Gemengde Berichten ITAILAANSOH WEERMAOHTBERICHT. TERNEUZEN, 21 APRIL 1941. AXEL. door het Amerikaansche Roode Kruis gecon- troleerd zal worden. Tegelijk met het vertrek der beide schepen beeft de Fransche ambassadeur Henry Haye een bezoek gebracht aan den Amerikaanschen onderstaatssecretaris Suanmer Welles, om ge- daan te krijgen, dat regelmatig levensmidde- len zullen worden gestuurd. In officieele kringen te Washington heeft men verklaard, dat men eerst de distributie van de levensmiddelen, die deze -beide schepen aan boord hebben, zal afwachten VER WARRING IN GRIEKENLAND. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Zaterdagavond Te Berlijn wordt bekend, dat de Britsche regeering en de Britsche opperbevelhebber, generaal Wilson, sedert enkele dagen een toe- nemenden druk oefenden, zoowel op den konihg als op het Grieksche kabinet om den steeds hopeloozer wordemden strijd in Noord- Griekenland op te geven en zich te beperken tot achterhoedegevechten om de inscheping te dekken. De inscheping, niet alleen van het Ehgelsche expeditieleger, ma at' ook van uit- gezochte Grieksche troepen en materiaal. Het plan was dat de koning met zijn fami ne geescorteerd door een aanzienlijk aantal Britsche vlooteenheden zich naar Alexandria zou begeven. De koning zou voor het denk- beeld om op deze wijze den strijd op Afri- kaanschen bodem voort te zetten zijn gewon- nem. In den boezem van het kabinet echter was er sterke oppositie onder aanvoering van minister-president Koritzis. Tot voor korten tijd bepleitte deze tegenstand tot het uiter- ste. Sedert Duitsche troepen aan den veld- todht deelnemen schijnt hem echter de eenige redding den oorlog te liquidee ren op grond- slag van de voorwaarden welke Italie een half jaar geleden in zijn ultimatum had ge- steM, d.w.z. neutraliteit te garandeeren door het afstaan van eenige steunpunten zoowel op eilanden als op het Grieksche vasteland. Na, een bespreking met Wilson, waarin deze heftig aandrong op voortzetting van den geaneenschappelijken strijd in Noord-Afrika volgde de plotselinge dood van den minister- president, gelijk men hier meent tengevolge van een aanslag van de Secret Service. Het is voor het eerst bij deze gelegenheid en wel in de Deutsche Allgemeine Zeitung, dat de these wordt gehoord dat ook Metaxas het of fer van den geheimen Engelschen dienst is. Volgens de opvatting van ingelichte kringen alhaer heerscht er in Griekenland zulk een oneenigheid en verwarring, dat de dood van Koritzis alleen nog maar de totale opwinding kan verhaasten. Na de doorbraak van het Noordelijke front kan het nauwelijks langer dan een of twee dagen duren en de oorlog in Griekenland zal tot het verleden behooren. De koning zal dan wel verdwenen zijn, maar een aanzienlijk deel van de regeering en van het leger zal aan deze vlucht niet deelnemen. De Rugelschen hopen zich dan reeds te hebben ingascheept, maar of hun dat, tenminste vol- leddg, zal gelukken, kan worden betwijfeld. DE OPMARSCH IN NOORD-AFRIKA WORDT ZEER RINNENKORT HERVAT. !De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Zaterdagavond Nu Zuid-Slavie is vemietigd en de vol- ledige capitulatie van Griekenland onmiddel- lijk is te verwachten, is er reden om aan te nenten, dat Turkije geneigd zal blijken in den geest van de briefwisseling, welke tusschen den Fiihrer en Indnii is gevoerd, tot een con- creter vorm van toenadering tot Duitschland te geraken. In dit licht moet men de reis van Von Papen beschouwen en men moet daarbij reke- ning houden met de omstandigheid dat de Duitsch-Italiaansche opmarsch zal worden voortgezet in de richting van den Nijl. De korte pauze in het offensief in Noord- Afrika is namelijk niet (ofschoon dat hier en daar wordt verondersteld) het gevolg van diplomatieke motieven. Zij moet uit mili- taire gronden worden verklaard. De Duitsch- Italiaansche troepen zijn thans over een af- stand van 1500 km opgerukt en een aanvul- ling van personeel en materiaal is dus nood- zakelijk geworden. Binnen zeer korten tijd zal de opmarsch worden hervat. In verband met dit een en ander wordt hier verwacht dat Turkije thans door concrete af- spraken met Duitschland mede zal werken om den vrede in het naburige Oosten te con- solideeren en aldus de practisch-politieke con- sequenties te trekken uit de gedachtenwisse- ling tusschen de wederzijdsohe staatshoofden. Dit zal kunnen geschieden door een vriend- scibaps- en niet-aanvaispact. Toetreding tot het driemogendenverdrag komt gezien de be- trekkingen tusschen Turkije en Rusland min der in aanmerking. United Press meldt uit Londen: De bladen van alle partij-schakeeringen be- gmnen de openbare meening voor te bereiden op de mogelijkheid van een spoedige Engelsch- Grieksche nederlaag en de terugtrekking van de EngeLsche troepen uit Griekenland. In de bladen wordt aangeduid, dat de Grieksche troepen wellicht tot een capitulatie gedwon- gen zouden kpnnen worden, welke capitula tie dan weliswaar niet in naam van Koning George zal geschieden, daar deze in het Mid- d en-Oosten een Grieksche vluchtelingen-regee- ring zal vormen. BAGORDERS VAN DE OPPERBEVEL- HEBBERS VAN EEGER, MARINE EN LUCSHTMACHT. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Fiihrer hebben de opperbevelhebbers van het leger, het luchtwapen en de marine dag- orders uitgegeven, die tot motto hebben: „Ook de laatste vijand wordt verslagen." VLIEGTUIGEN TEGEN VISSCHERSBOOT. De Fransche vischkotter „Calendal" is naar de Parijsche bladen melden, tijdens de visch- vangst door niet minder dan zeven Engelsche vhegtuigen vergeefs met bommen aangeval- ien. *Het schip kon ondanks lichte schade de haven Lorient binnenloopen. DE TEISTERING VAN DE BRITSCHE HOOFDSTAD. Uit New-York meldt het D.N.B., dat daar omtrent den vergeldingsaanval van het Duit sche luchtwapen op Londen in den nacht van 16 op 17 April een bericht ontvangen is van het Engelsche persbureau Press Association. In dit Engelsche bericht wordt de aanval ge- kemmerkt als de hevigste sinds den 29en December. Bommenwerpers, duikbommen- werpers en gevechtsvliegtuigen hadden aan den aanval deelgenomen en alle soorten bom- wten tot de grootste ,,superbommen" toe waren uitgeworpen. Volgens Engelsche bron- nen hadden de Duitschers gebruik gemaakt van alle bombardementsvliegtuigen, welke zij boven Londen slechts gebruiken konden. Meer toestellen zouden boven Londen geen plaats gevonden hebben. De aanval strekte zich uit over bijna elk deel van de Britsche hoofdstad. Sn het huilen en donderen der bommen en het gfedreun van het luchtdoeigeschut ontston- den nauwelijks langere tusschenruimten dan van twee tot drie minuten. ANTI-ITALLAANSC1HE UITINGEN IN FRANKRIJK. Het D.N.B. meldt uit Rome: De Italiaansche pers meent sedert begin April, sedert de crisis op den Balkan, een toe- neming van de anti-Italiaansche stemming in Frankrijk te kunnen waarnemen, waarbij pers en radio-omroep betrokken zijn. In Nice is het volgens de Italiaansche bladen zelfs tot anti-Italiaansche betoogingen gekomen. De politie blijft met de stelselmatige vervolging van Italianen doorgaan. De Messaggero schrijft, dat Italie zich deze uitingen van vijandschap jegens Italie te zijner tijd zal herinneren. DUITSCH WEERMAOHTBERIOHT. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Als vergelding voor den nieuwen aanval van Britsche vliegtuigen op woonwijken te Berlijn, in den nacht van 17 op IS April, heeft de Duitsche luchtmacht Zondagnacht opnieuw Londen aangevallen. Ook bij dezen grooten aanval hebben vele honderden vlieg- tuigen den geheelen nacht door reusachtige hoeveelheden brand- en brisantbommen op de stad laten vallen. De groote branden, die van verre te zien waren en vooral in de bocbt van de Tbeems, de Milwall-docks en Greenwich uitbraken, zijn een zeker teeken voor de ont- zettende uiwerking van dezen vergeldings aanval die opnieuw door- Engeland was uit- gelokt. In de vlakte van Thessalie achtervolgen de Duitsche troepen de verslagen Britsch-Griek- sche strijdkrachten. Ten Westen van den Pindus trekt de vijand hier en daar met ont- bindingsverschijnselen voor de Italiaansche troepen terug. Talrijke Grieksche soldaten en geheele afdeelingen hebben zich overge- geven aan de Duitsche troepen, die ten Oos ten van het gebergte opereeren. Bij de in- neming van Larissa en Trikkala hebben ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpsrs de operaties van bet leger gestevnd. Zij bestook- ten terugtrekkende troepen en colonnes van den vijand met bommen en mitrailleurvuur, vernietigden op een vliegveld tien jachttoe- stellen van het type Gloster en bij een lucht- gevecht een Britschen jager van het type Spitfire. In het Noorden van Joegoslavie zijn tot dusverre 1500 officieren en 244.000 man als gevangenen geteld. In Noord-Afrika bleven vijandelijke aanval- len op Solloem zonder succes, hoewel zij door vloot- en luchtstrijdkrachten gesteund wer- den. In den nacht van 18 op 19 April en Zon- dag over dag hebben Duitsche gevechtsvlieg- tuigen de havenwerken en andere militaire doelen te Tobroek met zware bommen be- stookt. Door voltreffers werden groote bran den en hevige ontploffingen veroorzaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben bij aanvallen op de haven van La Valetta op Malta emstige schade toegebracbt aan de ma- rinewerf en aan pakhuizen. Een tankstation geraakte in brand. Tijdens een gewapende verkenning hebben vliegtuigen Zondag aan de Schotsche Oost- kust twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 6000 ton vernie- tigd. Bij een aanval van jagers op de Brit sche Zuidkust werd een vijajidelijke jager van, het type Spitfire neergeschoten. Noch overdag noch des nachts zijn vijande lijke vliegtuigen boven Duitsch- gebied ver- schenen. Het 318de communique van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt als volgt; Zondag hebben de divisies van het 9de en het llde leger vrijwel overal de grenzen van het koninkrijk Albanie bereikt. Zij hebben overal den hardnekkigen weerstand van de sterke Grieksche achterhoede gebroken en vele vernielingen der wegen overwonnen. Tal rijke gevangenen en een aanzienlijke hoe- veelheid wapens en materieel zijn in onze han- den gevallen. Vele afdeelingen jagers, bommenwerpers en duikbommenwerpers, in totaal 450 toestellen, hebben het terugtrekkende Grieksche leger onophoudelijk en krachtig bestookt. Troe- penconcentraties, barakken en artilleriestel- lingen werden getroffen, bruggen en wegen vernield. Een honderdtal auto s, beladen met troepen en materieel, werden eveneens ver nield. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld van Kastika (Janina) in scheervlucht aange vallen. Vijf op den grond staande vliegtuigen geraakten in brand. De vlootbasis Preveza is gebombardeerd. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben het vliegveld Mikabba en de haven van La Valetta op Malta gebombardeerd; de havenwerken werden getroffen en een groot stoomschip beschadigd. Een onzer duikbooten heeft in het Oosten van de Middellandsche Zee een vijandelijken torpedojager getorpedeerd. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artille- rie en patrouilles in de zone van Tobroek. Vijandelijke vliegtuigen hebben Benghazi en Tripolis gebombardeerd, er zijn geen slacht- offers en de schade is onaanzienlrjk. Uit Oost-Afrika valt niets van beteekenis te melden. NIEUW KABINET IN GRIEKENLAND. Reuter meldt, dat radio Athene Zondag- avond de samenstelling van het nieuWe Griek sche kabinet heeft bekendgemaakt. Het voor- zitterschap heef koning George persoonlijk op zich genomen. Vice-admiraal Sakellariu, de chef van den marinestaf, is benoemd tot plaatsvervangend premier en minister van Marine. Onder de overige leden van het kabinet be- vinden zich de volgende persoonlijkheden: Oorlog: generaal Panagakost; luchtvaart: generaal Nicolaides; verkeer en spoorwegen: generaal Korzas; buitenlandsche zaken, fi- nancien en economische zaken: Zuderos; bin- nenlarftlsche zaken en openbare veiligheid: Maniadakes; openbare welvaart en pers: Nikoludas. De nieuwe regeering heeft reeds den eed afgelegd en terstond daarop haar eerste ver- gadering gehouden. DE AANVAL OP LONDEN. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft, volgens een D.N.B.-telegram uit Stock holm, medegedeeld, dat de aanvallen op Lon den Zondagnacht zwaar zijn geweest en dat daarbij veel schade is aangericht. Ook op plaatsen buiten Londen zijn bommen gewor- pen, o.a. in het bijzonder in de Oostelijke en Zuidoostelijke graafschappen. Op verschil- lende plaatsen is schade aangericht. Van de Amerikaansche persagentschappen meldt International News, dat het luohtalarm 's avonds om halftien begon. Binnen een half uur schudde de stad onder de ontplof fingen van bommen en luchtdoeigeschut. Steeds weer werd het motorgeronk van de aanvallende vliegtuigen gehoord. United Press meldt, dat de Duitsche vliegers licht- explosieve bommen geworpen hebben. Associated Press seint, dat verscheiden wrjken van Londen zwaar getroffen zijn. Het schieten van de luchtdoelartillerie werd met het uur heviger, evenals de ontploffingen en het gedreun der motoren. Hoewel de gelegenheid tot waarnemen niet gunstig was, hebben aldus meldt het D.N. B. uit Berlijn de aanvallende eskaders te Londen tal van branden, waaronder twee groote in de dok- en havenwerken en 'n reus achtige ontploffing kunnen constateeren. Het D.N.B. vemeemt van welingelichte zijde, dat de hoeveelheid brisant- en brandbommen boven Londen uitgeworpen, nog nooit zoo groot geweest is. DE TERUGTOGHT DER ENGELSCHEN IN GRIEKENLAND. De uit Noord-Griekenland terugwijkende Engelsche troepen zetten, naar het D.N.B. verneemt, hun aftocht langs den grooten weg van Larissa naar Lama overhaast voort. Dit is de eenige groote weg die naar het Zuiden leidt, en welke thans dan ook volkomen ver- stopt is. Voertuigen en troepencolonnes be- wegen zich thans in drie rijen naast elkaar. Door de herhaalde hevige aanvallen van Duit sche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers lijden de Engelschen zware verliezen. Tengevolge van den Snellen Duitschen op marsch in Griekenland hebben talrijke Griek sche legercorpsen zich in wanorde moeten terugtrekken. Doordat de legercorpsen niet in hun geheel bijeenblijven, wordt een uni- forme leiding belemmerd. Onder de Grieken, die bij Castoria gevangen zijn genomen, be- vinden zicb bijv., naar bet D.N.B. van be- voegde Duitsche zijde verneemt, manschappen van elf verschillende divisies. Grieksche overloopers hebben verklaard, dat de troe pen, die uit Albanie terugtrekken in ontbin- ding beginnen te geraken. Duitsche luchtstrijdkrachten hebben op 19 April wederom de voor de inscheping der Britten in de havens Volos en Chalkis gereed- liggende schepen aangevallen. Hevige gevechten. De Londensche nieuwsdienst meldt aan de hand van het Grieksche weermachtsbericht, dat de toestand op het Grieksche oorlogster- rein vrij duister is. Nieuwe berichten over den Duitschen opmarsch naar Macedonie zijn nog niet ontvangen. De geallieerde strijd krachten hebben een succesvolle achterwaart- sche beweging uitgevoerd. Zondagmiddag meldde de Londensche nieuwsdienst, dat de gevechten in Grieken land met onverminderde hevigheid voortduren van de eene kust van het Grieksche schier- eiland tot de andere. De toestand blijft on- veranderd ernstig, daar de Duitschers een merkbare superioriteit aan tanks, bommen werpers en manschappen bezitten. ,,lStockhalm's Tidningen" meldt uit Athene, dat er op grond van de ongunstige berichten van het front, Zaterdag een uiterst gedrukte stemming in de Grieksche hoofdstad heerschte. BULLITT PLEIT VOOR AMERIKAANSCHE KONVOOIEN. De gewezen ambassadeur der Vereenigde Staten te Parijs, Bullitt, breekt in een in het tijdschrift „Life" gepubliceerd artikel een lans voor Amerikaansche konvooien tot ver- voer van oorlogsmaterieel naar Engeland, Bullitt verklaard, dat de Britsche tonnage ten gevolge van den zeeoorlog in gevaarlijken omvang daalt. Alleen Amerikaansche kon vooien kunnen het gevaar voor Engeland af- wenden. Dit beteekent, dat Amerikaansche torpedojagers, kruisers, vliegtuigmoedersche- pen en vliegtuigen er aan te pas moeten komen. Bullitt motiveert zijn eisch, om Amerikaansche konvooien te laten varen, er mede, dat den Vereenigde Staten het ge vaar boven het hoofd hangt door de As- mogendbeden te worden aangevallen als En geland de nederlaag zou lijden. (D.N.B.) EEN JAPANSOHE WAARSCHUWING AAN DE VEREENIGDE STATEN. De woordvoerder van het centrale inlieh- tingenbureau van het kabinet is er op de persconferentie op attent gemaakt, dat de Japansche pers gewag maakt van een gevaar, dat er voor Japan ontstaat, als Amerika het plan verwezenlijkt en beschermde konvooien via de Australische en Zuidelijke Oost-Aziati- sche wateren naar de Roode Zee zou sturen. Hem werd verzocht de houding van Japan in deze kwestie te omschrijven. De woordvoer der antwoordde volgens het D.N.B., dat een dergelijke konvooipolitiek van Amerika „niet verstandig" zou zijn. Amerika, meent de woordvoerder, dient zeer voorzichtig te zijn. Het Japansche blad Japan Times and Ad vertiser", dat in nauw contact staat met het ministerie van buitenlandsche zaken, is van meening, dat dit plan van Japansche zijde de grootste aandacht verdient. Het blad zet uiteen, dat deze konvooien dan zouden moe ten varen door de Australische wateren en den Indisehen Oceaan, waar, naar men reeds gehoord heeft, operaties van Duitsche sche pen zijn voorgekomen. Derhalve moet zoo'n beslissing van Amerika, zoo zegt dit Japan sche blad, als een verdere stap naar deel- neming door de Vereenigde Staten aan den oorlog worden opgevat. Van het standpunt van Japan beteekent dit een uitbreiding van den Europeeschen oorlog in een gebied, dat Japan buiten den oorlog wilde louden. Hier- bij is de positie der Philippijnen tusschen de Amerikaansche kust en de Roode Zee en de positie van Singapore van bijzondere betee kenis. Een dergelijke beweging van Ameri kaansche schepen mofet''onder het gezichts- punt van een openlijke vijandelijke daad wor den beschouwd. Men dient er rekening mede te houden, dat het Amerikaansche plan groote gevolgen zal hebben voor de positie in het Verre Oosten. Dit feit eischt van de zijde van Japan, welker verdedigingslinies tot ver in het Zuiden loopen, de grootste opmerkzaam- heid. illllllllllll!lllj||||||||l!llilltlllllll!llill!llllll!lll!i]l!lllllllllllllilllilillll!lllllllilli!llllllflllilillll![|||l!]l!llliljllll[|||l!ll|[|lllillllliil POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- geiwezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. llllllllllllllllllll!llllllll!!lllllllllllll!lllll!llllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll!l!!ll!l!lll!lll!l!D GEMEENTERAAD. In de op a.s. Donderdag, des namiddags 2 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrief en beeediging nieuw benoemd lid van den raad A. Jansen. 4. Benoeming wethouder. 5. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school C. 6. Voorstel van Burg, en Weth. tot het verleenen van een voorschot van 19.042 voor de verbetering van de 42 wonlngen aan de woningbouwvereeni- ging ,,Werkmansbelang", alhier. 7. Idem tot vaststelling verordening inge- volge de Winkelsluitingswet tot slui- ting van de slagerswinkels op Dinsdag- middag, welke in de vorige vergade ring is aangehouden. 8. Idem tot wijziging van de schoolgeld- verordening. 9. Idem tot het verleenen van vergoeding ingevolge art. 13 der L.O. Wet 1920 aan P. van Cadsand en P. L. van Leemputte. 10. Idem tot het verleenen van mede- werking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 aan: a. het bestuur der Ver. voor Christelijk onderwijs te Sluiskil voor het herstel van de oorlogssehade aan het school- gebouw, alsmede tot den aanleg van een speelplaats met rijwielbergplaats; b. het bestuur der Ver. voor Christelijk Onderwijs te Sluiskil, bet bestuur der Ver. Zusters van het Allerh. Hart van Jezus te Moerdijk en de besturen der R.K. lagere en u.l.o. school en R.K. meisjesschool te Temeuzen voor de aanschaffing van hulp- en leermidde- len voor het vak lichamelijke oefe- ning; c. het bestuur der Vereeniging voor Christelyk Onderwijs te Temeuzen voor den herbouw van een school in den Noordpolder aan de Beeuwenlaan. 11. Idem tot het verzekeren van de ge- meente-eigendommen tegen molest. 12. Idem tot het verpachten van een stuk bouwland, teneinde dit aan werkloozen voor tuintjes uit te geven in pacht. 13. Idem tot het verleenen van ontheffing schoolgeld dienst 1940. 14. Omvraag. JAARVERGADERINGEN ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG- MAATSCHAPPIJ N.V. EN STOOMTRAM HUI.ST-WALSOORDEN N.V. Zaterdag 19 April j.l. is te Middelburg de gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij N.V. en der Stoom- tram Hulst-Walsoorden N.V. gehouden. Het verslag over 1940 met de Balans en winst- en verliesrekening zijn vastgesteld. Aan den heer C. Wind van Merkesteyn werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als algemeen-directeur resp. directeur, met in- gang van een nader te bepalen datum. Voor- loopig blijft deze dus met het algemeen be- heer belast. De heeren Graaf Lippens en Baron Collot d'Escury werden herkozen als commissaris, terwijl de heer Wind van Merkesteyn te Axel (Drieschouwen) werd gekozen tot commis saris in de vacature-Ninane. BOUWEN LA N I>BO UWH UISHO UDSCHOO L TE TERNEUZEN. Bij de te Goes gehouden aanbesteding van het bouwen van een landbouwhuishoudschool aan de Leeuwenlaan alhier waren laagste in- schrijivers de heeren Gebr. Van der Poel te Terneuzen en Lamswaarde voor 49.740. Aan genoemde firma is tevens gegnnd het bouwen van 34 arbeiderswoningen te Goes voor 117.400. MAOHINESCHRIJVEN. Voor het examen machineschrijven, diplo ma C (hoogste snelheidsdiploma) van het In- stituut Rients Bait te Den Haag slaagden dezer dagen de heeren A. P. Dees, P. Loof en B. F. van Opdorp, alien te Temeuzen. PEULVRUCHTEN OP BON 28 De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met be- trekking tot peulvruchten. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. geeft de met 28 genummerde bon van de ,,bonkaart algemeen", recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. De Nederlandsche inkoop-centrale voor akkerbouwproducten zal uitsluitend bruine boonen en capucijners ter beschikking van de winkeliers stellen, derhalve geen groene erw- ten. De consumenten kunnen evenwel de nog bij de winkeliers aanwezige voorraden groene erwten tegen afgifte van bon 28 koopen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 tot en met 12 April 1941 kwamen er in de provincie Zeeland vier ge vallen van roodvonk voor, n.l. een geval te iSt. Annaland en §en te Krabbendijke en twee gevallen in Waarde. IJZENDIJKE SLUIT AAN BIJ DE WATERUEIDING. Door den gemeenteraad van Uzendijke, die 18 Maart j.l. met 6 stemmen tegen 1 besloot niet toe te treden tot de Waterleidingmaat- schappij Zeeuwsch-Vlaanderen werd j.l. Vrij- dag met 4 tegen 3 stemmen besloten wel toe te treden. UITREIKING PERSOONSBEWIJZEN. Nogmaals wordt, schrijft de Pr. Z. Crt., de aandacht van het publiek er op gevestigd, dat de photo's, welke moeten worden overgelegd bij de uitreiking der persoonsbewijzen aan de gestelde eischen moeten voldoen. Zeer bin- nenkort zal met de werkzaamheden verbon,- den aan de uitreiking der persoonsbewijzen een aanvang worden gemaakt. Zorg dus, dat de photo's gereed zijn. De aandacht wordt speciaal gevestigd op de eischen, welke ge- steld zijn aan de grootte van het gezicht. De breedte van het aangezicht moet 2 cm. hori- zontaal zijn, terwijl het linkeroor duidelijk en geheel zichtbaar moet zijn. Voorts mag de achterzijde van de photo's geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten. Wan- neer de photo's niet aan de gestelde eischen voldoen worden ze onherroepelijk geweigerd. Teneinde een vlot verloop der werkzaam heden te waarborgen dient U tevens te zor- gen, dat de photo's op de vereischte grootte (3% X 4% cm-> geknipt zijn. Het Groene Kruis. Eenigszins later op het jaar dan gebruike- lijk is, had alhier Vrijdagavond de jaarver- gadering van deze grootste en maatschappe- lijk nut tigs te vereeniging hier ter stede plaats in het groote vergaderlokaal der Chr. Land- bouwschool, onder presidium van den heer A. E. C. Kruijsse. De preases deelde in zijn openingswoord mede, dat zulks moest worden toegeschreven aan de ongesteldheid van den penningmeester, dien hij met zijn vorderend herstel feliciteerde en den wensch toevoegde, weer spoedig ge heel genezen te mogen zien. Voorts memo- reerde hij kortelings de oorlogsdagen van Mei van het vorig jaar, die weer eens te meer en onomstootelijk bewezen hadden, welke zegenrijke taak het Groene Kruis in het raam van het maatschappelrjk bestel inneemt. Spe ciaal roemde hij de opofferingsgezindheld van de wijkzuster, die zich in de dagen van het bombardement met ware doodsverachting aan haar roepingswerk had gewijd. De oor- logsfakkel is nog steeds brandende en ook het Groene Kruis ontkomt niet aan de gevol gen daarvan. Inzonderheid op het terrein van de t.b.c.-bestrijding is deze invloed merkbaar in versohillend opzicht. Zoo ook ten opzichte van de instanties die in dezen samenwerken. Spreker beeindigde zijn korte rede met het uitspreken van de hoop, dat een spoedige vrede mage lichten over de zwaar geslagen menschheiid. Daarop volgden de notulen der vorige jaar- vergadering, die de voorzitter de opmerking ontlokten, dat zijn ter gelegenheid van het zilveren jubileum der vereeniging uitgespro- ken herdenkingsrede in haar geheel door de Terneuzensche Courant was opgenomen, een feit, waarvoor hij der redactie van dit blad zijn warmen dank betuigde. Daarna las de secretaris het jaarverslag over 1940 voor, een jaar dat met „roode cij- fers" in de historie zal worden vermeld. Des- ondanks kon in haar vollen omvang de dik- wijis veel omvattende arbeid doorgang vin- den. De Meidagen vooral waren zeer zorgvol en dikwijls had het bestuur zich gekweld met de vraag hoe het nu met de financien en de subsidies zou gaan, doch alles in tot heden normaal doorgegaan en gaat nog door, zoo- dat wij daaromtrent thans hoopvoller ge- stemd zijn. Slechts drie bestuursvergaderingen vonden plaats. Tijdens de evacuatie uit Zuid-Beveland had de wijkzuster assistentie van haar collega's uit de betreffende gemeenten. Desondanks beliep het aantal der afgelegde bezoeken het recordcijfer 3732, gesplitst als volgt: 3340 be zoeken voor het Groene Kruis, 261 voor de t.b.c.-bestrrjding, 103 voor de zuigelingenbe- scherming en 23 voor maatschappelijk werk. Hij roemde de ijver en de plichtsbetrachting van de wijkzuster en daarnaast van de maga- zijnhoudster, die een voorbeeld van zindelijk- heid is. De vele uitgeleende artikelen zagen er bij de inlevering goed uit. Het aantal leden sehommelt om de 1000. De Emmabloem-collecte bracht 180 op. Bij een tweetal der uitgezonden t.b.c.-pa- tienten kon de hulp helaas niet meer baten. De tuberculose baart steeds grooter zorg. Eerstdaags zal reeds de 7de patient in 1941 worden uitgezonden naar sanatoria. Spreker eindigde met dank aan instanties als het burgerlijk armbestuur, de kerkelijke diaconien en de vakvereenigingsfondsen in het belang van de gezondheid onzer stadgenooten door hun medewerking betoond en memoreer- ae nog het feit, dat het wijkgebouw door de autoriteiten gevorderd werd als „hulp-zieken- huis", waarvan helaas door de omstandig- heden in strijd met de verwachtingen ook gebruik moest worden gemaakt. Hij her- dacht daarbij zonder namen te noemen de Axelsche slachtoffers en welke op tot trouw aan en liefde voor het Groene Kruis. De voorzitter maakte zich ten tolk der ver gadering door den heer A. P. le Feber zijn dank te brengen voor zijn degelijk verslag. De kascommissie 1940 bracht daarna bij monde van den heer C. Fa as rapport uit over de door haar verrichte werkzaamheden. Boe- ken en bescheiden waren keurig in orde. Des penningmeesters verslag meldde aan ontvangsten (met inbegrip van een batig saldo van 535,34 over 1939) een bedrag van f 3337,40 en aan uitgaven van 2771,62, zoo- dat er een batig saldo is van f 565,78. Minder rooskleurig luidden de cijfers der t.b.c.-bestrij ding, n.l. ontvang 2973,53, uitgaaf f 3216,86, nadeelig slot alzoo 279,33. De voorzitter deelde namens het bestuur mede, dat geen vrijmoedigheid gevonden was van de pro resto /4000 groote schuld der vereemging dit jaar obligaties uit te loten. Desondanks was deze met 100 verminderd, wijl een onbekendblijvend willend obligatie- bezitter uit erkentelijkheid f 100 had ge- schonken (1 obligatie). Deswege bedraagt de schuld nu per resto 3900. De voorzitter dankte den penningmeester, den heer L. P. Bakker, voor zijn richtig be- heer en hoopte hem nog vele jaren zijn krach- ten aan zijn geliefd werk te zien geven. De heer J. de Kraker sloot zich namens het bestuur aan bij 's voorzitters wensch. Tot leden der kascommissie voor 1941 wer den daarop door den voorzitter benoemd de heeren K. Booij, J. D. Freekenhorst en A. Th. Jt Gilde. Het aftredend bestuurslid de heer L. P. Bakker werd met bijna algemeene stemmen als zoodanig herkozen en liet zich deze be noeming welgevallen. Bij de omvraag werd een enkele wensch geuit en een inlichting gevraagd, beide van huishoudelrjken aard, die de voorzitter op be- vredigende wijze beantwoordde, waama in minder dan een uur tijds de agenda was af- gewerkt. Jammer, dat, naast het uit 7 leden bestaande bestuur, slechts 6 van de 1000 leden ter vergadering aanwezig waren! BLINDE MAN VERDRONKEN. De zoo goed als blinde 52-jarige B. N. te Dieren is sinds Dinsdagmiddag spoorloos ver dwenen. Alhoewel dreggen in den Usel nog geen resultaat heeft gehad, wordt aangeno- men, dat hij jammerlijk is verdronken, daar kij bij den Usel het laatste werd gesignaleerd. EEN BRANDENDE TREIN. Vrijdagavond om zes uur ontstond door on- bekende oorzaak brand op het emplacement der Ned. Spoorwegen te Winschoten. Op het dubbele spoor aan de westzijde van het station stonden wagons, geladen met stroo, die in een minimum van tijd in lichter laaie stonden. De brandweer was spoedig met groot mate riaal aanwezig, maar moest zich in hoofd- zaak bepalen tot het behouden van de aan- grenzende loodsen en het seinhuisje bij den spoorwegovergang. Dank zij de gunstige windrichting bestond er voor het station geen gevaar. Nader wordt gemeld, dat de brand is ont- staan door vonken uit een rangeerende loco- motief, die oversloegen op de met stroo bela den wagens. Een groot gedeelte van de ver- loren gegane lading wordt door verzekering gedekt. Na eenige uren hard werken, door bet spoorwegpersoneel, geholpen door de brandweer, kon de spoorlijn naar Groningen, die door ontzetting der rails was gestag- neerd, weer voor het treinverkeer worden opengesteld. HAND VERBRIJZELD IN DRUKPERS. In een drukkerij aan de Katerstraat te Den Haag is de aldaar werkzame 41-jarige P. L. uit de Van Diemenstraat met zijn linkerhand bekneld geraakt tusschen een drukpers. Dit had het verschrikkelijke gevolg, dat zijn hand totaal verbrijzeld werd. De geneeskundige dienst, die de eerste medische assistentie ver- leende. bracht hem naar het Katholieke zie- kenhruis aan het Westeinde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3