KEREN EN HARRAR ONTRUIMD. WAARSCHUWING VAN HOOVER TEGEN DEELNEMING VAN AMERIKA AAN DEN OORLOG. TERNEUZEN, 31 MAART 1941. verklarmgen van bepaalde personen te Bel grado hebben niet tot de opheldermg kunnen bfjdragen. Niet woorden, dock alleen daden zsouden opheldering kunnen brengen. Zooals de toestand er op bet oogenblik uit- ziet is te constateeren, dat de anti-Duitscbe stroomling van de onder leiding van chauvi- nistische Serviers staande pobtieke nchtmg te Belgrado toeneemt. De gebeurtenissen van Vrijdag evenais de nieuwe voorvallen hebben aangetoond, dat deze strooming de betrek- kingen tusschen Duitschland en Zuid-Slavie wil bemoeilijken. In hoever het hier gecontroleerde of onge- controleerde acties betreft, zoo werd in de Wilhelmstrasse opgemerkt, onttrekt zicb aan de Duitsche beoordeeling. Zeker is, dat de bmnenlandscbe politieke vraagstukken zic met de buitenlandsche verstrengelen. Er kan creen t-wyfel meer aan bestaan, dat thans te Belgrado krachten aan bet werk zijn, die ornaar streven, de betrekkingen tot Duitsch- land en Italie ondanks de toetreding van Zuid-Slavie tot bet drie-mogendhedenpact te verstoren en slecbter te maken. In politieke kringen blijft men eveneens gereserveerd ten aanzien van de vraag, of de toestand als emstig beschouw moet worden. Het kardi- nale punt is, zoo verklaart men in deze krin gen of bet te Belgrado voorbijgaande stuip- trekkingen van een door politieke vraagstuk ken rijkelyk gecompliceerde situatie betreft, d-us tijdebjke uitingen van bet gepeupel, of uitdrukking van een politiek ricbtsnoer. Ook in de Wilbelmstrasse liet men Zater- dag deze vraag onbeantwoord. Evenwel, zoo vemam men daar verder, laat Duitscbland zieh zijn poUtiek niet door het gepeupel voor- schrijven. Ter gelegenheid van de toetreding van Zuid-Slavie tot het drie-mogendheden pact heeft Duitschland zijn sympatbieen voor dezen staat tot uiting gebracbt en de toetre ding als factor der stabilisatie van Zuidoost- Europa bescbouwd. Indien thans bepaalde krachten in Zuid-Slavie gelooven zicb tegen een dergelijke ontwikkeling te moeten verzet- ten moeten zrj uitsluitend de verantwoorde- lijkbeid daarvoor dragen. Als deze krachten gelooven met de grootmoedigheid en de kracht van bet Duitsche rijk te kunnen spe- len bebben ze zich vergist. Duitschland is niet voomemens, zoo besloot men in de Wil helmstrasse de uiteenzettingen, zich door be- taalde agenten te laten uitdagen en beschim- pen. Van weliingelichte zijde vemeemt A.N.P. uit Berlin: In de Wilbelmstrasse weigerde men Zater- dag een standpunt te bepalen ten aanzien van de benoeming van anti-Duitscbe jouma- listen by het Zuidslavische persbureau Avala en by het te Belgrado verschijnende dagblad Vreme. Van Duitsche zijde verklaarde men alleen. niet te weten, of de nieuwe leiders van bet Zuidslavische persbureau en van andere persinstellingen op grond van bun anti-Duitscbe gezindheid of om andere rede- nen, b.V. hun bekwaamheid of verdiensten I op andere gebieden, zijn benoemd. Ken nieuw protest van den Duitschen gezant. Uit Berlrjn meldt bet AJST.P. op grond van berichten van webngelicbte zijde: Von Heeren, de Duitsche gezant te Bel grado, heeft, naar men in politieke kringen te Berlrjn vemeemt, opnieuw Nintsjitsj, den Zuid-Slavischen minister van buitenlandsche zaken, ontmoet om te protesteeren. Men ge- looft in deze kringen, dat bet protest in verband staat met de gebeurtenissen van Vrydag ter gelegenheid van de godsdienst- plechtigheid in de katbedraal van Belgrado waar, zooals is gemeld, de Duitsche gezant werd beschimpt. Op de vraag, of bij deze gelegenheid tus schen den Zuidslavischen minister van buiten landsche zaken en den Duitschen gezant ook politieke kwesties zijn besproken, antwoordde men in de Wilbelmstrasse, dat de pobtieke toestand aan Duitschland geen aanleiding geeft om op het oogenblik pobtieke vraag stukken te behandelen. Indien de Zuid-Slavi- sche regeeriing van meening is, zoo verklaarde men van Duitsche zijde verder, dat er een wijziging in baar houding is gekomen dan is het haar taak hiervan de Duitsche regeering modedeeling te doen. Uit Belgrado aan bet D.N.B.: Het straatbeeld van Belgrado vertoont nog aanzdenlijke onrust. Op alle groote kruis- punten staan pantserwagens. Desondanks blijft de politie den betoogers slechts met moeite de bans. Op verscheiden plekken in de stad zijn botsingen voorgekomen tusschen aanbangers en tegenstanders van de nieuwe regeering. De auto van den Duitschen gezant is eveneens het voorwerp van een demonstra te geworden. Toen de gezant door de me- nigte werd herkend, uitte een aantal betoo gers dreigende kreten, anderen antwoordden met handgeklap, waaruit ten slotte een vechtpartij ontstond. De weerslag in andere landen. Naar aanleiding van het telegram van Roosevelt medt de correspondent van de New-York Times te Washington, dat men te Washington in dat telegram de verzekering zdet, dat de Vereenigde Staten, Zuid-Slavie alien moreelen steun voor den nieuwen koers zullen verleenen. Van officieele zijde echter is volgens het D.N.B. nog niets bekend over mogelijke onmiddelbjk te ondememen stappen voor een meer tastbare hulp aan Zuid-Slavie. De New-York Times meldt worts, dat Lane, de Amerikaansche gezant te Belgrado, bezoeken heeft gebracht aan een aantal leden van het nieuwe Zuidslavische kabinet. Uit Rome meldt het D.N.B.: In toonaangevende kringen te Rome blijft men een gereserveerde houding aan- nemen bij de beoordeeling van de gebeurte nissen in Zuid-Slavie, omdat, zooals men zegt, de toestand te Belgrado zich eerst ver der client op te helderen. De berichten, waar- crver men beschikt, maken een omlijnd oor- deel over de ontwikkeling nog niet mogelijk, doch men heeft den indruk, dat een nieuwe verergering in den toestand voorloopig niet te verwachten is. Men blijft het beloop der gebeurtenissen met groote opmerkzaamheid en kalmte volgen. Het D.N.B. geeft als indruk van pobtieke kringen te Rome, dat een verdere verscher- ping van den toestand in Zuid-Slavie voor loopig niet is te verwachten. Volgens den Romeinschen vertegenwoordi- ger van het ZWits. Tel. Ag. verklaart men daar ter stede te bevoegder plaatse, dat Ita- Ke den loop der gebeurtenissen afwacht. Men a«ht den toestand niet duidelijk. De Romein- sche bladen pubbceeren de berichten van Stefani over de gebeurtenissen en de anti- Duitsche en anti-Itabaansche stroomingen in •uid-Slavie zonder commentaar. Op grond van de jongste berichten ait Belgrado hebben de New-Yorksche bladen van Zaterdagochtend na hun aanvankelijke gejuich over de gebeurtenissen in Zuid-Slavie een veel nuchteren kijk op den toestand gekregen, hetgeen, naar bet A.N.P. uit New- York vemeemt, in de hoofdartikelen tot uiting komt. De New-York Daily M rroi spreekt van Zuidslavische verwarring en de New-York Daily New noemt Zuid-Slavie's toekomst „tooogst ondoorzichtig". Beide bla den ontdekken tevens plotseling, dat het land »geen eenheid vormt en de „toijeengeraapte volksdeelen onder den druk van een crisis kunnen ineenstorten. In pobtieke kringen te Boekarest tcrrjgt men volgens D.N.B. steeds meer den indruk dat de nieuwe regeering te Belgrado geen duidelijk standpunt ten aanzien van het drie-mogendhedenpact zal innemen, doch een pobtiek van laveeren wil volgen, onder de leus van de onzijdigheid. Vrijdagochtend half negen is het spoorweg- verkeer tusschen Bulgarije en Zuid-Slavie hervat. De Bulgaarsche radio gaf Vrijdag- middag de eerste officieele commentaren op de situatie in Zuid-Slavie. De spreker be- stempelde de gebeurtenissen als ..interne Zuidslavische aangelegenheden die met de buitenlandsche pobtiek niets van doen heb ben". De Bulgaren verheugen zich, dat de Zuidslavische minister-president op de bres is gesprongen voor het behoud van de orde en den vrede met de naburige staten. (U. P.J DUITSOHE KOLONIE EN ITALIANEN VERLATEN JOEGO-SLAVIE. De kolonie Rijksduitscbers te Belgrado, ten getale van 1100 personen, is volgens D.N.B. Zondagavond om 21 uur plaatselijken tijd met het stoomschip .Uranus" via den Donau naar Duitschland vertrokken. Het vertrek gesehiedde met bewonderens- waardige kalmte en discipline. Het Duitsche tehuis, dat reeds onderdak verleende aan de Rijksduitschers uit Egypte, het Nabije Oosten en Griekenland bij hun terugkeer naar bet Duitsch Rijk, diende tot de centrale plaats, waar de bagage en de personen werden ver- zameld. De in Kroatie wonende Rijksduitscbers bebben eveneens advies gekregen het land te verlaten. De Kroatische autoriteiten hebben hierover haar groote spijt hetuigd en helpen de Duitsche instanties zooveel mogebjk bij de organisatie van het vervoer. De regeering van het Banaat heeft zich met het Banaat- bestuur te Laibach in verbinding gesteld en hebben de toezegging gekregen, dat de spe- ciale treinen aan de grens zoo snel mogebjk behandeld zullen worden. De eerste speciale trein is Zondag om 20.00 uur met ongeveer 800 Rijksduitschers vertrokken. De tweede vertrekt om 1.00 uur 's nachts. Volgens de laatste te Rome ontvangen be richten, beginnen ook de Xtahaansche staats- burgers en de Italiaansche joumabsten Joe- goslavie te verlaten. FRANSCH KONVOOI DOOR BRITTEN AANGEV ALLEN. Engelsche zeestrijdkrachten hebben, naar van officieele Fransche zijde is medegedeeld, Zondagochtend om negen uur in de Fransche territoriale wateren, niet ver van de kust tusschen Nemours en Oran, een Fransch kon- vooi, bestaande uit vier vrachtschepen, dat vergezeld van een torpedobootjager van Casa blanca naar Oran op weg was, aangevallen. Het konvooi kon zieh op het oogenbbk van den aanval in de haven van Nemours in vei- ligheid stellen. De batterijen van de kustver- dediging en van het luchtwapen hebben het vuren van de aanvallende Engelsche oorlogs- schepen beantwoord en deze schepen terug- gedreven. De Engelsche oorlogsschepen be- stonden uit een kruiser en vrjf torpedojagers. Van Fransche zijde zijn tot dusver geen ver- liezen gemeld. BRITSCHE l/LOOTFORMATIE AANGEVALLEN TEN WESTEN VAN KRETA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Onderzeeers hebben uit een zeer sterk be- veibgd konvooi, behalve de reeds gemelde drie tankbooten, nog vijf schepen van te zamen 33.000 brt. weggescboten. Daarmee is meer dan de helft van dit voor Engeland bestemde konvooi, en wel acht schepen van te zamen 57.000 brt., vemietigd. Een onder- zeeer hracht bovendien twee tankbooten van 18.000 brt. in totaal tot zinken. Waarschijn- bjk is, dat nog drie andere schepen tot zinken gebracht zijn. Gevechtsvhegtuigen onder leiding van majoor KrUger hebben Zaterdagmiddag op zee ten Westen van Kreta een sterke Engel sche vlootformatie met succes aangevallen. Ondanks hevigen afweer van luchtdoelartb- lerie en jagers plaatsten zij op een vbegtuig- moederschip met bom men drie voltreffers. Bij de luchtgevechten tijdens dezen aanval schoten gevechtsvliegtuigen een Britschen jager van het type Hurricane neer. Alle eigen vbegtuigen keerden op hun bases terug. Voor de Engelsche Oost- en Zuidoostkust heeft het luchtwapen Zaterdag een tankboot en een v'rij grooten koopvaarder in brand ge- schoten en twee andere schepen zwaar be- schadigd. In het Kanaal van St. George zonk een schip, nadat een horn geworpen was. Vbeg tuigen van de gewapende verkenning hom- bardeerden haveninstallaties en barakken- kampen aan de Zuidoostkust van Engeland. Formaties gevechtsvhegtuigen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag nogmaals voor den oorlog belangrijke doelen in het stad- en havengebied van Bristol met goed resul- taat aangevallen. Er ontstonden vrij groote branden. De vijand heeft geen gevechtshandelingen boven Duitsch gehied verricht. In aansluiting op het weermachtshericht meldt D.N.B. uit Berbjn, dat uit een Britsch konvooi aan de Engelsche Oostkust in de nabijheid van Harwich een koopvaardijschip van 4000 brt. door Duitsche gevechtsvlieg tuigen met zware bommen bestookt is. Het schip bleef terstond met slagzij zwaar bescha- digd liggen. WACHTEN OP 27 ITALIAANSCHE SCHEPEN IN DE VER. STATEN. grens waargenomen. De Britsche troepen wer den gezien tegenover het Zuidslavische grens- plaatsje Gjewgjeloe aan de rivier Vardar. In zijn weermachtshericht no. 294 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: Grieksche front: Activiteit van de artillerie. Onze luchtformaties bombardeerden in duik- vlucht vijandeljjke concentraties. In den nacht van 25 op 26 Maart drongen aanvalsstrjj dkrachten van de koninkl. marine de Soeda-baai (Kretabinnen en overvielen er vlootstrijdkrachten en voor anker Uggende schepen, waarbij den vijand zware verliezen werden toegebracht. Een vijandelijk oorlogs- schip werd tot zinken gebracht. Britsche vbegtuigen bombardeerden eenige van onze steunpunten in de Aegeiscshe zee, waarbij eenige personen gewond werden. Na zes weken van onophoudelijke en bloe- dlge veldslagen hebben de vdjandelijke troepen Keren bezet. De slag woedt voort in de on- middellijke omstreken. In de zone van Harrar hebben onze troepen de stad Harrar ont- ruimd, teneinde te verhinderen, dat de plaats geibombardeerd werd. Onze formaties bom- menwerpers bestookten met machinegeweer- vuur en granaten talrijke vijandelijke geme- chaniseerde strijdmiddelen ten Oosten van de stad. HET DUITSCHE LUCHTWAPEN IN ACTIE. Vrjjdag in den loop van den dag is door Duitsche lange afstandsbommenwerpers een koopvaardijschip van 15.000 b.r.t. door vol treffers aan bakboord tot zinken gebracht. In het Bristolkanaal werd een koopvaardij schip van ongeveer 1000 b.r.t. gebombardeerd en tot zinken gebracht. Niet ver van de Zuid-Westkust van Engeland werden 2 koop- vaardijschepen met een totalen inhoud van ongeveer 3000 b.r.t. aangevallen en zwaar beschadigd. De Duitsche bedrijvigheid in de lucht boven Engeland heeft zich Zaterdag voornamelijk uitgestrekt over de Oost- en de Zuidkust, naar de Londensche berichtendienst meldt. De kraaht van luchtwapen. het Engelsche die het gevolg zou zijn van een deelneming aan den oorlog en die, evenzoo als Versail les een vloek dreigt te gaan vormen voor de volgende na-oorlogsperiode. Het is Versailles geweest, zoo verklaarde Hoover, dat grooten- deels de drakentanden van den huldigen oor log heeft gezaaid. Als bewijs hiervoor in welke mate de oorlog gevoelens van haat kan wekken, sprak hij over zijn ervaringen uit den wereldoorlog. Spr. wees erop, dat hij kort na den wapenstilstand had voorgesteld de levensmiddelenblokkade tegen Duitschland op te heffen. Zijn wensch om vrouwen en kinderen te helpen was toen echter in alle gealbeerde landen afgekeurd. Men heeft ze verder honger willen laten ljjden en niet in- gezien, dat honger haat baart. 28.859 BURGERSLAOHTOFFERS ENGELAND. meldt uit Donden: IN De Amerikaansche schout-bij-nacht, Stir ling, heeft tegenover een vertegenwoordiger van United Press zijn meening gegeven over den strijd op den Atlantischen Oceaan. O.a. verklaarde hij volgens een in ,,Nya Dagligt Allehanda" opgenomen U.P.-bericht uit New- York, dat het Duitsche luchtwapen blijk- baar ook in de toekomst superieur zal zijn aan het Engelsche. De Londensche correspondent van de „A3jC", Luis Calvo, betoogt in een artikel, dat de Britsche luchtmacht ook niet in de verste verte in staat is te Berlijn door bom- bardementen dezelfde schade aan te richten als het Duitsche luchtwapen door verwoestin- gen in Londen en omgeving. De correspondent wijst er op, dat eigenlijk niemand te Londen, hrjzondere beteekenis heeft toegekend aan het 38e bezoek van de Britsche luchtmacht aan Berlijn. Calvo citeert in dit verband de „Daily Telegraph" welk blad schrijft, dat Berlijn niet zoo krachtig gebombardeerd wordt als wel gewenscht zou zijn, omdat En geland niet over 'n voldoend aantal vbegtui gen beschikt en omdat bovendien de slag, welke zich op den Atlantischen Oceaan af- speelt, een deel der Britsche luchtstrijdkrach- ten in beslag neemt, dat eigenlijk voor aan- vallen op de Duitsche steden bestemd was. Hitler verleend onde rseheid in gen I De Fiihrer heeft aan den eersten luitenant Bob, afdeelingskapitein van een jachteskader en aan den luitenant Hoflinger van een ge- vecbtseskader het ridderkruis van het Uze- ren Kruis verleend. VUEGSTER ONDERSCHEIDEN. Nanr het D.NJ3. van het Opperbevel der Weermacht verneemt, heeft de Fiihrer de bekende kapitein-vliegster Hanna Reitsch het IJzeren Kruis tweede klasse verleend. Hanna Reitsch heeft voortdurend haar leven gewaagd en zich bijzonder verdienste- lijk gemaakt voor de ontwikkeling van vbeg tuigen voor het luchtwapen. Rijksmaarschalk Goring verleende Hanna Reitsch bovendien het piloten-insigne in bijzondere uitvoering. ITALIAANSCHE AANVAL OP EEN VLIEGVELD BIJ LEPANTO. Een speciale oorlogsverslaggever van Ste fani seint, dat een escadrille Itahaansche hommenwerpers een aanval heeft gedaan op het vbegveld Agrinion ten Noorden van Le- panto, waardoor de basis van den vijand ver- nietigd werd. De toesteben keerden behouden op hun basis terug. Van vijandelijke jagers geen spoor. STEUNPUNTEN OP DE IERSCHE WESTKUST DOOR AJVIERIKA GEVRAAGD? Het D.N.B. meldt uit Lissabon: Alle Por- tugeesche dagbladen publiceerden een bericht uit de „Daily Mail", waarin wordt gezegd, dat president Roosevelt aan den president van Ierland, De Valera, voorstellen zou heb ben doen toekomen om de aan de Westkust van Ierland gelegen haven Foynes te mogen gebruiken voor oorlogsvbegtuigen. S.P.T. In een Vrijdag te New Castle gehouden rede maakte de parlementaire secretaresse van het Engelsche ministerie van openbare veibigheid, miss Wilkinson, bekend, dat sedert het uitbreken van den oorlog in Engeland 28.859 burgers door Duitsche luchtaanvallen om het leven zijn gekomen. Het aantal ge- w-onden bedraagt meer dan 40.000, waarvan het meerendeel zwaar gewond. NA DE VEROVERING VAN DE VESTING KEREN. Terwijl men in Londen er al reeds op heeft gewezen, dat de verovering van Keren niet het einde van de operaties in Oost-Afrika be- teekent, gaat men thans nog veel verder en betoogt, dat de val van Keren niet beteekent, dat Erythrea spoedig in Engelsche handen zal overgaan. Het Italiaansche gamizoen van Keren be- droeg 40.000 man, waarvan het grootste ge- deelte de terugtocht op Asmara heeft kunnen aanvaarden. Bovendien wordt verklaard, dat de Engelsche verliezen groofc4r zijn dan aan- vankebjk werd1 aangenomen. Volgens een bericht uit New York zijn de voor Engeland bestemde vbegtuigen naar het Nabije Oosten gestuurd. Na de inneming van Keren hoopten mili- taire kringen te Londen, dat een groot deel van het leger van generaal WaveU naar an dere fronten kon worden gestuurd, maar door de tegenstand, i die de Italianen nog in Ery threa bied-en, zal aan die plannen voorloopig geen uitvoering kunnen worden gegeven. (S.P.T.) WEER 8000 ARB EIDERS IN DE VER. STATEN IN STAKING. De leiders van het C.I.O. hebben bekend ge maakt, dat van de 15.000 arbeiders der Cam- briafabriek van de Bethlehem Steel Co., er 8000 in staking zijn gegaan. De productie is daardoor in deze fabriek geheel stilgelegd. Naar de S.P.T. uit Washington vemeemt, heeft de voorzitter van de commissie inzake stakingen van het Huis van Afgevaardigden tijdens discussies over de stakingen verklaard dat zijn groep geen seconde zou aarzelen alle tegenstanders van het bewapeningsprogram- ma der Vereenigde Staten tot den electri- sehen stoel te veroordeelen, indien dit, voor het behoud van de natie noodig mocht blrjken. (Senator Beard verklaarde in den Senaat, dat in officieele kringen de stakingen veel te licht worden opgevat. De S.P.T. meldt voorts, dat tusschen de di- recties der Amerikaansche scheepswerven aan de kust van den Stillen Oceaan en de American Federation of Labor, een accoord is gesloten, waarbij beide partijen respectievelijk van uitsluitingen en stakingen afzien, voor zoolang de noodtoestand aanhoudt. De arbeidsconflicten zullen door scheids- gerechrten worden bijgelegd. DR. GOHBBELS OVER DE BRITSCHE POUTIEK. DUITSCHE De autoriteiten van de Amerikaansche kustwacht hebben bevel gegeven tot plaat- sing van gewapende wachten aan boord van 27 Italiaansche schepen in Amerikaansche havens, naar men voorgeeft om te beletten, dat de bemanning de machines vernielt. OHXNEESCHE BASIS TOT OVERGAVE GEDWONGEN. Loekfoeng, een strategische Ohineesche basis aan de Oostkust van de provincie Kwantoeng, is tot overgave gedwongen door de Japansche strijdkrachten, die des morgens met succes geland zjjn in Tsjiensjih-baai, vol gens een mededeebng van de Japansche vloot in de Zuid-Chineesche wateren. BRITSCHE STRIJDKRACHTEN AAN DE ZUIDSLAVISCHE GRENS. Hot A.N.P. meldt uit Belgrado: Waarnemers aan de Zuidslavische grens hebben Vrijdag Britsche gemotoriseerde strijdkrachten aan de Zuidslavisch-Grieksche GRAANLEVERANTIES NOORWEGEN. AAN De staatsraad Johannessen heeft in een gesprek met een specialen correspondent van het Italiaansche blad „La Corrispondenza" over het besl-uit van Duitschland door het zenden van graan de levensmiddelenvoorzie- nin.g van Noorwegen te waarborgen, ver klaard, dat Duitschland met deze leveranties toont, wat de door de nieuwe Europeesche economische orde -geschapen Europeesche soli- dariteit is en wat voor een groot gevoel van verantwoordelijkheid Duitschland in het kader van groot-iEuropa bezit. .AMERIKAANSCHE STRIJDKRACHTEN NAAR OVERZEESCHE GEBIEDEN? Het D.N.B. bevestigt uit Washington, dat de Repuhlikeinsche senator Nye in den senaat een resolutie heeft ingediend om het zenden van Amerikaansche strijdkrachten voor oor- logsdoeleinden naar overzeesche gebieden af- hankelijk te maken van een volksstemming. De vroegere Amerikaansche president Hoo ver, heeft zi?h in een redevoering- tijdens het jaarlijksche banket van de Christelijke ver- eeniging van jonge mannen te New-York op scherpe wijze gekeerd tegen een deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. Hoover waarschuwde voor den geest van haat, onverdraagzaamheid en zelfverblinding, Minister dr. Goebbels houdt zich in een hoofdartikel in ,,Das Reich" bezig met het aloude beginsel der Britsche wereldpolitiek „Brittannia rules the waves". Indien men schudt aan Engeland's heerschapprj ter zee, aldus dr. Goebbels, dan houdt ook bij den kalmsten Engelschman de goedmoedigheid op. Daarom moet de Britsche regeering er ook steeds naar streven, dit gevoeligste punt in het nationale karakter van haar volk zooveel mogelijk te ontzien, en dat verklaart, dat Churchill, wanneer men verlangt, dat hij kla- ren wijn ten aanzien van de scheepsverliezen schenkt, tot een verward stamelen overgaat. De werkelijkheid kan Churchill niet mede- deelen, hij zou daarmede zijn politiek bestaan ondermijnen. Het is bekend, aldus vervolgt de minister, dat de Duitscbe cijfers in dezen oorlog altijd nog met de waarheid in overeenstemming waren. Duitschland heeft ook nooit aanlei ding gehad om iets weg te laten of toe te voegen. De documenteering der gepubliceer- de cijfers is afkomstig van eerlijke Duitsche officieren. Zo-o staan de zaken, aldus dr. Goebbels, en alleen op grond daarvan kan men begrijpen, waarom de Engelschen zich gedragen als zij thans doen. Wij achten het uitgesloten, dat Churchill of zijn regeering geluid zal geven voor Engeland werkelijk niet meer kan. Churchill is een geroutineerd en geoefend speler, die in de eerste plaats beschikt over de portie cynisme en ruwheid van gevoel, welke noodig is om een volk voor een kans- looze zaak in het vuur te brengen tot het leeg- bloedt. Hij zal ove-rigens beseffen, dat hij niet al leen dobbelt om het bestaan van Groot-Brit- tannie, maar ook dm zijn eigen bestaan. Deze oorlog is zijn oorlog. Verliest hij dien oorlog dan verliezen hij en de zijnen hun politieke loopbaan en misschien nog meer. Hij kan niet meer terug. Wij hebben nooit een andere meening over hem gehad, aldus dr. Goebbels. Wij hebben altijd van hem verwacht, dat hy Duitschland zou uitroeien, ons volk vemieti- gen en ons rijk zou verwoesten, als hij kon. Maar hij kan het niet. Hjj kan niet eens de hand opheffen om ons een zwaren slag toe te brengen. Overal waar hij dat wil probeeren zit hem onmiddellijk de Duitsche Weermacht op de huid. Intusschen krijgt Engeland den eenen verdoovenden slag na den anderen en op zekeren dag zal het, doodelrjk getroffen, ter aarde zinken. De ijzeren Duitsche ring houdt Engeland omklemd. Reeds haalt het moeilijk adem en de ring sluit zich meer en meer, Engeland kan zich daaraan niet ont- worstelen. mnmi !lllll!!l!llllllllllll[!l!llllllllllllll!lllllllllilllllll!lll!ll1lllllll!l POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. TEVREDENHECDSBETUIGING. De waarnemend secretaris-generaal van Justitie heeft zijn tevredenheid hetuigd aan den agent van de gemeentelijke politie alhier, B. Ehlhardt, ter zake dat hij op 10 Maart met gevaar voor eigen leven een span op hoi gestagen paarden heeft tot staan ge bracht. DE POTCS VOOR DE PERSOONS- BEWUZEN. De Zeeuwsche kap niet in het god rang. Het hoofd der inspectie van de hevolkings- registers heeft thans, meldt de Pr. Z. Crt., een regeling getroffen om tegemoet te komen aan de bezwaren van sommige vrouwen, die uitsluitend fokloristiscbe kleeding dragen. Aan de burgemeesters is de bevoegdbeid toegekend in de door hen noodzakelijk ge- achte gevallen afwijking toe te staan van het voorschrift, dat de photo's voor de persoons- hewijzen de houders zonder hoofdbedekking moeten weergeven. Voor deze afwijking zijn de volgende voor- waarden gesteld: a. de afwijking geld slechts voor haar, die uitsluitend folkloristisehe kleeding draagt en zich niet anders dan in deze kleeding in het openbaar vertoont; to. de vrouw, die, hoeiwel zij uitsluitend folkloristisehe kleeding draagt geen bezwaar heeft of geacht kan worden geen bezwaar te hebben tegen het doen maken van photo's, welke haar zonder hoofdbedekking weer- geven, moet deze photo's inleveren; c. de hoofdbedekking moet, zoo eenigs- zins mogelijk, tijdens het photografeeren zoo- danig worden gedragen of teruggeschoven, dat het linkeroor zichtbaar is; d. tijdens het photografeeren moet die hoofdbedekking (ondermuts, huismuts, groo te muts of kap) worden gedragen, welke van het gelaat het grootste deel vrijlaat; e. de photo moet, zoo eenigszins mogelijk en mits de duidelijkheid daaronder niet heeft te lijden, de afgebeelde persoon half ,,en face" en half „en profil" (zoogenaamd drie- kwart) naar rechts toonen, althans zooveel naar rechts, dat het gelaat, voor zoover met bedekt, geheel en duidelijk zichtbaar is; f. de hoofdbedekking mag geen schaduw over het gelaat werpen; g. bij verandering van kleederdracht moet het persoonsbewijs worden vervangen. Op grond van het bovenstsuande zal het met medewerking der photografen en van de burgemeesters, die volgens hun inzicht deze regeling, die tamelijk elastisch is, mogen uitvoeren, mogelijk zijn de ontkroning van onze Zeeuwsche boerinnen op de persoons- hewijzen te voorkomen. BESMETTEUJKE ZIEKTEN. Gedurende de week van 16 tot en met 22 Maart 1941 kwamen er in de provincie Zee- land geen gevallen van besmettelrjke ziekten voor. RECHTER IN DE ARR. RECHTBANK TE MIDDKLBUtG BENOEMD. Tot rechter in de arrondissements-recht- bank te Middelburg is benoemd mr. B. V. A. Rdling, thans rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Utrecht. De nieuw benoemde rechter werd in 1906 te Den Bosch geboren, studeerde in de rech- ten en promoveerde in 1933 te Utrecht op proefschrift: „De wetgeving tegen de z.g.n. beroeps- en gewoonte-misdadigers". Voor dit proefschrift waarmee mr. Rdling in zijn studententijd bij een prijsvraag, uitgeschre- ven voor de Groningsche Universiiteit een gouden medaille verwierf, heeft by ander- half jaar in het buitenland gereisd om daar het strafstelsel en het strafrecht te bestudee- ren. Na zijn promotie werd mr. Rdling in Sep tember 1933 benoemd tot privaat-docent te Utrecht waama in Augustus 1936 zijn be noeming tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtspraak te Utrecht volg- de. (Pr. Z. Crt.) RIJKSLANDBOUWWINTERSOHOOL GOES. Bevorderd werden van de le naar de tweede klasse: C. J. Almekinders te Retranchement; J. Dieleman te Hontenisse; A. Friderichs te Oud-Vossemeer; M. J. van Gastel te. Schud- debeurs; C. Geschiere te Borssele; P. op 't Hof te Nieuwdorp; C. Janse te Colijns- plaat (herexamen)W. W. Kakebeeke te Krabbendijke; F. P. Klaaijsen te Breskens; J. C. Klompe te Wissenkerke; J. P. van Kruijssen te HoedekenskerkeR. Krijger te Meliskerke; J. D. Lindenbergh te Wilhel- minadorp; S. Markusse te Kamperland; J. Nieuwenbuijse te 's-Heer Arendskerke; J. Quist te Borssele; J. de Regt te Biezelinge; L. Ruissen te Waarde; C. Scherpenisse te St. Maartensdijk; L. bij de Vaate te Zierik- zee; M. H. Vogelaar te Kortgene; M. de Vrieze te Schore; G. P. van der Weele te Colynsplaat; J. Werri te 's-Heerenhoek (herexamen); I. J. van Wingen te Baarland; P. Wiskerke te Kruiningen; J. W. Wisse te Kamperland; J. Zeevaart te Baarland. Niet bevorderd drie leerlingen. DE LANDARBEIDERSLOONEN IN ZEELAND. In een Donderdag te Goes gehouden bijeem- komst tusschen de looncommissies uit de lahdbouworganisaties (ZX.M. en de Chr. en R.K. Boeren- en TuindeTsbonden) en de ver- tegenwoordigers van de drie landarbeiders- bonden, werd, zooals door ons gemeld, aan- vankelijk na langdurige besprekingen over eenstemming bereikt over een uurlooncon- tract voor het landbouwbedrijf in de geheele provincie Zeeland. Naar de Pr. Z. Crt. nader verneemt, kon op ondergeschikte punten geen overeenstem ming worden bereikt, waama de besprekin gen werden afgebroken. Daarmede is ook het uurlooncontract weer van de baan, daar het geheele ontwerp voor een uniforme regeling van loonen en arbeids- voorwaarden voor de provincie Zeeland in handen zal worden gesteld van het college van Rijksbemiddelaars. De bestaande eontracten zullen nu waar- schijnlijk met een maand worden verlengd. Verwacht wordt thans, dat de regeling bfin- nen een maand haar beslag zal krijgen. By. informatie werd ons medegedeeld, dat bovenstaand bericht onjuist is. Eh bleef aau- vankeldjk nog een punt van verschil, doch in een hervatte bespreking is volledige overeen stemming bereikt. De accoordloonen en de arbeidstijden zullen nader in de versehillende districten weeden geregeld. VESTIGIN&SWET KLEINBEDRIJF Men vergevvisse zieh of men vergunnlng kan krijgen a-vorens een bedryf te stiehten of over te nemen. Momenteel zijn voor de volgende detailhan- delsbedrijven vestigingseischen vastgesteld slagersbedrijf, broodbedrijven, schoenbedirijven,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3