Z) Z> Z) Tnijrilwtdtfe4 Voor de Huisvrouw. Gemengde Berichten Kou - Griep - Pijn (Foto Polygoon) TERNEUZEN, 28 MAART 1941. DE VERDUISTERING. He!pen veilig en vlug. Doos 10en 50ct. ROUW /VAN OORLOGSSCHEPEN OP DE AMERIKAANSCHE GROOTE MEREN. Uit Washington meldt hot D.N.B.Het de- partement van buitenlandsche zaken publi- ceert eon notawisseling met de Canadeesche regieering. volg^ns W6l'k€ mGn is ovcrGGiigc- komen, dat op de zoogenaamde groote meren die de grens tusschen beide staten vormen, voortaan oorlogsschepen gebouwd mogen worden. Deze overeenkomst is reeds in Nov. 1940 gesloten, doch pas nu bekend gemaakt. Op de groote meren mogen oorlogsschepen gebouwd en gewapend worden. De schepen mogen eohter niet voor den dienst op de meren zelf beStemd zijn en moeten onmiddel- lijk na hun voltooiing naar elders gebracht worden. De wapening moet zoo zijn, dat de schepen niet gebruikt kunnen worden voor militaire verrichtingen op de groote meren. Tenslotte moet de andere partij van tevoren worden ingelicht over de bouwplannen. REDE VAN HALIFAX TE NEW YORK. Het D.N.B. meldt uit New York: Lord Halifax, de Britsche ambassadeur te Washington, heeft voor de Pilgrim's Society te Neiw York een uitvoerige propagandarede gehouden, waarin hij vooral nadruk legde op de noodzakelijkheid van een versterkte Ame rikaansche hulpverleening aan Engeland. Halifax betoogde, dat deze oorlog een strijd op leven en dood tusschen twee wereldbe- schouwingen beteekent. Engeland vecht thans voor zijn leven en zijn vrijheid en de beginse- len van vrijheid en democratie verkeeren thans emstlg in gevaar. Halifax onderstreep- te de noodzakelijkheid eener samenwerking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, waarbij hij beweerde, dat de Europeesche oorlog ook het Amerikaansche vasteland be- dreigt. In zijn strijd om de eigen vrijheid vecht Engeland, zoo meende de ambassadeur, ook voor de vrijheid van de andere landen. Overwint Duitschland, dan wordt Europa met knechtschap en slavemij bedreigd. AJs voorbeeld van een toekomstige volks- gemeenschap noemde Halifax het Britsche rijk. De komende maanden brengen Engeland wellicht zware verliezen. Het is dringend noodzakelijk met overeenkomstige snelheid en kracht de verdedigingsmaatregelen uit te breiden. De komende maanden zouden een wedstrijd te zien geven tusschen de toenemen- de Engelsche scheepsverliezen en de verster- king van de Engelsche verdediging en wape* ning. Tenslotte gaf lord Halifax als zijn meemng te kennen er niet aan te twijfelen, dat Enge land met de hulp van de Vereenigde Staten dezen wedstrijd zal winnen. HET AFTREDEN VAN GRAZIANI. United Press meldt uit Rome: In het aftreden van maarschalk Graziani ziet men hier algemeen een aanwijzing voor een ophanden zijnde wijziging in de methode van de Italiaansche oorlogsvoering in Afrika. Men gelooft, dat thans in plaats van den typisehen kolonialen oorlog modeme blitz- kriegmethoden en in plaats van koloniale troepen gemechaniseerde eenheden zullen komen. Graziani ging door voor een der bekendste deskundigen op koloniaal gebied en als spe cialist in het gebruik van inheemsche troe pen in moeilijke bergstreken en in het Ethio- pische woestijngebied. Generaal Roatta, die de plaats van Gra ziani inneemt als chef van den stafwas nauw verhonden met den inzet van gemotoriseerde eenheden aan het Grieksche front. Roatta is bekend als een intiem vriend van Mussolini. Hij speelde een voorname rol bij de Fransch-Italiaansche wapenstilstandsonder- handelingen en woonde verscheidene militaire conferenties tusschen Duitsche en Italiaan sche legerleiders bij. ENGELAND EN DE VREES VOOR EEN LNVAL. Uit Berlijn meldt het D.N.B.De door de Engelschen aangekondigde „leidraad voor het geval van een Duitsche invasie in Engeland" behandelt in den vorm van een vraag- en ant- woordenspel natuurlijk ook het beslissende vraagstuk of de bewoners van het Britsche eiland zich tegen de Duitsche indringers moe ten verdedigen. Deze vraag wordt kort en bondig met den eisch tot vrijscharen beant- woord. Men zegt hierin, dat ieder Britsche inwoner bij de bedreiging door kleine troepen het recht heeft, zich zelf, zijn gezin en zijn huis te beschermen. De leidraad geeft dus, naar in Berlijn verklaard wordt, in plaats van aan de Britsche bevolking verstandige raad- gevingen te verstrekken, aanwijzingen, waar- van de Engelschen in het onderhavige geval de grootste nadeelen moeten ondervinden. Het zal den Engelschen toch voldoende bekend zijn, dat tegen de door hen opgehitste Pool- sche vrijscharen door de oprukkende Duitsche weermacht zoo meedoogenloos moest worden opgetreden, als gepeupel, dat in burgerklee- ren vecht, niet anders kan verwachten. ZWARE AANVALLEN OP ENGELSCHE KOOPVAARDERS. de Duitsche weer- Het opperbevel van macht maakt bekend1: 'Het luchtwapen heeft gisteren bij goed aanvalsweer de Britsche koopvaardij op- nieuw zware slagen toegebracht. Volgens tot dusver ontvangen berichten is in totaal 31.500 ton vijandeldjke scheepsruimte vernietigd en 6000 ton zwaar beschadigd. Op den Ajtlantischen Oceaan, vele honder- den kilometers ten Westen van de Shetland- eilanden, heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig met grooten actieradius een bijzonder krach- lig beveiligd konvooi aangevallen en een vrachtboot met voile lading van omtrent 10.000 ton door voltreffers tot zinken ge bracht. In hetzelfde gebied zijn twee andere vracht- booten van 9000 ton en 6500 ton het slachl- offer geworden van de aanvallen van andere gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius. In de bocht van de Theems, vlak onder de Engelsche kust heeft een licht gevechtsvlieg tuig een tankboot van omstreeks 6000 ton vemietigd. Het schip stond na een vermetel uitgevoerden. duikaanval, waarbij ook de boordwapens in actie kwamen, in hchte laaie. Aan de Britsche Zuidoostkust is bovendien een koopvaarder van 6000 ton na bomtref- feTS met slagzij blijven liggen. engelsch vrachtschlp VERMIST. Volgens een bericht van Associated Press uit San Pedro heeft de reederij van de Bar ber Steamship Company medegedeeld, dat het Britsche vracihtschip Greystone Castle al 2 weken over tijd is. Het schip van 5832 ton bevond zich met een lading mangaanerts en twaalf passagiers op weg van Calcutta naar Engeland. BRITSCHE PATROUILLEBOOTEN BUITEN GEVEOHT. Met het verlies van de patrouille'boot Ru bens, dat thans door de Engelsche admirali- teit wordt bekend gemaakt, stijgen, naar het D. N. B. opmerkt, de totale verliezen der Engelsche vloot aan patrouillebooten in de maand Maart tot vijf eenheden, waarbij zich een mrjnenlegger bevindt. Bovendien zijn drie mijnenvegers door bommen buiten gevecht gesteld. DE BEDREIGING VAN DE ENGELSCHE VERJRINDINGEN. United Press meldt uit Washington: Ray Clapper, de bekende schrijver van hoofdartikelen van de Scripps-Howard-pers, heeft de meening geuit, dat de Vereenigde Staten de zwaarste dagen van strijd sinds Lin coln tegemoet gaan. Men zal spoedig begin- nen met het beveiligen van konvooien met voor Engeland bestemd oorlogsmateriaal. De dagen, die voor ons liggen, voordat de tijden zullen veranderen, zullen hard zijn. Engeland bloedt reeds sterk. Als het geval-Plymouth zich eenige malen herhaalt, dan zal Engeland het ademen zwaar vallen. Niemand hier te lande gelooft, dat Duitschland reeds zijn vol- ledige macht ontplooid heeft. Uit hetgeen ik gehoord heb, zoo vervolgt Clapper, meen ik met zekerheid te kunnen concludeeren, dat de beveiliging van kon vooien door Amerikaansche oorlogsschepen komen zal en wel veel eerder dan velen dan- ken. Uit de scheepsverliezen blijkt dat de Engelsche vloot niet voldoende in staat is, de haar gestelde taak te vervullen. DE TARWE-PRODUCTIE IN CANADA. Ten gevolge van den oorlog staat Canada, naar Associated Press uit Ottawa meldt, voor de grootste crisis in den afzet van tarwe, die het tot dusver heeft beleefd. Zij, die thans tarwe noodig hebben, wordt in dit bericht ge- zegd, zijn door de Britsche blokkade afge- sneden, en Elngeland zelf heeft te lijden aan een zoo groot gebrek aan scheepsruimte, dat het niet onbeperkt levensmiddelen van over- zee kan betrekken. Canada heeft ongeveer 852 millioen schepel tarwe voor den export opgestapeld.Bij den volgenden oogst zullen daarvan nog 576 millioen schepel overblijven en mee moeten naar het volgende jaar. De Canadeesche regeering heeft maatregelen ge- nomen om de tarweproductie radicaal te ver- minderen. De regeeringsaankoopen zijn be- perkt tot 230 millioen schepel per jaar. Bovendien zijn voor de beperking van den verbouw van tarwe premies uitgeloofd. DAM IN DE ST. LAWRENCE. Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken heeft Woensdag bekend gemaakt, dat met Canada een overeenkomst is gesloten inzake het bouwen van een dam in de St. Lawrence-rivier, teneinde hier elec- trischen stroom te winnen. Details zijn nog niet bekend gemaakt. Naar verluidt zal in den dam een sluis worden aan- gebracht, die het zeeschepen mogelijk maakt naar den Oceaan en omgekeerd de rivier op te varen. Voorts wordt gemeld dat de kosten van den aanleg van dam en aanverwante werkzaam- heden op niet minder dan 270 millioen dollar worden geraamd. In de plannen is tevens opgenomen een ont- werp voor den aanleg van een kanaal tus schen het gebied der Groote Meren en den Atlantischen Oceaan. Ter gelegenheid van het sluiten vein de overeenkomst heeft een nota-uitwisseling plaats gehad tusschen Roosevelt en Macken zie King, aldus meldt United Press. Roosevelt verklaart in zijn boodschap, dat hij de geprojecteerde werken van vitaal be- lang hcht. Hij is er van overtuigd, dat de in het jaar 1945 te verwachten voltooiing van deze werken van beslissend belang zal blij ken voor de verdediging van het westelijk halfrond. Dit voorjaar zal een begin worden gemaakt met de werkzaamheden. SCHAARSCHTE AAN TABAK IN ENGELAND. Het D.N.B. meldt uit New-York: Ten einde de duidelijk meikbare schaarsch- te aan sigarettentabak te bestrijden, heeft de Engelsche tabakscontroleur, Alexander Wax- will, volgens het vakblad Tobacco een optie genomen op 200 millioen pond tabak in de Vereenigde Staten. Men hoopt, zoo verklaart het tijdschrift, dat deze tabak in het kader van de hulp aan Engeland als landbouw- product zal worden beschouwd. Het tabaks- vraagstuk wordt zoo belangrijk geacht, dat in het Lagerhuis een onderzoek geeischt is naar de oorzaken van de tegenwoordige tabaksschaarschte. Vooral in het Noord- Oosten van Engeland is de tabak zeer schaarsch, hetgeen reeds tot ernstige onte- vredenheid onder de arbeiders in de munitie- fabrieken heeft geleid. Drie weken lang zijn er in het geheel geen sigaretten te krijgen geweest. De mannen beschuldigen de vrou- wen ervan, tabak en sigaretten te hamste- ren, terwijl de mannen aan het werk zijn. Door de door den oorlog veroorzaakte zenuw- achtige stemming wordt er veel meer ge- rookt, vooral door de vrouwen. ter wordt gevorderd, kan echter niet worden gezegd, dat hij als ambtenaar in dienst der gemeente treedt, evenmin als zulks het geval is bij het verrichten van de persoonlijke dien- stien, waartoe de inwoners der gemeente in- gevolge art. 226 der gemeentewet kunnen worden opgeroepen. Met het oog hierop kan de hierbedoelde functie, al moge er bjj het vervullen daarvan sprake zijn van ondergeschiktheid aan den burgemeester, niet onvereenigbaar met het lidmaatschap van den gemeenteraad worden geoordeeld. Overeenkomstig het advies van den Raad van State heeft de secretaris-generaal op bovenstaande gronden het besluit van Gede- puteerde Staten van Zeeland vemietigd, be- nevens dat van den raad en den heer D. als- nog als raadslid toegelaten. (Pr. Z. Crt.) LUXOR THEATER. „Boefje". Hoeveel jaren hebben we niet gehoord van het plan om Boefje te verfilmen? En was het niet ook een goed denkbeeld? Het was een figuurtje, dat 166fde in de volksverbeel- ding waar het boek van Brusse het in geetst had, met die drukke beweeglijke naald, die zijn pen jaren en jaren achtereen is geweest. En later, toen Boefje op de planken kwam, het publiek is niet moede geworden om emaar te gaan kijken. Het heeft zijn ver- teedering voor den kleinen man overgedragen op zijn vertolkster, gedurende al dien tijd, op Annie van Ees, die het niet meer van de jongensgestalte los kon denken. Telkens als er sprake van was Boefje te verfilmen, was de moeilijke vraag: wie moest hem spelen, als het niet Annie van Ee3 was en zou Annie van Ees het kunnen, op de film? Thans is de film gemaakt. En Annie van Ees spSelde de' titelrol. Het scherpe camera- oog registreerde, hoe zeer zij zich in hon- derden voorstellingen in de gestalte had in- geleefd, hoe zij er zich in zekeren zin ook in was gaan uitleven, hoe zij er iets van zich- zelf van had gemaakt en iets voor het too- neel, waarop zij hem steeds vertolkte. Maar nu speelde zij voor de film en 6£n ding kon de camera zich niet ontveinzen: een kind van amper tien jaren was dit niet. Dat had men op het tooneel nog wel geloofd, maar niet hier, waar de filmcamera het signalement schreef. Boefje moest een paar jaar ouder worden, maar wijzer, rijper werd hij niet. Het tienjarige kind was al achterlijk, de film- boef is zulk een kind in zijn doen en het beseffen van zijn doen, dat men wel steeds denken moest: het beeld was nog altijd te oud, te oud voor zijn jaren, maar vooral voor zijn daden. Guus Brox, als Pietje Puk, had het al dade- lijk gemakkelijker, omdat hij immers reeds heelemaal verloopen, geen kind meer is. En zooveel anderen hebben in de film meege- speeld, dat het ondoenlijk is, om ze te noe- men en hun spel afzonderlijk te beoordeelen. Geen enkele uitblinker, gelooven we te kun nen zeggen, maar ook niemand beneden den eisch: de tijd, dat de Nederlandsche film aan spelers tekort kwam, schijnt wel voorbij. Aan de fotografie komt zeker de grootste lof toe; zij vooral heeft de film tot een boeiend schouwspel gemaakt, ondanks het al genoemde bezwaar. Eh dat de Nederland sche filmindustrie dit vermag, dat zij een film zoo voortreffelijk kan fotografeeren, dat de montage zoo zonder hapering verloopt. dat men over het spel geen klagen heeft, dit alles zijn de heuglijke teekenen, dat men het leert. Men moet nu alleen nog maar leeren, dat het bij wijze van verzekeringspremie ver- standig moge zijn een successtuk van het tooneel te nemen, maar dat het gr66te film- succes toch slechts zal komen, wanneer het op ende op het succes van de film wezen kan. WIELRIJDSTER UIT MIDDELBURG DOOR VALLENDEN BOOM GETROFFEN. Woensdag had, meldt de Pr. Z. Crt., tijdens het rooien van boomen aan den Rijksweg bij de Wilhelminahoeve onder Dewedorp een ernstig ongeval plaats. Een onderwijzeres, mej. M. C. Bosch van 't Zand bij Middelburg, werd op weg naar haar school te 's Heer- Hendrikskinderen, door een boom, die men bezig was om te hakken en welke door den sterken wind ontijdig kwam te vallen, zoo- danig getroffen, dat zjj met een ernstige rugwonde per ziekenauto naar het gasthuis Oostwal te Goes moest worden overgebracht. Haar toestand was Donderdagmorgen nog vrij enrstig, doch levensgevaar is gelukkig niet aanwezig. Door haar toe te roepen hadden de werklieden nog getracht mej. B. voor het dreigende gevaar te waarschuwen, doch waarschijnlijk heeft de wielrijdster deze woorden niet verstaan of verkeerd begrepen, met het bovenstaande noodlottig gevolg. Nu de winter is afgeloopen, keeren de werkzaamheden op de bloem- bollenvelden weer terug. In de omgeving van Hillegom is het een en al bedrijvigheid. Op de onbeplante velden worden de voorjaars- anemoontjes geplant. Met een z.g.n. „loet", een met de hand be- wogen rol met driehoekige uitsteeksels. worden de plantgroeven gemaakt, waarachter direct de bollen geplant worden. HOOFD LUCHTBESCHERMINGSDIENST KAN RAADSLID ZIJN. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft een be- slissing genomen op het beroep van C. D. te Oudelande tegen een besluit van Gedeputeer- de Staten van Zeeland, waarbij is ongegrond verklaard het door hem ingestelde beroep tegen het besluit van den Raad dier gemeen te, strekkende tot zijn niet-toelating als lid van dien gemeenteraad. Dit besluit was genomen op grond, dat D. de functie bekleedt van hoofd van den lucht- beschermingsdienst aldaar en daarom moet worden beschouwd als ambtenaar, vanwege het gemeentebestuur aangesteld of daaraan ondergeschikt. Daarmede is naar het oordeel van den raad het lidmaatschap van een ge meenteraad uitgesloten op grond van art. 25 der gemeentewet. Gedeputeerde Staten deelden dit standpunt. Genoemde secretaris-generaal heeft nu overwogen, dat art. 12 der wet betreffende beseherming tegen luchtaanvallen bepaalt, dat leder verplicht is de door den burgemees ter schriftelijk van hem gevorderde medewer- king tot uitvoering van bedoelde wet te ver- leenen. Van dengene, wiens medewerking krachtens deze bepaling door den burgemees- TIEN PAARDEN IN GENOMEN. BESLAG Commiezen hebben, volgens de Pr. Z. Crt., Dinsdag aan de grens te St. Kruis een tien- tal paarden (jaarlingen), die kennelijk be stemd waren voor uitvoer naar Belgie in beslag genomen. Naar wordt gemeld was door een twee- tal paardenhandelaren een weide gehuurd te St. Kruis vlak aan de grens gelegen. Het is hun gelukt in deze weide de bewuste paarden te brengen zonder daarvoor een vervoersver- gunning te bezitten. Doch juist op tijd werd een en ander ontdekt door de Nederlandsche commiezen, die onmiddellijk ingrepen. Door de Belgische gendarmerie was intus- schen al een tweetal paarden in Belgie in beslag genomen, zoodat de partij uit twaalf stuks moet hebben bestaan. Voor de eigenaren beteekent dit een strop van naar schatting f 7000 a 8000. BOOMPLANTDAG. Op initiatief van den Provincialen Water- staat is te Biervliet Maandag voor de school- kinderen een boomplantdag georganiseerd. 's Middags kwamen de leerlingen van de 3 scholen bijeen op het plein van school A. In optocht ging het toen naar den nieuwen weg, waar de boompjes geplant moesten worden. Het was een vroolijke aanblik, de 265 kinde- ren, met vlaggetjes en spaden, die versierd waren. Op de plaats aangekomen werden de bur gemeester, het hoofd van school A, de heer Maas (de andere twee hoof den waren door ziekte verhinderd) en de leerkrachten der scholen verwelkomd door de heeren Salome, techniseh ambtenaar van den Prov. Water- staat, Ir. Stuart, districts-ingenieur van den Prov. Waterstaat en J. Nijssen, boom- kweeker en aannemer van het werk. Daarna zongen de schoolkinderen een paar toepas- selijke liederen, welke voor dezen dag inge- studeerd waren. j Burgemeester Kostense sprak een wel- komstwoord. Spr. dankte alien, die aan het totstandkomen van dezen dag hadden mee- gewerkt. In korte bewoordingen zette spr. het doel van dezen dag uiteen. Daarna sprak de heer Stuart een kort woord tot de schoolkinderen. Vervolgens begon men te planten. Elk boompje werd geplant door 4 leerlingen, die stipt de aanwijzingen van den opzichters volgden. Het was aan de gezichten wel te zien, dat de jongelui er plezier in hadden, Op deze wijze werden 50 eschdooms (ahornen) geplant, benevens verscheidene heesters tus schen de boompjes. Tijdens het werk wer den van de leerlingen verschillende kiekjes genomen. Na afloop ging het in optocht naar de Markt, waar de kinderen getracteerd werden. Hier werden nogmaals liederen ten gehoore gebracht. Na een toespraak van burgemeester Kostense en Ir. Stuart, waarin wederzijdsche dankbetuigingen werden geuit, °ineen alien voldaan huiswaarts. 5 (Pr. Z. Crt.) VOORBEREIDINGEN VOOR DISTRIBUTLE VAN MELK EN CACAO. Naar gemeldt wordt, zullen de distributie- diensten in de verschillende gemeenten in de periode, aanvangende begin volgende week tot uiterlijk 13 April overgaan tot de uitreiking van melkkaarten en cacaokaarten ter voor- bereiding van de distributie van deze artikelen. De melkkaart besta^t uit 40 bonnen, ge- nummerd 11 tot en met 50, terwijl de cacao- kaart 4 bonnen bevat, met als opschrift „een rantsoen lste periode" enz. Wat de aantallen der uit te reiken kaar- ten betreft, kan het volgende worden mede gedeeld. Zij, die op 1 April 1941 den leeftijd van 14 jaar of ouder bereikt hebben, ontvangen uit- sluitend den melkkaart. Zij, die op 1 April den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt, doch nog niet 14 jaar oud zijn, ontvangen twee melkkaarten en een cacaokaart. Voor kinderen beneden 4 jaar worden 4 melkkaarten en een cacaokaart uitgereikt. Omtrent den datum van inwerkingtreding van de distributie van deze artikelen of over de te verstrekken hoeveelheden kunnen in dit stadium nog geen mededeelingen worden ge- daan. TANKGAS-LAADSTATION VOOR VVESTELIJK ZEEUWSOH-VLAANDEREN In verband met het initiatief van eenige A.N.W.B.-leden om te komen tot oprichting van een tankgaslaadstation voor auto's te Oostburg, verzoekt men ons mede te deelen, dat men zich am nadere inlichtingen en met adhaesiebetuigingen ook kan wenden tot den heer Mr. K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg'. Tevens kan men zich voor hetzelfde doel richten tot de heeren M. Waghto, burgemees ter van Groede en Nieuwvliet en lid van het Algemeen Bestuur van den A.N.W.B. en I. J. Versluijs, consul van den A.N.W.B. te Oost burg. Zooals reeds eerder werd bericht hebben de autoriteiten in beginsel alle medeiwerking toegezegd. keer wordt onderhouden, heeft men 850 kilo gram meubelen en andere uitrustingstukken verwijderd. Alles, wat slechts eenigszins kon worden gemisrt, heeft men uit de booten ge- haald, om het doode gewicht te verminderen. Alleen reeds door het afkrabben van de laag aluminium, die het uitwendige van de booten versierde, heeft men een gewichtsbesparing van 47 kilogram bereikt. Door een en ander wetd een gewichtsbesparing van 2000 kilo gram per vliegtuig bereikt, waardoor meer dan 45.000 brieven meer kunnen worden me- degenomen. Het aantal passagiers blijft voor- loopig beperkt tot 30 of 35, en voorloopig zal de Avertocht per clipper wel niet zoo aan- genaam zijn als tot dusverre. (V.P.B.) DE LEV EN SDR AAD TUSSCHEN EUROPA EN AMER1K A. Sedert de ineenstorting van Frankrijk vor men de Clippers van de Pan American Air ways, de eenige min of meer geregeide ver- bindings tusschen New York en Lissabon. Oorspronkelijk waren deze clippers berekend op het vervoer van 75 personen met bagage. Toen de groote uittocht uit Europa begon, waren de vliegtuigen niet bij machte, om den grooten toevloed van passagiers te verwerken. 'Honderden, duizenden zelfs zagen er niet tegen op, den hoogen vrachtprijs te betalen, om den oceaan te brengen tusschen hen en den vijand. De Amerikaansche luchtvaart- maatschappij maakte schitterende zaken. In den laatsten tijd echter hebben zich groote moeilijkheden vcorgedaan bij het ver voer van passagiers. Op bevel van hooger- hand zijn de vliegbooten zich meer en meer gaan toeleggen op het vervoer van post. Het aantal passag'ers is van 75 passagiers per reis gedaald tot 30 a 35. De rest van de voor passagiers bestemde ruimte wordt thans in- genomen door postzakken, met een totaal gewicht van ongeveer 6000 kilogram. Doch ook de daarvoor afgestane ruimte is nog niet voldoende, om het postverkeer tus schen beide halfronden eenigszins op gang te houden. Aangezien er geen nieuwe cl'ppers in dienst kunnen worden gesteld, is de Ame rikaansche maatschappij overgegaan tot het nemen van buitengewone maatregelen. Uit ROODE KOOL IN EEN HALF UUR GAAR! Martine Wittop Koning schrijft ons: Is er wel den groentegerecht, dat de repu- tatie heeft van z6o lang te moeten koken als roode kool? ,,Hoe langer de roode kool stooft en sud- dert", zei de huisvrouw uit een vorige gene- ratie, „des te lekkerder wordt ze!" En die sudder- en stooftijd eindigde dan zelfs niet met een paar uur, maar duurde van 'g mor gans na 't ontbijt totdat de maaltijd 's mid dags werd opgediend. Ter verontschuldiging van deze voor de moderne huisvrouw ontoelaatbare methode dient ten eerste, dat in grootmoeders tijd' op het brandstofgebruik niet zoo streng werd toegezien als thans. nu gaskomfoor en elec- trische plaat de vervanging vormen van het toen steeds doorbrandende fomuis. Ten tweede was de huisvrouw er zich toen niet van bewust, dat een lang voortgezette ver- warming ten nadeele komt van de kostelijke vitaminewaarde uit onze groente, die een ver- hitting van langer dan een half uur niet ver- draagt. Thans gaan we dus anders te werk. We leggen er ons op toe om en voedings- waarde £n brandstof te besparen en dit stre- ven brengt ons tot een roode koolgereoht, dat in een uur gereed kan zijn en dat in sma- kelijkheid zeker niet achterblijft bij de ,,dood- gekookte" roode kool volgens grootmoeders receptenboek. Wie daaraan nog mocht twijfelen, probeere maar eens het volgende recept. Roode kool (4 personen): 1 middelmatig groote roode kool (ongeveer 1 kg), 40 g (2 afgestreken eetlepels) boter, 30 g (2 afgestreken eetlepels) suiker, een paar kruidnagelen, ongeveer 2 eetlepels azijn. Ontdoe de kool van de buitenste bladeren, snijd haar dan doormidden en schaaf de helf- ten in fijne snippers of haal ze over een grove rasp (een z.g. zeeprasp of groenterasp)Zet de kool op met de helft van de boter, niet meer dan „een bodempje" water, de kruid nagelen en een snuifje zout (voora' niet veelbreng ze vlug aan de kook en laat ze dan op een zacht vuur gaar worden (niet lan ger dan M> uur). Zorg er voor dat op dat oogenblik het water er juist op verkookt is; voeg er de rest van de boter bij met de suiker en den azijn en roer alles goed door elkaar: de kleur, die gedurende het koken blauw is geworden, verandert weer in helderrood na toevoeging van den azijn. (Azijn kan ook ver- vangen worden door citroensap of wel door een zuren appel, die even boven de pan met gare kool wordt geraspt en er dan wordt doorgemengd; ook in dat geval verandert de blauwe kleur dadelijk in rood.) j In het belang van de naleving van de be- j J palingen ten aanzien van de verduiste- j I ring: g Zonsopgang 29 Maart, 7 uur 23 min. g Zonsondergang 29 Maart, 20 uur 8 min. g Zonsondergang 30 Maart, 20 uur 10 min. g Zonsopgang 30 Maart, 7 uur 20 min. g Zonsopgang 31 Maart, 7 uur 18 min. s Zonsondergang 31 Maart 20 uur 11 min. 1 Gedurende de daartusschen gelegen uren 5 moet verduisterd worden. j 5 April: Eerste Kwartier. elk van de drie clippers, waarmede het ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 7