>i bfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCH-VUANOEREN DISTRIBUTIE MELK. Distributie Aardappelen "AKKER'TJES J No 10.210 VRIJDAG 2 MEI 1941 81 e Jaargang Distributiedienst ZAAMSLAG Distributie van Aardappelen. Binnenland Buitenland EERSTE BLAD Dc Burgemeester maakt bekend, dat op Maandag 5 Moi a s. door melkvee- houders ten distributiekantore ingeleverd dienen te worden de melkkaarten van hen en hunne gezinsleden, waarbij niet be- grepen de kaarten van het inwonend personeel. Hierbij dienen tevens de stamkaarten van alle gezinsleden te worden overgelegd. Terneuzen, 1 Mei 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. De Burgemeester maakt bekend, dat op Maandag 5 en Dinsdag 6 Mei a.s., in het lokaal.Bethel",alhier, des v.m. van 8,30-12 uurendesn.m. van1,30-4uur, algemeene uitreiking zal geschieden van Aardappelendistributiekaarten. Hierbij dienen de Distributiestamkaarten van alle gezinsleden te worden overgelegd. Tevens dient hierbij door de aanvragers opgave te worden verstrekt van de bij hen aan- wezige voorraden aardappelen. De uit reiking te Driewegen zal plaats hebben op Zaterdag 3 Mei a s des voor- middags. Terneuzen, 1 Mei 1941. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. Qpenstelling Distributiekantoor. De Leider van den Distributiedienst Hontenisse maakt bekend, dat in den ver- volge door reizende Ambtenaren zitting zal worden gehouden te ZAAMSLAG, op Woensdag van 9 12 uur, inplaats van op Dinsdag van 9—12 uur. De Leider Distributie-Kring Hontenisse, J. A. M. STAAL. De Leider van den Distributiekring Hontenisse maakt bekend, dat Aardappel- kaarten zullen wordenuitgereikt opMaan- dag 5 Mei en Dinsdag 6 Mei a s. Houders van Distributie-Stamkaarten, geboren op of na 2 Mei 1937, ontvangen een halve Aardappelkaart. Houders van Distributie-Stamkaarten, geboren op of voor 1 Mei 1937, ontvangen een heele kaart. Per 15 K.G. aanwezigen voorraad zal een heele kaart minder worden uitgereikt. Personen, die over een zoodanigen voor raad beschikken, dat alle kaarten moeten worden ingehouden, dienen zich niet aan te melden. Plaatselijk zal nader worden bekend gemaakt op welk tijdstip de uitreiking plaats vindt. De Leider Distributie-Kring Hontenisse, J. A. M. STAAL. 'n Zwaar hoofd? helpen direct I P NEUZENSCHE GOU RANT ft. 4DVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,82% Voor elken regel X ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika f 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TEEEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,82% Voor elken regel meer 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelataonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Voortaan wordt het Kantoor openge- steld op Maandag van 1,30—4,30 u., Woensdag 9—12 u. en Donderdag 9-12 u. NIEUIWE DIENSTREGELING VAN DE SPOORWEGEN MET |5 MEI. De pjersdienst der jNederlandsche spoor- dfranst deelt mede, dat op 5 dezer een nieuw spoorboekje zal gaan gel den. Het Is irtiet, zooalsi met die uitgalv.e van dien laatoten winterdienst eenige malen helt geval was, een bijgewerkt spoorboekje, maar bet be-treft eem geheel nieuwe dienstregeling. PERSONEELE BELASTING VOOR PLEZIERBOOTEN. De wet op de personeele belasting kent de mogelijkheid van ontheffing van belasting, inriaen men gedurende een geheel kalender- jaar het belastlbare yaartui'g buiten gebruik stelt en hiervan vdor 20 Januairi aan den be- trokken inspecteur kennis geeft. Van dit recbt fnebben uiteraard vele bezitters van motorlbooten, die dit jaar toch niet kunnen varen, gebruik gemaakt. Tot voor kort bestond er voor bezitters van zelljaehten geen aanleiddng am evemzoo te handelen. Daarin is nu verandering gekomen als gevolg van het venbod om verschillende wateren te bevaren en am in kajuiten van jachten te ovemachten. Velen moesten nu besluiten hun vaartuig in de winterberg'ng te laten. Strikt igenamen is het thans voor dezen te laat om <nog am ontheffing van personeele belasting te verzoeken. Dit is echter te wijten aan omstandigheden buiten hun wil. Op dien grond heeft de A.N.W.B. thans tot den Secretaris-Generaal van het Departement van Financden het verzoek gericht, de inspec- teurs te willen machtigen in de juisthedoelde gevallen, als men daarom verzoekt, alsnog ontheffing te verleenen of wel een aanslag over dit jaar achterwege te laten. MOSSELEN EN SLIPPERS. Een officieele vischlunch. Donderdag is te Yer.seke een officieele lunch gehouden, hoofdzaikelijk van vischge- rechtem, 'waarbij rijkelijk gebruik was ge maakt van mossels en slippers. Het gemeen- tebestuur Ibad hliervoar diverse autoriteiten en vooraanstaande personen uit de, kringen van visscherij en grootindustrie uitgenoodigd. De mossels en slippers wierden opgediend in het zuur, als soep en bouillon, als gehakt, als hache en als panvisch. Gedroogde mosseien. Voor het laatste gerech't werden gedroogde mosseien gebruikt volgens eem nieuw pre cede. Op deze wiijze zijn de mosseien zeer lang houdbaar. Zoowel wat het eiwitgehalte als wat den .smaak beitireft kunnen gedroogde mosseien uitistekend stokvlsch vervangen. Er zijn plannen om thans op groote sdhaal mos seien te gaan drogen voor de voedselvoofzie- ning. Slippers zijn het (best gemalen te ver- werken en zijn dan zeer sma'kelijk en bij'zon- dler ivoedzaam. Burgemeester Gunning wees tijdens den maaltijd op de belangrijke plaats die de mosselem en slippers binnenkort in de voedselvoarziening van Nederland zullen in- nemen. De plannen voor een grondige exploi- tatie in grooten omvang van deze eiwitbron- nen nemen vasteren vorm aan. De banken in de Schelde, vooral in de omgeiving van Yenseke, ldveren jaarlijks milliarden mosse ien en nog veel grootere hoeveelheden slip pers: deze schelpdiieren vermenigvuldigen zich in onitelbaar aantal. Mosseien zijn voedzamer en tien maal goed- kooper dan rund- en varkensvleesch. Slip pers kosten 'meer aan bewerking m'aar zijn in vrijwel onbeperkte hoeveelheden beschikbaar. Het laat zich aanzien, dat Yerseke binnen korten tijd reeds groote hoeveelheden eiwit en vitaminen voor de vaedselvoorziening van Nederland zal kunnen leveren. (N. R. Ct.) HET NEDERLANDSOHE VLASCOMITE. Mien schrijft aan de N. R. Crt. Onlangs is in de N. R. Crt. melding ge maakt van de oprichting van het Nederland- sohe VlascomitA Het bestuur van dit comity is thans als volgt samengesteldA. L. Molen- dijk, Amsterdam, voorzitterA. R. van Nes Jr., Rijsoord, secretarisC. L. Martinet, St. Jansteen. Genoemd comite heeft gedaan weten te krij- gen, dat vanwege de Nederlandsohe Akker- bouh/vcentrale een accountamtsonderzoek zal worden ingesteld naar den invloed, welken de verhooging van de arbeidsloonen heeft op de vlasprijzen. In vlasserskringen is mem hiermede nag niet tevreden, omdat er nog zoorveel meer fac- toren, zijn welke van invloed tzijn op den koist- prijs van vlas, als daar zijn: verhoogde trans- portkoaten, kosten voorbv'loeiemde uit de kin- derbijslagwet en hoogere onderhoudskosten. Ekn prijsverihooging van 0,10 per kg acht men ten voile gemotiveerd. (Een te lage vlas- prijs is oorzaak van geringere productiviteit. De Nederlaffldsche Akkerbouwcentrale heeft thans in volkomen overeenstemming met het rijkstextielbureau goedgeVondem, dat ook z.g. tuss'Cihenprij'zen kunnen worden betaald. Men was van meening, dat het niet aangaat eem partij vlas die juist op de grens van .twee prijs- ■klassen ligt ineens een klasse lager te taxee- ren en den vlasser voor zul'k een partij 5 tot f 7,50 per baa! minder te betalen. iHet gaat er niet am, dat de vlasser meer krijigt, nog veel minder dat hij minder ont- vangt, maar alleen hierom, dat hij de voile waarde krijgt. Als er vlas is voor 1,40 en van /l,32y2, dan is er ook vlas van 1,37% en f 1,35. Ten slotte is nu ook de prijsk/westie van het stroovlas officieel geregeld. Er mag alleen stroavlas worden verhandeld en afgeleverd als deze handel gefbaseerd is op een prijs van twaalf cent per kilogram gerepeld vlas. In de provide Groningen loopt de zaak reeds. Door het persoonlijke initiatief van den voor zitter van de Akkerbouwcentrale is het meeste Vl.as iln die provincie reeds getaxeerd. Volgens de Vlashode schijnt men in de andere proivdncies nog niet zoover te zijn. Veze.analyse. Als mededeeling van de rijkslandbouwvoor lichtingsdienst te Wlagenin'gen is onlangs een geillus'treerd boekje verisohenen, getiteld: ,,Thrips in vlas en haar bestrijding", geschre- ven door Ir. J. L. A. de Jomge, rijkslandbouw- 'oon.sulent te Wageningen en zijn medawerker Ir. A. C. Leenderdt. In dit boekje komt het eerste verslag van vlasproefveiden voor, waarin de bepalingen van het vezelgehalte betrokken zijn. Dit is, zoo zeggem de schrij- vens, een belangrijke stap voorwaarts, daar men •vroeger vlas verhanldelde zonder te weten hoe de vezelopbrengst zou uitvallen. Nu tegerawoordig van bijna alle proefvelden en ook van vele praktijkivelden monsters wor den genomen voor de bepaling van het vezel gehalte, zal het in de toekomst mogelijk zijn los van de ulterlijke kervmerken van het vlas met een groote mate van waarschijnlijkheid te bepalen hoe groot de vezelopbrengst van dat geiwas zal zijn. Er zal dan geen vlas meer worden verkodht naar het uiterlijk van het stroo, maar maar de innerlijke eigenschappen. dw.z. op basis van lint'gehalte en lintkwali- teit. 'Uit het verslag van de thripsproefvelden van 1339 en 1940 blijkt n.l. dat de waarnemin- gen op het veld niet altijd kloppen met de vezelgehalten welke werden bepaald. Men kan drie phasen onderscheiden, n.l. a. de waar- nemingen van de hoedanigheid en den stand van het gewas te velde; b. de hoedanigheid vam het stroo zooals het verkocht wordt; c. de gehalten van lint en afval en de lintkwali- teit. Uit het onderzoek blijkt, dat tusscben de phasen a en c niet altijd een correlatie be- staat. Erg mooi gewas op het veld kan wat vezelopbrengst betreft tegenvallem. De phasen b em c kamen beter overeen. Dit blijkt o.a. uit de grafieken van de strootaxatie en de lint- kwaliteit. Tussohen a en b liggen echter tal- rijke processen, die van veel invloed zijn, zoo als de pluktijd, het weer tijdens den oogst enz. Deze factoren kunnem de geringe correlatie tusschen den stand te velde en de vezelop brengst ten deele verklaren. DE OORLOGSSCHADE EN HET RAYON DEN HAAG. Donderdag 8 Mei zal een begin worden ge maakt met de eerste uittoetalingen vam oor- logsschade in het rayon Den Haag, 'waaronder de randgemeenten Woerden en Gouda vallen. Tachtig gevallen worden voorloopdg afgewik- keld, alle schade aan huisraad betreffende. In het rayom Den Haag zijn 1650 schadedossiers ingediend, omvattende 1500 sohadegevallen aan onroerend goed, 750 aan huisraad, 250 aan bedrijfsuitrusting en -voorraad, 300 aan handelsvoorraad en 15 aan schepen. DE NEDERLANDSOHE OMROEP EN DE 1 MEEVIERING. De persdienst vam den Nederlandsehen om- roep schrijft: De directeur-generaal, dr. ing. W. A. Her- weyer, heeft na ernstige overwegingen helaas niet kunnen besluiten reeds dit jaar op den eersten Mei aan het geheele personeel vrijaf te gevem. De omroep toch is in zekeren zin een continu-bedrijf, dat nooit ook maar een dag stil kan staan en van zijn geboorte tot aan zijn einde zonder rustpoos doordraait. De zaak stilzetten zou beteekenen, dat millioenem volksgenooten verstrooiing en ontspanning moeten missen, zoodat het niet kunnem vol- doen aan den wens oh den eersten Meidag ook voor het omroeppersoneel tot een feestdag van den arbeid te maken, eenvoudig eem offer van dit personeel aan de gemeensehap is. Het groepsbelamg heeft hier te wijken voor het belang van het geheel, zooals het belang van den enkeling op zij behoort te gaam voor dat van de groep. Dat is nieuw socialisme. Aanvankelijk is nog overwogen een klein deel van het personeel, zooals dat van de kan- toren enz. vrijaf te geven. De door de concen trate van de oude omroepvereenigingen ont- stane adhterstand in de programmavoorberei- ding maakte echter ook dit plan onjmogelijk. Daarom is daar men dezen dag toch niet onopgemerkt meende voorfbij te mogen laten gaan besloten aan alle medewerkers en medeiwerksters een gratificatie te doen toe- kamen. HET DUTTSOHE WEERMACHTSBERIGHT. Het opperhevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In Griekenland zetten formaties van het iDuitsche leger de zuiverilng van het Zuide- lijke gedeelte van den Peloponnesus van ver- strooide deelen van de Britsche, Grieksche en Servische troepen voort. Bij aanvallen op de baai van Soeua en Kreta heeft het Duitsohe luchtwapen een groot tanksohip en twee groote koopvaardij schepen door bomitreffers beschadigd. In Noordl-Afrika leidde de activiteit van verkennings- en stoottroepen van de Duitsche en Italiaansche strrjdkraclhten tot plaatse lijke successen. Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers brachten in de haven van Tobroek een koopvaardtjschip van 5000 ton tot zinken en veroorzaakten in de ver- dedigiingsinstallaties rondom Tobroek. als- Imede bij het fort Pialastrion zware vernielin- gen en uitgestrekte branden. Verkennings- vliegtuigen bestreden met goed gevolg een radiostation, veldversterkingen alsmeile con centrates van auto's en pantserwagens. Duitscihe gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers vielen de haven van La Valetta op Malta -alsmedie het vliegveld Venazi? op nieuw met goed succes aan. 1 Mei 's och- tends Werden in luohtgevechten boven het eiland drie jachtvliegtuigen van het Hurri cane-type neergeschaten. Een duikboot onder commando van luite- nant-ter-'zee eerste klasse Hessler meldt het tot zinken hrengen van een schip van 7000 ton. Hierdoor heeft deze duikboot op haar tociht reeds 42,650 ton vijandelijke handels scheepsruimte tot zinken gebracht. Succ.esrijke aanvallen van het Duitsche luchtwapen ric'htten zic'n op havenwerken aan de Zuid- en Oostkust Van Engeland. Vliegtuigen der gewapende verkenning heb ben in het zeegebied rondom Groot-<Brittan- nie een vrij groot koopvaardijsohip zwaar beschadigd. In den nacht van 30 April op 1 Mei bracht het luchtwapen voor de Oostkust van Sehot- land een vrachtsohip van 1000 ton tot zin ken, het besdhadigde twee andere vracht- schepen, alsmede een torpedoj.ager, zoo em- st'ig, dat aan-genomen kan worden, dat ze verloren is gegaan. De vijand wierp Donderdignacht met vrij zwakke krachten op verschillende plaatssn in Noord-Duitschland en op de buiten'v'jken van de rijkshoofdstad brisant- en brandbom men. Militaire of verwante schade ontstond niet. Enkele burgers 'werden gedood of wond. Eerste-luitenant Miincheberg behaalde in luchtgevechten boven het eiland Malta zijn 39ste en 40ste overwinning in die luc'ht. Ter aanvulling op vorig weermachtsbericht werd aan het D.N.B. medegedeeld, dat de veldtocht op den Balkan is afgeloopen. Op het uitgestrekte en zeer bergachtige sohier- eiland van de Peloponnesus zetten Duitsohe troepen hun zulveringsactie stelselmatig voort. Groote gevechten zijn hier niet meer te verwachten. De Duitsche troepen hebben mtog slecbts tot itaak, om yerstrooide afdee- lingen van Servische en Grieksche strrjd- kracthten, alsmede de resten van 't Britsche expeditieleger, die langs den een of anderen weg nog de 'zee Ihopen te bereiken, op te jagen en gevangen te nemen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS BERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht no. 330 luidt als volgt: Een formatei vliegtuigen en detachemen- ten parachutisten hehben Donderda,g, be- schermd door bommen'werpers en jagers, de eilanden Kephaiania en Zantos bezet. Don- derdagochtend zijn eenheden infanterie, ko- mende uit Albanie, op het eiland Eukas gelagid. Italiaansche en Duitsche bommenwerpers zijn ivoortgegaan met het bestoken van de basis van La Valetta, waafbij een atazien- lijke schade en branden werden veroorzaakt. Op de Aegeiscbe iZee hebben onze torpedo- booten een vijandelijk oonvooi aaugevallen, dat sterk werd geescorteerd. Een kruiser en een groote torpedobootjager werden getrof- fen door torpedo's. Ondanks het hevig vuren van het geschut der talrijke escorte-eenheden keerden onze torped'obooten naar hun bases terug zonder eenige schade te hebben geleden. Een Italiaansch verjcenningsvllegtuig, dat het konvooi had ontd'ekt en dat werd aange- valien door Britsche vliegtuigen slaagde er in twee toestellen van den vijand neer te scihieten en vervolgens ongedeerd1 naar zijn basis terug te keeren. In Noord-Afrika hebben Italiaansch-Duit- sche verkenningsafdeelingen ten Oosten van Solloem vijandelijke strijkrachten terugge- slagen en pantserstrijdkrachten vernield. Italiaansche en Duitsche luehtformaties heb ben opnieuw in opeenvolgende golven de stei- lingen en de haven van Tobroek aangevallen. In Oost-Afrika worden de gevechten in verschillende sectoren voortgezet, met bijzon- dere hevigtoeid in den sector van Alagi. Te Assab is een vijandelijke hulpkruiser gezonken na op een mijn tie zijn geloopeu. HET DOEL VAN HET DUITSCHE OFFENSIEF IN HET ZUID-OOSTEN. United Press meldt uit Lond'en: De Londensche bladen geven allerlei be- sprekingen ten beste over de volgende mili taire ondernemingen van Duitschland. Men spreekt over een sprongsgewijze actie Van de Grieksche hoofdeilanden uit naar Syrie en Palestina, dat misschien hand in hand zal gaan met een door zee- en luch'tstrijdkrach- ten ondernomen actie van Balkan-steunpun- ten uit aver de Zwarte Zee naar het Oosten, terwijl tezelfdertijd op de rechterflank ge- poogd zou worden door een grooten pantser- aanval Van generaal Rommel, waarbij de Engelsdhe stellingen in het Noord-Egyptische kustgebied zouden worden onttrokken, den En gels chen Alexandrie en het Suezkanaal te ontnemen. Deze pantsertroepen zouden dan door honderden transportvliegtuigen zoowel van materiaal voorzien als met infamterie ver- sterkt worden. Waarschijnlijk kou gevat. Naem een "AKKERTJE" het uitmun- tende middel bij verkoudheid, griep, influenza, kou in't hoofd. ENGELSCH COMMUNIQUE OVER DE TERUGTOCHT. In een door (Reuter uit Ka'ro verzonden Britsch communique uit het Midden-Oosten wordt, aid us D.N.B. het volgende gezegd: ,,Toen het duidelijk werd, dat de tegen- stand van het Grieksche leger ten einde raakte, eischte de Grieksche regeering, dat de contingemten van de empire-trospen, pie hun te hulp waren gezonden, uit Griekenland zouden worden teruggetrokken. Op dit oogenblik bevonden zich de empire-troepen in gevechtsaanraking met den vijand in hun stellingen bij Thermopylae, nadat ze zich uit de verder naar voren gelegen stellingen had- den teruggetrokken. Door het gebruik van een naar aantal ,zeer saperienr luchtwapen had de vijand het volledige toezicht in dd ■Tucht veroverd en had hij door herhaalde aan vallen het eenige vliegveld', Piraeus, onbruik- ,baar gemaakt. Dientengevolge moest de inscheping van het openstrand af gesohiedea oaier voort- durend vijandelijken dlruk 'te land en tijdens zware en herhaalde aanvallen uit de lucht. Onder .dergelijkie omstandig'aedea >kan een terugtocht van groote troepenmassa'.s slechts ten koste van zware verliezen aan voertuigen e,n uitrusting geschieden, terwijl de achter- hoeden, die deran terugtocht dekken, zich zoo noodig moeten opofferen on de irtSche- ,ping van anderen te verzekerea. G,3dhrende de afgeloopen week heeft de inse'ieping .van de manschappen der empire-,str'jd'krachten t Griekenland in hu'itengewoon moeilrjke omstandigheden plaats gehad". In het communique word't verder nog ge zegd, dat het geheele resultaat van deze in- sc'hepingsmaatregelen ,,nog niet" kan '.var- den medegedeeld. Verder geeft men uiting aan de meening, dat de .geslaagde terug tocht van een zoo groot aantal goede troepen een opmerkelijke prestatie" is en spreefct men de hoop uit, dat de in de geveohten ver loren gegane zware uitrusting en de vaer- t.uigen weer vervangen kunnen worden. Een Britsch officier, die aarn den terug tocht van de Engelsche troepen uit Grieken land heeft deelgenomen, heeft yoor de Lon- densche radio o.a. verklaard, dat de Britsche soldaten ditmaal de Engelsche schepen giet no-g grootere vreu-gde hegroet hebben dan destijds in Duinkerken. DUITSCHE SCHEPEN UIT ZWARTE NAAR MIDDELLANDSCHE ZEE? Niet-Engelsche diplpmatieke kringen te Londen hebben, naar U. P. uit die stad seint, het bericht ontvangen, dat onlangs virjf Duit sche schepen uit de Zwarte Zee de Turksche zee-engten zijn doorgevaren. Men gelooft, d'at ze materiaal voor de Duitsche troepen aan boord hadden, die de Noord-Aegeiscbe eilan den hebben bezet. Van Turksche zijde wordt hierover opge- merkt, dat op grond van art. 3 paragraaf 1 van de zee-engtencoeiventie van Montreux het aan handelsschqpen is toegestaan onge- hinderd door de engten te varen, onverschil- lig welke lading 'ze hebben. Andere niet- Engelsche diplomaten hebben uit Turkrje be- richten ontvangen, dat de Turksche regee ring thans toegankelijker jegens Duitschland is. Wanneer von Papen naar Ankara terug- keert, zal hij daar een gunstig terrein voor onderhandelingen vinden. WEDEROM ZIJN BRITSCHE TROEPEN TE BASRA ONTSCHEEPT. Naar het persibureau Ofi (Havas) uit Bag- dad meldt, heeft de afdeeling propaganda van de regeering van Irak het volgende mee- gedeeld: De regeering van Irak heeft reeds tot uiting gebracht, dat zij er naar streeft de be palingen van het verdrag tusscben Engeland en Irak na te komen door aan bepaalde Brit sche strijdkrachten toe te staan in Basra aan land te gaan om door Irak te kunnen trekken. Britsche eischen, welke tegen deze bepa lingen indruisohten, hebben de regeering er echter toe gedwongen, de noodige maatrege- !en te treffen om de rechten van het land1 te beschermen. (Het volk van Irak Wordt daar om verzocht kalm te blijven en Vertrouwen te hebben in zijn rechtvaardige zaak. Naar Reuter meldt, zijn in de Iraksche haven Basra nieuwe Britsche troepenafdeef lingen aan,gekomen ter versterking van de aldaar onlangs reeds aan land gezette Bri't- oche afdeelingen. Zij hebben tot taak de ver- ijindingswegen van Irak te openen. De Britsche ambassadeur te Bagdad heeft. naar de Britsche beriOhtendienst meldt, de regeering van Irak opnieuw in kennis gesteld van de opva'tting der regeering van Groot- Britannie, dat de landing van nieuwe Brit- schet troepen in Irak volledig in overeenstem ming is met de bepalingen van het verdrag tusschen Engeland1 en Irak. In het bericht wordt (verder gezegd, dat de ambassadeur destijds wegens de mogelijk heid van incidenten tijdens den jongsten staatsgreep in Bagdad machtiging gekregen had, alle noodige stappen ite doen om de vei- ligiheid wan de Britsche vrouwen en kinderen te waarborgen. Het D.N.B. vameemt nader uit Bagdad, diat de regeering van Irak geen toestemming heeft verleend voor de ontscheping van een f;terk contingent Britsche troepen, dat op 30 April te Basra Was aangekomen en dat zij onmiddellijk de noodige maatregelen voor de handhavdng der onafhankelijkheid heeft ge- troffen. Onverwijld stelde men zich in ver- binding met de Britsche ambassade te Bag dad, waarbij de regeering zich resoluut op het standpunt stelde, dat nieuwe Engelsche troepen het land pas mogen binnenkomen, wanneer de vroeger aangekomen strijdkrach ten Irak in andere richting verlaten hebben. Volgens verdere 'bericbten is het in Irak rustig. Een bericht, als zouden zich gewapen de Jbotsingen hebben voorged'aan tusschen Engelsche en Iraksche troepen in de ihaven van Basra, werd Donderdagavond door het Iraksche conshlaat-generaal te Beiroet tegen- gesproken. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat de regeering ivan Irak in eenige pl^atsen troe pen heeft geconcentreerd die voor de Engel sche troepen een „zekere bedreiging" betee kenen. Van Engelsche zijde is daarom het verian- gen geuit, dat deze troepenconcentraties on- gedaan gemaakt zullen worden ,,om het ge- vaar voor een ernstig inciden't te vermijden." ZWITSERLAND EN DE MOGENDHEDEN VAN DE SPIL. Het D.N.B. meldt uit Bern: In versqheidene Zwitsersche bladen was Woensdag een blijkbaar uit het regeerings- gebouw afkomstige rnededeeling verschenen, waarin o.a. gezegd wordt: ,,In de Italiaansche pers valt een toene- mende critiek waar te nemen op de houd'ing van Zwitsersche bladen. De Zwitsersche re geering wijdt aan deze verschijnselen haar voile aandacht. Op het oogenblik bevinden Zich Rugger, de Zwitsersche gezant te Rome, en Frolicher, de Zwitsersche gezant te Ber- lijn, in Bern, waar zij besprskingen voeren met den chef van het politieke departement. Zwitserland heeft een vitaal belang bij het behoud van goede betrekkingen met de beide nabuurlanden". DUITSC^ VRACHTSOHIP IN BRAZILIE AANGEKOMEN. IHet A.N.P. meldt uit Rio de Janeiro: Het Duitsche vrachtschip Natal is Dinsdag- ochtend met een lading kostbare goeleren uit Duitschland in de Brazi'liaansehe haven Bantos aangekomen. (Het vrachtschip Natal dat ongeveer eenzelfden inhoud heeft als het Duitsche schip Leco, is het derde schip, dat in korten tijd uiit Duitschland in Brazilie is aangekomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1