m n up JP 11 iiii m, mm Dam- en Schaakrubriek iH Hi SCHAKEN. mm vx tSk'<. wm wm. mm, wmt HHP wm. DAMMEN. den Olympus gemarcheerd en gestreden. vaak.in 15 cm hoog li-ggende sneeuw. Vier dagen en nachten zijn wij in bewegihg ge- weest. Een onderdeel der gevechten begon op een bergtop aan de andere zijde van bet Serviadal. Wij badden dezen bergtop als gei ten beklommen om de hoofdmacht van onze troepen als rugdekking te dienen. Toen ook ons het bevel voor den terugtocht bereikte, verscbaften wij ons muilezels der Griekscbe militairen of van de boeren der streek en laadden deze op met onze pantserafweer- kanonnen en andere uitrustingstukken. Ons drinken bestond uit gesmolten sneeuw, waar- brt wij scheepsbeschuit aten. Als wij op dezen marsch door het onbegaanbare bergland vol- komen uitgeput waren, sliepen wij soms op de sneeuw. Vaak verloren wij' den juisten weg in de eenzame uitloopers van bet Olym- pusgebergte, waar de stilte voor het eerst door oologsgeweld verbroken werd." De Australiers vertelden voorts dat zij ver- volgens tezamen met Nieuw-Zeelanders stel- lingen aan een nauwen pas ten Oosten van den Olympus badden ingenomen, waardoor de spoorlijn van Saloniki naar Athene loopt. Dit is de pas van Platamona, 40 km ten Noord-Westen van de monding van de Pinios. Daar werd standgehouden tegen de aanval- len der Duitschers van den vroegen morgen tot middernacht van den volgenden dag. De Australische colonnes, waartoe deze drie soldaten behoorden, marcheerden ten- slotte Zuidwaarts naar Larissa. Zij vonden deze stad echter reeds door de Duitsche troe pen bezet en zetten dus den tocht naar het Zuiden voorL WtNGELAND EN DE I II BELGRADO GBWEKEN REGEERING. Volgens een Reuterbericht uit Stockholm heeft Anthony Eden Woensdag in het parle ment een verklaring afgelegd, waarin hij meedeelde, dat de vroegere Servische regee ring zich paet koning Peter aan het hoofd in het Oosten heeft neergezet als ,,de regeering van een land, dat zich aan de zijde der geal- lieerden in oorlog met Duitschland bevindt". Eden voegde erbij, aldus het D.N.B.-bericht, dat de regeering" besloten is den strijd voort te zetten „totdat de eindoverwinning is be- haald". Hij besloot met vast te stellen, dat de uit Belgrado gevluchte regeering op de grootst mogelyke hulp van den kant van Z. M.'s regeering tegen den gemeenschappe- lijken vijand kan rekenen". DE AANVAL OP PLYMOUTH. !De in den nacht van Dtnsdag op Woensdag door sterke Duitsche formatiesgevechts- vliegers op Plymouth gerichte aanval is van bijzonder sterke uitwerking geweest, naar het D.NjB. van bevoegde zijde vemeemt. Duitsche verkenners hebben Wloensdag vastgesteld, dat in de werven en op de kaden nog altjjd reus- acihtige branden woedden, die tot dusver niet tot him haard konden worden beperkt. Vooral de staatswerven in Plymouth-Devonport wer- den door den concentrischen el wel gerichten aanval op groote schaal van Duitsche bom- vliegtuigen geteisterd. Het goede zicht aan den grond, dat in den nacht heerschte, ver- gemakkelrjkt het den Duitschen vliegers de voor den oorlog belangrgke oogmerken van de stad te vinden. ARGENTINIE NEEMT GEEN SCHEPEN IN BESLAG. U. P. medt uit Buenos Aires: Argentinie heeft uiteindelijk besloten om de buitenlandsche schepen, die in Argentijnsche havens liggen, niet in beslag te nemen en zich verder absoluut neutraal te houden. Dit ver- klaarde de waarnemende president Castillo in een interview met het blad la Racion. Hij zeiide o.a.De Argentijnsche houding met be- trekking tot het in beslag nemen van schepen is dezelfde gebleven als die wij in het begin hebben aangenomen en zij zal ook niet ver- anderen. DAGORDER VAN MUSSOLINI. Volgens het Italiaansehe hoofdkwartier heeft de Duce de volgende dagorder uitge- vaardigd Soldaten van alle legercorpsen, strrjdende aan het Grieksche front! Na zes maanden van verbitterden strijd heeft de vijand de wapens neergelegd. De overwinning bekroont uwe bloedige offers, Toreneindspelen. In het eindspel „toren en pion tegen toren" is de winst dikwijls moeilijk of in het geheel niet te bereiken. Het aantal finesses wat zich hierbij kan voordoen is zeer groot. Daar- door vormt het een van de mooiste gedeelten van het schaakspel. Laat ons een paar voor- beelden bekijken, waarbij de te promoveeren pi«n een randpion is. Eindspel van Puder (1887). a b c d e f g h Wit begint en wint. Fout is het om met een torenzet vrije baan voor den pion te maken. Bijv.: 1. Tb8? Tb!t, 2. Ka8 Tel! 3. Tb7f Kc8, 4. Ka7 (a7 is eveneens remise, daar de koning niet uit den hoek kan komen) Tc2 5 Kb6 Tb2f, 6. Kc6 Tb7: 7. ab7:t Kb8. Remise. Op 1. Th8 volgt eveneens Tblt, 2. Ka8 en ■dan Kc7Remise 1. a6a7! Tel—bit 2. Kb7 a6 Tblalf NU zou echter 2. Kc7 verkeerd zijn, want Wit offert in dit geval zijn toren: 3. Tc8f KcS: 4. a8Dt Kc7, 5. Da7t Kc6. Het is wel de moeite waard om dit theore- tisch gewonnen eindspel eens even af te spelen. Het behoort niet tot de moeilrjkste m dit genre. 6. Dd4! Tb8 (geen andere plaats op de b-lijn is mogelijk), 7. De4f Kd7 (Kc5? torenverlies), 8. Dd5f Kc7 (8. Kc8 Dc6f Kd8, 10. Dd6f Kc8, 11. De7. 8. Ke7 of Ke8 torenverlies), 9. De5t Kc8, 10. die bijzonder emstig waren voor de strijd krachten te land en geeft een nieuwe glorie aan Uw vaandels. Het vaderland is nooit zoo trotsch op u geweest. Op dit oogenblik ge- denkt en begroet het Italiaansehe volk bewo- gen zijn heldhaftige zonen, gevallen trjdens de gevechten in Alibanie en betuigt zijn eeuwige dankbaarheid aan U, die hen gewroken hebt. Leve de Koning. w.g. Mussolini. „FRANKRIJK OP DEN TWEESPRONG". Het D.N.B. meldt uit Parrjs: Marcel D6at schrjjft in l'Oeuvre, dat Frankryk aan zichzelf een actieve politiek van instemming met de nieuwe orde in Europa verplicht is. Ddat acht het te betreu ren, dat van de regeering te Vichy geen tee- kenen te bespeuren vallen van het voeren van een dergelijke politiek. Het conflict, zoo verklaart Deat, heeft het stadium van een duel tusschen Duitschland en Engeland reeds lang overschreden, want de Duitsche strijd krachten vervullen een bijzondere taak. Zij vormen namely k met hun nauwere bondge- nooten het werktuig van de Europeesche be- vryding. Frankrijk moet zrjn besluit nemen, zoo lang een dergelijk besluit nog van waarde is, aldus- eischt Deat. Wie de beteekenis van uren politiek kan afmeten bemerkt met zorg hoe zij ongebruikt verstrrjken. De Petit Parisien merkt in hetzelfde ver- band op, dat Frankrijk thans op den twee- sprong staat. Aan den eenen kant is er de conservatieve politiek van afwachten, en negatie. Aan den anderen kant echter ver- nieuwing, besluitvaardigheid en samenwer- king in het Europeesche kader in den ruim sten zin van het woord. Dat zal zich voltrek- ken met of zonder de Franschen 'en daarom moeten staat en volk hun keus doen. BEWONERS UIT HET VOORMALIGE FENSCHE KARELIE. S.P.T. meldt uit Helsinki: Door de bemoeienissen van het centrale comitd voor vluchtelingeci in Helsinki zullen thans 14.000 families,, in totaal ongeveer 50.000 personen, uit hun voorloopige verblrj- ven naar vaste woonplaatsen worden overge- bracht. Deze families waren destijds na het beeindigen van de Fmsch-Russischen oorlog uit de aan Rusland afgestane gebieden weg- getrokken. Deze verhuizing in massatranspor- ten zal in den loop van de komende week plaats vinden, zoodat de nieuwe bewoners nog in het voorjaar met het bouwen van hun akkers zullen kunnen beginnen. DE CAPITULATIE IN EPIRUS EN MACEDONIA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Binnen het bestek van den aanval van Duitsche afdeelingen op de flanken van het Grieksche leger in het Noorden zijn er sinds Zondag plaatselijke capitulaties ontstaan en heeft het twaalfde Duitsche leger verzoeken om wapenstilstand ontvangen. Nadat Dins- dag een Grieksche delegatie ook aan den bevelhebber van het Italiaansehe elfde leger aan het Epirus-front om wapenstilstand vroeg capituleerde thans het heele Grieksche leger in Epirus en Macedonie dat in 't Noor den door de Italiaansehe weermacht, in het Oosten door Duitsche troepen was ingeslo- ten en van de achterwaartsche verbindingen afgesneden. De overgave geschiedde tus schen de geallieerde oppercommando's eener- zijds en den Griekschen opperbevelhebber an- derzijds te Saloniki. Met de capitulatie der legers in Epirus en Macedonie is, naar aan het Duitsche Nieuws- bureau gemeld wordt, de sinds weken en maanden op Noord-Griekenland drukkende last weggenomen. Met vreugde en een zucht van verlichting, zoo gaat het bericht door, hebben de Grieken, vooral de soldaten, er kennis van genomen, dat deze vruchtelooze strijd in dienst van Engeland is geeindigd. Uit deze stemming is hun houding jegens de Duitsche weermacht te verklaren. De Griek sche soldaat heeft den Duitschen leeren be- wonderen. De woorden van de Duitsche militaire delegatie bij het sluiten van den wapenstilstand: „w(j betreuren de ontwik- keling van Griekenland, hebben echter eerbied voor den strijd van het dappere Grieksche leger", hebben diepen indruk gemaakt. Tijdens De7 Ta8f. (Merk op, dat na 10. Dd6 Ta8f, 11. Kb6 Ta6f, 12. Ka6:, Zwart pat staat. De toren gaat verloren wanneer hij na 10. De7 op de b-lijn blyft, b(jv.: 10. Tbl, 11. Df8t Kd7, 12. Dg7f Ke8, 13. Dh8| Kf7. 14. Dh7f), 11. Kb6 (dreigt mat op e8) Tb8f, 12. Kc6 en Zwart is verloren. De andere mogeiyke torenzet is 6. Tel (op alle andere velden van de le rij gaat de toren direct verloren), 7. De4f Kd7 (het eenigste), 8. Kc6 Tc8, hetgeen de variant van hierboven geeft. 8. Tdl kan niet meer, 8. Kc8 is mat, terwijl 8. Kd8 de toren doet verliezen. Ga zelf na dat 6. Kc7 ook spoedig den toren doet verliezen. 3. Ka6b6 Niet 3. Kb5, want dan bezet Zwart met zijn koning c7, waardoor remise ontstaat. 3. Tadbit 4. Kb6c5 Tblclt 4. Tal bekort het spel een paar zetten. Er komt 5. Th8! Zwart mag den pion niet nemen. 5. Kc5b4 Telbit 6. Kb4c3 Tblal Aan het schaakgeven is nu een einde ge- komen. 7. Ta8h8! en wint. De volgende stand heeft eenige overeen- komst met den vorigen. WHt: Kc6, Ta8, pion a6. Zwart: Kg7, Tal. Hier zou echter 1. a7 fout z(jn. Zwart krijgt dan gelegenheid om schaak te geven en wanneer de koning zich te ver van a7 ver- wijdert, bezet zwart de 7e rij met zijn toren, waardoor de witte toren aan zjjn plaats ge- bonden blijft. Remise is dus het resultaat. Wit moet het veld a7 gebruiken om zijn Koning te verstoppen. Dus: 1. Kc6b6 Talbit Wanneer 1. ...Ta2, dan 2. Tb8 en niet 2. a7?, waardoor zwart weer remise zou for- ceeren. 2. Kb6a7! Kg7f7 2. ...Tb2, 3. Tb8 Ta2, 4. Tb6 Tal, 5. Kb7 gevolgd door 6. a7. 3. Ta8b8 Tbl—el 4. Ka7—b7 Tel—bit Of anders: 4. ...Ke7, 5. a7 Tblt, 6. Kc6 Tclf, 7. Kd5 Tdlt, 8. Ke4 Telt, 9. Kf3 Tflf, 10. Kg2 en wint. 5. Kb7a8 Tbl—el 6. a6a7 Tele7 Op 6. ...Tal volgt 7. Kb7 Tblt, 8. Kc6, enz. Nu is de situatie anders dan by het be gin, daar nu de witte toren het promotieveld niet meer bezet heeft. 7. Tb8b7 en wint. Weer een ander idee hebben w(j in dit eind spel van Troitzky (1896). de besprekingen over de capitulatie in het Grieksche hoofdkwartier met den Griekschen opperbevelhebber, liepen voor dit gebouw groote groepen Grieksche soldaten te hoop, bij wie een afdeeling evzonen, de Grieksche keurtroepen, bijzonder opvielen. Ook groote groepen der bevolking wachtten met onge- duld op den beslissenden ommekeer, die aan de gevechtshandelingen in Noord-Griekenland eindelijk een eind zou maken. Toen dan het resultaat der onderhandelingen bekend werd ontstond er overal een blijde stemming. Stefani meldt van de zone der operaties: De onvoorwaardelyke overgave der Griek sche legers in Epirus en Macedonie is Woens- dagavond om 21.00 uur aangeboden door een Grieksche delegatie, bestaande uit een kolo- nel van den generalen staf en nog twe hooge officieren. Deze delegatie, voorafgegaan door een witte vlag, naderde de voorposten van een Italiaansehe divisie, die in centraal-Epirus opereert en verzocht onderhandelingen met het Italiaansehe opperbevel. De leden der Grieksche delegatie werden verg#zeld door Italiaansehe officieren naar den zetel van het opperbevel waar zij het onvoorwaardelijke capitulatie-aanbod voor beide legers overhan- digden. ZEE-NOODBOEIEN. De Militaire Korrespondenz aus Deutsch- land schrijft: De zich brjna dagelijks boven het Kanaal afspelende luchtgevechten heb ben tengevolge, dat dikwijls toestellen van beide partyen tot een daling te water worden gedwongen. Om de redding van de beman- ningen te vergemakkelijken heeft het Duit sche luchtwapen in de het meest overgevlo- gen wateren van het Kanaal z.g.n. zee-nood- boeien verankerd, waarin zich vliegers in veiligheid kunnen brengen, totdat ze door zee-noodvliegtuigen of -vaartuigen worden geborgen. Ze bestaan uit een ruime ,,roef" met torenachtigen opstand, vanwaar een trap naar omlaag leidt. Van buiten is de boei geel geverfd, opdat zij in wij den omtrek zichtbaar is. Zij dragen bij den ingang vier roode kruisen op wit veld, 's nachts zrjn gemeerde boeiten aan een wit ankerlicht herkenbaar, dat ongeveer 30 dagen kan branden. De kajuit is er op berekend vier personen dagen lang te herbergen, desnoods meer. Aan boord vindt men alles wat in nood- geraakte vliegers behoeven: vier bedden, droge kleeding en schoenen, verbandstoffen en een apotheek, noodproviand, drinkwater, versterkende middelen en een spirituskoker. Zelfs aan speelkaarten en schrijftuig is ge- dacht. Om aan te duiden, dat zoo'n boei bezet is kan overdag aan de mast een zwarte ankerbal en bij nacht een bijzonder licht ge- heschen worden. Tenslotte is hiertoe signaal- munitie en bij nieuwe boeien een noodzender aan boord. AMKRIKA SPEELT HOOG SPEL MET JAPAN. Het streven van de Ver. Staten, om de Philippijnen sterker dan tot dusverre in te schakelen in de politiek van Roosevelt, treedt voortdurend duidelijker aan den dag. Reeds het bezoek van den opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten, luchtmaarschalik Brooke-Popham, aan de Phi lippijnen en de daar gevoerde besprekingen wezen duidelijk in de rich ting, dat de Ver. Staten hun vijandelijke politiek tegenover Japan voortzetten. Naar het dagblad ,,Asahi Sjimboen" thans weet mede te deelen, ont- wikkelt Manilla zich tot verzamelplaats voor transporten naar Engeland. Het blad schrijft, dat Amerikaansche transportvliegtuigen reeds het verkeer onderhouden met Singapore. Voor het geval dat het transport over den Atlan- tischen Oceaan moeilijker wordt, zal voortaan Amerikaansch materiaal via den Pacific en den Indischen Oceaan naar het Suezkanaal worden vervoerd. Verder wijdt men in Tokio bijzondere aan- dacht aan de economische betrekkingeci met Nederlandsch-Indie. Het blad de ,,Kokoemin Sjimboen" wist mede te deelen,, dat minister- president Konoye heeft verklaard, dat de eco nomische onderhandelingen met Ned-Indie geen voortgang maken en dat de betrekkin- gen er niet beter op waren geworden na de conferentie van Manilla waaraan naar men weet voor Ned.-Indie minister Van Kleffens deelnam. Men had den indruk, dat Engeland ■g "■P abedefgh Wit begint en wint. 1. Kg4f4 Kg2—f2 De Koning verschuilt? ZiCh. omdat er 2. Tg8t dreigt. Met schaakbieden bereikt zwart niets, bijv.: 1. ...Ta4f, 2. Ke5 Ta5t, 3. Kd6 Ta6t, 4. Kc7 Tg6, 5. Td8 Tg7f, 6. Td7 Tg8, 7. Kb7 en wint. 2. Kf4e4 Kf2e2 3. Ke4d4 Ke2d2 4. Kd4c5 Kd2—c3 4. ...Tclf is evenmin voldoende, n.t.: 5. Kb4 Tblt, 6. Ka3, enz. 5. Ta8c8! TalXa7 6. Kc5b6t en wint. Berger maakt er opmerkzaam op, dat wan neer in het diagram de witte Koning op g7 gezet wordt en de zwarte op >g5, het boven- staande niet meer opgaat. Het spel wordt dan remise: 1. Kf7 Kf5, 2. Ke7 Ke5, 3. Kd7 Kd5, 4. Kc7 Kc5, 5. Tc8 Ta7:f, 6. Kb8t Kb6 en de zwarte toren is gedekt! 644. Kampioenschap van Nederland. De laatste ronde van de wedstryd om het persoonlijk kampioenschap van Nederland bracht een nieuwe verrassing in de vorm van een tweede nederlaag van dem titelnou- der Keller, ditmaal tegen den Dordtenaar Van der Kraan. Het was een teleurstellend slot voor Kel ler. Aanvankelijk toch had deze in de beslis- sende partij de beste kansen. Hjj bleef te lang op w cist spelen, zelfs toen de remise niet meer te vertiinderen bleek. Op een gegeven ogenblik overzag hij een schijfoffer van Van en Amerika probeerden, Nederlandsch-Indie als materiaalbasis te veroveren en den handel te monopoliseeren. Bovendien zou Ned.-Indie genoodzaakt worden, den expiort naar Japan te staken. De Tokio Nitsji Nitsji" schrijft, dat het niet schijnt, dat de Ver. Staten hun houding zullen wijzigen, in weerwil van het tusschen Japan en Rusland tot stand gekomen ver- drag. Dit neemt echter niet weg, dat Japan alles in het werk zal stellen, om ver- dere verscherping van den toestand te voorkomen. V.P.B. HET NIJLDAL IN GEVAAR. De Londensche bladen en de Britsche open- bare meening houden niet op met hun stem te doen hooren ten gunste van een tegenactie van den overwinnaar van Sidi el Barani, ge- neraal Wavell. Men doet nog altijd zijn best om een verklaring te zoeken voor het feit, dat de Duitsch-Italiaansche opmarsch in Noord-Afrika niet tot staan is gebracht door dezen legendarischen aanvoerder van het Empire. De raadslagen, hoe hij dit zou kun nen bewerkstelligen, ontbreken niet; maar vermoedelijk heeft generaal Wavell daarover zijn eigen opvattingen. De Engelschen schjjnen er vooral over in de wiek geschoten te zijn,, dat de vijandige troepen te dicht in de nabijheid komen van het Nijldal door middel van de vliegvelden, waarover zij de beschikking hebben gekre- gen. De Times komt aandragen met de ver- onderstelling, dat generaal Wavell de vlieg velden in Lybie sleehts wegens het risico van een grooten slag heeft ontruimd. Het blad schynt echter te vergeten, dat nauwelrjks veertien dagen geleden een dergelijke beslis- sende slag in Cyrenaica in uitzicht werd ge- steld. OOk de Daily Express wijdt een bijzon der artikel aan het vooruitschuiven van de Duitsch-Italiaansche vlieg bases en consta- teert, dat generaal Rommel nu alle goede vliegvelden in Lybie in zijn bezit heeft, met uitzondering alleen van dat van Tobroek. In alle lagen van de Britsche maatschappij openbaart zich een gevoel van onrust over het verloop, dat de oorlogsgebeurtemssen in Noord-Afrika hebben genomen. Men ver- wacht van de regeering, dat zij alles in het werk zal stellen, om van het verloren pres tige nog te redden, wat er van te redden valt. In het bijzonder ook vestigt men de aan- dacht op de werkelijke of vermeende weinige activiteit, die de Britsche vloot aan den dag legt, nadat men met zooveel ophef gewag had gemaakt van het feit, dat zij heer en irleester was in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee. Men kan maar niet be- grijpen, dat zij, indien haar superioriteit wer- kelijk zoo groot is, in gebreke bljjft, om haar gevechtswaarde te toonen, (V.P.B.) DE BRITSCHE TROEPEN IN IRAK. Uit Beiroet meldt het D.N.B. De regeering van Irak heeft Woensdag de volgende officieele mededeeling over de in Basra gelande Britsche troepen uitgegeven: ,,De Britsche regeering had overeenkomstig het vecdrag tusschen Engeland en Irak om verlof gevraagd, bepaalde troependeelen Irak te laten passeeren. Reeds van 21 Juni 1940 af zijn van beide zijden maatregelen genomen om den doortocht van troepen door Irak te vergemakkelijken. Dientengevolge zijn op 17 en 18 April te Basra bepaalde Britsche strijdkrachten geland, om overeenkomstig de gemaakte afspraken, door Irak vervoerd te worden. Er moet in dit verband den nadruk op gelegd worden, dat de commentaren van bepaalde buitenlandsche radiostations vol- komen ongegrond zijn. De regeering waakt over de rechten van het koninkrrjk en over de souvereiniteit van het land en zal niet toelaten, dat zij op eenigerlei wijze geschon- den worden. Indische troepen in Basra. Een Engelsch bericht, volgens hetwelk de Engelsche troepen weer uit Irak vertrokken zouden zijn, wordt in politieke kringen te Bei roet zeer twjjfelachtig genoemd, meldt het D.NJ3. Men zegt, dat weliswaar eenige af deelingen der troepen, die in Basra aan land zijn gezet, in de richting van Transjordanie en Palestina door Irak zijn getrokken, doch in de haven van Basra bevinden zich nog steeds 40.000 man, voor het grootste deel der Kraan, die plotseling finaal gewonnen stond. Zodoende had de Hagenaar Bom aan remise tegen Ham genoeg om beslag op de titel te leggen. Reeds verscheidene malen had de nog tame- lijk jonge Haagse meester J. M. Bom het abonnement van Keller op de nationale titel emstig bedreigd. Zijn overwinning komt dus niet onverwacht en is stellig ook verdiend, te meer, daar hij in dit toumooi ongeslagen bleef. Eindstand: 1. J. M. Bom met 11 punten uit 8 partijen (3 gewonnen en 5 remise); 2. R. C. Keller met 10 punten; 3 en 4. P. J. van Dartelen en W. van der Kraan 9 p.; 5 en 6. Ph. J. Ham en J. de Krijger 8 p.; 7. J. Blom 7 p.; 8. J. Druijf 6 p. en no. 9 G. E. Hartman 4 p. Hier volgt een der belangrijkste partijen uit de laatste ronde. Wit: Ph. J. Ham. Zwart: J. M. Bom. 1. 32—28 18—22 2. 37—32 12—18 3. 41—37 7—12 4. 46—41 1—7 Bekend en beproefd openingsspel. 5. 3429 19—23 6. 28X19 14X34 7. 40X29 20—25 8. 4540 10—14 9. 5045 14—20 10. 32'28 5—10 11. 37—32 22—27 1& 31X22 18X27 13. 82X21 17X26 14. 41—37 13—18 15. 37—32 18—22 16. 28X17 11X22 Er volgt nu een overdonderende centrum- actie van den witspeler. Men spele dit partij- gedeelte met meer dan gewone aandacht na! 22X31 9—13 12—18 7—12 25X34 20—24 uurljjk 3024! 13X33 6—11 1117 10—14 4—0 9—13 14—20 r de voortzett ng 1722; wit 4136X^7 en 1319!, waama het er voor schijf 27 somber uitziet. Men onderzoeke dit spel eens. We komen er mogelijk op terug. 30. 42—38 3—9 17. 32—27 18. 36X27 19. 33—28 20. 28—23 21. 35—30 22. 39X30 Anders volgt 23. 30X19 24. 38X29 25. 47—41 26. 44—39 27. 40—34 28. 4540 29. 39—33 Kansrijik was Indiers; die nog niet aan land zijn gegaan en wier aanwezigheid eeri bion van bezorgdheid voor de regeering van Irak is. Men vreest te Bagdad, dat een deel dezer strijdkrachten in Irak zal blijven, in stryd met het verdrag tusschen Engeland en Irak. Naar voorts te Beiroet verluidt, heeft de premier van Irak, Kailani, geprotesteerd tegen de landing van Britsche troepen te Basra en gewezen op de onmiddellijke reactie, die iedere poging van de Engelschen om de onafhankelijkheid en veiligheid van Irak te schenden, zou ontketenen. In Bagdad en andere Iraksche steden zou het tot stormachtige anti-Britsche betoogin- gen gekomen zijn. Als voomaamste oorzaak voor het Engel sche optreden in Irak noemt de Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespoijdenz de terugtochten en tegenslagen, die Engeland de laatste dagen tegeljjkertijd ten Noorden en ten Zuiden van de Middellandsche Zee heeft geleden. Judst in de Arabische wereld kent men voldoende,6zoo schrijft de Diplo, de ware bedoelingen van Engeland en de middelen, waarmeae de Britsche Intelligence Service pleegt in te grjjpen ten aanzien van even- tueele weerstanden. Het voorbeeld van Egypte toont iederen Arabier, hoe Engeland in waar- heid zijn betrekkingem met een natie zou willen vormen. Het Italiaansehe blad Messaggero noemt de bezetting van Irak door sterke Britsche troepencontingenten een nieuwe Engelsche agressie. Met deze actie, zoo verklaart het Italiaansehe blad, wil Engeland zich mees ter maken van de natuurbjke rijkdommen van Irak en voomamelijk van de petroleum. PETROLEUMBRONNEN VAN MOSSOEL IN AMERIKAANSCHE HANDEN? Het is wellicht niet van belang ontbloot, hier eens te wijzen op de in den laatsten t(jd in de wereldpers verschenen berichten, vol gens welke het in de bedoeling van de Ame rikaansche regeering zou liggen, alle Britsche belangen bij de petroleum in Mossoel in faan- den te krijgen. (Volgens een in 1920 te San Remo gesloten verdrag kwam 23.75 in handen van zuiver Engelsche maatschappijen, 23.75 in die van de Royal Dutch-Shell, een gemengd Engelsch- Nederlandsche combinatie, terwijl de rest ge- lijkelijk verdeeld werd onder Amerikaansche en Fransche maatschappijen. De voormalige eigenaar van de concessie, de Armenier Goel- benkian, kreeg nog 5 van de opbremgst voor zrjn bemiddeling. Het „Petit Journal" meent met zekerheid te weten, dat er tegenwoordig tusschen Lon don en Washington onderhandelingen gaande zrjn over de overdracht van Britsche aandee- len in de Iraksche petroleumopbrengst. Het Fransche blad neemt als „zeer waarschijniyk" aan, dat deze onderhandelingen niet alleen de aandeelen in de zuiver Engelsche maatschap pijen betreffen, doch ook die van de Royal Dutch en Shell. De Amerikaansche petro- leumbelangen in Irak worden, zooals men weet, waargemomen door de Standard Oil Company. Het Fransche blad heeft het waarschijnltjk niet zoo mis, waar het schrijft dat, wanneer de onderhandelingen met succes worden be- kroond, de Engelschen geheel uitgeschakeld zullen zijn wat betreft de machtige petro- leumbronnen in Mossoel, die van zoo over- wegend belang zijn voor de oorlogvoering in het Midden-Oosten. En waarschijnlijk slaat de redactie eveneens den sprjker op den kop, waar zij meent, dat deze overeenkomst moet dienen om een deel van de kosten der Ameri kaansche hulpverleening te dekken. De sym- pathie voor Engeland verhindert niet, dat de Yankees hun zakenbelangen in het oog hou den! (V.P.B.) PER CLIPPER VAN LISSABON, VIA AFRIKA NAAR NEW-YORK. Het leven aan boord van het vliegtuig. Een correspondent van United Press meldt uit New-York: Een Clipper-vlucht van Lissabcci naar New- York. Vier continenten in drie dagen. 12.600 kilometer. Een verward, oorlogvoerend Europa, een gloeiend heete Afrikaansche kust, een bedrjj- vige Zuid-Amerikaansche haven aan de Ama- zone, een palmenrijk eiland in West-Indie en esn van koude rillend Noord-Amerika. Drie 31. 4944 2—7 32. 44—39 17—21 Dwingt tot 3328 in verband met de drei- ging 2024 en 18X49. 33. 3328 21X32 34. 28X37 7—11 35. 37—32 11—17 36. 32—27! Zeer sterk! Het ziet er nu naar uit, dat zwart opgerold zal worden. 36. 20—24 37. 29X20 18X29 38. 34X23 15X24 39. 41—37 9—14 40. 3732 1420 41. 3228 20—25 42. 3934 1318 43. 43—39 18X 29 44. 34X23 8—13 45. 3934 2430 46. 3833 30X 39 47. 33X44 17—21 48. 4034 21X32 49. 28X37 16—21 50. 4439 2127 51. 3933 2631! 27—32 39—33 Het reddende offer. 52. 37X26 Remise! Op 4842 volgt 3238 en anders loort zwart door naar dam. Een fraaie positiepartij! Had wit na 50. 4440, in plaats van. 4439 niet kunnen winnen? Probleean, van J. de Smet, IJzend(jke. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 7