ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De man die lachte Z) Z) I llips/ixizdlje^ No. 20213. VRIJDAG 9 MEI 1941 81® Jaargang Buitenland Rede van den Fiihrer in den Rijksdag op j.l. Zondag. Feuilleton TWEEDE BLAD Moe-Loom-Luste/oos NEUZENSCHE (Slot.) De Duitsche aanval. Ik gaf nu terstond het bevel tot den aan- valt. Het is immers onmogelijk, dat men op deze wijze met het Duitsohe Rijk te werk gaat. Men kan niet jarenlatig am een vriend- schap smeken, men kan ook niet een verdrag aangaan, dat alleen de andere partij ten goede kamt en dan toeleven, dat dit verdrag niet alleen in een nacht verbroken wordt, doch dat mi als anbwoord, de vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk heleedigd, de militaire atta- eh6 ihedreigd, de assistent van dezen mililai- len attache gewond wordt, dat talrijke andere Doitschers mishandeM warden, dat men kan- toren, scholen, tentoonstellingslokalen enz. af- breekt, de woningen van Rijksduitschers ver- nleit en Volksduitschers apnieuw als reehte- loos vee apjaagt en doodt. Ik heb, diat weet God, den vrede gewild. Wtanneer echter Halifax hoonend verklaart, dat men dat heel goed wist en ons juist daar- om diwong te vechten, alsof dit dus een bij- zondere averwinning van het Britsche staats- beleid is, dan kan ik tegenover een zoadanige boopheid niets anders doen, dan de belangen va* het Rijk in bescherming nemen met de middelen, welke ons God zij dank ter beschik- king staan. Bulgarije en Hongarije. Ik kon dit besiuit ap dit oagenblik des te katmer nemen, daar ik wist, dat ik daarbij handelde in overeenstemmmg: le. met de ge- zindheid en hauding van Bulgarije, dat jegens het Duitsche Rijk onwankellbaar trouw geble- ven was; 2e. met de tihans eveneens tereoht verontwaardigde opvatting van Hongarije. Onize beide oude bondgenooten uit den we- reldoorlog moesten deze daad als een uitda- ging gevoelen, welke uitging van een staat, die reeds eenmaal geheel Europa in brand heeflt gezet en als gevolg daarvan voor Duitschland, Hongarije en Bulgarije zoo on- noemibaar groot leed op het geweten heeft. De nog op 27 Maart door mij via het Opper- bevel van de Weermacbt uitge»geven algemeene aamwijizingen voor de krijgsiverrichtingen plaatsten het leger ep het luchtwapen voor een zeer moeilijke taak. Br moest formeel voor de vuist weg een nieuwe plotselinge groote opmarsch ap touw gezet worden, er moesten verplaatsingen uitgevoerd warden van reeds aangekomen afdeelingen troepen, de aawvoer van materiaal moest gewaanborgd warden en bavendien moest het luchtwapen talrijke ge'improviseerde bases betrekken, welke toen deels nog onder water stonden. Zonder tegemoet'komende medewerking van Hongarije en zonder de volkomen loyale hou- ding van Roemenie zou het heel moeilijk ge- weest zijn om binnen het ons gestelde korte trjdsbestek de bevolen aanwijizingen aan te voeren. Als tenmijn voor den aanval werd door mij de zesde April vastgesteld. Op dien dag was de, in Bulgarije staande Zuideiijke groep tot den aanval gereed. Het oprukken van de andere legers zou terstond geschieden zoodra zij gereed waren. Als termrjnen waren vast gesteld 8, resp. 10 en 11 April. Het operatie-plan. Het plan van de krijgaverrichtingen was: 1. Met een leger uit het Bulgaarsche ge- bded optrekken naar het Grieksche Tracie in de richting van de Ege'isehe zee. Het zwaarte- punt lag op den rechtervleugel waar met ge- bruikmaking van hergafdeelingen en een pantserdivisie de dooilbraak naar Saloniki moest worden bevochten. 2. Met een tweede leger doordringen in de itchting van Skoplje met het doel langs den snelsten weg een veitbinding tot stand te brengen met de in Albanie staande Italiaan- sche strijidkractiten. Deze beide operaties zou- den ap 6 April beginnen. 3. De op 8 April beginnende andere apera- Door GERARD FAIRLIE. Uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS. 50) Vervolg. Terwijl hij de laatste woorden sprak, werd er aan de voondeur gascheld. Ik vloog alls de wind de trap af. Voor het oversteken van de hoi en het bereiken van de deur had Ik sledhts een seconide noodig. Ik ruikte haar open. Ben lamgdurig oogenlblik zagen Jean en ik elkaar aan. Toen, ons niet bekarmmerende om Vic en Williams, die mij gevoiigd waren en nu in de hal stonlden, vielen wij in elkaars armen. Einldeliik liet ik haar los en zij liet haar ami door den mijne glijden. ,,Jack", zei zij, ,,laa;t mij je voorstehen aan een opreciht vriend. Want hij was mij bg mjjn orjt'snapping tehulpzaam. Dit is Jim Bailey." Ik sloeg de oogen op. In de deur stond een gedaante, die ik oogenblikkelijk herkende. ,,Wlij hebben elkaar eerder ontmoet," zei ik. ,,OnJder minlder gehikkige omstandigheden", zei Jean snel. ,,Toen was hij tegen ons. Nu heeft hij onize zijlde gekozen en heeft dit be- weizen door mij te laten ontsnaippen." ,,Ik hield hem mijn hand voor; hij was de jange man met het blozende, prettige gezicht, die den auto gereden had, den dag waarop Jean en ik ontvoerd waren. Hij nam mijn hand aan. Maar in zijn uiberfijk was een ontzettende wranderinig te bespeuren. Destijds had hij er zeer welrvarenid ui'tigeeien nu was het be- droevend. Toen was hg opgewekt en vrooljjk tie voorzag de dooilbraak van een leger uit Bulgarije in algemeene richting naar Nisj met het doel het gebied rondom Belgrado te berei ken. In samenwerking daarmede zou een Duitsch corps op 10 April het Banaat bezet- ten en daarmede van het Noorden uit voor Belgrado aankomen. 4. Op 11 April zou een in Karinthie-Stier- marken resp. Westelijk Hongarije optrekkend leger tot den aanval in de richting van Agram Serajeiwo en Belgrado overgaan. In vertband daarmede waren afspraken ge- maakt met onze bondgenooten Italie en Hon garije. De Italiaansche weermacbt had het voomemen, van zgn Julische front uit langs de kust in algemeene richting naar Albanie op te trekken, van AJbanie uit via Skoetari de Italiaansche afdeelingen te ontmoeten en vervolgens door de Zuidslavische grensverster- kingen aan de Zuidslavisch-AJbaneesche grens tegenover Skoplje heen te (broken, teneinde de verlb nding met het aldaar oprukkende Duit sche leger tot stand te brengen, eindeiijk door het Grieksche front in Albanie zelf heen te breken en zoo mogelijk over een breed front naar de zee op te ruikken. In verband daar mede moesten Joegoslarvische eilanden bezet en alle overige steunpunten ingenomen wor den. Ook tusschen de beide lucfatwapens wa ren afspraken gemaakt over de samenwer king. De leiding over de tegen Macedonie en Griekenland gebruikte Duitsche legers lag in handen van generaal-veldmaarschalk List, die rich reeds in de overige veldtochten 'bijzonder ondersoheiden heeft. De uit het Zuidwesten van het Duitsche Rijk en uit Hongarije naar Zuidslavie oprukkende strijdkrachten stonden onder bevel van Generalbberst von Weichs. De onder het opperbevel van de generaal- veldmaarschalk von Brauch'itsch en den chef van den generalen staf, Generaloberst Haider, opereerende legercorpsen en afdeelingen der Waffen SjS. hebben reeds na 5 dagen het Grieksch-Thracische leger tot oapitulatie ge- noodzaakt, de veribinding met de uit Albanie oprukkende Italiaansohe strijdkrachten tot stand gebracht, Saloniki ingenomen, na twaalf dagen Senvie tot cap'tulatie gedwongen en daarmede de algemeene voorwaarde gescha- pen voor den even harden als roemvolle door- braak via Larissa naar Athene. Deze operatie vond haar bekroning in de bezetting van den Peloponnesus en van talrijke Grieksche eilan den. Historische prestatie. Het Opperbevel van de Weermacht zal ech ter deze waarlijik historische prestatie waar- aan de chef van het Oppeilbevel van de Weer macht, generaalveldmaarschalk Keitel en ge- neraal Jodl zooals steeds op buitengewone wijze helbben medegerwerkt, op haar juiste waarde weten te schatten. De onder het per- soonlijke opperbevel van den Rijksmaarschalk en zijn chef van den generalen staf generaal Jeschonneok gebruikte luchtmacht stond in twee groepen onder de bevelen van den Gene raloberst Ldhr en van generaal von Richt- hofen. Het was hun taak: 1. Het vijandelijke luchtwapen te vernie- tigen en de terreinorganisatie daarvan on- bruiklbaar te maken. 2. Het centrum van samenzweerders Bel grado op alle militair belangrgke punten aan te vallen en daarmede van het begin af aan uit te schakelen. 3. [De strijdende Duitsche troepen door middel van vliegers en luchtdoelgesohut over- al te helpen het verzet van den vijand te bre ken, zijn vlucht te bemoeilijken en zijn latere inscheping wanneer deze mogelijk zou zijn te verhinderen. Door het gebruik van lan- dingstroepen uit de lucht en valschermtroe- pen moest het leger doeltrefferud worden ge- holpen. In dezen ve'.dtocht heeft de Duitsche Weer macht zichzelf werkelijk overtroffen. Deze triomftocht heeft in nauwelijks 3 weken in 2 staten een einde aan den oorlog gemaakt. Wij zijn ons er van berevust, dat onze bondgenoo ten een groot aandeel aan deze successen heb ben, dat vooral het feit, dat zij 6 maanden lang onder de moeilijkste omstandigheden en met de grootste offers den strijd tegen Grie kenland heltlben voortgezet. de hoofdmacht van het Grieksche leger zoozeer verzwakte, geweest, nu was hij inderdaad het toonbeeld van eltenide en smart. „Wat is er voorgevallen Een stem, die ik nooit herkend zou helbben antiwoondldie mij. ,,H ij zal mij in handen krggen." ,,Niet ais ik er wat aan doen kan", Monk de stem van Vic ach'ter ons. (De uitwerkinjg van zijn stem was riet te besdhrijven. Met een lichten uitroep zwaaide Jean ridh plotseffiinig am. De jomge man deed een spronig adhiterlwaarts en sdheen een oogen- blik van plan de voondeur uit te Snellen. Ik was hem evenwel voor en sloot de deur. „Wat spijt mij dat", riep Vic berouwvol uit en hij nam Jean ,bij de hand. „Ik vergat heele- maal. dat ik verondersteld wordt dood en be- graven te zijn, om van mijn vermomiming nfet te spreken. Maar dat was een kleine gratis voorstelling ten bate van een zeker iemand." Het melding maken van den Octopus, zelfs op deze bedekte manier, bracht ons alien weer bij onjze zinnen. ,,Vlug", riep Jean opeens, ,,er is geen tijd te verliezen". Toen liet zg als bij plotselinge ingev'mg volgen: ,,0, Vic, hoe zalig te het je weer te rien!" Hij wderp haar snel een kuahand toe. ,,En mijn genoegen, lieve meisje, doet door dat van jou niet onder." ,,Er zijn stoelen in overvloed boven", stelde ik voor ,,en bier ook." Wij begaven ons dadelijk naar mijn werk- kairnier en Jean deed haar verhaal. ,,Vanaivond", begon zij, ,,vroeg Jim Bailey die mij tijdens mijn gevangensdhap mijn voed- sel bradbt, of ik te zgnen gunste tusschen- beide w Ide komen, ate hij mijn ontsnapping vergemakkelijkte. Ik zei natuurlijk van gan- srfhier hanr'te ,,ja". Daarna zei hij, dat den Oc topus bekenld was dat een zending goud in staVen, voor een vi-eeimide mogendheid he- stemid, vannacht door de Bank venzonden zou- den worden en dat hij besloten had zich daar van meester te maken. Bailey zou achterblij- ven voor mijn bawaking, met nog slechts 6en dat zijn ineenstorting in elk geval onvermijde- lijk was ge worden. Ook het Hongaarsche leger heeft zijn oude wapenroem cer aangedaan. Het bezette Batsjka en rukte met gemotociseerde afdee lingen over de Save op. De gerechtigheid der historie venplicht mij te constateeren, dat onder onze tegenstanders vooral de Grieksche soldaat met den grootsten moed heeft gevoch- tem. Hg capituleerde pas, toen verdere tegen- stand onmogelijk en dus nutteloos was ge- worden. Ik rie mij echter ook gedwongen te spreken over den tegenstander, die aanleiding en oorzaak van dezen strijd was. Ik acht het als Duitscher en soldaat omvaardig een dap- peren vijand te beschimpen. Het lijkt mg ech ter noodzakelijk, de waarheid in bescherming te nemen tegen de opsnijderijen van een man, die ate soldaat een m'serabel politicus en als politicus een even miserabel soldaat is. Churchill, die ook dezen oorlog ontketende, tracht evenals bij Noorwegen en Duinkerken iets te zeggen, dat vroeg of laat misschien toch nog tot succes gelogen kon worden. Ik vind dat niet eervol, maar bij dezen man acht ik het begrijpelrjk. Ate iemand anders ate po liticus zobveel nederlagen had geleden en als soldaat zooveel rampen had ondergaan, dan zou hij geen zes maanden in functie gebleven zijn, tenzg hij eveneens beschikte over de ca- paciteit, waarin Churchill eenig is, n.l. met een vroom gezicht te liegen en de waarhe'd te verdraaien, tot tenslotte uit de verschrik- kelijke nederlagen nog triomfantelijke over- winningen worden. De balans van den BalkanveUltooht. Churchill verklaart met een stalen gezicht dat deze oorlog ons 75.000 dooden gekost heeft, dus meer dan het dulbbele van de ver liezen tijdens den veidtocht in het Westen. Ik zal u thans in enkele cijfers de resultaten van dezen veidtocht mededeelen. Bij de operaties tegen Zu'dslavie zijn, zon der dat men rekening houdt met de soldaten van Duitsche afkomst, de Kroaten en Mace- doniers, die voor het grootste deel onmiddel- lijk vrrjgelaten zijn, 6298 zuiver Servische of- ficieren en 337.864 manschappen gevangen ge- nomen. Deze cijfers geven slechts het resul- taat van de tot dusverre verrichte tellingen weer. Het cijfer der Grieksche gevangenen, onge- veer 8000 officieren en 210.000 manschappen. kan niet naar denzelfden maatstaf beoordeeld worden, daar de troepen in Macedonie en Epirus slechts door de gemeenschappelijke Duitsch-Italiaansche krggsverrichtingen in- gesloten en tot capitulatie gedwongen zijn. Ook de Grieksche gevangenen zgn en worden met het oog op de dappere houding dezer sol daten, onmiddellrjk vrijgelaten. Het aantal gevangen genomen Engelschen, Nieuw-Zeelanders en Australiers hedraagt ruim 9000 officieren en manschappen. De buit kan op het oogenlblik nog niet bij benadering geschat worden. Het aandeel der Duitsche Weermacht bedraagt volgens de thans verrichtte tellingen reeds meer dan een half millioen geiweren, ver over de du'zend stukken gesohut, vele duiizenden machinege- weren, afweergeschut, mortieren, talrijke voertuigen en groote hoeiveellheden munitie en uitrustingsstukken. Deze resultaten zgn bereikt door het op- treden van de volgende Duitsche strijdkrach ten: 31 geheele en 2 halve di/visies waren in totaal beschiklbaar gesteld voor de operaties in het Zuidoosten. In zcven dagen voltooiden deze strgdkrach- ten haar opmarsch. Van deze afdeelingen zijn werkelijk in den strrjd geweest: 11 infanterie- en bergdivisies, 6 pantserdms:es, 3 geheele en 2 halve gemotoriseerde divisies van leger en Waffen-S.S. In den strijd tegen de Engelschen Nieuiw Zeelanders en Australiers zijn prac- tisch slechts 2 pantserdivis'es, een bergdivisie en de Leibstandarte gebruikt. De Duitsche verliezen. De verliezen van het Duitsche leger, de luchtmacht en de Waffen-<S.S. in dezen veid tocht zijn de geringste, tot dusverre geleden, De Duitsche weermacht heeft in den strijd tegen Zuidslavie, Griekenland, resp. Groot- Br'ttannie in Griekenland verioren: Leger en Waffen-S.S.57 officieren en 1042 onder-offi- andere man in huis. Zoodra de anderen ver- trokiken waren, overrompelde Bailey den tweeden man en... welnu, hler zijn we. Het cerate wat we delden was naar een pufolieke telefooncel gaan, omdat ik geen tijd verliezen wilde en ik gaame had dat mijnheer Williams naar hier kwaim. Zdedaar." Maar dat was natuurlijk nog niet alles. Het overige kwam evenwel eerst vee! later uit. Maar aangezien Jim Bailey hier uit 't verhaal verdwijnt om aan de zorgen van Smith toe- vertrouwd te worden, is het misschien even dienstdg, het verhaal van Jean nu v'erder aan te vullen. Bailey hald in zgn jeugd dezelfde school bezocht ate de Octopus, en was het slachtoffer geworden van diens vee! sterker en door en door slecht karakter. Derhalve was er een jeugidigen deugniet uit hem gegroeid, die zgn ouders zeer veel verdriet berokkend had, met het gevolg dat zij de hanlden van hem aftrokken. Toen had hij zijn vriend weer ontmoet, gemetne zaak met hem gemaakt en was e'indslijk onlder-bevelhctfoer van de bende geworden. Maar zekere hem aangeboren in- Stincten hadden hem nooit verlaten. De komst ■van Jean, ate gevangene, had een lang ver- geten zin voor ridderiijkheid hg hem wakker gestliudhij had een gevoel voor haar opge- vait dat aan 1'efde grensde, geloof ik, tot zijn betere aard de overhand gekregen had over de vrees voor den voormaldgen vriend, die nu zgn heer en meester- geworden was. Het doet me genoegen te kunmen vermel- den, dat de tusschenkomst van Jean te zijnen hetooeve imderdaad met gunstigen uitslag be- kroond werd. Nadat Jean uitgesproken had, liep Williams naar de telefoon. ,,Het is beter hen te waarschuiwen," zei hij. ,,Neen," zed Vic, ,,diaanvoor is het nu te laat en bo ver- lien, het strockt niet met mijn plannen." Toen keerde hg riclh tot Bailey. ,,Zijt ge bereid met ons naar dat huis terug te gaan en ons te helpen?" Maar Bailey was daartoe niet bereid. Om cieren en manschappen gesneuveld, 181 offi cieren en 3571 onderofficieren en manschap pen gewond, 13 officieren en 372 onderofficie ren en manschappen vermist. Luchtmaciht: 10 offic eren en 42 onderoffi cieren en manschappen gesneuveld, 36 officie ren en 104 onderofficieren en manschappen vermist. De strijd in Noord-Afrika. Dit succes, dat voor de historie van waar- lgk beslissende beteekenis is, werd met zoo geritige offers bereikt op hetzelfde oogenblik, dat de verbonden as-mcgendheden in Noord- Afrika binnen enkele weken het zoogenaamde succes der Britsche strijdkrachten teniet kon- den doen. Want wij kunnen de operaties van het Duitsche corps in Afrika, waaraan de naam van generaal Rommel verbonden te, en van de Italiaansche strijdkrachten in den strgd am Cyrenaica, niet scheiden van den strgd op den Balkan. Een der stumperachtig- ste strategen heeft met een slag 2 oorlogs- tooneelen verioren. Dat deze man, die in iede- ren anderen staat voor een krijgsgereoht zou komen, in zijn land als premier opnieuw be- wonderd wordt, bewijst de eeuwige blindheid waarmede de goden hen slaan die zij willen verderven. De consequenties van den veidtocht zgn buitengewoon groot. Met het oog op het feit, dat zooals bewezen is, te Belgrado steeds weer een kleine kliek van samenzweerders in staat kan zijn, een brandhaard aan te stoken in dienst van belangen, welke bulten het vas- teland 1 ggen, beteekent het een ontspanning voor geheel Europa, dat dit gevaar voorgoed verdwenen is. De toekomst van het Donaugebied. De Donan als belangrijke verkeersweg is daarmede voor de geheele toekomst tegen ver dere daden van sabotage beschermd. Het ver- keer zelf is reeds weer in vollen omvang tier- vat. Het Duitsche Rijk heeft buiten een be- seheiden correctie vein zijn door den afloop van den wereldoorlog geschonden grenzen, geen speciale territoriale belangen bg deze gebieden. In politiek opzicht helbben wg slechts belang bij de handhaving van den vrede in dit gebied in economisch opzicht bij het tot stand komen van een orde, welke het mogelgk maakt in het nut van elkeen de productie van goederen te bevorderen en de uitwisseling van goederen weer op gang te brengen. Het te echter slechts in den geest eener hoogere rechtvaardigheid, wanneer daarbij ook met die belangen wordt rekening gehouden, welae ethnografisch, historisch of economisch ge- grond zijn. Bg deze ontwikkeling eohter te Duitschland slechts een belangstellend toe- sdhouwer. W!g juichen het toe, dat onze bond genooten hun billijke nationale politieke ambi- ties thans wisten te bevredigen. Wij verheu- gen ons over het ontstaan van 'n onafhanke- lijken Kroatischen staat, waarmede wij voor de geheele toekomst in v-riendschap en ver- trouiwen hopen te kunnen sameniwerken. Vooral op economisch gebied kan dit slechts in het belang van beide partijen zijn. Dat het Hongaarsche volk een verderen stap kan doen naar de herziening van de eens aan dit land opgelegde onreohtvaardige vredesverdragen, verrvult ons met hartelgke sympathie. Dat aan Bulgarije het eens dit land gedane on- rectit weer wordt goedgemaakt, gaat ons bij zonder ter harte, want doordat het Duitsche volk deze herziening door middel van zijn wa- penen heeft mogelijk gemaakt, meenen wij ons gekiweten te hebben van een historischen schuld van dantobaarheid tegenover onzen trouwen wapenlbroeder uit den grooten oorlog. Dat echter het met ons verbonden Italie ter- ritoriaal en politiek den invloed in de dit land alleen toekomende leefruimte verkrijgt, heeft het aan zicrizelf meer verdient door het groote bloedVerlies dat het sinds October van het vorige jaar voor de toekomst van de as heeft moeten dragen. Het overwonnen ongelukkige Grieksche volk vervult ons met oprecht medelijden. Het is het slachtoffer van zijn kening en van een kleine verlblinde lcring van leiders. Het heeft echter zoo dapper gestreden, dat ook aan dit land de achting van zijn vijanden niet kan worden cnthouden. Het Servische volk zal uit deze catastrophe wellicht eens toch de eenig juiste conclusie trekken, n.l. dat de officieren van den Putsch ook voor dit land slechts een on- de waarheid te zeggen, nu de eenste opwin- dlntg voorbij was, vetikeerde de arme drommel in doodsanigst en was hij ten prooi aan zijn zenuwen. Hij kon aan niets anders denken dan aan (den Octopus, en door middel van welke folteringen deze zidh laiter op hem zou wreken. Hij sdheen zidh onmogelijk te kun nen inprenten, dat wij het best van den aarts- vgand zouden kunnen winnen. Toen nam Jean het woord, en als ik ooit trotscfh op haar geweest ben, was ik het in dat oogenlblik. „Vic", zei zij, ,,als ik je van dienst kan zijn, zal ik je verigezellen." Een oogenlblik aanzelde hij. Toen glimlachte hij en maakte voor haar een diepe buiging. „Helaas", zed hij, „imoet ilk je aanbod aan- vaarden. Een oogenlblik geleden zei ik dat er pit in je zat. Nu zeg ik dat je een vrouw bent voor wie ik mijn hoed diep afneem." Vervolgens deelde hij ons zijn plan mee, dat in het kort op het volgende neerkwam: Wg waren te laat om den diefstal van het goud te verhinderen, maar, van den anderen kant, wlas het er ons voornamelijk om te doen den Octopus in hianden te krijigen. Deilhalve stel de hij voor, dat wij ons onmiddellijk naar het huis in Hampsteajd zouden beigeven en het in stiite bezaiten, zoodat wij de geheele bende konden gevangen nemen, als zij met den buit terugkeerde. De aanwez gheid van Jean werd vereisdht, want alleen zij kon ons omtrent de inriehting van het huis milch ten en ons den tgld, die toclh al zoo kort was, uitsparen. Moesten wij in het wilde gaan zoeken en na- aporen, dan zouden wij on'getwijfeld veel kostlharen tijd verspillen. ,.Maar", za; Jean, ,,hoewel ik het huis van binnen zal herlkennen, (heb ik geen flauw denkloee'd waar hat is. We hadden de groot ste haaat om vanriaar wag te komen, zoodat ik vrees er niet voldoende op gelet te hebben." Vic glimlachte. Het voordeel van dood te zgn," zei hij, ,,is dat men verondersteld wordt alsdan bovem- natuurlijke maclhiten te heizitten. Ik zal je werken stimuleerend en opwekkend. geluk zijn. Al diegenen die door het ongeluk getroffen zgn, zullen eohter wellicht ditmaal niet meer zoo snel de zoo voorname wijze ver- geten, waarop zg door den staat en zijn lei ders, waarvoor zij de eer hadden zich te mo- gen opofferen, zijn afgeschreven, volgens het mooie beginsel, dat de Mohr, zoodra hij zijn plicht gedaan heeft, wed kan gaan. De verdiensten van het vaderland. De Fiihrer wees vervolgens op de verdien sten van het vaderland, dat door zijn nauiwge- zetten arbeid het bloed van zijn soldaten ge- spaard heeft. Het Duitsche volk, zoo zei de Fiihrer, zal nooit meer een jaar 1918 beleven, doch tot een nog hoogere prestatie op alle ge- b eden van den nationalen weerstand omhoog stijgen. Het zal met steeds grooter fanatisme het grondbeginsed huldigen, dat noch wapen- geweld noch de tijd ons ooit kunnen buigen, laat staan breken. Het zal daarom v as thou den aan de supeno- riteit van zijn bewapening en onder geen be- ding den voorsprong laten verminderen. Wan neer de Duitsche soldaat thans reeds de beste wapenen ter wereld bezit, dan zal hg reeds in d t jaar en in het volgende jaar nog betere wapens krijgen. Wg zijn verplicht de arbeids- kracht van het geheele volk in te schakelen in dit geweldigste beiwapeningsproces van de wereldgeschiedenis. Ik geef de venzekering, dat ik met voile kalmte en het grootste vertrouwen de toe komst tegemoet zie. Het Duitsche Rijlk en zijn bondgenooten vormen militair, economisch en vooral moreel een macht, welke superieur is aan elke denkbare coalitie ter wereld. De Duitsohe Weemacht zal steeds dan en daar ingrgpen, wanneer en waar (let nood zakelijk is. Het Duitsche volk weet, dat de oorlog van deize wereld slechts het gevolg is van de (hebzucht van eenige intemationale oorlogsophitsers en van den haat der daar- achter staande Joodsche democratieen. Wij vechten heden niet alleen om ons eigen be st aan, wij vechten ook am de bevrgdtng der wereld uit een samenizwering die op gewe- tenlooze wijze het geluk van de volkeren en menschen aan haar gemeen egoisme onder- geschikt maakt. Het jaar 1941 moet in de ge- schiedenis worden opgeteekend als het groot ste jaar van onize verhetffing. Wanneer wij opblikken naar den Almachtigen Bestuurder van het lot, dan willen wij bijzonder dankbaar er voor zgn, dat Hij het mogelijk maakte, de groote successen met zoo we'nig bloed te be- halen. Wij kunnen Hem slechts vragen, ook in de toekomst ons volk niet te verlaten. Wat in onze krachten ligt, om ons tegen onze vijan den te verweren, dat moet gelbeuren. In het tijdperk van den Joodsch-kapitalisttechen goud-, stand- en klassenwaan staat de natio- naal-sociaiistisohe volksstaat ate een stalen gedenkteeken van sociale rechfcvaardigheid en helder verstand. Hij zal niet alleen na dezen oorlog voortduren, doch ook de komende tien eeuwen. BE SITU ATI E IN IRAK. Volgens een bericht van Associated Press uit Kalro zouden de Britsche troepen het Iraksche cordon om het vliegveld Habbanijah doorbroken hebben en de petroleumleiding van Mosoel weer beheerscben. Volgens te Rome uit Irak ontvangen be- richten, zouden de Engelsche troepen het fort Roetba bij de grens van Transjordanie bezet hebben. D.NjB.) In een communique heeft de Iraksche gene- rale staf bekend gemaakt, dat de algemeene mobilisatie in Irak nog niet is afgekondigd. Voorloopig is men slechts overgegaan tot een gedeeltelijke mobilisatie daar de militaire operaties van dien omvang zijn, dat een alge- heele mobilisatie nog niet noodzakelijk wordt geacht OS.P.T. Churchill heeft Woensdag in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regee- ring reeds in Mei van het vorige jaar, van plan was troepen naar Irak te zenden om de rectot naar het huis brengen." Wat, hoeiwel strdkt genomen niet juist, toch een zekere mate van waarhe'd bevatte, want zonider zijn ..smartelijk overlijden" zou Vic zich deze wetenschap stellig nooit eigen gemjaakt hebben. Fin aidus wend besdhikf. HOOFTDSTUK XX. Tetwiji inS'pecteur Williams telefonisch de noodige schdkkdngen maakte met Scotland Yarld, met betrekiking tot een aantal agenten n burger, die ons zouiden ontmoeten, niet ver van het adres in Haimpstead, hem door Vic opgegeiven, ontfermden de overigen van ons zich over de rest van de sandwiches en het bier. Bailey was aan de bekwame handen van Smith ter beivaikdng toevertrouwd; ik ging naar benelden en sprak een woondje met hem voor zijn vertrek. Ik bedankte liem hartelijk voor het bewerken van de vlucht van Jean en beloofde mijn best voor hem te zullen doen ate zijn zaalk berecht zou worden, maar het leek mij, dat hebgeen ik zed, niet ten voile tot hem dooidrong. Hij scheen in een soort van ver- suf'theild venzor.ken te zijn, het gevolg, mis schien, van de hevige zenuwoverspanning, waaraan hij ten prooi geweest was, niet alleen geldurende de vlucht, maar ook alvorers hij het besiuit had kunnen nemen den Octopus ontrouiw te woriden en zijn lot aan het onze te veibdniden. Ik kon mij uitmuntend voor- stellen dat dit besiuit hem een hevigen strijd gekost moest heltlben. Ate ik een ander on- trouw zou moeten wonden, wat God verhoede, dan zou ik, geloof ik, iemanld ate den Octopus niet dan met den grootsten strijd den rug hebben kunnen toekeeren, niet omdat ik alles wat met dien aar.tsmisdajdiger in verband stond niet hardgrondig haatte, maar omdat ik niet geloof dat iik daartoe den zedelijken j moed zou bezeten helbben. De angst voor zijn wrraak, ik ben er vrij zeker van, zou te mach- tig geiweest zijn. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 5