TERNEUZEN, 7 MEI 1941. ten en dan bijna niet voldoende meer gehol- pen kunnen worden. In tegens telling met het vonig jaar, toen WinterthuLp Nederland nag moest worden op- gericfat en allerleti moeilijkheden moesten worden ovenwonnen, is er thans een organi- siatie, welike voor haar taak berekend is en aides er op zet, het gestelde doel zooveel mogelijk te venwezenlijken. Maar daanvoor moet zij aver de noadige middelem kunnen beschikiken en daaram heeft de di rec t e u r -gen e r a al overwogen, op welke wijze ook de zomermaanden voor het Winter hulp werk productief zouden kunnen worden gemaakt. waaribij vastgehouden moest wor den aan het besluit, in deize maanden geen collectes te houdeo. Naast andere plannen was in dit veilband ook de gedadhte aan het organiseeren van een loterij naar voren ge- bractot. Bij een nauwkeurig onderzoek van de versohillende plannen en de daaraan ver bonden practische moeilijkheden, kwam het deniktoeeM van een loterij meer en meer op den voongrond, en hoewel daartegen naast voordeelen ook nadeelen komden worden aan- gevoecd, heeft de directeur-generaal tenslotte besloten, tot deze inkomstenlbron als de meest doeltreffende te moeten overgaan. Deze loterij, welke een bijzonder karakter draagt zal half Mei een aamvang nemen. Zij is strenig als een loterij affaire opgezet en de volledige neitto- opbrengst zal ten goede komen van de Win- tertrulpaetie voor het komend winterseizoen. De organisatie berust bij Winterhulp Nederland zelf, al zullen bankinstellingen, loterij-agentsohappen, reislbureaux en ook coHeoteurs en collectrices van de Nederland- scihe Staatsloterij, voor zoover zij daarvoor willen worden ingesChakeld, medewerking verleenen, terwijl buiiten deze bestaande or- ganisaties Winterhulp een z.g. straatverkoop ter hand zal nemen. Het aantal loten bedraagt 6 millioen en de prijs is bepaald op slechts 50 cent per lot. De ontvangsten zullen derihailve 3 millioen gifklen bedragem, waarvan 1 millioen aan prij- zen en premies zal worden udtgekeerd. In verband met het feit, dat hier een actie op touw -gezet wordt ten bate van Winterhulp, zijn bij deze loterij de prijzen niet al te hoog gesteld, doch wel zoodanig, dat ieder gaarne eens of meermalen een kansje zal willen wagen. Er zijn 30 prijzen van 1000, 212 van 500, 340 van f 100, 720 van f 50, 3000 van j 10, 25.800 vain 5, 45.000 van 2, 270.000 van 1 en 540.000 van 50 cent of z.g. „eigen geld". Het bij'zondere van deze loterij is, dat men na trekking uit een bak direct na opening van het lot kan zien, of men een prijs heeft geiwonnen en Iwelke. De mengdnig van de loten is geschied onder toezicht en onder con trole van amibtenaren der Rijksrecherche van het departement van Jus title, terwijl de loten in de eiweloppen zoodanig zijn gevouwen en geritst, dat men niets van het gedrukte op het lot kan zien, zonder het geheel te be- sclhaddgen. Tenslotte zal na verkoop van alle loten een premiet retaking plaats hehben om 103 premies, waarvan 1 van 5000 en de an dere ilan 500 en f 100. Ajan deze premie- trekking doen alle loten mee, dus ook die, waarop reeds een prijs is gevallen. Daarvoor dient men een aan het lot gehecht strookje te hewaren. Moge deze loterij succes heb- ben ten bate van Winterhulp Nederland. HET JOURiNALISTENBESLUIT "fOMGEEICJHT TEK VERGADEKING VAN HBTT VERBOND VAN NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN. De heer Oosterbaan geeft algemeene riehtlijhen. In de Zaterdag te Utrecht gehouden ver- gadermg van het Verfoond van Nederlandsche joumalisten voerde o.m. het woord de heer N. Oosterbaan, directeur van het perswezen. Deze zeide o.a., dat bet democratisohe Neder land een ru'ine is geworden, doch over het verleden behoeft niet veel te worden getreurd, dit had reeds te veel van zijn aantrekkelijk- heid verloren. De ihumanistische droom der menschelijke volmaaktheid is uitgedroomd en klassenbaat heeft de volfcsgeest reeds meer dan voldoende vergiftigd. Langs den kort- sten weg moet het volk naar den nieuwen tijd worden gevoerd. Uit het feit, dat de jour- nalisten zicih aaneen hebben gesloten in een machtig verbond blijkt, dat zij het volk naar de nieuwe toekomst willen leiden en deze een- heid is een voortoeeld van den vasten band, welke in de toekomst alle mannen en vrou- wen van hetzelfde toloed zal ibinden. Op het vaandel van de journalisten staat sleohts een leuzevolksverfoondeniheid. In het J ou iVi a lis te nlbesl u i t worden de rech- ten en plietoten van den journalist nauwkeu rig omschreven. Niet langer is de journalist dienaar van groepsbelangen, hetgeen niet wil zeggen, dat de godsdienstige en gewjstelijke verscbeidenheden niet tot uitdrukking mogen komen. De nationaal-sodalist ziet de volks- gemeenschap als een organisch geheel, waar- in alle leden een eigen functae hebben en saimen verbonden zijn tot een onverbreekbaar geheel. Tenslotte gaf de heer Oosterbaan eenige algemeene richtlijnen, om den journalist te helpen zijn taak te vervullen: 1. De bouw van het nieuwe Europa be- rust op de vrije samenwerking van gelijkge- rechtiigde volksgemeenscbappen, staande on der de opperleidinig Van Adolf Hitler, Fiihrer aller Germanen. 2. Tot bet (bereiken van het groote doel: de (bundeling van alle Germaanscbe kracbten, wordt in de Nederlandsche pers doorloopend actieve aandacht geschonken aan de cultu- reele, oeconomische en militaire mogelijik- heden, welke de aaneensluiting der Germaan- volken biedt. 3. Aan de geestelijke, zedelijke en mate- rieele versterkinig van ons eigen volksleven wordt voortdurend geanheid, aangezien alleen een sterk volk een sterke leiding kan aan- vaarden. 4. Tegenover de bekrompen gescheiden- heid der maatschappelijke iklassen; de onnoo- dige toespitsdng der igodsdienstige verschillen en de pogingen tot instandhouding der partij- scbappen, stelle de pers steeds weer opnieuw de volikseenheidsgedaohte, daaiibij rekening houdende met de rijke verscheidenheid van staim en streek. 5. Tot het Nederlandsche volk worden ge- adht te behooren alien, die van Nederland- schen ibloede zijn, doch ook zij alleen! 6. Aan de middelen tot het voorkomen of ienigen van den stoffelijken nood zal in de pers veel aandacht moeten worden besteed. Gedacht wordt hierbij, aan landrwinnitig en ontginningswerkzaamheden, aan de peopa- ganda voor den productieslag, aan de actie voor Winterhulp e.d. 7. Een beter beigrip zij door de pers aan- gekweekt voor de positie van den bodem'be- werker. wiens anbeld de natie voedt. Ons s- zuiver boerendom is de belangrijkste drager der volksgemeenschap. S. De door eenzijdige verstandaanibidding ontstane minachting voor den handenarbeid dient in de pers met kracht te worden bestre- den. Eerbied voor den ailbeid en afkeer van een parasitair bestaan een ieder ingeprent. 9. De pers versterlte door doeltreffende ar- txkelen en verhalen bij de jeugd den zin voor orde, tucht en kameraadschap. 10. Wil de pers hiaar verantwoordelijke taak als medeopvoedster des volks met vrucht kunnen uitoefenen, zoo zal zij, naast het ver- eischte zelfrespect, den eehbied van iederen Nederlander moeten verwerven. Voorwaarde daartoe is, dat zij in hechte solidariteit en onwankelbare waarheidsliefde haar arbeid verricht, de loyale methoden uit haar midden bant en met vaste hand de openbare meening de judste rich ting helpt stuwen. NEDEREANDSC]HE ECX)NOMIE IN OOREOGSTIJD. Voor een groot ajantal vertegenwoordigers van industrieele bedrijven uit Limburg heeft de comimissaris-igeneraa 1 voor financier! en economlsche zaken, minister dr. H. Fiscihbock Zaterdag te Maastricht een rede gehouden over „D<ie Wirtschaft in den Niederlanden im Kriege". Met ibijizonlderen nadru'k wees dr. Fischlbock er op, dat alle maatregeien, die op het oogen- blik getroffen worden, moeten worden gezien van het standpunt, dat Duitsctoland op het oogenlblik in oorlogstoestanid verkeert. Alies moet dus gericbt worden op die Voorzieningen die voor den oorlog en een uiteindelijke over- w.'nning noodzakelijk zijn. Vandaar dat op het oogenlblik bedlrijfspolitieke, economiscihe en sociaal-politieke maatregeien getroffen wor den, die in normale tijden zeker achterwege zouden blijiven. Deze maatregeien zijn ook niet in overeensfemming met Wat men 'zich in de toekomst van de economische verhoudingen op het Buropeesche continent voorstelt. -De voornaamste moeilijkheid, waarmede de imdustrie op het oogeniblik te kampen heeft, is het niet in voldoende mate aanwezig zijn van gronldstoffen, terwijl zich ook moeilijk- heden met den afzet voordoen. Een tweede moeilijkheid is, dat ook hier binnenikort te venwachten is een gebrek aan geschikte arbeidskrachten, waarmede men in Du'itschland in nog veel grootere mate te kampen heeft. •Ook de sociale doeleinlden, die Duitschland nastreefit, heeft men tot nog toe niet kunnen venvezenlijken in die .mate, als wel gewensc-ht was. Maar ook dit is een igevotg van den oor- logistoestand. Het streven is er evenwel op ge- richt den Nederlandschen artoeider een positie te (bezorgen, die igelijikwaardig is aan die van de iDuitscihe arbeiders. Dit geldt ook voor de loonpolitiek, waarin men het standpunt huj- dilgt van een redktvaardige verdeeling van het loon. Ik kan albsoluuit niet Ibegrijp'en, aldus dr. Fischbock, dat er in Nederland tal van ven- nootschappen zijn, die de wimst, die zij maak- ten over 1940, geforuikt hebben om een ver- hoogd dividend uit te keeren. Dat is niet te veranitwoorden in een tijd, dat loonsverhoo- ging onimogelijk is. Door deze verhoogde udt- keeringen iwordt het inkomen der aandeelhou- ders Vergroot. Afgezien van het sociale en sociaal-politieke standpunt, heeft dit een ne- gatieve uitwenking op Ide economische positie van het land. Juist in die kringen zitten de klagers over het gevaar voor inflatie e<n over een te igroote cdrculatie van ibankpapier, ter wijl izij door hun handelwijize de koopkracht nog verhoogen. Terlwijl de ondernemers klagen over bestaande of nog dreigende gevaren, hou- cien zij vast aan de verhoogde dividenduitkee- ring, waardoor zij deze gevaren zelf verhoo gen. Deze politiek begrijpen wij niet. Hier be- staat gevaar voor een misverstand, waarvan de Ibetrokkenen zelf de consequenties moeten dragen. Wij zullen maatregeien treffen om er voor te zorgen, dat deze verhoogde winsten op een ibehoorlijke wijze worden besteed. Zeer zeker is het moeilijik en niet prettig voor ons, dat de voorzieninig met grondstoffen en levensmiddelen niet kan geschieden zoo- als dat wel wenschelijk is. Op het oogenlblik is vooral hinderlijk het geibreik aan aardappelen. Br iwordt evenwel bijzondere zorg aan besteed. We zitten nu in een ibeperkingstoestand, die onvermijdelijk is. Het was waarscihijnlijk beter igeweest, als de distribute eerder ter hanid was genomen, dan had men de aanwezige voorraden over een grooteren tijd kunnen verdeelen en dan was het gebrek nu niet zoo groot geweest. Zoo- dra de nieuwe oogst er evenwel is, is het pro- bleem opgelost, omdat Nederland in de be- hoefte aan aardappelen zelf kan voorzien. Spr. wees er verder op, dat voor tal van arti- kelen de toestand voor de Nederlandsche be- volking nu igunstiiger is, dan tijdens den wereldoorlog. 'Het streven is er op gericht bij de verdee ling de grootst mogelijke rechtvaardigheid te betrachten. Dit geldt ook voor de voorziening met grondstoffen. Er komt een verordening, welke beoogt de verwerking van sommige metaalproducten £ian banden te leggen. Dit gelbeurt om te zongen, dat de aanwezige voor raden zoo nuttig mogelijk besteed worden. Sprekende over de lasten. die op het volk rusten, herinnert spreker aan de rede, die de Duiitsehe minister van financien dezer dagen te Weeneir gehouden heeft en waarin deze de opbrengst van de Duitsche belastingen be- sprak. Wanneer Nederland naar verhouding even zwaar foelast Was als de Duitsche bevol- king, zou hier aan belasting opgebraeht moe ten worden een ibedrag van ongeveer 2.3 mil liard gulden, terwijl ide belastingopbrengst over 1940 slechts 900 millioen gulden be- droeg. Voor dekking van de kosten zal men zijn toevluCht nemen niet alleen tot leenin- gen, maar ook tot een verstandige belasting- heffing. Die vermeerdering is ook mogelijk door een strenge controle op al datgene, wat inderdaad belastbaar is. Wat de kolenivoorzieninig ibetreft, produ- ceert Limburg voldoende om de behoefte van geheel Nederland te dekken. Het Buropee sche continent heeft evenwel niet voldoende om zijn geheele behoefte te verzorgen, omdat de aanvoer van Engelsche kolen stop ligt. Duitschland produceer-t ook meer dan het noodig heeft, maar andere landen hebben te weinig of geen kolen. Deze landen moeten dus door de kolenproducenten verzorgd wor den. Nederland kan Idaarbij niet op het stand punt staan, dat het alleen voor zich zelf heeft te zorgen, maar het moet meehelpen in de Europeesche eenheid. EEN DR. GOEDEWAAGENFRIJS. De heer J. Learbuch, algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandsche journa listen heeft in de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van het Verbond de volgende mededeelin-g gedaan: Een vriend van ons, journalisten, een man die nauw verbonden is aan onze persaldus de heer Learbuch heeft mij eenigen tijd geleden medegedeeld, dat hij een belangrijk bedrag ter beschiikking stelt, hetwelk moet worden besteed op een wijze, waardoor de journalist zichzelf erkent ziet als een der dragers en beschermers van het groote cul- tureele volksbezit. De gever van dit zeer belangrijke bedrag heeft mij verplicht zijn naam geheim te hou- den en van de schenking niet eerder mede- deeling te doen dan nadat de positie van den jiurnalist wettelijk zou zijn geregeld. De schenked droeg mij op een vorm te zoe- ken, waarin het door hem beschikbaar gestel de bedrag den journalisten en de joumalistiek in het algemeen overeenkomstig de door hem gestelde voorwaarde ten goede zou komen. De gever heeft zich vereenigd met ons voor- stel een stichting in het leven te roepen, welke jaarlijks omstreeks Kerstmis drie prij zen van 500 gulden uitkeert aan de drie leden van het verbond, die in den zin van het jour- nalistenbesluit over het afgeloopen jaar de beste joumalistieke bijdragen hebben gele- verd in het belang der volksgemeenschap. De beoordeeling geschiedt gezamenlijk door het departement van volksvoorlichting en k\m- sten, het Persgilde en het Verbond van Nederlandsche joumalisten. Voor de eerste maal zullen deze prijzen reeds omstreeks .Kerstmis van dit jaar worden toegekend. Het zal u niet verwonderen, dat de schen- ker van dezen prijs hieraan den naam van dr. Goedewaagetiprijs wenscht te verbinden. Ik hoop, mijnheer de secretaris-generaal, besloot spreker, dat gij zoowel aan de stich ting als aan den naam daarvan uw goedkeu- ring zult willen hechten. DE LOONEN IN HET ZEEUWSOHE LANDBOUWBEDRIJF. Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de provinciale col- lectieive anbeidsovereenkomst, welke de land- bouworganisaties in de provincie Zeeland en de landarbeiders'ibonden voor 1941/'42 hebben afgesloten. Het betreft alle districten van Zeeland te weten Schouwen-Duiveland, St. Fhilipsland, Tholen, Zuid-BeVeland, Noord- Beveland, Walcheren. West en Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. DIRECTE BELASTINGEN. De ontvanger G. van Dijk is verplaatst van het kantoor der directe belastingen en regi- stratie te Oostburg naar het kantoor der directe belastingen, registratie en domeinen te Oud-Beijerland. KA NTOORGEBOUW KEURINGSDIENST ZEELAND. Naar wij. van betrouwbare zijde vernemen heeft het bestuui van den Keuringsdienst Zeeland ter voorziening in een dringende be hoefte aan uitbreiding van kantoorruimte, het cafe ,,Beurs", gelegen aan de Groote Markt te Goes aangekocht. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van Zaterdag 10 Mei 1941 de vrije verkoop van een groot aantal soorten schoenen, welke tot dusverre zonder bon mochten worden verkocht, niet meer is toegestaan en hiervoor derhalve een schoenen- bon dient te worden ingeleverd. Voor deze soorten schoenem zullen aparte schoenen/bonnen worden uitgegeven, welke van de gewone bonnen zijn te cmderscheiden, doordat op de Ibonnen een cijfer ,,2" is gedrukt en zij een andere kleur hebben. Deze bonnen 2" kunnen op de gebruikelijke wijze bij de plaatselijke distrilbutiediensten worden aange- vraagd. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de ibonnen 2" uitsluitend recht geven op het koopen van open sandaletten, opanken, vlechtschoenen, riempjes- of biesjes- sohoenen, witlederen schoenen, Samoa's, raf fia's, alle sclhoeisel met een boventuig van Ieder en een onderwerk van hout of ander vervangingsmateriaal (eventueel met een ach- terlap van Ieder of rubber), alle huispantof- fels, waaraan Ieder is verwerkt, alle textiel- schoeisel met rubber of lederzool, rubberlaar- zen en overschoenen, klompsokken, echt rep- tiellederen schoenen, avondschoenen van zil- vergoud-, goudtorrenleder, laklederen heeren- avowdschoenen met wasdoek hiel, kinderschoe- nen tot en met maat 23 en dat het koopen van gewone schoenen op deze bonnen verbo- den is. Een ibeperkt aantal soorten schoenen kan echter ook thans nog zonder inlevering van een distributiebon bij een kleinhandelaar wor den gekooht. Dit zijn uitsluitend de volgende soorten: spikes, raceschoenen, bokssehoenen en korfibalschoenen, voorts schoenen, welke door of namens den directeur van het rijksbiu- reau voor huiden en Ieder gestempeld zijn met de woorden: afgekeurd schoeisel r. h. 1. en scfaoeisel, waaraan geen Ieder of rubber, noch afval van Ieder of rubber is verwerkt, als- mede strandsandalen met een houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf Iederen riempjes (welke niet breeder mogen zijn dan 1% cm). t De vrijsteMing van de distributieregeling van de na verkregen machtiging van den directeur van het rijksbureau voor huiden en Ieder met de woorden „vrij van bon" gestem peld schoeisel komt dus met ingang van 10 Mei 1941 te vervallen. Voor de met de woorden „vrij van bon" ge stempeld schoeisel zal dus in het vervolg een geldige distributiebon moeten worden inge leverd. if WEER TAL VAN SMOKKELAARS IN DE VAL GELOOPEN. Het smokkelen van levensmiddelen uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Belgie is, schrijft de Pr. Z. Ort., den laatsten tiji verre van gemakkeJijk. Dag en nacht wordt er in dit district nauwlettend controle uitgeoefend door een legertje marechaussee, kommiezen en crisiisambtenaren en hoewel er ong-etwij- feld nog wel smokkelaars door dit net heen- glippen, zullen dit er toch maar heel weinig zijn. De groote voedselschaarsohte in Belgie en de als gevolg daarvan fabelachtige hooge prijzen die er daardoor voor levensmiddelen worden betaald, zijn oorzaak, dat de smok kelaars, aangelokt door de groote winsten, de vele risico's van hun bedrijf aanvaarden. Dat er onder de smokkelaars vele gelegen- heidssmokkelaars zijn, menschen die er op deze wijze iets trachten bij te verdienen. wordt bewezen door het feit, dat er 's Zon- da»gs het meest wordt gesmokkeld. Het zijn haast altijd mannen die hun vrijen Zon- dag daaraan opofferen. Het gevolg daarvan is weer, dat juist op Zondag de buit het grootst is. Zoo ook Zondag j.l. waren, toen de Oostburgsche marechaussee een 10-tal personen heeft aangehouden, alien in het bezit van een partijtje aardappelen, terwijl de kom miezen tot tweemaal toe een partijtje gerst wisten te achterhalen. Onnoodig te zeggen. dat de smokkelwaar in beslag is genomen en dat vervoerders daarvan in plaats van winst, een flinke schadepost kunnen boeken. Doch niet alleen de smokkelaars zijn daar van de dupe, ook de personen, meest land- bouwers, die de levensmiddelen hebben gele- verd aan de smokkelaars. Ook zij worden vervolgd en hun straf zal zeker niet minder zijn. Betreffen bovenstaande gevallen nagenoeg alleen kleine partijtjes, waartegen vanzelf streng wordt opgetreden, ook de smokkelaars in het groot blijven niet buiten schot. Zoo boekte de marechaussee van Oostburg Zater- dagnacht een prachtig succes, door in de om- geving van Oostburg, een grooten vrachtauto van een Beligischen eigenaar aan te houden. De vangst bleek een goede te zijn, daar deze auto boordevol levensmiddelen zat. Uit den wagen 'kwamen te voorsehijn: boonen, erw- ten. gerst, aardappelen, spek en kaas, zoodat de lading een klein kapitaaltje vertegenwoor- woordigde. Was het de bestuurder gelukt daarmede de grens te passeeren, dan zou nij een kapitaaltje verdiend hebben. Nu werd de auto en inhoud in beslag genomen en de bestuurder naar de marechausseekazeme overgebracht. Het gelukte de marechaussee den bestuur der tot een bekentenis te krijgen, waanuit bleek, dat de smokkelwaar was geleverd1 door een landbouwer uit de omgeving van Bres- kens. Het spreekt van zelf, dat ook tegen hem een vervolging wordt ingesteld. Op deze wijze wordt de garage van de marechausseekazeme te Oostburg een ware verzamelplaats, daar er momenteel reeds drie in beslaggenomen auto's met levensmiddelen staan en dat alles binnen een tijdsbestek van twee woken. GESCHENK VOOR HET GEMEENTE- AROHIEF TE MIDDELBURG. Mejuffrou/w M. de Man te Middelburg, heeft den burgemeester voor het gemeente-archietf twaalf gdldepennningen en een grooten zilve- ren inspecteurspenning van het voonmaiige brandiwezen te Middelburg ten gesohenke aan- gelboden. De gildepenningen zijn bijna alle zeldzaam; van den penning van het St. Jans- gilde bestaat, voor zoover bekend, zelfs geen tweede exemplaar. De burgemeester heeft deze bijdrage voor den ihenbouw van Middelburg in dank aan- vaard. (N. R. Crt.) ROOKVERBOD VOOR VELDWACHTERS IN UNIFORM. De waarnemende Commissaris der provin cie Zeeland heeft aan de burgemeesters mede gedeeld, dat de instructie voor de bezoldigde gemeente-veldwachters in deze provincie door hem de volgende aanvullingen zijn aange- bracht, t:w.artikel 3 wordt aangevuld als volgt d. te rooken of rookgerei in de hand te hebben 1. gedurende dienstverrichtingen op straat of in gebouwen en lokaliteiten als theaters, •bioscopen enz. 2. in dienstvertrekken der politie, welke openstaan voor het puibliek; 3. in uniform gekleed op straat binnen de bebouwde kommen; 4. in dienstauto's, met dien verstande, dat bij nachtelijke ritten daartoe door den oudste toestemming kan worden verleend; 5. in uniform gekleed als bestuurder eener (ook particuliere) automobiel; ENGELSOHE LUCHTAANVALLEN. In het afgeloopen weekeinde vlogen wel enkele Engelsche vliegtuigen boven ons land en wierpen bommen omlaag, doch noemens- waardige schade werd niet aangericht en dooden of gewonden zijn niet te betreuren. Het A.N..P. meldt: Een enkel Britsch vliegtuig vloog Dinsdag- nacht boven ons land. De uitgeworpen bom men richtten slechts eenige glasschade aan woonhuizen aan. DINSDAGS EN VRIJDAGS GEEN VLEESCH IN EETGELEGENHEDEN. De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, cafC-, restaurant- en pensionbedrijf heeft bepaald, dat met ingang van Dinsdag voor inrichtingen, waar voor het publiek gereedgemaakte spijzen al of niet voor ge- bruik ter plaatse verkrijgbaar worden gesteld de Dinsdag en 'de Vrijdag van iedere week als vleeschlooze dagen gelden. Op die dagen mogen geen gerechten worden verstrekt met vleesch en/of vleeschwaren dan wel gerechten waarin vleesch en/of vleeschwaren zijn ver werkt. Deze bepaling is mede van kracht voor het verstrekken van wild en gevogelte. DE BR ANDSTOFFENV OORZIENIN G TEN PLATTELANDE. Het Centraal Secretariaat voor land- en tuinibouw had de aandacht van het Centraal Distributiekantoor te 's-Gravenhage geves- tiigd zoowel op de groote moeilijkheden ten plattelande, veroorzaak door het gebrek aan kolen voor kookdoeleinden, als op de wen- schelijkheld van distribute van bagger en persturf. Het Centraal Distributiekantoor heeft thans aan het Centraal Secretariaat voor land- en tuinbouw medegedeeld, dat in verband met de beschikbare hoeveelheid vaste brandstoffen het niet mogelijk is gebleken om in de maand April 1941 nog een of meer bonnen aan te wijzen. Teneinde aan de be hoefte van kookikolen te voorzien, is een aan- vullende regeling getroffen krachtens welke personen, die voor kookdoeleinden uitsluitend op het gebruiik van vaste brandstoffen zijn aangewezen, in aanmerking komen voor een bon voor eCn eenheid. Voor de komende zomermaanden zal een afwijkende regeling worden getroffen. Het iligt voorts in de be- doeling de verbruikers in de gelegenheid te stellen gedurende de zomermaanden een ge- deelte van het brandstoffenrantsoen voor den a.s. winter te betrekken. Tevens zijn ten aan- zien van de zomerbevoorrading met bagger, turf en persturf speciale maatregeien in over- weging, waarbij getracht zal worden aan de moeilijkheden op het platteland zooveel mo gelijk tegemoet te komen. POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gerwezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU TERNEUZEN. We verwijzen onze lezers nog even naar een in dit nummer voorkomende advertentie van het Gewestelijk Arbeidsbureau Terneuzen, Nieuwstraat 20, waarin de openingsuven en de telefoonnummers zijn vermeld. iDe Werkloozenzorg (steunverleening, w°rk- verschaffing, levensmiddelendistributie en B- steun) blijft igehuisvest in het oude gebouw, Schoollaan 10. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Terneuzen verzorgt thans rechtsstreeks de "cemiddeling ir. ce gemeenten Terneuzen, Axe!, Zaamslag en Hoek, terwijl voor de overige gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen bijkantoren zijn ge vestigd in de gemeenten Hulst, Sas van Gent en Oostburg. In de gemeenten die op grooten afftand van het Gewestelijk Arbeidsbureau of zijn bijkantoren zijn gelegen, zullen weke- liikscb zitdagen worden gehouden. OPBRENGST COLLECTE WINTERHULP NEDERLAND. De collecte ten bate van Winterhulp Neder land, welke gehouden is op 2 en 3 Mei, heeft in de navolgende gemeenten opgebracht: Aardemburg 131,23; Axel 136,45; Bier- vliet 51,82; Breskens 155,85; Cadzand 18,85; Clinge 100,28; Graauw en Langen- dam 30,48; Groede 58,49; 'Hoek, 64,16; Hontenisse 60, Hoofdplaat 26,76; Hulst 82,73; Nieuiwvliet 15,49; Oostburg 144,33; Overslag /8.09; Philippine 46,26; Retran- chement 11,64; Sas van Gent 90,69; Schoon- dijke 67,52; Sluis 80,32; St. Jansteen 69,30; Terneuzen 217,52; Waterlandkerkje 54,37; Westdorpe 32,IJzendijke 67,06; Zaamslag 42,21; Zuiddorpe 22,94 en Zuid- zande f 46,41. De opbrengsten van de colieoten te Koe- wacht en Vogeliwaarde is nog niet bekend. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorloigstijd deelt mede, dat weder eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkom- stig van frauduleuze slachtingen, voor ge- ruimen tijd van het verkrijgen van een toe- wijzing van vee en vleesch door de Nederland sche veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Het zijn o.m. de slagers: J. de Klerk, Mid delburg, Langeviele 21; C. van Fraaijen- hove, Terneuzen, Zaamslag A 81 en A. van Kerkvoort, Zaamslag C 76. Tegen deze slagers is proces-verbaal opge- maakt. BROODDISTRIBUTIE. Het rantsoen verhoogd. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landlbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de dis tribute van brood. ZooaLs bekend. is in veilband met de aard- appelendistrifoutie vanaf 28 April het brood- rantsoen tijdelijk verhoogd door inkorting van de distrdlbutieperiode van 7 tot 6 dagen, hetgeen neerkomt op een verhoogimg van het normale rantsoen met 48 gram per dag. Be sloten is thans, ter aanwulling van het aard- appelrantsoen, nogmaals een extra brood- rantsoen te verstrekken. Aangezien het nog maals inkorten van de distributieperiode op techniscbe ibeiziwaren stuit, zal dit extra rant soen verstrekt worden door het aaniwijzen van een extra bon van de broodkaart voor de verbruiksperiode van 4 Mei j.l. tot en met 24 Mei a.s,, dat is dus een periode van 3 weken. Gedurende die periode wordt derhalve 2000 gram brood extra beschikbaar gesteld, dat is dus een extra rantsoen van 95 gram per dag. Aangeizien het vanzelfsprekend niet in de bedoeling liigt naast dit extra rantsoen van 95 gram per dag ook nog de rantsoenverhoo- ging van 48 gram per dag door inkorting van de distributieperiode te bandhaven, wordt de voor den broodlbon geldende verbruiksperiode weder van 6 op 7 dagen gebracht. De loopen- de met ,,16" igenumimerde bon van de brood kaart geldt derhalve voor de verbruiksperiode van Zondag 4 Mei tot en met Zaterdag 10 Mei in plaats van tot en met Vrijdag 9 Mei. Het koopen op dezen bon blijft geoorloofd tot en met Woensdag 14 Mei. De volgende bon wordt geldig verklaard met ingang van Zon dag 11 Mei a.s. Met ingang van heden tot en met Zater dag 24 Mei geven voorts de met „18" genum- merde bonnen van de broodkaart elk recht op een extra rantsoen van 100 gram brood of 1 rantsoen gebak. Het koopen op dezen bon is geoorloctfd tot en met Woensdag 28 Mei. DE NIEUWE BOTER- EN VETBON. In de periode van Donderdag 8 Mei tot en met Zondag 25 Mei zullen 2 bonnen van de boter- en vetkaart worden aangewezen, recht gevende op het koopen van boter of margarine. In verband met technische moeilijkheden wordt thans een bon aangewezen en zal in den loop van de volgende week de tweede bon worden bekend gemaakt. Nr. 15 van de boterkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter en Nr. 15 van de vetkaart op V2 pond boter of pond margarine. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op bon 15 van de vetkaart geen boter met reduc- tie beschikbaar wordt gesteld, hetgeen wCl het geval zal zijn met de bon die de volgende week zal worden bekend gemaakt. DE NIEUWE VLEESCHBON. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landlbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Aangezien'in de praktijk gebleken is, dat het moeilijkheden oplevert, indien de bonnen van de vleeschkaart worden aangewezen voor een verbruiksperiode van zestien dagen, is thans de volgende regeling getroffen. De bonnen van de vleeschkaart zullen wor den aangewezen voor een verbruiksperiode van 8 dagen, terwijl de hoeveelheid vleesch of vleeschwaren, welike per bon gekocht kan worden, een half rantsoen zal taedragen. Het totaal beschikbare vleesehrantsoen gedurende een tijdVak van 16 dagen blijft hierdoor dus ongewijzigd. Voor het koopen van een rantsoen vleesch van 100 gram of een rantsoen vleeschwaren dienen in den vervolge twee bonnen van de vleeschkaart te worden ingeleverd. De met ,,een rantsoen vleesch" en ,,een rantsoen vleeschwaren" gemerkte bonnen olij- ven rec'ht geven op een rantsoen vleesch of vleeschwaren. De wisselbon voor ,,een kwart rantsoen vleesch" blijft recht geven op een kwart rantsoen. Bovenstaande regeling was noodzakelijk, omdat het in de praktijk niet wel mogelijk is de slagers voor zestien dagen ineens te be voorraden, hetgeen o.a. verband houdt met de gebruikelijke weekmarkten. Met ingang van Woensdag 7 Mei zullen voorts op de bonnen van de vleeschkaart be- halve verduurzaamde kip, ook verduurzaamde eend, gans en kalkoen voorzoover voorradig, verkrijgbaar zijn. Gedurende het tijdvak van Woensdag 7 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. geeft elk der 4 met ,,14 vleesch" gemerkte bonnen van dr vleeschkaart recht op het koopen van een half rantsoen (50 gram) vleesch, been inbegrepen, of een half rantsoen Vleeschwaren. De met ,,14 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een half rantsoen vleeschwaren. Het koopen op deze bonnen is voorts nog toegestaan tot en met Zaterdag 17 Mei a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per twee bonnen van de vleeschkaart kan worden ge kocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of ge- kookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoor- ten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakiworst, 125 gram voor lever- arti'kelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst, of 100 gram kip, eend, gans of kalkoen in blik of in glas, alsmede door be- vriczing verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. DE DISTRIBUTEE VAN SCHOEISEL UITGEBREID. Aparte bonnen voor schoenen, waar aan rubber en hout verwerkt is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3