Rheumatische pijnen. Binnenland Door hun pijnuitdrijvende werking hel- pen hierbq altijd veilig en vlug ais geen ander een poeder of cachet van Mijnhardtte Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mti*»hardtjes Doos 10 en 50 ct. landsche zaken, Matsoeoka, ongeveer ander- halven dag in de rijkshoofdstad bltfven. Zaterdagavond zou hij via Moskou naar Tokio terugkeeren. Matsoeoka is, naar men van over het al gemeen welingelichte zijde vemeemt, in den loop van Vrijdagmiddag door den Fiihrei ontvangen voor een bespreking. De bespre- king werd bijgewoond door den rijksminister van buitenlandsche zafcen, von Ribbentrop. E»E BRITSCHE REGEERING VOEGT MATSOEOKA'S REIS MET BELANGSTELLING. SJP.T. meldt uit Londen: Van officieele zijde is men vrij gereser- veerd over het bezoek van Matsoeoka. Uit Anstralie komt na een periode van volkomen stilzwijgen van de Britsche autoriteiten, een bericht van den minister Stewart. Deze is van meening, dat de besprekingen van Mat soeoka met zijn coUega's in Berlin en Rome er niet toe leiden de rust in den Stillen Oce- aan te bevorderen. Hij zeide, dat de Engel- sohe en Australische autoriteiten het hierover eens war en. Butler, de onderstaatssecretaris van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken, heeft verklaard, dat de Britsche regeering de reis van Matsoeoka en de ontwikkeling in het Verre Oosten met belangstelling volgt. DE DUITSCH—1TURKSCHE BETTREKKINGEN NORMAAI.. dp de Vrijdag in de Wilhelmstrasse gestel- de vraag of er verandering in de Duitsch Turksche betrekkingen was ingetreden, werd geantwoord, dat aan de vroeger afgelegde verklaringen hieromtrent niets toe te voegen was, en dat men zich niet geautoriseerd aeht- te, deze verklaring te herhalen. In antwoord op de vraag naar de uitwer- king der DuitschTurksche notawisseling is van bevoegde zijde geantwoord, dat de ver- houding DuitschlandTurkije als normaal kan worden beschouwd. i)B SPANNING INZAKE DE IN BESLAG GENOMEN SOHEPEN. U. P. meldt uit Washington: iDe minister van financien Morgenthau heeft aan persvertegenwoordigers verklaard, dat men momenteel de rechtskundige situatie in verband met de bezetting der schepen en hun eventueele in beslagneming bestudeert. Hr zijn teekenen die er op wijzen, aldus bericht S.P.T. uit Washington, dat de span ning in verband met de kwestie der schepen nog groeit. Sir Arthus Salter, is vroeger dan verwacht werd, in Washington aangekomen, om over de overdraging van een groot aantal schepen aan Engeland te beraadslagen. Men neemt aan, dat de Amerikaansche regeering d in beslaggenomen schepen van de mogend- heden van de spil en Denemarken alle zal ovememen. Mien is echter overtuigd, dat dit niet zal gaan zonder tegenmaatregelen van Duitschland en Italie uit te lokken. Huiszoeking in Italiaansche sohoep- vaartkantoren Het D.N.B. meldt uit Rome: De kantoren van de scheepvaartmaatschap- pij Italia in Cplon (Panama) zijn, naar de Oiomala d'ltalia uit Colon meldt, door de politie doorzocht. Drie employe's zijn ge- arresteerd. Op het Italiaansche schip „Conte Biancamano" zijn drie scheepsofficieren, ge- zagvoerder Ferrara, de eerste machinist, Roatta, en kapitein Rossi, gearresteerd. Toen de gearresteerden door de politie van boord werden geleid, juichte de aan boord achter- bljfvende bemanning voor den Duce, teneinde uitdrukking te geven aan haar onwrikbare ironw. met veel beleid moet geschieden, omdat hier- by het bestaan van nrjvere burgers en hun gezinnen op het spel kan staan. Dat niet alleen zij, die van zulk ingrijpen profiteeren, tot een bil'lijk offer kunnen worden verplicht, doch ook van hen, die er schade van onder- vinden, vergoeding kan (of moet) worden gegeven, wijst blijkbaar op een zoodanig be leid. Wil zulk een ingrijpende, veelomvattende regeling, als het nieuwe besluit inhoudt, vruchtbaar werken, dan is een allereerste eisch, dat zij practisch berust bij deskundige instanties en dat noodelooze ambtelijke stroefheid wordt vermeden. Wil zij waarborg bieden, dat de vele en uiteenloopende belan- gen in harmonisch verband worden behartigd en dus alle groepen en alle betrokkenen er door bevredigd worden, dan is een centraal toezdcht met dwingend gezag over de geheele linie onmisbaar. De regelende organisatie mag niet een stroef werkend ambtelijk appa- raat zijn; zij mag 66k niet tot een ,,staat in den staat" worden. Vandaar dat men heeft gebroken met het overwegend ambtelijke en eenzijdig gecentraliseerde karakter, hetwelk de tijdelijke regeling krachtens haar aard van crisis-maatregel wel moesrt hebben en dat men publiekrechtelijke organisaties van des- kundigen op de verschillende gebieden heeft ontworpen, met verdeelingen en onderverdee- lingen, zooals men dit in de toelichting van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij ook in ons blad heeft kunnen lezen, aan welke organisaties verordenende bevoegdheid wordt toegekend. Vandaar ook, dat aan den secretaris-generaal en zijn gemachtigden die uiteraard gezag- hebbende deskundigen zullen zijn voort- durend toezicht en opperste bevoegdheden zijn toevertrouwd. Dat hierbij met voorzichtigheid wordt te werk gegaan en men het goede, dat op dit gebied reeds bestaat, erkent en er gebruik van wil maken, blijkt uit het feit, dat men bij de groepeering en den opbouw van de in het ontwerp geprojecteerde organen in feite voor een belangrijk deel aansluiting zoekt bij de thans bij de uitvoering der Landbouwcri- siswet 1933 en het voedselvoorzieningsbesluit ingeschakelde organisaties, zoomede wat be- treft den handel en de industrie op het gebied der voedselvoorziening bij de door de com- missie voor de organisatie van het bedrijfs- leven (de commissie Woltersom) in te stellen organisaties. De figuur wordt nu z66, dat de te scheppen organisaties (waarbij dus zooveel mogeljjk gebruik wordt gemaakt van de bestaande) een zoo groot mogelijke zelfwerkzaamheid zullen hebben, onder toezicht van de overheid. Dit laatste is vooral van beteekenis geduren- de den oorlogstijd, die de voedselvoorziening van ons volk tot een buitengewoon belang rijk en moeilijk vraagstuk maakt. Niet onver- meld mag blijven de mededeeling van den secr.-gen., dat uiteraard in de eerste plaats, de directeur-generaal van de voedselvoorzie ning (welke functie thans, zooals men weet, door den heer Louwes wordt vervuld) door hem tot zijn gemachtigde zal worden be- noemd, hetgeen een waarborg voor deskun- digheid biedt. Deze directeur-generaal zal ook voorzitter zijn van den ,,raad voor de voed selvoorziening" ongetwijfeld een raad van deskundigen en practici), die den secretaris- generaal van adVies moet dienen t.a.v. het contact tusschen het geheele samengestelde organisme en de overheid. A1 heeft men bij deze nieuwe regeling aller- eerst het oog op de zeer bijzondere eischen van den oorlogstijd, zoo heeft men daarbij toch ook gedacht aan de normale tijden, die eenmaal moeten volgen. Voor die tijden ziet men in de thans geleidelijk op te bouwen organisatie een grondslag om verder voort te bouwen ter verkrijging en tot behoud van een zoo rationee) mogelijke voedselvoorziening. Landwirtschaftsrat Schonbeck heeft in zijn mondelinge toelichting o.m. gewaarschuwd, dat de toepassing van de nieuwe ordening in de practijk slechts zeer langzaam zal kunnen geschieden. Men wil geen ongelukken maken door ruw ingrijpen in deze ingewikkelde en teere materie. De heer Louwes heeft o.m. den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid, dat de belanghebbenden zullen medewerken om de regeling goad te doen functionneeren. Twee wijze opmerkingen. Want alleen bij verstandig beleid en algemeene medewerking zal men het gestelde doel kunnen bereiken. loopende rente der inschrijving. Zij, die mee- nen voor deze voorschotten in aanmerking te komen, kunnen zich in verbinding stellen met de stichtingen 1940. WEDER GIROVERKEER MET DUITSCHLAND. Het giroverkeer met Duitschland is, in ver band met de opheffing van de Nederlandsch- Duitsche clearing, hersteld. Dientengevolge kunnen, evenals vroeger, uit het tegoed van de Nederlandsche postrekeningen rechtstreeks bedragen op Duitsche postrekeningen worden overgeboekt. Deze overboekingen worden omgerekend tegen den koers RM 100 is 75,36. Hiervoor kunnen de gewone giro- biljetten worden gebezigd, mits deze op de drie deelen voorzien zijn van de aanwijzing „buitenland", aldus het A.N.P. DE NEDERLANDSCHE S.S. MAROHEERT DOOR GRONINGEN. Zaterdagmiddag heeft de Nederlandsche S.S. een marsch door Groningen gemaakt. Precies om vijf uur werd onder stroomenden regen van het beginpunt in het stadspark afgemar- cheerd onder leiding van den plaatsvervan- genden voorman, S.S.-onderstormleider J. P. Wolffram. Een achttal tamboers voorop, daama de commandant en vervolgens de af- deelingen, waarvan als eerste standaard 1 van de Nederlandsche S.S. (Groningen, Fries- land, Drenthe) liep, gevolgd door de afdee- lingen uit de andere deelen van het land. In totaal namen ongeveer vijfhonderd man aan dezen marsch deel. Langs de geheele route welke ongeveer twee kilometer lang was, sloeg een talrijk publiek de marcheerende colonne gade. Intusschen was het weer opgeklaard. Op de Groote Markt stond het vendel Groningen van de W.A. opgesteld onder commando van opperkompaan J. Kollee, ook banleider Bres- ser was aanwezig. Een officieel defile werd niet gehouden, doch de Duitsche autoriteiten sloegen den marsch gade van het balkon van het dienstgebouw van den gevolmachtigde van den rjjkscommissaris. Onder hen bevon- den zich de hohere S.S. und Polizeifiihrer commissaris-generaal S.S. Brigadefiihrer Rauter en de gevolmachtigde van den rijks- commissaris voor de provincie Groningen, dr. Conring. Op de Vischmarkt stond voor de A-kerk de Nationale Jeugdstorm onder lei ding van den districtsleider, den heer Tim- mer, opgesteld en de districtsleidster van de N.S.V.O.. mevr. Euiper. Nadat in de Poel- straat de stoet was ontbonden, werd in het Concerthuis een maaltijd gebruikt, waarna men zich tegen acht uur in formatie naar de Harmonie begaf, waar een kameraadschaps- avond werd gehouden, ter gelegenheid waar van als premiere voor Nederland de film ,,Kajnpfgeschwader Lutzow" werd vertoond. ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Enkele Engelsche vliegers vlogen Vrijdag- avond en des nachts het bezette gebied bin- nen en wierpen in het wildc weg hier en daar brisant- en brandbommen alsmede lichtkogels uit. Een enkel woonhuis werd gedeeltelijk verwoest, enkele schuren werden beschadigd. Voorts werd glasschade aan enkele woonhui- zen toegebracht. Dooden of gewonden zijn niet te betreuren. Opgemerkt werd, dat de Engelsche lucht- activiteit den laatsten tijd boven de bezette gebieden en ook boven West-Duitschland af- genomen is. VREEMDELINGENVERKEER WORDT STAATSZAAK. Vreemdelingenverkeer wordt staatszaak. 'Het maakt otiderdeel uit van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, waar een speciale afdeeling .Cultureele Ontspan- ning" is gevormd, met een bureau voor rei- zen, vreemdelingenverkeer en toerisme. Deze afdeeling zal centrale leiding geven aan het vreemdelingenverkeer en daarbij gebruik maken van de bestaande groote organisaties op dit gebied, t.w. de A.NJV.V., de K.N.A.C., de A.N.W.B. en de Ned. en Nationale Reis- vereenigingen. Het ligt in de bedoeling een Centrale Raad voor Vreemdelingenverkeer in te stellen, waarin ook vertegenwoordigers de bedoelde organisaties zullen worden De A.N.W.B. zal het centrale ORDENING VAN DE VOEDSELVOORZIENING. Beoogt de ,,Productietoeslag", die hier te lande is ingezet, de Nederlandsche land- en tuinbouwers en veetelers ertoe te brengen, uit den grond zooveel mogelijk en zoo prac tisch mogelijk te halen wat voor het leven van ons volk van overwegend belang is, het dezer dagen verschenen Organisatiebe- sluit Voedselvoorziening 1941 beweegt zich, schrijft de H. Crt, in dezelfde richting, doch het gaat hierin nog veel verder. Immers het beoogt een uitgebreide en samengestelde or ganisatie van het geheele gebied der voedsel voorziening, van allereerste voortbrenging tot het verbruik, met inbegrip dus van alle tusschenliggende stadia, met name de be- en verwerking en den handel in zijn verschil lende schakeeringen. Dit is dus iets anders dan de bestaande iandbouwcrisiswetgeving, welke men tot nu toe als grondslag gebruikte voor ordening op dR terrein. Die wetgeving is krachtens haar oorsprong gericht op steun van den nood- Ujdenden landbouw in economisch abnormalen tifd, zoo noodig ten koste van de gemeen- sohap, een noodmaatregel, die natuurlijk niet kan worden bestendigd als men naar nor male verhoudingen terug wil. De nieuwe regeling beoogt niet de behartiging van de belangen van 66n groep, maar van alle be langhebbenden: producent, industrieel, han- delaar, consument en daarmee van alien, die bjj deze groepen zijn betrokken met de werk- getvers dus ook de werknemers. Het spreekt vanzelf, dat men dus moet begirmen met den producent een loonenden arbeid te waarborgen, m.a.w. prijzen moet garandeeren, die een redelijke verdienste op- leveren. Dan alleen is er een gezonde basis, die ontbreekt als men noodlijdende bedrijven uit de publieke kas moet steunen, hetgeen alleen in bijzondere omstandigheden verdedig- haar kan zrjn. Anderzijds zal men bij de prtjsbepaling rekening moeten houden met het belang van dien grooten volkskring, wel- ken de consumenten vormen, die tegen noode looze duurtoe moeten worden beschermd. IDoch de regeling van prijzen en winstmar- ges is slechts 6en der vele bemoehngen in deze regeling ten bate van de voedselvoorzie ning. Ook het „wat" en het ,,hoeveel" der productie valt eronder, opdat zij zoo goed naogeljtjk zal aansluiten bij de behoefte van de Wnnenlandsche consumptie en ook van den ultvoer, zoodat tevens in- en uitvoer dienen te worden geregeld, opdat juiste verhoudin gen ontstaan. Dit alles en de zorg voor 'n zoo deeltreffend en efficient mogelijke ordening van den weg tusschen den producent van 't mwe product en den consument brengen mee, dat krachtig moet kunnen worden ingegrepen .9 het bedrijfsleven, ook ten aanzien van de betrokken industrie en den handel. Het ligt voor de hand, dat dit ingrijpen niet slechts, waar noodig, krachtig dient te zijn, doch ook EFFECTENMARK 0,75. Naar van de zijde van de Vereeniging voor den Effectenhandel vemomen wordt, is met ingang van 4 April 1941 de herleddingskoers voor de Reichsmark ten aanzien van den handel in effecten vastgesteld op 0,75. In verband hiermede is artikel 12 van het reglement voor den effectenhandel dienover- eenkomstig gewijzigd. Het wijzigingsblad voor genoemd regle ment alsmede het aangevuld register zal den ieden binnen enkele dagen worden toegezon- den. DE VERGOEDING VAN SCHADE AAN ONROEREND GOED. Naar men weet worden de onteigenings- vergoedingen en de rijksbijdragen ter zake van schaden aan onroerende goederen inge- schreven in het grootboek voor den weder- opbouw. Over deze inschrijving wordt aan den belanghebbenden een rente vergoed van 4 pet. per jaar. Indien de inschrijving is ge- nomen ter zake van bijdrage in de oorlogs- geweldschade gaat deze rente in op den eer- sten dag van de maand volgende op die der verwoesting; de rente van de vergoeding wegens onteigening gaat in den eersten dag van de maand volgende op die waarin ont- eigend is, doch zal ingeval van geheele vernietiging in het algemeen door den algemeen gemachtigde voor den wederop- bouw op het zelfde tijdstip als van de bij drage worden bepaald. Aangezien in bepaalde gevallen eigenaren van onroerende goederen, die vroeger van de opbrengst dier goederen leefden, in moeilijkheden zijn geraakt, doordat zij ten- gevolge van de verwoesting van hun panden geen inkomen hebben, heeft het departement van financien een regeling getroffen, waar- door het mogelijk is geworden een voorschot op de rente-uitbetaling te geven. Hierbij zal er echter rekening mede worden gehouden, dat de hypotheekhouders het recht hebben tot op zekere hoogte hun vprderingen op de rente van de inschrijving in het grootboek te verhalen. De hypotheekhouders hebben n.l. het recht om verhaal te nemen op de rente van de inschrijving, voorzoover de verkregen is ter zake van onteigening en op drie vierde van de rente van de inschrijving, voorzoover die verkregen is als bijdrage in de oorlogsgeweldschade. Dit verhaalsrecht van hypotheekhouders zal door bovenbedoelde voorschotverleening niet worden aangetast. De toepassing van deze voorschotregeling zal zich voorts beperken tot die gevallen, waarbij is komen vast te staan, dat het voor schot dringend noodzakelijk is voor levens- onderhoud of bestaan van de betrokken personen. Bij het verleenen van het crediet kan den getroffene de eerste maal een voorschot wor den verstrekt ten bedrage van de reeds Naar nationaal-socialistische beginselen worden vreemdelingenverkeer en toerisme een recht van het geheele volk. (Het moet niet aan individueci of klassen en groepen worden overgelaten, wie reizen en hoe gereisd zal worden. De Staat moet ten bate van het volk het reizen ordenen. Het doel van het vreemdelingenverkeer is tniet in de eerste plaats, economisch, 't is geen winstzaak voor de producenten van reisgenoegens, aan de be- geerige consumenten toegedaeht, doch het is cultureel, omdat het noodig is voor de cul- tureele cmtspanning van het geheele volk. Naar onze opvatting, aldus spreker, dient ook de ontspanning door reizen slechts een doel: het sterk en gezond maken van het volk in zijn geheel, geen groep uitgezonderd. Toerisme en volksvoorlichting. Naar nationaal-soeialistiscfae beginselen be- hoort, zoo ging dr. Goedewaagen voort, de ordening van vreemdelingenverkeer en toe risme thuis bij de bemoeiingen van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten. Cns volk moet tijdens zijn ontspanning wor den voorgelicht en bewust worden van zich- zelf en van andere broedervolken van de con- tinentale ruimte, waarin het leeft, woont en werkt. Ter behartiging van de belangen van den Nederlandschen toerist is daarom aan het departement de afdeeling: Cultureele Ont spanning met een bureau: Reizen, Vreemde lingenverkeer en Toerisme gesticht. In dit bureau concentreeren zich alle lijnen en vinden alle vraagstukken hun behandeling, resp. oplossing. Cultureele ontspanning wil zeggen: besteding van den vrrjen tijd met cul- tuur als doel. Het bureau heeft onmiddellrjk naast zich een instantie voor tentocnstellingen en con- gressen, een voor cultureele verzorging en cultuuruitwisseling, een voor organisatie en cultureele verzorging van Nederlanders in den vTeemde. Maar ook naar buiten gaan de verbindin- gen: motoriseering en autowegen, hotelwezen, jeugdherbergen en schoolreizen, landschaps- en stedenschoon, mOnumentenzorg, reizen op het platteland, maatregelen op het gebied der wetgeving, meer vrijheid enz. Dit alles is slechts middel naar edn doel: versterking van het volkscfa-cultureel bewust- zijn in socialistischen geest. Deze ordenende functie van de overheid is iets nieuws. Zij wijst op een nieuwe opvat ting omtrent de taak van den staat in het volksleven en v66r het volksleven. Dit beteekent evenwel niet een uitschake- ling van wat tot nu toe zuiver particulier is gedaan. Van den v66r-arbeid der vereenigin- gen zal een nuttig gebruik worden gemaakt. Deze moeten evenwel geordend worden in een concentratie, culmineerend in een centralen raad voor vreemdelingenverkeer. De ordende overheid behoeft een comple ment in een ordening van de zijde van reizi- gers, toeristen, reisbureaux, hotel wezen enz. In dezen centralen raad hebben de ver tegenwoordigers van alle belanghebbenden zitting. Er bestaan uit particulier initiatief in ons land voortreffelijke organisaties op toeriatisch gebied. Spreker bractit lof aan degenen, die hieraan bouwden en leiding hebben gegeven. Maar zij moeten nog meer gebundeld worden om de overheid in haar cultuur-politieke lei ding ten aanzien van vreemdelingenverkeer en toerisme vlotter en sneller te doen werken. Een ordening in dien geest is reeds voor- gesteld in het rapport van de commissie in- zake het vreemdelingenverkeer uitgebracht ender leiding van den nestor van het vreem delingenverkeer baron Krayenhoff. Het depar tement zal hiervan dankbaar gebruik maken om de daar in neergelegde beginselen tot ver- wezenlijking te brengen. van cpgenomen, propaganda-apparaat vormen. Het vreemdelingenverkeer zal de middelen krijgen, welke het noodig heeft om zijn taak ten voile te kunnen uitoefenen en maatrege len zijn in vergevorderden staat van voorbe- reiding om de gemeentelijke ihvloeden, welke in vele gevallen bemoeilijking van het toe risme tot gevolg hadden, te besnoeien. Voorzoover dit doelmatig is, zullen andere departementen bij de uitvoeringsmaatregelen worden ingeschakeld. Cultureele ontspanning voorop. Het bovenstaande vormt de samenvatting van de richtlijnen welke de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, Zaterdag- morgen uitstippelde voor een groot aantal be langhebbenden bij en belangstellenden in het vreemdelingenverkeer. Aan zijn voordracht is het volgende ont- ieend Wjj beleven een radicale omwenteling in het maatschappelijk bestel. Nieuwe ideeen en nieuwe organisatievormen zijn naar voren gekomen. Deze omwenteling trekt ook de besteding van den vrijen tijd in haar kring: het'spel in zijn ruimsten zin als verstrooi'ing, versiering en verdieping. Ontspanning werd tot nu toe beschouwd als een zaak van het individu, waftraan ieder naar gelang van zijn beurs kon mededoen. De ontspanningsgelegenheid weed beschouwd als ..bedrijf", waarin de verdienste belangrijker was dan het peil en de cultureele waarde. Met het socialisme en de bewustwording van den arbeider ging gepaard de organisatie van de besteding van den vrijen tijd, doch ook zijn ontspanning werd vooral door de belangheb- bende ,,cndernemers" georganiseerd. De nationaal-socialistische opvatting stelt daartegenover de ontspanning als een zaak van het geheele volk: ieder heeft recht op ontspanning, omdat hij plicht tot inspanning heeft. Het belang van het volk staat voorop en dit wil zeggen: dat ieder zijn ontspanning moet hebben en dat deze niet door kapitahs- tisc'he, maar door socialistische beginselen dient te worden geleid. Niet het vrije initiatief van particulieren geeft den doorslag, maar de overheid geeft leiding en vorm. Het particulier initiatief wordt hierdoor niet uitgeschakeld maar, ge ordend door den Staat, en terwille van het geheele volk, ingeschakeld. Dit geldt ook voor vreemdelingenverkeer, reizen en toerisme. Naar individueel kapita- listisohe opvatting is dit een zaak van ieder voor zich. In de praktijk beteekende dit: alleen de financieel sterke heeft gelegenheid. Toen kwam de kleine burgerij en de stads- arbeider en verschafte zich het instrument om te reizen: reisvereenigingen, modern motorverkeer, jeugdherbergen enz., maar de basis bleef particularistisch. Het toerisme werd voornamelijk economisch als bedrijf ge- zien, doch deze opvatting moet worden ge wijzigd. DE RIJKSPOSTSPAARBANK EN DE OORLOGSOMST A NDIGHEDEN De Rijkspostspaarbank heeft het jaarver- slag over 1939 gepubliceerd en daaraan zijn de volgende cijfers ontleend: De in September van het verslagjaar uit- gebroken oorlog is van grooten invloed ge- weest op het spaarbedrijf in Nederland. 'Het aantal inlegposten bij de Rijkspostspaarbank verminderde met 362.941. Het ingelegde be- drag met /49.3 millioen, terwijl het aantal en bedrag der terugbetalingen steeg van 2.008.433 posten met 202.5 millioen, tot 2.075.677 pos- ten met 238.8 millioen, zoodat het voordee- lig saldo van ruim /60 millioen in 1938 ver- keerde in een nadeelig saldo van f 25.5 mil lioen in 1939. Vanzelfsprekend gaat echter de aandacht uit naar het verloop van zaken in 1940 en hoewel het verslag daarvan nog niet in opti ma forma is verschenen, heeft de Rijkspost spaarbank dienaangaande toch eenige mede- deelingen gedaan, welke een goed beeld vor men van de ontwikkeling van de situatie in. het achter ons liggende jaar. De navolgende cijfers betrekking hebbende op de terugbetalingen en de inleggingen zijn vooral in dit opzicht veelzeggend. Het aantal terugbetalingen bedroeg in 1940 2.712.930; het aantal inleggingen 1.450.578; terug betaald 300.243.855ingelegd 130.794.866, alzoo 169.448.987 minder inge legd dan terugbetaald. Terwtjl in de maanden Januari en Februari de terugbetalingen verminderden, n.l. in Jan. tot 127.927 en Febr. tot 118.124, terwijl daar tegenover de inleggingen toenamen, nl. in Jan. tot 211.752 en Febr. tot 266.927, ging de situatie zich in Maart reeds wijzigen. Het aantal terugbetalingen nam toe, terwijl daar tegenover het aantal inleggingen verminder de. Door de groeiende spanning, het uitbre- ken van den oorlog en door het bezetten van ons land werd echter een groote ongerustheid teweeg gebracht. Reeds jaren achtereen waren in verband met de steeds toenemende spanning in Euro- pa voorbereidende maatregelen getroffen om, in geval zich een calamiteit mocht voordoen, aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. De Rijkspostspaarbank beschikte dan ook over aanzienlijke bedragen aan vlottende middelen en zelfs na de groote sommen, wel ke de bank in het afgeloopen jaar heeft terug betaald, heeft zij ook thans nog over zoodani- ge bedragen aan liquide middelen de beschik- king, dat zij onmiddellijk aan alle vragen kan voldoen. Het tegoed der inleggers bedroeg uit. Dec. 1940 f 515.844.037, terwijl het aantal spaar- bankbeekjes op dien datum in omloop 2.382.482 bedroeg. Tegenover dit obligo van rond 516 millioen gulden bedroeg het nomi- nale bezit van de Rijkspostspaarbank aan het einde van het jaar 1940 f 710.273.842, terwijl het reeele bezit 616.446.883 beliep. Dit reeele bezit wijst ten aanzien van de totale verplich- tingen dus nog een surplus van ruim honderd millioen gulden aan. Hierbij dient te worden overwogen, dat de winsten welke gemaakt werden, steeds in het bedrijf zijn belegd. Per 31 December 1940 bedroeg het reservefonds f 78.378.672. Wat nu de resultaten in het afgeloopen jaar betreft, zoo werd een rentewinst ge maakt van 8.488.284, waaraan kon worden toegevoegd een winst bij aflossing van 544.404, tezamen makemde 9.032.688. Hier aan kan nog worden toegevoegd een omzet- provisie groot 20.226, zoodat de bruto-winst 9.052.915 groot was. De onkosten vorderden 2.030.349, zoodat het zuivere bedrijfsover- schot 7.022.566 bedroeg. De koersverschillen leverden een voordeelig saldo op van niet minder dan 22.734.922, tezamen makende een bedrag van 29.757.558, welk bedrag aan het reservefonds kan worden toegevoegd. Ten slotte kan nog dienen dat in 1940 bijna 86.000 nieuwe beleggers bij de Rijkspostspaar bank werden ingeschreven. HERSTEL RIJN- EN BINNENVAART. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat is inge- volge het Besluit herstel Rijn- en binnen- vaartvloot 1" een commissie ingesteld. Tot lid en voorzitter is benoemd dr. Job. J. Han- rath, administrateur, hoofd van de afdeeling vervoerwezen van het departement van Wa terstaat, tot lid en secretaris de heer H. H. van Asch jr., ambtenaar bij de afdeeling Ver voerwezen van het departement van Water staat en tot ieden zijn benoemd de heeren ir. A. van Driel, scheepsbouwkundig adviseur brj de scheepvaartinspectie te 's Gravenhage, mr. Ph. C. M van Campen, hoofdeommies by het departement van financien, mr. J. J. Oyevaar, hoofd van de afdeeling Zeeseheepvaart van het departement van handel, nrjverheid en scheepvaart, mr. M. W. Scheltema, hoofd eommies bij het departement van justitie, mr. W. Jonker, directeur van het centraal bureau voor de Rijn- en Binnenvaart te 's Graven hage; A. G. K. Schouten, directeur van de stichting Nederlandsche Particuliere Rtjn- vaart Centrale te Rotterdam; mr. J. Elshout, lid van het bestuur van de stichting Neder landsche particuliere Rrjnvaart-centrale te Rotterdam en mr.A. P. Muller, secretaris van de Vereeniging van Directeuren van Scheeps- verband-maatschappijen te Amsterdam. MAXIMUM-PRI.JZEN. Voor zoet water vis ch. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt mede: Met ingang van Maandag 7 April zijn mar ximumprijzen vastgesteld voor zoetwater- visch, waardoor zoowel producenten, groot- handelaren, rookers als kleinhandelaren zrjn gebonden aan bepaalde prijzen. Voor het geval een consument de visch rechtstreeks vein den visscher koopt, zal de prijs, waarvoor hij de visch ontvangt, niet hooger mogen zijn dan de prijs, waarvoor de groothandelaar aan den kleinhandelaar af- levert. Voorzoover zoetwatervisch wordt verkochf in* partijen, waarin verschillende soorten of sorteeringen voorkomen en een van deze soorten of sorteeringen bedraagt meer dan 20 pet. van de geheele partij, geldt als maxi mum verkoopprijs de maximumprrjs van de goedkoopste in die partij aanwezige vischsoort of sorteering. Voor garnalen en mosselen. Met ingang van Maandag 7 April zijn voorts maximumprijzen vastgesteld voor garnalen, mosselen en mosselzaad, waardoor zoowel producenten, pellerijen, groot- en kleinhande laren aan bepaalde prijshoogten zijn gebonden. Wat garnalen betreft, mag den consument voor gepelde garnalen ten hoogste 0,26 en voor ongepelde garnalen niet meer dan f 0,08 per ons in rekening worden gebracht. De prijzen van mosselen mogen voor den consument niet hooger zijn dan /0,10 per kg voor ongeknipte en 0,15 per kg voor ge- knipte mosselen. Aangezien het van groot belang is, dat de consument te alien tijde bekend is met de hoogte van de prijzen, zijn de handelaren, die direct aan het publiek verkoopen en afleve- ren, verplicht op voor de koopers duidelijk zichtbare plaatsen prijslrjsten te bevestigen. Deze prijslijsten zullen van flinke afmetin- gen moeten zijn en bij winkeliers zijn aange- bracht in den winkel en de etalages. bij de venters, die bij het verhandelen van voertui- gen gebruik maken, zullen de prijslijsten op in het oog vallende wijze daarop moeten wor den bevestigd. DE WAARDEBONNEN VAN DE WINTERHULP. De directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland maakt bekend, dat de termijn, waarbinnen de waardebonnen series a, b, c, d en e brj de winkeliers en hande laren kunnen worden aangeboden, in afwrj- king van den op de voorzijde vermelden tekst, is verlengd tot uiterlijk 31 Mei 1941. De verzilvering van deze series waarde bonnen bij alle banken en spaarbanken kan eveneens in afwijking van den op de rugzijde vermelden tekst geschieden tot 31 Juli 1941. De banken en spaarbanken kunnen de in- gewisselde waardebons uiterlijk den 15en Augustus 1941 inzenden bij de Kasvereeni- ging N.V. te Amsterdam. Deze maatregel is getroffen in verband met het feit, dat uit het publiek de wensch naar voren is gekomen over een ruimere periode in de gelegenheid te worden gesteld, op deze wijze goederen aan te koopen. DE OMZETRELASTING OP PEUL- VRUCHTEN, AARDAPPELEN EN ELEREN Van bevoegd zijde meldt men aan het t A.N.P.: Tengevolge van de bestaande maatregelen op het gebied van de voedselvoorziening mogen peulvruchten, aardappelen en eieren uitsluitend door tusschenkomst van bepaalde lichamen of personen worden afgeleverd. Ten aanzien van de heffing van omzetbelasting van deze producten is een vereenvoudiging verkregen door de belastingheffing naar die lichamen of personen te verplaatsen. Hier mede is bereikt, dat de producenten ten aan zien van deze producten buiten de heffing van de omzetbelasting blijven. Peulvrujdhten. Peulvruchten moeten door tusschenkomst van een provinciale inkoopcentrale van akker- bouwproducten (P.I.C.A.) worden geleverd aan de Nederlandsche inkoopcentrale van akkerbouwproducten (N.I.C.A.). Aan deze laatste wordt een vergunning ingevolge arti kel 14, tweede lid, van het besluit verleend. De levering van peulvruchten door den pro ducent aan de P.I.C.A. en door den PJ.CA. aan de N.I.C.A. kan met vrrjstelling van om zetbelasting geschieden zonder dat de over- legging van een bestelorder behoeft te wor den gevorderd. Aardappelen. Aardappelen moeten door den producent worden geleverd aan de vereeniging ter be hartiging van den Nederlandschen aardappel- handel (V.B.N.A.). Aan de V.B.N.A. wordt een vergunning ingevolge artikel 14, tweede lid, van het besluit verleend. De levering van aardappelen door den producent aan de V.B.N.A. welke levering in den regel door bemiddeling van z.g. landkooplieden en com- missionairs plaats vindt kan met vrijstel- ling van omzetbelasting geschieden zonder dat de overlegging van een bestelorder be- hoefd te worden gevorderd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3