Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Voor de Huisvrouw TERNEUZEN, 30 APRIL 1941. SAS VAN GENT RECHTSZAKEN. stukken van allerlei aard trachten de resten van de vluchtende Britsche troepen op zeil- sohepen, visschersbooten en allerlei maar cenkbare vaartuigen te ontkomen en met delze nietige bootjes althans het 150 km ver- w?derd liggende eiland Kreta te bereiken. Maar ook hier slaat bet Duitsche lucht- wapen onverbiddelijk toe. Tal van zeilsche- pen en booten werden ten deele op bet strand, deels tijdens de overvaart met bommen en machingeweervuur aangevallen. Een grobt aantal werd tot zinken gebracbt, terwijl vele bootjes beschadigd en lekgeslagen werden. AUSTRALISCHE VERLIEZEN. Be New-York Times" meldt uit Londen, dat de Engelschen over bet verloop der eva cuatie van de Britscbe troepen van den Bal kan niets laten booren. Alle kwesties over de evacuatie van den Balkan zijn aan een strenge censunr onderworpen. De Britsche berichtendienst meldt, „dat de terugtocht der Britscbe troepen in Grie- kenland wordt voortgezet". De waamemende Australische minister- president Fadden, beeft aldus United Press uit Sydney, het volgende verklaard: ,,Vele van onze troepen hebben, nadat zij den op- marsch van den vijand den hardnekkigsten tegenstand hebben geboden, Griekenland ver- laten. Ongelukkigerwijze konden wij niet hopen, bij evacuatie van offers verschoond te blijven. Wij moesten ons integendeel op vejrliezem voorbereiden". iDe Australische minister van Oorlog, Spen der, verklaarde, dat in Griekenland vermoe- delijk groote hoeveelbeden oorlogsmaterieel verloren zijn gegaan, aangezien de bevelheb- ber van de Australische troepen generaal Blarney, bevolen heeft, dat eerst de troepen en dan eerst de tanks en het overige oorlogs materieel weggevoerd moesten worden. ▼ooraanstaande Engelsche joumalisten hebben, naar het D.N.B. verder uit Berlijn meldt, toegegeven, dat een redding der Brit- stihe troepen in Griekenland in denzelfden omvang als in Duinkerken niet verwaeht kan worden. Deze opvatting zoo verklaart men in bevoegde kringen te Berlijn is juist. Bij Duinkerken hadden de Engelschen hun redding te danken aan den dikken mist en de nabijheid van de Engelsche kust. In Griekenland echter is behalve, dat een zeer groot aantal Britten gevangen genomen is, het grootste deel der volgeladen Engelsche transportschepen tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. Dit beteekent, dat de Britsche verliezen bij de vlucht naar Kreta br|«onder groot moeten zijn. DOVER BESTOOKT DOOR VCRDRAGEND GESOHUT. BHnsdagmorgen zijn Duitsche motortorpedo- boeten bij een aanval op de Britsche Zuid- ooetkust op vijandelijk motortorpedobooten gcwtooten. In het gevecht, dat -zich ontwik- keMe, werden eenige Britsche scbepen be- sehadigd. De vijand trok daarop af. De Duit- scfce vaartuigen keerden onbeschadigd op hun basis terug. Dover, dat opnieuw door het verdragend ge- sdfcut van het Deutsche leger is bestookt, zou naar Reuter meldt, de hevigste beschieting hebben meegemaakt, sinds het vorige najaar. Het vuren duurde 3% uur aan edn stuk. Na de eerste drie uur vuurden de Duitschers in plaats van afzonderlijke schoten, salvo's uit vier tot zes vuurmonden af, met tusschenpoo- zen van ongeveer drie minuten. Ook de Brit- sdhe kanonnen hadden verscheidene granaten op de Fransche kust afgeschoten. Gevedhtsformaties van het Duitsche lucht- wApen hebben behalve op Plymouth ook suc- cesvolle aanvallen ondernomen op Ports mouth en o.a. op de vliegvelden St. Eval en St. Athan; geparkeerde vliegtuigen werden getroffen. Waargenomen kon worden, dat op het vliegveld St. Athan groote branden ont- stoeiden, die zich tot de munitie-opslagplaats uitbreidden. Kort na elltaar weerklinken he- vige ontploffingen. IIH!llllll1llll!l)il!ll!llll!lllllll[llllll!!!ll[|||lillllllll|[|||||[[[|||l||j|||||]||||||||[|||!|[[|||||]|||||||||||J|||||||||||||||||||||||||jjj|||||||||[{| POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLANI) Wmterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- getwezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. •tilllllllilllliiliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllllillllllllllllllllllllliiiiilllliiiillilllllllllli AMBACHTSSCHOOL TERNEUZEN. In een bijeenkomst van bestuur, ouders, person eel en leerlingen werd op Woensdag 30 April de eindgetuigschriften uitgereikt aan die leerlingen, die met goed gevolg de 2-jarige- of aanvullende cursus hadden ge- volgd, door den Voorzitter van het school- bestuur Mr. P. H. W. F. Tellegen. De Voorzitter noemde het een gewichtige dag nu de leerlingen de eerste schreden had den afgelegd op het pad, dat naar een zelf- standig best'aan in de toekomst moet voeren en rgadde de leerlingen aan zich te blijven ontwikkelen in de techniek, die steeds nieu- we eischen stelt. Hij spoorde de leerlingen aan zoo weinig mogelijk te verzuimen en steeds getrouw op tijd aanwezig te zijn. Hij wenschte de ouders, leerlingen en per- soneel geluk met de behaalde resultaten en hoopte, dat ook het komende jaar, dat aan- ♦angt met 182 leerlingen, rijke vruchten zal mogen afwerpen. Gewezen werd op de Avondteekenschool met werkplaatspraktijik, die gelegenheid biedt tot voortgezette vakstudie, aansluitend bij het thans geleerde, doch ook geheel aansluit bij de eischen in de praktijk gesteld. Tevens is de school ingericht voor opleiding der vestigingseischen, ingevolge de Vesti- gtngswet, aangezien tegenwoordig eischen gesteld worden op het gebied van de vak- bekwaamheid, waarvoor de school mede is ingericht. De verzorging der eindgetuigschriften geschiedde door den heer v. d. Giessen, die daarvoor werd dank gebracht. De gediplomeerde G. J. Verlinde dankte, ook namens zijn medeleerlingen en hunne ouders, het bestuur dat hen in de gelegenheid heeft gesteld aan deze inrichting voor de verschillende vakken het onderwijs te volgen en den directeur en de leeraren voor het van hen ontvangen onderricht. Er heerschte steeds een geest van groote welwillendheid en tegemoetkoming tegenover de leerlingen. Zaj hebben de overtuiging gekregen, dat de tijd. aan deze inrichting doorgebracht, nuttig hesteed was met het oog op hunne toekomst en de hier doorgebrachte tijd zal bij hen steeds in aangename herinnering voortleven. Hij eindigde met de beste wenschen voor deri voortdiurenden hloei der school. De Voorzitter dankte voor den uitgesproken wensch en de vriendelijke woorden ten op- zichte van bestuur en directeur en leeraren en sloot de bijeenkomst. Einddiploma's en hevorderingeti. Een eindgetuigschrift voor het met vrucht doorloopen van de 2-jarige cursus werd voor de verschillende vakken uitgereikt aan: Timmeren: J. J. Haak te Terneuzen; A. Hamelink, F. D. Hamelink te Zaamslag; K. L. Ortelee, W. J. Vercouteren te Axel. Aan 3 leerlingen werd geen eindgetuig schrift verstrekt. Machine-bankwerkenA. H. de Bruijn, J. Doppegieter, J. Nieuwenhuize, K. van Taten- hove te Terneuzen; C. de Blaey, J. den Hamer te Hoek; J. de Danschutter, L. Jansen, C. Rinn, D. C. Schieman, L. Schieman te Axel; W. Andriessen, E. de Causemaeker, A. Durinck, R. F. de Maesschalck, R. Morcus, R. Roegiers te Sas van Gent; F. Drabbe, J. C. Oostdijk, J. J. A. Simoen, M. A. de Smet, G. Verstraeten te Sluiskil; A. van Hurck, J. Platjouw, E. S. van Waes te Westdorpe; J. M. Willemsen te Zaamslag. Een leerling geen getuigschrift. ElectrotechniekJ. C. de Feijter, J. W. Gulden, P. A. de Kraker, J. M. Kramer, G. J. Verlinde te Terneuzen; N. Bolleman, J. Dieleman, W. E. de Jager, J. P. Verpoorte te Axel; S. J. Dekker, A. F. d"Hont, J. Rie- mens, H. de Wit, M. Wullems te Sluiskil. Twee leerlingen geen getuigschrift. Auto-montage: A. E. v. d. Bergen, J. Kolijn te Terneuzen; R. J. de Kraker te Axel; P. A. Provoost te Biervliet; J. de Regt te Hoek; G. Albicher te Philippine. Schilderen: M. Th. Cortvriendt, A. K. R. Knieriem te Axel; P. Doolaege te Sas van Gent; J. de Krijger te Philippine; Th. Her mans te Vogelwaarde. Voor het met vrucht doorloopen van nog een derde leerjaar, ontvingen voor de vol gende vakken nog een aanvullend-getuig- schrif t Timmeren: J. Michielsen, J. J. Rottier te Terneuzen en J. Kalfsvel te Sas van Gent. Machine-bankwerken: D. Hofman, J. D. Klaassen, F. Leunis, M. Oppeneer te Terneu zen; M. J. Wullems te Axel; A. Coone te Sas van Gent; P. W. Riemens te Sluiskil. Electrotechniek: J. Dobbelair te Terneuzen. Auto-montage: D. J. van Damme te Ter neuzen. Schilderen: P. 't Gilde, A. C. Heijnsdijk te Terneuzen; M. C. de Feijter te Axel; I. M. C. de Jonge te Zaamslag. Bevorderd werden van klasse 1 naar klasse 2. Timmeren: L. Pot, J. Cornelissen te Axel; en G. H. Wulffaert te Sas van Gent. 2 leer lingen niet bevorderd. Machine-bankwerken: A. v. d. Broeke, M. de Doelder (voorw.), W. P. Hamerlinck, D. J. Helmendach, C. A. Hoek, J. M. Jansen, J. Meijer, L. Michielsen, P. W. Neve, L. Roe- lans te Terneuzen; D. Agterhuis (voorw.), F. R. Dieleman (voorw.), R. F. Dieleman, G. P. den Engelsman, I. den Exter, F. Hame link (Voorw.), M. van Hermon en I. Koole te Axel; F. G. Bauwens, J. van Drongelen (voorw.), P. de Vrieze te Sluiskil, A. Beau- rain, O. E .B. Kersbulck en A. J. Vergauwen te Sas van Gent; R. van Bambost, J. P. Cor- veleijn. P. W. Millenaar te Westdorpe, C. den Engelsman te Zaamslag, P. F. Lantsheer, W. P. Wieland te Hoek en A. J. M. Piessens (voorw.) te Vogelwaarde. Niet bevorderd 15 leerlingen. Electrotechniek: J. J. de Back, J. P. A. de Blok, H. Hamelink, A. J. Harte, P. J. Kroes, D. de Zeeuw te Terneuzen; M. J. Smies te Sluiskil; M. van Driel te Hoek; J. van Ee te Biervliet; E. H. v. d. Abeele, J. v. d. Abeele, W. Brion te Sas van Gent; R. A. Kint te Kloosterzande; R. P .L. de Bock te Westdorpe; J. C. v. d. Velde te Zaamslag en J. A. Verhelst (voorw.) te Axel. Niet be vorderd 5 leerlingen. Automontage: E. A. M. Stockman, K. Wit- te te Terneuzen; A. Thomas te Westdorpe; D. F. de Jonge en M. J. Verbrugge te Zaam slag. Niet bevorderd 4 leerlingen. Schilderen: V. J. de Bruijn en K. Loof te Terneuzen. P. T. T. De hulpbesteller der P.T.T., de heer A. Scheele Rzn., alhier, is hij dien dienst be- noemd tot besteller in vasten dienst. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Terneuzen, maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te beko- men zijn, aan de daarachter vermelde adres- sen: Zwartgeoloemde parapluie, A. Adriaansen, N. J. Hartestraat 20. Speelgoedauto, E. Segers, Lange Kerk- straat 40. Roode kinderportemonnaie, M. Loof, Verl. Van Steenbergenlaan 3a. Twee wollen tasschen, C. Warrens. Range Kerkstraat 41. Rijwielbelastingmerk, C. Pattist, Moleng. 5. Netzak, A. de Vos, Steenkamplaan 43. Roodgeblokte regenmantel, L. J. van Ta- tenhove Wijk P 38. Een paar dameshandschoenen, M. Romijn, Steenkamplaan 55. Kinderportemonnaie, R. Harms, Axelsche- straat 63. Een zilverbon, J. Meijer, Oostkolkstraat 14. Werkjas (jekker), A. Riemens, Donze-Vis- serstraat 13. Geblokte wollen das, J. ten Hoeve, Kazer- nestraat 7. Portemonnaie met inhoud, J. Bakker, Gre- nulaan 7. Een paar sokken, J. Wieles, Zandstraat 7. Een zilveren horloge en een pijp, J. van Tatenhoven, Dr. Buijzestraat 11. Double armband, C. Buijze, Tholensstr. 37a. Damesrijwiel, E. van den Eeckhout, Noordstraat 97. Meisjesmuts, W. A. van Houten, Heeren- gracbt 15. Heerenportemonnaie, Mevr. Vink, Van Steenbergenlaan 18. Rijwielbelastingmerk, C. J. Eekman, Kerk- hoflaan 26. Regenkapje, Job. van den Bos, Tuinstr. 13. Rijwielbelastingmerk, Lipssleutel, bood- schaptasch, zilveren speld, een fietstasch met inhoud en een autowieldop, Bureau van Politie. ERNSTIGE WAARSCHUWING. Geeft uw voorraad aardappelen precies op! In opdracht van den direeteur-generaal voor de Voedselvoorziening, den heer S. L. Louwes deelt de directeur van het Centraal Distribu- tiekiantoor, de heer S. de Hoo, het volgende mede: Er blijken hier en daar misverstanden te bestaan ten aanzien van de uitreiking van aardappelkaarten in verband met de voor- raden, welke men eventueel zal hebben. Er is bekend gemaakt, dat ieder, die beschikt over een voorraad van 15 kg per persoon, geen aardappelkaarten zal ontvangen. Men heeft dit opgevat als zou bijv. een gezin van vier personen, dat beschikt over minder dan 60 kg, niets behoeven op te geven. Deze opvat ting is positief onjuist. Wont men moet een voorraad per gezin rekenen. Hiervoor kan het volgende staatje aangehaald worden. Indien een gezin in het bezit is van: 0 t/m 14 kg wordt geen kaart minder uit gereikt; 15 t/m 29 kg wordt een kaart minder uit gereikt 30 t/m 44 kg worden twee kaarten minder uitgereikt; 45 t/m 59 kg worden drie kaarten minder uitgereikt; 60 t/m 74 kg worden vier kaarten minder uitgereikt 75 t/m 89 kg worden vijf kaarten minder uitgereikt. Een gezin, dat in aanmerking zou komen voor vier heele en twee halve kaarten en een voorraad heeft van 80 kg aardappelen, ont- vangt dus geen kaarten. Indien dit gezin ech ter voor vier heele en drie halve kaarten in aanmerking zou komen, ontvangt het slechts een halve kaart. Scherpe controle. Men heeft gevraagd of er een controle zal worden uitgeoefend. In verband hiermede kan worden medegedeeld, dat er inderdaad een zeer scherpe controle zal worden uitgeoefend. Zij zal zich ook uitstrekken tot particuliere woningen enz. Afgezien van de strafvervol- ging, welke wordt ingesteld bij onjuiste op- gaven, zal in dergelijke gevallen niet alleen de aanwezige voorraden aardappelen in bezit worden genomen, doch alle zich in de betref- fende woning bevindende levensmiddelen. Men wordt in het eigen belang dringend aange- raden juiste opgaven te verstrekken, want er wordt zonder aanzien des persoons ingegre- pen. Bij personen, die geen aardappelkaarten In ontvangst hebben genomen, zal geen huis- zoeking worden gedaan. Personen, die weder- rechtelijk aardappelkaarten nemen, stellen zich aan een strafvervolging en andere on- aangenaamheden bloot. De redenen van bovenstaande maatregelen liggen voor de hand: men is vastbesloten de beschikbare hoeveelheden aardappelen zoo rechtvaardig mogelijk te verdeelen. KOFFIESURROGAAT. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat op bon 18 van de bonkaart algemeen waarvan de gel- digheidsduur, zooals reeds is gepubliceerd, verlengd is tot en met 11 Mei a.s. van heden af 250 gram koffiesurrogaat (regee- ringssamenstelling) verkrijgbaar zal zijn. Dit surrogaat is kenbaar, doordat op de ver- pakking de aanduiding koffiesurrogaat, ver- gunning novoorkomt, welke aandui ding bieraan, met uitsluiting van alle andere' vervangingsmiddelen voorbehouden blijft. De prijs tegen welken het surrogaat verkrijgbaar is, bedraagt f 0,36 per 250 gram. SMOKlKELAAR IN T NAUW. Een inwoner van Oostburg, die met een auto vol smokkelwaar naar de grens was, zag zijn plannen verijdeld door de marechaus- see. Toen hij de manschappen in het oog kreeg, wilde hij met zijn auto rechtsomkeert maken, doch bij het draaien geraakte de wagen in een sloot. De marechaussee kwam tot de ontdekking dat de man aardappelmeel en boonen had willen smokkelen. Auto en smokkelwaar zijn in beslag genomen. De marechausseebrigade heeft de hand gelegd op een smokkelaarsbende, bestaande uit Beligen en Zeeuwsch-Vlamingen, die meel en boonen over de grens bracht en tegen hooge prijizen in Belgie verkocht. (De Crt.) WATERSCHAP „HET VRIJE VAN SLUIS". Naar wij vernemen is het besluit van de Provinciale Staten van Zeeland tot samen- voeging van 76 polders en waterschappen in Westeiijk Zeeuwsch-ZVlaanderen tot het wa- terschap „Het Vrije van Sluis", thans van hoogerhand goedgekeurd. OVERPLAATSING PROVINCIAAL BESTUUR. Het Provinciaal Bestuur dat na de ramp van 17 Mei van het vorig jaar aanvankelijk gevestigd was in het gebouw van het Zeeuw- sche Genootschap van wetenschappen, en thans eenige maanden in de Koepoortstraat, zal met ingang van 12 Mei worden gevestigd aan den Seissingel. ZAAIOESTERS UIT NOORVVEGEN? Vroeger werden er uit Zeelands groote hoe veelheden zaaioesters uitgevoerd. Naar Denemarken gingen er somtijds 6 a 10 mil- lioen per jaar. In de laatste vier jaren is hierin echter ver- andering gekomen en moeten de kweekers zaaigoed van elders betrekken. Frankrijk trad gemeenlijk als leverancier op. Na vele onderhandelingen heeft de in- koopcombinatie van v^rdere pogingen om ook dit jaar zaaioesters uit FTankrijk te be trekken moeten afzien. De pannencultuur levert lang niet genoeg broed op. Men heeft zich nu tot Noorwegen gewend. Door tus- schenkomst van een Duitsch ingezetene uit Hamburg is het gelukt een aanbod te krijgen van 6.000.000 stuks a 6 per 1000. Ze zouden verzonden worden in kistjes van 25 kg (1 kg is 750 a 1000 oestertjes). Daar ze niet langer dan pl.m. zes dagen onderweg mogen zijn, moet het vervoer eerst per boot en dan zoo- veel mogelijk per auto geschieden. Een en ander is al in zooverre geregeld, dat men nu alle hoop heeft toch nog te zullen slagen. MINDER AUTOBUSDIENSTEN IN ZEEUAND. Met ingang van Maandag zijn in Zeeland verschillende autobusdiensten ingekrompen of geheel stopgezet. In feite komt de nieuwe regeling hierop neer, dat alle marktdiensten, b.v. de diensten Rilland BathBergen op Zoom en Rilland BathGoes, komen te vervallen. Ook de bus- dienst GoesKatsche veer houdt op te be staan. Voorts worden de andere diensten, voor zoover deze niet met autobussen met gas- generatoren worden uitgevoerd, sterk beperkt. Op Noord-Beveland en Tholen zullen de bus- sen een retourrit per dag maken. Op de tra- jecten VlissingenKoudekerke en Goes Wolphaartsdijksche veer zal tweemaal per dag worden gereden. De overige diensten van de stoomtram Mij. Walcheren zullen eenigs- zins worden beperkt. De busdiensten Goes Middelburg en GoesHamsweert zullen onge- wijzigd blijven. De dienst MiddelburgVeere zal driemaal per week worden uitgevoerd. EEN YVELVERDIENDE HULDE. Toen op Woensdag 5 Februari het Middel- burgsch Comity voor het laatst met de help- sters en helpers bijeenkwam, is o.a. aan den heer J. A. Tavenier (vroeger te Terneuzen), als blijk van waardeering voor het vele, dat hij voor het comitC had gedaan, als herinne ring een blauw porceleinen bord toegezegd, waarvoor de heer A. J. Barto het ontwerp had gemaakt. Dit bord is thans ontvangen en in de Ctalage van de firma F. B. den Boer in haar noodwinkel op den Dam, ter bezich- tiging gesteld. Het bord, dat vervaardigd en geleverd is door de N.V. Delftsche aardewerkfabriek ,,De Porceleine flea" te Delft, bevat op den buiten- rand de volgende woorden: „Uit erkentelijk- heid voor bijzondere hulp aan de door den oorlog getroffenen, Mei 1940Januari 1941." In den binnenrand staat ,,Aangeboden aan J. A. Tavenier Sr., door het Middelburgsch Hulpcomite". In het midden van het bord staat bet onge- sohonden stadhuis en daarnaast het begin van de Noordstraat, waar de vlammen reeds uit de huizen slaan. Terzijde is een zittende vrouw afgebeeld, die bescherming geeft aan 'n man, een vrouw en een kind, die bij haar scboot zijn neerge- knield. Ten slotte staat nog de droeve datum van „17 Mei 1940" vermeld. Het is een pakkende, welverdiende hulde voor het belaraglooze werk, dat de heer Tave nier deed en in mindere mate thans nog ver- richt als dit noodig is. (iPr. Z. Crt.) MUZIEKM3DDAG OP „DER BOEDE" TE MIDDELBURG. Vrijdag j.l. hebben de gevolmachtlgde van den Rijkscommissaris en mevrouw Munzer aan een aantal genoodigden op het landgoed ,,Der Boede" een huisconcert aangeboden, waarvoor zij zich de medewerking hadden verzekerd van een viertal kunstenaars, t.w. de dames Rokkida (sopraan) en Neuss (viool) en de heeren prof. Komer en Marinus Fllpse (piano). Dat deze muziekmiddagen zeer worden ge- waardeerd, schrijft de Pr. Z. Crt., bleek wel uit het feit, dat velen aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven en zoo ontmoeten elkaar vooraanstaande personen uit het Duit sche en Nederlandsche militaire, burgerlijke en maatschappelijke leven op het fraaie bui- tengoed. De bedoeling dezer muziekmiddagen, waar van deze de derde was, is de versterking van de cultureele banden tusschen beide landen, in het leader van de Duitsch-Nederlandsche cultuurgemeensohap. De bijeenkomst van Vrijdagmiddag is geworden tot een festijn van prachtig musiceeren, waarbij men voor een wijle werd uitgeheven boven de harde sleur van dagelijksche zorgen. Het was wel van een diepen zin, dat dit concert werd in- geleid met het magistrale ,,dem Unendlichen" van Schubert. Ofschoon als inzet niet gebrui- kelijk, heeft de vertolking ervan het concert onmiddellijk geplaatst in de bijzondere sfeer, waarin bijeenkomsten als deze moeten wor den gezien. In deze sfeer bleef men geduren- de dit uur van voortreffelijk musiceeren ge vangen. De omstandigheid, dat de program- makeuze wellicht uit een oogpunt van stijl- begrip niet ten voile verantwoord was, beeft daaraan geen afbreuk gedaan. Het was een feest van klank en kleur, waarbij uitvoeren- den zich ten voile gaven aan hun dienende taak en hoorders zich mochten verdiepen in den rijkdom, die hier werd ten toon gespreid. Zeeland is wel heel erg verstoken van muzikaal beleven. Middagen als deze, die door een select gezelschap worden bijge- woond, kunnen slechts het verlangen wekken en verinnigen, om van deze schoonheid uit te dragen in onze Zeeuwsche steden en dorpen. Wij hebben vooral in dezen tijd de cultuur- schatten zorgvuldig te hoeden, niet in dien zin, dat wij ze in de kluizen sluiten, maar zoo, dat daarvin kan worden medegedeeld aan anderen, die zoo licht geneigd zijn bij de puinhoopen van verstoonde illusies te blijven zitten. Wanneer de muziekkunstdagen op Der Boede daartoe het hunne bijdragen, wan neer de verdieping van het Zeeuwsche cul tureele leven daarvan mede het perspectief zijn, dan moet onze oprechte dank uitgaan naar den heer Munzer, dat hij zijn taak als gevolmachtigde ook ziet als een wezenlijke bijdrage ter bereiking van dit doel. Het gaat tenslotte niet in de voornaamste plaats om de persoonlijke belevenis van den enkeling, middagen als deze verstrekken aan hen, die ze medemaken een opdracht, waar van wij slechts mogen hopen, dat ze door velen als zoodanig mag worden gewaardeerd en naar vermogen zal worden vervuld. Doodelijk ongeval. Gisteren was de ongeveer 20-jarige Aug. Stofferis op een stelling aan het schilderen In de Ned. Herv. Kerk te Sas van Gent. Ver- moedelijk is hij, tengevolge van een misstap van een hoogte van 9 meter naar beneden gestort en daarbij zeer ernstig gekwetst. De hip van den spoedig ter plaatse gekomen Dr. Puylaert kon niet meer baten. De onge- lukkige werden ter plaatse nog de laatste H. Sacramenten toegediend en een kwartier na het ongeval is hij overleden. Naar we vernemen was het een eenige zoon uit het gezin. Een belangrijlk boekje. ,,Uw kind en de gevaren der rundertuber- culose". Aldus luidt de titel eener brochure, die onlangs door Dr. Adh. van Loy, arts alhier, geschreven en bij Scheltema en Holkema's Uitgevers Maatschappij te Amsterdam uitge- geven is. Het komt ons gewenscht voor, op dit kleine doch wegens zijn inhoud zoo belangrijke ge- schrift de aandacht te vestigen van ouders en in het bijzonder van moeders van jeugdige kinderen. Wij doen dit met des te meer aandrang, om- dat vooral onder de volksklasse nog zoovelen worden aangetroffen, die nog niet ten voile ■beseffen de groote verantwoordelijkheid, die zij dragen ten opzichte der zwakke wezentjes voor wat betreft de melkvoeding, waarvan speciaal in deze populair geschreven brochure sprake is. Kort samengevat zou de inhoud van dit ge- schrift kunnen uitgedrukt worden in de woor den: ,,Let op de melk, want zij kan noodlot- tige gevolgen hebben voor uw kind." Er is natuurlijk heel wat meer in het boekje verwerkt dan deze simpele raadgeving. Wilt gij weten het ,„waarom" en tot het besef komen welke gevaren aan het onge- kookt of ongepasteuriseerd toedienen der melk verbonden zijn, dan kunt ge het ant- woord en het bewijs daarvoor in Dr. Van Loy's pleidooi, bevattelijk en helder uiteen- gezet, lezen en zijn raad ter harte nemen. WJanneer hier sprake is van „melk", wordt daarmede de koemelk bedoeld. De oordeel- kundige lezer zal zulks zeker wel begrepen hebben. In een zestal conclusies, neergelegd in het laatste hoofdstuk der brochure, worden de desiderata vermeld, welke door de genees- kunde gesteld worden om het percentage der kindersterfte tot een zoo laag mogelijk getal terug te brengen. 'Naast ernstige waarschuwingen omtrent het gebruik van besmette melk, worden er ook geruststellende geluiden vernomen. ,,Men dat zijn de gemeeskundigen is er in den laatsten tijd van overtuigd geraakt, dat de rundertuberculose voor den mensch en laat mij er speciaal op wijzen voor het zooveel malen minder weerstandbiedende jonge kind) een groot gevaar oplevert." Met sprekende cijfers en voorbeelden toont de deskundige schrijver aan,, dat de runder tuberculose geen te verwaarloozen factor bij het grootbrengen van kinderen is. Voorbeelden en cijfers uit Schotland, Enge- land, Denemarken, Nederland. ,,Ruim de helft der doo<r runder t.b.c. aan- getaste kinderen is ten doode opgeschreven", aldus de conclusie van Dr. v. L. We zouden geneigd zijn nog heel wat aan- halingen uit deze brochure te willen putten, doch volstaan met de raadgeving: Schaf u dit belangrijke geschrift aan, lees en verwerk den inhoud. Van de geringe uitgaaf (65 cent), waarvoor gij het bij uw boekhandelaar kunt bekomen, zult gij geen spijt hebben. Het gaat om uw kind. En bedenk: In den strijd tegen „de witte pest", veroorzaakt door een bil- lioenenleger van kleine, voor het oog onzicht- bare kindermoordenaars,, door Neerland's medici gevoerd, is aller hulp niet alleen ge wenscht, doch absoluut noodzakelijk. Hier is het woord van den dichter op zijn plaats: ,;Roep smeekend God aan in uw nooden, Maar... voeg ook daden bij 't gebed. Geen trage strijder wordt gered, Den sagenden geen krans geboden. De Helper uit den Hoogen, staat Naast die zich zelven niet verlaat." VERVOER VAN POOTGOED. De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat het vervoer van pootgoed, zoowel goedgekeurd als ongekeurd, met ingang van 24 April 1941 verboden is. Met ingang van genoemden datum worden er dus noch bestel- bonnen, noch vervoerbewijzen afgegeven. Voor telers, die beslist nog pootgoed voor eigen bedrijf noodig hebben, zal, na gebleken gegrondbeid van het verzoek, een uitzonde- ring worden gemaakt; dit verzoek moet de teler rechtstreeks tot het bureau van den Voedselcommissaris te Goes richten. BRIEVEN GESMOKKELD. Het Duitsche Landgerecht heeft Maandag in het paleis van justitie te Maastricht een zitting gehouden ter behandeling in hooger beroep van zaken, waarin schriftelijk vonnie was gewezen. De koopman H. uit Maastricht, die geregeld voor zaken naar Belgie ging, had eens eenige brieven meegenomen om die in Belgie te be- zorgen. Het betrof een brief van zijn vrouw aan haar zuster en twee brieven van schip- pers aan familieleden. De verdachte verklaarde, dat hij niet de be doeling heeft gehad bewust een overtreding van de voorschriften der Duitsche autoritei- ten te hebben willen begaan. De brieven bleken van onschuldigen aard, maar de rechter wees er den Maasbraohte- naar op, dat de Duitsche overbeid het over- brengen van brieven door particulieren niet kon toestaan, omdat daaruit gevaar voor spionnage tegen de Duitsche weermacht kon ontstaan. De General-Staatsanwalt bevestigde, dat brieven niet door particulieren mogen over- gebracht worden. (Vaak worden dergelijke vergrijpen streng gestraft, maar in dit geval waren er verzachtende omstandigheden. De eisch was een geldboete van 200 gulden. De rechter verzachte dezen eisch door 100 boete of twee maanden gevangenisstraf op te leggen. A.N.P. DRONKEN BESTUURDER? Op 1 October van het vorige jaar is er onder de gemeente Halsteren, in West-Brabant, een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een auto, die uit de richting Steenfoergen kwam, reed onder het gehucht Oude Molen eerst een man aan, die gewond werd, een edndweegs verder werd een 14jarig meisje, E. Graffen, aange- reden, dat nagenoeg op slag werd gedood, terwijl weer een paar honderd meter verder de auto zelf over den kop in een sloot terecht kwam. De bestuurder, de garagehouder P. C. H., uit St. Maartensdijk, werd door de rechtbank te Breda veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf en intrekking van zijn rrjbewjjs voor een jaar. Op de vraag van den president van het Boe- sche gerechtshof, waarom hij in hooger be roep gekomen was, zei H. dat hij aich van geen schuld bewust was. ,,Ik weet nergens van", beweerde hij. Dit werd aannemelijk ofschoon de ver dachte het tegendeel bleef betuigen toen twee getuigen, veldwachters van Halsteren, kwamen vertellen, dat H. in erge mate onder invloed was geweest van sterken drank. De advocaat-generaal vroeg de zaak terug te wijzen naar den rechter-commissaris te Breda, ten einde een deskundi-ge een onder- zoek te laten instellen. DENKT THANS OOK AAN YOGHURT ALS VOEDINGSMIDDEL. Er zijn nog altijd huisvrouwen, die zelden of nooit denken aan yoghurt ter aanvulling van de maaltijden of wel om den disch eens iets feestelijks te geven. Toch verdient dit zeer gezonde melkproduct met zijn zacht- zuren smaak meer bekendheid. In ons land werd yoghurt in het begin van deze eeuw ingevoerd en begon men vrij snel belangstelling voor dit bijzonder smakelijke melkproduct te krijgen, zoodat vele melkin- richtingen zich erop hebben toegelegd, sma kelijke yoghurt in verschillende soorten te bereiden. Yoghurt lijkt in smaak en uiterlijk veel op hangop. De gebruiksmogelijkheden zijn dan ook dezelfde: met beschuit en suiker, met vruchten (geraspte appel b.v.), met vruchten- moes of saus, met limonade echter ook als slasaus, vermengd met peper, zout en mo6- terd vormt ze een uitstekende afwisseling. Yoghurt wordt bereid uit melk of tapte- melk; we krijgen dan resp. melkyoghurt of vetvrije yoghurt (taptemelkyoghurt). Wat gunstigen invloed op de spijsvertering en licht- verteerbaarheid betreft, staan beide vrijwel gelijk. Als eiwithoudend product verdient ook de goedikoopere vetvrije yoghurt aanbeveling. Soms wordt de melk tevoren ingedampt, waardoor het product aan voedingswaarde wint. Niet alleen zieken en herstellenden zijn ge- baat bij een yoghurtkuur, zooals men wel eens meent, docht iedereen kan er gezondheid uit putten. Een smakelijk nagerecht is het volgende: Yoghurt met vruchten (recept van A. J. Reiding). liter yoghurt, 2 dl bessensap, 1 dl water, 10 gr. aardappelmeel (1 afgestr. eetlepel), 60 gr. suiker (4 afgestr. eetlepels), 250 gr. handappelen. Meng het aardappelmeel aan met het water. Breng het bessensap aan de kook en bind het met het aardappelmeel. Voeg de suiker toe. Rasp de schoongeboende appelen (met schil

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3