- Rheumatische pijnen. Buitenland Dit besluit treetlt 24 Mei in werking. Tegelijkertijd treden artikel 8 van de Prys- opdrrjvings- en Hamsterwet 1939 en andere voorschriften inzake prijs Vermel ding buiten werking. HET PERSOONSBEWIJS EN DE IN IIET BUITENLAND WERKENDE NEDERLANDERS. Nederlanders, die in een tijdvak van 90 dagen langer dan 60 dagen in het buitenland verblijven, behoeven vooralsnog geen per soonsbewijs af te halen. Naar wij echter ver- nemen, zal er voor hen in de toekomst een regeling .getroffen worden volgens welke zij het persoonsbewijs zullen kunnen krijgen. Naar aanleiding van een vraag deelen wij nog mede, dat persoonsbewijzen van Rijks- wege worden uitgegeven, aan Nederlanders, Nederlandsche onderdanen en vreemdelingen, die den leeftijd van 15 jaar hebben bereikt. De verplichting tot het in het bezit hebben van een persoonsbewijs geldt niet voor per- sonen van de nationaliteit van het protecto- raat Bohemen en Mora vie. (<H. Crt.) DISTRIBUTIEKAARTEN EN -BON'S VOOR DE DUITSCHE WEEBMACHT. Verordeningenblad no. 19 bevat de vijfde verordening van den Rijkscommissaris ter aanvulling van de verordening no. 51/1940 betreffende het invoeren van distributiekaar- ten en distrihutiebons voor de Duitsche weer- macht voor den aankoop van levens- en voe- dingsmiddelen, welke onder de distributie val- len of waarvan het gebruik in het algemeen verboden is. Blijkens deze vijfde verordening worden de rose vleesch- of vleeschwarenbons vervangen door rose militaire distributiebons met rooden opdruk voor 50 gram vleesch of vleeschwaren, terwijl voorts zijn ingevoerd rose bons met zwarten opdruk voor kg aardappelen. KOSTELOOZE FOTO'S VOOB IDENTITEITS- EN PERSOONSBEWIJZEN. De Staatscourant van Vrijdag bevat een besluit van den secretaris-generaal van Bin- nenlandsche ,'Zaken, waarbij wordt bepaald, dat de kosten van de foto's voor identiteits- bewijzen, indien zij niet of bezwaarlijk door de belanghebbenden kunnen worden gedra- gen zulks ter beoordeeling van den burge- meester geheel of gedeeltelijk ten lasrte worden genomen van de gemeente, waar het bewijs is of zal worden uitgereikt. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 September 1940. EJen Uitvoeringsbesluit Persoonsbewijzen II bepaalt, dat de kosten van de foto's voor het persoonsbewijs, indien het bewijs kosteloos wordt uitgereikt, voor zooveel noodig zulks ter beoordeelipg van den fourgemeester geheel of gedeeltelijk ten laste van de ge meente worden genomen, in welker bevol- kingsregister de belanghebbende op den dag der uitreiking van het bewijs is opgenomen. Ingeval een persoon in het centrale bevol- kingsregister is opgenomen, komen voren- bedoelde kosten voor zooveel noodig geheel of gedeeltelijk ten laste van het rijk. Ook dit besluit wordt geacht in werking te zyn getreden met ingang van 1 Sept. 1940. NEDERLANDSOH VRAOHTSCHIP GETORPEDEERD. Het D.N.B. meldt uit New-York: Marinekringen alhier deelen de torpedee- ring mede van het Nederlandsche vrachtschip ,,Saleier", dat op reis van Engeland naar New-York in het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken is ge- bracht. 35 leden Vein de bemanning zouden daarbij zijn omgekomen. Het stoomschip ..Saleier" was eigendom van de Stoomvaart Maatschapprj Nederland te Amsterdam. Het mat 6563 ton bruto en 4081 ton netto en werd in 1920 te Port Glas gow gebouwd. DE HANDELSBESPREKINGEN TE BATAVIA. Domei meldt uit Batavia: Kenkitsji Josjizawa, de bijzondere afgezant van Japan, heeft in gezelschap van den Japanschen consul-generaal, Joetaka Isjiza- wa, een onderhoud gehad met de heeren H. J. van Mook, directeur voor de oeeonomische aangelegenheden en J. E. van Hoogstraaten, chef van het bureau voor handelszaken, Josjizawa gaf te verstaan, dat de handels- besprekingen tusschen Japan en Neder- landsch-Xndie thans in een formeel stadium zijn gekomen. Over de bijzonderheden van de besprekingen is nog niets uitgelekt. DE HEEREN VAN KLEFFENS EN WELTEB OP WEG NAAR LONDEN. Domei meldt uit Batavia: Nu hun besprekingen met de regeering van Nederlandsch-Indie zijn afgeloopen, zijn Van Kleffens en Welter, resp. minister van buiten- landsche zaken en minister van kolonien van de Nederlandsche emigrantenregeering te Londen, per vliegtuig uit Batavia naar Soera- toaja vertrokken. Kenkitsji Josjizawa, de Ibijzon- dere Japansche afgezant, een aantal hooge ambtenaren van de Nederlandsch-Indische regeering waren op het vliegveld aanwezig om afscheid te nemen. Men verwacht, dat Van Kleffens en Welter van Soerabaja per vliegtuig zullen oversteken naar Australie, vandaar naar Nieuw-'Zeeland zullen reizen om vervolgens hun reis via de Vereenigde Staten te vervolgen naar Londen. ENGELSCHE LUOHTAANVALLEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: Vrrjdagnacht hebben een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land gevlogen. Daar dit op groote hoogte geschiedde en de uitge worpen bommen dus niet gericht konden worden, vielen deze zeer willekeurig neer. de meeste op het vrije veld en te zamen zonder eenige noemenswaardige schade aan te rich- ten. Helaas echter werd in een dorp in het noorden van ons land een dubbele woning getroffen en geheel vemield; hierbij zijn drie dooden en twee licht gewonden te betreuren Ook geraakte een woonhuis door een brand- bom in brand; het brandde geheel uit. Ten slotte werden nog eenige stuks klein vee ge dood. Zaterdagnacht was de Engelsche lucht- macht boven ons land actiever. Men vloog echter op groote hoogte en wierp de bommen doelloos en willekeurig uit. Zoodoende werd slechts geringe schade aangericht. Gelukkig zijn er ook geen dooden of gewonden te be treuren. In een dorp in het Westen van het land werd helaas een kerkhof getroffen, tal van graven en grafsteenen werden bescha- digd. In de omgeving liepen ongeveer hon- derd woonhuizen door den luchtdruk glas- schade op. Op een andere plaats werd een boerderij zwaar beschadigd, een andere licht DE PRIJZEN VAN GEVOGEETE. Het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd, maakt het publiek er nogmaals op atteht, dat door den secretaris-generaal van het departement voor landbouw en visscherij d.d. 20 December 1940 in het Prijzenbesluit 1940 Gevogelte is bepaald, dat het te koop aanbieden, verhandelen en afleveren van ge vogelte aan consumenten, respectievelijk het afnemen van gevogelte door consumenten slechts ge'oorloofd is tegen prijzen, die niet hooger liggen dan 1,50 per kg geslacht ge- wicht, zonder darm. Onder gevogelte wordt verstaan: kippen, hanen, kuikens, eenden, kalkoenen en gan- zen. Voorts is bepaald, dat een ieder die ge vogelte taan consumenten verhandelt en afle- vert, verplicht is op een duidelijk zichtbare plaats in zijn winkel een prijslijst aan te brengen, waarop de prijzen, waartegen hij ge vogelte verhandelt, vermeld staan. DEFILE VOOR IB. MUSSERT TE UTRECHT. Ter gelegenheid van de verjaardag van den leider der N.iS.B., heeft deze op 11 Mei des morgens te 11 uur alle medewerkers van het hoofdkwartier te Utrecht ontvangen. Om 12 uur volgde een ontvangst van genoodigden ten Paushuize, terwijl ir. Mussert om 1 uur uit ieder district in Nederland een colporteur of colportrice en een inner of inster, die mir.- stens 5 jaar dit heeft gedaan ontving. Des middags is voor den leider een groot defile gehouden in de Maliebaan. Hieraan werd deelgenomen door vijf heerbans van de W.A. onder leiding van den heerbanleiders van Dierendonck, Meulenberg, Feenstra, Hofman en Wijnkamp; het geheel onder leiding van den chef van den staf der W.A., heerbanlei- der Van 't Hoff, tezamen omvattende 6000 man, w.o 500. W.A.-mannen uit Duitsch- land en circa 1000 man als delegatie van de W.A.-mannen, die momenteel in Belgie en Noord-Frankrijk in dienst van de N.iS.K.K. werken. Voorts hebben 1000 jeugdstormers en stormsters meegemarcheerd alsmede 300 leden van de Nederlandsche S.S., onder lei ding van den plaatsvervangend voorman Wolffram. Elke heerban werd voorafgegaan door een W.A.-muziekcorps. Te 1.30 uur werden de troepen door ir. Mussert op het veemarktterrein aian de Croeslaan geinspec- teerd. Te 1.45 volgde de afmarsch naar de Maliebaan, alwaar om circa 2,30 uur ter hoogte van het hoofdkwartier der N.iS.B. door den leider het defild werd afgenomen. De stoet marcheerde naar het stadion, waar te circa 4,30 uur ir. Mussert, de heer Van Geel- kerken en de commandant der W.A. mr. Zon- dervan, de mannen toesprak. DUD-MINISTER MR. M. SLINGENBERG OVEBLEDEN. Nadat hij Donderdagmiddag nog een zit- ting had bijgewoond van het college van Ged. Staten van Noord-Holland, is Vrijdagmorgen te Haarlem op 59-jarigen leeftijd plotseling overleden mr. M. Slingenberg, oud-minister van sociale zaken en oud-wethouder van Haarlem. Mr. Slingenberg werd geboren in Beerta, 21 October 1881. Hij doorliep het gymna sium in Winschoten, studeerde vervolgens aan de Groningsche universiteit rechtsweten- schappen en promoveerde in 1905 tot doctor in de rechtswetenschappen )op stellingen. Daama was hij advocaat-procureur en notaris in Haarlem en sedert 1913 lid van Provinciale Staten. Van 1934 tot 1935 was Mr. Slingenberg lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Van 1919 tot 1934 was hij wethouder van Haarlem, eerst van openbare werken en later van financien, terwijl hij van 1920 tot 1935 lid was van de Eerste Kamer en van 1935 tot 1937 minister van sociale zaken. Na zijn ministerschap vatte ,Mr. Slingen berg ook de notaris-praktijk weer op. DE „GEKOPTE" SCHEPEN. Op 1 Mei zijn de z.g. gekopte schepen eigendom geworden van de Duitsche Marine en werd de koopsom gestort in het door de Nederlandsche Overheid ingestelde z.g. Op- bouwfonds. De oprichting van dit fonds is zeer juist, omdat bij uitbetaling van de koopsom aan den schipper deze het geld thans onmogelijk voor een nieuw schip zou kunnen besteden, en daar hij zijn bestaansmogelijkheid heeft ver- loren een gedeelte van het geld voor zijn levensonderhoud zou moeten gebruiken met het gevolg, dat na den oorlog van het koopen van een ander schip geen sprake meer zou kunnen zijn. Van 1 Mei af tot het oogenblik, waarop de schipper zich weer eigenaar van een schip zal kunnen noemen, dient een regeling te wor den getroffen, dat hij in zijn onderhoud kan voorzien. Weliswaar wordt hem uitgekeerd 4 pet. van het te zijnen name staande bedrag in het Opbouwfonds, verminderd met de rente van de eventueele hypotheeksom, doch dit bedrag is ten eenenmale onvoldoende. De overheid heeft nu het voornemen den eigenaren van de gekopte schepen, indien zij behoeftig zijn, een steunuitkeering te gever. wel is waar eenigszins afwijkend van den werkloozensteun, doch gebaseerd op dezelfde beginselen, dus met aftrek van andere in- komsten uit arbeid of kapitaal van hemzelf of zijn gezinsleden. De sectie Verkeer en Vervoer van het Eco- nomisch Front, die zulk een regeling in strijd acht met eer en karakter van den schipper, komt daartegenover met een ander voorstel en wel een, waarbij geen beroep op de over heid wordt gedaan, doch wel op collega's en andere belanghebbenden in de scheepvaart. Volgens de laatste gegevens bestaat de binnenvloot uit rond 20.900 schepen met rond 4.450.000 ton laadvennogen. Hiervan werden in beslag genomen ongeveer 750 schepen met ongeveer 340.000 ton laadvermogen. Omdat deze schepen thans niet meer varen, hebben de nog varende schepen meer vracht. Uit dien hoofde meent de sectie een beroep te kunnen doen op de varende schippers om een hoofdelijken omslag te aanvaarden ten behoeve van hun gedupeerde collega's. Bovendien doet zij een beroep op de hypo- theekhouders en wel terwille van degenen, die jarenlang, dikwijls onder uiterste moei- liike omstandigheden trouw de rente en af lossing van hun hypotheek hebben afgedragen. Het voorstel komt hierop neer, dat voor den eigenaar van een gekopt schip, die meer schepen bezit, de rente van de hypotheek op het gekopte schip gedurende de periode, dat nog geen ander schip hiervoor in de plaats gekomen is, bepaald wordt op 4 pet. zijnde de rente van het Opbouwfonds. De aflossing blijft achterwege. Den eigenaar, wiens eenig schip in beslag genomen is, wordt vrijstelling gegeven van rente-betaling en aflossing, even- eens gedurende de periode, dat nog geen ander schip in de plaats gekomen is van het gekopte schip. Aan eigenaren, wier eenig schip in beslag genomen is, wordt uitgekeerd behalve de rente van het op hun naam gestorte bedrag in het Opbouwfonds, een vergoeding van: voor de eerste 250 ton 10 cent per ton en per week, voor de volgende 50 ton 2 cent per ton en per week, en boven 300 ton 1 cent per ton en per week tot het oogenblik waarop hij een ander schip krijgt of waarop hem een passen- de werkkring zal worden aangeboden. Deze vergoeding wordt betaald uit een fonds, te vormen uit bijdragen van de geheele binnen vloot. Ter vorming van het genoemde fonds wordt door elken eigenaar van een binnen- schip maandelijks een bedrag gestort. Een globale berekening heeft uitgewezen, dat 1 oent per ton en per maand voldoende zal zijn om bovengenoemde uitkeering uit het fonds te doen. Indien onder de hypotheekhouders eenigen mochten voorkomen, die het gevraag- de offer onmogelijk kunnen brengen, dan zal hierin eveneens worden voorzien uit het onder 4e genoemde fonds. De sectie Verkeer en Vervoer van het Eco- nomisch Front hoopt, dat het ,,Een voor alien en alien voor een" geen holle leuze zal blij- ken, doch weerklank zal vinden in de harten. BESULTATEN VAN DEN PRODUCTIESLAG 1941. De persdienst van het Nederlandsch Agra- risoh Front schrijft: In een mededeeling van het rijksbureau voor de voedselvoorziening is er dezer dagen op gewezen, dat de uitpoot van aardappelen, vooral op de zandgronden, vrij zeker aanmer- kelijk grooter zal zijn, in verband met de ge- wijzigde prijsverhouding der verschillende soorten aardappelen. Tot den verbouw van de meest opbrengende soorten wordt men nu meer geprikkeld. Ook op de kleigronden, vooral in het Zuiden des lands, is de uitpoot grooter. Wij hebben reeds mededeeling gedaan over aanzienlijke uitbreiding van de oppervlaktc met aardappelen bepoot akkerland, als gevolg van het inzetten van den Productieslag 1941 en het is een verheugend verschijnsel, dat deze mededeeling officieel bevestigd wordt, zij het dan op minder positieven toon en met ver- wijzing naar een bijkomende oorzaak, welke nochtans ook niet los van den productieslag kan worden gezien. HERDENKI'NG VAN DE INTERNEERING VAN LEDEN DEB N.S.B. EN RIJKS- DUITSCHERS VAN 10 TOT 15 MEI 1940. Vrijdagavond zijn in de grootste vier steden des lands bijeenkomsten gehouden ter her- denking van de interneering van leden der N.S.B. en Rijksduitschers van 10 tot 15 Mei van het vorige jaar. In het Concertgelbouiw te Amsterdam voer- den de plaatsvervangend leider der IN.S.B., de •heer C. van Geelkerken, en Gauhauptstelle- leiter Heinrichs het woord; te Rotterdam, in het ge'bouiw Odeon, waren ir. Mussert die later naar Den Haag kwam mr. M. M. Rost van Tonningen en de heer Schonherr, plaatsvervanger van Oberdienstleiter Schmidt de sprekers, terwijl in Tivoli te Utrecht ir. C. J. Huygen, secretaris-generaal van het alge meen hoofdkwartier der N.S.B. en Kreis- inspekteur prof. dr. Nieschulz toespraken hielden. Te 's Gravenhage vergaderde men in den Dierentuin. De districtsleider van de N.S.B., de heer M. J. A. van Iersel, opende de samen- komst. Mr. dr. F. vein Genechten, procureur-gene- raal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, was de eerste spreker. Spr. herinnerde aan de campagne, die zoo lang was voorbereid, om de leden der N.S.B. in discrediet te brengen en van verraad te beschuldigen en noemde de interneering van 10 tot 15 Mei de groote schande der laatste dagen van de democratic in ons land. Tot dusver is deze wederrechte- lijke vrijheidsbero'oving niet vervolgd, maar dit onrecht bestaat. Spreker schetste hoe men in de interneering (behandeld Werd. Veel van dit leed, aldus de spreker, is in dit jaar ver- vaagd, maar sommige dingen kunnen en mo- gen wij niet vergeten. Er helbben mishande- lingen plaatsgevonden, Ibeleedigingen en moorden, die vervolgd moeten worden. En al de uitvoerders van de schanddaden waren schuldig, maar schuldiger degenen die hen hiertoe aanspoorden. Na den 15en Mei heb ben noclh de opperbevelhebbernoch de „ver- geten burger", die zich onlangs hier kwam vestigen, een oprecht woord van schulderken- ning gesproken over al het onverdiende leed, dat zij onschuldigen helbben aangedaan. On langs vertelde zelfs een predi'kant te Haar lem publiek, dat hij er bij was, dat overste Mussert zeide (in zijn laatste uren)„Ik hoop, dat men mij mijn verraad vergeven zal." Terwijl achteraf bleek, dat deze predikant op geen kilometers na in de buurt van overste Mussert geweest was. Spreker herinnert er aan, dat de broer van den leider geen lid der beweging was, doch zijn eenige misdaad was, broer van den leider van de N.S.B. te zijn. Spr. noemde drie groote resultaten: le. de interneering heeft ons de democra tic doen kennen; 2e. wij hebben zelf een leerschool gehad, die ons ten goede gekomen is en de beweging sterk heeft samengesmeed 3e. het lijden onder deze terreur en de we- tenschap, dat onze kameraden in Indie dit zelfde lot nu reeds een jaar dragen, tezamen met de Du-itschers in Indie, helbben ons sterk bewust gemaakt dat het nationaal-socialisme in Duitschland en Nederland lotsverbonden is. Tenslotte herdacht spr. met het laatste appel van de tamboers onder diepe stilte der zeer groote vergadering, de gevallen kamera den bij name en bracht aan hun nagedachte- nis hulde. Na de pauze, in welke ook de commissaris- generaal Oberdienstleiter F. Schmidt, ter ver gadering kwam, was het woord aan den lei der der N.S.B. ir. A. A. Mussert. Aan de rede van ir. Mussert is het volgen de ontleend: Gij ibegrijpt dat juist nu mijn hart bij u is omdat wij op dit oogenblik de dagen van 10 tot 15 Mei herdenken en het einde van den toenmaligen terreur tegen het nationaal-so cialisme. Acht of negem jaren van terreur zijn ip de enkele dagen geeindigd en in gedach- ten ga ik terug naar dezen zelf den avond van 9 Mei verleden jaar. Toen vond 's avonds eem kleine bijeenkomst plaats van mij met een achttal der naaste medewerkers. Wij beraad- slaagden, wat zij zouden moeten doen wan neer straks de beweging verboden zou zijn. Wij besloten toen te beginnen met het vor men van vijfmanschappen, die ieder zelf hun leider zouden kiezen. Vijf-leiders dezer groe- pen zouden dan weer een nieuwe groep vor- fnen, die op hun beurt een leider van 25 had- den, enz. Ik wil thans in de eerste plaats iets zeggen tot onze Duitsche kameraden, met name tot hen, die toen in ens land ge'intemeend waren. Zij zullen zich in die dagen der interneering wel zeer verfoaasd hebben, dat het Nederland sche volk hun kon aandoen, wat op dat oogen blik hun aangedaan werd. Ook ik heb nooit kunnen denken, dat men de Duitschers in Ne derland toen op een dergelijke manier zou hebben kunnen behandelen. Wij schamen ons daarover, met name omdat men toen zelfs ook de Duitsche vrouwen en kinder en heeft opgepakt. Maar het zij mij vergund op dit oogenblik, hoewel ik niet het rech-t heb na- mens het Nederlandsche volk te spreken, tocih te zeggen, dat ons vdlk niet zoo slecht is als u uit het gebeurde wel zoudt kunnen opmaken. Wij zullecr er voor staan, wij zullen er voor strijlden, dat zooiets nooit meer voor zal komen. En dan wil ik nog iets tot mijn Nederland sche kameraden zeggen. Wij missen noode zij, die in d'e dagen als pioniers der nationaal-socialistische gedachte gevallen zijn. Het zijn onze kameraden, die als de slachtoffers van dien tijd in gedachten altijd met ons zullen zjjn. En gij, die hier 4 tot 5 dagen geintermeerd zijt geweest. Gij hebt wel vele moeilijkheden gehad, maar er zal er niet e£n zijn, die zou willen zeggen: Ik wilde dat ik dit niet had meegemaakt. Het waren maar vijf dagen. Maar denk u eens in, dat, als Hitlers troepen niet zoo snel gekomen waren, welk een groote schandvlek dan op ons volk zou zijn gekomen. Naar mijn vaste over- tuiging zou er dan een groote ramp gefoeurd zijn, die ons aanzien als volk besmeurd zou helbben. En gedenk hierbij onze Indische ka meraden. En als gij nu bedenkt, dat op mijn schouders de verantwoordelijkheid rust, dat ik deze vier a vijf duizend tot de na tionaal-socialistische beweging heb gebracht, dan zult gij begrijpen, wat er in mij omgaat. Wij zijn nu weer vrij, doch zij zit-ten nu een jaar in een concentratiekamp. En onze ge dachten verwijlen bij die kameraden. Want zij hebben ons voorheen gesteund. Weet ge wel, dat de beweging in leven kon blijven, dank zij het feit, dat de Indische kameraden ons voor zulk een groot gedeelte financierden. Maar eens komt de dag, dat onze kameraden verlost zullen worden en als de boot uit Indie dan binnen zal komen, zullen wij hun een ont vangst bereiden, zooals deze aan niemand in Nederland bereid is geWorden. Kameraden, de vraag is thans, wat straks in Europa gebeuren gaat. Wij zijn er zeker van wie er wint. In de jaren van onzen strijd hebben wij slechts een ideaal gehad: ons volk te ma-ken tot een goed- nationaal-socialistisch volk en tot een goeden buur en vriend van het Duitsche volk. Wij zijn goede Nederlanders en een goede broeder van het Duitsche volk. Wij bouwen met elkander aan het nieuwe Europa. Dat is onze roeping en wij willen die zoo beleven, dat de menschen, die, nog afkee- rig tegenover ons staan zich ter wille van ons land en ter wille van alle andere landen in Europa, aan onze zijde scharen. Slechts dan zal orde en rust op het continent kunnen heerschen. Wij hebben ons zaad tien jaren lang in de harten der menschen gestrooid en wij zien het nu aan alle kanten opkomen. Daar kunnen zelfs de aardappelen gee^ ver- andering in brengen. Naarmate de moeilijk heden grooter worden, neernt zelfs de groei der beweging toe.' Ik kan de verheugende me dedeeling doen, dat in de maand April 7500 nieuwe leden tot de beweging zijn toegetre- den. Maar wij moeten de harten winnen van alien, die zich nog afzijdig houden. In de voorgaande jaren deed men alle mo- gelijke moeite om te zorgen, dat het gewas niet zou kunnen opkomen, wanneer wij den akker geploegd hadden, waarin wij het zaad uitstrooiden. Nu echter hebben wij het voor- recht in een tijd te leven, waarin stuk voor stuk die tegels worden weggenomen en men ziet het jonge groen thans opkomen. Het na tionaal-socialisme groeit, dat is de belooning na zoovele jairen strijd. Wij staan echter nog midden in den strijd, deze duurt zoolang wij leven. Het nieuwe Europa, dat gevormd Wordt is voor minstens negentig procent aan het Duitsche volk te danken, dat op dit oogen blik weer zijn offers brengt, ook voor ons. En het venheugt ons, dat eenige duizenden Ne derlanders daarbij aan hun zijde marcheeren en ook hun deel bijdragen. Wij voelen ons lotsverbanden met het Duitsche volk. Het eenige wat ons hindert is, dat wij in dezen strijd niet wat meer kunnen doen. Ik eindig met op den man te wijzen, op wiens schou ders de verantwoordelijkheid voor het nieuwe Europa rust. Wij gelooven in zijn zending en in zijn roeping. Toen ik het voorrecht had in Berlijn Ibij hem te zijn, zeide hij: ,,Ik wensch u, Nederlanders, niets te ontnemen. Datzelfde Woord zeg ik tot mijn Duitsche kameraden. Uw Fiihirer is de Fiihrer van Duitschland. Maar hij is ook een weinig van ons. Het is een voorrecht voor alle Germaansche volken dezen man te hebben. Europa ging anders ten gronde. Dankbaar voor het feit, dat wij in die dagen verlost zijn en met een vast ver- trouwen in de toekomst van het nieuwe Europa en ook van ons eigen vaderland, hul- dig ik hier van harte den Fiihrer aller Ger- manen. Een slotwoord wprd gesproken door den Duitschen Ortsgruppeleiter Brandes uit Utrecht. DE TAAK VAN DEN W.A.-MAN. Politiek soldaat, doch geen politicus. Utrecht (V.P.B.) „Wij zijn politieke solda- ten, doch geen politici, antwoordde de alge meen commandant der W.A., mr. A. J. Zon- dervan, op onze vraag om een uiteenzetting van de taak der beikende Weer-afdeelingen der N.S.B. ,,De W.A. is een militaire organi- satie met semi-militair karakter. Wij leggen den nadruk zoo sterk op het militaire, omdat opwekking van het gevoel voor het soldateske, welk element de laatste jaren in ons volk zoo schromelijk is verwaarloosd, broodnoodig is. De W.A.-iman wordt geschoold door excerci- ties en tucht tot ordelijk, disciplinair gedrag, tefwijl hij tevens tot een goed nationaal-socia- list gevormd wordt." „Is de dienst in de W.A. vrijiwillig ,,Ja, volkomen. De W.A. heeft vele plichten en weinig rechten, behalve dat om te mar cheeren en deze plichten, die zware finan- cieele offers en veel vrijen tijd opeischen, neemt men geheel vrijwillig op zich. In de groote steden oefent de W.A. dikwijls vijf of zes avonden in de week, terwijl er in de lan- delijke streken, voorzoover dat mogelijk is met het oog op de godsdienstige plichten der deelnemers, ook veelal des Zondagsmiddags dienst is. De mannen betalen hun eigen uni form en reiskosten, terwijl ook nagenoeg alle grootere demonstraties geld kosten. De bloem- bollenmarsch van Zondag j.l. bijv. kostte elk der deelnemers gemiddeld een rijksdaalder. Wat al deze offers beteekenen voor onze man nen, die v6or een groot gedeelte onder in- vloed van anti-nationaal-socialistische terreur die nog altijd heerscht in Nederland, werk- loos zijn of onderJbetaaide posities bekleeden, •behoef ik zeker niet nader uiteen te zetten. Doch de mannen sparen met liefde voor het uitdragen van hun ideaal, zij gaan bij zulke gelegenheden niet naar de bioscoop, rooken niet en ontzeggen zich er van alles voor." Goed gedisciplineerd. „Men heeft de W.A. wel verweten, dat zij niet voldoende discipline zou betocnen bij haar optreden naar buiten. Mogen wij uw meening als commandant daarover vememen?" „Dit veriwijt is ten eenenmale onjuist. Na den beestachti-gen moord op den weerman Koot, kreeg de Amsterdamsche W.A. oogen blijtk'elijk bevel, zich naar de vendelkwartie- ren te begeven. Daaraan werd voldaan en wel zoo, dat er behalve de vermoorde, bij het appel op de vendelkwartieren niet 6dn man ntibrak. Als wij de mannen toen echter nad- den laten gaan, of als er, zooals onze tegen danders graag beweren niet voldpende disci pline geheerscht had, dam waren zij de Am sterdamsche Jodenwijk ingetrokken, met al ie gevolgen van dien... Een ander verwijt dat men ons graag maakt, is dat wij voorbij- gangers, die toevallig met hun rug naar ons 'oe zcuden staan, als onize formaties passee- en, zouden afroasen. Ook dat is onjuist Welke houding de menschen aannemen tegen over de troep is ons onverschillig, zoolang wij Door hun pijnuitdrijvende werking hel- pen hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mrjnhardt te Zelst. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. maar geen wooiden als ,,landverrader" hoo- ren, want dat moet men zich wel aantrekken en iemand die ons van zooiets beschuldigt, moet zelf weten welk risico hij op zich neemt! Wat wij echter onder geen omstandigheid toestaan, is dat men door demomstratieve ge- baren ons vaandel, dat ons een heilig sym- bool is, beleedigt. Wanneer een dergelijk ge- val zich voordoet, dan treden er twee man uit den troep, die den betrokkene verzoekem om zijn houding te willen herzien. Pas wan neer dit geweigerd wordt, gaan zij tot andere maatregelen over. Men begrijpe goed, dat de W.A. op haar marschen en demonstraties niet de taak heeft om het Nederlandsche volk te tuchtigen, doch wel om door haar openlijk getuigen voor het nationaal-socialis tische ideaal, propaganda te maken voor dit ideaal. Daarbij handhaven wij een strenge discipline". Succesvolle propaganda. 'Heeft de propaganda van de W.A. succes?" .Vooral de marschen die wij den laatsten tijd houden met muziek naar het marktplein van de kleinere steden. De bevolking pleegt dan mee te loopen, waarna zij vanzelf naar den spreker van de Beweging, die op het •marktplein na de marsch het woord voert, luistert. Op zoo'n manier kunnen wij het woord richten tot velen, die nooit tot ons dur- ven komen op vergaderingen in zalen, daar zij er - diklwijls terecht vreezen door poli tieke tegenstanders bespioneerd te worden. Wij passen deze propaganda-methode nu reeds eenigen tijd toe en er heeft daanbij tot dusver nog geen enkel incident voorgedaan. Ongetwijfeld ook een bewijs voor de diciplime van de W.A., want wanneer wij werkelijk zoo pravoceerend optraden, als men graag van ons beweert, dan zou het bij deze vergade ringen in de open lucht, waar voor- en tegen standers in grooten getale verzameld zgn, zeker tot vechtpartijen komen. Vooral de Ne derlandsche arbeiders beginnen nu meer en meer in te zien, dat wij geen terroristenbende zijn en in de Amsterdamsche arbeiderswijken bijvoorbeeld is er geen sprake meer van een vijandige houding tegenover onze mannen, de houding van de menschen is daar totaal ge- wijzi'gd. De bestrijding komt op het oogenblik veel meer van zekere burgerlijk-intellectueele zijde. Een ander gruwelsprookje, waartegen ik stelling moet nemen, is bijvoorbeeld dat in groote steden n.b. de onderwereld in onze gelederen mee zou strijden en wel tegen be- taling! In de eerste plaats ontvangt geen en kele W.A.-man vergoeding, integendeel; zoo als ik reeds gezegd heb, kost het lidmaat- schap geld en het is voor velen zelfs alleen mogelijk om bij de W.A. te zijn, dank zij den geest van goede kameraadschap en opoffe- ringsgezindheid die er in onze gelederen heer schen. Het lidmaatschap is in het algemeen duurder dan dat van de politieke organisatie der N.S.B. Doch afgezien daarvaneen ont- eerend vonnis sluit iemand ten eenenmale uit van de W.A., terwijl wij nieuwe leden alleen opnemen in de voonbereidingscursus van drie maanden, wanneer zy in het bezit zijn van een bewijs van goed gedrag. Over deze aangelegenheid staan wy dan ook door- loopend in veirbinding met de proeureurs- generaal." Vrienden van het volk. ,,'De verstandhouding tusischen het volk en de W.A. gaat dus in het algemeen vooruit?" ,,Zeer zeker. De Rotterdamsche W.A. kreeg bijv. als gevolg van de door haar verleende assiistentie na Engelsche luehtaanvallen ge heel uit eigen beweging een tevredenheids- en dankbetuiging van den luchtbeschermings- dienst en de betrokken bevolking. Te Den Haag heeft de W.A. wekenlang dagelijks 600 arrne kinderen een warmen maaltijd verstrekt, tot de distributie dit onmogelijk maakte. El ders helbben onize mannen het goede voor- beeld van den nationaal-socialist gegeven, wanneer zij met gevaar voor eigen leven bijv. kinderen redden, of zooals het op een plaats gebeurd is, waar een kompaan van de W.A. het vee uit een brandende stal redde. Wij waren voorts in vele plaatsen behulpzaam bij de inzamelingen voor de Winterhulp Neder land". „Welke opdrachten krijgt de W.A., die, be halve de excercities en oefeningen, tot den gewonen dienst behooren?"' „Ook dat is een tamelijk uitgebreid terrein. Behalve de pro- pagandamarschen met eigen muziekkorpsen, moeten wij de W.A. inzetten voor bescher- ming bij de straatcolportage met Volk en Vaderland de W.A. colporteert zelf ook dikwijls zaaldiensten bij vergaderingen en bescherming van de sprekers, het bewaken van gebouwen enz." Wordt er veel aan sport gedaan?" „Dat is een noodzakelijk onderdeel van de opleiding. Wij hebben in de groote steden, waar overdekte zweminrichtingen zijn, den geheelen winter gezwommen. Er wordt regel- matig aan gymnastiek gedaan en nu begin nen we ook weer met de athletiek. Boven dien is er een W.A. sportinsigne ingesteld. waarvoor de eischen iets lager zijn dan voor het N.O.C.-diploma. Dit insigne moet elk jaar opnieuw behaald worden. Sport is voor onze mannen, die voor een groot gedeelte uit ar- beiderskringen worden gerequireerd, waar het onder iuvloed van het harde werk over 't algemeen slecht gesteld is met de lichame- lijke ontwikkeling, broodnoodig. Bovendien moeten alle candidaten voor de W.A. ook eerst nog de medische keuring ondergaan." HET HOOGE WOORD. Zooals de Japansche rijksgrooten op den drempel van belangrijke beslissingen de voor- vaderlijke schrijnen bezoeken tot het putten van kracht en inspiratie, zoo heeft ook, schr. de N. R. Crt., president Roosevelt dezer dagen een bedevaart gemaakt naar Wilson's geboortehuis met de bedoeling, om daarmee tevens het zinnebeeldige van dit bezoek dui delijk in het licht te stellen. Dat de president bij deze gelegenheid het woord heeft gevoerd en, blijkens de mededeelingen van Duitsche dagbladcorrespondenten, gewaagd heeft van Wilson's vrijheidsideaal, dat verstrekkend ge- noeg was om de democratieen in de geheele wereld te ondersteunen, is, ondanks de on- dubbelzinnige strekking dezer woorden. nog zoo gematigd geformuleerd in vergelijking met andere van 's presidenten jongste uit- latingen en overigens wel zoo geheel in de lijn van deze, dat het als afzonderlijk feit nauwelijks de aandacht verdient. Het ver schijnsel van Roosevelt's welbewuste en open- lijke vereenzelviging met Wilson's politiek is het, wat in dit tijdsgewricht meer de opmerk- zaamheid gaande houdt, dan alle gesproken

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2