ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 'AKKER TJES No. 10.216 VRIJDAG 16 MEI 1941 81® Jaargang Binnenland Buitenland Op van Zenuwen"? EERSTE BLAD Bestrijding Coloradokever. Zeeuwsch Stierenreglement. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN II" h elpen direct TERNEUZEN, 16 MEI 1941. AXEL. TER NEUZENSCHE COURANT ABOMNBMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. Hoofd-redacteur: N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,82% Voor elken regel meer 0,20%. KLEIN E ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement teg-en verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van TERNEUZEN Oyerwegende, dat volgens mededeeling van het hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst voor alle perceelen in deze gemeente, waarop aardappelen worden verbouwd, de aanwezigheid van den Coloradokever wordt vermoed; gezien de door het hoofd van den Planten ziektenkundigen Dienst noodzakelijk geachte bestriding van den Coloradokever en de door hem aangegeven bestrijdingsmiddelen gelet op de wet van 27 December 1934, S. 687, houdende bepalingen tot bestrijding van den Coloradokever; beveelt iederen gebruiker van een perceel in de gemeente Terneuzen, waarop aardappe len worden verbouwd, dit gewas dit jaar drie maai te doen bespuiten met water, waaraan op 100 L. 400 gram calciumarsenaat is toe- gevoegd, in een hoeveelheid van 750 L. per H.A. gemiddeld. De bespuitingen moeten z66 worden uitge- voerd, dat alle bladeren van aardappelplan- ten geljjkmatig met de vloeistof worden be- voohtigd en op zoodanig uur en bij zoodanige weersgesteldheid, dat zij denzelfden dag nog kunnen opdrogen. De giftige vloeistof mag uitsluitend op het aardappelloof terechtkomen. Als een gebruiker van een perceel nalatig blipft de voorgeschreven maatregelen uit te voeren, dan zal dit op zijn koeten geschieden, welke ingevorderd zullen worden, volgens artt. 291, 294 en 295 der Gemeentewet. De tijdstippen voor het bespuiten worden nader bekendgemaakt, evenals, die, waarop belt calciumarsenaat kan worden afgehaald. ▼an gemeentowege wordt er niet gespoten. Art. 3 Coloradokeverbesluit luidt: ,,Een ieder, -die te eeniger plaatse 6dn of meer Ooloradokevers hieronder mede te ver- staan eieren, larven en poppen daarvan vtndt, is verplicht onverwijld de door bem gevonden Coloradokever te vangen en on- schadelqk te maken en daarvan onverwijld kennis te geven aan den Burgemeester. Het niet nakomen van deze bepaling is strafbaar." Temeuzen, 16 Mei 1941. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEQEJN. De Burgemeester van TERNEXJZETN brengt ter openbare kennis, dat de lijst van goed- gekcurde stieren ingevolge bet Zeeuwsch Stierenreglement, op de gemeente-secretarie (bovenafdeeling) voor een ieder ter inzage ligt. Temeuzen, 15 Mei 1941. De Burgemeester voomoemd P. TELLEGEN. doen te weten, dat door de Raad dier ge meente in zijn vergadering van 24 April 1941 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING, bedoeld bij artikel 6 der Winkelsluitingswet 1930 St.bl. 460. Artikel 1. Het is verboden voor bet publiek geopend te hebben een slagerswinkel op Dinsdag, na 13 uur. De bepaling in het eerste lid is niet van toepassing op den Dinsdag, onmiddellijk voor- afgaande aan den Eersten Kerstdag en aan den Nieuwjaarsdag. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking op den dag volgende op dien harer afkondiging. Temeuzen, 24 April 1941. De Gemeente raad van Temeuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVLJLLE, Secretaris. iZflnde deze verordening goedgekeurd bij besluit van den Secretaris jGeneraal van het Departement van Handel, Nijverheid en Soheepvaart d-d. 8 Mei 1941, nr. 23330 J.A. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, op 16 Mei 1941. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. RERUM NOVAKUM EN QUADRAGESIMO ANNO. Donderdag herdacht, schrijft de N. R. Crt. de katholieke wereld het verschijnen van de encycliek Reram Novarum voor vijftig, en ,,Quadragesimo Anno" voor tien jaar. Hier- mede treden de sociale vraagstukken en hun oplossing volgens de leerstellingen der katho- heke kerk, door Leo XHI en Pius XT gefoir- muleerd, wederom op den voorgrond, zooals voor ons land o.a. blijkt uit het feit, dat de katholieke mannelijke jeugdorganisaties be- sloten hebben dit jaar haar bijzondere aan- dacht aan de beide encyclieken te besteden. Daarbij maken de sinds 1931 sterk gewijzigde politieke en oeconomische omstandigheden een beschouwing van deze encyclieken in het Rcht van de huidige situatie niet zonder be- lang. Het verschijnen van de encvcliek Quadra- gerimo Ar.ino tien jaar gsleden beteekende destijds een direct aanknoopen bij de toen reeds veertig jaar oude encycliek Rerum Novarum, waarmede Leo XIII stelling nam ten opzichte van de sociale vraagstukken van dien tijd. In bet brandpunt hiervan stand toen de opkomende arbeidersbeweging en de ency cliek Rerum Novarum droeg dan ook de aan- duiding: „Over den toestand der arbeiders". Het is teekenend voor de ontwikkeling van de oeconomische en sociale omstandigheden. dat de veertig jaar later over deze zelfde vraagstukken verschenen encycliek van Pius XI werd aangekondigd als handelende „Over het herstel der maatschappelijke orde". Gold voor Leo XIH in de eerste plaats stel ling te nemen tegenover de maatschappsljjike vraagstukken naar aanleiding van de be- wustwording van- en verzet tegen het sociale onrecht aan de zijde van de arbeiders, een standpunt in te nemen tegenover het opko mende socialisme en de eerste richtlijnen te geven voor de katholieke arbeidersorganisa- ties en de katholieke sociale actie in bet algemeen, Pius XI stond veertig jaar later tegenover een wereld, die volop aanleiding gaf het herstel van de maatschappelijke orde als meest dringend probleem op den voor grond te plaatsen. Daarbij richtte Pius zich in tegenstelling tot Leo, behalve tot het epis- copaat ook tot den veel breederen kring van „alle geloovigen der katholieke wereld". Hier- in was eenerzijds de erkenning gelegen van de vrucbten van Rerum Novarum in den vorm van een breede katholieke sociale actie, anderzijds ook de erkenning van het alge- meene belang van een vraagstuk, dat ieder a.h.w. aan den lijve beroert. En tevens was deze algemeene gericbtheid in overeemstem- ming met het leekenapostolaat, dat Pius aan het slot van zijn encycliek poneert. Quadrageslmo Anno begrnt met een terug- blik op de ,,zegeningen uit de encycliek Rerum Novarum voortgevloeid" in den vorm van de katholieke sociale organisatie en politiek en den weerslag daarvan op het staatkundig leven. Vervolgens stelt deze encycliek een reeks vraagstukken, die reeds in Rerum No varum waren aangeroerd, opnieuw aan de orde met het doel zoowel verheldering te brengen inzake vraag- en twist-punten, die naar aanleiding van Rerum Novarum waren gebleven of cmtstaan, als op den daarin ge- legden grondslag voort be bouwen. In de eerste plaats wordt opnieuw de eeuwige waarde van den eigendom als na- tuurrechtelijk verschijnsel met den meesten nadm'k vastgesteld. Hiermede keert Quadra- gesimo Anno zich tegen het socialisme met een stelligheid, die geen compromis toelaat. Ook waar de klassenstrijd in de practijk niet wordt aanvaard, blijft principieele verwer- ping of aantasting van het persoonlijk bezit der productiemiddelen met de katholieke op- vatting omtrent den eigendom onvereenig- baar. Regeling van den eigendom en in de eerste plaats van het gebruik daarvan kan echter ook een dienst aan den eigendom zijn, waardoor deze wordt behoed voor uit- wassen en daardoor beschermd en geconsoli- deerd. Hoewel reeds Rerum Novarum den arbeid als de eenige bron van den rijkdom der sta- ten erkent, volgt voor de katholieke leer juist uit deze erkenning de onaantastbaarheid van het uiteindelyk uit dien arbeid voortge- sproten bezit. Terwijl samenwerking van kapitaal en arbeid onder alle omstandigheden geboden is, wordt gewaarschuwd tegen „on- rechtmatige aanmatiging" zoowel van de zijde van het kapitaal als van den arbeid, resp. door het drukken van het loon tot een minimum en het opeischen van de voile door den arbeid toegevoegde waarde. De verdee- ling van de opbrengst van de samenwerking van kapitaal en arbeid moet rekening houden met bet algemeen belang, waardoor het con trast tusschen rijkdom en armoede wordt verzacht en de mogelijkheid wordt geschapen voor het door zuinigheid en spaarzaamheid verwerven van eenig bezit door ieder. Winst- deeling en mede-eigendom van de werk- nemers worden hier naast een rechhvaar- dig loon (gezinsloon) genoemd. Van belang in verband met vraagstukken, die beden op den voorgrond treden, is de op- merking, dat de onderneming door vereende kracbten eventueel ook met tempering van bestaande concurrentie in staat moet wor den gesteld aan haar sociale verplichtingen tegenover den werknemer te voldoen, waarbij tevens verband wordt gelegd tusschen de loo- nen der verschillende groepen onderling en tusschen loonen en prijzen. Het sociale karak- ter van de onderneming wordt in Quadrage- simo Anno met nadruk erkend. ,,Wanneer op dit alles voldoende gelet wordt, zullen de ver schillende takken van bedrijf zich samen- voegen en samengroeien tot een lichaam, en, evenals de deelen van (let lichaam, elkaar aanvullen en vervolmaken. Eerst dan immers zal het oeconomisch-sociaal leven duurzaam gevestigd zgn, en zijn bestemming bereiken, wanneer aan alien en ieder afzon- derlijk al de goederen ter beschikking gesteld zijn, die door de schatten en hulpmiddelen der natuur, door de techniek, en door de sociale organisatie van het oeconomisch leven kunnen worden opgebracht". Met behoud van het particulier initiatief heeft de staat hier een belangrijke taak. Tegenover het verlies van het ,,sociaal-orga- nisch" karakter van den staat, stelt Quadra- gesimo Anno nieuwe puhliekrechtelijke orga- nen: bedrijf en beroepschappen (publiek- rechtelijike bedrijfsorganisatie), waarbij in- plaats van de arbeidsmarkt als domineerende factor de verschillende maatschappelijke func- ties van de afzonderlijke leden der maat- schappij (de standen) een overwegend belang zullen moeten krijgen. Quadragesimo Anno keert zich scherp tegen de vrije concurrentie als overheerschend beginsel en tegen de dicta- tuur van het financieele kapitaal. Een nieuw leidend beginsel in de volkshuishouding is noodzakelijk: ,,De maatschappelijke recht- vaardigheid moet daarom de publieke instel- lingen.en in het bijzonder die van het sociale leven doordringen, en het is allernoodzake- i lijkst, dat zij ook in daden zich uite, m.a.w. een sociale rechtsorde scheppe, waardoor heel het oeconomisch leven als in nieuwe vormen wordt gegoten". Met name wordt hier geweizen op den cor- poratieven opbouw van Italie, waarbij Pius eenig emstig gevaar ziet in den sterken poli- tieken inslag, hoewel de waarde van bet staatsgezag voor begrenzing van het particu lier initiatief en daaruit voortkomende tegen- stellingen wordt erkend. Het spreekt van zelf, dat de kerk de oeco nomische en sociale ordening ziet van haar eigen domineerend geestelijk standpunt uit en vandaar primair den eisch stelt, dat het oeconomische leven wordt doortrokken van den Christelij'ken geest. Wie zich echter niet blind staart op ver- schilpunten en elders liggende diepere tegen- stellingen, zal in vele opzichten overeenstem- ming of aan'knoopingspunten vinden tusschen deze encyclieken en de ordening van oecono mische en sociale verhoudingen op fascisti- schen en nationaal-socialistischen grondslag. Gewezen behoeft siechts te worden op de ver- werping van het oeconomisch" socialisme, de handhaving van den particulieren eigen dom en van het particulleF initiatief binnen de grenzen van het algemeen belang, de er kenning van het sociale karakter der onder neming, de samenwerking van kapitaal en arbeid als gelrjkwaardige factoren en het domineeren van den geest („Wirtschaftsgesin- nung") boven de gegeven bezitsverhoudingen waardoor deze a.h.w. een nieuwen inhoud verkrijgen en de voor bet socialisme primaire vraag van den eigendom voor de nieuwe orde van secundair belang wordt. Onder omstandigheden, als welke we thans beleven, waaronder het belang van ons volk en land eischt, dat een zoo breed moge- lijke grondslag van wederz$j*dsc{( begrip ge- vonden worde voor de taak, welke gemeen- schappelijk en voor de gemeenscbap moet worden verricht is dit een punt van het grootste belang. NiEDERLANDSCM MATRbOS GEDOOD. Het A.N.P. meldde Donderdag: Woensdagochtend is de stoomtreiler Jeanne de haven van IJmuiden binnengeloopen met het stoffelrjk overschot van den matroos A. Klein uit Scheveningen aan boord. Klein is gedood door een mitrailleur kogel, afgevuurd door een Britseh vliegtuig, dat tweemaal over het Nederlandsche visschersvaartuig is gevlogen en het met zijn mitrailleurs heeft bestookt. Het slachtoffer woonde te Scheveningen en was vader van 5 kinderen. EX AMEN COiMjVUSSIES HOOFD AKTE. De secretaris-generaal van opvoeding, we- tenschap en cultuurbescherming heeft in de commissien, welke dit jaar zijn belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (hoofdakte) benoemd te Rotterdam: tot lid en voorzitter: P. van Nes Czn., boofdinspeeteur van het lager onderwijs in de tweede hoofdinspectie, te 's-Gravenhage, adres: Ten Hovestraat 15; tot lid en ondervoorzitter: J. J. C. Starken- brug, Voorburg; tot leden: C. J. Bakker, Mid- delburg; J. Blom, Rotterdam; G. W. van Brink, Rotterdam; C. Groen, Gorinchem; dr. P. van Houte, Rotterdam; dr. K. Huizenga, Middelburg; J. A. Kouwenhoven, Rotterdam; drs. L. G. J. Lockefeer, Huist; W. F. A. Loo- man, Dordrecht; J. A. Nooteboom, Rotter dam; S. Visser, Gorinchem. DE HERTOG VAN COBURO IN ONS LAND. Op uitnoodiging van den- weermaehtsibevel- hefbber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft de president van het Duit- scbe roode krus. generaal der infanterie, N.S.K JC.-Cbcrgruppenfilbrer hertog Karl Eduard von Coburg, een bezoek gebracht aan het bezettc Nederlandsche gebied. Hij heeft de inridhtingen en werkizaamheden van het Duitsche roode kruis in lazeretten van de weerimacht en de organisatie op de stations in verschillende plaatsen gemspecteerd. Gedu- rende zijn verblijf in Den Hdag heeft de her tog zjjn opwachting geiaaaktiJaij de r(jkscom- missaris, rijksminister Seyss-Inquart, en 's avonds is hij de gast geiweest vah den weer- macbtsbevelhebber en van den rijkscommis- saris. DE AFFAIRE-HESS. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Ftihrer zal waarschijnlijk voorloopig niet in het openbaar over de dramatische vlucht van Rudof Hess naar Scbotland spre- ken, naar men te Berlijn meent. De gespiek- ken over den achtergrond van de affaire-Hess zijn echter in Duitsche partijkringen, op straat en onder de journalisten niet verstomd. Niemand betwijfelt, dat Hess uit idealisti- sche overwegingen een idee fixe gekregen heeft en meende vrede tot stand te kunnen brengen door dit ten uitvoer te leggen, nadat volgens zijn overtuiging voortzetting van den oorlog voor Engeland zinneloos geworden is. Mien herinnert zich in het bijzonder een passage uit een der laatste redevoeringen van Hess op 28 Februari j.l., waarin hij zei, dat het Duitschland's wensch is de tusschen de volken hangende vraagstukken op te lossen in den geest, waarin de jeugd der volken bij sportieve wedstrijden bijeenkomt. Hij ver- volgde toen: „het is onze overtuiging, dat Engeland ook hier de rol speelt van dengene, die weliswaar het kwade wil, maar ten slotte het goede doet". Deze woorden, zoo meent men, doen ondubbelzinnig blijken, hoezeer Hess vertrouwde op den geest van de Engel- sche sportieve fairness, als hij op politiek gebied meende, dat het al voldoende was, als men den Engelschen persoonlijk bewees, dat hun zaak verloren is om hen bereid te maken tot bet sluiten van vrede. The man in the street begrijpt evenwel niet in hoever Hess meende bij de Engelschen fairness te kunnen veronderstellen. Hij houdt de vlucht van dezen leider naar Engeland voor 'n gril die in 't huidige stadium van den oorlog grenst aan waanzin. Men erkent hier overigens, dat Hess? idealisme voor het Brit- sche rrjk gunstige gevolgen zou hebben, want in het huidige stadium van den strijd zou het het verstandigste voor de Engelschen zijn er mee op te houden. In dit verband vragen de Berlijners zich af welk begrip het zonderlingst is, die van Hess, die de Engelschen tot den vrede wil overhalen, of die van de Britten, die den oorlog nog willen winnen. Naar Reuter meldt, wijst de Londensche pers haar lezers op het feit, dat de berichten, volgens welke Hess tijdens een gesprek met boeren gesproken zou hebben van ,,tyrannie en nood" in Duitscbland, met teruigbouding opgevat moet worden, daar ,,degenen, tegen wie Hess zich in dezen geest uitgelaten zou hebben, dit alles in buitengewone opwinding uit bun eigen gebeugen hebben herhaald". Reuter zelf had tevoren deze zoogenaamde uitingen van Hess uitvoerig verbreid. THAILAND VERSTERKT ZIJN GRENZEN. Het D.N.B. meldt uit Tokio; De Thailandsche regeering heeft bekend gemaakt, naar de Nitsji Nitsji Sjimboem uit Bangkok meldt, dat 22 regimenten ter be- veiliging van de grens met Malakka naar Zuid-Thailand zijn overgebracht. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het opperibevel van de Duitsche weer- macht maakte gisteren bekend: Een duikboot heeft in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan een krachtig beschermenden Britschen hulpkruiser van 20 duizend ton tot zinken gebracht. B(j aanval- len op de Britsche raivitailleeringsscheepvaart toracht het luchtwapen overdag en in den af- geloopen nacht dr'e koopvaardijschepen van tezamen 11.000 ton tot zinken en beschadigde twee andere groote vrachtschepen door bom- treffers op emstige wijze. Gevechtsvliegtuigen overvielen gisteren overdag met succes verschillende militaire doelen in Groot Br'ttannie. Op een vllegveld werden verscheidene viermotorige gevechts vliegtuigen op den beganen grond ziwaar be- schadigd. In Noord-Afrika aanhoudende levendige be- drijvigheid van artillerie en afdeelingen ver- kenners voor Tobroek. Hier en in de omge- ving van Solloem werden nog twee Britsche pantseriwagens vernietigd, verscheidene stuk- ken geschu.t bemaehti'gd en krijgsgevangenen binnengebrachtLmhte Duitsche gevechts vliegtuigen ondersteunden den strijd van het corps in Afrika door doeltreffende aanvallen op Britsche infanterie en colonnes voertuigen in het gelbied van Solloem. In het gelbied van de M;ddellandsche Zee bombardeerden formaties van het Duitsche luchtwapen overdag en 's nachts met goede ultwerking militaire inrichtingen op de eilan- den Malta en Kreta. Bij een aanval van l'chte Duitsche gevechtsvliegtuigen op twee vlieg- velden van het eiland Kreta werden 15 vijan- delijke jagers op den beganen gronid vernield. In luchtgevechten boven het eiland schoten Duitsche jagers nog acht vliegtuigen omlaag. Er vonden geen vluchten van den vijand naar het gebied van het Duitsche rijk plaats. In den tijd van 12 tot 14 Mei verloor de vijand tezamen 31 vlegtuigen. Daarvan wer den er 13 in luchtgevechten, drie door lucht- doelartillerie omlaaggehaald en de rest op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen drie eigen vlieg tuigen verloren. De bemanning van een ge- vechtsvliegtui'g met luitenant Kloss, tweeden bestuurder Adolf, onderofficier Engel, onder- offieier Schilling en gefreiter Knochel, heb ben zich door dappere en succesrijke aanval len op een wapenfabriek in Zuid-Engeland bijzonder ondersche'den. Luitenant Kolbitz heeft bij de gevechten in Noord-Afrika bij zondere dapperheid en strijdlust aan den dag gelegd. ITAEJAANSCH WEERMACHTSBERICHT. In zijn weermachtsbericht nr. 344 maakt het Italiaansehe oppeilbevel het volgende be kend: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen neb- ben de luchtlbases op Malta aangevallen. In luchtgevechten werden drie Britsche toestel- len neergehaald. In Noord-Afrika act'viteit van de artillerie aan het front van Tobroek en van verken- ningsafdeelingen .ten Oosten van Solloem. Onze vliegtuigen oaderwierpen de haven en de inrichtingen van Tobroek voortdurend aan bombardementen. Een schip geraakte in brand. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Derna. In Oost-Afrika: de vijandelijke druk werd in alle sectoren voortgezet en vooral in den sector van Amlba Aladja, waar onze troepen tot het uiterste weerstand bieden. DE SYRISCHE VLIEGVEI.DEN. Reuter meldt: Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, staan de Fransche autoriteiten in Syrie den Durtsrhers thans toe voor vluchten naar Irak gebruik te maken van de Syrsche vliegvel- den. Dientengevolge heeft de Britsche regee ring alle noodige volmachten verleend om een actie tegen de Duitsche vliegtuigen op Syri- schs vliegveliden te ondememen. Naar ver- nomen wordt, gebruiken de Du;tsche toestel- len deZe luchthavcns als ,,springplank". Dan hebt U ieveel van Uw zenuwen gevergd. Neem een "AKKERTJE", dat weikt kal- meerend en ge komi tot rust. POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. wimiiHimiiiniimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Donderdag 15 Mei vond de uitreiking der rapporten en diploma's plaats in het tijdelijk pand der school, Dijkstraat 57. De Voedselcommissaris voor Zeeland, de heer Ir. J. D. Dorst, die als secretaris van de Commissie van Toezicht op het Landbouw- huighoudondenwijs, bij afwezigheid van den voorzitter, Mr. P. Dieleman, de vergadering presideerde, heette de gasten welkom, o.a. de plaatselijke Commissie van Toezicht, waarin de dames Tellegen, Van Rompu en Haak, reeds zitting hebben en mevrouw Van Vollen- hoven geinstalleerd werd, den burgemeester van Temeuzen, Mr. P. Tellegen, den voorzit ter en den secretaris van den kring Axel der Z. L. M., de heeren A. Haak en P. Dees van Zaamslag, en den voorzitter vein de afd. Ter neuzen der Z. L. M. den heer A. Dees. In 't bijzonder werden ook de moeders der leer- lingen, die in flinken getale opgekomen waren, toegesproken. De voorzitter hoopte de aanwezigen over e6n of twee jaar, inplaats van in dit voor- malige cafd, in een mooie, modern ingerichte huishoudschool te kunnen ontvangen. De bouw is gegund en met het grondwerk is men juist deze week op het terrein aan de Leeuwenlaan begonnen. Daarna werden de rapporten uitgereikt door mejuffrouw Dekker, de leerares-leidster der school en de diploma's door mevrouw Tellegen. Nadat nog verschillende spreeksters en sprekers hun gelukwenschen tot de leerlingen hadden gerioht, werd het officieele deel der bijeenkomst gesloten. Daarna kon men in het naailokaal de voorwerpen bewonderen. die gedurende twee schooljaren gemaakt werden. Het viel op, hoe keurig en welver- zorgd alles er uit zag en hoe aardig het lokaal versierd was met gekweekte en met veldbloemen. Daarna werd door de 2e klasse, die gym- nastiekles ontving, vrije en orde-oefeningen vertoond. Tot slot werd nog een rei: de Skotse Frye, onder leiding van den beer Stel- lingwerf, leeraar in licbamelijke oefeningen aan de R.H.B.S. alhier, uitgevoerd. De namen der gediplomeerden zijn: M. Boeije, P. Cappon, M. Dees, B. van Meurs, J. de Pooter, P. J. Riemens, B. de Ruijter, B. Scheele, J. Schieman, S. Schieman en R. Smies, alien te Axel; C. Dusebout, J. Louwerse, M. de Regt en J. de Witte alien te Hoek; R. Dieleman te Sluiskil; P. Riemens te Spui; S. Hamelink, A. Moerman en J. van der Straaten alien te Temeuzen; CI. de Regt. L. Tollenaar en P. Verpoorte alien te Zaam slag. Een getuigschrift ontving C. Markusse te Hoek. Van de eerste naar de tweede klasse wer den bevorderd: J. Bakker, C. Broekhoven, J. Dekker, A. de Feijter, Q. de Feijter, J. Scheele en J. Weijns, alien te Axel; L. van Hoeve te Hoek; M. de Feijter, M. Jansen, M. Ruben, B. Tolhoek, M. Gaanderse en B. Riemens alien te Temeuzen; St. Altena, M. Buijcze, J. Dees, S. Fraeijen- hoven, J. van Hoeve, C. van Kampen, M. Luteijn, M. Moerland, J. Overdulve, C. Rie mens en M. van Westen, alien te Zaamslag. Voor den nieuwen 2-jarigen cursus gaven zich 35 leerlingen op, voor den avondkook- cursus 11 en voor den avondnaaicursus 9 leerlingen. DIENSTREGELING ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TBAMWEG MAATSCHAPPIJ. Met ingang van j.l. Donderdag hebben de diensten Terneuzen tramstationHoeksche Brag (v.v.) en St. JansteenHulstPerk- polderhaven (v.v.), die uitsluitend op werk- dagen worden uitgevoerd, een uitbreiding onidergaan. In verband hiermede hebben wij de volledige dlenstregeling nogmaals in ons num- mer van heiden afgedrukt. Het Centrum. „Het proces met gesloten deureii". Paul Wegener, acteur, dien men helaas te weinig meer op het fllmdoek aanschouwt, handhaaft met deze voortreffelijk-s en span- nende ,,Kriminalfiim" zijn oude reputatie als regisseur. Het is de geschiedenis van een vrouw, die een gelukkig huwelijksleven leidt, doch in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1