DRUKWERK KRUSCHE FIRMA P. J. VAN DE SANDE lie**** BUSDIENSTEN N.V. Landbouwberichten Gemengde Berichten Feuilleton- vertellingen (&LLEEN OP WERKDAGEN) St. Jansteen-Perkpolderhaven BUSNUMMERS PH 3 PH 9 v St. Jansteen Hulst (Station) Kloosterzande a Perkpolderhaven Perkpolde rhave n-St. Jansteen BUSNUMMERS I 2 J 6 v Perkpolderhaven Kloosterzande Hulst (Station) a St. Jansteen Axel Koewacht-St. Jansteen A 1 BUSNUMMERS J 2 V Axel (PostkantA Zuiddorpe (Kerk) Koewacht (Miss.) Heikant (Kerk) r A St. Jansteen (Kerk) V 1 Noodbusdienst Terneuzen (Tramstation)- Hoeksche Brug v.v. f V Terneuzen (Tramstation) A - Laat ons Uw voor Uw zaak of Uwe Vereeniging verzorgen. Onze inrichting staat U borg voor een technische en accurate uitvoering. Vlugge afwerking. Spoed- werk wordt nog denzelfden dag afgeleverd. TEL. 2073 NOORDSTRAAT 55-57 - TERNEUZEN De Drukkerij voor den Zeeuwsch- Vlaamschen Handel en Industrie. BRABANTSCHE BRIEVEN. Rheumatische pijnen toespos of compote of fruit (in te leveren ten hoogste 4/50 rantsoen vet, boter of marga rine en ten hoogste een rantsoen vleesch of vleeschwaren Dagkaart. Behalve z.g. vaste menu's kun- nen in restaurants spijzen uit een dagkaart worden verstrekt, waarop moeten voorkomen: a. vleeschtooze of nagenoeg vetlooze schotels (geen bonnenb. nationale stamppotten of -soepen (2/50 boter of vetbon en 1 vleesch- bon)' en c. gekookt vleesch met toebehooren (2/50 boter of vetbon en vleeschbon) Voorts mogen op de dagkaart, ter keuze vein den ondememer, de volgende gereohten worden aangeboden: d. gebraden vleesch met aardappelen, groente of compote (4/50 boter- of vetbon en een vleesohbon) e. vischschotel met toebehooren (geen vfeeschbon en bij gekookte visch 2/50 en bij gebakiken visch 4/50 boter- of vetbon) f. wiild- of gevogelteschotels met aard appelen en groente of compote (4/50 boter of vetbon en voor zoover gedistribueerd een vleesch bon) g. eierschotels tegen inneming van eier- bonnen, 2/50 boter of vetbon en facultatief een halve vleeschbon. De dagkaart mag in geen geval meer dan tien van bovengenoemde gereohten vermel- den. Boven en behalve deze geoorloofde tien schotels mogen op de dagkaart voorkomen: eenige voorgerechten, eenige magere soepen, eenige tusschengerechten, eenige toe spijzen. twee kaassoorten, fruit en belegde broodjes. "Voor zoover in deze gerechten artikelen zijn verwerkt of daarbij artikelen worden ver strekt, waarvoor consumenteiibonnen moeten worden ingeleverd, moet de verschuldigde bonne mvaarde op de dagkaart vermeld zijn. De oonsumentenbonnen moeten door of van- wege den ondernemer gelrjktijdig met de be- stelling in ontvangst worden genomen. Van de consumenten mogen niet meer bon nen in ontvangst worden genomen dan op menu of dagkaart zijn vermeld. De vleesch looze en nagenoeg vetlooze maal tijden en schotels, waarvoor geen bonnen in ontvangst mogen worden genomen, dienen niettemin van behoorlijke samenstelling te zijn. De daarvoor benoodigde minimale hoe- veelheid boter, margarine of vet wordt door den ondememer verkregen uit den hem toe- gekenden overslag boven de hoeveelheid, waarop hij tegen inwisseling der overeen- komstige bonnen aanspraak kan maken. Bij een kadetje (open gesneden dubbel broodje) of per twee sneden brood mogen ten hoogste in ontvangst worden genomen rantsoen brood en 2/50 rantsoen boter en voor de belegging 14 rantsoen kaas, rantsoen vleesch of vleeschwaren of 1 eifoon. De kaart, waarop de vaste menu's zdjn ver meld, en de geldende dagkaart, voorzien van datum, prijzen en een aanduiding van de door de consumenten verschuldigde bonnen, moeten aan de fouitenzijde van inrichting naast de hoofdtoegangsdeur, gemakkelijk zichtbaar voor het publiek, worden opgehan- gen en voorts in de inrichting in voldoende aantal ter raadpleging voorhanden zijn. Vegetarische restaurants zijn ontheven van de verpiichting tot het geven van gerechten met vleesch, vleeschwaren, visch, wild en ge- vogelte. Het bepaalde in dit voorschrift is niet van toepassing op pensions. Blijkens de Staatscourant van Maandag heeft de secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij nog het volgende bepaald: Het is aan exploitanten van instellingen, welke er haar bedrijf of nevenbedrijf van maken maaltijden. al of niet voor verbruik ter plaatse bestemd, te verstrekken, ver- boden: a. bij maaltijden, welke geheel of gedeel- telijk zijn samengesteld uit vleesch of vleesch waren of waarin vleesch of vleeschwaren zijn verwerkt of waarbij vleesch of vleeschwaren worden verstrekt, per te verstrekken voor een persoon bestemden maaltijd meer in ont vangst te nemen dan hetzij 6en bon van de vleeschkaart, het zij 6en met edn rantsoen vleesch of e£n rantsoen vleeschwaren ge- merkten bon, hetzij vier met een kaart rant soen vleesch gemerkte ibonnen; b. bjj maaltijden, waarin footer is verwerkt of waarbij boter wordt verstrekt, per te ver strekken voor een persoon bestemden maal tijd' meer dan vier met 1/50 rantsoen boter gemerkte bonnen in ontvangst te nemen. 8.55 9.00 9.30 9.40 17.15 17.20 17.50 18.00 9.50 10.00 10.30 10.35 18.10 18.20 18.50 18.55 8.00 19.50 8.10 19.40 8.25 19.25 8.45 19 05 8.50 19.00 Met aansluitende bus naar en van Hulst 8.06 16.50 8.30 17.25 via Postkantoor 8.16 17.00 r A Hoeksche Brug V t i 8.20 17.15 N.B. Te Breskens en te Perkpolderhaven geven onze treinen, (als op tijd gevaren en gereden wordt) aansluiting op een aankomende en/of een vertrekkende boot. B Rijdt op tijdig verzoek door tot Axel-Brug, of vertrekt van daar. Kleine zendingen worden vervoerd voor zoover de dienst het toelaat. Groote cijfers Tramdiensten. Kleinere Busdiensten. De uren der tusschenstations zijn bij benadering aangegeven. N.B. Te Axel aansluiting van tram op bus richting Koewacht om 8 uur v.m. HET SELECTEEREN VAN AARDAPPELEN TER VERKRUGING VAN GOED POOTGOED. Het optreden van virusziekteti als foladrol, mozaiek, stippelstreep, enz. in het aardappelgewas kan de opbrengst daarvan aanzienlijk verlagen. Vandaar, dat er alle reden is om het optreden dezer ziekten te voorkomen. Van genoemde ziekten nu is bekend, dat zij met het pootgoed worden over gebracht en dat zij gedurende het groeiseizoen o.a. door middel van bladluizen van plant op plant wor den overgeforacht. Hieruit volgt, dat, wil men poters oogsten, die een gezonde nateelt opleveren, het noodzakeljjk is alleen pootgoed te nemen van gezonde planten. Waar echter ook besmetting van plant tot plant kan plaats hebfoen, is het evenzeer noodig om de smetstofbronnen, dus de zieke planten, tijdig uit het gewas te verwijderen. Het resultaat, dat bij de toepassing van deze maatregelen, selectie genoemd, verkregen wordt, hangt in hooge mate af van de wijze, waarop wordt geselecteerd en niet minder van het tijdstip, waar op met de selectie wordt begonnen. Noodig is, dat de selectie met de grootst mogeljjke nauwkeurig- heid plaats heeft, dat dus alle zieke planten, waar- onder ook die, welke sleehts in geringe mate ziekte- verschijnselen vertoonen, alsmede de verdachte planten, worden verwijderd. Deze planten, noch de moedcrknol, of reeds gevormde nieuwe knollen, mogen op het veld achterhlijven, in de sloot gewor- pen worden of op de slootwallen gedeponeerd. Dadeljjk na het verwijderen der zieke planten wor den deze in een zak gedaan en ver van het perceel onschadeljjlk gemaakt. De selectie moet meermalen herhaald worden, terwijl in het laatst ook gelet moet worden op het optreden van nieuwe (primaire) besmetting. Een fout, die nog maar al te vaak wordt gemaakt, is het niet op tijd beginnen met de selectie, terwijl het toch duidelijk moet zijn, dat hoe vroeger de smetstofbronnen worden weggenomen, hoe gerin- ger de kans wordt op besmetting van de gezonde planten. Men beginne daarom met de selectie, zoodra de zieke planten als zoodanlg herkend kunnen worden en herhale deze spoedig. Men bedenke hierfoij ook, dat het verwijderen en vervoeren van kleine planten veel gemakkelij'ker is dan van groote. Alleen wanneer zeer vroeg met selecteeren wordt begonnen, de selectie tot aan het eind wordt voort- gezet en er nauwkehrig wordt gewerkt, kan goed resultaat verwacht worden en dit wordt nog in hooge mate bevorderd, wanneer dan ook nog het uitstekende hulpmiddel ter verkrijging van goed pootgoed, het vroeg rooien, wordt toegepast. Gegevens over de ziekten, waarop bij de selectie dient te worden gelet, zijn te vinden in Mededeeling no. 6: Ziekten en beschadigingen van het aard- appelloof" van den Plantenziektenkundigen Dienst en aldaar voor den prijs van f 0,30 verkrijgbaar. Nedere inlichtlngen worden verstrekt door dezen Dienst te Wageningen, door de aarubtenaren van dezen Dienst buiten Wageningen, alsmede door de Rijksland- en tuinfoouwcousulenten. DE DISTRIBUTIE VAN ELEREN. Op Vrijdag 25 April kwamen onder leiding van den heer B. van Asperen Vervenne, Ambtenaar van den Rjjksvoorl. Dienst voor Pluimveeteelt te 's-Gra- venhage, een aantal belanghebbenden bij den Eier- handel uit Zeeland bijeen om te spreken over enkele wijzigingen in de distributiemaatregelen van eieren. De Voorzitter deelde mede, dat de Nederiandsche Oentrale voor Eieren en Pluimvee is verplaatst van Beekbergen naar Bdlthoven bij Utrecht en dat ook in de leiding verandering zal komen. Te verwachten is, dat de distributiemaatregelen voor eieren straffer aangehaald zullen worden. De pluimveehouders ondervinden dit reeds, dlaar zij, die niet het vereischte aantal eieren leverden of zullen leveren, eenvoudig van de voederverstrekking wor den uitgesloten; het aantal eieren dat ingeleverd moet worden in de periode van 31 Maart tot en met 26 Mei, is 32 eieren voor elke kip, waarvoor voer wordt verstrekt. Heeft men dus b.v. een toewijzing van 26 kippen, dan krijgt men voor 16 kippen voer, en dus moet men 16 X 32 eieren inleveren; het rantsoen per kip is 3.1 kg per 4 weken, ieder kan dus precies nagaan voor hoeveel 'kippen hij voer ontvangt. Dit wil niet zeggen, dat de eieren van kippen, waar geen voer voor beschikbaar wordt ge- steld, niet ingeleverd moeten worden, zooals veel pluimveehouders blijken te meenen, er mogen im- mers geen eieren vrij verhandeld worden, dat is strafbaar. Alle eieren moeten aan de verzamelaars worden geleverd of men voer voor zijn kippen krijgt of niet. Verder deelde de Voorzitter mede, dat er in Zee- land nog veel meer kippen zijn, dan er volgens de toewijzingen mogen zijn. Amfotenaren van den Crisiscontrole-dienst hebben bij sommige pluimvee houders de kippen geteld, indien er meer waren dan de toewijzing aangaf, werd hum aangezegd, dat de kippen, die er te veel waren, binnen 14 dagen weg moesten zijn. Er zijn boeren geweest, die er eenvoudig een aantal hebben afgemaakt, dat is natuurlijk dWaasheid, veel beter en verstandiger is het, de kippen door een vakman (selecteur) te laten uitzoeken, dan gaan de slechte -kippen eruit en men houdt de beste legsters over, dat is in het belang van de pluimveehouders, van den eierhandel en van de gemeenschap. De V.P.Z. heeft goede selecteurs ter beschikking, een briefkaart aan den heer J M. Slegt, Secretaris V.P.Z. te Goes, en de zaak wordt geregeld, alleen is het gewenscht. dat meerdere pluimveehouders, die dicht bij elkaar wonen, tegelijk laten selecteeren, want voor een klein partijtje kip pen kan een selecteur geen groote reis maken. Het foelangrijkste punt voor de vergadering was evenwel, dat de verzamelaars nu voor het afhalen van de eieren bij de pluimveehouders kosten in rekening kunnen brengen. De nieuwe regeling geeft aan, dat de pluimveehouder de eieren franco aan den verzamelaar moet leveren, en dan moet hem f 1,05 per kg eieren worden uitbetaald. De verzame laars ontvangen van den handelaar, aan wien zij de door hen opgehaalde eieren moeten leveren 2 cts. per kg netto. In Zeeland worden echter de meeste eieren aan huis opgehaald en nu zau de Voorzitter gaame zien, dat alle verzamelaars daarvoor eenzelfde bedrag in rekening forachten. Dat tarief moet zoodanlg zijn, dat het voor de pluimveehouders billijik is en de verzamelaars een boterham verdienen. Tot nu toe was een tarief van 2 cts, als loon in de distributieregeling vastgelegd, in Zeeland was destijds op voorstel van den Voorzitter, dit direct gesteld op 4 cts per kg, deze uitzondering gold alleen voor Zeeland. Uit de vergadering kwamen voorstellen van 4 tot en met 10 cts, waarbjj bleek, dat op Schouwen en in Zeeuwseh-Vlaanderen de bezwaren, aan het ophalen verbonden, het grootst waren. Tenslotte is overeenstemming bereikt en werd voor Zuid- en Noord-Beveland en voor Walcheren een tarief van 5 cts ajangenomen, de pluimveehou ders ontvangen dus daar 1,02 per kg, en voor Schouwen en Duiveland, Oost- en West Zeeuwsch- Vlaamderen van 6 cts, zoodat (hier 1,01 per kg eieren aan huis wordt uitbetaald. Nadat nog eenige vragen zjjn beantwoord, sloot de Voorzitter met dank aan de aaniwezigen voor het vlotte afwerken der zaken, de vergadering. ZOLDERSCHUIT OMGESLAGEN. Op de Maas te Rotterdam, ter hoogte van de Wilhelminakade, is Dinsdagavond een zol- derschult omgeslagen, tengevolge waarvan de schlpper, de 35-jarige K. Kriebel, uit Bussum, het leven heeft verloren. De zoldersohuit was met een lading ijzer op weg naar Bussum en werd gesleept door een motorfooot. Gmstreeks kwart over acht is de schuit vermoedeljjk door het werken van de lading, omgeslagen. De schlpper en diens knecht geraakten te watert Laatstgenoemde slaagde er In zich op den bodem van de om- gekeerd drij-vende schuit te werken, waarvan hij later door de bemanning van de sleepboot Willy werd afgehaald. De scCiipper echter ver- dween in de d'epte. Personeel van de Rivier- politie m heeft na een half uur dreggen zijn lijk opgehaald en dit naar het bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven overgebracht. FIETS EN V.ARKEN IN DEN STEEK GELATEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag het was reeds lang na twaalven zagen sur- veilleerende agenten op den Hartskamper weg een wielrjjder naderen. Plotseling verdween het licht, waarop de agenten zich snel in de richting spoedden, waar zij het 't laatst hadden waargenomen. Zij troffen er een rijwiel aan, waarop een clandestien geslaoht varken lag, dat door den wielrijder, die vermoedelijk onraad had be- merkt, in den steek was gelaten. Van den man viel geen spoor te bekennen. Het varken, dat pl.m. 130 kg woog, is eveti- als bet rijwiel, naar Ede overgebracht, OPNIEUW TWEE JONGE VOSSEN GEVANGEN. Op dezelfde plaats, waar Zaterdag j.l. op den openfoaren weg tusschen Ede en Hars- kamp door een voorfoijganger een jonge vos werd gegrepen, zijn Dinsdagmorgen door pas- seerende arfoeiders opnieuw twee jonge exem- plaren buitgemaakt. Een van de vosjes is terecht gekomen in dezelfde handen als de eerste en geniet de goede verzorging van een paar Edesche na- tuurvrienden. WOLKBREUK IN BRAZILI15. United Press meldt uit Rio de Janeiro: Wolkbreuken zooals men hier de laatste 50 jaren nog maar zelden beleefd hefoben den staat Rio Grande Do Sul van de buitenwereld afgesnedem en ongeveer 40.000 personen dak- loos gemaakt. De verlbindingen met Porto Alegre, de hoofdstad van genoemden staat, zijn venbroken, daar het water op weg daar- heen vaak meer dan drie meter hoog staat. .Alleen reeds in den omtrek van die stad schat men het aantal dakloozen op 10.000. De scholen zijn gesloten en daar er gevaar voor het uitbreken van epidemieen bestaat, heeft het ministerie van gezondheid het zenden van geneeskundige hulp bevolen. De stad Geroni- mo zit zonder licht, daar de electrische cen- trale door het hooge water is stilgezet. De totale schade wordt voorlooplg op 500.000 contos of bijna 50 millioen gulden geschat. Men vreest echter, dat de schade nog grooter zal worden. Volgens een later berieht zijn ten gevolge van de ramp meer dan 70.000 personen dak- loos geworden. Ulvenhout. Amico, In vreugd of in verdriet, in teugen- slag of veurspoed, in welstand of in zur- gen, den mensch, die gebukt of opge- wekt deur 't leven gaat, na gelang 't leven 'm aanpakte of goed dee, zoo 'nen mensch kan mee z'n stemming van den oogenblik altrj te-i recfot bij dieen even- J mensch, die oud en - wijs wierd op de school van Meester R. Varing. Het is zoo 'nen mensch, zoo 'nen ouwen leerling van de Levenssohool, die sjuust ,,vol- mokt" genogt kan zijn, om den evenmensch altij tot troost en steun of tot diepere blij- heid te dienen in zijn chagrijn of plazier, in zijn gesteldheid van gemoed. In zijn beproe- ving of fortuin. 't Is, meen iik, 'n Hoogesohool, 'n Groot- Semenarie, die school van Meester R. Varing. Waar de leerlingen worden opgeleid tot 'n soortement van Priesterschap. Want den ouwen, wijzen mensch, dien ik op 't oog hefo, bij wien ge altij terecht kunt mee oew moei- lijkhedens of vreugden, want deuzen ouwen, wiijzen Mensch vervult veur zijn evennosten de functie van 'n geestelijk Vadersohap, dat ,,priesterlijk" genoemd kan worden. Maarrop die School van Meester R. Varing is 't 'maar denen leerling op de duu- zend, die deuzen graad behaalt. Nie Honoris Causa, hij promoveert daar nie tot Doctor in de Letteren, omdat ie b.v. zoo handig ,,ad- verteeren" kan (ik bedoel: zijn eigen kwali- teiten zoo pront op den veurgrond wit te zet- ten in kranten en tijdschriften, dat perfesters er bang van worden) hij promoveert daar nie tot Doctor in de Rechten, omdat ie zoo ,,scherpteekenen kan; hij promoveert daar nie in de Wdjsbegeerte omdat ie b.v. zoo bestvedhten kan, maar hij promoveert daar tot zijnen hoogen graad van Volmokten Mensoh, na den duuzenden moeilijke lessen van Meester R. Varing te hebben geleerd op de harde schoolbanken van 't Leven. Dure lessen waren 't, betaald, gloeiend eontant, mee de hoogste wedrden die den Lerling be- zat. Dure lessen en ontelbaar veul lessen be taald mee weerden, die van 't hart gescheurd mosten worden. Duur en zwaar waren de examens, die soms honderd keeren wierden overgedaan in tranen. in teleurstellingen bit ter als gal! Ednen kruisgank was 't, dieen gank deur de klassen van die Hoogeschool, 'nen gank van vallen en opstaan, van bezee- ren en genezen, van weer bezeeren van ouwe wonden, om ten ende gelidteekend en ver- grijsd, gehard en onkwetsbaar, wijs en oud te slagen veur den hoogsten graad, die op deuze weareld kan worden behaald deur den op de duvzend. En bij deuzen mensch kunde dan terecht om raad en troost, cm t'jstand in chagrijn of plazier, beproeving of fortuin, in teugenslag cf veurspesd, in elke gesteldheid van ge moed, die zoo wisselend is, als den schaduw en 't licht in den buiten. Want dieen wijzen mensch, viijgevochten van alles wat van de weareld Is, van fonmules en ismen, van pro en anti, van vonnis en lof- spraak, vrij van de menschen, dieen wijzen menscb is, veurzoowijd ter weareld meugelijk, 'nen .volmokten" mensch! Genogt daarover. Als ik hierboven zoo 'ns efkes uitweidde over den volmokten mensoh, bjj wien altij onder voortdu- rende controle van scheikun- dige-apotheker Overal op de wereld waar aan geleden werd, heeft Kruschen zijn weldadio^ werking bewezen. Neem toch ook Bij apoth. an drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41 troost en steun te vinden is in elke gemoeds- gesteldheid, dan dee ik dat, wijl iedereen van. ons wel 'ns zoo gelukkig was op 'n momecf van zwarigheid zijnen stut te vinden teugwn zoo 'nen wijzen, sterken tiep, volleerd op de academle des levens. En de deugd te onder - gaan van de nabijheid van volmoktheid, die altij klopt, stemt mee oew ziel. Zoo is 't mee den buiten ook. Dden 'k wezen- lijk als volmOkt heb leeren kennen. H6e 't ook in oe gesteld is, hoe zonnig, hoesomber, hoe ge oak eindedjjk 'ns ge- wonnen hebt of weer veur den zooveulsten keer bent geslagen, den buiten is (de»ir z'n volmoktheid!) den altij wijzen, begrijpen- den troost en steun. Daar, in regen en Sturm, in heerlijkheid en zonneschijn, in sneeuw eri jjs, in bloei en blossempracht, bij mergen en avond, altij vind ge 'r het deugdoend he- grip. Ziet ge 'r in 't wijze, milde gelaat van den Wijze, die oe peilt tot op den bojem diu ziel. Veur oew leedHij wijst op zjjn eigen lidteekens! Veur oewen strjjdHij wijst oe op den eeuwigen harden strijd die altij in den buiten gestrejen wordt. Veur oew bruid-blanke gelukhjj w/Jst oe op den bonten bloei op d'eerde en in 't ge- boomt. Veur oew verliesHij toont °>p duuizend manieren hoe 't meeste verlies tod) winst is! Veur den storm in oew binnenste. hij wi|st oe naar den jagenden wolkenhemei, naar den striemenden regen, naar den storm, die deur de bosschen loeit. Den buiten is volmokt. En daarmee is alles gezeed. Veur op 't kerkhof, waar sneeuw - pluimkes lijk snelvergaande blomkes, blamk als d'Engelen die ze spreien, den grafkuil zoeken. Of waar 'n zonnestraal over 't zilve- ren kruis der kist, 'nen lesten groet vastets in oew hart. Enzoo vrimd als 't is, 'n zoet gedacht wekt nog na jaren. Maar 't is den eigensten zonnestraal, diie wijerop 'nen lioht- confetti werlt over 't zielsgelukkige paar, dat in bruidskleedij van de kerktrappen komt. AhGij zijt in den regen getrouwd? Dan hebt ge toch, in opperste blajheid oew jonk wefke den arm gedrukt in't blij gedacht aan toekomstig huiseljjk geluk! Alleedieen wijzen, volmokten Buiten, hij verstaat oe altij! MEI! Vandaag, nou ik mijnen brief schrijf van deuze week is 't dan Mei 1941. En veul gedachten wellen op, uit't diepste van oew hart. MeiDe schoonste maand van 't jaar bloeide van den mergen open, over 'n weareld, die weinig gelukkig is. Ja, die de zwaarste tijen deurstaat van heel heur Historie Zoolang hebben wij, gesjeesde leerlingen van Meester R. Varing's School, zoolank heh- iben wij, duuzenden prutsers, ge wit: een op de duuizend siA&gt daar maar, zoo lank hebben wij duuzenden knoeiers de Weareld der Samenleving wel verballemond, dat er gin stuk aan heel blijft. Jaja, geren wijst den e&n naar rechts, den ander naar links, om de schuld te schui- ven in de schoenen van 6en Volk, als 't kan- in de schoenen van eenen mensch! Nog altij is den haatzucht, is den eigen- waan, is 't ego sme te bar, om eigen schuld te er'kennen nie alleen, maar om eenen mensch, maar om edn Volk te beschuldlgen van eigen fouten. Zoolank hebben wij, gesjeesden, dan wel geknoeid, dat we 't knoeien nie laten kunnen. Ondanksde dure lessen, die we dagelijks betalen, maar nie leeren! Gaan we z66 deur, dan zullen nog kuste- lijiker lessen betaald (en gelddrd) motten worden. Dan dan zullen we ook de les van den hopger- snood nog motten ervaren Maar ik geloof, daar is kentering. Lan'kzaam. Bar lankzaam wel, maar veur den boer, die gewend Is den buiten af te speuren, in 't vroege Voorjaar, op de iseld- zame kiemen hier en diaar en overal, maar veur den boer is die kentering te zien in nuuwe kiemen, hier en daar en wijd over de grenzen en vreemde zeeen. De kieimkes zjjen zoo klein, 'nen schoonen, wijzen preek, "n boodschap hier of gunder, 'n samenkomst van mannen die daar 'n jaar gelejen zich nog veur.gesohaamd" zouwen hebben, minderredlevoeringen, 't zijn altegaar kiemkes, hoe zwak en hoe pril nog, ik toch gferen zde en gierig tel. Mei...;...! Den Buiten gaat in (bloei. Den blosseim springt uit de duuzenden knoppen! Somber, mee z'n kale takken, stond ileoi boom in den donkeren, barren Winterdag. Mee z'n wortels in 'nen marmerfharden bojem. Maar onizichtbaar veur 't menschen-oog stouwde-n-ie de sappen omhoog, diep onder den bevroren eerde uit, tot in z'n verste top- pen. Moeizaam onttrok ie d'eerde zijnen levers- kracht. Moeizaam, in stuggen, ongezienen arbeid, in fellen vorst, in sturm en ontij, kra- kend difkkels in z'n lejen. Maar de knoppen, duuzendtallen, bolsterden deur den kalen win- tertak, die zwol van nuuw leven. Hard, kil, nuchter was 't Voorjaar. Moei- lijk wou den Winter wijken. Maar de knop pen builden steeds boiler aan de dichtere kruinen. 't Bolsterblad scheurde open. Bn den witten bloei puilt nou deur den voldra- gen knop. Den ongezienen arbeid van den stoeren boom draaigt bloim. Den kruin blossemt tn overdaad van blanken blommen schuim! De vrucht kan zich gaan zetten. Da's de Mei! 'Nen tolossemtak, ontbloeid aan 't ,,dooie" hout. 'Nen bldssemtak van den Meiboom, zoo is deuzen dag, waarvan den zoeten bJommen- geur wordt weggedragen op 't ragdunne win- deke, dat deur den buiten fliert. Bloeimaand is 'n feit! Ik kost nie anders, als 't oe overbrengen, amico, deus boodschap van troost, 'n bood schap veur iederen mensch, die g5ren 't goeie wil, die beu is van den haat, van eigenwaan; die van de menschen weinig, van God Zijnen Buiten alles te leeren heeft; die blijft ve«-- trouwen en hopen, sjuust n6u, nou den bu'ten berstensvol van sclhoone beloften is in bonten bloei, veur rijike vrucht! Vol. Veul groeten van Trui, Dre HI, den Edker en als altij gin horke minder van oewen t. k v. DRfi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 8