Bureau Voedselvoorzlening Zealand. Landbouwinspan 13 CANADABOOMEN, 10PGAANDE WILG en 46 KNOTWILGEN Kaart van de Balkanlanden Kaart van Afrika Predikbeurten. Gemengde Berichten Landbouwberichten Openbare Verkooping 61 CANADABOOMEN Firma P. i. van de Sande RECHTSZAKEN. DE VERDUISTERING. KORT VER8LAG In 1941 een zoo groot mogelijke productiel L. VERSTRAATEN J. M. VERSTRAATEN—Drabbe St Jansteen-Perkpolderhaven, Terneuzen-Hoeksche Brug, Axel-St. Jansteen, Bij inschrijving te koop Prijs f 0,80 Franco per post 10,82^2 Prijs f0,521/o Franco per post f0,55 BOEKHANOEL TERNEUZEN Melk. De met 14" genummerde bon van de melk- «aart geeft gedurende bet tijdvak van Maan dag 28 April tot en met Zen dag 4 Mei a.s. recbt op bet koopen van 1% liter melk. Eieren. Gedurende bet tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft de met ,,85" genummerde bon van de ,,bonkaart algemeen" recbt op bet koopen van 66n ei. De bonnen, welke op 4 Mei nog niet gebruikt y.rjr, blijven geld'ig tot en met Zondag 11 Mei &.D., met dien verstande, dat zij gedurende de periode van 5 tot en met 11 Mei niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Koffiesurrogaat en thee. Omtrent de distributie van koffiesurrogaat en tbee zullen by een afzocideriyk persbericht nadere mededeelingen worden gedaan. Toilet- en huislioudzeep. (Gedurende bet tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 31 Mei a.s. geeft de met ,,29" genummerde bon van de „bon- kaart algemeen" recbt op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep (oude samenstelling van v6or 1 Januari 1941) otf 150 gram zacbte zeep (nieuwe samenstel ling- van na 1 Januari 1941) of 300 gram zacbte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocbt kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt be- sohikbaar gesteld ten behoeve van wassehe- rgen. Voorts blijft d(j» bepaling van kractit, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen en vloeibare zeep,, welke zeep- soorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocbt, met dien ver stande, dat elke bon recbt geeft op bet koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gram vloei bare zeep. Zeep voor wasscheryen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracbt. De wasscheryen zijn derhalve verplicbt voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in onvangst te nemen. Zooals reeds voorgescbreven is die- men de wasscherijen eerst een bon van him klantan in ontvangst nemen en pas daama een boeveelbeid van twintig kilogram wasch- goed, hetzij ineens, hetzij by gedeelten in be- handeling te nemen. (De wasch van kantoren, hotels, cafd's enz., voor zoover het handdoeken, poets- en stof- doeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kaax ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afge- geven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op aHe bovengenoemde bonnen, reeds op Zater dag 26 April a.s. mag worden gekocbt. DISTRIBUTIE VAN MELK. De Secretaris-Oeneraal van het Departe- rrtent van Landbouw en Visscberij maakt bet voigende met betrekking tot de distributie van melk bekend Het is gebleken, dat op de met „een ramt- soen melk" gemerkte bonnen in sommige ge- vallen slechts een kwart liter melk is afge- leverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een rantsoen melk 1% liter bedraagt. Tegen afgifte van bovenbedoelde bonnen kan dus dezelfde boeveelheid worden gekocht ale tegen afgifte van een bon van de melk- loaart. Ook de met ,,een rantsoen melk" gemerkte bon, welke onbeperkt geldig is, kan iederen dag worden afgegeven aan den melkleveran- cier, die desgewenscht de voile boeveelbeid van 1% liter ineens, dan wel in gedeelten aflevert. slepen. Het gelukte ben de daders aan te houden, hetgeen bleken te zyn A. de K., oud 21 jaar, schilder, H. de K., oud 26 jaar, bier- brouwersknecht en G. Th. M. de K., oud 17 jaar, tuinier, alle drie broers en wonende te Hulst. By het verder onderzoek bleek, dat de beide oudste broers een paar boompjes hadden af- gezaagd, terwijl de jongste op den uitkijk had gestaan en nog meegeholpen bad om het hout over den dijk te brengen. Als reden voor hun daad, gaven de verdach- ten op, dat ze thuis geen brandstof meer hadden. De minderjarige is niet verscbenen, de beide andere breeders wel. Deze gaven toe de boomen te hebben gezaagd, hun moeder was ziek en zat zonder brandstof. De Rechtbank gelastte uitstel tot 16 Mei en medebrenging van den minderjarige. Op 3 December van het vorige jaar ver- oordeelde de Kantonrechter te Terneuzen F. CI. A., oud 27 jaar, grossier te Axel, tot twee geldboeten elk van 200 of 20 dagen hechte- nis voor elke boete met verbeurdverklaring van circa 6000 kg cacao-poeder. Deze gedboeten waren verdachte opgelegd omdat hy in zijn pakhuis te Axel circa 4000 kg en te Overslag in een schuur 2000 kg magere cacao-poeder, bestemd voor den handel en menschelyke consumptie, ten verkoop in voor- raad heeft gehad, terwyl die waar niet vol- deed aan de daaraan ingevolge de Warenwet 1933 gestelde eischen. Deze waar toch bezat niet duidelijk de ken- merkende kleur, geur en smaak van magere cacao-poeder, als hoedanig zy werd aange- boden, bevatte veel schildeelen en het gehalte cacaoboter was te weinig. Het felt had plaats omstreeks 1 October 1940. Van beide inbeslaggenomen partyen zijn monsters opgezonden en onderzocht in het laboratorium van den Keuringsdienst van Wiaren te Goes. Zoowel voor het Kantongerecht als heden voor de Rechtbank werd als getuige-deskum- dige gehoord E. v. d. Zee, hoofdeommies bij den Keuringsdienst van Waren te Goes. Getuige v. d. Z, heeft 4 monsters genomen te Axel en 3 te Overslag en alles opgezonden naar Goes. Het onderzoek der waren wees uit, dat ze niet aan de gestelde eischen vol- deden, het was alles van inferieure kwaliteit. Bij de 40 vaten te Westdorpe zal 45 caeao- doppen. De Officier zegt, dat de partij kennelijk voor Belgie bestemd was. Hy vindt de opge- legde straf niet te hoog en vraagt bevestiging. Mr. Hugenholtz, uit Leiden, ontkent dat de partij voor Belgie bestemd was. Client is door deze zaak al genoeg gedupeerd en vraagt op- legging van een lichte straf. Ultspraak 5 Mei. ZONDAG 27 APRIL 1941. Ned. Hervormde Kerk. TTBSbMHTirZHN. 10 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., de beer J. A. Alsfelt. SUUtESKIL. 10 u., de heer J. D. van de Bank, 2-30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. A3CE3L. 10 u., leesdienst; 2.30 u., Ds. Van Oeveren. HOHK. 10 u., de heer J. A. Alsfelt. van Ter neuzen; 3 u., leesdienst. HAAlMlSiLAG. 10 u„ Ds. Drost; 3 u., Ds. Drost, bed. H. Doop. KLOOSTERZANDE. 9.30 u„ Ds. J. Kroon. OAS VAjN GENT. 10 u., Ds. Van Oeveren, van Axel. PHILIPPINE. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. TEBlNiEfUZHN. 10 u. en 2.30 u„ Ds. G. W. van 'Houte. AX32L. 10 u. en 2.30 u., Ds. Post. aOUTESPUil. 10 u. en 2.30 u., Ds. W. G. F. van Herwynen, van Rilland-Bath. HOEK. 10.3<y u. en 3 u., Ds. F. Pijlman. ZAAMBLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Kok. Chr. Geref. Kerk. ZAAMiSILAG. 10 u. en 3 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. JUURMEIUIZEIN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., Ds. A. Visser, van Aagtekerke. AXEL. 10.30 u. en 3 u., Ds. A. Verhage, van Middelburg. SSOEK. 10 u. en 2.30 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TbacNEUZHN10 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Koomsch-KathoUeke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., 9 u. en 10.30 u„ H.H. Missen; 2.30 u., Lof. MNSDAG 29 APRIL 1941. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 7 u., Ds. W. Blaak, van St. Fhilipsland. ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 25 April 1941. De voigende zaken werden behandeld: De marechauss6es te Hulst, die zich op 8 Januari j.L aldaar bevonden in de omgeving ▼an de bossohen gelegen aan de Wallen en welke toebehooren aan W. E. M. Seijdtlitz, hoorden dat personen bezig waren hout te ■agen. Vermoedende, dat dat wel eens kon geschieden door personen, die daartoe niet gerechtlgd waren, doorzochten ze de bos- echen en ontdekten na eenig zoeken een drie- *al personen, die bezig waren hout te ver- 1 In het belang van de naleving van de be- 1 1 palingen ten aanzien van de verduiste- j 1 ring; E I Zonsopgang 26 April, 6 uur 21 min. 1 Zonsondergang 26 April, 20 uur 56 min. g g Zonsopgang 27 April, 6 uur 19 min. g Zonsondergang 27 April, 20 uur 58 min. g g Zonsopgang 28 April, 6 uur 17 min. g Zonsondergang 28 April, 20 uur 59 min. g 1 Gedurende de daartusschen gelegen uren U moet verduisterd worden. 26 April; Nieuwe maan. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii!!i^iHtflittiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiniiiiiiuimiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiP JONGEN SPEELDE MET EEN HANDGRANAAT. Dinsdag kwam een 13-jarige jongen in Den Haag in zyn school met een projectiel, dat door hem in de Paaschvacantie in de duinen onder Wassenaar gevonden was. De onnadenkende knaap liet de handgranaat dat was het! aan zijn kameraadjes zien. Thuis had hij niets van zijn vondst verteld. Zijn schoolmakkers waren wel wat jaloersch over dit bezit, doch een van hen, een 13- jarige jongen, gunde hem de eer heelemaal niet en sarde, dat het ding niet echt was. Ten bewijze slingerde hij 't op den grond het gebeurde om twaalf uur bij het uit- gaan van de school op de binnenplaats waarbij de granaat met een harden knal ont- plofte, aldus het Hbld. De jongens kwamen er goed af; niemand werd gedeerd. behalve de handgranaatwerper zelf, die een bloedende wond aan den linkerpols kreeg en naar het Roode Kruis-ziekenhuis is gebracht. 103 JAAR. Op 10 Mei hoopt de heer P. Polder te Battenoord, gemeente Nieuwe-Tonge, zijn. 103en verjaardag te vieren. De heer Polder bevindt zich nog in een goeden welstand. Hij is de oudste inwoner van het eiland Goeree- Overflakkee en een van de oudsten van Nederland. UITSLAANDE BRAND TE .AMSTERDAM. Donderdagavond heeft een fel uitslaande brand gewoed in het perceel Groote Hout- straat 16 te Amsterdam, waarin was geves tigd een lystenfabriek. Toen de eerste brand- weervoertuigen ter plaatse kwam, liet de brand zich ernstig aanzien, daar het vuur uit de eerste verdieping en uit de dakverdieping naar buiten sloeg. Vooral omdat zich in de onmiddellijke nabijheid de hooizolder van een stalhouderij bevond, stond op het Haarlem- merplein de brandweer voor een moeilijke taak. Onder leiding van hoofdbrandmeester Doets is zy er echter in geslaagd om het vuur te beperken tot het perceel aan de Groote Houtstraat. Met drie stralen zijn de brandwachts den brand meester geworden. De eerste verdieping en de dakverdieping van het perceel brandden uit, waarbij veel mate- riaal verloren is gegaan. De eigenaar van de lijstenmakery was niet tegen brandschade verzekerd. MODELBOERDERIJ UITGEBRAND. Woensdagochtend is te Rinnegom, gemeen te Egmond-Binnen door kortsluiting brand uitgebroken in de kapitale boerderrj van den heer Straathof. Een bijzondere mooie collec- tie roodbont vee van tien runderen verbrand- de en drie dieren liepen zulke brandwonden op, dat zy moesten worden afgemaakt. De brandweren van Egmond-Binnen, Eg- mond aan Zee en Alkmaar waren spoedig aanwezig, maar konden, doordat de slooten droog waren, niet veel uitrichten. Zij slaagden er in het heerenhuis, dat op enkele meters van de boerdery staat, te be- bouden, boewel belangrijke schade aan den inboedel werd toegebracht. De modelboerdery, die slechts laag ver zekerd was, ging gebeel in vlammen op. BRAND IN HOUTWOLFABRIEK. Woensidagmiddag is brand ontstaan in de herbouwde houtwolfabriek van de gebroeders Van Hout te Mill. Het vuur, aangewakkerd door den fellen noordenwind, vond een prooi in ongeveer vrjfhonderd ter verzending gereed staande pakken houtwol. De vrijwillige brand weer was spoedig met de oude brandspuit ter plaatse. Zy heeft door energiek optreden, daarbij gesteund door een aantal burgers, den brand na een uur hard werken tot staan kun- nen brengen en daardoor een groot aantal kostbare machines voor vernietiging kunren vrywaren. Het asbestplatendak van de fa- briek werd echter geheel verwoest. Ook ver- scheidene dryfriemen gingen verloren of wer den onbruikbaar. E3en parttj van ongeveer driebonderd pakken houtwol ging door den brand verloren. De schade wordt door ver- zekering gedekt. MEDEDEELING. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt de aandacht op het voigende. A. Veeboekjes en registratie. Ieder bouder van rundvee, paarden, varkens, schapen en geiten is verplicht op de aangewezen en telkens te publiceeren tijdstippen bij den plaatse- lijk bureauhouder opgave te doen van den vee- stapel, ook al komt men niet in aanmerldng voor voider. Tevens is men verplicht een veeboekje bij te hou den en bij elke registratie dit te toonen aan den bureauhouder. Veehouders, die geen veeboekje bezitten, wordt er met nadruk op gewezen, dat zij dit ten spoedig- ste bij den bureauhouder in ontvangst moeten nemen. B. Toewyzing kippen. De controle op het aantal aanwezige kippen is begonnen. Wij wijzen de pluimveehouders er op, dat de kippenstapel in overeenstemming moet zijn met de toewijzing. RUWVOEOERTOEWIJZING. De L.C.O. voor Zeeland vestigt er de aandacht op, dat georganiseerden, die alsnog in aanmerking wenschen te komen voor een speciale toewijzing van varkens (d.i. de z.g. ruwvoedertoewijzing, waarbij men geen enkel recht kan doen gelden op een meeltoewijzing) een desbetreffend verzoek moe ten richten tot de L.C.O. voor Zeeland te Goes of tot den Districtssecretaris. Men dient alsdan te heschikken over voldoende ruwvoeder en/of afvallen om 66n of meer varkens tot slachtrijpheid te brengen. Bezitters van ruwvoedervarkens zijn verplicht om iedere 28 dagen, telkens wanneer zulks wordt ge- publiceerd, opgave van de aanwezige varkens te doen bij den bureauhouder. Verzuim is strafbaar. VERVOER EN .AFLEVERING VAN BINTJE EN ROODE STAR. De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt be kend, dat met ingang van 21 April het afleverings- en vervoerverbod van de aardappelrassen Bintje en Roode Star (consumptie) is opgeheven. Het boveftstaande houdt niet in, dat men thans consumptie-aardappelen van genoemde rassen aan particuliere afnemers mag leveren; dit blijft, even- als voor andere rassen, verboden. van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M., gehouden op Woensdag 16 April 1941. Voorzitter: A. I. Leenhouts. O.m. kwamen de voigende pun ten in bespreking: Kunstmestdistritoutie. E!en uitvoerige bespreking over de stikstofvoor- ziening in het derde distributiejaar leidde tot de conclusie, dat de beboefte van het bedryf als maat- staf genomen dient te worden, terwyl bet distribu- tiesysteem zoodanig moet zijn, dat fraude vrijwel onmogelijk is. De mogelijkheid biertoe kan o.m. gevonden worden door het uitreiken van genum merde bonnen in groote eenheden met wisselbon- nen, benevens een verplichting voor de handelaren en cooperaties om volledig boek te houden, waar- door controle mogelijk is. Landarbeiderscursussen Het Dagel. Bestuur besloot het verzoek van de Directie van de Volkshoogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen, om te bevorderen, dat de landarbeiders cursussen asm de Volkshoogescholen worden onder- gebracht bij de Directie van den Landbouw, te steunen. Landbouwverlof leerplichtwet. De Directeur-Generaal van den Landbouw ver- zocht het standpunt te vememen inzake het even- tueel schrappen van het tweeweeksch landbouw verlof uit de leerplichtwet. Het Dag. Bestuur achtte dit verzoek onjuist, aan- gezien juist in dezen tijd de mogelijkheid van het tweeweeksch landbouwverlof moet blijven bestaan, speciaal voor de fruitteelt en ook bijv. voor het rapen van aardappelen en granen. Karn- en roomvergunningen Het Dag. Bestuur besloot de pogingen van de commissie uit de landbouworganisaties in Zeeland om een £n voor de veehouders speciaal met het oog op de jongvee-opkweek 5n van de voedselvoorzie- ning gunstiger regeling tot stand te brengen inzake de karn- en roomvergunningen krachtig te steunen. Medegedeeld werd, dat er een goede kans bestaat dat aan de bezwaren van Zeeland t.a.v. bet karn- verbod grootendeels wordt tegemoetgekomen. Schade houtduiven. Door de inlevering der jachtgeweren dreigt ook in bepaalde streken van Zeeland de schade van houtduiven zeer aanzienlijk te worden. Alhoewel de broodjagers hun geweer niet hebben moeten inleve- ren, is het de vraag of deze mensc'nen voldoende in aantal zjjn om de houtduiven met succes te bestrij- den. Het Dag. Bestuur achtte niettemin een krachtige bestrijding dezer dieren van groot belang. Bestuurslid Keuringsdienst Zeeland. Tot bestuursdid van den Keuringsdienst Zeeland in de vacature v. Langeraad werd aangewezen de heer J. v. d. Stolpe te Ouwerkerk* Bodanken en benoeiming adviseerend lid Dag. Bestuur. Wegens zijn benoeming tot Inspecteur voor de Werkverruiming in Zuid-Holland heeft Ir. M. de Vink bedankt als adviseerend lid van bet Dag. Be stuur. Het Dag. Bestuur beno+nide den opvolger van Ir. de Vink te Middelburg, Ir. A. M. Comelisse tot adviseerend lid van het Dag. Bestuur. De stryd, dien onze boerenstand in 1941 strijdt met de macbten van weer en wind, van vee- en plantenziekten is in wezen geljjk aan dien, welken wij in vorige jaren hebben gevoerd en aan dien, welken in den loop der duizenden jaren de tallooze geslachten van boeren voor ons hebben gestreden. In voorspoed en in tegenspoed! Wy lezen reeds in een der psalmen van een hand- vol koren welker oogst zal ruischen als de ceders van den Libanon, maar ook bij den profeet Haggal van de plagen van brandkoren, honingdauw en hagel en Habakuk gewaagt van een tyd, dat de akkers geen voedsel leveren, dat de schapen uit de kooi verdwenen zullen zijn en dat er geen runderen in de stallen gevonden zullen worden. Op den grond van dezen eeuwenlangen arbeid is de boerenervaring gebouwd, dat geheimzinnige samenstel van werkelijkheid en verbeelding, dat ons leidt bij ons werk als een onzichtbare en onmis- bare steun en als een richtinggevende kracht. Deze eeuwenoude en gewijde boerenervaring moet nu voor den boer van beden worden aangevuld met drie zeer belangrijke factoren; organisatie, weten- scbap en techniek. De organisatie is het tweede ik van den boer, bij is hetzelf in steeds andere gedaante, werkende voor zijn belangen ook door anderen waar de enkele kracbt, kennis en tyd tekort schieten. De wetenschap leert ons beter te begrijpen wat er in ons werk gebeurt, wat wij moeten doen of laten; zij geeft ons productiever dieren en planten, helpt ons ziekten te bestrijden en doet ons onder- scbeiden wat er in de oude boerenwijsheid reeel is en wat tot het gebied der verbeelding behoort. De techniek is het, die onzen arm verlengt, onze macht vergroot, veel zwaren, slaafschen arbeid uitbant en onmatig lange arbeidsdagen helpt inkor- ten. De Nederlandscbe boer en tuinder hebben nu door de combinatie van alle vier zoo belangryke elemen- ten, ervaring, organisatie, wetenschap en techniek, steunende op gestagen arbeid en groote toewijding hun heele bedrijfsvoering op een buitengewoon boog peil gebracht, waardoor elke stap verder vooruit moeilijker wordt. De weg toch van goed naar beter is veel gemakkelrjker dan die van beter naar best. En op dit traject bevinden onze land- en tuinbouw zich. Ook de oorlogsomstandigheden met baar tekort aan velerlei, dat voon ons bedryf onmisbaar is, vormen een hinderpaal voor 'n grootere productie; wij steilen de zaak daarom misschien duidelijker, wanneer wij ons richten op het behoud eener zoo groot mogelijke productie. Het is nu de wil van den Rrjkscommissaris voor de bezette Nederiandsche gebieden, dat onder lei ding van Dr. Posthuma door een commissie, waar- van de vier voorzitters van de drie CXi.O.'s en het Ned. Agr. Front de overige leden vormen in 't bij- zonder gewerkt zal worden aan deze taak; uit onzen grond zooveel te balen als eenigermate mogelijk is. De taak dezer commissie is dus beperkt tot de bodemproductie zelf; zy zal moeten bevorderen, dat de boer de productie op z'n bedryf zoo goed mogelijk kan voorbereiden en leiden; zij is dus te zien als de gezamenlijke concentratie van de be staande organisaties op een deel van haar breede taak onzer bijzondere leiding. Het overige werk, dat onze organisaties verrich- ten, blijft dus zijn gewonen gang gaan en zij blijven hier geheel vrij onder eigen verantwoordelrjkheid verder arbeiden. Voor mij staat bet vast, dat de boeren en tuin- ders van Nederland in 1941, als het mogelijk is, met nog meer ijver en toewijding aan hun wenk zullen gaan dan voorheen. Zeker, zij hebben steeds hard gewerkt, want zon der hard werken hadden zij zich onder de moeilijke omstandigheden niet staande kunnen houden. Ook hebben zij zich altyd aan bun werk gegeven, want zij waren en zijn boer en tuinder met hart en ziel, en voor hen is een goed gelukt gewas of een mooi opgegroeid dier meer dan alleen een geldelijk voordeel, want het beteekent voor hen ook een innerlijke vreugde over een stuk goed gelukt levens- werk. En nu in 1941 weten wij boeren en tuinders van Nederland, dat ons volk ons noodig beeft en dat er nood is. En wij hebben in deze zware maanden heel sterk gevoeld, dat wij bij ons volk behooren en dat alle verschillen van vroeger, alle wrok over aangedaan onrecbt en kortzichtige agrariscbe poli- tiek wegvallen nu wij met elkander, stad en platte- land in den nood en in den smeltkroes zyn geraakt. En nu weten wij het: oneindig sterker, dan wat ons verdeelt, is dat. wat verbindt. En daarom voelen wij het als een eereplicht zoo veel voort te brengen, als immer mogelijk is. Want nu gaat bet niet meer alleen om behoud van ons bestaan, niet om vreugde in ons eigen werk, maar om den plicht tegenover het volk, ons Nederiand sche volk, dat wij willen dienen met onzen arbeid op onze akkers en weiden, in onze tuinen en stal len, zooals onze soldateci dat deden met hun leven. Waar zoo de geest is, daar kan alleen positieva raad, practische medewerking resultaat afwerpen. En omdat wij reeds ver zijn vraagt nog verder gaan wel zeer groote inspanning. Waar nog meer of minder aan de bedryfsvoering ontbreekt, spelen vaak dieper liggende oorzaken een rol. Ik noem als zoodanig: eigenaardigheden van bet volkskarakter en van de dorpszeden in een bepaalde streek, moeilijkheden op het gebied van paeht- en eigendomsverboudingen, ontwaterings- en verkavelingsvraagstukken, verkeersmoeilijkheden, etc. Slechts gedegen bestudeering en tactisch aan- pakken zullen het hier mogelijk maken in den loop van verscheidene jaren verder te komen. Wanneer wy dan ook op korteren termijn onze zaak willen dienen, dan zullen wy ons vooral tot andere vraagstukken moeten beperken. Ik denk hier aan de propaganda voor betere oogstmethoden ruiteren, schelven, etc. die nu een bijzondere be- teekenis hebben, omdat van den oogst zooveel afhangt. Dan zal het mogelyk zijn na te gaan of er bedrij- ven of stukken grond zijn, die door welke oor- zaak dan ook verwaarloosd worden; met hulpvan den Provincialen Voedselcommissaris is bet veelal mogelyk tot betere bedrijfsvoering te komen. In Groningen werden op deze wijze in verscheidene gevallen zeer goede resultaten bereikt. Onze bedryfsvereenigingen en combinaties kun nen dikwijls nog meer doen, indien zij. over meer geld beschikken, ook zouden zij in vele streken nog kunnen worden opgericht. Zij zijn zeer belangrijke hulpmiddelen tot toepassing der modeme weten schap en techniek en tot het bitwisselen van bedryf servaringen. In den Kleinen Boerendienst hebben wij een appa- raat, dat door uitbreiding en intensiveering op tal van kleine bedrijfjes den boer en de boerin door consulente's van het landbouwhuishoudonderwys tot grooter steun en tot daadwerkelijke hulp kan zijn. Eerst dan wanneer de assistent van den land- bouwconsulent en de consulente tot de welkome bezoekers en tot de vertrouwde vrienden zijn gewor den, is de weg ten voile gebaand voor de intrede van de moderne methoden op het kleine boeren- bedrijf. Ziehier enkele der gebieden, waarop ook bin- nen korten tijd nuttig werk verricht kan worden, indien alle krachten zich met uitsluiting van elke nevenbedoeling aan dezen arbeid willen geven. Wij zijn op dezen grondslag daartoe bereid! Tenslotte nog 66n opmerking. Onlangs las men in een bericht over den Productieslag 1941, gegeven door het A.N.P., dat de boeren het in de hand zou den hebben den bonger van ons volk verre te hou den. Dit is niet waar en dit is in menschelijken over- moed gezegd. Want wij kunnen wel ons best doen, maar de productie beheerscben, doen wij niet. Want naast ons best doen, ja, voordat wy beginnen hou den wy biddag voor het gewas. De mensch geeft zijn arbeid, maar God den wasdom. En daarom nog eens: wy zullen ons best doen, maar gij burgers van de steden en dorpen van ons Vaderland: houdt gij met ons biddag voor bet gewas van oogst-1941 en vergeet het later niet weer! Woensdag 30 April a.s. hoopt onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader 1MLITER VAN E8, zijn 8Qsten geboortedag te her- denken. Dat hij noglanggespaard moge blijven, is wensch van zijn dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. De Familie VAN ES. Hoek, 25 April 1941. Mauritsfort 28. Zoo de Heere wil en hij leeft, hoopt op Woensdag 30 April a.s., de heer PIETER VAN ES, zijn 80sten geboortedag te her- denken. Dat hij nog lang gespaard moge blijven, is de wensch van Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Hoek, April 1941. Mauritsfort 28. Voor de vele blijken van belangstelling, mij betoond, bij de herdenking van mijn 30jarigambts- jubileum op 16 April 1941, betuig ik, mede namens mijn Echtgenoote en Kinderen, hartelljk dank. In 'tbijzonder een woord van dank voor de mij gebrachte hulde aan het Personeel van „Gemeentewerken" te Terneuzen. J. ADRIAANSEN. Terneuzen, 25 April 1941. Nieuwediepstr. 52. Voor de vele blijken van belangstelling ons bij de ge- boorte van ons dochtertje geschonken, betuigen wij onzen welgemeenden dank. A. W. VERSCHELLING. T. J. VERSCHELLING—DE Baare. Terneuzen, April 1941. De vergadering der Chr. PI. Vr. en Melsjes Vereeni- ging en der Chr. J. B. T.-vereeniglng die 1.1. 2de Paaschdag wegens omstan digheden niet kon worden gehouden, zal D.V. op Zaterdag 3 Ale I worden gehouden te Zaamslag, in het Vereenigingsgebouw. Aanvang^dn uur. Er zullen geen nieuwe convocatie's worden rondgestuurd. HET BESTUUR. Met ingang van Maan dag 28 April a.s. zullen de BUSDIENSTEN worden gewijzigd. Zie de aan- plakbiljetjes. De Marktbussen HULST-TERNEUZEN en GRAAUW-HULST vervallen. De Algemeen-Directeur der Z. V. T. M. HOEK. Westpolder, Ulrum. 12 April '41. H. D. LOUWES, Voorz. K.N.L.C. (ZJLbL) Notaris HOVING te Terneuzen zal op Dinsdag 29 April 1941, des nam. 3 uur, ten verzoeke van den heer J. P. SCHEELE, op de door hem bewoonde Hofstede in den Koudepolder D 46, in het openbaar verkoopen 3 Melkkoeien (1 bekalfd)3 kalveren (2 Vaarzen en 1 Stierkalf)Men- wagen met breed beslag, Kar, Lamoen, Ploegen en Eggen, Zwing en Aanschijn, Windmolen met Graan- zeeften, Zakkenopheffer, Prikkel- draad, ljzeren Afheiningspalen, Bascules, Slijpsteen,Cem. Waterbak, Paardentuig, Graanzeeften, Touw- werk, partij Hooi, Dekzeilen, Ont- roomer, Karn, Vorken, Rieken, Schop- pen, Zakken, Draadspanners, Stal- mest, enz. Betaling contant. staande op de Beugeltaschdijk te Zaam slag, in 6 perceelen. staande in de weide van den heer F. DE KOE1JER, Kleine Huijssenspolder, Zaamslag, in 19 perceelen. Voorwajarden van verkoop liggen ter inzage by ondergeteekende en bij den heer Ferdinandusse, Opzichter van de Waterkeering Ser Lippens c.a. te de Griete. Aanwijs geett de heer Ferdi nandusse voornoemd op Dinsdag 29 April 1941, tusschen 9 en 12 uur. Inschrijvingsbriefjes in te leveren ten kantore van ondergeteekende v<S6r of op 3 Mei 1941. K. J. HOVING, Notaris, Terneuzen. met apart Egypte, Suez-kanaal, Roode Zee-gebied, Lybie en Tripolis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3