Buitenland machtigen, staat dus een stok achter de deur: niet verschij nen geen persoonsbewijsgeen persoonsbewijs in overtreding. Men ham- delt dug in eigen belang en bespaart zich moeilijkheden, wanneer men zijn dagelijksche bezigheden een wijle onderbreekt eti even tijd neemt voor zijn persoonsbewijs. Op de werkgevers rust de verplichting, hun werknemers tot dezen gang naar de secretarie in de gelegenheid te stellen. Volgens artikel 1638c van het burgerlijk wetboek behoudt de arbeider zijn aanspraak op het naar tijdruimte vastgesteld loon voor een korten, naar billijk- heid te berekenen tijd, wanneer hij tengevolge van de vervulling eener door de wet of over- heid, zonder geldelijke vergoeding, opgelegde verplichting, die niet in zijn vrijen tijd kan geschieden, verhinderd is geweest zijn arbeid te verrichten. Wanneer dus de werknemer wordt uitgenoodigd tijdens zijn werktijd ter secretarie te verschijnen, is de werkgever ver- plioht hem daartoe, zonder inhouding van loon, in de gelegenheid te stellen. Een quaestie van geven en nemen dus. Eens om de vijf jaren geve en neme men even tijd voor het persoonsbewijs. DE FOTO'S VOOR DE PERSOONSBE WIJZEN. Men zorge ervoor, dat zij aan alle easqhen volidoen. Mien meldt van bevoegde zijde: Nu door verscheide gemeenten een begin wordt gemaakt met de uitreiking van per soonsbewijzen, moge ernstig de aandacht worden gevraagd voor de eischen, waaraan de foto's, waarmede het persoonsbewijs zal worden voorzien, moeten voldoen. Deze eischen zijn vermeld in artikel 15, eerste lid, van het Uitvoeringsbesluit persoonsbewij- zen I. Hoewel dit uitvoeringsbesluit bij zijn verschijnen in de bladen in zijn geheel is op- genomen, meenen wij goed te doen, de bepa- lingen betreffende de foto's hier nogmaals te laten volgen en eenige daarvan van een aanteekening te voorzien. De twee geheel gelijke foto's, welke door den opgeroepene worden ingeleverd, moeten aan de volgende eischen voldoen: 1. Afmetingen nauwkeurig 3% cm breed, hij 4% cm hoog; 2. De foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven; 3. De foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weergeven; 4. De afbeelding van het hoofd moet 2 cm in doorsnede of grooter zijn; 5. De foto moet den afgebeelden persoon half en face en half en profil (zoogenaamd driekwart naar rechts toonen, zoodanig, dat het linkeroor duidelijk en geheel zichtbaar is; 6. De beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of zgn. kunstfoto's; 7. De foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven; 8. Gelijkmatige (z.g.n. egale) kleur, witte, althans lichte achtergrond; 9. De foto mag geen nevenafbeeldingen bevatten (geen andere personen, huis, land- schap, hond, enz. 10. De foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten; 11. De acherzijde van de foto moet zijn van wit of roomkleurig (chamois), geheel bianco papier, zonder stempelafdruk, opdruk of anderszins. Volledigheidshalve zij vermeld, dat in het tweede lid van genoemd artikel het gebruik van zoogenaamde fotomaton of polyfoto's is verboden. Het meerendeel van deze bepalingen vraagt geen nadere toelichting. Blijkens vele inge- komen brieven schijnt echter het bepaalde onder 4 niet geheel duidelijk te zijn en is men in twijfel, of met de doorsnede van het hoofd de horizontale dan wel de verticale doorsnede wordt bedoeld. Wil men in alle voorkomende gevallen den zekersten en veiligsten weg volgen dan zorge men dat de kleinste door snede van het hoofd altijd tenminste 2 cm is. En wil men iedere moeilijkheid met betrek- king tot de vereischte afmeting voorkomen, dan make men gebruik van de vrijheid, de genoemde minimum afmeting te overschrij- den, door het hoofd, binnen de grenzen aan de to tale afmeting van de foto van 3M> X 4%, zoo groot mogelijk te reproduceeren. Het voorschrift onder 5 vereischt, dat het linkeroor duidelijk en geheel zichtbaar is. Bij het fotografeeren van vrouwelijke personen, die gewend zijn het kapsel over diet oor te dragen, moet er op worden gelet, dat het haar zoodanig boven en achter het oor wordt terUggelegd, dat aan bovenstaande eischen kan worden voldaan. Het bepaalde onder 7 is met die eischen in geen enkel opzicht :n strijd. Met den achtergrond, waarover onder 8 wordt ggsproken, wordt niet de achter- ot ommezijde van de foto bedoeld. Een witte, althans lichte achtergrond is voorgeschreven om daartegen de afbeelding zoo scherp moge lijk te doen afsteken. De achter- of omme zijde van het fotopapier, genoemd onder 11, mag geen stempelafdruk, opdruk of anders zins, b.v. watermerk vertoonen, zij is bestemd voor den vingerafdruk, welke door de aan- wezigheid van dergelijke merkteekenen in of op het pier aan duidelijkheid zou inboeten. Wij vertrouwen, dat na deze toelichting geenerlei twijfel zal blijven bestaan, omtrent de interpretatie van de eischen, welke aan de foto's voor de persoonsbewijzen zijn ge- steld. Mocht, onverhoopt, nog verduidelijking noodig zijn, dan vrage men inlichtingen aan de bevoegde instanties. Willen de ambtenaren, die voor de uitrei king van de persoonsbewijzen zijn aangewe- zen, hun belangrijke en omvangrijke taak op vlotte wijze kunnen uivoeren, dan mag er door het inleveren van ondeugdelijke foto's geen stagnatie in hun werkzaamheden ont De omvang van een taak, waarbi zes en een half millioen persoonsbewijzen moeten worden gedistribueerd. moge slechts door ingewijden zijn te overzien, het belang daar van raakt een ieder van ons en eischt ons aller medewerking. HOLLE STEEN VOOR VLOEREN EN DAKEN. Men meldt van bevoegde zijde aan de Prov. Z. Crt. Hout is schaarsch en duur en moet daar- om steeds meer plaats maken voor andere producten. In de toekomst zal bij den bouw van vloeren, zolderingen en dakcocistructies holle baksteen een steeds grootere toepassing vinden. De grondstoffen ervoor zijn in vol doende mate hier te lande aanwezig, liet pro duct kan bij de huidige hooge houtprijzen con- curreeren met dit artikel en de toepassings- mogelijkheden zijn vele. De holle steen dateert van lang voor den oorlog en is dus niet een kind van den nood, maar kon toen wegens zijn hoogen prijs niet de plaats van hout innemen. Slechts in be paalde gevallen, namelijk daar waar aan ge- luids- en warmte-isolatie hooge eischen wer- den gesteld, vond hij aanwending, bijvoor- beeld bij den bouw van ziekenhuizen. Het Het rijwiclplaatje bclioort tot het verlcdcn. Het nu overbodig Steworden rijwielmerk wordt onniiddellijk verwijderd. (Foto Polygoon) zijn voornamelijk dakpanfabrieken, welke het product thans vervaardigen. Behalve de reeds genoemde voordeelen boven hout zijn holle baksteenen minder aan krimpen onderhevig dan hout. Nadeelen zijn het zware gewicht en de geringere vocht- werende eigenschappen, waardoor bij buiten- constructie speciale maatregelen noodig zijn. Om een goede aanhechting van specie te verkrijgen, zijn de steenen geribbeld. Voorts zijn zij meestal voorzien van een richel, welke dient om samen met die van de volgende steen ruimte te geven voor wapening en tevens de bekisting te vormen voor het maken van een betonbalik. Door deze balk krijgt het geheel dragend vermogen. Daarbij kan ar beid bij den bouw zelve worden bespaard door van te voren op de werkplaats de steenen aaneen te metselen tot liggers van de ge- wenschte lengte. Voor holle baksteen mag worden toege- past, moet hij voldoen aan wettelijk voor- geschreven keuringseischen, o.m. de druk- vastheid betreffende. Er worden steenen in den handel gebracht, speciaal geschikt voor dakconstructies. Deze zijn voorzien van groeven of uitsteeksels, waaraan de dakpan- nen haken. Gebruik van hout is dan over- bodig. QUITANTIE- EN VERREKENVERKEER MET DUITSCHLAND. Met ingang van 1 Mei a.s. zullen post- quitantiezendingen, verrekenzendingen en rverrekenpakketten naar Duitschland weder zijn toegelaten (maximum bedragen f 500 resp. Rm. 800), overmaking der gelden uit sluitend per postwissel. Met het Protectoraat Bohemen en Moravie wordt, met ingang van denzelfden datum, in beide richtingen het postwisselverkeer her- opend (max.-bedragen 500 resp. kr. 6500). De herleidingskoers voor postwissels naar Bohemen en Moravie bedraagt kr. 100 r= f 7,60. DE ORKESTEN EN PERSONEN VAN JOODSCHEN BLOEDE. Met ingang van 15 Mei a.s. zullen de Joden, die volgens rverordening reeds maanden ge leden van hun funotie hadden moeten worden ontheven, uit de Nederlandsche gesubsidieer- de orkesten worden ontslagen. Ter voor- koming van technisohe moeilijkheden kunnen Joodsche orkestleden nog na dien datum ge- handlhaafd worden, indien het winterspeel- seizoen van het betreffende orkest eerst na 15 Mei eindigt. In verband met dezen maatregel heeft de secretaris-generaal van het departement van ivolksvoorlichting en kunsten gezocht naar een oplossing om de ontslagen orkestleden in de gelegenheid te stellen als musicus werk- zaam te blijven. Daartoe is overleg gepleegd met de Joodsche cobrdinatie-cpmmissie, die het voorstel om te komen tot de stichting van een Joodsch orkest wil steunen en pogin- gen in Ihet werk stelt, de Joodsche orkest leden in een uitsluitend Joodsch orkest onder te brengen. Met de leiding van dit orkest zal Albert van Raalte worden belast. Het zal te Amsterdam worden gevestigd. De ooncer- ten door dit orkest te geven zullen uitslui tend door Joden kunnen worden bezocht. POS, DE NIEUWE CONSUMPTIEVISCH. Een groot aantal artoeiders vindt op het oogenblik in de haven van Spakenburg werk in het sorteeren van Pos, een klein vischje, dat vroeger als vrijwel waardeloos werd be- schouwd, en gebruikt werd voor het vervaar digen van vischmeel. Deze Pos blijkt vrijwel uitermate geschikt te zijn als voedsel voor den mensch, hoewel de vele graten wel en- kele moeilijkheden opleveren. De Pos wordt, na gesorteerd te zijn,, gezouten en gerookt, terwijl ze ook op de wijze van gemarineerde haring, in potten wordt verduurzaamd. Aan het station Baarn komen thans dagelijks groote partijen Pos ter verizending uit Spa kenburg aan. Ook wordt de pos naar Belgie uitgevoerd, hiertoe wordt de visch in vaten verpakt. Nu de vangst op snoekbaars tijdelijk stil staat vormt de pos een welkome bron van in- komsten voor visschers en handelaren. KAMPEERDERS KUNNEN OP BOERDE- RIJEN OVERNACHTEN. De A.N.W.B. schrijft: Het bericht, dat het verboden is tusschen 12 en 4 uur 's nachts in tenten verblijf te houden, heeft vele tienduizenden kampeer- ders teleurgesteld. De A.N.W.B. heeft onmid- dellijk stappen ondemomen om een verzach- ting van deze bepaling te verkrijgen en nog steeds koestert de bond hoop, dat het kam- peeren dit jaar, zij het dan onder bepaalde voorwaarden en in beperkte mate, mogelijk zal zijn. Daar het kampeerseizoen nu op handen is, moesten evenwel maatregelen worden ge- nomen om het den talrijken kampeerders mogelijk te maken een frisschen neus te halen in bosch en heide, aan zee of aan de plassen, ook indien het bovenbedoelde verbod zou blijven gehandhaafd. De toeristenbond heeft zich daarom ge wend tot een aantal boeren, die in de omstre- ken van kampeerterreinen wonen, met het verzoek den trekkers gedurende den nacht onderdak te willen verschaffen in stallen, schuren, deelen of op zolders. Het stemt tot voldoening, dat allerwege de gevraagde gastvrijheid grif is toegezegd. Het zal daardoor mogelijk zijn zooals gewoonlijk de tent op te slaan op een van de mooie plekjes van ons land en dan den nacht door te brengen onder een solide dak, waardoor aan de bedoeling van den spertijd is voldaan. Het spreekt vanzelf, dat de hier bedoelde nachtverblijven zeer eenvoudig zijn. In den regel zal de kampeerder niet meer mogen verwachten dan een schuur of een stal met een dikke laag stroo. Een goed kampeerder heeft hieraan echter ruim voldoende. Bij verscheidene kampeerterreinen zijn af- zonderlijke nachtverblijven gevonden voor vrouwelijke en mannelijke kampeerders. Na dere mededeelingen omtrent de ligging van deze kampeer-boerderijen, het aantal per sonen, dat zij kunnen herbergen, de vergoe ding (die steeds zeer laag is gehouden), e d. zullen binnenkort door den A.N.W.B. worden bekend gemaakt. De aandacht dient erop te worden geves tigd, dat in het algemeen slechts onderdak wordt verleend aan kampeerders, die in het bezit zijn van een geldige kampeerkaart, uit- gegeven door de afdeeling Ned. Kampeer- kaarten Centrale van den A.N.W.B. Deze kampeerkaarten zijn verkrijgbaar voor alle te goeder naam en faam bekend staamle per sonen. Aanvraagformulieren worden door den A.N.W.B. op aanvraag toegezonden. DE ONDERPOOTEN VAN RUNDEREN. De Staatscourant van Maandag bevat een Afvallenbesluit 1940 II van den secretaris- generaal van landbouw en visscherij betref fende onderpooten van runderen. In dit besluit, dat Dinsdag in werking is getreden, is o.m. bepaald, dat ieder ver- plicht is alle te zijner beschikking staande onderpooten van runderen te bewaren en op aanvrage ter beschikking te stellen van den houder van een door het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd afgegeven vergunning. De onderpooten van runderen moeten door den houder tot het oogenblik van de ter be- schikkingstelling in luchtige, koele en don- kere ruimten worden bewaard. Zij moeten, ontdaan van huid, spieren, vuil, ijzerdeelen en andere niet tot den hoef be- hoorende bestanddeelen, op eerste aanvrage ter beschikking worden gesteld van den hou der van een vergunning, als hiervoor bedoeld, of de door dezen aangewezen personen of lichamen. Aan een vergunning, als hierboven bedoeld, kunnen alle voorwaarden worden verbonden, welke het rijksbureau wenschelijk acht om te waarborgen, dat de onderpooten doeltreffend worden ingezameld en benut. De vergunninghouders zijn verplicht aan de houders van onderpooten van runderen een vergoeding te betalen van 0,75 per vier stuks. DIENSTTIJD LAGER ONDERWIJS. Bepaald is, dat als diensttijd, bedoeld in arikel 3, eerste lid, van hoofdstuk V, par. 1, van bijlage C. van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1934, mede in aanmerking komt de diensttijd, als onder- wijzer doorgebracht aan van rijkswege gesub- sidieerde bijzondere lagere landbouwscholen. HERORIKNTEERING OVER DEN LANDBOUW. Eenigen tijd geleden is een commissie ge- vormd van landbouwdeskundigen, voor- komend uit de kringen van Nationaal Front, De Nederlandsche Unie en het voormalige Landbouw en Maatschappij, welke commis sie thans met hare voorstellen is gereed- gekomen. Deze voorstellen betreffen de sociale ordening, het bodemvraagstuk, de marktordening en den corporatieven opbouw van den landbouw. De rapporten zullen dezer dagen in de officieele organen van de genoemde bewegin- gen worden afgedrukt. pens te vernietigen; in een eerste bericht /erd slechts van vier op den grond vernielde /liegtuigen gesproken. Voorts schoot een i mitsche mijnenveger voor de Noorsche kust nog een Britschen bommeiiwerper van het Uristol-Blenheimtype neer. iMEXICAANSOHE SCHEPEN IN GENUA IN BESLAG GENOMEN. S.P.T. meldt uit Mexico: i Padilla, de Mexicaansdhe minister van Ibuitenlandsche zaken, heeft Dinsdagavond (medegedeeld, dat de Mexicaansche zaakge- lastigde te Rome bij de Italiaansche regeering Iheeft geprotesteerd tegen inbeslagneming van de drie in de haven van Genua liggende IMexicaansche schepen. Deze in beslagneming Vs geschied als een represaille voor het con- ifisceeren van tien Italiaanshe schepen in Mexico. De minister verklaarde voorts, dat een antwoord-nota aan de Italiaansche regeering is gezonden, waarin het Mexicaansche stand- (punt uiteengezet wordt. DE KWESTIE VAN DE AMERIKAANSCHE KONVOOIEN. De senaatscommissie voor buitenlandsche hangelegenheden heeft met 13 tegen 10 stemmen geweigerd het voorstel den senaat (voor te leggen, dat de samenstelling van kon- Vobien zonder toestemming van het Gongres pnmogelijk zou maken. Hiermede is de poging der senatoren Tobey en INye verijdecd om de samenstelling van konvooien van de toestemming van het Congres afhankelijk te stellen. ENGELSOHE SCHEPEN IN DE BAAI VAN SOEDA BESTOOKT. In den strijd tegen de Britsche transport- vloot in 'het Oosten der Middellandsche Zee hebben, naar het D.N.B. Woensdag vernam, Duitsche vl'iegtuigen wederom goede resul- taten kunnen bereiken brj een aanval boven de golf van Soeda (Kreta). Door bomtreffers werden drie schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 27.000 ton, waaronder een tankschip van 13.000 ton, ernstig beschadigd. DE AANTALLEN IN DEN OORLOG. DE BRITSCHE VLIEGTUIGVERLIEZEN. De Britsche vliegtuigverliezen, die bij de gevechtshandelingen in den nacht van Dins dag op Woensdag zijn ontstaan moeten nog met drie bombardementstoestellen worden verhoogd, zooals uit later binnengekomen ■berichten blijkt. Een der lichte Duitsche ge- vechtsvliegtuigen slaagde er in op twee vijandelijke vliegvelden zes Britsche bom- •menwerpers door voile treffers en boordwa- Het is niet gemakkelijk zich een zeer hel- dere voorstelling te vormen van getallen in dezen oorlog. Churchill heeft Woensdag in het Lagerhuis onthuld, dat het Engelsche expeditieleger in Griekenland ongeveer 60.000 man beliep, waaronder een Australische en een Nieuw-Zeelandsche divisie en dat daar van naar de op het oogenblik van Churchill's mededeelingen ontvangen berichten drievier- de weer was ingescheept. De mogelijkheid, dat het er meer zouden zijn, werd hiermede open gelaten en Churchill meende ook op een desbetreffende ivraag te kunnen antwoorden, dat de ingescheepte soldaten waarschijnlijx op hun bases waren teruggekeerd. Voorzoo- ver de qijfers de strekking hebben om de be- teekenis van de krijgsbedrijven in den Balkan ■te verkleinen, moeten zij hun doel missen. De beteekenis van de Duitsche successen kan moeilijk worden onderschat. Maar het is toch wel interessant om de beteekenis van het getal in den tegenwoordigen oorlog eens inader te bezien. Hoe de numeriekq voorstel- lingen uiteen kunnen loopen blijkt uit het contrast met de oorspronkelijke schattingen ivan het (Britsche expeditieleger, welke tot 1200.000 waren gegaan en van de Britsche tverliezen, welke door de Giornale d'ltalia op 124 April reeds op 30.000 werden becijferd als lalleen reeds op de schepen verloren gegaan. Als men verder in het oog houdt, dat de Grieksche expeditie aan het z.g. Nijlleger is ■onttrokken en dat van Britsche zijde de nood- zaak tot ontruiming van de Libysche pro- ivincie Cyrenaica is toegeschreven aan de Verzwakking van het Nijlleger ten behoeve (van het Grieksche front, dan krijgt men. de Engelsche mededeelingen omtrent den om- vang van de Grieksche expeditie en omtrent de ontblooting van het Libysche front combi- neerende, een indruk van de numeriek oor- spronkelijk geringe sterkte van het Nijlleger. De Engelsche opgaven zijn in zoover met ielkaar in overeenstemming, dat Churchill in zijn radiorede van Zondagavond de troepen. die indertijd den opmarsch in de Libysche woestijn volbracht hadden, op weinig meer dan twee divisies, zijnde ongeveer 30.000 man, stelde, blijkens de verslagen van de rede, die ons thans in de Duitsche pers ter beschikking staan. Vergelijkt men hiermee dan weer de Italiaansche schattingen ;an de vijandelijke verliezen in Cyrenaica ter hoogte ivan 20.000, te weten het tienvoudige van de Engelsche opgave van 2000 (Mussolini in zijn redevoering van 23 Februari j.l.) dar, zou men tot een afzonderlijk ongunstige verhou- ding tusschen oorspronkelijk contingent en verlies komen, ten ware men den aanvanke- lijken omvang van het Nijlleger veel hooger neemt, wait de Italianen dan ook doen. Zij becijferden de tegenover hen in Libye ge- plaatste strijdkraohten op eenige honderd- duizenden. De Duitsche pers daarentegen is weer geneigd het Nijlleger, met inbegrip van de propaganda, die men er indertijd aan ver bonden heeft om de levensmiddelenschaarsch- te in Engeland meer aanvaardbaar te maken, te beschouwen als een ..grooten bluf". (Frankfurter Zeitung). Men ziet hieruit, hoe moeilijk zich een in druk laat verSchaffen van de aantallen, die met dezen oorlog gemoeid zijn. De aard van de moderne strijdvoering wijst echter in het algemeen in de richting van betrekkelijk ge ringe aantallen. In de vertiouding tusschen man en materiaal is een duidelijke verschui- ving ingetreden naar de zijde van het laatste gemiddeld genomen commandeert een man meer materiaal dan in eenigen vorigen oorlog. Dit heeft de productie in het achterland van zoo overwegend belang gemaakt en veroor- zaakt, dat alleen nog groote industriestaten of eombinaties van deze elkaar partij kunnen geven. (Duitschland had het zich door de noodomstandigheden reeds lang tot taak ge maakt zich op deze militaire ontwikkeling ,voor te bereiden; zijn opgave was het aan een numeriek uiterst gering leger binnen de perken van Versailles de grootst mogelijke kracht te geven. Ook de jongste voorbeelden getuigen van hetzelfde; het zouden nooit massale legers kunnen zijn, die per schip over den riskanten zeeweg tusschen Sicilie en Tripolis of per transportvliegtuig naar Libye werden over- gebracht. Reeds het offensief in het Westen moet volgens de Duitsche opgaven, gerekend naar de schaal der operaties, met betrekkelijk beperkte aantallen mansohappen ten uitVoer zijn gebracht. Ook het gevechtstooneel op den Balkan was bij uitstek het terrein voor een geperfectionneerd materiaal ter beheer- scihing van natuurlijke moeilijkheden, waar- tegenover massale legers op zich zelf mach teloos zouden staan. Ook de vendedlgers in het Zuidoosten heb ben voor de opgave gestaan met hun betrek kelijk geringe aantallen het grootste effect te bereiken. In het bijzonder de Grieken hebben melt hun kleine leger een half jaar lang den druk van een sterken tegenstander uitgehouden, hetgeen aanvankelijk groote verrassing heeft gewekt en tenslotte ook de voile erkenning van den Duitschen kant ge vonden heeft, waar men meer dan ergens landers de beteekenis daarvan beoordeelen kan. Dit is alleen mogelijk geweest, doordat zij de lessen van den modemen oorlog tijd'ig ter harte hebben genomen onder de vooruit- ziende militaire leiding van Metaxas. Zoo konden zij de natuurlijke defensieve moge- lijkheden van hun land aanvullen met de vindingen van de nieuwste vestingttech- niek. Voor een klein volk als het Grieksche jnoet dit een geweldige materieele inspan- ning zijn geweest. Ook de woesbijnoorlog vertoont in zijn groote ruimtelijke uitge- strektheid het beeld van den kwalitatief hoogstaanden inzet op afzonderlijke punten. Pat geeft dezen strijd tevens het wisselende ibeeld van heen- en teruggang, nadat de be- Blissing op een enkel punt is afgedwongen, het beeld waarvan wij gedurende de laatste maanden getuigen zijn geweest. (N. R. Crt.) BERLIJN GISPT DE ZWITSERSGHE PERS De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde: Het is eenigszins in het oog geloopen, dat de radio-uitzender van Rome zich dezer dagen hevige en uitvoerige critiek op de Zwitser- sche pers en in verband daarmede op de Zwitsersche politiek heeft veroorloofd. Soortgelijke critiek is op zich zelf niets nieuws. Het spreekt van zelf, dat de hou- ding der Zwitsersche pers, welke nog geheel geschoeid is op de vroegere democratische leest, in de totalitaire landen voortdurend ergernis moest wekken. Deze ergernis is in Duitschland reeds herhaaldeljjk tot uiting gebracht, waarbij men in overeenstemming met de nieuwe beginselen op dit gebied de regeering voor de persuitlatingen verant- woordelijk stelde en aldus tot de eonclusie kwam, dat de Zwitsersche politiek niet te strooken viel met een zuivere neutrale hou- ding. Daarbij wordt in het buitenland wel eens de veronderstelling geuit, dat bij deze ontevredenheidsbetuigingen Duitschland de leiding had en Italie de tweede viool speelde. Het treft daarom dat ditmaal Italie het ini- tiatief heeft genomen. In antwoord op een vraag verklaarde men hier van ingelichte zijde, dat ook Duitschland zich dagelijks over de Zwitsersche pers en dus ook over de Zwitsersche houding in het algemeen blijft ergeren. Dat dit in den laatsten tijd wat minder aan den dag Is getreden komt uit sluitend voort uit de omstandigheid, dat het Duitsohe rijk op het oogenblik belangrijk zorgen heeft. Dr. Karl Megerle, de diplomatieke mede- werker van de Borsenzeitung, noodigt Zwit- serland uit om uit de Zuidslaviache catastro phe een les te trekken en eindelijk in te zien, waarheen het kan leiden, indien tusschen de buitenlandsche politiek der regeering en de binnenlandsche van pers en openbare meening een levensgevaarlijke tegenstelling bestaat, indien men het woord laat aan de straat en een regeering toelaat, dat de be- volking door anti-Duitsche invloeden tot zelf- moord ten aanzien van den eigen en den wereldtoestand wordt gebracht. Megerle wijst erop, hoe belangrijke dag- bladen, partijen, organisaties en individuen in Zwitserland voortgaan partij te trekken voor de vijanden van Duitschland en Duitsch land uit te dagen. „De vijanden van Duitsch land worden", naar Megerle schrijft, ,,ver- heerlijkt, de vrienden vervolgd. Zoo is een moreele terreur begonnen tegen de Zwitser sche journalisten, die kort geleden de gasten waren van Duitschland. Men heeft hen wil len wraken door hen ,,pelgrims naar Duitsch land" te noemen. Megerle keert zich vooral tegen den naar Zwitserland uitgeweken theoloog prof. Karl Barth. Barth trekt rond, zoo schrijft hij, om in overvolle zalen onder ,,theologisch-kerke- lijken dekmantel" tegen Duitschland te ijve- ren. De betrekkingen van dezen theoloog en het derde rijk zijn bekend. Als desondanks de Zwitsersche autoriteiten het hem en ande- ren mogelijk maken tegen Duitschland te ageeren heeft het geen zin meer verder met de Zwitsersche pers of andere instanties te twisten over het begrip neutraliteit. Mien moet constateeren, dat klaarblijkelijk de krachten de overhand hebben behaald, die den indruk willen wekken, dat Zwitserland een provinciaal wil zijn in het nieuwe Europa en een vijand van Duitschland. ,Op gelijke wijze", gaat Megerle door, ,,is het proces der vernieling van de neutraliteit, van het vertrouwen en van den roep in zake de buitenlandsche politiek ook in andere lan den begonnen." Ieder verstandig Zwitser weet, dat de toestand van zijn land op geen enkel gebied zoo is, dat men zich deze weelde zou kunnen veroorloven. ,,Het zakenleven is zoo moeilijk geworden", merkt Megerle ten slotte op, ,,dat geenerlei zich verschuilen achter democratische vrij heid, geen gezochte uitleg van de neutraliteit. zeker niet het onderscheid tusschen de cor- recte houding der regeering en de z.g. niet bindende houding der publieke meenings- uitingen kunnen worden aanvaard, maar dat voor Zwitserland als geheel geldt. wat Bis marck eens van vensterruiten zeide, die door enkelingen worden ingeworpen, door alien duur moeten worden betaald. DE MOGELIJKHEID VAN HET OVER- VLIEGEN VAN JACHTVLIEGTUIGEN OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Het Zwitsersche Persagentschap meldt uit Londen: De Times wijdt heden een beschouwing aan de mogelijkheid jachtvliegtuigen rechtstreeks over den Atlantischen Oceaan naar Enge land te laten vliegen. Het blad is daarbij van meening, dat men het zou kunnen pro- beeren, dat de route zou moeten loopen over Newfoundland, Groenland, IJsland en even tueel ook Ierland. „Het groote nadeel", aldus de Times, „is edhter, dat de actie- radius van jachtvliegtuigen ongeveer 1000 km bedraagt. Deze zou dus eerst moeten worden vergroot". Het blad acht dit echter technisch mogelijk door het inbouwen van tijdelijke reserve-benzinetank, waardoor een grootere hoeveelheid vloeibare brandstof zou kunnen worden meegevoerd. DE STAKINGEN IN DE VER. STATEN. President Roosevelt is Zondagavond van een weekeind-uitstapje met de Potomac vroe ger te Washington teruggekeerd, in de hoop dat door zijn aanwezigheid de bemiddeling van het federale arbitragebureau in de sta king der kolenwerkers in de Alleghanies suc- ces zou hebben. Des avonds laat mislukten de onderhandelingen echter weer. In welingelichte kringen verwacht men, dat de regeering de mijnen ip eigen beheer zal nemen. Daar de staking reeds groote nadee len voor de wapenindustrie heeft opgeleverd, nien het noodzakelijk, dat de staking, welke al 3V2 week duurt, spoedig eindigt. De plaatsvervangende voorzitter van het federale arbitragebureau voor de wapen industrie heeft Zondag verklaard, dat de pogingen tot bijlegging van de staking in de bruinkoolindustrie mislukt zijn en dat nieuwe

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6