O 7 7 III ijii/iazJlfc* Buitenland HooFdpijn-Migraine HANDEL IN PAARDEN GEORDEND. elpen ve/Z/y en vlug. Doos 10 en 50ct. schap en cultufurbescherming, van justitie, van handelnfliverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij, van waterstaat en van sociale zaken betreffende de gelflkstel- ling van getuigschriften. Getuigschriften, welke door binnen bet Groot-Duitsche rflk dan wel binnen Neder- land gelegen Duitsche onderwijsinstellingen worden uitgereikt zoo lezen wij in dit be- sluit worden gelijkgesteld met de overeen- komstige getuigschriften van Nederlandsche openbare of bijzondere onderwijsinstellingen. Aan Nederlandsche getuigschriften verbon- den bevoegdheden kunnen -voor zoover volgens de geldende Nederlandsche voor- schriften geen bijzondere goedkeuring noodig is door de bezitters van overeenkomstige Duitsche getuigschriften op dezelfde wflze worden uitgeoeiend. Erventueele Nederland sche voorschriften ten aanzien van de over- legging van een bijzondere goedkeuring voor de uitoefening van een beroep of een bedrijf blijven onaangetast, onverschillig of de bezit- ter van het getuigschrift het Duitsche staats- burgerschap of het Nederlanderschap bezit. Bovenstaande geldt slechts voor Duitsche rijksburgers en voor personen, die het Neder landerschap bezitten, tenzij zij het Nederlan derschap na 30 Januari 1033 hebben ver- kregen. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding. wetenschap en cultuurbe- schenning beslist op verzoek in hoeverre bovenstaande ook op andere personen van toepassing is. Over de gelijksteUing van getuigschriften, welke door buiten het Groot-Duitsche rijk en Nederland gelegen onderwijsinstellingen zfln uitgereikt, met de overeenkonistige Neder landsche getuigschriften beslist de secretaris- generaal van het departement van opvoeding. wetenschap en cultuurbescherming op des- betreffend verzoek. Werkzaamheden, te ver- richten op grond van bovengenoemde getuig schriften mogen geen aanvang nemen voordat het verzoek is ingewilligd. Personen, die op het tijdstip van inwer- king treden van dit besluit werkzaamheden verrichten op grond van getuigschriften, welke door buiten het Groot-Duitsche rijk en Nederland gelegen onderwijsinrichtingen zijn uitgereikt, dienen bovengenoemd verzoek binnen twee maanden in. Zij mogen bun werkzaamheden voorloopig voortzetten. De verplichting tot indiening van dit verzoek is geheel onafhankelijk van het feit of de werk zaamheden als hoofd, dan wel als neven- beroep, bezoldigd, dan wel onbezoldigd, wor den verricht. De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming stelt de voor de uitvoering van dit besluit noodzakelijke, voorschriften vast. Dit besluit treedt vandaag in werking. VERGOEDING VAN OORLOGSSCHADE AAN GEWEZEN MILITAIREN. De secretaris-generaal van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters medege- deeld, dat bij de schade-enquetecommissie voor militairen te velde, sedert zij haar werk zaamheden begon, meer dan 40.000 aanvra- gen om toezending van aangifteformulieren zfln binnengekomen. Ter voorkoming van stagnatie in de werk zaamheden der commissie is het noodzakelijk. dat de belanghebbenden, indien aan hun ver zoek niet spoedig gevolg wordt gegeven, zich onthouden van schriftelijke of telefonische mededeelingen hieromtrent. Een ieder, die een formulier heeft aange- vraagd, zal dit te zijner tijd worden toege- zonden. Aangezien voorts gebleken is, dat velen niet op de hoogte zijn van het bestaan van de mogelijkheid vergoeding te vragen voor te velde verloren gegane eigendommen, wordt nogmaals medegedeeld, dat militairen van zee- en landmacht, die gedurende de oorlogs- dagen in hun mobilisatiestandplaats of aan boord van hun schip particuliere eigendom men hebben verloren, zich kunnen wenden tot den secretaris van de schade-enquete commissie voor militairen te velde, Javastraat 4 te 's-Gravenhage, met verzoek om toezen ding van een aangifteformulier. In verband met het vorenstaande wordt de termijn, binnen welken het aanvragen van aangifteformulieren dient te geschieden, tot 1 Mei 1941 verlengd. Ook de nagelaten beirekkingen van gesneu- velde militairen kunnen zich met een verzoek om toezending van een aangifte formulier tot bovenstaand adres wenden. DE NEDERLANDSCHE OMROEP. De persdienst van den Nederlandschen Om- roep vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het bureau van den directeur-generaal, dr. ir. W. Herweyer voorloopig is gevestigd in hotel Gooiland te Hilversum. Correspondentie kan aan dit adres gericht worden. Max iniumprijzen xastgesteld. Het A.N.P. meldt: De vraag naar paarden, welke in dezen tijd grooten omvang heeft aangenomen men denke hierbij aan de overgang van de motor- op de paardentractie heeft zijn in- vloed op de verkoopprijzen niet gemist. Hooge, zelfs buit«nsporig hooge prijzen waren aan de orde van den dag, waardoor de belangen van de koopers ernstig in het gedrang kwamen. Zij waren immers voor de uitoefening van hun beroep of bedrijf vooral van een paard afhankelijk en moesten daar- om noodgedwongen met de gevraagde prijzen gencegen nemen. Thans is echter, naar de gemachtigdewoor de prijzen mededeelt, een regeling tot stand gekomen in den vorm van het Paarden- besluit 1941 (handel en prijzen), waarbij de verkoopprijzen van paarden aan bepaalde maxima worden gebonden. Dit besluit be- paalt o.m., dat het koopen van paarden slechts is toegestaan aan gebruikers, die in het bezit zijn van een schriftelijke vergun- ning van de landbouw-crisisorganisatie en aan paardenhandelaren, aan wie door de Neder landsche Veehouderij Oentrale een daartoe strekkende schriftelijke vergunning is ver- leend. De paarden worden voortaan in twee kwa- liteitsklassen ingedeeld, die elk weer in vier ouderdomsklassen zijn onderscheiden. Maxi- mumprijzen zijn voor al deze categorieen vastgesteld. Bij den verkoop mogen echter deze maxi- mumprijzen niet zonder meer worden aange- houden. Voor ieder paard, dat ten verkoop wordt aangeboden, wordt namelijk een z.g. verkoopkaart verstrekt, waarop naast de verschillende kenmerken van het paard, ook de getaxeerde verkoopwaarde wordt aange- geven. Deze taxatiewaarde mag niet hooger zijn dan de in het besluit vastgestelde maxi- SSnS* jV" gr00te co,lectie Oieren aan- ffekomen. Daaronder bevond zich een kameelenpaar met jong (Poto Poly goon mumprijzen en mag bij den verkoop niet wor den overschreden. Hierop wordt alleen een uitzondering gemaakt voor den wederverkoop door een paardenhandelaar, die op den over- eengekomen verkoopprijs een bepaalden vast- gestelden opslag voor kosten en winst mag leggen. Deze verhooging van den verkoop prijs mag echter slechts eenmaal plaats vin den. De taxatie van de paarden en de verstrek- king van de verkoopkaarten ge3chiedt door de taxatiecommissies, welke door de Neder landsche Veehouderij Centrale worden inge- steld. s LAATSTE COLLECTE WINTERHULP NEDERLAND OP 2 EN 3 MEI. Op 2 en 3 Mei a.s. zal de laatste collecte van dezen winter over het geheele land wor den gehouden. De speldjes, die ditmaal wor den verkocht, dragen afbeeldingen van bloe- men. He voorjaar heeft zijn intrede gedaan. Het weer is allengs milder geworden, de ergste koude is verdwenen, de natuur ontsluit zich weer, de bloemen komen allerwege reeds te voorschijn. Een gevoel van bevrijding en vreugde vervult ons telken jare als de lente is genaderd. Deze bevrijding en vreugde houden helaas geen intocht in de woningen van vele land- genooten. Geringe middelen en een groote achterstand veroorzaken, dat hun huishouden zoo uiterst sober moet worden gevoerd, dat een voortdurende spanning hen voor de voor- jaarsopleving ongevoelig maakt. De bloemencollecte van de Winterhulp Nederland wil alle Nederlanders tezamen brengen in een offer, dat in deze vele behoef- tige gezinnen eenige vreugde kan brengen. Om deze collecte te doen slagen zijn vele collectanten noodig. Meldt u daarom voor deze laatste inzameling in groote getale aan, om tot besluit van deze actie een succes te behalen, dat een practisch bewfls levert van de verantwoordelflkheid, die het Neder landsche volk tegenover zijn minst bedeelden beseft. Werkgevers en werknemers, werkt ook nu samen door vrij te geven en u aan te melden als collectant bij het plaatselijk bureau in uw woonplaats. TABAK EN PAPIER. Papier zal alleen kunnen dienen ter venvaaiging van omblad. Men schrijft uit tabakskringen aan de N R. Crt. Het opschrift wekt wellicht den indruk, dat wij het over de sigaret willen hebben, maar de huidige omstandigheden leveren stof voor een andere verhandeling. Voor sigaretten is tabak en papier (de huls) noodig; de sigaar bestaat uit 100 pet. tabak n.L: 1. het binnengoed, een melange van ver schillende soorten; 2. het omblad, van Java-, Sumatra- of VOrstenlanden tabak; 3. het dek van Sumatra (van Deli, de dek- ker bij uitnemendheid) of Vorstenlanden. Zonder „echt" binnengoed, zonder dek van tabak kan geen sigaar worden gemaakt, zon-* der omblad van tabak gaat het tegenwoordig echter wtl, dank zij de ontwikkeling van de techniek. Geheel nieuw is echter het papieren omblad, waarover wij thans nu willen spre- ken echter niet, althans wat de toepassing aangaat. Door den nood der tijden is veel veranderd. De voorraden ruwe tabak waren in Mei 1940 niet zoo belangrijk als gewoonlflk omstreeks MeiJuli, omdat de z.g. voorjaarscampagne, omvattende de inschrijvingen op de Sumatra- en Javatabak te Amsterdam en Rotterdam nog niet op voile toeren aan den gang waren. ofschoon beide genoemde soorten als hoofd- bestanddeel van de tabaksmarkt moeten wor den aangemerkt, spelen de andere soorten niet uit Nederlandsch-Indie komend (kort- weg exoten genoemd) en welke voor binnen goed dienen moeten, een zeer belangrijke rol. Er was een vrij normale aanvoer van Su matra- en Java-tabak geweest. Daarbij moet worden gerekend de voorraad bij de gros- siers en fabrikanten, zoodat eenige stagnatie van de aanvoeren, waarmede wfl reeds eenigszins (oponthoud in de Duins) kennis hadden gemaakt, niet meer van zoo'n over- wegend belang was. De export naar Duitschland en andere ge- bieden, voor zoo verre de scheepvaart niet stagneerde, functionneerde vrfl normaal. Toen eenmaal ons land in den oorlog was betrok- ken, werden al spoedig maatregelen getrof- fen, met medewerking van importeurs, han- delaars, makelaars en de geheele tabaks- industrie, om alles zoo veel mogelijk in nor male banen te houden. Ongeveer naar het model uit 1914/1918 werd in Den Haag opge- richt het Rijksbureau voor Tabak en Tabaks- producten, welke instelling de volled'ge con- trole verwierf over den geheelen voorraad ruwe tabak en tabaksproducten in ons land. Bereikt is, dat de industrie kan blijven werken, al is de groothandel vrij sterk aan banden gelegd. Dat de bezetter met een zeer aanzienlijke industrie het eigen belang niet vergat en Nederland, tabaksland b'j uitnemendheid, als leverancier van de onontbeerlijke grondstof, niet vergat, ligt voor de hand. Duitschland gold en geldt nog steeds als onze voomaam- ste afnemer van Sumatra- en Java-tabak on- danks de clearingverdragen, contingenten en andere beletselen. Van onze voorraden (Orienttabak uitge- zonderd) werden zeer belangrijke hoeveel- heden Sumatra-, Java- en Zuid-Amerikaan- sche soorten, voorts alle tabaksstelen, welke de Nederlandsche industrie oplevert, gereser- Veerd voor de Duitsche industrie tegen over- eengekomen prijzen en successievelijk uitge voerd. Ofschoon onze sigarenindustrie daar door niet onmiddellijk in het gedrang kwam, ■werden de omstandigheden toch geleidelflk gecompliceerder. Evenwel rookte heel Neder land en het bleef rooken._ Hamsteren van rookmateriaal werd een veel voorkomend ver- schijnsel. Geen aanvoer van overzee, dus productiebeperking of verdwijnen van aanbod is vermoedelijk de gedachtengang van het publiek geweest. Aanleggen van een voor raad sigaren of rooktabak (sigaretten kan men niet te lang bewaren) is nooit af te keu- ren. Evenwel was voor een ,,run" ons inziens geen aanleiding. Op den langen duur komt er echter toch een tekort aan een der grond- stoffen voor de tabaksindustrie. Daarin tracht men sedert eenigen tijd met succes, te voorzien. Wij zijn nog niet afge- zakt tot binnengoed bestaande uit kersen- en bietenblad, of afgewerkte, bruin gekleur- de hop (artikelen uit de jaren 1917/1918). De distributie van tabak is beter geregeld en de gegevens over productiecijfers zijn bij. Vervangen van dekblad achten wij vrijwel onbestaanbaar, blijft dus alleen over het om blad, dat het binnengoed bijeenhoudt en aan ons oog verborgen blijft door den dekker. Geslaagde proeven zijn genomen, het omblad wordt reeds vervangen door een dun soort papier, met het resultaat, dat het niet zoo zeer stoort. Voor ons land mag dat een nieuwigheid zijn, in Denemarken gebruikt men het kunst- omblad reeds geruimen tijd. Het gewicht er van bedraagt slechts 16 tot 20 gram per M2 en het kan worden geleverd in rollen en vellen. Het neemt de taak van het natuurlflke omblad (van tabak) over, n.l. het bijeen- houden van het binnengoed, terwijl er naar gestreefd is, dat het geen rook ontwikkelt. Met dat al is de natuurlflke tabak Van Sumatra, Vorstenlanden, Besoeki of Loemad- jang niet op gelijkwaardige wijze, te ver vangen, maar toch zou het mogelijk zijn het kunstomblad nog te drenken in een Havana- of Barzielaroma. Ook kan bij aanmaak van het papieren omblad aan de massa (dus in de papierfabriek) een hoeveelheid tabakssaus Vvorden toegevoegd, waardoor de kleur bruin wordt en het product nog eenigen tabaks- smaak krijgt. Het eigenaardige is voorts, dat papier nog minder asch geeft dan het tabaksblad. De smaak van de tabak kan bij goede be- werking een eventueelen papiersmaak over- heerschen. Daarbij komt (het klinkt niet heelemaal complimenteus), dat een groot percentage der rookers weinig of geen smaak, te weinig scholing, of geen eigen oordeel heb ben en anderen keus tot de hunne maken. Of de nieuwe samenstelling, door nood ontstaan, in normale omstandigheden zal kunnen gehandhaafd bljjven, staat te bezien. Wanneer straks Nederland weer op normale wijze de grondstoffen van Nederlandsch- Indie zou kunnen betrekken en de concur- rentie weer hoogtij viert, kan het kunst omblad in het gedrang komen. Het papier is in elk geval goedkooper dan ,,echte" tabak. Inmiddels is ook de tabaks- accijns aanmerkelijk verhoogd en er is een grens aan de koopkracht van de rookers. Dat kan ten gunste van het kunstomblad uitvallen. In Nederlandsch-Indie ligt nog steeds een groot gedeelte van oogst 1939 en 1940 van de Sumatra- en Javatabak op verscheping en afzet te wachten. Men heeft wel een ge deelte naar Noord-Amerika verscheept, maar er blijft pro resto nog wel circa 75 pet. van die oogsten ter beschikking. Voor het oogenblik gaat het evenwel daar om, dat de fabrikant door het papieren „vest" van de sigaar, zijn voorraad tabak spaart en die wellicht tot binnengoed zal mogen ver- werken. Over land zal geen materiaal voor de sigarenindustrie kunnen worden aange- voerd, want de Orient, die ons groote kwanta tabak zou gaan leveren, cultiveert tabak voor de sigaret en pijp. Men make zich echter voor de eerstvolgen de maanden niet bezorgd. DE OVERGAVE VAN HET NOORD-WESTELIJKE GRIEKSOHE LEGER. Het vertrek van koning George. Omtrent de Engelsch-Grieksche nederlaag meldt de United Press uit Londcn, dat de vlueht van den Griekschen kon'ng en zrjn re- geering naar Kreta te kennen geeft, dat het Britsche expeditiecorps eveneens zal tirachten daarheen en wellicht naar andere Engelsche eilanden te komen. Thans doet zich echter de vraag voor of het Britsche expeditiecorps kan worden weggeleid dan wel of het zich op de smalle landengte van Korinthe moet terug- trekken. Een terugtocht naar Athene zou dan onvermijdelijk zijn. Hier zouden de geallieer- den, gezien de Duitsche superioriteit, te kie- zen hebben tusschen capitulatie en de kans in zee gedreven te worden. Met D.N.B. meldt uit Berlijn, dat na de capitulatie van de voomaamste Grieksche legers de Britsche troepen in wilde haast naar de zee opdringen. Naar uit Duitsche lucht- verkenningen is gebleken, schepen de Britten zich na de succesvolle aanvallen van Duit sche bommenwerpers op de grootere havens en transportschepen bij voorkeur in kleinere havens en op kleinere schepen in. De tekst der capitulatie-overeenkomst. Het opperbevel van den Italiaanschen gene- talen staf publiceert den tekst van de ontwa- penings-overeenkomst. Art. 1. het opperbevel van de Italiaansche stiijdkradhten in Albanie en het opperbevel van de Duitsche troepen in Griekenland aan- vaarden de onvoorwaardelijke overgave. Art. 2. degenen, die deel uitmaken van het Gneksche leger in Epirus en Macedonie zijn krijgsgevangenen. Met het oog op den moed, die door de Grieksche troepen op het slagveld is betoond en met het oog op het feit, dat ze hun krijgiseer hebben gevrijwaard. behouden de Grieksche officieren hun blanke wapenen en hun uitrusting. Alle Italiaansche krijgs gevangenen, die zich op het gebied van het Grieksche leger ni Eprius en Macedonie be- vinden, moeten onmiddellijk naar de Italiaan sche troepen worden gevoerd. De Grieksche krijgsgevangenen zullen in middels in concentratiekampen worden ver- eenigd. Na het einde van de militaire opera- ties op het vasteland van Griekenland en op de Ionische eilanden zal de vrijlating van alle officeren, onderofficieren en manschappen in overweging worden genomen. Art. 3. het Grieksche opperbevel zal zorg diagen, dat de Grieksche afdeelingen onder het bevel van hun officieren blijven en alle maatregelen nemen om de uitvoering van de capitulatie te regelen. In de voedselvoorzie- ling en medische verzorging van de Griek sche gevangenen zal aanvankelijk door het Grieksche opperbevel worden voorzien. Art. 4. de wapenen, al het oorlogsmateriaal en de reserves van het leger in Epirus en Ma cedonie met inbegrip van luchtvaartmate- riaal en installaties vormen oorlogsbuit. Art. 5. het opperbevel van de Grieksche troepen zal met alle middelen zorg dragen, dat de vijandelijkheden en alle beschadigingen terstond worden gestaakt benevens alle ver- nietiging van krijgstuig en voorraden en dat de wegen in het gebied van het leger zonder verwijl worden hersteld. Art. 6. het vertrek van schepen van allerlei slag en alle luchtverkeer moet in het gebied van het leger in Epirus en Macedonie worden geschorst. Art. 7, het Grieksche opperbevel waarborgt dat de schepen in de havens blijven onder toezicht van de Grieksche troepen, totdat te dien aanzien een definitieve beslissing is ge nomen. Art. 8. het Grieksche opperbevel zal com- missies benoemen, die van volmachten worden voorzien en de bijzonderheden der uitvoering van de capitulatie zullen regelen met de Ita liaansche en de Duitsche organen, die achter- eenvolgens zullen worden benoemd. Deze com- mlssies zullen spoedig een overzicht verstrek- ken omtrent de bewapening en de oorlogs- formaties van het gewezen leger in Epirus en Macedcnie. Art. 9. de staking van de vijandelijkheden blijft voor de Duitsche en de Grieksche troe- peir in Epirus en Macedonie gelden zooals overeengekomen is bij de capitulatie-onder- handelingen van 21 April. De staking van de vijandelijkheden tusschen de Italiaansche troepen en het Grieksche leger in Epirus en Macedonie wordt heden, 23 April, om 18 uur van kracht, behoudens voor de Grieksche de- tachementen aan het Italiaansche front, die reeds tevoren de wapens hebben neergelegd. Art. 10. Door het sluiten van deze overeen- komst eindigt de geldigheid van de capitula tie-overeenkomst, die 21 April is gesloten tus schen het opperbevel van de Duitsche troepen in Griekenland en den commandant van het Grieksche leger in Epirus en Macedonie. Saloniki, 23 April 1941. Een ontzaglijke buit. Men is overgegaan tot de bqeenzameling van oorlogsmaterieel, aldus meldt Stefani. Een enorme hoeveelheid kanonnen, mitrail- leurs, geweren, vlammenwerpers, pantserwa- gens en luchtafweergeschut is vergaard, zeer modem materieel in perfecte conditie. Voorts heeft men vele duizenden tonnen brandstof aangetroffen en talrijke jagers en bommen werpers, die de Engelschen in hun overhaaste vlueht hebben achtergelaten. Op het gebied van munitie zijn er bergen. Ook heeft men verscheidene honderden vrachtauto's buitge- maakt, bijna alle in volmaakten staat en voorts opslagplaatsen vol uitrustingsstukken. Indrukken in Amerika. Het D.N.B. meldt uit New-York; De opmaak der laat in den middag uit- komende edities van 23 April weerspiegelt den grooten indruk, dien de Duitsche over- winning in Griekenland heeft gemaakt op het publiek in de Vereenigde Staten. De bla- den verschijneci onder reusachtige, de geheele breedte der pagina beslaande opschriften, zooals ..Geallieerden in Griekschen oorlog verslagen", „De koning vlueht". In grooten opmaak wordt ook het Duitsche bericht van de onvoorwaardelijke capitulatie van het Grieksche leger in Epirus en Macedonie ge- publiceerd. Voorts laat men het licht val- len op de Duitsche mededeeling, dat het tweede Duinkerken reeds in vollen gang is en dat het Britsche expeditiecorps wanhopig tracht te ontkomen. Tal van New-Yorksche avondbladen bren gen met groote koppen de capitulatie van het Noordwestelijke leger in Griekenland. Het Journal American schrijft o.a. een kwart mil- lioen geeft zich aan de Nazi's over. Van het bekende geillustreerde blad P-M ludd het op schrift van een desbetreffend artikel; „De Grieksche regeering vlueht". De Sun schrijft: „de koning verlaat Athene" terwijl het op schrift van het hoofdartikel van hetzelfde folad lu''dt: „Catastrophe in Griekenland','. In dit artikel wordt verder o.a. gezegd ,,de laatste nog resteerende twijfel dat Hitler thans meester is van het continentale Europa, of van een deel ervan waarover hij faeerschap- prj wenscht uit te oefenen,, is heden verdwe nen met het ontvangen van de berichten uit Griekenland... het is echter nog te vroeg om een onpartijdig oordeel te vellen over het uit- eindelijke effect dat deze campagne op het Britsche wereldrijk zal hebben. DE VELDTOOHT IN GRIEKENLAND GEEENDIGD? Volgens betrouwbare inlichtingen omvatten de Grieksche le-gers, die in Epirus Macedonie capituleerden, 16 tot 18 divisies, d.wjs., het gros van het Grieksche leger. In feite kan de veldtocht in Griekenland hiermede als °e- eindigd worden btschouwd. Er blijven nog slechts over de strijdkrachten, die belast zijn met de dekking van de vlueht der Engel schen. Die laatste phase zal slechts enkele dagen vereischen, vooral nu de Duitsche troe pen de vijandelijke verzetlinie in den pas van Thermopylae hebben doorbroken, waar de dekking voor den aftocht speciaal is toevev- trouwd aan de Australiers. en Nieuw-Zeelan- ders, die den opmarsch van de Duitschers naar Athene probeeren te vertragen. Het D.N.B. meldt: Duitsche gevechtsvliegtuigen doen voort- durend aanvallen op de wijkende Engelsche troepen in Griekenland. Duikbommenwer- pers hebben op verscheidene plaatsen de enkele wegen, welke naar het zuiden voeresn, vernield, zoodat de Britsche afdeelingen in wanorde raakten. De Duitsche troepen blijven met succes cprukken. Groote hoeveelheden oorlogs materiaal, dat de Engelschen bij hun aftocht niet meer konden meenemen, is den Duitschen afdeelingen in handen gevallen. Daarbij be- vinden zich groote voorraden munitie. De Australische troepen, die den aftocht del Britten met eenheden uit Nieuw-Zeeland dek- ken, hebben bij de gevechten in Griekenland groote verliezen geleden. De Duitsche troe pen namen talrijke Nieuw-Zeelanders gevan- gen. United Press meldt uit Londen: Van bevoegde Engelsche zijde worden de berichten tegengesproken volgens wfhke de heele Grieksche strjjdmacht zich zou hebben overgegeven. Men neemt aan, dat de> Brit sche en andere diplomatieke vertegenwoor- digers den koning van Griekenland naar Kreta zullen volgen. Bevoegde Duitsche kringen uiten de mee- ning, dat de definitieve ineenstorting van den tegenstand aan het Grieksche front nog slechts een kwestie van uren of op zjjn hoogst enkele dagen is. Men gelooft dat er nog maar weinig mogelrjkheden bestaan voor een Engelsch-Griekschen tegenstand ten Noorden van den Peloponnesus, daar de Duit sche troepen het front bij Thermopylae heb ben doorbroken. KONING GEORGE EN DE GRIEKSCHE: REGEERING OP KRETA. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar de Londensche beriehtendienst mee- deelt, is koning George van Griekenland met de regeering naar Kreta gevlucht. Uit Bern vemeemt Stefani: Koning George van Griekenland heeft een boodschap gericht tot het Grieksche volk waarin hij zegt genoodzaakt te zijn zich op Kreta terug te trekken. Het Reuterberioht over de vlueht van den Giiekschen koning en den kroonprins van Athene naar Kreta is volgens inlichtingen van den correspondent van het D.N.B. te Sa loniki niet geheel juist, daar de troonopvol- ger zich reeds verscheidene dagen niet meer te Athene bevond, doch door de Engelschen op Kreta gevangen wordt gehouden. GRIEKENLAND BREEKT MET BULGARIJE. Volgens een bericht van het officieele Bul- gaarsche persbureau heeft de Grieksche ge- zant te Sofia uit naam van zfln regeering een nota overhandigd aan den Bulgaarschen mi nister van buitenlandsche zajken, waarin wordt gezegd, dat Griekenland de diploma tieke betrekkingen met Bulgarfle heeft ver- broken. EEN HULPKIIUISER TOT ZINKEN GEBRACHT. Het D.N.B. bericht: Naar Reuter meldt, is de hulpkruiser Raj- potana, een zustersehip van de Rawalpindi getorpedeerd en gezonken. DRIE SCHEPEN VAN BRITSCJH KONVOOI VERNIETIGD. 1 Het D.iN.B. meldt uit Berlfln: Twee torpedojagers en een gewapend koop- vaardijschip, die deel uitmaakten van ee«n Britsch konvooi in de Middellandsche Zee. zijn aan Duitsche bommenwerpers ten offer gevallen. Tijdens de gewapende verkenning werd waargenomen, dat het Britsche konvooi na den luchtaanval zonder deze torpedojagers en zonder het gewapende koopvaardijschip de reis van Malta naar het Oostelflke bekken van de Middellandsche Zee voortzette. DE STAKING IN DE KOLENMI-! NEN IN DE VER. STATEN. De eisceh van president Roosevelt het werk in de kolenmijnen terstond te hervatten, heeft volgens A.N.P. niet het gewenschte resultaat gehad. Desondanks is een lichte ontspannlng in de staking ontstaan, daar de mijneigenaren van het Zuidelflke kolendistriot eindelflk heb ben besloten onderhandelingen met de vak- vereenigingen aan te gaan. DE VER. STATEN EN HUN WAPENING. De Amerikaansche legecleiding is voor- nemens er propaganda voor te maken, dat de genen, die voor een diensttijd van bdn jaar zijn opgeroepen, vrijwillig drie jaar dienen. Men hoopt dat dit beroep vooral weerklank zal vinden bij de recruten die v66r hun dienst tijd werkloos waren. Het aantal recruten, dat dan drie jaar dienst zou doen, raamt men, aldus A.N.P. uit Washington, in welinge- lichte kringen op 300.000 tot 400.000 man. De grootste legermanoeuvres., die ooit in de Ver. Staten zijn gehouden, beginnen volgens S.P.T. in September in het National Park in den staat Louisiana. Aan deze manoeuvres zullen 500.000 man deelnemen. AUSTRALISCHE SOLDATEN VERTELLEN Een correspondent van Uinited Press meldt uit Athene: Zoo goed als het ging door de overhangen- de oevers van een sterk gezwollen rivier be- schermd tegen de bom- en mitrailleuraan- vallen van Duitsche vliegtuigen, die den ge heelen dag door over kwamen, hoorde ik de dramatische verhalen aan van drie Australi sche soldaten, die aan de gevechten en den terugtocht der Engelschen in het gebied van den Olympus deelgenomen hadden. Ons ge- sprek werd telkens onderbroken, daar Heinkels, Dorniers en soms ook Messer- schmits exposieve bommen om ons heen wierpen en op den spoordam, waarlangs van het front komende troepen passeerden. In de tegenstrfldige atmosfeer van krflgs- rumoer en warmen zonneschfln van den Griekschen Paaschdag hoorde ik de berichten aan van de drie vermoeide, hongerige en slaperige Australiers. „Vier dagen en vier nachten lang hebben wij- in het gebied van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6