ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uw HOEST akker's Abdijsiroop No. 10.204 EERSTE BLAD VRIJDAG 18 APRIL 1941 81e Jaargang Is er nood in Nederland? Buitenland zal snel verdwijnen WAARSCHUWING. Vorderingen Duitsche Weermacht De Burgemeester van HOEK Winterhulp Nederland zegt: Ja! GERRUIK EN VERBRUIK VAN VERF. het beproefde hoest-geneesmiddel! ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen f 1,42 per 3 maanden Buiten Terneuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belg-ie en Amerika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,82% Voor elken regel meer f 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van TERNEUZEN her- iniiert er aan, dat, als het sein L.UCHT- ALARM met de sirene gegeven wordt, het ten strengste verboden is, zich op den open- baren weg te begeven of te bevinden. leder moet dan onmiddellijk dekking zoe- ken. Gewaarschuwd zal er niet meer worden, doeh direct zal er proces-verbaal worden op- gemaakt. Het is zeer onverstandig bij lucntaanvallen voor ramen of op achterplaatson naar de opereerende vliegtuigen en het schieten der luchtafweer te staan kijken. '•erneuzen, 18 April 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. De Burgemeester van TERNEUZEN ves- tigt er de aandacht van betrokkenen op, dat degenen, die vorderingen voor leveringen of verrichtingen ten behoeve van de Duitsche Weermacht hebben loopen, welke nog niet voldaan zyn, worden verzocht, deze v6or 1 Mei 1941, ter boven-secretarie op te geven. Temeuzen, 18 April 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. maakt bekend, dat hy vanwege de Duitsche mihtaire Overheid aanzegging heeft gekre- gen, dat op JYlaandag 21 April a.s., van 7 16 uur, schietoefeningen gehouden zullen worden ten Zuiden vein den Braakman, waar- bij met scherp geschoten wordt. Dienten- gevolge zal het gevaarlrjk zijn en derhalve te* strengste verboden in genoemden tyd te verblijven of zich op te houden, ook in wo- niRgen, in het gedeelte der gemeente, dat begrensd wordt Oostelijk door de lijn, die loopt Noord-Zuid van het punt, waar het kanaal van Philippine den zeedijk snydt en Noorde- lyk door de lyn, die loopt langs de eerste kleine Kreek in den Koudepolder, parallel aa» den Braakman. Hoek, 18 April 1941. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN TEENHOVEN. Offideele rapporten van v66r 10 Mei bevestigen dit volkomen. Na maanden van ingespannen werken. de organisatle moest immers in het najaar „uit den grond worden gestampt" zal Win- terhulp-Nederland op 15 Mei haar eerste werkperiode afsluiten. Met taaie vasthou- dendheid hebben de organisatoren van dit lofwaardig werk dobrgezet. Hun moeite is in ieder geval niet geheel onbeloond gebleven, want een deel van het wantrouwen en de antipathie, welke aanvankelrjk in niet gerin- ge mate aan de W.H.N. ten deel vielen, kon worden overwonnen. Juist den laatsten tijd mocht geoonstateerd worden, dat velen zich Lenslotte door de voor ieder controleerbare daden van deze instelling hebben laten over- tuigen en winnen. De iaatst gehouden col- iecte is hiervan een sprekend bewijs: de op- brengst was grooter dan die van iedere voor- gaande collecte en lag zelfs aanzienlijk hooger dan het gemiddelde hedrag van alle overige collecten tezamen. Ons volk toonde zich grootendeeis nog reeel en nuchter genoeg, om bereid te zijn ongelijk te erkennen en ook de W.H.N. naar haar daden welsprekende daden! te beoordeelen. Met niet minder taaie vasthoudendheid heeft de leiding van de W..H.N. keer op keer betoogd, dat er inderdaad in Nederland nood, en zelfs groote nood, heerscht. Toen zij haar arbeid aanving, was de WjH.N. hiervan reeds ten voile overtuigd; thans, na zoovele maan den practisch werk, op ruime schaal, treed.t zij voor het Nederlandsche volk en zegt met nadruk: ,,onze verwachtlngen zyn nog over- troffen; de nood was en is nog veel grooter dan ook wij bebben vermoed". Het ligt niet in den aard van den Neder- lander om met zyn nood te koop te loopen"; nog minder: om er mee te coquetteeren. Het aantal z.g. stille armen, dat de werkers van de WjH.N. op hun tochten door de steden en dorpen van ons land ontdekten, was dan ook onrustbarend groot. Derhalve wil de W.H.N, haar eerste werkperiode niet afsluiten zonder eerst ons geheele volk over de door haar op- gedane ervaringen te hebben ingelicht. Zou de WjH.N. echter slechts haar eigen ervaringen zonder meer mededeelen, dan zou een belangrijk deel van het Nederlandsche publiek argwaan koesteren, omdat het nu eenmaal tot nog toe getoond heeft, niet ten voile van het goede doel van de W.H.N. over tuigd te zijn. Daarom heeft de leiding /an het hoofdkantoor van de WJH.N. in een lan- delyke persconferentie, middels een rapport haar beweringen gestaafd met gegevens, ge- puhliceerd in officieele rapporten van de Ne derlandsche regeering van v66r den tienden Mei 1940, ofschoon haar eigen ervaringen vaak rutmer in vele gevallen helaas ook die- per, lagen. In vergelijking met deze laatsten zijn de gegevens van v6<5r 10 Mei slechts een zwakke weerspiegeling van de huidige ba- hoeften onder ons volk. Het levenspeil. AUereerst wordt nagegaan op welk levenc- peil de bevolking van Nederland zich ,/e/indt. De gegevens over de inkomstcnbelasting gever hiervan een aardige voorstelling. De hiema volgende cijfers betreffen alleen diegenen, die belasting hetalen, dus een. in komen hebben van 800 of meer. De meesten dezer belastingbetalers onderhouden uit dit inkomen nog een gezin. Tevens zijn hierin niet begrepen de ondersteimde werkloozen, die immers geen belasting behoeven te heta len en andere categorieen armlastigen. In dezelfde perioden als waarover onderstaande inkomstencijfers gelden, n.l. van 1 Mei 1937 tot 30 April 1938, waren gemiddeld 362124 ondersteunde werkloozen en bij werkverrui- mingen geplaatste werkloozen ingeschreven. Voor het belastingjaar 1 Mei 1938 tot 30 April 1939 werden de volgende gegevens inkomens v6br kinderaftrek genoteerd: 47.18 of 643649 personen verdienen van 800 tot 1400; 27.07 of 369295 personen verdienen vaui 1400 tot 2000; d.i. tezamen 74.25 of 1.012.944 personen met minder dan 2000 13.46 of 183599 personen ver dienen van /2000 tot /3000; dus 87.71 of I.196.543 personen met minder dan 3000, 12.29 of 167865 personen verdienen 3000 of meer. Hieruit leeren wij, dat bijna de helft aller belastingbetalers met de van hen afhanke- lijke personen moeten leven van een inkomen van tusschen de 800 en 1400, terwijl 88 der bevolking minder dan 3000 verdient. Een officieel onderzoek naar de gezinsuit- gaven van personen die minder dan 1400 verdienen, toont aan, dat deze gezinnen in doorsnee op de volgende wrjze hun gelden besteden: voeding /491; huishuur /ISO; wo- ning 127kleeding en schoeisel 87be lasting 16; ontspanning 19; ontwikkeling 16; diversen 187. De gemiddelde gezinsgrootte is 4.93, dus bijna 5 personen. Van deze bedragen moeten dus 5 personen leven. Wanneer men alleen het bedrag neemt, dat per gezinslid aan voe ding besteed wordt, dan is dit 99,50 per jaar en dus per dag /0.27 per gezinslid. Het ge middelde tekort per week bij deze gezinnen is 54 ct. In dezelfde perioden, waarin de onderzoekingen plaats vonden, liggen de kos- ten van een minimumvoeding per dag iets daarboven, zoodat gesproken moet worden van een voeding, die beneden het minimum ligt. Wanneer men nu bedenkt, dat de werk loozen in Nederland, voor zoover zy gezinnen hebben, binnen deze zelfde inkomstenklasse vallen, dan kan ieder de eenige juiste en voor de hand liggende conclusie trekken, namelrjk, dat in de werkloozen-gezinnen de toestand nog slechter is. Een onderzoek by 700 werkloozen-gezinnen uit het geheele land, in allerlei omstandig- heden levende, gedurende alle seizoenen, en ingesteld naar aanleiding van een toezegging van den Minister van Sociale Zaken in een kamerzitting van 5 Maart 1936, leverde de volgende resultaten op: De gemiddelde grootte der gezinnen be- draagt ten naaste bij 6 personen; man, vrouw en 4 kinderen. Omtrent het budgetonderzoek komt men tot de conclusie, dat de kosten van voeding over het geheele land practisch ge- lijk zyn. Voor de 9 steuntarief-klassen wijzen de budgetten, behalve voor de tweede klasse, alle een nadeelig saldo aan, dat van de tweede tot de negende klasse geleidelijk toeneemt. Bovendien moet worden aangenomen, dat een groot deel der ondersteunden schulden by leveranciers hebben gemaakt. Vergelijking der budgetten van werkloozen-gezinnen met die van werkenden (met een inkomen van 1400 of minder per jaar) toont aan, in welke mate het werkloozen-gezin zich bezui- nigingen oplegt: 6 aan huishuur, 7 aan vuur en licht, 25 aan voeding, 47 aan kleeding en wasch, 52 aan verzekeringen en 58 aan overige uitgaven. Het gemiddelde nadeelige saldo bedraagt voor alle klassen 58 ct. per week. Het na deelige saldo is in den winter het grootste (98. ct), neemt in de lente af (62 ct.) en is het geringst in den zomer (14 ct.) Hierby moet worden opgemerkt, dat tegenover de hoogere brandstoffenuitgaven in den winter de brandstoffenbyslag staat. De budgettekorten loopen op tot 15.1 Kleinstgemiddelde is 3.1 bij gezinnen van 3 personen. Hoogste gemiddelde,^ tekort is II.5 bij gezinnen met 10 personen. Er is dus mindere weivaart bij gezinnen met veel kinderen. Huishuur kan niet verminderd worden zon der te verhuizen. Op vuur kan niet bezuinigd worden zonder de gezondheid te benadeelen en op licht niet zonder groot ongerief. Op voeding bezuinigt men in de eerste instantie op kwaliteit en eerst in tweede instantie op kwantiteit. Bezuiniging op kleeding en wasch met 47 is niet mogelijk zonder de aanvul- iing van de kleerenkast te verwaarloozen. Tijdens de werkloosheid gaan huisraad en kleeding door niet aanvulling dan ook snel achteruit. Ook de inkomens beneden 1400 der werkenden zyn onvoldoende, daar zij een gemiddeld tekort per week van 54 ct. hebben. Vergelijking van de budgetten met lage en hocge voedingscijfers maakt het aanneme- lyk, dat hlerbij ook begrippen van moraal en fatsoen een rol spelen. De gezinnen met lage voedingscijfers verkiezen veelal hongerlijden boven schulden maken, gezinnen met hooge voedingscijfers maken veelal alles onderge- schikt aan een ruime voeding. In het algemeen is het voor de werkloozen mogelijk zich, mede dank zy de voor hen ge- distribueerde levensmiddelen, een voeding te verschaffen, die zoowel kwantitatief als kwa- litatief aan redelijke eischen voldoet. Onge- twyfeld is de samenstelling voor verbetering vatbaar, doch dit is tevens het geval bij de voeding der niet werkloozen. A1 bestaat over het algemeen de mogeiyk- heid, dat de voeding der werkloozen voldoen- de is, toch is in 24 van de gezinnen de voe"- ding krap of matig te noemen (het overeen- komstige cijfer bij de werkende bedraagt 6 terwijl de Ca, Fe, eiwit- en vitamine A-voorziening bij resp. 31, 26, 20 en 10 van de gezinnen beneden de door de commis- sie gestelde normen blijft. Ongunstige be'invloeding van bestaande tuberculose door lage weivaart is waargeno- men. In verband hiermede is hetzelfde voor de werkloozen onder de oogen te zien. Geneeskundige rapporten en meeningen der medici wijzen erop, dat in het algemeen de gezondheidstoestand der werkloozen-gezinnen niet onrustbarend is, maar dat toch telkens symptomen worden waargenomen, die tot voorzichtigheid in dit oordeel noodzaken. Uit de rapporten van de arisen blijkt, dat de ge zondheidstoestand bij de werkloozen niet be- langrijk slechter is dan bij de werkenden. Wat het platteland betreft kan worden vastgesteld, dat men behalve in de kleistre- ken in het Noorden en Westen van ons land, op de zand -en veengronden in het Oosten en Zuiden om en onder het minimum leeft. Voor- al in vele kleine boerenbedrijven heerschen noodtoestanden, zoowel ten aanzien van het huishouden en de woonruimte als van voeding en kleeding. Met name de onderkleeding laat dikwijls veel te wenschen over. Zakjes voor verpakking van meel, rijst en kippenvoer worden vrij algemeen gebruikt voor het ma ken van onderkleertjes voor de kinderen. 90 der gezinnen bezit niet van elk stel onderkleeding 2 stuks. Bij de kinderen moet vaak 's avonds de kleeding worden gewas- schen, opdat zij den volgenden dag weer naar school zullen kunnen gaan. Men verzuimt naar een zuigelingen-consultatiebureau te gaan, daar men zich schaamt voor'de kleer- tjes van de baby. Wat de armenzorg betreft, die in Neder land van overheids- en particuliere zijde werd beoefend, mogen de volgende getallen een indruk geven: Aantal instellingen van weldadigheid op 1 Januari 1938 8187, met een toename van 71 tegenover 1937. Hiervan waren 6923 in stellingen voor ondersteuning in geld en levensbehoeften. Aan 572.210 personen werd ondersteuning verleend. Hieronder zijn niet begrepen de ondersteunde valide werkloozen en in werk- verschaffing werkende werkloozen. De ondersteuning met geld en levensbe hoeften bedroeg f 60.691.250. Hiervan werd 84 door de overheid en 16 door kerke- lijke en liefdadige instellingen betaald. Deze getallen hebben dus betrekking op liefdadigheid in engeren zan. De totale uit gaven van alle soorten hulpbetoon bedragen 130.646.854. Hierby komen aan onkosten f 4.279.326, hetgeen een totaal uitmaakt van 134.926.180. Hiervan werd 109.526.351 of 81.18 door de overheid gedragen en 25.399.829 of 18.82 door kerkelyke en particuliere in stellingen. Hierbij komt nog 1.318.670 aan steun van verschillende crisiscomit6'a en Zuiderzeesteun. Bovendien besteedden in hetzelfde jaar Ryk en gemeenten aan werkversehaffing en werk- loozensteun 135.193.500, waarin niet is be grepen steun uit bijdragen van leden van werkloozenkassen. Samenwerking noodig. Met dit somber en sober relaas besluit de WJH.N. haar eerste werkperiode, de conclu- sies van een en ander aan ons latend. Het collecte-verbod blijft echter ook na 15 Mei van kracht, want het werd uitgevaardigd om een samenwerking een hoognoodige samenwerking! op het terrein der lief dadigheid te bevorderen. Helaas is de toe- stand nog steeds zoo, dat enkele groote lan- delijke organisaties deze samenwerking niet wenschen en soms zelfs saboteeren. Zoo is het in bepaalde gemeenten aan ondersteun den van de diakonie verboden, steun van de WjH.N. aan te nemen, op straffc /an ver- lies van den diakonalen steun! Het laat zich verstaan, dat de autoriteiten deze dingen niet blyvend zullen kunnen dulden. Ondertusschen worden onze behoeftige. landgenooten de on- schuldige slachtoffers dezer schuldige ver- deeldheid. Dit zal straks, wanneer op 15 Mei de W.H.N, haar werkzaamheden naar buiten voorloopig afsluit, nog sterker het geval wor den, daar andere organisaties door het be staande collecteverbod, niet over voldoende middelen kunnen beschikken om de nooden, welke ook in den zomer in vele gezinnen blij- ven heerschen, te lenigen. Het probleem van een coordinatie der liefdadigbeid in ons land wordt dus binnen enkele. weken wel bijzonder urgent. Het zou immers misdadig zijn, deze onderlinge stryd te willeii uitvechten op de ruggen onzer behoeftige landgenooten. Dit mag niet gebeuren! Een dringend beroep op alien, die in dit opzieht invloed kunnen doen gelden, is derhalve allerminst misplaatst. In dian men bereid is, rond de groene tafel plaats te nemen, kan er nog heel wat wor den bereikt! In verschillende plaatsen werd trouwens het bewijs geleverd, dat samen werking, ook onder auspicien van de W.H.N., zeer wel mogelijk is. Wij noemen b.v. Rot terdam, waar zelfs een-.. zeer breede samen werking werd verkregen, waaraan o.a. wordt deelgenomen door Maatschappelijk Hulpbe toon, de steunregeling, den socialen iienst van de Unie, den socialen dienst van de N.S.B., de stichtingen Rotterdam-1939 en Rotterdam-1940, enz. Of moet ons geheele land eerst een lot a!s dat van Rotterdam ondergaan. alvorens men zich zijn saamhoorigheid en zijn verautwoor- delijkheid bewust wordt VERROD TOT KOOPEN ENZ. VAN MAHONIE- OF OHDERIIOUT. De directeur \an het ryksbureau voor hout, daartoe gemachtigd door den secre- taiis-generaal van het departement van han- del, nijverheid en scheepvaart, maakt bekend, dat hy de bij de Houtbeschikking 1940 no. 1, artikel 4, sub b, verleende dispensatie met ingang van Woensdag mede heeft ingetrok- ken ten aanzien van: 'Het koopen, afleveren, gebruiken, verbrui- ken, bewerken of verwerken van alle soorten mahonie- en cederhout in hoev^elheden van 3 m3 of meer per msiand. Het is derhalve van Woensdag af verboden zonder scbriftelijke vergunning van den direc teur van het rijksbureau voor hout mahonie- of cederhout in hoeveelheden van 3 m3 of meer per maand te koopen, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken of te verwerken. Na 1 Mei slechts toegestaan wanneer voorsohrift no. 2 wordt in acht genomen. By een beschikking van 26 Fehruari van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart werd het aan een ieder, dus zoowel aan schilders en industrieele ondememingen als aan parti culiere personen, toegestaan, verf (uitgezon- derd drukinkt) te gebruiken, te verbruiken, te bewerken en/of te verwerken, onder voor- waarde, dat by het gebruiken en verbruiken het door den directeur van de sectie verf en verfgrondstoffen van het rijksbureau voor chemische producten daarvoor vast te stellen voorschrift no. 1 voor de uitvoering van schilderwerken in acht wordt genomen. Onder verf wordt in dit verband verstaan alle gereede verfproducten in den ruimsten zin van het woord, zooals b.v. alle soorten aangemaakte verven, verf dik in olie, lalc- verven, lakken, vemissen, stopverf, plamuur. Met ingang van 1 Mei zal genoemd voor schrift vervallen, en met ingang van denzelf- den datum zal voorschrift no. 2 voor de uit voering van schilderwerken van kracht wor den. Ook dit voorschrift is kosteloos bij de sectie verf en verfgrondstoffen van het rijksbureau voor chemische producten, Koningskade 15, 's-Gravenhage, te verkrijgen. JAPAN EN NED.-INDIE. De betrekkingen slechter geworden. „Het is ahsoluut noodig, dat Japan tegen over Nederlandsch-Indie een krachtige en vastbesloten houding aanneemt", zoo schrijft het Japansche nationalistische dagblad ,,Ko- koemln Sjimboem". Het blad schrijft verder, dat minister-president Konoje verklaard heeft, dat de ontwikkeling van Japan in Zuidelyke richtdng zuiver economisch en derhalve vreed- zaam is, doch helaas maken de economische onderhandelingen met Nederlandsch-Indifi geen vorderingen. Door de jongste conferen- tie in Manilla zijn de betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Lndie alleen maar slechter geworden. Dit feit eischt, gezien van het standpunt der consolidatie van het Oost- Aziatische groote economische gefoied, een zeer nauwkeurige bestudeering. Niemand mag het feit over het hoofd zien, dat na de ineenstorting van Nederland, Nederlandsch- Indie zich geheel en al aan Engeland gebon- den voelt, dat verder Engeland en de Ver- eenigde Staten in Batavia tegen Japan manoeuvreeren. Nederlandsch-Indie voorziet Engeland reeds van de belangrijkste grond- stoffen en van scheepsruimte. Engeland en Amerika trachten bovendien van Neder- landsch-Indle een materiaalbasis te maken en den handel te monopoliseeren. Bovendien is Nederlandsch-Indie ertoe gedwongen om den ultvoer naar Japan te staken onder het voor- wendsel dat deze uitgevoerde goederen naar Duitschland worden doorgestuurd. SERAJEWO DOOR DUITSCHE GEMOTORISEERDE TROEPEN BEZET. Het opperbevel van de Duitsche weerma/ht maakte Woensdag bekend: De overhlijfselen van het Servisciie leger •gaan de ontbinding tegemoet. Duitsche ge- motoriseerde troepen drongen tot Serajewo op en bezetten de stad. Duizenden Serviers legden de wapens neer, het aantal gevange- nen en de buit nemen met het uur' toe. Het luchtwapen bombardeerde de spoor- wegwerken en'trriUtaire steunpunten in het Zuiden V4'n'Jtie Herzegowina, alsmede een vlootsteunpunt aan de Adriatische Zee. Duik- bommenwerpers plaatsten voor de Dalmati- sche kust treffers op een groot gewapend vrachtschip, dat na den aanval met slagzij bleef liggen. Een ander groot koopvaardij- schip werd bij het eiland Brazza zwaar be- schadigd en een vliegboot door mitrailleur- vuur vemield. In Griekenland hebben snelle troepen met de teru-ggaande Britsche en Grieksche formaties door scherpe achtervolging aan den voet van den Olympus en de bergen ten Westen hier van strijd geleverd. Aan het Grieksche front brachten formaties duikbommenwerpers den ten Zuiden van Servie wijkenden vijand zware verliezen toe'. In luchtgevechten werden drie Britsche vlieg tuigen omlaE'j en op Grieksche vliegvelden 17 vijandelijke vliegtuigen in brand geschoten. In de haven van den Piraeus werden opnieuw negen groote schepen door bommen zwaar beschadigd. In Noard-Afrika werd een door oorlogs- schepen ondersteunde aanval van Britsche pantserstrijdkrachten op Solloem afgeslagen. In den afgeloopen nacht vielen sterke for maties gevechtsvliegers de belangrijke Brit sche ravitailleeringshaven en scheepsbouw- stad Belfast in Noord-Ierland aan. Reeds de eerste aanvalsgolven plaatsen treffers in het havengebied en op de wapenfabrieken der stad. Talrijke brLsant- en brandbommen deden op de Harland- en Wolffwerven uitge- breide branden ontstaan. Tegelijkertijd vielen andere formaties gevechtsvliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen, vooral haven- steden aan de Engelsche Oost- en Zuidkvet doeltreffend aan. Bij pogingen om overdag naar de bezette gebieden te vliegen en door eigen acties van jachtvliegtuigen tegen de Britsche Zuidkust verloor de vijand Dinsdag in luchtgevechten als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt. Gij zult dadelijk de gunstige werking on- dervinden van de vanouds beproefde „genees-kruyden", waaruil Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken- den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nog meer dan vroeger, na zes jachtvliegtuigen en een gevechtsvliegtuig. Eigen verliezen deden zich hierby niet voor. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de vrjand alleen storingsaanvallen on- demomen op het Noord-fDuitsche kustgebied. Door neergeworpen bommen ontstond slechts geringe schade. De marine-artillerie schoot een vijandelijk vliegtuig neer. In de periode van 11 tot 15 April verloor de vijand 135 vliegtuigen en vier versperringsballons. Hier van werden 24 vliegtuigen in luchtgevechten, 11 door de luchtdoelartillerie, drie door de marine neergeschoten; 97 op den grond staande vliegtuigen werden vemield. In de zelfde periode gingen 32 eigen vliegtuigen verloren. Untenant iSchutters van een regiment bergjagers heeft zich bijzonder onderscheiden door het feit, dat hy met een zwakke ver- kenningspatrouille diep in de vijandelijke stelling binnendrong, een vyandelijke divisie- commandant en verscheidene officieren ge- vangen nam en zonder verliezen terugkeerde. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Als vergelding voor den Britschen lucht- aanval op het woon- en cultuurcentrum van de rijkshoofdstad in den nacht van 9 op 10 April heeft het Duitsche luchtwapen in den nacht van Woensdag op Donderdag een groo- ten aanval gedaan op de Britsche hoofdstad. Talryke Duitsche gevechts-eskaders wierpen gedurende den heelen nacht ononderbroken tallooze brisantbommen van alle kalibers en brandbommen neer. Bij goed zicht op den grond konden de bomontploffingen en de ge- volgen hiervan ondubbelzinnig waargenomen worden. In de havenwijken alsmede in andere deelen van de stad ontstonden reeds bij het vertrek van de eerste formaties groote bran den, die zich deels vereenigden tot branden van groote uitgestrektbeid. Het schijnsel van dit groote vuur was reeds van het Kanaal en voor een gedeelte van de Belgische kust af te zien. Voortaan zal elke Britsche lucht- aanval op woonwtjken in Duitschland in ver- sterkte mate vergolden worden. Zooals reeds is medegedeeld, heeft het in ontbinding zijnde tweede Servische legercorps in het gebied rondom Serajewo gecapituleerd. De zuivering van het land van uiteengejaag- de onderdeelen vindt stelselmatig voortgang. De tegenstand, die op enkele plaatsen nog werd geboden, is snel gebroken. In Dalmatie zijn Italiaansche formaties via Split (Spalato) op weg naar het Zuid-Oosten. In Zuid-Albanie werd het bij de Grieksche grens gelegen Erseke genomen. Andere strijd- krachten vielen van Noord-AIhanie uit aan en trokken aan weerskanten van het meer van Skoetari op verscheidene plaatsen over de Servische grens. In Griekenland blyven de troepen van het Duitsche leger in Zuidelijke richting in den aanval en namen het ten Zuiden van Aliak- mon gelegen Servia. Talrijke gevangenen werden binnengebracht. Aan de Grieksche Oostkust vielen strtjd- krachten van het Duitsche luchtwapen scho- penconcentraties aan, brachten in totaal 19.000 ton scheepsruimte tot zinken en be- schadigden andere schepen. Ook in den strijd tegen de approviandeerings-scheepvaart van het Britsche moederland boekte het lucht wapen bijondere successen. In het kanaal van St. George beschadigden vliegtuigen van de gewapende verkenning vier schepen van 28.000 ton in totaal en op zee 400 km ten Westen van Ierland beschadigden ze een vrachtboot van 5000 ton in een duikaanval zoo doeltreffend, dat de vernietiging zeker geacht kan worden. Andere luchtaanvallen richtten zich tegen havens en werfinstallaties aan den beneden- loop van de Theems benevens tegen enkele vliegvelden. Bij een aanval op Great Yar mouth troffen verscheidene bommen van zwaar kaliber een groote maalderrj met daar- bij behoorende pakhuisloodsen. De vijand liet 's nachts op verscheide e plaatsen in Noord-West-Duitschland brisant- en brandbommen vallen, die echter geen noe- menswaardige schade veroorzaakten. De ver liezen bij de burgerbevolking zijn gering. Vier Britsche vliegtuigen werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. By de inneming van Skoplje (Uskub) op 7 April heeft kapitein Buchhausen, compag- niescommandant bij een regiment infanterie, door persoonlijke dapperheid tegenover een numeriek veel sterkeren vijand zich bijzonder onderscheiden. Een gevechtsgroep onder kol. Bazing, samengesteld uit pioniers, deelen van het luchtwapen en speciale formaties, is 6 April bij het ochtendkrieken den Donau bij de Llzeren Poort in den omtrek van Orsova onder zeer moeilijke omstandigheden overge- stoken. Door een vermetelen zet werd de Zuid-Slavische oever genomen, taaie tegen stand gebroken en werden alle vijandelijke pogingen om de vaargeul te versperren ver- ijdeld. Daardoor is door het vastberaden aanpak- ken van weinige Duitsche soldaten een vitale scheepvaartweg beveiligd en onttrokken aan het voorgenomen vijandelyke optreden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1