<3 <0 Z> Tnifrifia^cUfes Buitenland Hoofdpijn-Kiespijn de britsohe blokkade van de nederlandsche arbeidsdienst. Helpen veilig en vlug Ooos Wen 50ct van zelf de gevolgen hebben te dragen. De verantwoordelijkheid tegenover ons volk ver- eischt ook een loyale samenwerking met de Duitsche bezettingsautoriteiten. •De toestand van bezetting van een land is een intemationaal erkende status. Wij zijn dus verplicht, ook onzerzijds loyaal met de bezettingsautoriteiten samen te werken. Die- genen, die nog steeds gelooven aan een terugkeer der verzonken kapitalistische we- reld, zullen met rust worden gelaten, zoolang zij hun plicbt loyaal vervullen. Het Neder- landsche volk verkeert in een groote ziels- crisis. Ieder moet den weg in de toekomst zelf vinden. Wij kunnen voor diegenen, die in bun gemoed het meest geschokt zijn, goede kameraden zijn. Wij kunnen met geduld en begrip voor innerlijke moeilijkheden hen tege- moettreden, in de hoop, dat ook eenmaal door ben de grootheid van dezen tijd berkend moge worden en dat de levensvreugde weder- om hun deel moge zijn. Niemand kan echter verlangen, dat in de plichtsvervulling tegenover ona volk de tege- moetkomendheid zoover zou moeten reiken, dat deze plichtsvervulling geschonken of ver- nietigd zou kunnen worden. Het is mijn warme wensch, dat de staf der Nederland- sche Bank, dat alle arbeiders en arbeidsters in dit bedrijf ook in de toekomst door bun plichtsvervulling voor ons volk een prachtig voorbeeld zullen zijn en dat eens ook in deze eerwaardige werkplaats uit de huidige tegen- stelling van vele meeningen een vast aaneen- gesloten gemeenschap ten bate van het wel- zijn van ons volk moge opbloeien. Het zal mfln emstig streven zijn, in dezen geest zelf in de Bank te arbeiden. Want ten- slotte ia elke Nederlander, die zijn volk lief heeft, van het verlangen vervuld, om dit volk wcer gelukkig te zien. Met den wensch, dat dit spoedig weer het geval zal zijn, besloot spr. zijn rede. NIEUWE COMMISSARIS BIJ DE NEDER* LANDSCHE BANK BENOEMD. Gfficieel wordt medegedeeld: De commisaaris bij de Nederlandsche Bank, ministerialdirektor z.b.v. Staatsraad H. C. H. Wohltat, werd door de hoogste rijksautoritei- en voor een gewicbtige functie elders in bet buitenland bestemd. Dientengevolge heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rqks- minister Seyss Inquart, Staatsraad Wohltat van zijn functie als commissaris bij de Neder landsche Bank ontheven, terwijl hij hem voor de in deze functie bewezen diensten zijn dank betuigde. Tegelijkertjjd heeft de Rijkscommissaris den Rijksbankdirecteur dr. Albert Biihler tot commissaris bij de Nederlandsche Bank be- noemd. He commissaris bp de Nederlandsche Bank staat bij de uitoefening van zijn functie onmiddellpk onder den commia3aris-generaal voor financien en economie, minister dr. H. Fischbock. Het was reeds sedert eenigen tpd bekend, dat Staatsraad Wohltat ons land zou verla- ten. In verband met dit vertrek deden ver- schillende geruchten de ronde, o.m. bet in beurskringen loopende gerucht, hetwelk reeds is tegengesproken, betreffende de te verwach- tei partiteit tusschen gulden en rijksmark. Hiervan is geen sprake. He beer Wohltat verlaat ons land omdat hij door de Duitsche rijksregeering benoemd werd op een hooge belangrijke post in het Verre Ctosten. Te Berlijn werd een organisatie gesticbt, die zich tot taak heeft gesteld den handel met Oost- Azie te bevorderen. Weliswaar zijn de oude betrekkingen met Japan, Mandsjoekwo en China ook gedurende den oorlog, zooveel mo- gelijk gehandhaafd, maar men wil den goe- derenruil met het Verre Oosten uitbreiden, Voor deze economische onderhandelingen met Japan nu is Staatsraad Wohltat aange- wezen, die grooten naam op dit gebied heeft. Ook zijn vader was destijds in Tokio als be kend econoom werkzaam. Staatsraad Wohl tat, die zich thans naar Japan begeeft, heeft ook destijds in het voorjaar van 1939 de be- langrpke overeenkomst met Roemenie onder- teekend, en de onderhandelingen met Spanje, die door den oorlog ondeibroken werden, ge- voerd. EUROPA. Onder den titel „Humane hongerdood" her- innert „Het Volk" aan de volgende woorden van Noel Hall, den door het Britsche ministe- ilie voor de blokkade aan de Engelsche am- bassade te Washington toegevoegden gezant: De blokkade van Europa is een werk van menschenliefde, opdat het dooden op het slag- veld van jonge menschen verhindert." Genoemd blad knoopt daaraan de volgende beschouwing vast: De landen van West-Europa weten het nu; terwille van vele en verheven Britsche ide'alen hebben zij als Engelsche voorpost ge- streden thans zullen zij, als het in Don- den's venmogen Ligtop strikt menschlieven- de wijze verhongeren. Want de Britsche staatslieden worden draaierig als zij bloed tot een bevredigende regeling te komen. Duitschland wilde afzien van het requireeren der voedselzendingen, gelijk het dit thans opnieuw wil. Amerikaansche ambtenaren van de Hoover-commissie controleerden de verdeeling, gelijk zij dit ook nu zouden kun nen doen. Engeland liet de zendingen door, gelijk het ditmaal op menschlievenden grond- slag wedgert te doen. ,,Waarom? Uit machtelooze woede over het onloochenbare feit, dat de blokkade dit maal Duitschland niet deert en slechts En gland's bondgenooten van gisteren treft? In Februari 1915 kwam de eerste voedsel- voorziening uit Amerika voor Belgie aan: 275.000 zakken meel. Kleeren en dekking, graan en suiker, koffie, cacao en melk, vlesch en vet volgden. In Juni 1918 waren totaal 9600 scheepsladingen naar Belgie ver- zonden. Dat kdn, want Noel Hall's men schenliefde was nog niet tot volmaaktheid gekomen. Het kon 66k, toen Amerika al rechtstreeks in den strijd verwikkeld was. En de ouders van jonge viouwen, die thans op borden het uithongeren van Frankrijk vorderen, gaven toen millioenen aan het Hoover-comatd. „Sindsdien heeft de menschenliefde vorde- ringen gemaakt. De eerste stappen in de richting van Noel Hall's ideaal zette Engeland in November 1918, toen het ondanks den wapenstilstand, voortging met het uithonge ren van Duitsche vrouwen en kinderen; de oorlog was voorbij, de blokkade bleef gehand haafd. „De bp dien menschlievenden maatregel behoorende cijfers zijn nog altijd leerzaam voor de gemodemiseerde Britsche humanie- teit van 1941. Men vergelijke: alleen aan de gevolgen van de na het sluiten van den wa penstilstand van 1918 voortgezette Engelsche blokkade stierven volgens de trieste statis- tieken nog 800.000 vrouwen en kinderen. De huidige oorlog kostte Duitschland, met inbe- grip van het voorjaarsoffensief van 1940, het bloed van 39.000 soldaten. Professor Noel Hall zou voor het toetsen van zijn humaniteitsstelling die beide cijfers 66k wel eens tegen elkaar kunnen afwegen. Zelfs wanneer hij in de rekening verwerken moet, dat er ditmaal geen Duitsche vrouwen en kinderen zullen verhongeren. Helaas zoo besluit „Het Volk" voor zpn mensch- lievende inzichten zullen de cijfers, ook on danks dat feit, waarschpnlijk niet verhelde- rend werken. Achthonderdduizend bloedloos gestorven. Fransche vrouwen en kinderen wegen op Donden's humane weegschaal ein- deloos lichter den negen en dertig duizend voor de eigen zaak ingezette Britsche solda ten? Het zijn immers maar de vrouwen en kinderen der bondgenooten". DE OPVARENDEN VAN DE „NEDERLAND" IN VEILIGHELD. Hier te lande is bericht ontvangen, dat de opvarenden van het tot zinken gebrachte Nederlandsche motortankschip „Nederland" zich veilig en wel te San Francisco bevinden. De „Nederland" behoorde toe aan de N.V. Nederlandsche Pacific Tankvaart Maatschap- pij in Den Haag. „Er zpn sedert 1919 nog weinig zoo spre- kende staaltjes van onwaarachtighedd ver- toond. Als straks echter werkelijk de Fran sche vrouwen en kinderen bloedloos sterven, weten zij nu uit Noel Hall's mond althans, dat zij „humaan" gestorven zijn. ,,En Amerika? Het ontvangt dezen gezant- der-menschenliefde klaarblijkelijk zonder ge- wetensbezwaren, en het herziet maar al te gaarne de eigen humaniteitsbegrippen, zoover die nog niet „bij" mochten zijn. Op dit oogen- blik loopen door New-York's straten al de- monstreerende jonge vrouwen, die in diep- menschelijke bedoelingen professor Noel Hall naar de kroon steken. Deerzame foto's lich- ten er ons over in. De vrouwen dragen bor den voor zich uit, waarop zij ,,eischen", dat Frankrijk verder zal worden uitgehonderd. ,,De argumenten voor zooveel toegepaste menschenliefde grijpen, behalve naar Hall's gloednieuwe argumentatie, nog steeds terug naar argumenten, die inmiddels reeds kaal werden van het intensieve gebruik alles wat aan levensmiddelen naar het bezette gebied of zelfs naar het onbezette Frankrijk gaat, komt toch maar in Duitsche handen. De menschheid vergeet snel. En Amerika zelf weet in 1941 al niet m»er. dat het van 1914 tot 1918, zelf nog in de jaren, dat zijn eigen legers met de Duitsche streden w61 deed wat het nu onmogelpk acht: het zond de toen voor Duitschland heel wat schadelijker blok kade ten spijt uitgebreide levensmiddelenzen- dingen naar het bezette Belgie. Heel moeilpk is het niet, zich dat te her- inneren. Ook toen was het Herbert Hoover, die de organisatie op zich nam. Hij was voor- zitter van de .Commission for relief in Bel gium" en het bleek al in November 1914 (na enkele maanden oorlogvoering) mogelpk om Van de gelegenheid van zijn bezoek aan Nederland heeft de Reichsarbeitsfiihrer Kon- stantin Hierl gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan eenige kampen van den Neder- landschen Arbeidsdienst, teneinde een indruk te krijgen van het werk in de praktijk van deze jonge instelling. Een vrij talrijk gezel- schap maakte dezen interessanten tocht mede, o.a. de staf van den Reichsarbeitsfiihrer, com- missaris-generaal Schmidt, generaal-majoor Schwabedissen, Oberstarbeitsfiihrer Beth- mann met zijn staf, terwijl in de kampen nog de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Gelderland, Dr. Schneider, zich bij het gezelschap aansloot. Van den Nederlandschen Arbeidsdienst maakten o.a. den tocht mede de commandant Breunese en overste Bischoff van 'Heemskerck, chef van den staf van den Arbeidsdienst. Het eerste bezoek werd ge- bracht aan het werkkamp ,,Het Ronde Huis" te Nunspeet. Na bezichtiging van het kamp, dat een goeden indruk maakte, ging de tocht verder naar het opleidingskamp Nunspeet. Een hoogtepunt van dit bezoek werd gevormd door een zanguitvoering der adspiranten in de lesbarak. Na afloop comphmenteerde de Reichsarbeitsfiihrer den zangleider met het resultaat van zijn werk. Tenslotte werd in dit kamp de lunch gebruikt. Het volgende doel was het kamp voor den cursus van korpsleiders te Dunteren. Na af loop van de bezichtiging verzamelden de kampbewoners en de bezoekers zich voor het hoofdgebouw, waar de Reichsarbeitsfiihrer hen toesprak en o.m. zei, dat dit eerste begin zeer veel belooft. Raadslieden van den Duitschen Arbeidsdienst hebben den Nederlandschen Ar beidsdienst met raad en daad bijgestaan en spreker verklaarde zich bereid dezen bijstand ook in de toekomst te blijven verleenen. Spre ker zei in den Arbeidsdienst het ideale mid- del te zien, om de bloedverwantschap en de lotsgemeenschap der Genmaansche volken in Noord- en Midden-Europa op den bodem van een nieuwewereldbeschouwing, hedhter te grondvesten. De Arbeidsdienst is de uitdruk- king van een nieuwe werdeldbescbouwing. Zonder dat is de Arbeidsdienst een lidhaam zonder ziel. De Arbeidsdienst moet de sociaal- politieke school van het volk worden. Wan neer ik hier het woord politick gebruik, be- doel ik niet het nastreven van de eigen belan- gen, hetzij van partij, hetzij van welke groep ook, doch politick beteekent voor mij dienst aan' het volk. De Arbeidsdienst is dienst aan het volk en moet een eeredienst aan het volk gelukte het echter nergens beduidende schade aan te richten. De bommen vielen meest op het vrrje veld en van de bevolking werd nie mand gedood of gewond. DE TOEWIJZING VAN VASTE BRANDSTOFFEN. De identiteitskaarten moeten worden bewaaxtL •Het Rijkskolenbureau vestigt de aandacht op het volgende: De aan verbruikers van vaste brandstoffen van de groepen B, C en D destijds door de brandstoffen-commissies uitgereikte z.g. iden titeitskaarten, op vertoon waarvan bij de distribuitiediensten toewijzingen voor vaste brandstoffen verkrijgbaar werden gesteld, zul len onder geen omstandigheden mogen wor den vernietigd. Het ligt rul. in de bedoeling deze kaarten zelfs al zouden alle daarop voorkomende vakjes door den distributiedienst reeds zijn afgekruist nog te gebruiken voor de uit- reiking van toewijzingen van vaste brandstof fen na 31 Maart 1941. Deze identiteitskaar ten dienen derhalve zorgvuldig te worden be- waard. DE NIEUWE DEVIEZEN VERORDENIN G. Buitenlanders kunnen niet meer vrij beschikken over hun vordering«n in Nederland. Ter vervanging van de Deviezenverorde- ning 1940, welke is ingetrokken, is een nieu we Deviezenverordening afgekondigd, waarin principieel nieuw is, dat buitenlanders niet meer vrij kunnen bfeschiikken over hun vor- deringen in Nederland. Daarvoor zal een vergunning noodig zijn van het Deviezenin- stituut. Voorts zijn de strafbepalingen bij overtreding van de deviezenvoorschriften verzwaard. Het opzettelijk doen van een onjuiste opgave of verzwijgen van feiten wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren en/of een geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden. Bij niet- opzettelijk voldoen aan de verplichtingen kan een hechtenis van ten hoogste 1 jaar en/of een geldboete van ten hoogste f 50.000 wor den opgelegd. De nieuwe verordening, die zeer uitvoerig is en 87 artikelen telt, bevat overigens technische verbeteringen van de oude, door aanpassing aan het Duitsche deviezenrecht, dat voorziet in de tekortko- mingen van de thans ingetrokken deviezen verordening 1940, welke echter alleen nog geldig bljjft betreffende strafbare feiten, wel ke voor het inwerking treden van de nieuwe verordening zijn begaan. Ook de wet: inter- nationaal betaliugsverkeer 1934 wordt voor het bezette Nederlandsche gebied ingetrokken met dezelfde beperking. De commissaris-generaal van Financien en Economie, dr. Fischbock, heeft in de perscon- ferentie van Zaterdag t.a.v. de nieuwe Devie zenverordening een korte toelichtende ver- klaring afgelegd. Hij zeide daarbij o.m., dat de thans gepu- bliceerde verordening ten onrechte aanleiding heeft gegeven tot fantastische geruchten. Dr. Fischbock zou zich niet begeven in een dementeering daarvan. Verder merkte de commissaris-generaal op, dat het niet doelmatig is gebleken in de Deviezenverordening, gelijk die thans is ver- schenen, reeds een verdere regeling op te nemen van het betalingsverkeer tusschen Duitschland en Nederland. Deze zal echter per 1 April afzonderlrjk volgen. Na 31 Maart is voorts een nieuwe regeling te verwachten, inzake het sperrmarkenver- keer, welke, naast eenige technische wijzigin- gen, een belastingplicht bij de overdracht van sperrmarken tusschen Nederlandsche onder- danen onderling, zal inhouden. In het verkeer tusschen Nederland en Sperrmarkstaten behoeft niets te worden betaald. Ter persconferentie werd hieraan nog een waarschuwing verbonden tegen het klakke- loos aanvaarden van allerlei oncontroleerbare geruchten, welke blijkbaar uit beurskringen stammen. NIET BESCHERMDE VOGEES. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat niet zullen behooren tot de beschermde vogels in den zin der vogelwet 1936 a. In het gelaeele rijk gedurende het tijd- vak van 1 April 1941 tot en met 30 Juni 1941: de schollevaer, de mantelmeeuw, de zilver- meeuw, de ekster, de Vlaamsche gaai en de bonte kraai, terwijl de kokmeeuw gedurende dat tijdvak niet zal behooren tot de bescherm de vogels hi den zin der vogelwet 1936 in de provincien Groningen, Friesland, Noord-Hol- land, Zuid-Holland en Zeeland. ib. In het geheele rijk gedurende het tijd vak van 1 April 1941 tot en met 15 April 1941: de houtduif en de sperwer. c. In het geheele rijk gedurende het tijd vak van 1 Juni 1941 tot en met 30 Juni 1941 de spreeuw. COLA.ECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST IN HET GRAFISOHE BEDRIJF. De Nederlandsche staatscourant bevat een mededeeling van het college van rijksbemid- delaars, dat door den Nederlandschen bond van boekddrukkerijen, te Amsterdam, de R.K. vereeniging van Nederlandsche drukkers-pa- troons, te Utrecht, den bond van Christelijke drukkerspatroons in Nederland te Amsterdam, den Aigemeenen Nederlandschen typografen- bond te Amsterdam, den Nederlandschen Ka- tholieken Grafischen bond te Utrecht en den Nederlandschen Ghristelijken Grafischen Bond te Amsterdam, een verzoek is ingediend tot algemeen verbindendverklaring van be- palingen van een C.A.O., afgesloten door vorenbedoelde werkgeversorganisaties eener- zijds en vorenbedoelde werknemersorganisa- ties anderzijds. iBezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen schriftelijk worden inge- bracht bij het college van rijksbemiddelaars v66r of op 10 April 1941. GEVAAR VOOR DE JEUGD. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft een circulaire gezonden aan de burgemeesters der gemeen- ten, waarin hij het volgende mededeelt: Tegenwoord'ig zijn vele autobussen en vrachtauto's voorzien van een gasgenerator, tengevolge waarvan achter het voertuig een tweewielig aanhangwagentje (zg. ,,gasdolly") is bevestigd. Naar de Nederlandsche Bond van Autobus- dienstondememers mededeelt, komt het her- haaldelijk voor, dat kinderen, het gevaar dat zij daarbij loopen, niet beseffende, op deze aanhangwagens klimmen, waardoor onge- lukken niet kunnen uitblijven. Reeds zijn on- gevallen met doodelijken afloop te betreuren. De secretaris-generaal verzoekt den burge meesters door tusschenkomst van de ge- meentepolitie of anderszins tegen dit euvel handelend op te treden. HET PLATTELAND EN DE RADIO. De persdienst van het Nederlandsch Agra- risch front meldt: De secretaris van het departement van Volksvoorlichting en kunsten heeft aan den leider van het Nederl. Agrarisch front, den heer A. J. Roskam Hzn. opgedragen een com- missie te vormen voor het verzorgen van radio-uitzendingen op agrarisch gebied. Aan zulke uitzendingen zal aanzienlijk meer tijd worden besteed dan voor dezen het geval was. De heer Roskam benoemde reeds als leden der onder zijn leiding werkende commissie de heeren ir. W. F. Gerhardt, mr. H. Reydon en D. van de Bospoort. GEEN GELIJKMAKING VAN MARK EN GULDEN. De in beurskringen loopende geruchten, als zou een gelijkmaking van den mark en den gulden zijn te wachten, zijn van bevoegde zijde ongegrond genoemd. Van een voome- men in deze richting is geen sprake. zijn. Het verheugt mij, dat de Nederlandsche jeugd in zoo grooten getale gevolg heeft ge geven aan den oproep tot vrijwillige toetre- ding tot den Arbeidsdienst. Ik zie daar een bewijs in, dat een gezonde geest in deze jeugd leeft; dat zij, misschien meer instinctief dan bewust, heeft begrepen, dat met den Arbeids dienst een nieuwe wereldbeschouwing baan- breekt. Ik wensch den Nederlandschen Ar beidsdienst, welke een instelling van den Nederlandschen staat is en blijven zal, veel succes bij de vervulling van zijn groote, volks- opvoedende taak. De Duitsche Arbeidsdienst is altijd bereid, hem daarbij terzijde te staan. Het laatste bezoek was aan de ,,de Schelen- berg", het kamp voor den Nederlandschen Arbeidsdienst voor meisjas. PROF. DR. J. R- SLOTEMAKER DE BRUINE ZWAAR ZIEK. Naar het A.N.P. vemeemt, is de toestand van den oud-minister Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine in den laatsten tijd zeer aeh- teruit gegaan. Zaterdag werd de toestand van den patient als zeer ernstig beoordeeld. ENGELSCHE LUCIHTAANVALLEN In den nacht van Donderdag op Vrijdag vlogen op verschillende plaatsen Engelsche vliegtuigen het bezette gebied binnen. Een aantal spring- en brandbommen werd afge- worpen. Tengevolge van den sterken afweer VERHOOGING DER WINSTBELASTING. Te berekenen over het boekjaar 1941. In de Zaterdag gehouden persconferentie heeft de commissaris-generaal voor Finan cien en Economie, dr. Fischbock, meegedeeld, dat een verhooging van de winstbelasting op de naamlooze vennootschappen, welke thans met opcenten maximaal 25 pet. bedraagt, in voorbereiding is. Deze Verhooging zal op zijn laatst worden ingevoerd, berekend over het boekjaar 1941. Dr. Fischbftck wees er op, dat deze belas- ting thans nog lang niet het peil van die in Duitschland, t.w. ca. 45 pet. heeft bereikt. MAATREGELEN TEGEN HET BEPERKEN VAN WERK. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken (Ver- ordeningenblad no. 13) zijn wijzigingen ge- bracht in het eerste uitvoeringsbesluit inge- volge de verordening betreffende het beper- ken van werk. Artikel 1 van laatstgenoemd besluit komt nu te luiden als volgt: Het is den leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijvenalsmede dengenen die een vrij beroep uitoefenen, verboden 1) het werk in het bedrijf of in het vrije beroep tijdelijk of voorgoed stop te zetten; 2) den werktjjd, van werknemers tot min der dan 36 uren in de week in te korten; 3) werknemers te ontslaan, tenzij artikel 1639 van het burgerlijk wetboek toepasse- lijk is. DE BESTEMMING IVAN GEPACUTE GRONDEN. De Staatscourant van Vrijdag bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de de- partementen van justitie en van landbouw en visscherij inzake het wijzigen van de bestem- ming van gepachte gronden. Dit besluit geldt voor pachtovereenkomsten voor onbepaalden tijd en voor pachtovereen komsten voor bepaalden tijd, welke v66r 1 Januari 1936 zijn aangegaan en bepaalt o.a.: De pachter is na overleg met den ver- pachter bevoegd de bestbmming van het gepachte geheel of gedeeltelijk te wijzigen indien de algemeene of landbouwkundige be- langen dit wcnschelijk maken, Indien de ver- pachter zich hiertegen verzet, richt de pach ter zich tot het pachtbureau, met het ver zoek om machtiging tot geheele of gedeelte- lijke wijziging van de bestemming van het gepachte. Het pachtbureau geeft deze mach tiging niet, dan na het desbetreffende advies van den rijkslandbouwconsulent te hebben in- gewonnen. Het pachtbureau kan aan het verleenen der machtiging voorwaarden verbinden. Elk geding, waarbij ten nadeele van den pachter van het in dit artikel bepaalde is of wordt afgeweken, is nietig. Het pachtbureau kan voor de werkzaam- heden, welke uit de toepassing van dit beluit voortvloeien, van den aanvrager een vergoe- dinig verlangen. Het besluit is Vrijdag in werking getreden. DE SAMENSTELLING VAN HET BROOD. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings- raad schrijft ons: De samenstelling van het brood zal eene wijziging ondergaan in dezen zin, dat het 10 gerst zal bevatten. Het is niet van belang ontbloot eens na te gaan welke beteekenis dit heeft voor de voe- din-gswaarde van ons brood. De samenstelling van het nieuwe brood zal worden 65 tarwe, 25 rogge en 10 gerst. In Nederland kent men het gerstebrood niet meer. In de oudheid werd gerstebrood o.a. bij de Grieken, Phoeniciers en Batavieren algemeen gegeten. In Noordelijke streken maakte het gerstebrood ook thans nog deel uit van het volksvoedsel. Meestal bestaat ook daar het brood niet uitsluitend uit gerste meel, doch is dit gemengd met andere meel soorten, zooals in Noorwegen het geval is. Voor het fijnere Zweedsche gebak wordt ger- stemeel gebruikt, terwijl aan het brood vaak gerstemeel wordt toegevoegd, om de smake lijkheid te verhoogen. In het zoogenaamde ..Knackebrot" wordt vaak gerstemeel gebak- ken. Gerst in den vorm van gort wordt door vele Nederlanders met smaak genuttigd. Zooals gebruikelijk is dit brood van te voren getoetst op zijn voedingswaarde en verteerbaarheid. In het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek te Utrecht en het Nederlandsch Instituut voor Volksvoeding te Amsterdam zijn proeven genomen naar de samenstelling en verteerbaarheid. Uit deze proeven blijkt, dat de voedingswaarde gelijk is gebleven, en dat het door den mensch uit- stekend verdragen wordt. Ook maagpatien- ten verdragen het zeer goed, terwijl de sma- kelijkheid van het brood verhoogd is. Nog steeds is het fabeltje, dat bloembollen in het brood gebruikt wordt de wereld niet uit, evenmin de meening, dat men van het huidige brood schurft zou krijgen, hetgeen geheel onjuist is. dat de Duitsche regeering de gebeurtenissen natuurlijk met belangstelling volgt. Ook in politieke kringen te Berlijn behoudt men zich het bepalen van zijn standpunt voor. Slechts wordt er de aandacht op gevestigd, dat de verklaringen der nieuwe regeering te Belgrade in het geheel niet spreken over een standpunt ten aanzien van het drie-mogendheden-ver- drag. In deze kringen is voor het overige be langstelling gewekt door de opmerkingen van Churchill. Men kan, aldus verneemt men in Wilhelmstrasse, nog niet overzien op welke wijze deze opmerkingen als propagandist!- sche stellingen moeten worden opgevat. Naar aanleiding van verdere vragen werd van Duitsche zijde verklaard, dat Duitschland geen stappen te Belgrado heeft gedaan, vooral omdat het niet gebruikelijk is, dat een regee ring de verdragen, die door een voorgaande regeering werden gesloten, overhoop gooit. In toonaangevende Duitsche kringen werd het vermoeden, dat men positieve berichten heeft over excessen tegen Duitschers in Zuid-Slavie bevestigd. Daartegen zal van Duitschland uit geprotesteerd worden. Te Berlijn werd dan ook bevestigd, dat de nieuwe Zuidslavisdhe minister van buitenlandsche zaken een onder- houd met de Duitschen gezant heeft gehad. Op de vraag of men bij dit onderhoud tot vriendschappelijke overeenstemming was ge komen werd van Duitsche zijde geantwoord, dat de inhouid der bespreking niet bekend is, zoodat een dergelijke versie van Berlijn uit niet bevestigd kan worden. Verder werd ge- vraagd of de Zuidslavische handteekening onder het drie-mogendhedenverdrag nog ge- ratificeerd moet worden om het verdrag in werking te doen treden. In antwoord daarop verwees men naar het betrokken artikel van het verdrag, dat zegt, dat het verdrag in wer king treedt op den dag van onderteekening. Ratificatie is dus niet noodig om het verdrag in werking te laten treden. De Koning heeft den eed afgelegd. Koning Peter n heeft Vrijdagochtend in tegenwoordigheid van de leden der regeering den eed afgelegd voor den patriarch der Ser- visch-orthodoxe kerk en de hooge geesteljjk- heid. De verwachte regeeringsverklaring was nog steeds met bekend gemaakt, daar aan de formuleering nog werd gewerkt. De Hrvaski Dnevnik, het te Zagreb rer- schijnende eentrale orgaan van de Kroatische boerenpartij, die wordt geleid door dr. Mats- jek, tot dusverre plaatsvervangend minister- president, deelt volgens D.N.B. mede, dat dr. Matsjek nog niet heeft besloten, of hij tot de regeering zal toetreden of niet. Onrust en demonstraties te Belgrado. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: In de straten van. Belgrado is het Vrjjdag tot anti-Duitsche demonstraties gekomen, waaraan vooral studenten, leerlingen van middelbare scholen en andere opgeschoten jongelui deelnamen. De demonstranten voerden, behalve Zuid slavische, Engelsche vlaggen mede. Voor het Engelsche gezantschap, van waaruit vlug- schriften werden uitgedeeld, zijn demonstra ties gehouden. De betoogers vielen Duitschers aan, vemielden de etalages van het Duitsche verkeersbureau en de lokalen van den Zwa- i bisch-Duitschen cultuurbond. De belangrijkste punten der stad werden door militairen bezet en het Duitsche gezant- schapsgebouw afgezet. Duitsche vrouwen en kinderen zijn er in veiligheid gebracht. Voor Donderdagavond werd het schenken van sterken drank verboden. Vele uren lang waren de telefoonverbindingen in de hoofd- stad verbroken, het straatverkeer is nog ge- stremd. De Engelsche agenten blijven nog moeite doen om een anti-Duitsche stemming aan te wakkeren. De Zweedsche gezant mishandeld. -Het DJS1.B. meldt uit Belgrado: De 60jarige Zweedsche gezant te Belgrado, Malmar, heeft Donderdagochtend in de Zuid slavische hoofdstad een onprettig avontuur beleefd. Toen hij met zijn auto door de stad wilde rijden, werd hij door een stoet van be toogers tegengehouden. Toen hij in gebroken Servisch naar de reden vroeg, werd hem ge antwoord, dat men hem niet verstond. 'Hij begon daarna Fransch te spreken, doch ook hier in kon hij zich niet verstaanbaar maken. Tenslotte vroeg hjj de betoogers, of zij Duitsch verstonden. Toen hij de eerste Duit sche woorden gesproken had, werd hij uit den wagen gesleurd en op den grond geworpen. Hij ligt thans met lichte verwondingen te bed. DE TOESTAND IN ZUID-SLAVIE NOG NIET VOLKOMEN DUIDELIJK. Berlijn terughoudend. Naar de Berlijnsche correspondent van het A.N.P. van welingelichte zijde vemeemt, be- trachtte men Vrijdag in de Wilhelmstrasse het grootste voorbehoud ten aanzien van de tegenstrijdige berichten uit Zuid-Slavie en de problemen, die de toestand te Belgrado steU. Men heeft van Duitsche zijde slechts v klaard, dat het tengevolge van de slechte verbindingen moeilijk is den toestand in Zuid- Slavie te beoordeelen. Het overzicht wordt bovendien bemoeilijkt doordat de berichten elkander tegenspreken. In antwoord op desbe treffende vragen verwees men in de Wilhelm strasse naar voorbeelden zooals de berichten over excessen tegen buitenlandsche diploma- ten in Zuid-Slavie, bij wie de Zweedsche ge zant. Te bevcegder plaatse merkt men echter op Simowitsj dringt aan op orde en zelfbeheerscliing. Naar Avala meldt, is Donderdagavond de ministerraad bijeengekomen onder voorzitter- schap van minister-president generaal Simo- witsj. De banus van Kroatie, Iwan Tsjoebats- jitsj, woonde de zitting bij. Nadat deze zitting was afgeloopen, heeft generaal Simowitsj aan de pers de volgende verklaring verstrekt: „In deze moeilijke dagen heeft Zuid-Slavie zich verontrust gevoeld over de wijze waarop de openlbare zaak werd behartigd. Het wan- trouwen openbaarde zich in de laatste dagen met een zoodanige kracht, dat er gevaar ont- stond voor de openbare orde. Onder den druk van deze beroering in de openbare meening zijn de tegenwoordige veranderingen tot stand gekomen. Op het oogenblik, waarop zijn ma- jesteit Peter H de macht op zich heeft ge nomen en een regeering van nationale een- heid van het Servische, Kroatische en Slo- veensche volk heeft gevormd, bestaat er geen reden meer voor deze onrust. Namens de regeering, waarvan ik de lei ding heb, richt ik allereerst een oproep aan mijn medeburgers alsmede aan de autoritei- ten om de koninklijke regeering bij het vol- brengen van haar eerste taak in deze uren, n.L het handhaven van de orde en den vrede naar buiten, te steunen. Ik doe een beroep op de vaderlandsliefde der Zuidslavische bur gers om af te zien van het houden van betoo- gingen die onze betrekkingen met onze buur- staten, waarmede wjj eveneens in vrede en vriendschap willen blijven leven, in gevaar zouden kunnen brengen. Ik verzoek u, u niet te laten verleiden tot ondoondachte stappen en geen gehoor te geven aan de een of andere influistering, van welke zijde zij ook moge komen. Een absolute orde en een correcte houding zijn de eerste voorwaarden voor het met succes volbrengem van de opgaven, waax- voor wij ons gesteld men. BERLIJN EN ROME WACHTEN DE ONTWIKKELING TE BELGRADO AF. Van wel ingelichte zijde vemeemt de Ber lijnsche correspondent van het A.N.P. j2} officieele zoowel als in officieuze krin gen van de rijkshoofdstad volgt men met b(j- zondere belangstelling de ontwikkellng van den politaeken toestand te Belgrado en den toenemenden invloed van anti-Duitsche groe pen en krachten in Zuid-Slavie. In officieele kringen te Berlijn blijft men tegenover den onopgehelderden toestand te Belgrado de uiterste terughoudendheid in acht nemen. In de Wilhelmstrasse zeide men evenwel, dat de situatie in Zuid-Slavie op een chaos lflkt. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2