte dr. Hooykaas nog op, niet zachtzinnrg te werk gaan. Dan zal er doorgegrepen worden. Het bloote feit van een ingebrachte be- sehuldiging of het ontstaan van een verden- king, behoeft de oude, legaal verkregen voor raden niet in gevaar te brengen. Er moet een gegronde verdenking zrjn, eer men tot maat regelen over gaat. Het publiek is niet vogel- viTj tegenover den economischen rechter. De verordening behelst een zeer ernstlge waaxschuwing. Men houde zich die voor ge geven, in het belang der gemeenschap, zoo- wel als in eigen belang. JOIIRNALISTIEK GHS1X)TEN BEROEP. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat bij het invullen der persoonsbe- wijzen ook de joumalistiek een gesloten be roep is, zoodat slechts zij, die in de beroeps- lrjst zijn ingesohreven zich joumalist kunnen noemen en zij die zich ten onrechte journa list noemen, zich aan strafvervolging bloot- stellen. Het Vertbond van Nederlandsche journalis- ten heeft de rrjksinspectie voor bevolkings- registers geadviseerd, bij de personen, die zich bij het uitreiken van de persoonsbewijzen, .journalist" noemen, of die in het bevolkings- register staan ingeschreven als zoodanig niet dit beroep op het persoonsbewijs in te vullen, dan alleen wanneer de betrokkene den door het Verbond uit te reiken joumalistenpas kan overleggen. De invulling van het beroep kan aanvullend ook op lateren datum dan dien der uitreiking van bet persoonsbewijs, door het plaatselijk bervolkingsregister geschieden op vertoon van den specialen joumalistenpas. m DE NACHTVERBLIJVEN VOOR DE KAMPEERDERS EN DE WATER- TOERISTEN. Toen onlangs het verbod tot ovemachten in tenten of kajuiten van jachten werd uitge- vaardigd, zaten duizenden kampeerders en watersportliefhebbers in. zak en asch. On middellijk is van verschillende zijden getracht, andere slaapgelegenheden voor hen, die ge- wend zijn er 's zomers op uit te trekken en thans tusschen 12 en 4 uur niet meer in hun canvaswoning of in de kajuit mogen blijven, te vinden. Hen verslaggever van het A.N.P. heeft in het hoofdkwartier van den A.N.W.B. ge- informeerd hoe men een oplossing tracht te vinden en welke resultaten tot nu toe zijn be- reikt. En wanneer dat dan hieronder wordt weergegeven, dan dient in de eerste plaats te worden gereleveerd, dat in de kringen, welke in ons land op het gebied van toerisme een leidende rol spelen, nog steeds de hoop leeft, dat het verbod niet ongewijzigd zal blijven en dat het dus alsnog mogelijk zal worden ge maakt, 's nachts in tenten of in kajuiten te ovemachten, zij het dan onder zekere voor- waarden. Wanneer dat echter niet het geval zal zijn, dient het verbod van de bezettings- autoriteiten uiteraard ten voile te worden ge- respecteerd en zelfs in deze omstandigheden zoo is men bij den A.N.W.B. van meaning behoeft een goed kampeerder zrjn tent dezen zomer toch niet in de kast te laten liggen en zal de watersportliefhebber in vele gevallen heel goed het weekeinde en de vacantie op en bij het water kunnen door- brengen. Wat het kampeeren betreft zoo werd opgemerkt kan reeds aanstonds worden vastgesteld. dat het kampeeren als zoodanig Ik bewonderde hem om zijn ijzige bedaard- heid. Hrj wist nu dat het met hem uit was; dat hij niets meer had te hopen. Toch bleef hij even kalm als eerst, even koedfoloedig, als zat hrj op zijn gemak aan zijn bureau, een onderhoud met een van zijn ondergeschikten voerende. Uit zijn houding had men nooit kunnen opmaken, dat zijn ondergang nablj was. ,Jn ieder geval vier?" De vraag kwam uit den mond van Vic. Toen liet de Octopus zich voor de eerste maal gaan. Hij wierp zulk een venijnigen blik op Vic, dat ik weer niet anders dacht of hij zou alle zelfbeheersehing verliezen. Hrj ver- wensctite hem in de liederlijkste taal, vloekte ons alien, en vergat Jean daarbij niet. Zijn waanzin, zijn drift, boven alles het branden- de licht in zijn oogen, maakten mijn geliefde nu doodelijk beangst, zoodat zij zich bevend tegen mij aandrong. Eindelijk vendween deze vlaag van woede, even plotseling als zij opgekomen was. De man stond op en verhief zich in zijn voile len'gte. Hij begon weer te spreken, ijskoud, bijna onpersoonlijk, als ontvouiwde hij ons door het uitleggen van zijn laatste duivelsch plan, een ge.beurtenis, uit het een of ander griezelig sprookje. ,,Vier dooden in ieder geval", sprak hij langzaam. „De vier menschen, in deze kamer aanwezig. Denkt ge dat ik mij levend zou laten grijpen, om bij het aanbreken van den dag de hoofdpersoon bij een kleine voorstel- ling uit te beeldenNooit! En het ligt niet in mijn aard u drieen vrij te laten uitgaan. gij, die mij gedwarsboomd en mijn ondergang bewerkt hebben. Neen, wij gaan alien te zamen, het is niet billijk dat een van ons daarbij voordeel zou, hebben boven den ander." Hij duwde aan den tweede hefboom op zijn bureau. Aan mijn zijde van de kamer begon de vloer te rijzen, aan de andere te dalen; blijk baar draaide de vloer om een spil in het midden. Jean stiet een korten gil uit, en begroef haar gezicht in mijn schouder. (Slot volgt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 5