Buitenland Dr. Gobbels schetst de beteekenis van Adolf Hitler. HooFdpijn-Kiespijn O <3 b TTUjn/iazdtfe* kameraden van de N.S.D.A.P. vereeni- Zonder Adolf Hitler, den schepper en omaer van bet nationaal-socialisme, zouden ^rl Germaansche volkeren en daarmee geheel aiiropa zijn uitgeleverd gebleven aan het Jodendom, de democratie en het kapitalisme. De beteekenis van Adolf Hitler is daardoor uitgegToeid boven die van Fuhrer van het Duitsche volk. Voor het Nederlandsche volk wordt dit daardoor tot uitdrukking gebracht, dat de Nationaal-iSocialistische Beweging in Neder- land Adolf Hitler als den Fiihrer aUer Ger- manen huldigt. De N.S.B. betreurt het, dat zij bij den aan- vang van den met onvergelijkelijken moed en kundigheid door het Duitsche volk gevoerden oorlog tegen de democratische wereldmach- ten het Nederlandsche volk en den Neder- landschen staat nog niet gewonnen had, niet- tegenstaande een bijna negenjarigen strijd, door duizenden met geestdrift en opofferings- gezindheid tegen alle machten in, gevoerd. Zou de N.S.B. in 1940 aan de macht geweest zijn, dan zouden de Nederlanden aan de zijde van Duitschland hebben deelgenomen aan dezen strijd, die ook voor de vrijheid en de welvaart van het Nederlandsche volk van beslissend belang is. Het vervult haar met genoegdoening, dat thans reeds een groot aantal van haar leden vrijwillig aan den oor log deelneemt. De terugblik op de Meidagen van het vorige jaar verplicht ons tegenover den Fiih rer Adolf Hitler tot bijzonderen dank daar- voor, dat door zijn vastbesloten handelen en door den Snellen opmarach van zijn weer- macht, duizenden Nederlandsche nationaal- socialisten beyrijd werden uit de internee- ringskampen van het oude systeem. Evenzoo danken wij het aan zijn begrip voor den toe- stand van het Nederlandsche volk, dat de N.S.B. bevrijd van den terreur der vroegere overheid, haar strijd voor de nationaal-socia- listische idee kan voeren. Sedert deze dagen gaat de N.S.B. voort, het Nederlandsche volk voor het nationaal- socialisme te ftunnen, het Nederlandsche volk zij eigen aard en zijn Germaansche bloed en lotsverbondenheid bewust te maken. Zij ver vult deze roeping uit alle kracht, opdat het Nederlandsche volk, zich daardoor den weg bane tot een eervolle plaats ais Germaansch volk in het nieuwe Europa, die zijn grootsch verleden en zijn sterken levenswil waardig is. De N.S.B. is ervan overtuigd, dat de Fiih rer in zijn nieuwe levensjaar de vijanden van Europa beslissend zal slaan en een nieuwe orde in Europa zal vestigen, die gegrondvest is op de onveranderlijke beginselen van het nationaal-socialisme, die de beste waarborgen bieden voor Europa's toekomst. God zegene den Fiihrer". TELEGRAM VAN PAUL KIES AAN ADOLF HITLER. De leider der Troelstra-beweging Neder- land, Paul Kies, heeft het volgende telegram van gelukwensch aan Adolf Hitler gezonden: Aan den Fiihrer Adolf Hitler. In naam van eenige duizenden Nederland sche arbeiders, boeren en anderen, vereenigd in de Troelstra-beweging Nederland, veroor- loof ik mij onzen Fiihrer hartelijk geluk te wenschen op zijn verjaardag. Duitschland Sieg Heil. PAUL KlfiS, Leider der Troelstra-beweging Nederland. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. Het A.N .P. meldt uit Kleef: Een Nederlander had zijn werkplaats zon- der verlof verlaten. Bij het overschrijden van de Duitsch-Nederlandsche grens in Wijler bij Kranenburg had hij verzet gepleegd tegen een Duitschen ambtenaar in de uitoefening van zijn functie. Het gerecht wees er op, dat ieder buitenlander zich heeft te gedragen volgens de Duitsche bepalingen en veroor- deelde den beklaagde wegens onbevoegd op- geven van zijn arbeid en verzet tot een ge- vangenisstraf van 4 maanden. GIFT VAN EEN NEDERLANDER VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft dezer dagen een merkwaardig schrijven van een jongen Neder lander, J. B. uit Den Haag, ontvangen. In dezen brief was een bankbiljet van 100 gul den ingesloten, dat, naar de schrijver meae- deelde, werd gegeven ten bate van het Duit sche Roade Kruis. Deze gift werd aldus toe- gelicht, dat op het oogenblik, dat de Duitsche soldaat zijn leven opoffert, niet alleen voor het Duitsche, maar ook voor het Nederland sche volk het den gever een vreugde is, een kleine bijdrage voor het Duitsche Roode Kruis te mogen schenken. Deze installing toch heeft juist in den oorlog tot taak, veel smart van gewone soldaten te lenigen. De schrijver deelt dan mede, in de oorlogs- dagen in Mei veel Duitsche soldaten te heb ben leeren kennen. Hij begrijpt nu dat deze mannen op hun koppelgesp terecht de woor- den dragen: Gott mit uns. Voor de Duitsche soldaten en voor het geheele Duitsche volk hoopt hij op een goed einde, opdat alle Getjr maansche volken in vrede aan een nieuwe toekomst zullen kunnen bouwen. (A.N.P.) AFRLIJVEN VAN NEERGESTORTE VLIEGTUIGEN Niet-nakoming van bevelen van Duitsche posten kan den dood tengevolge hebben, De Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland maakt bekend: Eenige dagen geleden deed zich in het Zui- den van Nederland de volgende betreurens- waardige gebeurtenis voor: Een Britsch vliegtuig was neergestort en lag vernield op den grond. De bevoegde Ortskommandant had direct een post bij de plaats .van neerstorting gezet, welke het vliegtuig tot de opruiming te bewaken had. Geen burger mag, zooals bekend is, de plaats van het ongeluk en vooral niet de overblijf- selen van het afgeschoten vliegtuig naderen. Evenwel werd deze algemeen bekende maatregel hier niet nagekomen. Niettegenstaande herhaalde waarsohuwing door den post liep een Hollander telkens weer op het wrak toe, om deelen van het vliegtuig af te scheuren en te „verzamelen". Tenslotte loste de post een waanschuwingsschot. Ook dit schrok den burger niet af, die zijn onge- hoorzaamheid tenslotte met den dood moest boeten. Deze gebeurtenis is een ernstige waarschu- wing en moge telkens opnieuw aanleiding zijn, in het bijzonder voor de jeugd, te beden- ken, dat neergestorte vliegtuigen geen objec ten zijn voor verzamelaars en dat v66r alles de bevelen van Duitsche posten dadelijk na gekomen moeten worden. Ongehoorzaamheid kan den dood brengen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Engelsche luchtaanvallen vonden Vrijdag- nacht in iets sterker mate plaats dan vorige dagen. Eenige woonhuizen werden bescha- digd, enkele vernield. De meeste bommen vielen overigens op het vrije Veld, Onaan- genaam was, dat in dezen nacht een kapel en het Irjkenhuis van een Roomsch-Katholiek ziekenhuis werden gettoffen. Voorts vonden nog enkele boschbranden plaats, die snel ge- bluscht konden worden. Te betreuren zijn 1 doode, 3 zwaar en 2 lichtgewonde burgerlijke personen. TAPTE- EN KARNEMELR. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat, ofschoon tapte- en karnemelk zijn vrijgelaten, d.w.z. niet zooals de gewone consumptiemelk in de distributie zijn opgenomen, de melk- handelbedrijven niettemin ook ten aanzien van taptemelk en karnemelk aan een hun toegewezen contingent gebonden zijn. Deze maatregel is noodzakelijk, aangezien het, in verband met de groote transportmoeilijk- heden, niet mogelijk blijkt, dat in het z.g. wettelijk aangewezen consumptiemelkgebied voldoende melk van elders wordt aangevoerd. EEN TELEGRAM VAN IR. MUSSERT. Ir. Mussert, de leider der N.S.B. heeft den FUhrer ter gelegenheid van zijn verjaardag den volgenden telegrafischen gelukwensch gezonden „Den Fiihrer van het Groot-Duitsche Rjjk te Berlijn: Fuhrer, Bij de intrede van uw nieuwe levensjaar zend ik U, mede namens de Nationaal-Socia- listische Beweging in Nederland, mijn harte- lijke gelukwenschen. Ik hoop, dat de sterkste weermacht aller tijden onder Uw bezielende leiding nog in den loop van dit jaar de belemmeringen zal wegnemen, die den opbouw van het nieuwe Europa in den weg staan en vertrouw, dat het Nederlandsche volk, lotsverbonden met het Duitsche en met de andere Germaansche volkeren, door de kracht der nationaal- socialistische revolutie aan dezen opbouw deel zal nemen. Mussert." DUITSCH MILITAIR APPEL OP HET BINNENHOF. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Fuhrer. Ter gelegenheid van het feit, dat de Fiih rer van het Groot Duitsche Rijk, Adolf Hitler, Zondag zijn verjaardag vierde, vond Zater- dagmiddag op het Binnenhof een korte mili- taire plechtigheid plaats, waarbij de Weer- machtsbevelhebber voor het bezette Neder landsche gebied, generaal der vliegers Fr. Christiansen, tot de aangetreden troepenaf- deelingen een toespraak heeft gericht. Naast den ingang van de Ridderzaal stond een podium opgesteld, waarom twee Duitsche oorlogsvlag.gen en enkele palmen waren aan- gebracht. Het bataljon van het luchtwapen, waarbij het muziekkorps was ingedeeld, en detachementen van leger, marine en S.S., stonden in carre rond 'dit podium; een afzon- derlijke plaats hadden de officieren der ver- tegenwoordigende wapens gekregen. Ook deden leden van de Duitsche kolonie van hun belangstelhng blijken. Nadat korte commando's hadden geklon- ken en de troepenafdeelingen de houding had den aangenomen hield de chef van den staf van generaal Fr. Christiansen generaal- majoor Schwabedissen, een voor-inspectie. Te ongeveer half Sen arriveerde de Weer- machtsbevelhebber, die onder de tonen van een marsch, ten gehoore gebracht door het muziekcorps van het luchtwapen, langs de opgestelde troepen schreed. Van het podium af hield de generaal daar- na de volgende toespraak: Wij zijn aldus spr. vandaag aangetre den met het oog op den 52sten verjaardag op morgen van onzen FUhrer. Het is niet mijn bedoeling, hier een lange rede te houden. Doch een ding willen we hier vaststellen: Wij brengen den eeregroet voor dezen eenvoudigen mensch, die in ons ailer hart leeft en die ons alien als voorbeeld voor oogen staat. Wat de Fuhrer voor ons doet is nauwelijks met woorden te schetsen. Wij, soldaten, denken hierbij terug aan den wereldoorlog, waarin Adolf Hitler als een- voudig soldaat het vaderland verdedigde. Wij denken aan den langdurigen politieken strijd, die op den wereldoorlog is gevolgd en in welken tijd Hitler het hart van het geheele Duitsche volk heeft weten te veroveren. Wij denken aan de geweldige omwenteling, die hij heeft weten tot stand te brengen. Wij eeren den Fuhrer als geniaal veldheer, die Duitschland weder heeft vrijgemaakt, wij eeren hem, die van soldaat tot staatsman is opgeklommen op een wijze zooals de wereld nimmer tevoren had gezien. De Fuhrer is tevens van ons alien een kameraad, zooals wij er nimmer te voren een hebben gekend. Op deze plaats beloven wij onzen FUhrer opnieuw onze onvergankelijke trouw. Spr. besloot met een driewerf „Sieg Heil", waarmede alien luide instemden. De korte plechtigheid was hiermede ge- eindigd. DE AF'GIFTE VAN DISTRIBUTIE- GOEDEREN SLECHTS TEGEN D1RECTE AFLEVERING VAN GONNEN. Nog steeds komt het voor, dat distributie- goederen worden afgeleverd, zonder dat daar- bij de noodige bonnen in ontvangst zijn ge- nomen. De secretarissen-generaal van land- bouw en visscherij en handel vestigen er met den meesten nadruk de aandacht op, dat dit onverschillig of het levensmiddelen, zeep, textielwaren, brandstoffen, schoenen, rijwiei- banden of welke in distributie gebrachte arti- kelen dan ook betreft ten strengste ver- boden is. De bonnen moeten bij het afleve- ren van de goederen door den kooper worden afgegeven en door den verkooper in ontvangst worden genomen. Het is derhalve verboden distributiegoederen af te leveren op bonnen, die reeds voor de aflevering aan den ver kooper ter hand: zijn gesteld of op bonnen, die achteraf nog bij den verkooper zullen wor den ingeleverd. Het bovenstaande is niet geheel van toe- passing op hotels, restaurants e.d., aangezien in deze instelUngen de bonnen uiteraard reeds voor de levering der maaltijden, te weten bij het bestellen daarvan, in ontvangst genomen moeten worden. Zoowel aan het voorschrift, dat bonnen in ontvangst moeten worden genomen, als aan het voorschrift, dat dit bij de aflevering en niet daarvoor of daarna moet geschieden, zal streng de hand worden gehouden, zoodat in- geval van overtrading een strafvervolging tegen de betrokkenen zal worden ingesteld. Ten slotte wordt er nog de aandacht op ge- vestigd, dat ook aflevering van in distributie gebrachte goederen aan onderdeelen of leden van de Duitsche weermacht uitsluitend is toe- gestaan, indien daarbij de noodige militaire distributiekaarten (Wehrmachtsbezugscheine) of militaire distributiebons Wehrmachtsmar- ken) in ontvangst worden genomen. Leveran- ciers, die zich hieraan niet houden, stellen zichderhalve eveneens aan strafrechtelijke vervolging bloot. Rijksminister dr. Gobbels heeft op den voor- avond van den verjaardag van den FUhrer een nadiorede gehouden, waarin hij o.a. het vol gende zeide: De Duitschers staan nog niet ver genoeg van den tegenwoordigen tijd af om reeds thans dezen tijd in zijn geheele draagwijdte en grootte te kunnen overzien. Dooh ongetwijfeld zullen alle komende geslachten de Duitschers van nu erom benijden, dat zij dezen tijd strij- dend konden meemaken en het geluk gehad hebben een grooten politieken hartstocht te bezitten. Het is geen frase, wanneer men zegt, dat datgene, wat het Duitsche volk thans beleeft en waaraan alien naar vermogen medewerken er niet zou zijn, of er niet zoo zou zijn, wan neer er niet een man als wegwijzer en baan- breker aan den voortschrijdenden tijd betee kenis, inhoud en richting gegeven had. De wereld beleeft het grootste wonder, dat er in de geschiedenis bestaat, n.l. dat een genie een nieuwe wereld bouwt. Derhalve betuigt de geheele Duitsche natie den FUhrer op zijn 52sten verjaardag haar gevoelens van dank- baarheid vereering en bewondering, en brengt zij ook de grootste hoop op en het on- wrikbare geloof aan hem en zijn historische zending tot uiting. Wanneer het Duitsche volk den dag van morgen met zijn beste mannen aan de strij- dende fronten en in het vaderland, in de wa- penindustrie, aan de machines of bij het ver- vullen van de dagelu'ksche pUchten door- breng.t, zijn deze gevoelens des te inniger en hartelijker. De Duitsche natie huldigt den FUhrer op zijn verjaardag met de gelofte tot dubbelen ijver bij haar werk. De minister herinnerde aan den dag, twee jaar geleden, toen Adolf Hitler zijn 50sten verjaardag vierde, bij welke gelegenheid de prachtigste parade werd gehouden, die de Rijkshoofdstad ooit gezien had. Zij heeft met algeheele duidelijkheid bewezen, hoe sterk het Rijk in zes jaren van nationaal-socialistische opbouw geworden is. „Toeti hoopten wij nog", zoo zeide dr. Gobbels, „dat het den FUhrer zou gelukken den vrede voor ons land en de wereld te bewaren. Wij wisten echter ook dat, wanneer onze vijanden het Rijk opnieuw zou den dwingen tot den strijd voor zijn nationaal bestaan, het Duitsche volk voor de eerste maal in zijn geschiedenis, eensgezind in alle standen, geestelijk, economisch en militair voorbereid tot het uiterste, zou aantreden en de wereld een wonder van kracht, mannelijk- heid, souvereine politieke en geestelijke supe- rioritei't, militaire kracht en nauwkeurigheid zou beleven. Vraagt men zich thans of, zoo ging dr. Gobbels verder, wat dan eigenlijk onze vijan den bij de aan het daglicht tredende krachts- verhoudingen bewogem heeft om desondanks aan het Duitsche Rijk den oorlog te verkla- ren, dan kan men hierop in feite slechts dit antwoorden: Dat zij niet aan het meesleepen- de geweld van een groote persoonlijkheid en aan de stevigheid van zijn werk geloofden. Zij hebben het niet voor mogelijk gehouden, dat een man het wonder zou hebben gewrocht, zijn volk uit een diep verval omfaoog te hef- fen. Voor de eerste maal is thans Duitschland in dezen oorlog als een hecht aaneengesmeed machtsblok opgetreden om vermetel em supe- rieur zijn belangen te behartigen. Iedereen weet, waarom het ging en dat een het einde van dezen oorlog een Duitsche over- winning staat. Het Duitsche volk behoeft en wil niet in bijzonderheden weten wat de FUhrer voomemens is en welken weg naar de overwinning hij op een bepaald oogenblik kiest. Het heeft eenvoudig vertrouwen in hem, Thans weet iedere Duitsche soldaat, dat Duitschland steeds slechts dan verloor, wan neer het gehoor gaf aan leugenachtige in- fluisteringen, dat Duitschland echter altijd triomfeerde, wanneer het van zijn kracht be wust bleef. In het verdere verloop van zijn rede herin nerde de minister aan de uitspraak van Chur chill, dat Engeland zal overwinnen, doch dat hij nog niet weet op welke wijze. Duitschland kan hierop slechts dit antwoord geven: De FUhrer zal overwinnen en wel "hoofdzakelijk omdat hij ook weet hoe hij kan overwinnen. Een oorlogvoerend volk, geleid door een wil en beheerscht door een fanatisme, dat be- haalt de overwinning. Een man, die zooiets bereikte en schiep, staat ver verheven boven woorden van lof en grootspraak. Voor hem kan de natie zich slechts in dankbaarheid buigen. Zoo groeten wij hem dan op den voor- avond van zijn verjaardag, zoo besloot dr. Gobbels. De geheele natie vereenigt zich in dezen groet en in de uitdrukking van de diepste en eerbiedigste dankbaarheid jegens hem. DE SLAG BIJ DEN OLYMPUS. Na een oorlog van twaalf dagen heeft, schr. de N. R. Crt., het Zuidslavische leger de wapens neergelegd. Wie nog gerekend had met een voortgezetten weerstand in de Wes- telijke bergen, heeft het anders zien komen: de groote ineenstorting in de dalen van Var- dar en Moravai de toegangswegen tot Zuid- en Midden-Servie, heeft het Zuidslavische defensiestelsel snel in ..ontbinding gebracht en de gevechten in de Herzegowina droegen nog slechts het karakter van onsamenhan- gende acties. De traagheid, die onzen geest eigen is, was ook in het onderhavige geval geneigd zich vast te houden aan de traditio- neele voorstelling van een oorlog in de ber gen, zooals deze sedert de invallen van de Turken in aard en tempo eigenlijk niet meer veranderd was. In al deze Balkanoorlogen konden de bergvolken ondanks hun minder- heid het voile profijt trekken van hun ver- trouwd'heid met den eigen bodem, maar de steeds belangrijker functie van de technische strijdmiddelen heeft het overwicht ook op dit strijdtooneel verschoven ten gunste van de groote industrievolken. De Serviers bezaten als krijgers een groote faam, met recht, al was zij nog eens extra gekleurd door een propaganda, die nog stamde uit den wereld oorlog, toen de Serviers de bondgenooten van de overwinnaarstaten waren, doch hun na- tuurlijke eigenschappen in een tijd, dat de transporten in het gebergte nog met muil dieren geschiedden, konden in de aera van den motor niet tot haar recht komen. Vol gens de laatst gepubliceerde gegevens over de vredessterkte van het Zuidslavische leger beschikte het pantserwapen over 120 tanks en was de luchtafweer nog slechts in aanleg aanwezig. Sindsdien is de Italiaansche bezet- ting van Albanie gevolgd en is de regeering in Belgrado natuurlijk tot een verdere defensie versterking overgegaan, maar men moet toch niet vergeten, dat de Westelijke mogend- heden hun oorlcgsleveranties in de eerste plaats deden toekomen aan de landen, die zij hadden gegarandeerd, dat voorts het Westen, naar uit alles bleek, Zuid-Slavie in militair opzicht had afgeschreven, indien het ooit nog tot een gewapend conflict tusschen dit land en de spil zou komen en dat Zuid-Slavie zelf nog geen noemenswaardige oorlogsindustrie bezat, althans niet in verhouding tot de af- metingen van den modernen krijg. Een uit- zondering in dit opzicht mocht men alleen maken voor het luchtwapen, dat algemeen van beteekenis werd geacht en zich dan ook in de afgeloopen dagen niet onbetuigd schijnt te hebben gelaten. In vergelijking met de gecombineerde luchtvloten van de beide tegenstanders, moet ook dit wapen evenwel nog sterk in de minderheid geweest zijn. Onwillekeurig dringt zich de vergelijking met de Grieken op, wier militaire roem zich meer in historische verschieten verloor en die daarom juist zulk een verrassenden in- druk hebben gemaakt met hun resultaten tegenover een kennelijk overmachtigen tegen- stander, maar voor zoover de vergelijking ten nadeele van de Serviers zou uitvallen, is zij niet geheel billijk. De laatsten hadden met hun legersterkte van vermoedelijk 1% a 2 millioen landgrenzen aan alle kanten van meer dan 3000 kilometer te verdedigen en zagen zich, wanneer men afziet van Britsche hulp in de lucht, alleen voor dit probleem gesteld. Dat zij zich zelf in deze positie had den gebracht, is een ander punt. De Grieken daarentegen verdedigen slechts een front, dat door den aard van het Noord-Grieksche berg- land nog minder toegankelijk is dan de berg- grenzen van Zuid-Slavie. Het Grieksche leger is weliswaar klein de hoogste schattingen komen niet boven het millioen goed geoefen- de soldaten maar aangevuld met de Brit sche divisies nadert het de sterkte van het voormalige Zuidslavische leger. Dit vermin- dert overigens de kwaliteit van de Grieksche prestaties, vrucht van Metaxas' jarenlange voorbereidingen, en van het Grieksche uit- houdingsvermogen op zich zelf niet. Ook wanneer zich de complicatie van den veldtocht in Zuid-Slavie niet had voorgedaan, was de Duitsche opmarsch op Griekschen bodem, welke in ieder geval te verwachten was, waarschijnlijk in den aanvang niet an ders verloopen dan thans. Sedert Duitsche troepen den uitersten Zuidwesthoek van Bul- garije hadden bereikt, moest de doorbraak naar Saloniki tot de groote waarschijnlijk- heden worden gerekend. De ineenstorting van de Zuidslavische verdediging van de Var- dar heeft het Grieksche leger in dezen sector wel voor nieuwe problemen gesteld, maar de Duitsche overtocht over den Rupelpas op den weg van Saloniki was toen al in een gevor- derd stadium. En nog altijd schijnt de ver dere opmarsch van Saloniki door het dal van de Vistritza (Haliakmon) de richting van den sterksten Duitschen druk te zijn. Op den hoofdweg van Saloniki naar Larissa cen trum van het dalen-complex van Thessalonie, waarvan het beroemde Tempedal het voor- naamste is; den strategischen voorhof van het Grieksche schiereiland is Kozani ge nomen, de Vistritza overschreden en ook het militair belangrijke Servia bezet, in letter- lijken zin een poort tusschen steile bergen op den weg naar Larissa. Hier, aan de Weste lijke hellingen van den Olympus', zelf een on- genaakbaar gebergte, dat zich tot 3000 meter tusschen den straatweg en de Aegeische Zee verheft, schijnt een heftig treffen tusschen Duitsche en Grieksch-Britsche strijdkrachten nog niet beslist te zijn. De Turken namen er in den eersten Balkanoorlog reeds een sterke defensieve positie in. De Duitsche bezetting van geheel Zuid- Servie heeft de Grieksche verdediging nu voor deze moeilijkheden geplaatst, die voor het Duitsche optreden tegen Zuid-Slavie niet bestonden, dat ten eerste de vereeniging van de Duitsche en Italiaansche troepen in het ge bied van de groote meren het Grieksche leger dwingt zich uit Albanie terug te trekken wegens den druk op den rechtervleugel van het Albaneesche front, waardoor de toegangs wegen naar het Epirische gebergte vrij komen voor een Italiaanschen opmarsch Koritza en Klisoera in Zuid-Albanie zijn al door de Ita- lianen bezet) en dat verder de Duitsche op marsch in Zuidelijke richting zich ook langs de wegen uit het merengebied kan voltrekken. De laatste oefent thans sterken druk uit op het stelsel van bergwegen en passen tusschen den Pindus en den Olympus en bedreigt daar mee de verdediging van den weg naar Larissa ook nog van andere zijde. Over Metsovo en Kalabaki opent zich hierdoor bovendien in de richting van Trikala een tweede toegang tot Thessalie, eveneens befaamd uit vroegere Balkanoorlogen. Het schijnt, dat de beslis- sing op deze strategische punten thans niet meer verre is. DE OLYMPUS DOOR DE DUITSCHE TROEPEN GENOMEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: Op 18 April des middags om 12 uur zijn op het Servische oorlogstooneel de wapens neer gelegd. De in Griekenland strijdende troepen zijn, verder oprukkende, door het bergland ten Noordoosten van den Pindus gedrongen. In een opmarsch aan weerszijden van den Olym pus werden de achterhoede-troepen van de Britsche kernstrjjdkrachten verdreven en de Zuidelijke uitgangen van het gebergte in snelle achtervolging veroverd. Op de Thessa- lische vlakte is het belangrijke knooppunt van wegen Larissa genomen. Bergjagers heschen op den top van den Olympus de rijks- oorlogsvlag. Ter aanvulling op het weermachtsbericht van Zaterdag verneemt het D.N.B. het vqI- gende Als een fanfare klinkt het bericht: „Op den bijna 3000 meter hoogen top van den Olympus hebben bergjagers de Duitsche rijksoorlogs- vlag geheschen". Deze zin echter omlijnt tege- lijkertijd de buitengewone moeilijkheden, waarmede de Duitsche troepen in den oorlog in het hooggebergte van Noord-Griekenland te kampen hadden. Een ihet diepe insnijdingen aangesloten bergketen met talrijke toppen van 1800 meter tot meer dan 2000 meter hoogte versperde den toegang tot de laagvlakte van Thessalie. Zij wordt in het Oosten overschaduwd door den 2911 meter hoogen Olympus, die het sleu- telpunt vormde van de Britsche bergstellin- gen. Wat deze geweldige bergvesting met haar talrijke toppen, doorkloofde rotsen, haar spelonken en steile hellingen aan de Engel- schen voor afweermogelijkheden bood en met welke onoverwinlijk schijnende moeilijkheden zich in de periode van snelvuur- en langen- afstandsgesohut een aanvaller te kampen had, is duidelijk. Deze bergvesting beheerscht tevens de smalle kuststrooken van het Oos ten en de naar het Westen leidende dalwegen, zoodat ook de aan weerskanten van den Olympus oprukkende Duitsche troepen steeds bloot stonden aan het vuren uit deze berg vesting. De Duitsche divisies hebben zich bij de gevechten in het gebergte in Noord-Grie kenland letterlijk door het systeem van de vij andelijke bergverdediging moeten „doorvre- ten". Wat de leiding en de troepen aan Duit sche zijde in deze dagen gepresteerd hebben, alsmede hetgeen zij op een sterken v'ijand aan au.cces.sen behaald hebben behoort in de rijen der groote oorlogsdaden. In een gevechtsge Helpen veilig en vlug Doos lOen 50ct hied zooals het Noord-Grieksche hooggebeigte pleit alles voor den verdediger en is alles tegen den aanvaller, die langs smalle serpentines, bergpaadjes en enkele gemakkelijk te ver- sperren paswegen met de geringste mogelijk- heden tot actie onder het vuur van den ver dediger moet oprukken. Snelstroomende berg- rivieren, waarvan de overgangen door de terugwijkende Engelschen en Grieken werden vernield, wegversperringen en tallooze na- tuurlijke en kunstmatige hindernissen belem- merden den opmarsch. Wanneer het den Duitschen stoottroepen desondanks gelukt is zich binnen vijf dagen door de Noordgrieksche bergketen heen te werken en ondanks hardnekkigen tegenstand van Britsche en Grieksche achterhoeden met zware artillerie de Engelschen op de hielen te blijven, dan heeft de Duitsche soldaat deze gevechts- en krachtsprestaties slechts door zijn superioriteit in den strijd op de Engel schen en door de schitterende samenwerking van alle wapens kunnen verrichten. Thans rijpen de vruchten van deze zware gevechten en moeilijkheden. Na den val van den Olympus hebben de Duitsche troepen vijandelijke achterhoeden teruggeworpen en in scherpe achtervolging de Zuidelijke uitloo- pers van het gebergte bereikt en Larissa in- genomen. Hierdoor is het belangrijkste knoop punt van straat- en spoorwegen in Noord- en midden-Griekenland in Duitsche handen. Van Larissa uit gaan hoofdverkeerswegen naar alle richtingen, die in dit aan wegen arme land deze stad tot het centrale verkeersknoop- punt van Noord- en midden-Griekenland ma ken. In Larissa kruisen zich verder de hoofd- spoorwegen naar Athene en naar de haven Volos. Daar Griekenland behalve deze hoofd- spoorwegen slechts over enkele andere spoor wegen beschikt met geringe capaciteit Griekenland is het aan spoorwegen armste land van Europa is het verlies van Larissa ook gezien van verkeerspolitiek standpunt van de grootste beteekenis. Bovendien vornade deze stad het centrum van den Engelschen etappendienst en in de eerstvolgende dagen zal blijken of de Engelschen nog tijd gehad hebben de hier opgeslagen voorraden oorlogs- materiaal, levensmiddelen en automobielen te vemietigen of, zooals in Frankrijk en Vlaan- deren in Duitsche handen te laten. Om thans reeds over de tactische en strategische gevol- gen van de inneming van Larissa te spreken is voorbarig, doch reeds nu kan geconstateerd worden, dat met den val van Larissa ook de Grieksche kust, vooral de inscheephaven Vo los, bedreigd wordt. In verband met de door braak door het door de Engelschen verdedig de bergfront is het bericht, dat Duitsche luchtstrijdkrachten de Vfmietiging van de Engelsche transportvloot met zeer groot suc- ces voortzetten, van bijzondere beteekenis. De verwoestingen, die de kraclftige Duitsche luchtaanvallen onder de in de Grieksche ha vens bijeen liggende Britsche transportvloot hebben aangericht, worden op indrukwekken- de wijze weergegeven door de verlieslijst van de afgeloopen vier dagen, volgens welke 84.000 brt. Engelsche scheepsruimte tot zin- ken is gebracht en twintig schepen als ge- volg van ontploffingen en brand zijn beactaa- digd. OPROEF VAN GORING AAN HET DUITSCflE VOLK. Rijksmaarschalk Goring heeft ter gelegen heid van den verjaardag van Hitler ee» op- roep gericht tot het Duitsche volk, waarin o.m. wordt gezegd: Met waardigen emst en hooggestemd hart viert het Duitsche volk in vast vertrouwen op de overwinning den 52sten verjaardag van den Fiihrer. Ver weg van de grenzen van het onaangetaste groot-Duitsche Rijk, heeft de Duitsche weermacht diep in vijandelijk ge bied zijn zegevaan geplant, bereid tot afweer en stormloop. Zoo ver de Duitsche taal klinkt, kloppen in Europa, in Noord en Zuid, in Oost en West en tot over de zeeen de harten ailer Duitschers voor den verdediger van de Duit sche eer en vrijheid en den garant van de Duitsch toekomst in onveranderlijke trouw en onvergankelijke dankbaarheid. Machte- loos en vervuld van afgunst ziet de verslagen tegenstander op den tweeden oorlogsverjaai- g van Adolf Hitler, de ongebroken kracht en den aaneengesloten wil van de Duitsche - natie. Wij echter zien terug op een onafgebroken reeks schitterende overwinningen, zooals in den enkel levensjaar slechts tot stand kon worden gebracht door een man, die niet slechts staatsman en veldheer, maar tevens ook lei der en volksman is. Wat wij hem en daar- mede het vaderland aan trouw en geloof, aan moed en offervaardigheid met warm hart be reid zijn te geven, zal voor de komende gene- raties steeds een voorbeeld vormen. MONTENEGRO DOOR ITALIANEN BEZET. Een der bijzondere correspondenten van Stefani meldt van het front, dat de Italiaan sche troepen Montenegro definitief van de Servische onderdrukkers hebben verlost. Terstond nadat de Italiaansche troepen de Montenegrijnsche hoofdstad Cettinje waren binnehgerukt, werd een telegram gezonden aan de Koningin-Keizerin om haar op de hoogte te brengen van de vreugde der sol daten en van het Montenegrijnsche volk over deze grootsche en gelukkige gebeurtenis. De intocht der Italiaansche troepen ging met grootsche mamifestaties van geestdrift gepaard. MANIFEST VAN HITLER VOOR HET ROODE KRUIS. Voor de ondersteuning van het Duitsche Roode Kruis in het tweede oorlogsjaar heeft de Fuhrer zich in een manifest tot het Duit sche volk gericht, waarin |hij o.a. zegt: „Een jaar van zwaren strijd ligt voor ons. Het zal in de geschiedenis worden geboekstaafd als een groote en gedenkwaardige gebeurtenis in de grootste worsteling van het Duitsche volk voor Zijn politieke vrijheid en zijn economi- sche toekomst. Beslissingen van historische beteekenis zullen vallen. Het Duitsche vader land zal opnieuw met trotsch vertrouwen en dankbaarheid op zijn zonen zien, die in onzen grooten tijd met heldhaftige opoffering van hun leven het leven der toekomstige Duitsche geslachten verzekeren. AM ERIK A ANSOHE LEVEN SMIDDELEN NAAR FRANKRIJK. Uit New-York meldt het D.N.B. Twee Fransche schejpen, n.l. de Leopold en de ..Villedere" zijn Oonderdag met levens middelen ter waarde vrui een millioen dollar naar Frankrijk vertrokk^n. De schepen heb ben meel, gecondenseer^e melk en andere melkproducten geladen. Ziij varen naar Mar seille, van waar uit de waardevolle lading

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2