ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCHJfLAANDEREN "AKKER'TJES No. 10.213 VRIJDAG 9 MEI 1941 81« Jaargang Binnenland 0 RheumstiscSie pifaesi Buitenland EERSTE BLAD helpen direct TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetabng. Uitgeefster: N.V. Flnna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. •Hioofd-redacteurN. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,82% Voor elken regel meer f 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement teg en verminderd tanef, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de mtgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAYOND. DE OONTROLE OP DEN BOTERPRIJS. Hen einde controle op de nalevinig van de boterprijsvoorschriften te vergemakkelijken e» tevens aan den consument de mog°lijk- faeid te geven te onderscheiden of de winke- lier bem den juisten prijs vraagt, is bij wij- ziglng van het crisis-zuivelbesluit bepaald, dat op de xnerken en wikkels de prijsklasse moet worden vermeld, terwijl de verplicbting tot bet gebruik van deze merken en wikkels overeenkomstig de daarbij vermelde prijs klasse wordt opgelegd in den vo-rm van een voorwaarde aan de kamverigunningen en de ompakvergimninigen verbonden. HERDENKIN GSVERG ADERINGEN VAN DE N.SJ5. De persdienst van de NjSjB. meldt: De nationaal-socialistiscbe beweging zal heden vier groote bijeenkomsten beieggen, nd. te TJtrecbt, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Tot deze bijeenkomsten zijn alle leden van de beweging en de Rijksduitschers uitgenoodigd, die in de oorlogsdagen ge- intemeerd zijn geweest. In Tivoli te Utrecht zal de secretaris-generaal van de N.S.B., ir. Huygen, spreken, in bet Concertgebouw te Amsterdam de plaatsvervangende ieider. de heer C. van Geelkerken, mr. Rost van Ton- ningen in het gebouw Odeon te Rotterdam en mr. dr. van Genechten in den Haagscben Die- rentiuin. De leider ir. Mussert, zal en te [Rotterdam en te 's-Gravenhgge het woord voeren. Oak van Duitsche zijde zal op deze bijeenkomsten worden gesproken ter herden- king van de aan beide zijden gevallen sol- daten en de vermoorde leden van de bewe ging, waarbij ook gedacht wordt aan de ge- intemeerde NjS.B.-ers en Rijksduitschers die nu nog in Indie gevangen zitten. Op 10 Mei daaraanvolgend zal de Nationale Jeugdstorm kransen leggen op de graven van de gevallen Nederlandsche en Duitsche sol- daten. GEEN RKSTITITIK VAN PERSONEELE BELASTING 1940 VAN NA 15 MEI OFGELEGDE MOTORRUTUIGEN. Onlangs heeft de Hooge Raad aldus meldt ons de AJ4.W.B. principieel beslist over de vraag of de bezitter van een motor rijtuig, die dit als gevolg van de maatregelen in verband met de benzinebeperking na 15 Mei 1940 buiten gebruik heeft moeten stellen, aanspraak kan maken op ontbeffing van per- soneele belasting 1940. In de kringen van1 belanghebbenden voelde men bet als onredelijk, dat de belasting doorbetaald zou moeten worden, terwijl het voertuig als gevolg van overheidsmaatregelen geworden was tot een volslagen nutteloos voorwerp. Aanspraak op ontbeffing zou bestaan, in- dien bet gedwongen opleggen van een motor rijtuig gelijk te stellen ware met ,,afscbaf- fen", dan wel indien de bouder geacht zou moeten worden, „het motorrijtuig met langer tot belastbare doeleinden te bezigen". Ten aanzien van bet eerste punt overwoog de (Hooge Raad, dat met „afschaffen" niet gelijk te stellen is de onmogelijkheid om met een motorrijtuig te rijden, terwijl de wil tot dat rijden is blijven bestaan. Niet terzake doet bier bij of het gebruiken zal gescbieden gedurende den loop van bet belastingjaar of eerst in een volgend jaar. Wat bet tweede punt betreft overwoog de Hiooge Raad, dat onder „nlet langer tot be lastbare doeleinden bezigen1"' verstaan moet worden ,,gaan gebruiken voor niet-belastbare doeleinden". Aangezien bet buiten gebruik stellen niet als zoodanig beschouwd kan wor den, bestaat er dus geen aanspraak op ont beffing. DEPARTEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN. Het A.N.P. meldt: De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten heeft bij besehikking van 26 April 1941 benoemd tot zijn persoonlijken persadviseur den heer W. B. D. Hulstijn. iDe beer Wouter Hulstijn, geboren 6 Sep tember 1899 te Amhem, deed in 1919 zijn in- trede in de journalistiek als redacteur van de Nieuwe Courant te 's-Gravenhage. In 1920 werd bij verbonden aan de redactie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant; in 1923 belast met den pers- en propaganda- dienst van het Philips concern te Eindhoven. Van 1925 tot 1932 was hrj verbonden aan de redactie van iDe Telegraaf als hoofd der af- deellng wetenschap, van 1932 tot 1937 trad de heer Hulstijn op als hoofdredacteur van de Bussumsche Oourant. In 1939 werd de heer Hulstijn aangezocht toe te treden tot de boofdredactie van de Java-bode te Batavia, waaraan brj geen gevolg heeft kunnen geven door den inmiddels ingetreden oorlogstoe- etand. Als mede-oprichter en oud-lid van het hoofd- en dagelrjksch bestuur van de voor- malige A.VjR.O. geniet de heer Hulstijn be- kendbeid in radiokringen. Sedert 1933 lid van de N.S.B., beboort de heer Hulstijn tot de oudste en toegewijdste strjjders voor de nationaal-socialistiscbe bewe ging onder leiding van ir. Mussert in Neder- land. Van zijn hand verschenen tal van publicaties op wetenschappelijk, sociaal-economisch en politick gebied. HET PRUZEN VAN ARTIKELEN VERPLICHT. Het A.NJP. meldt: Binnen eenige dagen zal er een nieuw be- sluit worden afgekondigd, dat de verplicbting tot bet prijzen van arti.kelen grondig regelt. Daarmee zal een belangrijke bijdrage zrjn ge- leverd tot den strijd tegen de overtreders van prjjsvoorschriften In de afgeloopen weken werden de winke liers herhaaldelijk gewaarscbuwd, dat zij hun waren moesten prijzen. De plaatselijke poli- tie-autoriteiten van verscbillende gemeenten deelden mede, dat zij na 1 Mei geen pardon meer zouden geven, indien dit niet geschied- de. De wet, waarop dat was gegrond, bestond reeds eenige jaren: in de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet van 1939 was n.l. een artikel opgenomen, dat eiscbte, dat de prijzen op dui delijk zichtbare wijze werden vermeld. Men heeft aan dit artikel in de praktijk weinig de hand gehouden. Aanvankelijk was het trouwens niet noodig, om de winkeliers tot dezen omvangrijken arbeid te zetten. In Mei 1940 veranderde de situatie evenwel. Vele prijzen voor levensmiddelen werden ge- wijzigd, de onzekerbeid, die daardoor ont- stond, gaf den weg vrij tot onredelijke ver- hoogingen. Het kwam vaak voor, dat men in twee winkels in dezelfde straat geheel ver scbillende prijzen vroeg voor artikelen, zoo- als tomatenpuree, uien of zeep. De afdeeling prijsbeheersching van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen, die in den aanvang van dit jaar haar werk- zaamheden aanvinig, opende een fel offensief tegen de overtreders. Er werd een uitgebreid contrdle-apparaat georganiseerd en op het oogenblik gaan er in bet geheele land hon- derden politie-agenten en opsporingsambtena- ren op stap, speciaal met de opdraeht na te gaan, of de gevraagde prijzen niet te hoog zijn. Vele zondaren werden reeds betrapt en de straff en, die de inspecteurs voor de prijs beheersching opleggen, zijn lang niet mis. Om het werk van de opsporingsambtenaren te vergemakkelijken, bleek het noodig, om aan de verplichte prijsaanduiding streng de hand te gaan houden. De reeds bestaande voorschriften gaven daartoe eenige mogelijk- heden, doch intusschen werd een nieuw be sluit voorbereid, dat deze materie veel gron- diger regelt en alle onzekerbeden wegneemt. Het prijsaanduidingsbesluit. Het nieuwe besluit legt den kleinhandelaar de verplicbting op, een groot deel van de in de winkels verkrijgbare artikelen op duide- lijke wijze te prijzen. Deze regeling is reeds direct van toepassing op alle voedings- en genotmiddelen, textielwaren en lederwaren. De gemachtiigde voor de prijzen zal den prijs- aanduidingsplicht tot andere groepen van goederen kunnen uitbreiden, oak tot het ver- huren van roerende goederen en het verrich- ten van diensten. Het tweede artikel van het besluit bepaalt, dat het prijzen duidelijk en goed leesbaar door middel van prijskaartjes moet gescbieden voor waren, die in de etalage of in den win- kel zicbtbaar zijn uitgestald. Artikelen, die niet zicbtbaar zijn uitgestald, maar wel ge- reed voor onmiddellijken verkoop, moeten eveneens zijn geprijsd, tenzij een prrjslijst er van goed zichtbaar wordt opgehangen. Ook bij monsterverzamelingen zullen de prijzen duidelijk moeten zijn aangegeven. Een belangrijke bepaling is, dat de maat regelen van het nieuwe besluit worden be schouwd als prijsvoorschriften. Dit beteekent dat overtreding valt onder de tuchtrecht- spraak van de inspecteurs voor de prijsbe heersching. Op de naleving van de voor schriften zal dus scherp worden toegezien. De nieuwe maatregelen zijn van veel be- lang, zoowel voor het koopend publiek als voor de bonafide winkeliers. Bij den dienst van den gemachtigde voor de prijzen kwamen vele klacbten binnen over prijsopdrijving. Telkens werd daarbij gevraagd, hoe men als kooper zelf kan nagaan, of de gevraagde prijs jutst is. Gedeeltelijk is men den koopers reeds tegemoet gekomen door nieuwe maximum- detailprijzen in den vorm van officieele publi caties, die men kan uitknippen en bewaren. Het nieuwe besluit is een tweede stap in die riehting. Het is wel duidelijk, dat het veel eenvoudiger wordt om na te gaan, of men den juisten prijs betaalt. DANKBARE EX-GEEVAOUEERDEN. De ex-geevacueerden uit Amersfoort, die het vorige jaar verblijf hielden in Zuidschar- woude, hebben gelden bijeen gebracht, om het bestuur van die gemeente een geschenk aan te bieden als bewijs van dankbaarheid voor de genoten gastvrijheid en de gosde zor- gen, welke de bewoners den ex-geevacueerden hebben betoond. Voor dit doel is aangekocbt een schilderij, voorstellend den Onze Lieve Vrouwe toren. Dezer dagen zal een com- missie zicb naar Zuidscharwoude begeven om dit geschenk aan het gemeentebestuur aan te bieden. DE AARDAPPELEN-VOORZIENIN1G. Dit jaar meer aardappelen beschikbaar voor menschelijke consumptie. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorizae- ning scbrijft: Een deel van het publiek .blijkt in de meening te verkeeren, dat, alvorens de aard- appelen v/erden gerantsoeneerd, er in het ge- Cieel geen regeling behalve dan wat den prijs aangaat van de aardappelenvoorzie- ning van ons volk bestond. Het schijnt nut- tig, dit misveratand op te helderen, mede, om- dat men dan een inzic'nt krijgt in de organi- satie welke ook met betrekiking tot den nieu- wen oogst zeer belangrijk werk zal moeten verrichten. De regeling, in October j.l. ingevoerd, be- rust op de gedachte, dat voor de voorziening van ons volk niet alleen de gewilde klei- aardappelen noodig zijn, maar evenzeer de zandaardappelen, alsmede een deel der aat'd- appelen, die tot dusverre voor de fabricage van aardappelmeel werden gebruikt. Hierbjj moet men er zorg voor dragen, dat de zand- en veenaardappelen, benevens de overgelbleven vroege aardappelen, dus de min der houdfbare soorten, bet eerst worden ge- consumeend. De kleiaardappelen kunnen beter lang worden (bewaard en zijn daarom voor verbruik in en na den winter aangewezen. Bovendien heeft men, door middel van een centralisatie van het vecvoer, voor de aard- appelenvoorziening ook in een eventueele, lange, strenge vorstperiode te waken. Een en ander wordt bereikt door een cen tralisatie van den groothandel, georganiseerd in de Vereeniging tot Behartiging van den Aardappelenbandel (V.P^.A.). In elke pro- vinoie fungeert een Provinciaal Bureau van de V.B.N.A., dat, in samenwerking met de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw- producten (P.I.C.A.) de aardappelen van de teiers moet ontvangen. Voorts bestaat in elk consumptiegebied een Verkoopkantoor van de V.B.N.A., dat den kleinhandel en instellingen als de centrale keukens van aardappelen voor- ziet. Een Provinciaal Bureau heeft dus een monopolie voor bet ontvangen van consump- tie-aardappelen van de boeren. En een Ver koopkantoor heeft een monopolie voor den aanvoer van aardappelen en den verkoop er- van aan den kleinhandel, Drieerlei voordeel kan door deze organisa- tie worden verkregen. Ten eerste kunnen de minst-houdbare aardappelen het eerst voor de consumptie worden aangerwend. Ten tweede geschiedt het vervoer zoo effi cient mogelijk, daar alle transportmiddelen worden gecombineerd voor den aanvoer. Ten derde kan men er zeker van zijn, dat men niet met, in de steden gevormde, voor- raden blijft zitten, aangezien de geheele ban- del over het Verkoopkantoor loopt. Boven het complex, gevormd door de orga- nen der V.B.N.A. en de P.I.C.A.'s werken samen het hoofdkantoor van de V.B.N.A. en de. Nederlandsche Inkoopcentrale van Akker- bouwproducten (N.I.C.A.). Hoofdzakelijk op de laatste rust o.m. de taak, de groote steden van aardappelen te voorzien. Bjj de (N.I.C.A. wordt beslist, hoeveel aard appelen in elke provincie moeten worden ver- laden en waarheen zij behooren te worden ver- voerd. De N.I.C.A. draagt het Provinciaal Bureau in een bepaalde provincie op, een zekere hoeveel'heid aardappelen van de boe ren af te nemen en naar een bepaald Verkoop kantoor te verzenden. Op deze wijze kan de handel ertoe worden gebracht, voor e£n of twee weken een voorraad aan te houden. Daarenboven is bet aldus mogelijk, voor een eventueele vorstperiode, een door de N.I.C.A. gefinancierden, voorraad te vormen, welken de handel niet kan financieren. Door middel van dit stelsel is onder meer bereikt, dat zand- en veenaardappelen, die anders onverbruikt zouden zijn gebleven, in consumptie zijn gebracht en dat voor aard appelen een prijsregeling mogelijk was, nog vddrdat de functie van gemachtigde voor de prijzen was ingesteld. Laatstgenoemde functicnnaris oefent thans op de prijsregeling voor aardappelen toezicht. Reeds sedert 1 October zijn de consumptieprijizen voor aard appelen precies vastgesteld, voor het geheele land gelijk. Deze al-omvattende regeling, welke aan vankelijk volgens vele teiers en een groot deel van den handel veel te ver ging, daar men ze niet nood'g achtte, is in het algemeen belang noodzakelijk gelbleken. Oorspronkelijk heeft men de Verkoopkan- toren vrijelijk aan den kleinhandel laten ver- koopen. wat deze kon opnemen. Maar reeds tijdens de vorstperiode bleek dit in de groote steden niet meer mogelijk. Het publiek, het welk tot dat oogenbbk boofdizakelijk zand- en veenaardappelen had kunnen koopen, ver- moedde, dat dit ook na de vorst weer het ge- val zou zijn, en was geneigd om, toen tijdens de vorst kleiaardappelen in consumptie wer den gebracht, zooveel mogelijk daarvan op te nemen. Elke kleinhandelaar werd toen ge rantsoeneerd op de hoeveelbeid, die hij vroe- ger noodig had. Dit laatste herhaalde zicb, toen, eenige weken geleden, de zand- en veen aardappelen op raakten en in de groote ste den uitsluitend kleiaardappelen werden aan- gevoerd. Hen deel van het publiek sloeg toen opn'euw meer in, dan het voor zijn dagelijksch verbruik beboefde. De kleinhandelaren lever- den in de eerste plaats aan oude klanten, maar bovendien schenen de voorraden, vroe- ger door vele consumenten gekocbt, verbruikt, zoodat ook dezen weer gingen koopen. OVerigens mag er wel eens aan herinnerd worden, dat de oogst 1940 zeer slecht is ge weest. Als gevolg van de aardappelziekte Was de productie laag en daardoor ging zelfs na den oogst nog een deel der aardappelen voor menschelijke consumptie verloren, slechts voor veevoer geschikt blijvende. Daar bij was de u'tpoot, o.a. ten gevolge van de inundaties, beneden den normalen omvang. Het is vrij zeker, dat de uitpoot dit jaar, vooral cup zandgronden, aanmerkelijk hooger zal zijn, in verband met de gewijzigde ver- houding tusschen de prijzen der verschillende soorten aardappelen. Tot den venbouiw van de meestopbrengende soorten wordt men nu meer geprikkeld. Ook op de kleigronden, vooral in het Zuiden des lands, is intusschen de uitpoot grooter. Voorts zal thans een veel grooter deel der veenkoloniale aardappelen voor de consump tie kunnen worden bestemd. De opgedane ervaring heeft geleid tot het aanbrengen van verbeteringen in onderdeelen der regeling en in de controle. Een voordeel is ook, dat de regeling ditmaal aanstcnds van den nieuiwen oogst af werkt, zoodat men van den aanvang af zich van den omvang der consumptie op de hoogte kan stellen en tevecis kan voorikomen, dat aardappelen, voor men- schelijk verbruik geschikt, als veevoeder wor den aangewend. Een en ander geeft reden om te verwach- ten, dat dit jaar een grootere hoeveelbeid igrondslag aardappelen, dan varleden jaar voor mensche lijke consumptie beschikbaar zal zijn. ALGEMEENE VERGADERING VAN ..SCtll TTEY AER". de 91ste algemeene vergadering begonnen van de schippersvereeniging ,,Schuttevaer". De voorzitter, Mr. W. A. C. van Dam sprak een openingswoord. Onder de aanwezigen bevonden zicb o.m. de secretaris-generaal, waamemend hoofd van het departement van waterstaat, Mr. D. W. S. Spitzen, de directeur van bet Loods- wezen in het zesde district, de heer A. C. v. d. Sande Lacoste, de gep. res. ltn. gen. L. F. Duymaer van Twist en de heer Van 't Haaff. inspecteur-generaal van de scheep- vaart. Op de agenda stonden ter bespreking 92 voorstellen van de verschillende afdeelingen. Op aandringen van de afdeebngen Sliedrecht, Papendrecht en Giessendam, kwam van de belangrij.kste voorstellen aan de orde de ver- betering van de haven Oude Tonge. Na een kort debat werd besloten over te gaan tot de aangevraagde verbetering. Uitvoerig werd besproken de kwestie van het verplicht onderwijs aan schipperskinde- ren. De wenschelijkheid werd naar voren ge bracht, dat ook de kinderen van schippers, die geen vaste woonplaats hebben, in de ge- legenheid zullen kunnen worden gesteld, om onderwijs op school te genieten. Met vrijwel algemeene stemmen werd be sloten er nogmaals bij het departement op aan te dringen het onderwijs voor schipperskinde- ren verplicht te stellen. Voorts werd op verzoek van de afdeeling Sliedrecht een voorstel aangenomen, om er bij het departement op aan te dringen, de distributiekantoren voor varende schippers den geheelen dag open te stellen. Naar aanleiding van een voorstel van Am sterdam om te zorgen voor een zoodaniige be paling op de eharterpartij, dat bij invriezen van een schipper een redelijke belooning per dag wordt toegekend, deed de voorzitter mededeeling van een ingekomen stuk van de Internationale schippersvereeniging, waarin over dit onderwerp een nieuw betalings- schema aan de hand werd gedaan. Daar het hoofdbestuur van ,,Schuttevaer' zich over dit ontwerp nog niet heeft kunnen beraden. werd met algemeene stemmen aan het hoofdbestuur opdraeht gegeven, de nieuwe zienswijze over deze kwestie nader te bestu- deeren. Nadat nog enkele interne aangelegenheden waren afgebandeld. begaven het hoofdbestuur en de afgevaardigden zich naar het stadhuis van Utrecht, waar Burg, en Weth. ,,Schutte- vaer" op officieele wijze ontvingen. "AKKERTJES" werken niei al leen pijnstillend maar ze ver- wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veroorzaken. NEDERLANDSCH STOOMSOHIP GETORPEDEERD. United Press meldt uit Montevideo: Het hier gearriveerde Engelsche s.s. .Tus can Star" heeft 9 leden aan boord van de be- manning van het Hollandsche s.s. ,,Prins Willem", dat door een Duitsch oorlogsschip tot zinken is gebracht. Uit Buenos Aires meldt het D.N.B.: De overlevenden van het voor Engeland varende Nederlandsche s.s. „Prinses Wilnel- mina", dat op den Atlantischen Oceaan is getorpedeerd, zijn aan boord van een En- gelsch schip in Montevideo aangekomen. (Een stoomschip ,,Pinses Wilhelfnina" is ons niet bekend. De maatschappij Zeetrans- port N.V. te Rotterdam beschikt over drie schepen, waarop bovenstaande telegrammen betrekking kunnen hebben. Dit zijn de ,,Prins Willem van Oranje", de ,,Prins Willem H" en ,,Prins Willem IH" Deze schepen hebben ge- woonlijk een bemanning van 23 personen. De maatschappij heeft s>inds het vorige jaar geen berichten van deze schepen meer ontvangen. Red. N. R. Crt.) VERZOEK AAN HOTELHOUDERS OM OUDE KURKEN TE BEWAREN EN IN TE LEVEREN. De directeur van het rljksbureau voor het hotel-, cafd- en restaurant- en pensionhedrijf heeft medegedeeld, dat de huidige positie van het artikel ,,kurk" aan het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen aanleiding heeft gegeven zich in verbinding te stellen met het Rijkshoreca teneinde te bewenkstel- ligen, dat kurk en kurkproducten, welke niet meer voor direct gebruik in de hotel-, cal'e- restaurant- en pensionbedrijven geschikt zijn, niet meer worden weggeworpen, doch be waard blijven om hiermede andere behoeften te kunnen dekken. Het rijksbureau voor oude materialen en af valstoffen verzoekt de betrokkenen met klem kurk en kurkproducten afzonderlijk te willen bewaren en aan den erkenden vakhandel in oude materialen en afvalstoffen te willen af- leveren. Genoemd bureau zal maatregelen nemen om de inzameling zoo intensief moge lijk te doen geschieden. overeenikomst van Montreux is geen wijzi- ging gekomen, dit antwoord werd in de Wil- hemstrasse gegeven op een vraag van buiten- landsche joumalisten. Van Duitsche zijde werd hieraan toegevoegd, dat Turkije zich tot dusver aan zijn verplichtingen gehouden en niet toegestaan heeft, dat oorlogsschepen door de Dardanellen varen en deze zee-engte als vlootbasis gebruiken. Dientengevolge heeft de kwestie der Dardanellen tot dusver geen aanleiding tot complicaties gegeven. ONTWATERING VAN HET LAND VAN WAAS. (V.PiB.) Belgie ziet in, dat het meer nut moet treikken uit zijn bodem. Het Land van Waas, in het Noorden van de provincie Oost- Vlaanderen, heeft van oudsher te lrjden gehad van de gebrekkige afwatering, waardoor voortdurend overstroomingen ontstonden. Het was voomamelij.k hieraan toe te schrijven. dat, ondanks de groote bevoikingsdichtheid. uitgestrekte bosch- en veengebieden onge- bruikt moesten blijven liggen. Thans echter wordt alles in het werk gesteld, om elken hectare braak liggenden grond te benutten voor de vermeerdering van de landhouw- productie. De provinciale en gemeentelijke autoriteiten hebben besloten, het onvoldoende ontwateringssysteem te herzien en op die wijze te bereiken, dat de grond voor den land- bouw geschikt wordt. Tot de werkzaamheden, die allereerst noo dig zijn, behoort de verbreeding van enkele kanalen, op grond van verkeerstechnische overwegingen. Deze kanalen dienen zoowel voor de scheepvaart als voor de ontwatering. Ook de bedding van de Durme, een zijrivier- tje van de Schelde, dat op enkele plaatsen slechts 9 meter breed is, moet worden ver- breed. Dit riviertje moet worden dienstig ge- maakt aan de ontwatering van 20.000 hectare, waaxtoe eenige modeme pompstations moe ten worden aangelegd. Wanneer de stand van het grondwater met niet meer dan 60 cm kan worden verminderd, is dit voldoende om duizenden hectare vruchtbaren grond droog te leggen en op die wijze de opbrengst van landbouwproduicten aanmerkelijk te ver- hocgen. Bovendien zal men overgaan tot het be- bouwbaar maken van ongeveer 30.000 hec tare woeste, ten doel met bosch bedekte gronden, die sedert jaar en dag elken winter maandenlang onder water stonden en waar op het onkruid welig tierde. Wanneer de grond eenmaal voor bebouwing geschikt is gemaakt, zullen daarop niet minder dan 200 nieuwe boerenplaatsen worden aangelegd. Men ziet hieruit, dat men in Belgie alle krachten wil inspannen om het zoo ver te brengen, dat het in zijn eigen noodzakelijkste levensbehoeften kan voorzien. In hotel ,,Noord-(Brabant" te Utrecht is Woemsdagmiddag onder groote belangstelling TURKIJE HOUDT VAST AAN ZIJN GEDRAGSLIJN. G< en bultenlandscke oorlogssohepen door de Dardanellen. Het blad Ulus schrijft. dat de Turksche politiek als beginsel en grondslag de onaf- hankelijkheid en nationale verdediging heeft en daarom nooit veranderd zal worden. Tur- kije heef gedurende de twin tig maanden van den oorlog aan dit beginsel vastgehouden en steeds een duidelijke positie ingenomen. Tur kije is vastbesloten dat ook in de toekomst te doen. Het is de wensch en hoop van Tur kije, dat het in staat gesteld wordt dit te doen. Alle politieke hesprekingen had den als den vrede en de verdediging. Ten slotte, aldus D.N.B., schrijf het blad, dat de Zondag door Hitler afgelegde verklaring be- treffende Turkije groote voldoening heeft ge- welct. Van wel ingelichte zijde verneemt de Ber- lijnsche correspondent van het A.N.P.: In de kwestie der Dardanellen en in de SCHEPEN UIT AMERIKA VOOR ENGELAND. De Washingtonsehe correspondent van bet S. P. T. seint: De debatten in het huis van afgevaardig den faefclben zich Dinsdag voornamelijk bezig gehouden met ihet voorstel om president Roosevelt volmacht te v'erleenen schepen der sp'ilmogendheden en der landen, die door de spil werden bazet, in beslag te nemen. Ver- der houdt dit voorstel rekenlng met een mach- tiging voor president Roosevelt om deze schepen aan Engeland over te dragen. De eisch der oppositie om dit tweede punt uit het voorstel te sehrappen, werd met 161 tegen 131 stemmen afgewezen. De eindbeslissing is tot Woensdag verdaagd. Voorts werd met 220 tegen 143 stemmen het voorstel der regeering aangenomen, om geen schadevergoed'ng te betalen, indien de in beslag genomen schepen het eigendom zijn van landen, die met de beta'ling der oorlogs- schuld aan Amerika ten achter zijn. Offieieel is bevestigd, dat de bekende sche pen ,,Bear" en ..Nordstar", waarmede admi- raal Byrd zijn Noordpoolexpeditie heeft on- demomen, aan Engeland zullen worden over- gedragen. De Nordstar" is de haven van Boston binnengeloopen, de ,,Baer" bevindt zich in de nabijheid van de Amerikaansclhe kust. Omtrent het in de bijeenkomst van het oorlogsikabinet te Washington besproken plan zware lange-afstandibommenwerpers in groote hoeveelheden te laten bouwen, verluidt vol gens D.N.0B. in goed ingelichte kringen te Wash'ngton, dat de geeischte maandelijksche productie van in totaal 500 zware hommen- werpers in geen ,geval vodr tien maanden mogelijk is en dat het zelfs twee jaar kan duren voor dat het gewenschte aantal kan worden vervaardigd. DE NIEUWE GRIEKSt CIE STAAT. De nieuwe Gricksche regeering heeft be sloten, dat het land voortaan zal worden aan- geduid als Hellinike Politia (Greksche staat) in plaats van gelijk tot dusverre als vasilium Hellas (Ikoninkrijk Griekenland). DE MU TT 1 RE INSPANNING VAN DE VEREENIGDE STATEN. Naar S.P.T. uit Washington meldt, is het voorstel om een crediet van 3.415.000.000 dol lar beschjkbaar te stellen voor de uitbreiding

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1