ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akker's Abdijsiroop No. 10.199 VRIJDAG 4 APRIL 1941 81 e Jaargang Oproeping Onderwijzer. DISTRIBUTE, Distributie van Schoenen. Binnenland Buitenland EERSTE BLAD ONDERWIJZER, Uitreiking van Melk- en Cacaokaarten. De Burgemeester maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 7 tot en met 9 April 1941 algemeene uitreiking van Melk- en Cacaokaarten zal plaats hebben in het gebouw „Bethel", des v.m. van 8 u. 3012 u., des n.m. van 1 u. 30— 4 u. 30. Verstrekt zullen worden aan hen, geboren voor 2 April 27 1 Melkkaart aan hen, geboren na 1 April '27, doch voor 2 April '372 Melkkaarten -|- 1 Cacaokaart aan hen, geboren na 1 April '37 4 Melkkaarten -f- 1 Cacaokaart. De uitreiking geschiedt als volgt Uitreiking aan diegenen, DAG: waarvan de geslachtsnaam begint met de letters: Maandag 7 April a.s. A t/m G Dinsdag 8 April a.s. H O Woensdag 9 April a.s. P Z Hierbij dienen de Distributiestamkaarten van alle gezinsleden te worden overgelegd. Na deze vastgestelde dagen zullen ge durende de maand April ge«n kaarten meer worden verstrekt, zoodat een ieder op den aangewezen dag voor afhaling dient zorg te dragen. Afzonderlijke uitreiking te Sluiskil op Donderdag 10 April a.s., te Driewegen op Zaterdag 12 April a.s., des voor- middags. Temeuzen, 4 April 1941. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELLEGEN. het beproefde hoest geneesmiddel! NEUZENSCHE ABONNE3VIENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden B*j vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 3073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels .f 0,82% Voor elken regel meer f 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. t Grootere letters en clicbe's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Aan de Openbare Lagere School C te TERNEtTZEN (2e klasse gemeente), hoofd de heer J. J. Kaan, wordt gevraagd een in het bezit van akte j. In aanmenking komen speciaal zij, die vdor 1 Jan. 1936 de akte van onderwijzer hebben bebaald. Stukken inzenden bij den burgemeester, v66r 10 April a.s. Temeuzen, 3 April 1941. Burgemeester en Wlethouders van Temeuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. De Burgemeester maakt bekend, dat in verband met de ernstige positie van de ledervoorraden de uitgifte van schoenen- bons door den Distributiedienst aanzienlijk zal worden beperkt. De reeds ingediende aanvraagformu- lieren voor schoenen komen hierdoor te vervallen. Slechts bij uiterste noodzaak, d.w.z. indien de aanvrager over geen enkel paar bruikbare schoenen beschikt, kan nog een schoenenbon worden ver strekt. Temeuzen, 4 April 1941. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELLEGEN. IMS UITKEERINGEN UIT WERKLOOZEN- KASSEN VOOR ARB EIDERS DIE IN DUITSCHLAND WERKEN. De persdienst van het N.V.V. meldt: De waamemende secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft be- paald, dat arbeiders, die in Duitschland werk gevonden hebben, geacht worden te werken in bun eigen beroep. Dit is geschied met het oog op de uitkeeringen uit werkloozenkassen voor welke men een bepaalden tijd in zijn eigen beroep moet hebben gewerkt. MA ATREGEI EN TEGEN HET INGOOIEN VAN RUTTEN. In verband met de omstandigheid, dat ber haaldeljjk uit politieke motieven vemielingen van vensterruiten voorkomen, heeft de hoo- gere S.S.- en politieleider, commissaris-gene- raal voor de openbare veiligheid, op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be- treffende het opleggen van prestaties (ver ordening no. 7/1941) bepaald, ter bestrijding van dit euvel, dat de door deze wandaden veroorzaakte schade, nadat de vergoedlng zal zijn voorgeschoten uit de gemeentekas, zal worden verhaald op de daders. Bij gebreke van bekende daders blijft de schadevergoe- ding ten laste der gemeente, behoudens dat de burgemeester bevoegd zal zjjn, die vergoe- ding te verhalen op personen, die het inwer- pen van vensterruiten bevorderen of goed- keuren of van wie op grond van hun daden of van hun uitlatingen, mede in verband met hun bekende politieke gezindheid, is aan te nemen, dat zij handelingen, als die waardooi de schade is aangericht, bevorderen of goed- keuren. Degenen, bij wie de ruiten mochten worden vernield, behooren hiervan onverwijld aan- gifte te doen bij de dichtsbijzijnde Nederland sche politie-instantie. Deze regeling wordt geacht met ingang van 20 Februari j.l. in werking te zijn getre- den. GEEN LOONBELASTING MEER OP UITKEERINGEN INGEVOLGE SOCIALE VERZEKERINGSWETTEN. Naar het A.N.P. vemeemt heeft de secre taris-generaal Van het departement van financien een zeer belangrijke beslissing ge- nomen ten aanzien van de toepassing van de loonbelasting over de uitkeeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten. Bij gepleegd overleg met de organen, wel ke met de uitvoering van deze wetten zijn belast, is namelijk gebleken, dat aan de in- houding van loonbelasting over bedoelde uit keeringen zoodanige administratieve bezwa- ren zijn verbonden, dat een goede uitvoering van de desbetreffende wetten daardoor in gevaar zou worden gebracht, hetgeen daarop zou kunnen neerkomen, dat de spoedige uit- betaling van de gelden aan de rechthebben- den niet meer gewaarborgd zou zijn. Bovendien is gebleken, dat het financieel belang, dat voor den staat aan de Lnhouding van de loonbelasting bij deze uitkeeringen is verbonden, niet zeer groot is. Immers in de meeste gevallen zijn de uitkeeringen zooda- nig, dat daarop volgens de belastingtabel geen loonbelasting behoeft te worden inge- houden, waartegenover staat, dat tocb in al deze gevallen de uitvoeringsorganen met allerlei administratieve beslommeringen in verband met de loonbelasting zouden worden bezwaard, afgezien nog van andere bezwa- ren. Na afweging van het aan de inhouding van loonbelasting verbonden financieel belang tegen de daaraan voor de uitvoeringsorganen de verzekerden en den fiscus verbonden be- zwaren is dan ook de secretaris-generaal tot de conclusie gekomen, dat bet wensehelijk is, in het algemeen de inhouding van loon belasting op de uitkeeringen, welke inge volge de sociale verzekeringswetten worden gedaan, achterwege te laten. Daarbij is bovendien de consequentie aan- vaard, dat ook geen inhouding behoort plaats te vinden in de gevallen, waarin de uitkee- ring door tusschenkomst van den werkgever geschiedt. Op grond van het voorgaande heeft de secretaris-generaal aan de uitvoeringsorga nen voor de sociale verzekeringswetten doen weten, dat de uitkeeringen, vergoedingen en verstrekkir.gen ingevolge de Ongevallenwet, de Land- en Tuinbouw-ongevallenwet, de Zee-ongevatlenwet, de Ziektewet en de Kin- derbijslagwet niet aan de loonbelasting zijn onderworpen. Een uitzondering is ecbter gemaakt voor de zoogenaamde blijvende rechten en de ren- ten aan de nagelaten betrekkingen, welke ingevolge de genoemde Orgevallenwetten worden uitgekeerd. Deze uitzondering is ge- baseerd op het feit, dat in de geva len, waarin zoodanige renten worden toegekend, er in den regel een duunzame betrekking bestaat tusschen den uitkeerder van de rente en den genieter, terwijl voorts in den regel de vroe- gere dienstbetrekking is verbroken, waardoor de in den aanvang opgesomde bezwaren, aan de inhouding van loonbelasting verbonden, nagenoeg geheel wegvallen. In verband hiermede is bepaald, dat van 1 Juli af bij de uitbetaling van dsze renten de loonbelasting zal behooren te worden in- gehouden. Voorts verneeimt het A.N.P., dat bij de uit voering van de nieuwe inkomstenbelasting zal worden overwcgen, in hoeverre het wen sehelijk is, dat een aansiag wordt opgdegd in de gevallen, waarin in een kalenderjaar aan denzelfden werknemer voor een belang- rijk hedrag uitkeeringen, waarop geen in houding heeft plaats gevonden, zfn gedaan. Ten einde misverstand te voorkomen kan nog worden opgemerkt, dat de nieuwe rege ling niet tot gevolg heeft, dat, indien de eigenlijke werkgever btjv. tijdens ziekte nog aanvullende uitkeeringen doet, hierop geen loonbelasting behoort te worden ingehouden. Betaalt derhalve een werkgever, door wiens tusschenkomst de uitkeering ingevolge de Ziektewet wordt uitbetaald, bij ziekte het voile overeengekomen salaris uit, dan be hoort dus inhouding van loonbelasting plaats te vinden over het bedrag, waarmede het salaris de uitkeering ingevolge de Ziektewet overt reft. Van belang is ten slotte de bepaling, dat de thans getroffen regeling de werkgevers die tot nu toe op de door hun tusschenkomst betaalde uitkeeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten loonbelasting behooren in te houden, niet ontslaat van de ver- plichting om de ingehouden loonbelasting af te dragen en dat deze regeling van werk- nemers geen aanspraak geeft op teruggave van loonbelasting, welke in het verleden op de genoemde uitkeeringen is ingehouden. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN" BOVEN ONS LAND. Over Engelsche luchtaanvallen is niets bij- zonders te melden. Wei hebben enkele Engel sche vliegtuigen boven ons land gevlogen en zijn eenige bommen afgeworpen, doch per- soonltjke ongelukken zijn niet voorgekomen en schade is niet aangericht. GRA VE PAJJL TELEKI. f. Teleki, de minster-president van Hongarije, is volgens een D.NjS.-bericht in den nacht van Woensdag op E'.fiderdag plotseling over- leden. Graaf Paul Teleki fvon Szek werd in 1879 te Boedapest geborerl Zijn vader was minis ter van binnenlandscue zaken geweest. De zoon studeerde aardjkskunde en werd tot hoogleeraar in dit v^k aan de universiteit van de Hongaarsche ioofdstad benoemd. Hij verzorgde den eerster. magyaarschen wereld- atlas en trad in 1911 in de actieve politiek, toen hij tot lid van ten rijksdag werd geko- zen. Gedurende den wereldoorlog leidde hij het bureau van voorzorg in verband met den oorlog. Na den staatktmdigen ommekeer nam hij in het tegen de radenregeering gerichte burgerlijke bewind te Szegedin de portefeuille van buitenlandsche zaken. Vervolgens nam hij deel aan de vredesbesprekingen, waarbij hij het verdrag van Trianon kreeg te onder- teekenen, dat het grondgebied van 324.411 tot 92.916 vierkante km inkromp. In 1920 vormde hij een eigen kabinet, dat 't volgende jaar heenging. Hij maakte plaats voor Bethlen en werd voorzitter van het vluchtelingenbureau. In 1924 deed de Volken- bond een beroep op zijn aardijkskundige kennis tot oplossing van het geschil over Moessoel. In 1926 werd hij tot president van de Hongaarsch-Amerikaansche petroleum- maatschappij gekozen. Het volgende jaar trad hij in het hoogerhuis. In 1938 kwam hij weer op den voorgrond als minister van eeredienst en in 1939 trad hij weer aan het hoofd van het kabinet. Onder zjjn leiding trad Hongarije in het drie-mogendhedenpact. Zelfmoord de doosoarzaak. Het D.N.B. meldt uit Boedapest: Over den tragischen dood van den minis ter-president, graaf Paul Teleki, wordt door de regeering het volgende communique gepu- bliceerd: De geheele Hongaarsche natie en alle bui tenlandsche vrienden van Hongarije hebben met ontsteltenis kennis genomen van het tragische overlijden van minister-president Paul Teleki. De dood is des nachts tngetre- den, werd eerst des ochtend ontdekt. In de eerste morgenuren verspreidde zich het be- richt, dat de minister-president door een be- roerte was overleden. Later werd echter algemeen bekend, dat zelfmoord de doods- oorzaak is. Graaf Paul Teleki was een persoonlijkheid met een diep innerlijk leven, in wiens ziel de geweldige en wereldsehokkende gebeurte- nissen, die zich tijdens zijn regeeringstijd in geheel Europa, ja in de geheele wereld af- speelden, diepe sporen achterlieten. Alle smarten der menschheid, alle ellende van den rond Hongarije woedenden oorlog vormden diepe indrukken voor zijn gevoeligen ge- moedsaard en zijn zenuwgestel weerstond steeds minder de invloeden van het wereld- gebeuren. Daarbij kwam zijn bekommernis over de buitengewoon zware ziekte van zijn echtgenoote, waardoor hij tot een eenzaam menschelijk bestaan werd veroordeeld. Zijn omgeving nam vol zorg reeds sedert vrij geruimen tijd de aan levensmoeheid gren- zende temeergeslageniheid van geest van graaf Paul Teleki waar. Ondanks zijn groote zielasmart en zijn zwakke constitutie bleef graaf Teleki steeds zijn plicht vervullen. Bewust van zijn verantwoordelijkheid stuurde hij het schip van staat op binnen- landsch alsook op buitenlandsch politiek gebied den koers, dien hij en zijn regeering als den eenig mogelijken en derhalve ook als den eenig juisten hadden vastgesteld. Indien ook een onverwaoht hevige uit'bar- sting van de sinds geruimen tijd sleepende neerslachtigheid van geest een einde ge maakt heeft aan het in dienst van het vader- land opgebruikte edele en werkzame leven, in den nacht van 2 op 3 April, dan zal toch de politiek. waarvan hij de leider en ge- trouwste dienaar was, onveranderd voort- leven. De Hongaarsche natie is het thans reeds aan twee van haar groote dooden graaf Stephan Gasaky en Paul Teleki, verschuldigd, onwrikbaar op den wifrg voort te gaan, dien deze groote zonen van ons vaderland haar hebben aangewezen. Berlijn diep wider den indrutk. De rijksregeering en het Duitsche volk zijn diep onder den indruk van het sterfgeval waardoor de bevriende Hongaarsche natie getroffen is, zoo werd Donderdag in officieele Berlijnsche kringen ten aanzien van het plot- selinge overlijden van den Hongaarschen mi nister-president, graaf Teleki, verklaard. De rijksregeering weet, zoo zeide men van Duit sche zijde verder, dat de dood hier een zieke- lgk man in een tijd van de grootste krachts- inspanning uit zijn werkkring gerukt heeft. In politieke kringen der rijkshoofdstad be- tuigt men eveneens oprechte deelneming met het smartelijke Verlies van het Hongaarsche volk en verklaart men, dat het met Duitsch land zoo innig bevriende Hongarije zeker kan zijn van het diepe Duitsche medegevoel. De politieke geruchten, die zich in een bepaald deel van het buitenland op grond van het plotselinge overladen van graaf Teleki ter- stond gevormd hadden, kenmerkt men in Berlijn als een der treurige pogingen van de buitenlandsche propaganda, om zelfs in den dood een staatsman als werktuig van poli tieke machinaties te willen gebruiken. VON BARDOSSY HONGAARSOH PREMIER. Het D.N.B. meldt uit Boedapest: De Rijksregent heeft den minister van buitenlandsche zaken, von Bardossy, het pre- mierschaD toevertrouwd. Bardossy heeft nudracht aanvaard. Andere personeele wijizigingen in het kabinet zijn niet te ver- wachten, naar verluidt. CRISIS IN ZUID-SLAV IE AANSTAANDE. Ingrijipen vermoedelijk een kwestie van dagen. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Donderdagavond: In de laatste 24 uur hebben zicb ten op- zichte van Zuid-Slavie eenige feiten voorge- daan, welke de conclusie toelaten, dat de op lossing van het conflict zeer aanstaande is. De kans op een vredelievende bijlegging scheen deze te zijn, dat de Zuid-slavische ge- zant te Berlijn, Andritsj, uit Belgrado een verklaring zou meebrengen waarin werd ver- zekerd, dat Zuid-Slavie niet alleen formeel aan het driemogendhedenpact zou vasthou- den, maar dat de vervolging van de Duit- schers in Zuid-Slavie onmiddellijk zou wor den gestaakt en dat de geheime mobilisatie niet tegen Duitschland was gericht en ook niet met medeweten van Duitschland's vijan- den ten uitvoer was gebracht. Al deze verklaringen zijn uitgebleven en het is waarschijnlijk reeds als uitwerking daarvan te beschouwen, dat van het Duitsche gezantschap te Belgrado alleen de zaakge- lastigde en militaire attach^ zijn achterge- bleven, vermoedelijk slechts voor eenige dagen tot liquidatie van de loopende zaken, terwijl de rest van het personeel van den heer von Heeren die reeds eenige dagen te Berlijn vertoeft, is gevolgd. Bekend zijn reeds de berichten volgens welke Engeland op het punt staat Zuid-Sla vie en Griekenland militair te hulp te komen met reeds vier te Saloniki gelande Engelsche divisies en zoowel aan de Grieksche Zuid- Slavische, als aan de GriekscheBulgaarsche grens stellingen zou hebben betrokken. Dit kan Duitschland niet anders opvatten dan als een bedreiging van zijn positie in den Balkan een mogelijkheid waarvan de Fiihrer onlangs iypothetisch gewag heeft gemaakt. Dat Duitschland tot dusver nog niet de laatste consequenties heeft getrokken mag worden toegesehreven aan diplomatieke en politieke overwegingen, kan echter geenszins als een bewijs van militaire zwakte worden I opgevat. Dit laat zich hooren: immers con tact zoowel met Italie als met de aan Zuid- Slavie grenzende staten was vooraf nood- zakelijk. Italie had evenals Duitschland het liefst een vredelievende oplossing van het geschil gezien, vooral om economische rede- nen, daar het zeer afhankelijk is van Duit sche transporten zoowel over den Brenner a's over Villach. Mocht Simowitsi zooals een gerucht wilde Italie om temiddeling hebben willen verzoeken dan zou dit echter een mis- kenmng zhn geweest van de volkomen samenwerking tusschen Rome en Berlijn. Aan te nemen is dus dat de beslissing nog slechts weinige dagen op zicb zal laten wachten. Matsjek in de regeering. Het D.N.B. meldt uit Agram: De bespreking. welke dr. Matsjek Donder- dagochtend in bet naieis van den banus met den banus dr. Sjoebatitsi, den v'ce-voorzitter der Kroatische boerenpartij Kosjoetitsj en den algemeen secretaris der partij, dr. Krnje- vitsj gevoerd heeft. heeft geduurd tot half twee. Naar verluidt, heeft dr. Matsjek be- sloten de hem aangeboden functie van vice- president in de regeering van generaal Simo witsi te aanvaarden. Dr. Matsiek zou Don derdagavond naar Belgrado vertrekken. Met hem reizen de banus en de partijsecretaris. Al'e reservisten to* en met liehting 1893 onder de wapenen. De uit Zuid-Slavie in het Roemeensche fcanaat aangekomen Duitsche vluchtelingen melden eenstemmig, dat in Zuid-Slavie het gewone treinverkeer volkomen gestaakt is en dat er nog slechts militaire treinen rijden. Practisch wordt de algemeene mobirsatie ten uitvoer gelegd, ook al wordt ze niet afge- kondigd. Van de Serviers en Slovenen zijn alle reservisten tot en met de liehting 1893 opgeroepen. Van de Duitschers valt als laat ste liehting nog de liehting 1902 onder de mobilisatie. De Duitschers worden gedeelte- lijk bij Zuid-Servische regimenten ingedeeld, gedeeltelijk naar verzamelplaatsen gebracht, waar dan arbeidscorpsen zullen worden ge vormd. In de Roemeensche grensgemeenten van het banaat komen voortdurend nieuwe vluchtelingen aan. Bij de gemeente Loenga aan de Zuid-Slavische grens hebben Woens dag weer Roemeensche grensposten aan een groep Duitsche vluchtelingen, die de grens overkwamen, gewapende hulp verleend. De vrijwillige Servische Tsjetnikbonden zijn, naar bij de Zuid-Slavische grens ver- nomen is, overal met wapens en munitie voorzien. Alleen in de gemeente Bottsjar zijn 400 geweren en verscheidene duizenden patro- nen aan de tsjetnik verstrekt. De Duitsche leden van de plaatselijke politic zijn echter ontwapend. Een vrouw, die op haar vlucht over de grens is gekomen, heeft een beeld gegeven van de demonstraties voor het christeljjke vereenigingsgebouw te Friedau, waarbij op- hitsende redevoeringen werden gehouden. De actie tegen de leden van den ..Kultur- bund" en de rijks-Duitschers wordt stelsel- matig door de Engelsche club in Pettau ge- lpid. De vroegere afgevaardigde iPetovar, landeigenaar te Ivankovoen, heeft openlijk het volgende gezegd: ,,wij gaan alien vrij- willig wanneer het tegen de Duitschers gaat, want wij zijn alien voor Engeland en zullen met Engeland tegen Duitschland vechten." 40 Duitsche boeren, die over de Roemeen sche grens gevlucht zijn, hebben medegedeeld, dat zij door de Zuid-Slaven van al bun levens- middelen waren iberoofd. Voor bet geval zij zouden vluchten, werden zij met den dood be- dreigd. In Macedonie zijn concentratiekam- psn opgerieht voor Duitschers. Ten Noorden van den Donau was men bezig met het op- werpen van hindemissen voor pantserwagens. Volks-Duitschers, die over de Duitsche grens gevlucht zijn, melden, dat de dam in den Donau bij Apat op verscheidene plekken is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apolheker Dumonl heell daaraan nu roe- gevoegd de resultaien der hedendaagsche welenschap Nog meer dan vroeger is nu met ladingen ontplofbare stoffen is voorzien. Daar de Donau op het oogenblik een hoogen stand heeft, is het blijkbaar de bedoeling van de Zuid-Slaven, de Duitsche dorpen van de Zuidwestelijke Batsjka onder water te zetten. Berlijn stipt drie opvaJlende punten aan. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Van welingelichte zijde wordt vemomen: De Zuid-Slavische regeering doet niets, om de tot een crisis opgevoerde stemming in Zuid-Slavie tegen te gaan, welke door uit- spattingen en terreur van de straat en door de ontketende instincten van chauvinistische kringen de revolutionnaire gevoelens van bet volk opwekt. Deze opvatting huldigde men Woensdag in politieke kringen alhier, waarbij men op- merkte, dat deze crisis-stemming in Belgrado en in andere deelen van Zuid-Slavie ook in de gevoelens doorwerkt. Een officieel standpunt ten aanzien van de politieke kwesties in verband met de Duitsch- Zuid-Slaviscbe crisis werd echter ook Woens dag nog door de bevoegde instanties afge- wezen. Het meest opvallende verschijnsel na den staatrgreep te Belgrado noemde men het feit, dat de tegenwoordige Zuid-Slavische regeering het volk volkomen in het duister laat over de problemen, waarin de regee- ringswisseling, de militaire putsch en de uit- spattingen tegen de Duitschers het gebracht hadden. Het Zuidslavische volk, zoo zeide men van Duitsche zijde, wordt kunstmatig in onwetendheid gelaten over de crisis en haar problemen. Als tweede opvallend punt noemt men in deze kringen de anti-Duitsche actie van Zuidslavische diplomaten in bet buiten land. Men wees erop, dat lasthebbers van de Zuidslavische regeerir.g overzee en in het Zuid-Oosten zich ondubbelzinnig anti-Duitsch gedragen. Het derde punt, dat in Berlijnsche politieke kringen opvalt, is het steeds meer aan den dag tredende feit, dat vreemde in- mengingen geduld worden zoowel wat betreft het geheele vraagstuk van het Zuid-Oostelijke gebied alsook wat betreft de Zuidslavische belangen zelf. Deze inmengingen, zoo zeide men in de Wilhelmstrasse, worden door Bel grado niet alleen geduld, doch zelfs ultgelokt. Het innemen van een standpunt ten aanzien van de kwestie, in hoeverre een dergelijk dulden van vreemde inmenging in overeen- stemming gebracht moet worden met de be- ginselen van het drie-mogendhedenpact, wees men van Duitsche zijde af. Op de vraag, of de naar Berlijn terugge- keerde Zuidslavische gezant, Andritsj, een speciale boodschap zal meebrengen of mee- gebracht heeft, verklaarde men Donderdag in de Wilhemstrasse, dat hiervan niets be kend is. „BULGARIJE OP ALLES VOORBEREID". United Press meldt uit Sofia: Minister-president Filoff heeft aan een persdiner te Sofia verklaard: ,,Wij leven in een tijd van belangrijke, meri kan bijna zeggen beslissende gebeurtenissen. Daarom Is het noodzakelijk, dat wij onze nationale eenheid en solidariteit behouden, Het is moeilijk te voorspellen wat zal komen, maar Bulgarije is op alles voorbereid. Wij staan gereed ons land met alle middelen en ten koste van alle offers te verdedigen". HET DUITSCHE WEERMACiHTSBERICHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In Noord-Afrika is het op 31 Maart door Duitsche en Italiaansche pantsertroepen en luchtstrijdkrachten 'behaalde succes nog groo- ter geworden. Daarbij werden 30 vrjandelijke voertuigen buitgemaakt. Het luchtwapen ondemam gewapende ver- kenningen boven het zeegebied rondom Groot-Brittannie en bestreed daarbij ook Woensdag op succesvolle wijze de vijande- lijke koopvaardijscheepvaart. Twee schepen van 4000 brt. werden tot zinken gebracht, zes andere koopvaardij schepen werden deels zoo emstig beschadlgd, dat zij als verloren be- schouwd moeten worden. Een gevechtsvlieg- tuig vernielde in scheervlucht drie vrjande lijke vliegtuigen op een vliegveld in Zuid- Engeland en beschadigde verscheidene an dere toestellen. Andere luchtaanvallen waren gericht op havens- en fabrieksinstallaties in Zuid-Engeland en Schotland. In de Middellandsche Zee vemietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Westen van Kreta in een dapperen aanval op een krach- tig heschermd konvooi twee gewapende vrjan delijke koopvaardijschepen met tezamen 16.000 brt. De vijand vlocg noch overdag, noch des nachts naar Duitschland. AGEDABIA GENOMEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Pe achtervolging van de in Noord-Afrika bij Marsa el Brega door Duitsche en Italiaan sche formaties 'bestookte Engelschen werd Woensdag voortgezet. Agedabia is ingeno- metr en Zutina bereikt. De vijand bevindt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1