16 (kfo ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De man die lachte O b iJlifn/uvLdtfe3 No. VRIJDAG 2 MEI 1941 81e Jaargang Binnenland Feuilleton TWEEDE B JODEN NIET LANGER OP DE BEURZEN TOEGELATEN. Hoofdpijn-Kiespijn NEUZENSCHE COURANT PROF. DR. J. R. SI.OTKMAKKK DE BRUINE. f Doredendagoch tend is te Wassenaar, bijna 72 jaar oud, overleden prof. dr. J. R. Slote maker de Bruine. De teraardebestelli ng zal, meldt de N. R. Crt., Maandajg a.s. om 1 our van de dorpskerk uit op de begraaf plaats van de Ned. Herv. gemeente te Wiassenaar plaats vinden. J. R. Slotemaker de Bruine is op 6 Med 1869 te Sliedrecht geboren. Zijn maatsclhappelijke loopbaan is hij als tkeoloog begonnen. Hij studeerde aan de rijks- universiteit te Utrecht, waar hij in 1894 pro- moveerde op een dissertatie getiteld: ,,I>e eschatologische voorstellingen in I en II Co- rinthbn". In datzelfde jaar aanvaardde hij als candidaat voor het provinciale kerkbestuur van Overijssel het predikambt te Haulerwjjk. (Dr. Slotemaker de Bruine was achtereen- volgens predlkant te Beilen (1897), Middel- burg (1900), Nijmegen (1903) en Utrecht 1907Hier werd hij in 1916 door de Alg. Synode der Ned. Herv. kerk, waarvan hij zelf ook meermalem deel uitmaakte,, benoemd tot kerkelijk hoogleeraar, welke functie hjj 27 Sept. 1916 aanvaardde. Tien jaar is hij als zoodanig werkizaam gdweest. In zijn Utrecht- sche jaren ontwaakte zijn belangstelling voor het politiefke leven. 'Hij werd door de Qhr. Hast. Unie afgevaardigd naar de Prov. Staten van Utrecht en later, door deze partij ook naar de Eerste en Tweede Kamer. In 1926 trad hij, op als minister van arbeid, handel en nijrverheid. In 1929 werd hij na zjjn aftreden als minister, lid van de Tweede Ka mer. Bij het optreden van het tweede kabinet- Coljjn nam hij daarin plaats als minister van soeiale zaken. In het volgende kabinet had hij zittinig als minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, welk departement hij na het aftreden van mr. H. P. Marchant in het vori- ge ministerie had beheerd. iDit optreden in de politiek deed intusschen zijn belangstelling voor kerkelijke zaken allerminst verflauwen. Op oecumenisch ge- bied was hij wehkzaam, zoowel in het Inter- nationaal verfbond tot vendediging van het protestantiisme als in de afd. Nederland van den Wereldbond der kerken, waarin hij lei- dende posities innam. Hij was aan tal van lichamen als voorzitter verbonden. We noe- men in dit verband zijn voorzitterschap van de stichting „Valkenheide" te Maarsbergen, vanrwege de Ned. Herv. kerk; de nat. commis- sie tegen het alcoholisme, waarvan hij een der oprichters Was; zijn voorzitterschap van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeniging.' Tusschen zijn eerste en tweede minister- sdhap was hij ook tiulpprediker van de Ned. Herv. gemeente van Wassenaar, speciaal voor de Kievitkerk. Prof. Slotemaker de Bruine, die de Chr. 'Hist. Unie ook diende als voorzitter en hoofd- nedacteur van haar dagfblad De Nederlander heeft ook veel geschreven. We noemem aller- eerst zijn standaardwerk Christelijk soeiale studien, waarvan het eerste deel verscheen, toen dr. Slotemaker 37 jaar was en dat uit- groeide tot 5 deelen en niet minder dan 6 drulcken beleefde. Daarnaast zijn van zijn hand ook onderscheiden stichtelijke werken verschenen, alsmede kleinere geschriften, zoo wel op het gebied van het soeiale leven als op dat der drahklbestrijding. In de kringen van het Chr. Nat. Vakvenbond, van den Ohr. Nat. Werkmansbond en het Ned. Werkliedenver- bond Patrimonium was hij een gezaghebbende figuur. Ook op diaconaal terredn heeft hij zich be- wogetn. Ontelbaar is het aantal spreekbeurten dat hij op kerkelijk, charitatief, politiek en socaaal gefbied heeft vervuld. Zijn verdiensten vonden erkenning in zjjn benoeminig tot ridder in de onde van den Ned. Ueeuw en tot groot officier in die van Oranje NassauDaarnaast v'ielen ham ook nog en- kele buitenlandsohe onderscheidingen ten deel. Wij brengen in herinnering dat hem in 1937 het eere-doctoraat in de theologie werd toegelkend vanwage de Protestantsche theolo- gieche faculteit te Praag als een erkenning van zijn verdiensten met betrekking tot het graf van Comenius te Naarden. Door GERARD FAIRLIE. Uit het Engelsoh door Jhr. R. H. G. NAHUYS. 47) Vervolg. E£n ding viel niet te betwijf elende berich- ten omtrent den dood van Vic werden zeer handig verbreid. In de latere edities van de avondbladen lekten langzamerhand bizonder- heden uit en er werd gezegd dat de bestuur- der van den auto die Vic overreden had en voor zjjn dood aansprakelijk gesteld werd, alle schtild van zich afgeworpen had. Men gaf een kort relaas van de heldenfeiten van Vic gedurende den oorlog en gaf in bedekte termen te kennen dat hij ten tijde van het ongeval, dat helaas! zijn dood veroorzaakte, door Scotland Yard met een geheime opdracht belast was. Maar de groote grap vond twee dagen later plaats; in de geillustreerde bladen verschenen foto's van de laatste uitvaart! Hoe zij hem dat geleverd hebben, weet ik niet, maar ik veronderstel, dat de een of andere naamlooze drommel, die een veel grooter persoonllijk be- lang bij die plechtigheid had, de rol van hoofdpersoon vervulde. Van Vic zelf vemamen wij niets. Scotland Yard stelde zich iederen morgen met oms in verbinding, en mijn dokter deed verslag van mijn toestand. Ik was nu zoo goed als her- steld. Ik mocht weer behoorlijke lichaams- oefening nemen en ondervond daarvan geen kwade gevolgen. Ik voelde dat het nu nog DE EUISTEBBIJDRAGE VOOR ONVERMOGENDEN. Naiar aanleiding van het persbericht van het N.V.-V. betreffende de radioluisteribijdrage voor onvermogenden, wordt het volgende be- kend geanaakt: Aangezien het bericht inzake de luisterbij- drage te betalen door aangeslotenen op radio- centrales, die een verzoek om ontheffing van deze betaling hebben ingezonden, aanleiding tot mdsverstand kan geven, wordt nogmaals met nadruk de aandacht er op gevestigd, dat de hierlbedoelde luisteraars niet eerder van hun verplichting tot betaling zijn ontslagen, dan wanneer zij in het bezit zijn van een van het hoofdlbestuur der P.T.T. ontvangen schrijven, waaruit blijkt, dat zij ontheffing van de beta ling der luister.bjjdrage hebben verkregen. Teneinde de hierbedoelde luisteraars zoo- veel mogelijk tegemoet te komen is nader be- paald, dat in afwachting van de beslissing op hun verzoek om ontheffing, niet tot verbre- king van de aansluiting zal worden overge- gaan. Het aJbonnementsgeld, dat de centrales heffen, moet in elk geval worden doorbetaald. Wordt evenwel op het verzoek om onthef fing afwijzenld beschikt, dan zal nabetaling van reeds verschenen termijnen der luisterbij- drage alsnog moeten volgen. DE OMZETBELASTING OP DE TABAKSPRODUCTEN. In verband met het feit, dat van 1 Mei 1941 af omzetbelasting zal worden geheven op tabaksproducten, deelt de gemaohtigde voor de prijzen mede, dat het in afwachting van het tot stand komen van een definitieve regeling niet is toegestaan, deze belasting door te berekenen. Deze bepaling wijkt dus af van de richt- lijnen, welke in het persbericht van 9 Jan. j.l. zijn gegeven. Het gevolg hiervan is, dat ieder, die tabaks producten verkoopt, dus zoowel de fabrikant als de groot- en kleinhandelaar, tot nader order de omzetbelasting voor eigen rekening moet nemen. Op order van den Rjjkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied; (commis- saris-generaal voor financden en oeconomie) maken de besturen van de Ver. voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Ver. van Effectenhandelaren te Rotterdam en den Bond voor Geld- en Effectenhandel in de Pro- vincie te 's-iGravenhage bekend, dat met in- gang van 1 Mei 1941 den joden de toegang tot de beurzen te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage is verboden. Ter bepaling van het begrip ,,jood" geldt art. 4 van de verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederlandsahe gebied betreffende het aangeven van onder- nemingen d.d. 22 October 1940 (verordening no. 189/1940), welk artikel als volgt luidt: „il) Jood is een ieder, die uit ten minste dne naar ras voljoodsche, grootouders stamt. 2) Als jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee voljoodsche grootouders stamt en 1) hetzij, zelf op den negenden Mei 1940 tot de joodsch-kerkelijke gemeente heeft be- hoord of na dien datum daarin wordt opge- nomen, 2) hetzij op den negenden Mei 1940 met een jood was gehuwd of na dat oogen- blik met een jood in het huwelijk treedt. 3) Een grootouder wordt als voljoodsch aangemerkt, wanneer deze tot de joodsch- kerkelijke gemeenschap heeft behoord." Het verbod van toegang tot de beurs be- teekent niet tegelijkertijd, dat de desbetref- fende leden het lidmaatschap van de vereeni- ging, waaronder zij ressorteeren, verliezen. ENGELSOHE BOMMEN OP ONS LAND. In den .loop van den Dinsdagavond en den daarop volgenden nacht heeft een vrij groot aantal Engelsche vliegtuigen getracht ons land binnen te vliegen. Brisant- en brand- bommen werden op verscheidene plaatsen neergeworpen. Hoewel de meeste in (het vrije veld terecht kwamen en geen noemenswaar- dige schade aanrichtten, is toch op verschei dene plaatsen meer of minder groote schade teweeggebracht en werden slachtoffers ge- maar een kwestie van een paar dagen was, of ik zou weer even gezond zijn als vamouds. Maar ik gaf mij plotseling rekenschap dat wjj in onzen strijd tegen den Octopus gedwon- gen werden eenigen spoed te betrachten. Zijn oorspronkeljjke brief had vermeld dat hij zjjn werkzaamheden slectits gedurende een maand zou uitoefenen; hij was den veldtocht den eer- sten van de maand April begonnen en nu was het de acht en twintigste. Nog slechts drie dagen! En wat me6r was, wjj mochten niet twijfelen of de Octopus zou zich, in weerwil van zjjn twee eerste mislukkingen, tot zijn woord bepalen. Ik dacht aan de eerste kaart, die hij in het begin van de maand bij den Commissaris van Politie achtergelaten had. Daar waren de vangarmen van den octopus op het kaartje. De eerste en de laatste, Ihet wapen van de stad Parijs dragende, waren nu opgehelderd. Ook de tweede en de derde, want deze hadden betrekking op de poging tot roof te Wheens Ditch en de bijna met goed gevolg bekroon- den aanslag op het kleinood van den donker- kleurigen potentaat. Alleen de vierde bleef dus over, met de voorstelling van het plein van de Bank van Engeland en die geheimzin- nige voorstelling van een nieuwe maan, aan het einde van den vjjfden vangarm. iEr bleven den Octopus dus juist drie dagen over om deze twee laatste feiten na te leven, als hjj niet achteraan wjlde komen, wat ik allerminst waarschijnlijk achtte. Ik dankte den Almachtige dat ik nu geheel hersteld was en gehoor kon geven aan den oproep van Vic, wanneer hij den tijd daartoe gekomen achtte. 'Dien avond ondervond ik de eerste opwin- dende gewaarwording, die mij sedert het op treden van den welmeenenden boer overko- mep was. Smith en ik zaten in mijn eigen kamer te praten en iets te drinken, toed wij hoorden, dat er iets in mijn brievenbus gewor- pen werd. Smith ging naar beneden en keerde weldra terug met een enveloppe, die hjj mij overhandigde. Het was een rouw-enveloppe, maakt. Op een plaats is door drie neerge worpen bommen een huis volledig vernield. Een ander huis werd zwaar beschadigd. Daarbij werd een telefoonleiding geraakt en het telefoonverkeer tijdeljjk gestaakt. Helaas zijn hier drie dooden, drie zwaar en drie licht gewonden te betreuren. Op een andere plaats in het Westen van het land werden, eveneens door drie brisantbommen, vier woonhuizen verwoest en drie andere zwaar beschadigd. Van de bewoners werden drie personen ge- dood en een zwaar gewond. In een andere plaats ontstond schade aan woonhuizen en broeikassen. Daar werden twee personen zwaar gewond. Tenslotte werd in nog een andere plaats in het Westen des lands, waar vrij veel bommen werden neergeworpen, ook vrjj veel schade aangericht. Hier werd een, hoofdbuis van de waterleiding getroffen als mede de bovenleiding van een trambaan. Verder werden verscheidene vaartuigen be schadigd en een heele rjj woonhuizen min of m'eer door bomscherven en ook door den Luchtdruk beschadigd. Hier zjjn vijf dooden. acht zwaar en zes licht gewonden te betreu ren. Op verscheidene andere plaatsen werden nog huizen, schuren, boerenhoeven getroffen of door scherven en door den luchtdruk be schadigd. Ook een aantal paarden en eenig kleinvee is gedood. De totaalbalans geeft dit beeld: acht hui zen vernield, ongeveer twee dozijn min of zwaar beschadigd, elf dooden. veertien zwaar en tien licht gewonden. DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Wat op textiel- en bjjslagkaarten en op speoiale punten kan worden gekocht. De Secretaris-Generaal van Handel, Njjver- heid en Scheepvaart maakt naar aanleiding ■van de vele vragetn, welke door handel en publiek zijn gesteld inzake de artikelen, welke op de textielkaart en bijsl&gkaart en welke op specdale punten kunnfcn worden aange- schaft bekend, dat hieromtrent thans het volgende is voorgeschreven: 1. Op de punten der textiel- en/of bjj>slagkaart zijn verkrijgbaar: alle ge- confectionneerde op punten gewaardeerde textielgoederen of stof daarvoor en alle soor- ten garens met uitzondering van: a. wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor; b. wollen dekens (meer dan 3 pet. natuurwol bevattend)c. katoenen en gras- linnen lakeng of stof daarvoor; d. alle soor- ten luiers of stof daarvoor. 2. Op speciale A.K.-punten zijn ver- krjjgbaar: alle geconfectionneerde op punten gewaardeerde artikelen dus geen stof daar voor met uitzondering van a. wollen dekens, wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor; b. alle soorten luiers en katoenen en graslinnen lakens of stof ter vervaardiging van luiers en/of katoe nen en graslinnen lakens; c. artikelen, welke op B.K.-punten verkrjjgbaar zjjn (zie onder 3), of stof daarvoor; d. huishoudelijke artikelen of stof daarvoor. 3. Op speciale B.K.-punten zijn ver krjjgbaar onderstaande geconfectionneerde op punten gewaardeerde artikelen dus geen stoffen: bakkersbuis, bakkersbroek, boezeroen (van keper of drill), buis (van keper of drill), doktersjas, kapmantel (lang), kappersjas (kort), kappersjas (lang), kiel, koksbroek, koksbuis, laboratoriumjas, mouwvest (van stof), mijnwerkershemd (van stof), mjjnwer- kershemd (tricot of gebreid), overall, serveer- schort, sloof, stofjas (kort), stofjas (lang), teekenjas (kort), teekenjas (lang), uniform 2-deekg (alle soorten), uniform 3-deelig (alle soorten), verpleegstersiboorden, verpleegsters- japon,, verpleegstersmanchetten, verpleegsters- sohort, voorschoot, werkibroek (van keper of drill), werkhemd zonder boord, werkjas (van keper of drill), werkpak (van keper of drill). 4. Op speciale H.A.-punten zijn ver krijgbaar: alle geconfectionneerde op punten gewaardeerde huishoudelijke artikelen dus geen stof daarvoor met uitzondering van: a. geconfectionneerde luiers, katoenen en graslinnen lakens of stof ter vervaardiging van luiers en/of katoenen of graslinnen lakens alsmede alle andere katoenen stoffen; b. wol len dekens (meer dan 3 pet, natuurwol be vattend); c. alle kleedingstukken of stof daarvoor. van een bjjzonder breeden zwarten rand voor- zien en het aan mij gerichte adres was ge- typt. Ik scheurde laaar open. De eerste paar oogenblikken dacht ik dat zij niets bevatte. Toen zag ik binnerun .eenhkaaastje liggen en nam het er uit. Een seconde lang doorleefde ik de grootste spanning en ongerustheid. Het zien Van dat nu welbekende afbeeldsel van een octopus, was oorzaak dat ik voorbijgaand gevoel, bijna van angst, koesterde. Maar ik herstelde mij vlug. De randen van de kaart waren van een breeden rouwrand voorzien. De fraai uitge- voerde octopus was dezelfde als altijd, behalve dat er aan de einden van de vangarmen geen prenitjes te zien waren. Noch op de voor-, noch op de achterzijde, was iets gedrukt. Ik bekeek de enveloppe; een postzegel was af.wezig, blij'kbaar was zjj dus per boodschap- per bezorgd. Dat was alweer 6dn ding; het scheen mij zooveel dichter hrj den Octopus en zijn helsche listen te brengen. Maar deze gedachten werden op de vluoht gedreven door Smith, die met geringer ver- beeldingskracht behept was en over mijn schouder heen naar de kaart gekeken had. Zij verschafte hem wat men gewoonlijk noemt een onbedaarlijke lachbui. Ik beken eerlijk niet goed geweten te hebben, van welken kant de zaak te bekijken. Ik kon niet uitmaken of het een eynische grap verbeelden moest, van hetzelfde gehalte als de afbeeldingen van de begrafenis van Vic, bestemd om ons te laten zien dat de Oc topus zich door een dergelijk bedrog niet van de wijs liet brengen, dan wel of het een soort van „edel gebaar" was, dienende om leedwe- zen over het verlies van den grooten tegen- stander te betuigen. Beide mogelijkheden waren karakteristiek; beide in overeenstemming met de waarschjjn- lijke gedragslijn van den man, in ieder van de twee omstandigheden. Het was mij onmoge- lijk zijn bedoeling na te gaan. 5. Op speciale G. -punten zjjn ver krijgbaar: alle soorten garens. 6. Op speciale B.G.-punten zjjn ver- krijgfbaaralle stoffen, aan bet stuk dus geen geconfectionneerde artikelen met uit zondering van: a. alle wollen stoffen; b. alle katoenen stoffen. 7. Op speciale V.V.w.-punten zjjn ver krijgbaar: a. wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor; b. wollen dekens (meer dan 3 pet. natuurwol bevattend); c. alle andere wollen stoffen aan het stuk. 8. Op speciale V.V.a-punten zijn ver krijgbaar: a. geconfectionneerde katoenen en graslinnen lakens of stof daarvoor; b. alle soorten geconfectionneerde luiers of stof daarvoor; c. alle andere katoenen stoffen aan het stuk. Met nadruk wordt er derhalve de aandacht op gevestigd, dat alle stoffen aan het stuk ook de katoenen en wollen stoffen, verkrijg baar zijn op de punten der textielkaart en/of bijslagkaart. i Alle stoffen aan het stuk, met uitzondering echter van alle katoenen en wollen stoffen zjjn op speciale B.K.-punten verkrijgbaar en magen niet op andere speciale punten worden betrokken. Katoenen stoffen zjjn op speciale V.V.a- punten verkrjjgbaar en wollen stoffen op speciale V.V.w-punten. Deze 'katoenen en wollen stoffen mogen derhalve niet op andere speciale punten worden afgeleverd. Er zjjn zeven soorten speciale punten, n.l. A.K.algemeene kleedimg; B.K.beroepsklee- ding; H.A.: huishoudelijke artikelen; G. garens: B.G.bjjzondere gevallen; V.V.w: punten voor artikelen, waarvan de verkoop in het algemeen verboden is (wol); V.V.a: idem (andere grondstoffen). DE DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN. Binnenkoirt een extra rantsoen rijst. In de jongste persconferentie heeft Graf Grothe, leider van de afdeeling volksvoeding en landbouw bjj het Rijkscommissariaat, de aardappelrantsoeneering besproken, die naar zijn meening wellicht achterwege had kunnen blijven, als er niet in vrij sterke mate was gehamsterd en als bovendien niet op groote sqhaal ketting- en smokkelhamdel bestond. Bij dit laatste denke men vooral aan den sluikhandel bjj de Belgische grens. De geoor- loofde uitvoer van 30.000 ton aardappeleh naar Belgie, die eenigen tijd geleden zijn be- slag kreeg en waarmede ook de Nederland sche autoriteiten op voedselgebied accoord ginigen, staat natuurljjk volkomen hierbuiten. Twee weken geleden ongeveer begonnen de klachten over aardappelentekort zich te verbreiden, die soms, aldus Graf Grothe al te sensationeelen vorm hebben aangenomen. Bij normaal verbruik enj normalen aankoop door de consumenten zou er geen wolkje aan de lucht zijn geweest. Inuners, sinds Februari werden voor de bevolking van Nederland per week 15.000 ton aardappelen vrijgegeven, welke hoeveelheid zelfs eenigen tijd daarna tot 18.000 ton is verhoogd. Op dit oogenblik wordt 12.000 ton per veek verstrekt, mede als voorbehoedmiddel tegen zekere praktijken, waaraan ook een deel van de producenten zich schuldig schijnt te ma ken. Als deze Laatsten alien hun taak naar behooren opvatten en alle beter gesitueerden zich er van onthouden misbruik te maken van hun meerdere koopkracht, zouden grootere rantsoenen mogelijk zjjn. Misschien kan ook nog de controle op voorraden bij particulieren verrassingen brengen. Geljjk men weet, is hiervan de verstrekking van aardappelkaar- ten afhankelijk. Overigens zijn ondanks de transjportbezwa ren al aardappelen uit het Duitsche Rij.k aan- gevoerd en is nieuwe aanvoer van die zijde te verwachten. In tegenstelling met ver scheidene andene landen is men er in ge- slaagd, tot het einde van den winter Neder land behoorlijk van levensmiddelen te voor zien en ook: nu is er geen reden voor ongerustheid. Eerlang schijnt bovendien verhooging van het rantsoen niet uitgeslo- ten, waarbjj dan niet in de laatste plaats zal worden gedacht aan de arbeidende bevolking en die van de groote steden. Bovendien zal binnenkort 250 gram rijst extra worden verstrekt, die voor de bezitters Ik keerde mij tot Smith. ..Hiervan moeten we Scotland Yard dade- ljjk kennis geven." ,,Jawel„ mijnheer. Zal ik opbellen, of gij ,,Laat mij maar." Ik ging naar het toestel en verkreeg wel dra verbinding met Yard. Ik vroeg naar In- specteur Williams en hoorde na een minuut zijn welbekende stem. ,,'Hallo!" ..Williams, je spreekt met Ackland." ,,Wiat is er van uw dienst, mjjnheer Ack land?" „Luister eens". In het kort vertelde ik hem het gebeurde. Toen ik gereed was hoorde ik hem zacht lachen. ,,'Het is beter mijnlheer Caryll te verwitti- genbesloot ik. „Het is misschien van niet veel belang, maar het zal hem minstens ver- maken." Ik hoorde Williams opnieuw lachen, een lachje van vargenoegeci, dat op een nieuwe phase in den toestand scheen te wijzen. Mjjnheer Caryll weet er reeds alles van, mjjnheer Ackland", zei hij, „en ik vrees dat ik de eerste paar uren niet met hem in ver binding zal kunnen komen, zelfs al wilde ik. Als ik mij niet vergist, is hij op dit oogen- i blik bij uitstek springlevend." Onder het u-itspreken van de laatste woor- den had zjjn stem een bedwdngen opgewon- denheid verraden, maar hoewel dat gevoel ook j mij doorstroomde, begreep ik niet op welke j wonderdadige manier Vic reeds nu van die I condoleantiekaart kon afweten. „W!at wilt ge daarmee zeggen?" ,,De telefoon is niet altijd een veilig middel j voor het spraakverkeer", zei hij. „Ik kom over een paar minuten bij u, mijnheer Ackland. Laat maar vast wat sandwiches en bier ge reed zetten. Zeer goed mogelijk dat we laat zullen opblijven." Nu begreep ik er in 't geheel niets meer van; evenwel, ik stemde toe. Helpen veilig en vlug Doos Wen 50ct van vetkaarten tegen goedkooperen prijs be- schikbaar zal zijn. Tenslotte vestigde Graaf Grothe ook nog de aandacht op het yerhoogde broodrantsoen. Het Rijkscommissariaat, zoo verklaarde hjj nadrukkelijk, is ten aanzien van de voedsel- voorziening steeds loyaal opgetreden. VASTE BRANDSTOFFEN EN PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, njjverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: In aansluiting op de reeds getroffen rege ling voor April zullen thans voor kookdoel- einden bonkaarten voor vaste brandstoffen en/of petroleum worden uitgereikt. De belanghebbenden dienen zich op een door den plaatselijken distributiedienst nader vast te stellen tijdstip bjj genoemde instantie te vervoegen ten einde een aanvraagformu- lier in te vullen. Voor vaste brandstoffen en/of petroleum komen uitsluitend die personen of gezinmen in aanmerking, die niet electrisch koken en die geen aansluiting hebben op bet gasnet. Onder een aansluiting op het gasmet wordt hierbij verstaan, dat in het desbetreffende perceel of, indien slechts een gedeelte van een perceeli wordt bewoond, in dat gedeelte, een gasbinmenleiding hetizij met, hetizjj zonder gas- meter aanwezig is. Zij, die wel op het gas- net zijn aangesloten, doch tot dusver niet op gas kookten, zullen derhalve van de uitrei- king van de bovengenoemde bonkaarten zijn uitgesloten. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat slechts personen en gezinnen, die een zelfstandige huishouding voeren, voor uit- reiking in aanmerking kunnen komen; be woners van hotels, pensions e.d., alsmede per sonen of gezinnen, die niet zelf him warme maaltjjden bereiden, derhalve niet. De bonkaarten mogen uitsluitend aan dege- nen, die in het bezit zrjn van een stamkaart met hoofd gemerkt, worden uitgereikt. Tegen het doen van onjuiste of onvolledige opgaven zullen strenge maatregelen worden genomen. DE UITREIKING VAN HET PERSOON&BEWIJS. Bij niet verschijnen stelt men zich aan vervolging bioot. Men meldt van bevoegde zijde: De eerste uitnoodigingen voor de in ont- vangstneming van de persoonsbewijzen zjjn verzonden. Binnen afzienbaren tijd zal ieder die in een van de Nederlandsche bevolkings- registers is opgenomen en den leeftijd van 15 jaren heeft overschreden worden uitge- noodigd in persoon ter secretarie te verschij nen voor de ontvangst van een persoonsbewjjs. De uitzonderingsbepaling, waarbij den burge- meester de bevoegdheid wordt gegeven toe te staan, dat de opgeroepene in stede van ter secretarie, voor hem of voor den aangewezen ambtenaar verschijnt op de door den burge- meester voor elk geval afzonderljjk te bepa len plaats, kan hier buiten beschouwing blij ven. evenals de gevallen waarin de opgeroe pene ten bureele van de rjjksinspectie van de bevolkingsregisters zal moeten verschjjnen. In het algemeen zal ieder worden uitgenoo- digd te verschjjnen ter secretarie van de ge meente in wier bevolkingsregister hjj is op genomen. Wij wijzen er op dat ieder, wien een uit- noodiging is toegezonden, op de aangewezen plaats en tijd dient te verschjjnen. Niet ver schijnen heeft tot gevolg dat geen persoons bewjjs wordt uitgereikt, zoodat hjj, die ver- zuimt zich na ontvangen uitnoodiging ter secretarie te vervoegen, zich blootstelt aan strafvervolging wegens het niet in bezit heb ben van een persoonsbewjjs. Voor hen, die in het waardcvolle bezit van een persoons bewjjs nog geen voldoenden prikkel gevoelen, zich te beijveren zulik een document te be- ,J3n hoe gaat het nu met u?"- vroeg Wil liams opeens. ..Zoo gezond als een visch." „Dat", zei hij, even voor hjj afbelde, „kan misschien ook geen kwaad. Dus, tot straks. mijnheer Ackland." Ik hing den hoom aan den haak. Ik vertelde Smith dat hij dadeljjk hier zou zjjn en van zijn vreemdsoortig verzoek. Ik was op het punt naar de keuken voor te gaan, toen Smith mij tegenhield. ,,Neem mij niet kwaljjk, mijnheer", zei hjj, min of meer zenuwachtig naar het mij voor- kwam. „Ik heb u een gunst te vragen." „Vraag maar op", antwoordde ik lacheude. ■'Het is zoo, mjjnheer, Gedurende het ge- heele verloop van de zaak heb ik hier bjj de telefoon moeten zitten. Ik zou de vangst van den Octopus zoo gaarna meemaken. Zoudt ge den inspecteur, als hij hier komt, willen vra gen mij een meer werkizaam aandeel erin te laten nemen?" Ik beloofde hem mjjn best te zullen doen, want ik mocht den flinken jongen gaarne; hij had een ondergeschlkte rol naar behooren vervuld en ik begreep zjjn verlangen om naar het front verplaatst te worden. Gezamenlijk droegen wjj een kleinen voed- selvoorraad naar mjjn kamer en richtten in een hoek een kleine tapperij op. Vervolgens gingen wij weer zitten en wacht- ten de komst van Williams af. Hjj bleef niet lang uit. Smith liet hem bin nen en keerde met hem in mijn kamer terug. Wij schudden elkaar met warmte de hand. Ik had hem langen tijd niet gezien, inderdaad niet sedert ik dien noodlottigen morgen, bjjna drie weken geleden, uit Wheen's Ditch ver- trokken was. „Weer heelemaal in orde, mjjnheer Ack land." ,,Tot alles in staat!" Wjj lachten. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 5