Dagorder van Hitler aan de soldaten van het Zuidoostelijk Front. MATSOEOKA WEER IN BERLIJN. ken inzien, dat zij dit slechts te danken heb- ben aan den ergsten ,.,vriend" dien het vaste- land sedert driehonderd jaar heeft bezeten en bezit: Engeland. Het Duitsche volk evenwel kan dezen strijd ingaan met het innerlijk besef, dat zijn lei- ding ahes heeft gedaan, wat menschelijker- wijs gesproken mogelijk was, om het dit con flict te besparen. Van de voorzienigheid willen wij thans slechts smeeken, dat zij den weg van onze soldaten behoedt en zegent als tot dusver. get. Adolf Hitler. Berlijn, 6 April 1941. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Puhrer en opperste bevelhebber der weermacht heeft de volgende dagorder aan de soldaten van het Zuid-Oostelijke front ui'tge- vaardigd: Soldaten van 't Zuid-Oostelijk front! Getrouw aam het grondibeginsel, anderen voor zich te laten strdjden, heeft Engeland met het doel, Duitschland in een nieuwen strijd definitief nit den weg te ruimen, in 1939 Polen uitverkoren den oorlog te begin- nen en, indien het mogelijk zou zijn, de Duit sche weermacht te vemietigen. In enkele weken hebben de Duitsche sol daten aan het Ooetelijk front het instrument van deze Britsche oorlogsophi tsers neerge- slagen en uit den weg geruimd. Op 9 Ajpril, een jaar geleden, heeft Enge land vervolgens getracht zijn doel te berei- ken door op de Noordelijke flank van Duitsch land een aanval te ondememen. In onver- getelifken strijd hebben de Duitsche soldaten in den veldtocht in Noorwegen eveneens in enkele weken den aanval afgeslagen. Het- geen de wereld niet voor mogelijk gehouden had, was gelukt. De weermacht van 't Duit sche rijk besehermt ons Noordelijk front tot Kirkenes Weer enkele weken later meende de heer Churchill, dat het oogenblik was aangebro- ken, waarop hij via het met Engeland en Prankngk verbonden Belgie en Nederland kon oprukken naar 't Roergebied. Toen begon het historische uur van onze soldaten aan het Westelijk front. In den glorierijksten strijd der oorlogsgeschiedenis werden de legers van het kapitalistische Westen verslagen en ten slotte vemietigd. Na 45 dagen was ook in dezen veldtocht de beslissing gevallen! Nu concent reerde de heer Churchill de maoht van het Britsche imperium tegen on- zen bondgenoot in Nbord-Afrika. Ook daar is het gevaar door samenwerking van Duit sche en Italiaansche afdeelingen bezworen. In Zuid-Oost Europa. Het nieuwe doel van de Britsche oorlogs- organisators bestaat thans in de verwezen- lijking van een plan, dat zij reeds bij 't begin 'van den oorlog hadden opgesteld en slechts door de gigantische Duitsche overwinning steeds weer moesten uitstellen. Met herinne- ring aan de landing van de Britsche troepen te Saloniki gedurende den wereldoorlog heb ben zij: eerst Griekenland met hun garantie gepaadd om het vervolgens geheel aan de En gelsche doeleinden dienstbaar te maken. Ik heb steeds weer gewaarschuwd voor de paging van een landing van Britsche troepen in het Zuid-Oostem van Europa ter bedreiging van het Rijk. Deze waarschuwing is helaas vergeefsch gebleven. Verder heb ik getracht met steeds hetzelfde geduld de staatslieden van Joegoslavie te overtuigen van de nood- zakelijkheid van een oprechte samenwerking van de mogendheden, welke belang hebben bij het herstel van den vrede in deze gebieden. Nadat het nu eindelijk was gelukt de grond- slagen voor een dergelijke samenwerking te leggen door de toetreding van Joegoslavie tot het driemogendhedenpact, zonder dat hierbrj i e t s van Joegoslavie werd geeischt hehalve deetoeming aan den wederopbouw van een verstandig georganiseerd Europa, waaraan ook Joegoslavie en zijn volk aandeel zou heb ben, trokken te Belgrado dezelfde in Engel schen dienst staande misdadige elementen, die reeds in 1914 den wereldoorlog hebben doen ontbranden, de macht aan zich. Men heeft evenals in Polen de wilde instincten van minderwaardige individuen tegen het Duitsche rijk gemobiliseerd. Onder deze om- standigheden moest ik de Duitsche kolonie onmiddellijk uit Joegoslavie terugroepen. Wtamt: leden en officieren van het Duitsche gezantschap en ccnsulaire beambten werden metterdaad aangevallen, onze vertegenwoor- digingen werden vemield, de Duitsche scho- len net. als in Polen verwoest, talrijke Volksduitschers werden weggevoerd, mishan- deld of gedood. Bovendien heeft Joegoslavie dat reeds weken in het geheim reservisten onder de wapenen riep, thans de algemeene mobilisatie afgekondigd. Dit is het antwoord op mijn acht jaar lange, steeds geduldige pogingen met dezen staat nauwe en vriendschappelijke betrekkingen tot stand te brengen! Terwiji dus in Griekenland weer als in den wereldoorlog Britsche divisies landden, gelooft men in Servie evenals In den wereldoorlog tijd genoeg te hebben om een nieuwen aan- slag op Duitschland en zijn bondgenooten te kunnen plegen. „Uw uur gekomen". Soldaten van 't Zuid-Oostelijk front! Thans is uw uur gekomen! Gij zult thans de belangen van het Rijk, evenals uw kame- raden het een jaar geleden in Noorwegen en ir. het Westen deden, ook het Zuid-Oosten van Europa in uw besehermmg nemen. Gij zult hierbrj niet minder dapper zijn dan de mannen van die Duitsche divisies, die reeds in het najaar van 1915 op hetzelfde gebied, waar gij thans aantreedt, zegevierend streden! Gij zult daar menschelijk zijn waar de tegsnstander u menschelijk tegemcet treedt. Daar, waar hij de hem eigen wreedheid toont, zult gij hem zonder genade neerslaan! De strijd op Griekschen bodem is geen strijd tegen Griekenland, doch tegen dien al- gemeenen vijand, die evenals een jaar ge leden in het hooge Noorden van Europa thans in het uiterste Zuiden tracht het lot van den oorlog te doen keeren. Wirji zullen derhalve op deze plaats met on- zen bondgenoot zoolang strijden, tot de laat- ste Engelsobman ook in Griekenland zijn ,,Duinkerker" gevonden heeft! Wie van de Grieken dezen wereldvijand steunt, zal met hem vallen! t Wanneer de Duitsche soldaat fetoond heeft in ijs en sneeuw van het hoogste Noorden de Engelschen te kunnen verslaan, dan zal hij ook thans nu de nood het eischt in de hitte van het Zuiden zijn plicht doen! Wij alien hebben hierbij geen ander doel dan ons volk de vrij'heid en daarmee voor den Duitsehen mensch in de toekomst zijn levens- mogelijkheden te waarborgen! De gedachten, de liefde en de gebeden aller Duitschers zijn thans weer bij u, mijne sol daten! w.g. Adolf Hitler. Berlin, 6 April 1941. DUITSOHE OPMARSCH IN JOEGOSLAVIE EN GRIEKENLAND, Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, Zon- dag de volgende berichten over het vertoop der operaties tegen Joegoslavie en Grieken land ontvangen: Vandaag hebben in den loop van den dag sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen, duik- bommenwerpers en jachtvliegtuigen talrijke militaire en voor den oorlog belangrijke ob- jecten in Joegoslavie aangevallen. In 't mid- delpunt stond de vesting Belgrado, die in den loop van den dag driemaal aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen te ver- duren had. In talrijke voor den oorlog be langrijke doelen ontstonden groote branden, die 's avonds nog niet gebluscht waren. De vemielingen waren bijzonder groot op het stationsemplacement van Belgrado. Verschei- den vliegvelden werden met brisantbommen bestookt en met de boordwapens beschoten. Te zelfder tijd hebben Italiaansche ge- vechtsvliegers vliegvelden in Herzegowina eveneens met groot effect aangevallen. Overal in contact. Na het overschrijden van de Servische en Grieksche grenzen zijn de troepen van het Duitsche leger in den loop van den dag over al in contact met den vijand gekomen. On- danks het moeilijk terrein en het door den vijand geboden verzet rukken zft volgens plan op. De opmarsch van het leger wordt doel- treffend door het luchtwapen ondersteund. Tijdens luchtgevechten hebben Duitsche vliegtuigen op den eersten dag der gevechts- handelingen hoven Joegoslavisch gebied, vol gens de tot dusver ontvangen berichten, 24 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Hierbij gingen slechts twee eigen vliegtuigen verlo- ren. Het is zeker, dat 44 vliegtuigen van den vijand op den grond vernield zijn. Aangeno- men kan worden, dat nog een aanzienlijk aantal vliegtuigen op den grond vemield of beschadigd is. GROOTE BRANDEN IN BELGRADO. De bemanningen van de Duitsche gevechts vliegtuigen, die gistermorgen aan den lucht- aanval op militaire doelen in Belgrado heb ben deelgenomen, hebben, naar het D.N.B. bericht, gemeld, dat groot effect is bereikt. Tal van groote branden werden waargenomen o,a. staat het station in brand. Het vliegveld en in de stad gelegen kazernes, w.o. die van de lijfgarde, werden met goed gevolg gebom- bardeerd. Tien vijandelijke jachtvliegtuigen werden daarbij omlaaggeschoten. Bij den tweeden luchtaanval op Belgrado, die vroeg in den middag geschiedde, werden opnieuw militaire doelen gehombardeerd; bij de nog niet gebluschte branden waren tal van nieuwe en groote gekomen. Ben pontonbrug, die pas kort geleden voor troepentransporten was ge- legd, werd door bomtreffers vernield. Deze brug, die ten Oosten van de stad ligt, is van buitengewoon strategische beteekenis. Met andere bommen werd nog brug- en goederen- materiaal, dat zich in de nabijheid bevond, vemietigd. Tusschen 17 en 18 uur volgde met sterke afdeehngen een derde aanval op Belgrado. Reeds hij de nadering zagen de bemanningen der vliegtuigen talrijke branden en zware vemielingen aan vliegvelden, kazernes, brug- gen en verkeersinstallaties. Zij bombardeer- den nog eens met succes de overige voor den oorlog belangrijke installaties. In totaal wer den acht groote en talrijke kleinere branden waargenomen. Op een plaats scheen u brand- haard zich bijzonder sterk uit te breiden. De Duitsche jagers schoten talrijke vijandelijke vliegtuigen neer. Naar nader wordt gemeld, bedraagt het totaal aantal neergeschoten vliegtuigen 33; 48 vliegtuigen werden op den grond vemield. Een buitengewoon helangrijk verkeers- knooppunt ten Noordwesten van Agram werd met succes gehombardeerd. Hierbij werden in den spoorwegdriehoek een voltreffer en op den spoorweg twee zware treffers geplaatst. HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Met het oog op het opdringen van Britsche landingstroepen uit Griekenland naar het Noorden en nadat de vereeniging dier troepen met de gemobiliseerde Joegoslavische weer macht hekend was geworden, zijn afdeelingen van het Duitsche leger vanoohtend vroeg tot den tegemaanval overgegaan. Op verscheiden plaatsen zijn zij over de Grieksche en Servi sche grens gerukt. De Duitsche luchtmacht heeft in de ochtenduren Servische vliegvelden en met sterke afdeehngen de vesting Belgra do aangevallen en kazernes en militaire en strategische installaties vemietigd. Tegelij- kertijd heoben afdeelingen Italiaansche ge vechtsvliegtuigen met succes voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuiden van Joego slavie aangevallen. In Noord-Afrika hebben de Duitsche-Ita- liaansche gemotoriseerde afdeelingen en pant- sertroepen den vijand achtervolgd, die op en kele plaatsen tevergeefs trachtte stand te hou den; opnieuw zijn er gevangenen gemaakt en is er oorlogstuig buitgemaakt. Gevechtsvhegtuigen hebben ten Zuiden van de Far-oer een koopvaarder van 3000 ton tot zinken gebracht. Bij den toegang tot den Firth of Forth zij-n twee andere schepen ver nield en vier koopvaarders beschadigd. Een fabriek in Schotland werd door bommen van zwaar kaliber getroffen. Met goed gevolg zijn verder havenwerken en militaire steunpunten in het Zuidwesten van Engeland aangevallen Op een vliegveld geraakten hangars, schuil- plaatsen en op den grcnd staandt vliegtuigen in brand. De vijand verrichtte in den afgeloopen nacht geen gevechtshandelingen tegen het Duitsche gebied. Slechts enkele vijandelijke vliegtuigen verschenen boven het bezette ge bied in Frankrijk. OFFIOIEELE DUITSCHE VERKLARING OlVER BELGRADO'S JONGSTE 1'OLITIEK. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERCHT. Het 303de communique van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front bedrijvigheid van de artillerieOnze luchtmacht afdeelingen hebben in duikvlucht en met machinegeweer- vuur vijandelrjke verdedigingswerken en troe pen aangevallen. In Noord-Afrika blijven de Italiaansche en Duitsche colonnes in Cyrenaica naar het Oosten oprukken. Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van 4 op 5 April opnieuw Tripolis aangevallen. Eenige personen wer den gewond. Er is eenige schade aangericht. In het Oosten der Middellandsche Zee heeft een onzer duikbooten een vijandelijk konvooi aangevallen. Een groot stoomschip werd tot zinken gebracht, een tweede stoom schip door torpedo's getroffen. Ten Westen van Kreta hebben onze vlieg tuigen een tweede konvooi gehombardeerd. Een onzer verkenningsvliegtuigen, dat door vijandelijke jagers werd aangevallen, schoot een toestel van het type Hurricane neer. In Italiaansch Oost-Afrika concentreeren onze troepen zich in de van te voren gereed- gemaakte zdnes". D.N.B. meldt uit Berlijn: De officieele verklaring van de Duitsche regeering over Joegoslavie luidt als volgt: ,De moeilijke positie van Engeland en de steeds duidelijker teekenen van den achter- uit-gang op zijn eilanden nopen dit land thans tot steeds wanhopiger pogingen om nog een- maal in Europa een front tegen Duitschland te vormen. Het doel van deze laatste Engel sche poging is de Balkan, waar Griekenland reeds het slachtoffer van deze misdadige Britsche politick der oorlogsuitbreiding is ge worden en waar Engeland thans in Joegosla vie een wiUig werktuig ziet voor zijn oog- merk om zoo mogelijk den geheelen Balkan in brand te eetten. In tegenstelling tot deze Engelsche politiek is het van meet af het streven van Duitsch land geweest, een compensatie der belangen op den Balkan tot stand te brengen en daar- mede het oorlogslot aan de Balkanlanden te besparen. Dit vreedzame doel op den Balkan heeft de Fiihrer consequent nagestreefd en sinds het ovememen van de macht heeft hij zich ingesparmen voor een politiek van vriend- schap en samenwerking, ook met den Joego- slavischen staat. Tegelijkertijd werd door de politiek van den duce de Italiaansch-Joegoslavische verstand- houding op een nieuwen, vriendschappelijken grondslag geplaatst en het was een onbetwist- bare icrdienste van de as, dat in deze jaren ook een consohdatie van de betrekkingen van Joegoslavie met zijn andere buren bewerkstelligd kon worden. Aan den ruimen politieken blik van den Fiihrer en den toen- maligen Joegoslavischen premier Stojadino- witsj, was het toe te schrijven, dat Duitsch land en Joegoslavie in den loop van deze jaren tot een nauwe vriendschappelijke sa menwerking kwamen. In 1939 werd de regeering Stojadinowitsj ten val gebracht en toen bleek weldra, dat in dezen staat aanzienlijke krachten aan het werk waren, die zich ten doel hadden gesteld, den weg der verzoening en der vriendschap met Duitschland te verlaten en terug te kee ren tot de vroegere buitenlandsche politiek van Joegoslavie, t.w. tegen Duitschland. Uit de geheime acten van den Franschen generalen staf te La Charite in Frankrijk ge vonden, blijkt, dat Joegoslavie reeds in den zomer van 1939, dus v66r het uithreken van den oorlog, een eenzijdige politiek van samen- gaan met Elngeland en Frankrijk, dus een on- dubbelzinnig tegen Duitschland gerichte po litiek heeft gevolgd. Deze documenten bewij- zen het volgende: 1. Toen Frankrijk in den zomer van 1939 het op de been brengen van een Fransch expeditiecorps in den Levant overwoog, trad het tegelijkertijd ook met den Joegoslavischen generalen staf in contact. De eerste voorbe- rendende bespreking werd 19 Aug. 1939 ge houden. 2. In November 1939 werd op verlangen van de Joegoslavische regeering en den gene ralen staf het contact door uitzending van een bijzondere militaire missie naar Frankrijk en de detacheering van een officier van den staf van generaal Gamelin te Belgrado nauwer. 3. In de eerste maanden van den oorlog steunt Joegoslavie de transporten voor Eln geland en Frankrijk naar vermogen en is er een levendige uitwisseling van berichten met deze mogendheden, al wordt ook de schijn van neutraliteit gehandhaafd. 4. De Fransche gezant te Belgrado had 16 April 1940 een bespreking met den minister van oorlog Neditsj, over de opening van mili taire besprekingen. Joegoslavie zond een bij zonder betrouwbaren verbindingsofficier naar het hoofdkwartier van den opperbevelhebber van het Fransche expeditieleger in den Le vant. Inzake de kwestie Saloniki kon men derhalve zeker zijn van den steun van Joego- slaviG 5. Na de ineenstorting van Frankrijk ver- zekerden toonaangevende Joegoslavische auto- riteiten op 11 Juni 1940 den Franschen ge zant te Belgrado, dat als de kans ten gunste van Ehankrijk mocht keeren, Joegoslavie be- reid was terstond aan zijn zijde te treden. Gfschoon Duitschland van deze gebeurtenis op de hoogte was, heeft het met weergalooze grootmoedigheid en geduld de politiek van toenadering tot Joegoslavie voortgezet. Steeds weer cndernamen Duitschland en Italie po gingen in deze riohting. Deze politiek vond haar bekroning in de uitnoodiging aan Joego slavie om tot het driemogendhedenverdrag toe te treden. Nog eenmaal scheen het, of het verstand zou zegevieren en de verantwoordelijke Joe goslavische staatslieden de ware belangen van hun land hadden ingezien. Zoo trad Joe goslavie 25 Maart j.l. te Weenen tot het drie- mogendhedenpact toe. De inhoud van deze overeenkomst was de volgende; 1. Erkenning van de souvereiniteit en m- tegriteit van den Joegoslavischen staat van de zijde der partners van het driemogend hedenverdrag. 2. fVerzekering van de Asmogendheden, dat tijdens dezen oorlog van Joegoslavie geen toestemming zou worden verlangd, dat troe pen door dit land marcheeren of vervoerd werden, noch eenigerlei militaire hulpverlee- ning. 3. Verzekering, dat Joegoslavie in het be- stek van de reorganisatie van Europa een uitweg naar de Egeische Zee zou krijgen, die op bijzonder verlangen van de Joegoslavische regeering in temtoriaal opzicht de Joegosla vische souvereiniteit over de stad en de ha ven van Saloniki zou omvatten. Tegenover deze v&rstrekkende verzekerin- gen behoefde de Joegoslavische staat zich tot niets anders te verpiichten, dan tot loyale samenwerking met de Europeesche mogend heden aan den nieuwen opbouw van ons con tinent. Op deze historisch unieke kans, die een staat geboden werd, welke zijn bestaan uit- sluitend dankte aan het stelsel van Versailles en zijn verwaarloozing van het zelfbestem- mingsrecht der volken, heeft een kliek samen- zweerders te Belgrado thans een antwoord gegeven, dat even dol als misdadig genoemd moet worden. Dit zijn dezelfde beruchte mis- dadigers, die in 1914 door den moord van Serajewo den wereldoorlog ontketenden. Thans heeft Belgrado het masker definitief laten vallen. Opeens is in geheel Joegoslavie een ongehoorde terreur tegen alle onderda- nen van de Asmogendheden en de daarmee verbonden staten aangevangein. Ook de ware richting van de Joegoslavische buitenlandsche politiek is nu duidelijk aan den dag getreden: le. De mobilisatie van het geheele Joego slavische leger is bevolen. 2e. Officieren van den Engelschen gene ralen staf zijn de laatste dagen voor het contact met het Joegoslavische leger te Bel grado aangekomen. 3e. Door uitzending van officieren van den Joegoslavischen generalen staf naar Griekenland is contact tot stand gebracht met de in Griekenalnd opereerende Engel sche strijdkrachten en het Grieksche leger. 4e. De Duitsche regeering heeft de laatste dagen onweerlegbare bewijzen in handen ge- kregen, dat de Joegoslavische regeering zich in den persoon van generaal Simowitsj tot Elngeland en Amerika heeft gewend om steun in den vorm van troepen, wapenen en credie- ten in den komenden strijd tegen Duitschland. Joegoslavie heeft derhalve definitief beslo- ten met de vijanden van Duitschland gemeene zaak te maken en zijn leger en zijn land als opmarschgebied tegen Duitschland ter be- schikking te stellen van Elngeland. De brief van den huidigen, zich in handen van de. gene- raalsclique van Belgrado bevindenden koning, die naar Elngeland schreef: ,,dat hij slechts op den dag wachtte, waarop Joegoslavie een beslissing zou nemen tegen de nazi's, opdat hij eindelijk de leiding van het leger op zich kon nemen" en het antwoord van Britsche staatslieden met den premier Churchill aan het hoofd, die de troonsbestijging van dezen koning vierden als de definitieve vastlegging van Joegoslavie aan de zijde van Elngeland, zijn hiervoor nog een laatste bevestiging. De Duitsche regeering is niet langer bereid bij dit drijven van een misdadige clique te Belgrado toe te zien en heeft derhalve den Duitsehen troepen bevolen, thans ook in dit deel van Europa met alle militaire machts- middelen van Duitschland de rust en veilig- heid te herstellen. DE ONTRUEMING VAN BENGAZI. Britsche koopvaarders in den grond geboord in Oceaan en Noordzee. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Duikbooten hebben in het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan 88.616 ton vijan delijke koopvaardijscfaeepsruimte tot zinken gebracht. Daarvan werden alleen van een voor Elngeland bestemd krachtig beschermd konvooi tien schepen met 58.000 ton bescho ten en tot zinken gebracht. Bovendien is een schip van ongeveer 12.000 ton zwaar bescha digd. Zooals reeds in een extra-bericht is gemeld is de achtervolging der in Noord-Afrika bij Marsa el Brega door Duitsche en Italiaansche formaties bestookte EIngelschen Woensdag voortgezet. Agedabia is ingenomen en Zoe- tina bereikt. De vijand bevindt zich op haas- tigen aftocht naar het Noorden. Het aantal gevangenen alsmede de buit aan gepantserde en ongepantserde voertuigen zijn aanzienlijk. De eigen verliezen zijn buitengewoon gering. Donderdag hebben de Duitsch-Italiaansche troepen bij het verdere oprukken Chemines bereikt. Tijdens zijn terugtrekkende bewegin- gen heeft de vijand volgens zijn eigen bericht ook Bengazi ontruimd. Aanvallen van het luchtwapen op scheeps- doelen in het zeegebied om Elngeland en in het gebied van de Middellandsche Zee hadden ook Dcnderdag succes. Voor de Schotsche Oostkust brachten gevechtsvliegtuigen twee koopvaardijschepen van tezamen 10.000 ton tot zinken, ze beschadigden twee andere groote schepen ernstig. Ten Westen van Kreta werd een door krui- sers en torpedobootjagers krachtig beschermd konvooi aangevallen. Elen groot transport- schip geraakte na twee bomtreffers in brand. Het moet waarschijnlijk als verloren worden beschouwd. Binnen het bestek der gewapende verken- ning werden vliegvelden van het Britsche eiland doeltreffend met bommen bestookt. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bom- bardeerden Donderdagnacbt opnieuw de havenwerken van Bristol. Elen reeks groote branden kon worden waargenomen. Andere doeltreffende aanvallen waren gericht op be langrijke militaire installaties aan de Zuid en Oostkust van het eiland. Stelselmatig werd voortgegaan met het leggen van mijnen voor Engelsche havens. De vijand v'loog Donderdag noch overdag noch 's nachts naar het gebied van het Duit sche rijk. Bij de jengste successen aangaande de Brit sche koopvaardijscheepvaart in het noorde lijke deel van den Atlantischen Oceaan heb ben zich de duikbooten onder leiding van lui- tenant ter zee le klasse Rosenbaum en luite- nant ter zee tweede klasse Endrass bijzonder onderscheiden. DE DUITSCH-ITALLAANSCHE OPMARSCH BEZUIDEN BENGAZI. De Duitsche en Italiaansche troepen, die Agedabia hadden ingenomen, hebben Donder dag Chemines ten Zuiden van Bengazi be reikt. Omtrent de ontruiming van Bengazi door de EIngelschen wordt nader vemomen, aldus meldt S.P.T. uit Kairo, dat generaal Wavell Woensdag per vliegtuig aldaar was aange komen en onmiddellijk de vernietiging heeft gelast van het buitgemaakte Italiaansche oor- logsmateriaal. Daama hebben de Elngelsche troepen de stad verlaten. United Press meldt uit Londen over den terugtocht van de Britsche troepen in Libye nog het volgende: De ontruiming van Bengazi heeft in Lon den groote verbittering en mismoedigheid ge- wekt. 'Hier was men n.l. van meening, dat de operaties der laatste dagen hij El Agheila en Agedabia van geringen omvang waren en men herinnert zich nog, hoe de Elngelsche autoriteiten in den laatsten tijl van Duitsche troepenversterkingen naar Tripolis spraken. Ook de Londensohe correspondent van het Stockholmsche blad Aftonbladet bevestigt, dat de ontruiming van Bengazi voor het pu- bliek in Engeland een ijskoude douche is ge weest, want het Engelsche volk heeft gene raal Wavell, den opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in Afrika, als een af- god vereert. S.P.T. meldt nog uit Londen: De ontruiming van Bengazi door de Brit sche troepen wordt te Londen daarmede ver- klaard dat de sterkte van de vijandelijke troe- penmacht, die El Ageila heeft bezet, grooter was dan men had verwacht. Tot geruststel- ling der publieke meening voegt men van officieele zijde hieraan toe, dat hij een woes- tijnoorlog de winst of het verlies van terrein op zich zelf van weinig beteekenis is. De hoofdzaak is of de strijdkrachten behouden zijn. In vele kringen is men van meening, dat de Duitschers en Italianen den zeeslag in de Oostelijke Middellandsche Zee bewust uitge- lokt hebben om de aandacht der EIngelschen af te leiden van belangrijke konvooien naar Tripolis. In militaire kringen had men reeds langen tijd aandacht geschonken aan de mogelijkheid, dat de Italianen met den steun van Duitsche versterkingen zouden trachten het verloren gebied terug te veroveren. die de Roode Zee voor de Amerikaansche scheepvaart zal worden vrqgegeven, indien in dat verband de oorlogshandelingen zouden hebben opgehouden. Mochten de Engelschen Masawa bezetten, dan is er van de Roode Zee als laatste steunpunt nog slechts As8ab, dat van weinig belang is. Dan zou dus aan de voorwaarden van Roosevelt zijn voldaan. Het is duidelijk wat Roosevelt voor heeft gehad om gebruik te maken van de betrekkelijk vei- lige route om de Kaap de Goede Hoop en daarmede den tegenstand niet alleen in Afrika maar indirect in het Verre Oosten te verSterken. Wanneer hij dus troepen zou zenden zou deze tamelrjk veilige weg daarvoor het eerst in aanmerking kunnen komen, Nu ech- ter bedreigt het offensief van generaal Rum- mel niet alleen Saloniki maar ook Alexandria en het Suez-kanaal. [Door deze bedreiging kan het geheele plan van Roosevelt in de lucht komen te hangen. 'Men weet dat gene raal Wavell een deel van zijn troepen naar Ahessinie, een ander deel naar Saloniki heeft gezonden. Daarbij komt, dat ook zware ge- schut en tanks weggezonden zijn, zoodat de Engelschen zich in een voorbarige overschat- ting van hun succes zich nu in een pijnlijke positie bevinden, terwiji het weken zou duren om de maatregelen, welke de zwakte der EIngelschen in Noord-Afrika hebben veroor- zaakt, weder ongedaan te maken. DE ITALIAANSCHE MARINE-ATTACHE IN ONGENADE. Te Washington is, naar reeds voorloopig werd gemeld, de onverwijlde terugroeping ge eischt van den Italiaanschen marine-attache admiraal Lais. Van Amerikaansche zijde wordt, aldus D.N.B., beweerd, dat Lais be- trokken is bij daden van sabotage tegen Italiaansche koopvaardijschepen in Ameri kaansche havens. Cordell Hull heeft dezen eisch op de persconferentie bekend gemaakt. DE DUITSCHE EISCH AANGAANDE DE SCHEPEN AFGEWEZEN. Het departement van buitenlandsche zaken der Ver. Staten heeft de Duitsche ambassade Donderdagavond het antwoord op de beide Duitsche protestnota's van 31 Maart en 1 April doen toekomen. De Amerikaansche noia wijst den Duitsehen eisch tot het vrij- laten van schepen en bemanningen af. Slechts ten aan zien van het Duitsche protest tegen benandeling en buisvesting der Duitsche zee- lieden wordt verklaard, dat een nieuwe mota zal volgen. zoodra het onderzoek is afige- loopen. DUITSOHE ZEELIEDEN STAAN TERECHT. Tien Duitsche zeelieden zijn Donderdag volgens een D.N.B. bericht uit Boston, paars- gewijs met handboeien aan elkaar geketend voor het federale gerechtshof gebracht, ver- dacht van het plegen van sabotage op hun schepen. De beklaagden weigerden een ver- dediger te kiezen. De president van het hof eischte een borgstelling ten bedrage van 450.000 dollar van de officieren en matrozen van de Duitsche tankboot Pauline Friedrichs, die beschuldigd waren van z.g. daden van sabotage. DE DE BETEEKENIS VAN HET DUITSCHE OFFENSIEF IN NOORD-AFRIKA. Hebben de Engelschen teveel troepen aan dit front onttrofcken? De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn meldde Zaterdagavond: Het Duitsche offiensief in Lybie is niet al leen van strategisch maar ook van politiek belang. Men zal zich herinneren dat presi dent Roosevelt heeft aangekondigd dat spoe- ONDERGANG VAN EEN BRITSOH TROEPENTRANSPORTSCHIP. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Donderdagmiddag is het Spaansche s.s. Cabo de Hornos te Santa Oruz de Teneriffe aangekomen met aan boord 77 geredden van het Engelsche troepentransportschip Britan nia van 8800 ton, dat onlangs door een Duitsch oorlogsschip in den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Onder de schipbreukelingen bevonden zich tien gewon- den, die naar een kliniek gebracht zijn. De geredden meldden, dat de bemanning van de Britannia uit 480 personen bestond en door het Duitsche schip na drie waarschuwings- schoten gelast werd in de reddingsbooten te gaan. Daarop werd de Britannia tot zinken gebracht. De geredden dreven vijf dagen en vijf nacbten lang op zee rond, tot zij door het Spaansche schip werden opgenomen. STAATSGREEP IN IRAK. Het D.N.B. meldt uit Beiroet: Rasjid Ali ed Kailani heeft met behulp van een deel van de Iraksche troepen de regee- rings- en bestuursgebouwen der ho of da tad Bagdad bezet, zoo meldt radio Ankara. Naar van betrouwbare zijde verluidt, zijn Vrijdag in Basra zeven Engelsche oorlogs- schepen aangekomen, die landingstroepen aan boord hebben. Of dezen troepen reeds ont- scheept zijn is nog niet bekend. De landings- manoeuvre zou gericht zijn tegen den als anti-Britsch beschouwden nieuwen macht- hebber Kailani en zijn coup d'etat. En uit New-York meldt het D.NjB.: Met betrekking tot den staatsgreep in Irak meldt de correspondent van de New York Times uit Londen, dat er nog geen bijzonder- heden bekend zijn. Blijkbaar heeft Rasjid Ali, over wiens anti-Engelsche houding geen twijfed bestaat, den staatsgreep uitgevoerd. terwiji het parlement op reces, en de regent Emir Abdoella, op re is was. Rasjid Ali heeft met de hulp van oudere officieren den minis ter-president, generaal Tahael Hasjimi, en andere vooraanstaande personen uit hun functie ontheven en schijnt den toestand in Bagdad te beheerschen. De EIngelschen zijn blijkbaar, naar de correspondent verder meldt, niet gealarmeerd, daar zij meenden den toe- stand zelf meester te zijn. De nieuwe regeering door Louden als ongrondwefctig besdwuwid. De Britsche ambassadeur heeft, naar de Londensche nieuwsdienst meldt, Irak er reeds van in kennis gesteld, dat de Britsche regeering den toestand in Irak als „in strrjd met de grondwet" beschouwt. HONDERDEN VLIEGTUIGEN TEGEN BRISTOL. United Press meldt volgens D.N.B. uit Bristol, dat een armode van verscheiden hom- derden Duitsche vliegtuigen bij een poging om deze belangrijke haven aan een zelfde verwoesting te onderwerpen als Plymouth duizenden bommen Donderdagnacbt en Vrij- dagochtend heeft laten vallen. Slechts een van de groote vloot toestellen, die massa s brand- en brisantbommen in een aanval van vier uren uitwierpen, is neergeschoten. De Engelsche berichtendienst meldde vrij- dagavond over de Duitsche luchtaanvallen in den nacht van Donderdag op Vrijdag, dat Bristol het voornaamste doelwit van deze aanvallen is geweest. In deze stad is ..eenige schade ontstaan". Ook ontstonden er bran den. Andere aanvallen waren gericht op Oost- Engeland, alsmede tegen de rondom Lander liggende graafschappen en Zuid^Engeland. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Van welin- gelichte zijde wordt medegedeeld: Naar in politieke kringen alhier wordt ver- nomen, zal de Vrijdagmiddag weer in Berlijn aangekomen Japansche minister van buiten-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2