(TS&JOt PUROL W W W? I 4 41 4141 Dam- en Schaakrubriek Binnenland ONRUST ONDER DE ARABIEREN. iiM iitei DAMMEN. am 'W& 'WL wm <%m wm p am fm vm mm LINDBERGH OVER ZIJN STANDPUNT. wvt Uu> fluid HOUDING EN REACTIE. SCHAKEN. m mm verbindmgstinies te bezetten. Helaas bad Engeland de besdhikbore troepen in den strijd in Egypte moeten werpen. (1D.N.B.) Radio Bagdad heeft gemeld, dat Engelsche vllegtuigen Dinsdagavond een aanval op Bag dad faebben gedaan. Op woonwyken werden eenige bommen geworpen. Ben beroemde mos- kee werd getroffen door een bom, die ecbter niet ontplofte. (D.N.B. IRAK ANTWOOBDT DE EGYPTISCHE REGEERING. De regeerinig van Irak heeft de nota van de Egyptische regeerinig, waarin deze de Irak sche regeering verzocht haar standpunt nog eens fcalm te overwegen en haar houding te matigen beantwoord. Dit antwoord is Woens- dag aan den Egyptischen gezant te Bagdad overhandigd. De Iraksche regeering zet hierin nog eens de voorgeschiedenis van het con flict uiteen en stelt vast dat Irak alle mid- delen om tot een oplossing van het conflict te geraken heeft beproefd. Engeland, zoo heet het verder, heeft door zyn aanval op de Iraksche troepen practisch den oorlog ver- klaard. Een compromis is daardoor uitge- sloten. Irak zal den strijd voortzetten. Aan het einde van de nota dan.kt de Iraksche regeering de regeering te Kalro voor haar sympathie. (DJST.B.) United Press meldt uit Stamboel: Sedert twee dagen is de telefonische en tele- grafische verbinding tusschen Tunkije en Syrie verbroken. Uit Syrie aangekomen reizi- gers berichten, dat er ernstige onrust onder de Arabische bevolking heerscht sinds het be gin van het EngelschIraksche conflict. Een aantal studenten zou wegens aanstichting en aanvoering van onlusten gearresteerd szyn. Er zouden ook gewonden zijn gevallen. Tus schen Turkije en Irak is het spoorwegverkeer verbroken. Men meldt dat te Basra groote hoeveel- heden Amerikaansch oorlogsmateriaal liggen, die niet verder kunnen worden getranspor- teerd. Naar aanleiding van de Turksche pogingen tot bemiddeling in het conflict tusschen Enge land en Irak venklaart men in diplomatieke kringen, dat succes van deze pogingen zeer onwaarschijnlijk is. Emir Abdullah van Transjordanie en de vroegere Iraksche minis ter-president Noeki Sabry Pasja zouden zich onder Britsche bescherming in Irak bevinden. ENGELAND EN DE ARABIEREN. In een bericht van den Times-correspondent te Ankara wordt gezegd, dat indien DuitsCh- land erin zou slagen, vasten voet in Irak te krijgen, de omsingeling van Turkije nog vol- lediger zou zijn. De Turken hopen, zoo vervolgt de corres pondent, dat de Duitschers minder succes zullen hebben bij de Arabische stammen dan bij de regeerinig te Bagdad. De anti-Engel- sche stemming onder de Arabieren, welke door de Engelsche politiek in Palestina is ont- staan, is echter door de Duitschers handig gebruikt. De eerste oorzaak van de huidige gebeurtenissen in Irak, zoo gelooft men, heeft gelegen in de vlucht van Engelands aarts- vijand, den groot-moefti van Jeruzalem, wien het een jaar geleden gelukte, uit zijn inter- neering te ontsnappen en naar Bagdad te komen, waar hij thans de stuwende kracht in de beweging van Rasjid Ali is. Ook in Iran, zoo vervolgt de correspondent, wordt tegen Engeland geageerd. (A.N.P.) ROOSEVELT NAAR CANADA. Te Ottawa, is zoo meldt S.P.T., bekend ge- maakt, dat het bezoek van president Roose velt en zijn echtgenoote aan Canada, waar- schijnlijk de volgende week zal plaats hebben. In verband met de ontwikkeling der buiten- landsche politiek zal het bezoek van korteren duur zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Menzies, de Australische minister-president, die Dinsdag te New-York aankwam is ter- stond naar Canada doorgereisd en zal den Amerikaanschen president te Ottawa ont- moeten. Aan de joumalisten heeft Menzie® by zijn Winterhulp Nederland zit niet bij de pakken neer en tracht zoo ;poedig mogelijk de rijwielplaatjes te verzamelen, voordat ze in de vuilnisbak terecht komen. Op het Rokin te Amsterdam kan men ze in een bus werpen en dat hiervan een dankbaar gebruik word I gemaakt. bewust wel het feit, dat de bus binnen een uur na plaat- sing reeds ..gelicht" moest worden. A (Poto Polygoon) aankomst te New-York o.m. gezegd: „Enge- land verwacht niet, dat Amerika een expe- ditieleger zal zenden". Wel acht hij Austra lische hulp noodzakelijk om Engeland den slag op den Atlantischen Oceaan te daen win- nen en het de heerschappij in de lucht te ver- zekeren. CRITIEK OP DE BRITSCME REGEERING. Volgens een berioht van de Nya Daglight Allehanda heerschte er Dinsdag in het La- gerhuis een groote spanning. Nog nooit se dert het aan het bewind komen van Ohurchill was het Huis zoo critisch. Churchill zelf zat steeds zwijgend en luisterend op zijn plaats en keek soms vecrast, dan weer ongerust op, vooral toen aanvallen werden gedaan op den Britschen berichtendienst en op de diploma- tie. De afgevaardigden verklaarden menlg- maal, dat alle tegenslagen van Libye tot Irak het gevolg waren van het slechte function- neecen van den geheimen inlichtingendienst. Men verweet het ministerie van buitenland- sche zaken, dat Engeland klaanblijkelijfk nog steeds in de 17de eeuw leefde. Voorts merkte men op, dat de regeering al te zeer op de Amerikaansche hulp vectrouwde, dat men niet op de oorlogsproductie kan vertrouwen en dat de maatregelen genomen tot veihete- ring van den toestand der scheepvaart, niet drastisch genoeg geweest zyn. De meeste crl- tiek op de regeeringspolitiek leverden de ar- beidersafgevaardigde Shimiwell en Hore Be- lisha, minister van oorlog in het kabinet- Chamberiain. Deze laatste zeide, dat Enge land den winter aan discussie heeft verspeeld, terwijl Duitschland dat jaargetyde op de juiste wijize gebruikte. Terwijl de Britsche minister van artbeid er over nadacht of een 646. Nederl. Bond voor Problematiek. Enlge maaniden geleden is te Utrecht ge- sticht de Ned. Bond voor Damproblematiek (N.BD.). Het dagelijiks bestuur bestaat uit de heren R. C. Keller, voorzitter; D. Douwes, secretards Vaartschestraat 10 te Utrecht) en H. C. van Valen, penningmeester (Laagstraat 338, Eindhoven, giro no. 407690. De contributie is vastgesteld op 2,per jaar, desgewensdht te betalen in 4 termijnen van 0,50. Het bestuur zal alles in het werk stellen om spoedig tot de uitgave van een bonds- orgaan te komen. Op de stichtingsvergade- ring kon reeds als vaststaand worden aange- namen, dat de kosten, aan een e'gen orgaan verbonden zo groot zyn, dat die niet uit de contrlbuties bestreden kunnen worden. Daarom werd de abonnementsprijs voor- lopig bepaald op 1,voor leden en f 1,50 voor niet-leden per 6 nummers bij vooruit- betaling. Op 26 en 27 Juili as. hoopt de nieuwe bond een zomerreunie te houden in de nabijheid van Utrecht, waar de leden elkaar met ge- ringe kosten tijdens een week-end kunnen ontmoeten in een pracht'ge omgeving. Voorts bestaat het plan leeskringen te organiseren. Niemand is immers in staat kennis te nemen van alle daanrubrieken. Groepen van bijv. zes probleemliefhebbers kunnen gemakkelijk er met wein g kosten een soort leeskring vormen, door diverse rubrie- ken te laten circuleeren Als eerste blijk van activdtelt is een oplos- serswedstrijd uitgeschreven. Bijzonderheden hierover straks! Het bestuur spreekt de hoop uit, dat van deze wedstrijd een goede propaganda voor de Bond zal uitgaan, waarbij op ieders medewer- king gerekend wondt. Alle componisten, oplossers en probleem liefhebbers in de Bond!! Oplossers wedst ryd, uitgeschreven door de Ned. Bond voor Dam problematiek. Iedere damrner, iedere oplosser kan aan deze wedstrijd deelnemen tegen een inschryf- geld van 30 cents per persoon. Leden van de Bond betalen slechts 20 cents (aan postzegels bij te sluiten). De oplossingen, die v66r 1 Juni 1941 ge- zonden moeten Worden aan den heer D. Dou wes, Vaartsohestraat 10 te Utrecht, moeten onder vermelding van het volgnummer zo vol- ledig mogelijk uitgewerkt worden. Duidelijk naam en adres varmelden. Beschikbaar zijn 5 prijzen: een prijs van 10 benevens een medaille met inscriptie, ver der prijzen van /7,50; 5; /2,50 en 1. (Bovendien een aantal troostprijzen, afhan- kelijk van het getal der deelnemers. De opgaven zijn niet gemakkelijk. -Het zou de propaganda o.i. ten goede ge- komen zijn, als de vraagstukken in deze eer ste wedstrijd wat eenvoudiger geweest waren. De nummers 11 en 12 zijn hier naar onze mening niet op hun plaats. Vooral de lok- lokzet lijkt ons een vergissing. By de publi- catie der oplossingen hopen wij dit nog nader toe te lichten. En nu is het Woord aan de oplossers! Probleem I. Motiefbewerking. Zwart: 4, 8, 11, 15,16, 18, 23, 38. Wit: 21, 24, 25, 27, 32, 37, 41, 43. Wit speelt en wlnt. Probleem 2. Slag- en zetdwang. Zwart: 6, 7, 10, 11, 16, 17„ 18, 19, 26. Wit: 27, 28, 29, 81, 22, 36, 43, 44, 50. No. 3. S1 agdwang-constructie ZWART 1 2 3 4 5 vrijiwillig of een gedwongen recnuteeringsstel- sel voor de arbeiders het beste was, heeft Duitschland twee mlllioen vakarbeiders opge- leia. Engeland heeft slechts 30.000 arbeiders in opleidlngskampen kunnen bijeentorengen. Shimwell zeide, dat Engeland een geheele reeks gebrekkige berichten over de tot zin- ken gehcachte tonnage heeft gekregen. Op klaarlichten dag droomt Engeland nog steeds van de massa schepen, die het binnenkort van de Vereenigde Staten moet ontvangen. Als Engeland zijn positie wil hehouden, aidus Shimiwell, moet de invoer van goederen, die niet van het grootste belang zijn, ook die van levansmiddelen, gestaakt worden. Indien daardoor gebrek aan voedsel zou optreden, zou Engeland de tanden op elkaar moeten zetten. Churchill contra Lloyd George. Tydens de debatten van Woensdag drong Lloyd George aan op grootere en snellene Amerikaansche hulp voor Engeland. Men moet God danken voor de rede, die Stimson heeft gehouden, aldus Lloyd George. Wegens de operaties der Dultsche duikbootvloot is de toestand vooc Engeland ,,nog banger dan in den vorigen oorlog". Dat geldt ook voor de luchtaanvallen, waardoor vooral ook de koop- vaardyvloot getroffen wordt. Amerika kan nog meet- doen dan het tot dusverre gedaan heeft. Indien het wil, dat wij Duitschland verslaan en overvleugelen, is tiet noodig, dat het nc(g oneindig veel meer voor ons doet, al dus besloot Lloyd George. In zijn antwoord op de rede van Lloyd George, zeide Churchill onder meer: ,,Als er een rede is, die niet geschilkt is om onze elas- ticiteit te verhoogen, dan is het die van Lloyd No. 8. Dwang-eindspel. Zwart: 6, 18, 30, 40. Wit: 12, 23, 38. W5t speelt en forceert remise. No. 9. Zetdwang-miniatuur. ZWART 12 3 4 26 36 George, die 't Lagerhuis weer eens met 'n be- langrijke uiteenizetting heeft vereerd. Het is niet de rede, die men van een groot leider in den oorlogstyd van vroeger had kunnen ver- waohten." Ten aanzien van het voorstel tot instelling van een specialen oonlogsraad, zeide Churchill, dat Engeland geen middeknatige menschen in de regeering noodig heeft, die niets anders kunnen doen dan den gang van zaken ophou- den. De premier voegde hieraan toe, dat hij in hoofdzaak de verantwoordelijkheid droeg. Sprekende over den strijd in Egypte, zeide Churchill, dat het Suezikanaal met alle moge- lyke middelen verdedigd moet worden, omdat het verlies van het Suez-kanaal een der em- stigste slagen zou zijn, wellke Engeland kun nen hreffen. Men moet verder in elk geval de hoop op een gunstigen afloop van den slag op den Oceaan blijven koesteren. „Stormen mogen woeden, wij zullen er doorheen komen", aldus besloot Churchill. Volgens een nader bericht zeide Churchill nog, dat hij voor de debatten der regeering de verantwoordelijkheid op zich had genomen in den meest onmiddellijken en persoonlijken vorm. Daarom is hij ook degene, die een kopje kleiner gemaakt kan worden, als En geland deczen oorlog niet wint. REEDS MEER DAN 100.006 KRIJGSGEVANGENEN TERUGGEKEERD. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat thans, in totaal, reed's meer dan honderdduizend Belgische ikrijgsgevangenen uit Duitschland zijn terugg-eke-erd. De honderdduizendste arriveerde de vorige week, in het Centraal Station te Antwerpen waar hij, samen met zijn vrijgelaten kamera- den, alien Vlamingen, door bunjemeester Delwaide welkom werd geheeten. Bovendien bedacht het Antwerpsche stadsbestuur num- mer 100.000 met een zaikhorloge en een ge- heimzinnige enveloppe, terwijl nummers 99.999 en 100.001, ieder een lederen brieven- tasch in ontvangst mochten nemen. Voorts werden al de gerepatrieerde sol- daten, een diuizendtal, op een stevig maal vergast. Voor de eerste maal sedert zyn ontslag als kolonel van bet Amerikaansche luchtwapen heeft Lindbergh een redevoering uitgespro- ken voor het Comite America First. Hij wee® er opnieuw op, dat de Vereenigde Staten naar zijn meaning niet voldoende zijn voor- bereid om met succes oorlog te voeren. Zeer in het bijzonder het luchtwapen is daarvoor niet sterk genoeg. Omtrent zijn uittreden uit de reserve der weenmacht verklaarde Lindbergh, volgens het D.N.B., dat hem geen andere eervoJle weg had opengestaan. Zijn uittreden is gesehied, omdat hij met millioenen andere Amerikanen van meening is, dat Amerika zich ver moet houden van een deelneming aan den oorlog. Daarentegen zijn Roosevelt en met hem vele anderen van meening, aldus Lindbergh, diat de Vereenigde Staten moeten gaan deelnemen aan den oorlog. Lindbergh herinnerde er aan, hoe hij indertijd na zijn bezoek aan Duitsch land bij zijn daarop volgend verbiijf in Engeland den toenmaligen premier, Baldwin, en andere Britsche regeeringsambtenaren in kennis heeft willen stellen van de kracht van het Duitsche luchtwapen. Men was weliswaar zeer hoffelijk geweest, maar telikens, wanneer hij dit onderwerp van gesprek had aangesne- den, was men op een ander thema overge- g:aan. (D.N.B.) ZU1D-AMERIKAANSCHE MARINECHEFS NAAR DE VEREENIGDE STATEN. S.P.T. meldt uit Mexico: Commodore Ooello, de hoogste chef der Mexicaansche marine, is per vliegtuig naar Miami vertrokken, gevolggevend aan een uit- noodiginig van de Vereenigde Staten aan alle marinechefs van Zuid-Amerika naar de Ver eenigde Staten te komen. Op het program dat afgewerkt zal worden staan onder andere eenige bezoeken aan fa- brieken, waar voor de oorlogsindustrie ge- zuiveri,g geneesten verfraaft OOO^^^O^UB^SCj^ werikt .wordt, alsmede aan diverse vloctbaSes Commodore Coello zal waarschijnlijk hierna een bezoek aan het Witte Huis brengen. VISCH LIT NOORWEGEN VOOR BELGIk. Naar de corresponden der N. R. Crt. te Brussel meldt is tusschen de BeLgisdhe auto- riteiten en de Norges TorfisikeksperstOreses Landsforening een aocoordi getroffen. loopen- de over den invoer, in Beligie, van een groote hoeveelheid gedroogde kabeljauiw. In totaal mag het contingent over een bedrag van 500.000 Noorscbe kronen gaan. Ook is reeds een lading van 1125 ton baring en heiibot onderweg. Uit Denemarken wordt sinds eenigen tijd, riviervisch ingevoerd. Voorts ikon men 300.000 doosjes sardines aankoopen, die onder die mijnwerkers werden verdeeld. Het is, schrijft de N. R. Crt., een in volker.- rechtelijke beschouwingen als ,,eeuwig" aan- vaarde regel, dat de oorlog den oorlog moet onderhouden, d.w.z., dat een oorlogvoerende het recht heeft om den oorlog zooveel moge lijk op kosten van den vyand voort te zettec In verloop van tijd is de uitoefening van dit recbt aan steeds verdergaande reglerueivtee- ring onderworpen. Maar het recht bleef. Het is goed reglementen maken, maar iedere oorlog heeft zyn eigenaardigheid. Deze oorlog wordt, in nog sterker mate dan de vorige, gekenmerkt door het streven om el- kaars bevoorradingswegen af te snyden Tegen dit streven keeren zich leveringsver- dragen, gelijk het Duitsche Ryk met de Sowjetunde gesloten heeft en toezeggingen van hulp als de Vereenigde Staten aan Enge land doen. Buitendien echter kan Duitschland, tienge- volge van zijn zegevierende veldtochten, ook den regel, dat de oorlog den oorlog onler- houdt, in toepassing brengen. Het Reglemenit op den oorlog te land stelt perken, maar laat het aan den overwinnaar over om uitte maken wat binnen de perken bflijft. Houvast hebben we dan ook uitsluitend aan de toezegging, dat wij het niet slechter, zij het ook niet beter zullen hebben dan het Duitsche volk. Een toezegging, welke wy met name daaraan te danken hebben, dat de Filhrer van het Groot-Duitsche Ryk het Nederlandsche volk, hoewel hij het als tegen- stander op het slagveld heeft ontmoet, niet als vyand wil bescjiouwen. Dit zijn feiten en niets dan feiten. Het zyn echter feiten, die een groot gedealte van het Nederlandsche volk niet onder oogen wenscht te zien. Wanneer men het erop opmerkzaam m'aakt, hoe onzeker de door Engeland onder houden blokkade het burgerlyk bestaan maakt, dan beschouwt men dat als een ver- draaiing van de feiten. Volgens dit deel van het publiek staat tegenover de blokkade. waarmede Engeland geheel ,,in zijn recht" is, het onrecht, dat Duitschland ons doet door ons land „leeg te halen": integendeel, het dient zijnerzijds te voorzien in de behoefteh, welke eventueel als uitvloeisel van de blok kade ontstaan. Dat het gedeelte van ons volk, dat, eeti- maal tegenover Duitschland in den oorlog te staan gekomen, zich „for better for worse" met het lot van Engeland verbonden is gaan voelen, de Engelsche blokkade als een na- tuurlijke zaak besdhouwt, kunmen we des- noods nog verstaan. Wanneer diegenen den moed hebben, om de consequenties daarvan te aanvaarden en zich bereid verklaren om met vrouw en kind te verhongeren, opdat het Duitsche Rijk door den Longer tot overgave worde gedwongen, is dit een standpunt. WIT 47 48 Wit speelt en wint. No. 4. Thema-constructie. Zwart: 1, 9, 11, 13, 15, 21, 22, 27, 28. Wit: 12, 18, 20, 24, 29, 33, 34, 37, 38, 41. Wit speelt en wint. No. 5. Variant-probleem. Zfwart: 9, 11, 12, 17, 18, 19, 21, 23, 24, 27, 40. Wit: 28, 30, 32, 33, 34, 38, 39, 45, 49, 50. Wjt speelt en wlnt. No. 6. Thema-constructie. Zwart: 2, 8, 10,12, 13, 14, 17, 21, 22, 25, 27, 30. no Wit: 19, 23, 24, 28, 2S, 32, 35, 36, 37, 38, 39, 43, 44. Wit speelt en wint. No. 7. Zet-dwang in mdniatuur. Zwart: 10, 12, 13, 28, 30. Wit: 20, 22, 33, 38, 40, 45. Wit forceert de winst. WIT 47 48 49 Wit forceert de winst. t No. 10. Thematische spelstudie. Zwart: 3, 6, 7, 9, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 21, 24, 26 (13 schijven). Wit: 25, 31, 32, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 42, 43, 44, 48 (13 schijven). Wit forceert de winst van 'n schijf of de partij. No. 11. Lokzet. Zwart: 8, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 18, 20, 21, 22, 26 (12 schijven). Wit: 29, 30, 31, 32, 33, 34, 37, 38, 41, 43, 44 (11 schijven). Wit speelt en lokt 'n foutieve combinatie Uit. No. 12. Lodczet-lokzet op motief. Zwart: 2, 5, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 19, 21, 24, 25, 35. Wit: 31, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 43, 44, 47, 48 (elk 14 schijven). Wit speelt en verlokt zwart tot het doen van een lokzet. Wit loopt daama schynbaar in de val. Het resultaat der elkaar opvol- gende combinaties is ten slotte, dat wit de w nst behaalt. Gevraagd wordt het gehele spelverloop. Twee Spaansche part yen. Partij gespeeld te Malm.6 in 1920. 1. 2. Wit. Nyholm. e2e4 Pgl—f3 Zwart. Harald. e7e5 Pb8c6 3. Rfilb5 Pg8—f6 De z.g. Rerlijnsche Verdediging. 4. d2d4 Barry's zet. Toch is 4. 0—0 sterker. 4 e5>?d4 Het eenige juiste. Niet 4. Pe4: anders 5. De2. 5. 00 Of 5. e5 Pe4, 6. 00 Re7, 7. Pd4: 0—0, 8 Pf5. Ook kan Wit gerust 5. Pd4: spelen. 5. d7d6? Goed is 5. Re7, 6. Pd4: 00, 7. Pc3 Pd4. 8 Dd4: c6 en Wit heeft geen voordeel. 6. Pf3Xd4 Rc8—d7 7. Rib5Xc6 h7Xc6 6. Ddlf3! Deze stand kan eveneens ontstaan uit de Steinitz-verdediging van de Spaansche partij (1. e4 e5, 2. Pf3 Pc6, 3. Rb5 Pf6, 4. 0—0 d6, 5. d4 ed4(Zie de volgende partij), 6. Pd4: Rd7, 7. Rc6: bc6: 8. Df3! 8. c605 8. Re7 gaat niet zoo goed wegens 9. e5! de5: 10. Pc6:, waarbij Zwart de rochade moet verliezen. 9. Pd4f5 Rd7c6 10. Pbl—c3 Dd8—d7 11. Pc3d5! Pf6g® Wel gedwongen. 12. Rcld2 Rc6d5? Waarschijnlijk de zet, die Zwart zoo vlug verliezen doet. Slecht stond hij toch reeds, want Wit heeft 2 parmantige paarden terwijl Zwart nog met een onontwikkelde koning®- vleugel zit. 12. f6 moest geprobeerd wor den. 13. e4Xd5 Pg8—e7 14. Tfilel f7—f6 15. TelXe7t! Eigenlijk kan men bezwaarlijk van offer spreken, wanneer men zoo spoedig materiaal met interest terugkrijgt. 15 Rf8Xe7 16. Talel 000 17. Pf5Xe7t Kc8—b7 18. Pe7—c6! Td8e8 19 Df3b3f Kb7a8 20. Db3—a4 Opgegeven. iDe volgende partij wist Aljeehin snel te winnen in een simultaan-seance. 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3 Rflb5 67d6 4 d2d4 e5Xd4? Bij deze verdediging is het aan te bevelen pas dan te ruilen in het centrum, wanneer men er toe gedwongen wordt. De goede zet is 4. Rd7. 5. DdlXd4 Terloops zij opgemerkt, dat deze stand ook kan ontstaan in de PhiUdor-verdediging (1. e4 ©5, 2. Pf3 d6, 3. d4 ed4: 4. Dd4: Pc6, 5. Rb5>- o 5 Ro8d7 6. Rb5Xc6 Rd7Xc6 7. Pbl—c3 Eenigen tijd geleden geschiedde in een partij BlaekbumeGunsberg (1892) 7. Rg5 f6, 8. Kh4 Re7, 9. Pbd2 Ph6. i 7. Pg8f6 8. Rcl—g5 Rf8—e7 9. 0 0 0 0—0 10. h2h4 Natuurlijk is ook 10. Thel goed, maar dit is meer Aljechin's styl. 10. h7h6 11. Pc3d5! h6Xg6 Of 11. .Pd5: 12. ed5: Rd7, 13. Tdel 14. De4. 12. Pd5Xe7t Dd8Xe7 13. h4Xg5 Pf6Xe4; 14. Thlh5 De7—e6 <-• 15. Tdl—hi fT—f5 16. Pf3e5! d6Xe5 Anders: 16. De5: 17. g6 met mat op den volgenden zet. 17. g5g6 De6Xg6 18. Dd4—c4t Opgegeven Eindspel. A. W. Daniel. British Chess Magazine 1931 a b c d e f g Wit begint en wint. 1. Pa7c8 Ka8b8 Na een paardzet krygt het spel hetzeifde verloop. 2. Pc8b6 Pblc3 3. Rd8f6 Zwart moet een koningszet doen anders wordt hij mat gezet. Het paard gaat dus verloren waardoor Wit met paard en raads- heer winnen moet. .Dit is nog lang niet ge makkelijk. De zwarte koning moet naar den rand gedrongen worden en daama mat gezet worden in den hoek, die de kleur heeft van het veld waarop de raadsheer staat. Ziehier een van de manieren waarop het kan. Pro- beert U het zelf eens klaar te spelen, wanneer Zwart anders met zijn koning speelt. 3. Kc7, 4. Rc3: Kc6, 5. Rb4 Kc7, 6. Kb5 Kb7 7 Rd6 Ka7, 8. Kc6 Ka6, 9. Rb8 Ka5, 10. Pd5 Ka4!, 11. Kc5 Kb3, 12. Pb4 Kb2!, 13. Rf4 Kc3, 14. Rcl Kb3, 15. Rd2 Ka4, 16. Pc2 KbS. 17 Pd4t Ka4, 18. Kc4 Ka3, 19. Kb5 Kb2, 20. Kb4 Ka2, 21. Rcl Kbl, 22. Ra3 Ka2, 23. Pb5 Kbl, 24. Kb3 Kal, 25. Rb2t Kbl, 26. Pc3t en mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6