»i rfmffii NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN No, 10.196 VRIJDAG 28 MAART 1941 31® Jaargang inkwartiering. Binnenland Buitenland Verdrijf die Beklemminq I: :n 4 EERSTE BLAD BESTRIJDING VAN WANDGEDIERTE. AKKER'S VeSLSt&iJde spt er- is. ;er il- m as NEUZENSCHE COURANT B Ibwi WI x a O01L f7V»r»r. olLon r>ocrol ABONNHMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen f 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefstar: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEPOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,82% Voor elken regel meer 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichC's worden naar plaatsruimte berekend. HandelsadvertenUen bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de rntgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van TERNEUZEN, ves- tigt er de aandacht van betrokkenen op, dat degenen, die inkwartiering van Duitscbe militairen hebben, bun inkwartieringsbiljet- ten op 1 en 2 April a.s. op de boven-secre- tarie moeten inleveren. Dit geldt tevens voor inkwartieringsbiljet- ten, betrekking hebbende op stalling van 3 auto's en paarden. ilnkwartieringsbiljetten ingeleverd na bovengenoemde data zullen, krachtens mede- deeling van de Wehrmachtskommandantur te Bergen op Zoom, niet meer in bebandeling genomen mogen worden. Temeuzen, 28 Maart 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEG'EN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in zake de bestrrjding i van wandgedierte de volgende bepalingen zijn vastgesteld: Verbod voor verhuurder en huurder. Het is, te rekenen van 1 April 1941 af, verboden als verhuurder of uit anderen hoofde een woning of gedeelte daarvan al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd in gebruik te geven zonder dat een verklaring is ingeleverd, welke is afgelegd door een als zoodanig door Burgemeester en Wethouders erkenden deskundige en waaruit blijkt, dat noch in de woning, noch in het daarin even- tueel aanwezige huisraad wandgedierte is aangetroffen. Van hetzelfde tijdstip af is het verboden bij het als huurder of uit ande ren hoofde betrekken van een woning of van! een gedeelte daarvan, daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, waarvan niet door een deskundige als in het eerste lid bedoeld, is verklaard, dat daarin geen wand gedierte is aangetroffen. In levering verklaring. Degenen, voor wie vorembedoelde verbodis- bepalingen gelden, zijn verplicht de verkla- ringen vddrdat een woning of een gedeelte daarvan wordt betrokken, bij Burgemeester en Wethouders in te leveren. Vaststelling tarief. Voor het afgeven van vorenbedoelde ver- klaringen alsmede voor het zuiveren van woningen, vertrekken en inboedels, kunnen Burgemeester en Wethouders tarieven vast- stellen. Uitzondering. Vorenbedoelde voorschriften gelden niet voor de gemeenten, deelen van gemeenten of bepaalde groepen of klassen van woningen, ten aanzien waarvan de secretaris-generaai van het departement van Binnenlandsche Zaken op verzoek van Burgemeester en Wet houders ontheffing van de bepalingen heeft verleend. Strafbadreiging. Overtreding der voorschriften wordt ge- straft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie- honderd gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen jaar is verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, kan de rechter geldboete of hech tenis tot het dubbele van het voor elke over treding gesteld maximum uitspreken. Deskundige. Als deskundige bedoeld in artikel 1 van het besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken van 29/30 Januari 1941 B.Z. no. IV, is benoemd de beer W. M. Nieuwelink. wonende Markt 11, alhier. Terneuzen, 26 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLiEGEN, Burgemeester. B. I. ZONNEVUDLE, Secretaris. DE NIEUWE PRESIDENT VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Bade bij de amhtsaanvaardmg. Mr. M. M. Rost van Tonningen, die be noemd is tot president van de Nederlandsche Bank, heeft gisteren zijn nieuwe ambt aan- vaard met het uitspreken van een rede, waar- aan het volgende is ontleend: Ons volk staat in het midden van een der grootste omwentelingen, die de Europeesche geschiedenis heeft gekend. De gebeurtenissen hebben velen zoo verrast, de oorlog heeft millioenen van onze volksgenooten zoo diep in hun zieleleven aangegrepen, dat de inner- lijke verscheurdheid gedurende de 8% maand die sedert den lOen Mei voorbijgegaan zijn, nog verergerd is. Het leven gaat echter onverbiddellijk zijn gang. Dat het verleden nooit meer zal terugkeeren, is niet slechts een nationaal-socialistische opvatting; ook in onze vertegenwoordigende lichamen in de beide Kamers der Staten-Generaal, in de Provinciale Staten en Gemeenteraden werd reeds voor den lOen Mei maar al te vaak de meening gehoord, dat de kapitalistische democratic dood was gebloed. Dezelfde mee ning is door wetenschappelijke schrijvers in de democratieen verkondigd. De ineenstor- ting van het Engelsche pond in September 1931 trof het door een misdadige pers en plichtvergeten leiding m'sleide Britsche volk totaal onvoorbereid. Met een onvergelijkelijke taaiheid had het Grootkapitaal van de Londensche City sedert het einde van den oorlog in 1918 naar de stabilisatie van de Europeesche betaalmidde- len gBstrssfd. Beginnend met de ineenstorting van het pond in September 1931 poogt hetzelfde gezelschap de door hen zoo moeizaam gesta- biliseerde betaalimiddelen met geweld te doen ineenstorten. In September 1936 moest ook ons betaalmiddel het onderspit delven. De gulden werd gedevalueerd. Dezelfde leiders, die tot op dat oogenblik de stabiliteit van ons betaalmiddel als het financieele evangelie hadden verkondigd, verheugden zich nu plot- seling over de z.g. welgeslaagde devaluatie. Ik heb deze enkele voorbeelden hier willen aanhalen, om de toenemende verwarring te kenschetsen, die in de met millioenen werk- loozen bezwaarde kapitalistische democra tieen heerschte. Niet de grootere of kleinere hoeveelheid van goud, doch de abbeid alleen is naar de vaste overtuiging van de leiders van het nieuwe Europa de grondslag voor de wel- vaart van een volk. Niet het bedelen op intemationale markten voor het behoud van een afzet der nationale productie, maar de zelfverzorging der volkeren, tenminste voor zoover betreft de goederen, die voor het leven onontbeerlijk zijn, is het beginsel van het volkshuishoudelijke stelsel van dit nieuwe Europa. Niet de economische verbinding met verafgelegen gebieden, maar de solidaire samenwerking van nabuurvolken van het zelfde ras, de z.g. Grootruimte-economie is het programma van de wordende Europee sche herordening der volkshuishouding. Vier Grootruimten laten zich reeds thans onderkennen, n.l. Amerika, de snelgroeiende JapanschAziatische Grootruimte, Rusland en de onder Duitsche leiding voortgaande or- dening van het Europeesche vasteland. Na het afsluiten van de economische herordening van Europa komt Afrika aan de beurt, dat binnen de Europeesche ruimte-economie zal worden betrokken. Het Nederlandsche volk staat nu temidden van dit natuurverschjjn- sel. Het kan zich innerlijk van deelname aan het geweldig gebeuren onthouden, het kan echter ook in deze Europeesche herordening leidend deelnemen. Doet het dit laatste niet, dan wordt over de boofden van ons volk heen de Europeesche opbouw onder leiding van anderen voltrokken. Zulk een houding is on- zer echter onwaardig. De terugkeer tot het opbloeiende vasteland van Europa, waarop thans niet minder dan 85.000.000 Duitschers leven en werken, is geen nieuwe ontwikkeling maar beduidt slechts de wederopleving van een lotsverbon- denheid, die ons voor de scheiding van 1648 gedurende 1000 jaren met het Duitsche volk had samengeklonken. Wij zijn juist in de laatste weken getuige van de snelle uitbrei- ding, die de Europeesche herordening in de Donaugebieden en den Balkan ondergaat. De opbouw van een Europeesche Grootruimte- economie wil geenSzins zeggen, dat wij duur- zaam van de andere grootruimten van deze wereld zijn afgesneden; integendeel de ont wikkeling, die de waren- en dienstenuitwisse- na dezen oorlog tusschen de Grootruimten dezer wereld zal nemen, zal des te krachtiger zijn, haar vlucht zal des te hooger zijn, naar- mate reeds in vollen oorlogstijd de ordening van het Europeesche vasteland is voltooid. Aan deze taak behoort zich elke organisatie in het land en daarom ook de met den huidi- gen dag aan mjj toevertrouwde Nederland sche Bank te wijden. De stabiliteit van ons betaalniididel. Naast deze algemeene taak, waarover wel- licht in de toekomst nog het een en ander te zeggen zal zijn, is het de bestemming van de Nederlandsche Bank, om zich in dienst te stellen van het arbeidende volk en de knechtschap onder een steriele goudbegooche- ling af te wijzen. In tegenstelling tot de wisselende opvat- tingen der kapitalistische volkshuishoudelijke leiders ben ik vein meening, dat de dienstver- viiiling aan het volk, zoover het de Neder landsche Bank betreft, in de eerste plaats moet gericht zijn op de onverwrikbare hand- having van de stabiliteit van ons betaalmid del. Elke aanslag op den gulden bedreigt de koopkracht daarvan en derhalve de koop- kracht van de loonen en het bestaan der ar- beiders of arbeidsters in industrie, landbouw, handel en andere takken van bedrijf. De sta biliteit van het betaalmiddel kan slechts wor den behouden door den vollen inzet van den scheppenden en werkenden mensch. De koop kracht van het geld is inderdaad niet ge- grondvest op de hoeveelheid van het beschik- bare goud, maar op den omvang der goede- renproductie, die een volk te zijner zelf verzorging kan voortbrergen. snorde de wagen aan den Rechter Maasoever het Noord-Zuid-gedeelte van het groote werk binnen en eenige minuten later had hij den afstand van ongeveer een kilometer onder de rivier afgelegd, om in het voile daglicht zijn weg te vervolgen. Een en ander beteekent nog niet, dat de tunnel reeds geheel gereed is voor het ver- keer, maar in ieder geval toont het aan, dat de werkzaamheden vlot voortgang vinden. In Mei zal de eene koker geheel gereed zijn. Deze koker dient uitsluitend voor snelverkeer. Ook in den anderen snelverkeerskoker in om- ge'keerde richting schiet het werk flink op. De kokers voor het rijwiel- en voetgangers- verkeer, die aan de buitenzijde van de auto- kokers liggen en zoowel voor links als rechts, boven elkaar ingericht worden, zullen het laatst gereed zijn. Het laat zich aanzien, dat voordat het jaar ten einde is, iedere Rotter- dammer onder de Nieuwe Maas door den an deren oever kan bereiken. BEMANNING VAN DE TAPANOELI IN VEILIGIIEID. De directie van de N.V. Rotterdamsche Lloyd deelt mede, telegrafisch bericht te heb ben ontvangen, blijkens hetwelk de geheele bemanning van het s.s. Tapanoeli in veilig- heid is. GEEN WIJZIGING VAN DE WINKEL- SLUITINGSWET. Het heeft bij het departement van handel en nijverheid geruimen tijd een punt van overweging uitgemaakt, of het noodzakelijk zou zijn in verband met de door de verduis- tering gewijzigde omstandigheden, een ver- andering in de winkelsluitingswet aan te brengen. De wijze, waarop de middenstand zich ech ter in de afgeloopen wintermaanden bij deze gewijzigde omstandigheden heeft weten aan te passen, is van dien aard geweest, dat het ten departemente thans overbodig wordt ge- acht, alsnog een wijziging in de winkelslui tingswet aan te brengen. EEN NIEUWE REGEERING GE(VORMD IN ZUID-SLAVIE. Naar het agentschap Avala mededeelt, heeft legergeneraal Simowitsj na beraadslaging met politieke persoonlijkheden een nieuwe regee- ring gevormd. Deze omvat, zoo wordt gezegd, de leiders en vertegenwoordigers van alle po litieke partijen. Ook zijn alle deelen der Zuid- Slavische bevolking in deze regeering ver- tegenwoordigd. Aan de regeeringsvorm is een door de radio verspreid manifest van koning Peter vooraf- gegaan, waarin deze mededeelt de macht op zich te hebben genomen en generaal Simo witsj te hebben belast met de vorming der regeering. De samensteiling. Te Boekarest is Donderdagmiddag de vol gende lijst der nieuwe regeering bekend: Minister-president Doesjan Simowitsj, eer ste vice-president Matsjek, tweede vice-presi dent Slobodan Ivanowitsj, minister van bui- tenlandsche zaken Ninsjitsj, minister van binnenlandsche zaken Boedisawljewitsj, mi nister van Finantien Djoerantsjoetej, mi nister van oorlog, marine en lichamelijke op- voeding generaal Bogoljoetsj Iljitsj, minister van justitie Markowetsj, minister van opvoe- ding Uisja Trifoenowitsj, minister van ver- keer Bogoljoetsji Jeftitsj, minister van han del en industrie Ivan Andres, minister van mijnbouw Ginafer Koelenowitsj, minister van landbouw Brando Tsjoebrilowitsj, minister van openbare werken Koelovetsj, minister van sociale politiek en gezondheid Milan Grol, minister van posterijen, telefoon en telegraaf Ivan Torbar, minister van voedingswezen Sava Kossonowitsj, minister zonder porte- feuille Dakowitsj. De nieuwe minister hebben volgens hier ont vangen berichten reeds den eed aan den ko ning afgelegd en hun functies aanvaard. Een manifest van Koning Peter II. Het persagentscbap Avala meldt: Donderdagmorgen is een proclamatie van Z.M. koning Peter II gepubliceerd, gericht tot alle Serven, Kroaten en Slovenen. De procla matie heeft den volgenden tekst: MAUSOLEUM OP DEN GREBBEBERG? Het ligt, naar vemomen wordt, in de be- doeling om op den Grebbeberg een groot ge- meenschappelijk Nederlandsch-Dultsch mau soleum op te rich ten. Een ontwerp hiervoor is reeds vervaardigd door den Duitschen kun- stenaar prof. Vahrenkamp. Na bezichtiging door de verschillende instanties hier te lande zijn in de oorspronkelijke maquette enkele wijzigingen voorgesteld, welke thans worden aangehracht. Hoewel te dien aanzien nog geen beslissing is genomen, bestaat er een strooming, om de stoffelijke resten van alle gesneuvelden naar dit mausoleum over te brengen. EERSTE AUTO DOOR MAASTUNNEL. De eerste auto is, meldt de Telegraaf, door den tunnel onder de Maas te Rotterdam ge- reden. Onder groot gejuich der werklieden Serven, Kroaten en Slovenen. Op dit ern- stige oogenblik voor ons volk heb ik besloten de Koninklijke machtsbevoegdheden in han- den te nemen. De regeerende persoonlijkheden hebben mijn motieven als zeer welgefundeerd begrepen en zijn uit vrijen wil terstond afge- treden. Mijn trouwe leger en marine hebben zich terstond te mijner beschikking gesteld en voeren mijn bevelen reeds uit. Ik roep alle Serven, Kroaten en Slovenen op zich om den troon te scharen. Onder de ernstige omstandigheden van bet huidige oogenblik bestaat het zekerste middel om de orde in het binnenland en den vrede naar buiten te handhaven in dezen maatregel. Ik heb generaal Doesjan Simowitsj opdracht ge- geven een nieuwe regeering te vormen. Ik verzoek alien burgers en alien autoriteiten des lands hun plicht jegens den Koning en het vaderland te doen." De strekking van den staatsgreep. Naar wordt medegedeeld. is de regeerings- j wijziging een kwestie van zuiver binnenland- echen en niet van buitenlandschen aard. Het volk vroeg om de vorming van een kabinet der nationale eenheid en de wijziging in de leiding der staatszaken wordt thans door het geheele land goedgekeurd. Het kabinet van nationale eenheid. Het D.N.B. meldt uit Belgrade: Ook het Zuid-iSlavische persbureau Avala verklaart, dat de wijziging van de regeering een zuiver binnenlandsch-politieke kwestie en geen aangelegenheid van buitenlandsch-poli- tieken aard is. Het volk heeft vorming van een kabinet van nationale eenheid geeischt, dat in overeenstemming is met zijn politieke wenschen. Dit is de ware zin en beteekenis van de regeeringsverandering, die zich thans in Zuid-Slavie heeft voltrokken. Geen Berlijnsche commentarem. Goed ingelidhte kringen te Berlijn verkla- ren, naar het A.N.P. meldt, dat Donderdag in de middaguren te Berlijn bij de daarvoor in aanmerking komende instanties geen offi- cieele herichten waren met betrekking tot de gebeurtenissen te Belgrado. Men onthoudt zicih dus in officieele, zoowel als in officieuze Berlijnsche kringen van ieder commentaar. Een Italiaansch blad beschuldigt Engeland. De Romeinsche correspondent van U. P. meldt Het Giomale d'ltalia schuift Engeland de schuld aan de Zuid-Slavische crisis in de schoenen. Het blad schrijft: „Blijkbaar heeft Engeland aohtergehouden troeven uitgespeeld om de situatie weer omver te werpen, die door het toetreden van Zuid-Slavie tot het drie-mogendihedenverdrag is ontstaan. Enge land speelt met duistere machten, die het reeds meer dan eens bij de uitvoering van zijn aanslagen gebruikte. MATSOEOKA TE BERLIJN. De keizerlijk-Japansche minister van bui- tenlandscbe zaken, Matsoeoka, is Woensdag- avond om 18.00 uur met een specialen tredn voor zijn officieel bezoek te Berlijn aange- komen. Op het feestelijk versierde Anhalter Bahnhof werd hij door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, harte- lijk begroet. De hierop volgende rit door de met tal- rijke vlaggen versierde straten der rijkshoofd- stad vond plaats temidden van dichte rijen, gevormd door tienduizenden Berlijners, die den hoogen Japanschen gast een zeer harte- lijke ontvangst bereidden. Donderdagmiddag heeft Hitler een onder- houd met Matsoeoka gehad, dat 2% uur heeft geduurd. Omtrent dit onderhoud is het volgende communique uitgegeven: De Fiihrer heeft Donderdagmiddag in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den keizerlijk Japanschen minister van buiten- iandsche zaken, Matsoeoka, in de nieuwe lijkskanselarrj voor een langdurig onderhoud ontvangen, waarbij ook de keizerlrjke Japan- sche ambassadeur te Berlijn, Osjima, en de Duitsche ambassadeur in Tokio, Ott, aan- wezig waren. De bespreking over alle ac- tueele politieke vraagstukken verliep in den geest der hartelijke vriendschap, welke Duitschland en Japan vereenigt. Een eere- formatie der lijfwacht van Adolf Hitler he- wees den Japanschen minister van buiten landsche zaken hij aankomst en vertrek het militaire eerbetoon. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In politieke kringen alhier bevestigt men, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, in verband met het huidige officieele bezoek van den Japanschen minister van buiten landsche zaken, Matsoeoka, het eertijds reeds tot uitdrukking gebrachte principe, een uit- breiding van den oorlog te voorkomen. In de Wilhelmstrasse werd Woensdag een desbe- trefende vraag van een buitenlandschen journalist, die wenschte te weten of dit be ginsel ook geldt voor het Verre Oosten en of dit ook als basis beschouwd kan worden voor de tegenwoordige besprekingen te Berlijn, be- vestigend beantwoord. Men verklaarde, dat Duitschland tegen iedere uitbreiding van den oorlog is en dat juist 't driemogendhedenpact met z'n groote opbouwende doelstellingen door dit beginsel gekenmerkt wordt. In politieke kringen van de rijkshoofdstad werd hierover nog het volgende gezegd, dat n.l. iedereen, die in den oorlog gaat, ook als gemeenschap- pelijken vijand van de verbonden groote mo- gendheden beschouwd wordt. Overigens wees men op de boodschap van Matsoeoka aan het Duitsche volk. In de Wilhelmstrasse verklaarde men op desbetreffende vragen, dat iedere commen taar of iedere poging om deze boodschap te interpreteeren doelloos is, omdat de bood schap van Matsoeoka in iederen zin en met ieder woord volkomen ondubbelzinnig den voortreffelijiken geest van vriendschap tus schen de in het driemogendhedenpact verbon den landen ademt. Op de vraag of te Berlijn met den Japan schen minister van buitenlandsche zaken al leen diplomatieke of ook militaire gesprek- ken gevoerd zourien worden, werd in d° Wil helmstrasse geantwoord, dat men in den hui- digen toestand geen diplomatieke gesprekken kan voeren, zonder over den oorlog te spre- ken. De gesprekken behandelen het algeheele vraagstuk van den oorlog, die thans de wereld beheerscht. Dit is de strijd van Duitschland tegen Engeland. De groote vraagstukken zijn duidelijk door het feit gekenmerkt, dat het er thans om gaat aan twee continenten een nieuw aan- schijn te geven. SERPYILI Ieder, die met n verwaarloosde hoest is blijven doorloopen kent dat gevoel van beklemming op de borst, die U het ademhalen be- moeilijkt. Val die beklemming met succes aan door middel van Abdijsiroop. Ze maakt de slum op Uw borst los, zuivert Uw lucht- wegen zoodat het beklemmende. pijnlijke gevoel bij het adem halen geheel verdwijnt. Laat Akker's Abdijsiroop, de bijzon- dere kruiden-siroop, versterkt met .codeine" dat ook voor U doen •vormig be"volen p/2 its een gunstig fing hij wil het n kun- g ver- >r Ger- ilantjes slechts samen- in op- an 800 lg met of be- •n zicih wij zing t aan- zoover en de fan de se bin- •uiken. ir den en en smede Een onxlerhoud tusschen Ribbentrop en Matsoeoka. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitsche rijksminister van buitenland sche zaken heeft Donderdagochtend Mat- tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. soeoka ontvangen voor een bespreking, welke in een geest van hartelijke verstandhouding verliep. In dit onderhoud, dat verscheidene uren duurde, is een volledige overeenstemming van opvattingen bereikt in alle vraagstuk ken, welke voortvloeien uit de samenwerking, zooals voorzien in het drie-mogendhedenpact tusschen Duitschland, Italie en Japan. In aansluiting daarop gaf von Ribbentrop ter eere van den Japanschen gast een ont vangst in intiemen kring, waaraan de leden van de Japansche delegatie, vertegenwoordi gers van de Japansche ambassade en de voomaamste ambtenaren van de Wilhelm strasse deelnamen. DE UITBREIDING VAN DE DUITSCHE OPERATIEZONE. United Press meldt uit New York: De pers heeft tot dusverre geen commen taar geleverd op de uitbreiding van de Duit sche blokkade tot IJsland. Slechts de New- York Post schrijft, dat in totaal zes kleine Amerikaansche schepen tusschen de Ver- eenigde Staten en Usland varen. Krachtens de neutraliteit is het dezen echter verboden contrabanda te laden. Het blad is van mee ning, dat de Duitsche redenen voor de uit breiding der blokkade in geen enkel verband kunnen staan met het directe verkeer tus schen de Vereenigde ,Staten en IJsland. Wei is het echter mogelijk, dat sommige fabrikan- ten hun waren van Canada naar IJsland zenden. FT, AGHEHA DOOR DUITSCltlE EN ITALIAANSCHE EENHEDEN BEZET. Het Italiaansche weermachtshericht no. 293 luidt als volgt: Aan het Grieksche front optreden van de artillerie van weerskanten. Onze jachtforma- ties hebben een aanval gedaan op de vijande- lijke luchtbases van Paramythia, waarbij zij op den grond staande vliegtuigen met mitrail- leurvuur bestookten. Twee Gloster-vliegtui- gen werden in brand gestoken, andere toe- stellen werden ernstig heschadigd. Onze bom- bardementsformaties hebben te Preveza ge- meerde schepen en haveninstallaties aange- vallen. Ook een tweede vlootbasis op den Peloponesos werd getroffen. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche eenheden El Agheila (in de Syrte) bezet. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben vliegtuigen van het Duitsche vlieger- corps varende vijandelijke vlooteenheden aangevallen: twee transportschepen werden getroffen en zwaar heschadigd In Qost-Afrika wordt de felle slag om Keren voortgezet. Verscheidene aanvallen van den vijand liepen te pletter op den hard- nekkigen tegenstand en de tegenaanvallen van onze dappere troepen, die den tegenstan- der zware verliezen toebrachten. Jachtvlieg- tuigen boden heldhaftig weerstand1 asm het vijandelijke optreden in de lucht, twee Hurri canes en een Blenheim werden neergeschoten, een van onze vliegtuigen keerde niet op zijn basis terug. Onze bomvliegtuigen hebben talrijke pantserwagens en gemechaniseerde strijdmiddelen aangevallen en heschadigd in de zone van Harrar. Een van onze in actie zijnde duikbooten op i den Atlantischen Oceaan, die onder bevel 1 staat van den corvettenkapitein Giuseppe Roselli Lorenzini, heeft twee schepen met een totalen inhoud van 12.500 ton tot zinken ge- bracht. HET DUITSCHE WEERMAOHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche en Italiaansche gemotoriseerde troepen hebben in de ochtenduren van 24 Maart na een kortstondig gevecht El Agheila aan de kust van de groote Syrte bezet en den vijand naar het Oosten teruggedreven. Het luchtwapen voerde den strijd tegen de Britsche koopvaardijscheepvaart met toene- mend succes verder. Zooals reeds bekend ge- maakt, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den loop van Wfoensdag op den Atlanti- >53. an- un, Ulllllil !N. irs 115 w

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1