UW Zenuwenen gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Buitenland engelsche luchtaanvallen. Mijnhardt's Zenuwtabletten VERGUNNING VOOR VERVAARDIGING GEGOMMEERD PLAKBAND. HET NEDERLANDSCHE STOOMSCHIP TAPANOELI GETORPEDEERD. Het Hamburger Fremdenblatt meldt het torpedeeren van een Nederlandscb stoom- schip. Uit Sao Vicente op de Kaap Verdische Eilanden wordt bericht, dat het Nederland- sche stoomschip Tapanoeli op den Atlan- t-schen Oceaan is getorpedeerd. Een deel der bemanning is op het eiland Boavista aange- komen. Een Portugeesche kustvaarder Eoekt de omgeving af naar de overige schip- breukelingen. UITBUITING VAN DEN KOOPLUST VAN HET PUBLIEK. Leerrijk is het eens stil te staan bg de gevallen van prijsopdrijving, welke in den afgeloopen tijd werden achterhaald, zoo schrijft men aan het A.N.P. Zooals reeds elders werd opgemerkt, gaat het bij deze overtredingen bijna altijd om heel gewone dagelrjksche gebruiksgoederen, die blijkbaar zoo'n sterke aantrekkingskracht op het koopgrage publiek uitoefenen, dat het zich dan zonder bezwaar het vel over de ooren laat halen. IDe koopers en in het bijzonder de nuis- vrouwen zullen goed doen meer weerst and te bieden aan de pogingen van sominige leveranciers om onbehoorlijke prijzen te vra- gen. In vele gevallen is het voor een kooper inderdaad moeUijk te weten, welke prijzen wel en welke niet geoorloofd zijn. Uit de hhans verkregen ervartng is echter wel ge- bleken, dat er verkoopers zjjn, die niet aar- zelen* zulke verhoogingen toe te passen, dat het iedereen zonder meer duidelijk kan zijn, dat de gevraagde prijzen de toelaatbare ver overschrijden. Waar zou het heen gaan, wan- neer men f 12,50 voor een kg koffie zou moe- ten betalen, zooals inderdaad te Middelburg is voorgekomen? Welke huishoudkas is in- gesteld op een prijs van 0,75 voor een stuk ^eep, 1,38 voor een kg havermout, 1,44 voor een kg rijst en 0,60 voor een tarwe- brood en een wittebroodje, waarvan de prijs in de plaats van de overtreding respectieve- lijk 0,16 en 0,19 bedroeg? Ook is het niet noodig, dat in een slagers- wtnkel f 0,75 voor een pond runderpoulet wordt betaald, ofschoon de in den winkel aan- wez ge prijslijst aangeeft, dat slechts 0,60 mag worden berekend. Dergelijke overtredingen zijn alleen moge- lgk bij gebrek aan belangstelling van den kooper, maar in deze onverschilligheid schuilt het gevaar, dat men den niet bonafide leverancier de gelegenheid biedt zijn kwade practijken te botvieren. Het wachtwoord z'j daarom: ..Kooper weest op uw hoede". DE STANDAARDISATIE VAN C ON'SUMPTIEMELK. De correspondent op Goeree van de N. R. Crt. meldt: Bij beschikking van den wnd. secretaris- generaal van sociale zaken, is thans de plicht tot standaardisatie van de consumptiemelk voor geheel Goeree en Overtlakkee inge- voerd. De pogingen van de georganiseerde melkveehouderij, van dien plicht verscnoond te blijven, zijn dus mislukt. Bij een vorige beschikking, d.d. 30.1.'40 was dit eiland voorloopig van den standaardisatie- plicht verschoond, uitgezonderd een cirkel met 2i/2 km straal om den toren van M.d- delharnis. Dit hield verband met transport- moeilijkheden en met het feit, dat op heel Goeree en Overflakkee maar een melk- fabriek is. Het is een particuliere fabriek, doch de voortzetting van een cooperatie te Oude Tonge. Goeree en Overflakkee is, in hoofdzaak, akkerbouwland. Voor de melkveehouderij bestaat slechts zeer matige belangstelling. Dat komt ook tot uitdrukking in de kwaliteit van de melk. Men stelt zich met gemiddelde vetgehalten van 2,958,45 pet. tevreden. Het gemiddelde ligt hier op 3,25 pet.; onze melkveehouderg werkt liever op groot kwan- tnm dan op hoog vetgehalte. Naar wij vememen is thans Zeeland aan de beurt; ook daar kan de boer zich er nu op voorbereiden, dat zijn karn onder zegel gaat. Op alle aan de tram gelegen plaatsen zijn hier nu ontvangers-controleur aangesteld. Elken dag wordt de melk daar bemonsterd en eens per week het gemiddelde vetgehalte bepaald. Van Ouddorp tot Ooltgensplaat gaat de melk, per R.T.M. naar de Sommel- diiksche melkfabriek, waar zij op de voorge- schreven 2% pet. vetgehalte wordt gebracht. Daama gaat ze per tram terug naar de dor- pen, waar de uitventers ze slijten. Voorop stond ook hier het beginsel, dat de voorgeschreven standaardisatie niet mocht worden gedwarsboomd; verder ging de ln- spectie soepel te werk. Zoo mogen enkele dorps-boterboeren, die al jaren in de Q°ter" fabricage een sober bestaanje vonden, blijven doorwerken. Kleine boeren, die al te ver van de tramstations wonen, laat de mspec- tie eveneens met rust. De oppositie was hier, als elders, ook wat overdreven. De slijters mopperden, al voor ze de melk gezien hadden, over bUuwe zetfs ontroomde" melk en „ondermelk Toch verzekerde meer dan een deskundige ons, dat de oningewijde zelfs het verschil tusschen gestandaardiseerde en voile melk met kan fien of proeven. De ervaring heeft geleerd, dat de fabrieken ruim 10 pet. meer hotef uit de melk weten te halen dan de zelfkar- ners. Dat is in gewone tijden misschien een te klein verschil om straffe maatregelen i.e wettigen, thans eischt de voedselvoorziening 66k wat de binnenlandsche consumptiemoge lijkheden betreft dat alles'op haren en snaren wordt gezet. Vandaar, dat ook de pogingen van de melkveehouders op Goeree en Over flakkee, aan de standaardisatie te onUomen, gedoemd waren te mislukken. Maandagnacht vonden enkele Engelsche luchtaanvallen plaats. Brisant- en brand- bommen werden afgeworpen, die m e gevallen schade aan woonhuizen toebrachten. Een per soon werd zwaar gewond, twee per- sonen liepen lichte kwetsuren op. I mm worden gekalmeerd Glazen Buisje 75 ct. Bij1 Apoth. en Drogisten. en scheepvaart is de spertijd van zes maan- den ten aanzien van de vestig ng van het banketbakkers- en het banketverkoopersbe- drijf met zes maanden verlengd. Een zelfde verlenging geldt van den sper tijd voor het terrazzobedrijf, voor den klein- handel in tot verbruik bereide tabak en voor het mineraalwaterbedrijf. WIJZIGING CRISIS-TUINBOUW- BESCHIKKING. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij is een wijziging van de crisistuinbouwbeschik- king 1940 I gegeven, welke verband houdt met de wijziging van het crisis-tuinbouwbe- sluit 1940 I. iVoortaan zal als wijze van afzet van asper- ges, koolrapen en zaaiuien voor den teler gel- den het veilen over de veil ng, waarop de teler verklaard heeft of zal verklaren zijn produc- ten te willen veilen. De telers van asperges, zaaiuien, breek- peen en sjalotten znllen deze ter veiling moe- ten aanbieden en voor den verderen afzet zal een handelsvergunning vereischt zijn. De directeur van het rijksbureau voor papier heeft de dispensaties, verleend volgens arti- kel 6 van de papierbeschikking, gedeeltelijk ingetrokken en wel voor zoover betreft het verwerken of doen verwerken van papier tot gegommeerd papier, dat bestemd is om te worden verwerkt tot plakband. Voor deze handelingen zal voortaan een vergunning noodig zijn. SflHADEEOOSSTEHJNG IN GEVAE VAN VORDERING VAN GOEDEREN. Verschenen is een beschikking inzake uit- voering van artikel 9 van het algomeen vor- deringsbesluit 1940. Deze beschikking houdt regelen in inzake de vaststejlmg van schade- loosstelling in. geval, van .ordering van goe- deren. V a.-aums genoemde algemeen vorde- ringsbesluit, welk besluit is gekomen in de plaats van de algemeene vorderingswet en dat daarmee in groote trekken overeenstemt NIEUWE POSTZEGELS. Binnen enkele weken zal een nieuwe serie Nederlandsche postzegels in de waarden van 5, 71/2, 10, 12%, 15, 17%, 20, 22%, 25, 30, 40 en 50 cent het licht zien. De nieuwe post zegels zullen hetzelfde uiterlijk hebben als de bestaande zegels tot en met 4 cent. De ver- sohillende waarden zullen, evenals dit reeds bij de bestaande lagere waarden het geval is, behalve door de ingedrukte waardecijfers, door kleurverschillen worden kenbaar ge- maakt. De nieuwe postzegels zullen in de waarden van 5, 7%, 17%, 25, 36 en 50 cent met ingang van 1 April, in de overige waarden met in gang van 16 April a.s. verkrijgbaar worden gesteld. Tegelijk hiermede zal de verkoop van de overeenkomstige waarden met guilloche- opdruk worden gestaakt, terwijl na 15 April ook de zegels met guilloche-opdruk in de waarden boven 50 cent niet meer verkrijgbaar zullen zijn. Nieuwe zegels zullen in deze waar den niet worden aangemaakt. Voor de zegels,* welke in rolvorm worden gebruikt, en welke o.rn. ook in de automaten worden gebezigd, zal de vervanglng door de zegels van het nieuwe type in vele gevallen eenigen tijd later plaats vinden. Hetzelfde geldt voor de formu- j lieren met zegelopdruk van 5 cent en hooger, welke, in vele gevallen, nog eenigen tijd in het bestaande type in gebruik zullen blijven. De postzegels met guilloche-opdruk blijven voor frankeering geldig. Inruiling van deze zegels tegen nieuwe vindt niet plaats. HUISSLACHTING VAN SCHAPEN. BEDRIJFSECONOMJ E IN DEN TUINBOUW. In het Wtestland heeft zich een belangrijke groep tuinders vereenigd tot een studiegroep, teneinde alle economische gegevens van hun bedrijven nauwkeurig te onderzoeken en te rangschikken. Deze bedrijfseconomie zal tot uelangrijKe resultaten kunnen leiden in verband met de saneering der bedrijven en de prijsbepahng. De overheid en de tuinders zullen hierdoor een nauwkeuriger begrip kunnen verkrijgen van de economische zijde van den tuinbouw, waardoor een beter overzicht zal worden ver kregen van de productiekosten in deze voor de voedselvoorziening belangrijke bedrijfstak. SPERTIJD VERLENGD. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid De secretaris-generaal van landbouw en visscherij heeft, nu ook 't schapenvleesch in de distributie is betrokken, een regeling vast- gesteld voor de huisslachting van schapen. Deze regeling is analoog aan die van het huisslachtingsbesluit 1940 voor varkens. Zon der toestemming van den provincialen voed- selcommissaris is huisslachting verboden met dien verstande, dat het verleenen van mach- tigingen tot het in huisslachting slachten van schapen gekoppeld is aan de vereischte, dat in een van de tijdvakken van 1 Augustus 19371 Augustus 1938, van 1 Augustus 1938 —1 Augustus 1939 of van 1 Augustus 1939—1 Agustus 1940 een of meer schapen in huis slachting zijn geslacht, hetgeen ten genoege van den provincialen voedselcommissaris moet worden aangetoond. Bij het varkens- besluit wordt deze eisch slechts gesteld voor tweede en volgende machtigingen. NEDERLANDSCHE SOHEPEN VERLOREN GEGAAN. Eenige dagen geleden werd gem-old dac bet grootste vrachtschip ter wereld, een Noorsch schip in Engelschen dienst varende tot zinken is gebracht. De ..Deutsche Zeitung in den Niederlan- den" geeft over het verloren gaar, van dit schip, de walvischvaarder „Terje Viken" een relaas van den kapitein van het Nederland sche s.s. „Leerdam", nu in Engelschen dienst dat ook tot het convooi behoorde. De kapitein verklaarde bij aankomst in de Ver. Staten: „Wij voeren in een convooi uit, dat begeleid werd door vier torpedojagers. 's Morgens om half vijf stond ik op de brug en zag dat het voorste schip van het convooi, het Engelsche vrachtschip „The Lilian" plot- seling vaart verloor. Wij voeren verder om te zien° wat er gebeurd was, doch op vijftig meter afstand werd het schip plotseling door twee torpedo's getroffen en zonk onmiddel- lijk. Kort daama werd de ,,Terje Viken eveneens door een torpedo getroffen en ging snel onder. Verder werden nog twee andere schepen van het convooi vemietigd, het En gelsche tankschip „Athelbeach" (6500 brt.) en het Nederlandsche tankschip „Mijdrecht (7500 brt.). Den volgenden nacht werd het convooi nogmaals aangevallen, waarbij het Engelsche vrachtschip .Empire" tot zinken werd gebracht. ^T. De ..Deutsche Zeitung in den Niederlan- den" publiceerden verder een bericht uit Rome waarin gemeld wordt, dat de Popolo di Roma" een bericht uit Manilla bevatte, volgens welke Radio Batavia heeft medege- deeld, dat een Duitsch oorlogsschip het s.s. Rantau Padjang" tot zinken heeft gebracht en de uit 8 blanken en 48 inlanders bestaande bemanning gevangen genomen heeft. Het schip was 2500 brt. groot en voer oorspron- kelijk onder Nederlandsche vlag voor de Kon Paketvaartmaatschappij. Den laatsten tija was het schip in Engelschen dienst. ZI in-SLAVIE'S TOETREDING TOT HET PACT VAN DRIE. Gelijk met de onderteekening van het pro tocol over de toetreding van Zuid-Slavie tot het drie-mogendhedenpact, hebben de regee- ringen van de spilmogendheden de volgende gelijkluidende nota's aan de Zuid.-Slavische regeering gericht. Mijnheer de minister-president. Namens en in opdracht van de Duitsche regeering heb ik de eer, Uwe Excellentie het volgende mede te deelen: naar aanleiding van het feit, dat Zuid-Slavie heden tot het drie- mogendhedenpact is toegetreden, bevestigt de Duitsche regeering haar besluit, de souve- reiniteit en de territoriale onschendbaarheid van Zuid-Slavie altijd te eerbiedigen. Gelieve, mijnheer de minister-president, de verzeke- ring van mijn groote hoogachting te aanvaar- den. w.g. Joachim von Ribbentrop. Mijnheer de minister-president. Met betrekking tot de besprekingen, welke naar aanleiding van de heden plaats gehad hebbende toetreding van Zuid-Slavie tot het driemogendhedenpact hebben plaats gehad, heb ik de eer Uwe Eixcellentie namens de rijksregeering hiermede te bevestigen, dat de regeeringen der spilmogendheden en de ko- ninklijke Zuid-iSlavische regeering het erover eens zijn, dat de regeeringen der spilmogend heden tijdens den duur van den oorlog Zuid- Slavie niet den eisch zullen stellen, de door- tocht of het vervoer van troepen door het Zuid-Slavische staatsgebied toe te staan. Gelieve, mijnheer de minister-president, de verzekering van mijn groote hoogachting te aanvaarden. w.g. Joachim von Ribbentrop. Hitler te Weenen. Tiendu'zenden Wf.eners, die opeengepakt stonden in de straj'fh, welke leiden naar het kas-teel Belvedere, brachten den Fiihrer op zijn tocht naar het Belvedere en bij zijn terug- keer naar hotel Imperial geestdriftige ovaties. Ook de staatslieden van de bevriende mogend- heden werden door de bevolking hartelijk toe- gejuic-ht. Voor hotel Imperial stond ook thans weer, zooals altijd wanneer de Fiihrer te Wee nen vertoeft, een onoverzienbare menigte, die uren lang geduldiig wachtte om den Fiihrer te begroeten. De Fiihrer verscheen eenige malen met rijksstadhouder von Schirach op het balkon om de bevolking voor haar harte- lijke ovaties te bedanken. (D.N.B.) Het bellop der plechtigheid. Tegen twee uur gistermiddag waren de gasten der rijksregeering na elkander op het terras van het slot Belvedere aangekomen, waar een eereformatie der weermacht was opgesteld. Pp de met bloemen versierde groote trap van het kasteel begroette de rijks- minister van buitenlandsche zaken de staats lieden en gezanten der vreemde mogendheden en geleidde hen naar de gele zaal voor de voltrekking van de officieele plechtigheid. De rrjksminister hield hierop zijn toespraak. In aansluiting hierop werd het protocol over de toetreding van Zuid-Slavie bij het drie- mogendhedenpact voorgelezen. Na de onderteekening van het protocol legde de koninklijke Zuidslavische minister- president, Tzwekowitsj een verklaring van zijn regeering af. Bij de onderteekening zag men behalve de delegaties van' Italie, Hongarije, Japan, Roe- menie, Slowakije en Bulgarije, den chef der politieke afdeeling in het Italiaansche minis- terie van buitenlandsche zaken, ambassadeur Buti, gezant graaf Vitelli en den chef van het Italiaansche protocol, baron Geisser Ce- lesia, voorts den Italiaanschen consul-gene- raad Rochira, den Japanschen ambassaderaad Kasa en den directeur van de juridisehe af- deehng van het Zuidslavische ministerie van buitenlandsche zaken dr. Stojkovitsj. Van Duitsche zijde waren aanwezig rijksperschef dr. Dietrich, de Duitsche ambassadeur te Rome von Mackensen, de Duitsche gezant te Belgrado von Heeren, de bevoegde afdeelings- chefs van het departement van buitenlandsche zaken, de chef van het protocol gezant von Domberg, de leider van het ministerieele bureau gezant Schmidt, gezant von Rintelen en de leider der persafdeeling van het depar tement van buitenlandsche zaken gezant dr. Schmidt. Het protocol van toetreding. Het protocol dat de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, de Italiaansche minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano en de Japansche ambassa deur Osjima eenerzijds en de Zuidslavische minister-president Tswetkowitsj en de Zuid slavische minister van buitenlandsche zaken Cincar Markowitsj anderzijds, inzake de toe treding van Zuidslavie tot het op 27 Septem ber 1940 tusschen Duitschland, Italie en Ja pan gesloten drie-mogendhedenpact hebben onderteekend, heeft den volgenden tekst: ,,De regeeringen van Duitschland, Italie en Japan eenerzijds en de "egeering van Zuid- Slavie anderzijds stellen door hun ondertee- kenende gevolmachtigden het volgende vast: Artikel 1. Zuid-Slavie treedt toe tot het op 27 September 1940 te Berlijn onderteekende drie-mogendhedenpact tusschen Duitschland Italie en Japan. Artikel 2. Voor zoover de in artikel 4 van het drie-mogendhedenpact voorziene gemeen- schappelijke technische commiss.e kwesties behandelen, welke de belangen van Zuid-Sla vie raken, zullen ook vertegenwoordigers van Zuid-Slavie aan de beraadslagingen der com- missie deelnemen. Artikel 3. De tekst van het drie-mogend hedenpact is als supplement aan dit protocol toegevoegd. Het onderhavige protocol is ge steld in de Duitsche, Japansche en Zuid-Slavi- sche taal, waarbij elke tekst als authentiek geldt. Het treedt op den dag der onderteeke ning in werking." DE ACTIE DER DUITSCHE OPPERVLAKTESCHEPEN Het Duitsche stafbericht van Zaterdag werpt schrijft de N. R. Crt. een onver- wachts licht op de actie der Duitsche opper- vlakte-eenheden in den Noordelijken Atlanti- schen Oceaan. 22 Britsche of in Britschen dienst varende koopvaardijschepen, ter geza- menlijken inhoud van 116.000 ton, moeten daarbij tot zinken zijn gebracht en 800 over- levenden van de bemanningen zijn door de Duitschers aan boord genomen. Gezegd wordt, dat het hier om het resultaat totnog- toe van een tamelrjk langdurige ondememing gaat, zoodat ten eerste de actie blijkbaar nog aan den gang is en voorts de successen zich verdeelen over een periode van eenigen duur. De zware marine-eenheden want daarvan wordt in het communique uitdrukkelijk ge- gproken loopen dus blgkbaar niet uit om na een aantal aanvallen weer snel in veilige haven terug te keeren, maar weten zich op den Oceaan langen tijd achtereen te hand- haven, onvindbaar te maken en van het noodige te doen voorzien. Dit nu is een op- merkelrjke prestatie op een gebied van de zeeoorlogvoering, waar de Duitsche marine een zekere traditie bezit en waar zij al in den wereldoorlog de grootste verwondering en be- wondering wekte onder de deskundigen bij vriend zoowel als vijand. Eerst waren het kleine kruisers, aan den „natten driehoek" ontsnapt, later hulpkruisers, die, handig ge- camoufleeixi en meesterlijk gecommandeerd op alle drie wereldzeeen den handelsoorlog onder moe lyke omstandigheden voortzetten. Het grootste aandeel in dezen strijd viel ook toen reeds toe aan de duikbootvloot, vooral in. de tweede helft van den oorlog, maar toch werden nog 350.000 ton in totaal door de oppervlakte raiders" vemietigd, afgezien van de 74.000 ton, vemietigd door de mijnen, die zij gelegd hadden. Vooral de verrichtingen van den hulpkruiser „Wolf" in den Grooten Oceaan zijn door hetgeen ohLangs is bekend geworden van de tegenwoordige campagne der Duitsche hulpkruisers in hetzelfde ge bied in de herinnering teruggeroepen. Vergelijkt men de pas bekend gemaakte cijfers betreffende de actie van het linie- schepen-eskader onder admiraal Eiitjens, zijnde 116.000 ton over 66n enkele ondeme ming, zij het ook een ondememing van lan- geren duur, met deze cijfers van den wereld oorlog, dan blijkt op treffende wijze de ver- betering van positie, die juist de Duitsche oppervlakte-eenheden in vergelijking met den vorigen oorlog door het bezit van een uitge- strekt kustgebied hebben verkregen. Zeer duidelijk ook komt hetzelfde te voorschijn bij een beschouwing van het totale resultaat der Duitsche oppervlakteschepen sedert Septem ber 1939, dat in het Duitsche weermachts- communiqud van 14 Februari j.l. als 670.000 ton wordt opgegeven, dit is dus bijna het dubbele van de vijandelijke tonnage door de Duitsche kruisers en hulpkruisers tusschen 1914 en 1918 direct tot zinken gebracht. Door de afsluiting van de Nootdzee konden destijds practisch alleen duikbooten de havens in het moederland verlaten en binnenvallen; typisch is het voorbeeld van den reeds genoemden hulpkruiser ,,Wolf", die van 19161918 15 maanden onderweg bleef. Nu staan ook bui- ten de Noordzee en Oostzee zooveel uitste- kende havens ter beschikking, dat de verveel- voudigde resultaten er begrijpelijk door wor den. Desondanks blijft er toch ook veel raadsel- achtigs in een dergelijke campagne van kapi- tale schepen op een terrein, waar men toch een vijandelijke meerderheid mocht verwach- ten. De Atlantische Oceaan is vooral sedert de in werking treding van de Amerikaansche hulpwet een gevechtstooneel geworden, waar- mee de Engelsche oorlogsvoering, nog geheel afgezien van de civiele voedselvoorziening, staat en valt. Reeds heet het, dat de gezon- ken 22 koopvaarders belangrijke hoeveelheden Amerikaansch oorlogsmateriaal aan boord hadden. Naarmate deze verliezen misschien nog zullen stijgen, zullen ook de Vereenigde Staten een toenemend belang krijgen bij een optreden tegen de linieschepen, kruisers of welke eenheden ook, waaruit het Duitsche Atlantische eskader moge bestaan. Ook zon der dadelijk aan een directe bestrijding te denken, zou men zicfa kunnen voorstellen, dat de Amerikaansche autoriteiten, die immers reeds lang de laatste resten van neutraliteit hebben opgegeven, zoeken naar middelen om althans de Duitsche schepen te localiseeren. Daarmee zou dan aan de Britsche marine al een aanmerkelijke dienst bewezen zijn, want de grootste zorg en hoogste kunst van het commando dezer handelsraiders bestaat er uit z'ch onvindbaar tet maken, niet om slag te leveren tegen een vijandelijke vlootmacht, die omvangrijke versterkingen kan aanvoeren. Nu is in de Duitsche pers al eens de beschul- diging geuit, dat de Amerikanen aan de Brit sche marine deze kostbare informatiediensten reeds verleenen, ten bewijze van de mate, waarin Amerika reeds in den oorlog interve- nieert. De resultaten, opgegeven in het Duit sche communique van Zaterdag, kunnen nu echter aantoonen, dat er van een werkelijk georganiseerde observatie bijv. door Ameri kaansche vliegtuigen in den Atlantischen Oceaan nog geen sprake is. Wanneer een konvooi met Duitsche oorlogsschepen in aan- raking komt, zal dit door de radio aan de Britsche Admiraliteit zeker onmiddellijk be kend zijn, maar indien dit ergens in het Wes- ten van den Atlantischen Oceaan zich af- speelt zullen de Britsche vliegtuigen en/of oorlogsschepen, die niet toevallig in de buurt zijn over het algemeen te laat komen om den vijand te volgen. Alleen de Amerikaansche militaire organisatie, die in beide deelen van het Amerikaansche continent haar vertak- kingen heeft, is in staat ook met effect waar- nemingen te doen. Dit o.a. maakt het vooi de Duitsche oorlogvoering ook van zoo groot belang, dat de Amerikaansche interventie nog niet een formeelen en over de heele linie ge- organiseerden vorm heeft aangenomen. Ook met de locaiisatie van de Duitsche oorlogsschepen is het probleem voor de Brit sche marine niet opgelost. want uit het Duit sche communique van 22 Maart volgt tevens, dat alleen een sterke slagvloot in staat zal zijn met het Duitsche eskader den strijd aan te binden. fWianneer men bedenkt dat alleen al in de Middellandsche Zee zeven Britsche linieschepen door de Italiaansche marine wor den gebonden .tenminste volgens de recente Italiaansche opgaven en dat ook het Verre Oosten voortdurend de aandacht gaande houdt, dan krijgt deze nieuwe episode van den sia.^ in den Atlantischen Oceaan" een min der "raadselachtig karakter, dat men op het eerste gezicht zou denken. mara, welke negen dooden, 23 gewonden en schade aan woonhuizen ten gevolge had. Het Duitsche weermachtstoericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op de Noordzee heeft een torpedoboot een vliegtuig van het type Bristol-Blenheim neer- geschoten. Marine-artillerie nam scheepe- concentraties bij Dover onder krachtig vuur. Duitsche verkenningsvliegtuigen vielen in Zuid-Engeland drie vliegvelden doeitreffenri met bommen. aan. In hangars, barakken en schuilplaatsen ontstonden zware branden en groote vemielingen. In scheerv'lucht werden op dep beganen grond staande jacht- en bom- bardementsvliegtuigen met boordwargven be- schoten. In de Middellandsche Zee bestrede, -n idt- sche gevechtsvliegtuigen ten Zuid 'a Kreta een krachtig beschermd konvooi. bij werden twee groote vrachtschepe a i«r. elk ongeveer 8000 brt. zwaar bescDaeftgd. Onder zeer krachtigen afweer onderriame:! Duitsche gevechtsvliegtuigen aanvallen op de havenwerken van La Valetta (Malta). Tal- rijke bomtreffers op voor anker liggende schepen en haveninrichtingen werden waar- genomen. In het zeegebied ten Zuidwesten van Kreta werd een zware bomtreffer op een Britsch linieschip geplaatst en werd een vij- andelijk patrouillevaartuig in een luchtaan- val vemietigd. In het weermachtsbericht van 24 Maart is gemeld, dat een tankschip van ongeveer 6000 brt. zich in zinkenden toestand bevindt. Men heeft thans vastgesteld, dat dit het tankschip Sulheim van 10.000 ton is. Boven Zuid-Engeland hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen zes versperringsballons ver- nield. De vijand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland. SOVJETRU8SISGHTTTRRSCHE NON-AGRESSIE- EN VRIENDSCHAPS- VERKEARING. Schweiz Press Telegraph meldt uit An kara: Gisteren is een Russisch-Turksche non- aggressie- en vriendschapsverklaring onder teekend, die vandaag gelrjktijdig te Ankara en te Moskou in een communiqud is gepubli- ceerd. Het communiqud luidt als volgt: De Turksche en de Sovjet-Russische regee ring hebben in gemeenschappelijk overleg de volgende verklaring goedgekeurd: In verband met de berichten in de buiten landsche pers, dat, indien Turkije gedwongen zou worden aan den oorlog deel te nemen, de SovjetATnie van de moeilijkheden van Turkije gelbruik zou maken om dit land aan te vallen. zoomede in verband met een desbetreffende vraag aan de Sovjet-regeering, wordt ver- klRd.nl il. Dergelijke berichten zijn in geen enfeel opzicht in overeenstemming met de houding van Sovjet-Rusland ten aanzien van Turkije. 2. Voor het geval, dat Turkije inderdaad zou worden aangevallen en het gedwongen werd aan den oorlog deel te nemen, kan Tur kije in overeenstemming met het bestaande Turksch-Russische niet-aanvalspact, dat in 1925 tusschen deze twee landen is tot stand gekomen, op het volie begrip en de voile neu traliteit van de Sovjet-Unie rekenen. De Turksche regeering heeft aan de Sov jet-Russische regeering voor deze verklaring haar diepsten dank betuigd en laten weten, dat, indien de Sovjet-Unie op haar beurt in een dergelijke situatie zou geraken, zij op het voile begrip en op de neutraliteit van Turkije kan rekenen. Na ontvangst van het bericht van S.P.T. uit Ankara over de in Moskou en Ankara ge- publiceerde verklaringen, bereikte ons via het D.N.B. een bericht van het Turksche Tele- graafagentschap. Blijkens dit hericht dient punt 2, nauwkeuriger, aldus te worden ge- lezen: Ingeval Turkije werkelijk het voorwerp zou zijn van een aggressie en zich genoopt zou zien, ten oorlog te trekken om zijn grond- bezit te verdedigen kan Turkije overeenkom- stig het tusschen Turkije en de Sovjet-Unie bestaande niet-aanvalsverdrag rekenen op volledig begrip en op de neutraliteit der Sovjet-Unie. DE VERWOESTINGEN IN PLYMOUTH. De United Press meldt uit Plymouth, dat de aldaar door de beide jongste aanvallen van het Duitsche luchtwapen aangerichte verwoestingen Coventry ver in de schaduvr stellen. De geheele havenstad bestaat nog slechts uit „dalen tusschen puinhoopen, on- derbroken doo~ reusachtige bomtrechters". DUITSCHE EN ITALIAANSCHE VLIEG TUIGEN ACTIEF. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt be kend: Van het Grieksche front geen nieuws. Formaties van het Duitsche luchtwapen, door Italiaansche en Duitsche jagers verge- zeld, hebben opnieuw de haveninrichtingen van La Valetta op Malta en aldaar liggende schepen herhaaldelijk aangevallen. Behalve scheepswerven en opslagplaatsen van grondstof werden verscheidene schepen en een kruiser getroffen. In Noord-Afrika hebben Britsche vliegtm- gen in de nabrjheid van de Syrte onze troepen met bommen en machinegeweervuur be- stookt. Eenige manschappen werden gewond. In het Oostelijke bekken van de Middelland sche Zee hebben onze vliegtuigen met torpe do's een groot troepentransportschip getrof fen en andere schepen met bommen bestookt, Duitsche vliegtuigen hebben een tankschip van ongeveer 16.000 ton, alsmede een pa- trouilleschip tot zinken gebracht. In Oost-Afrika woedt de slag om Keren voort. In den sector van Dzjilzjiga oefent de vijand sterken druk uit, waaraan onze troe pen weerstand bieden. Het door ons ontruimde Neghelli werd door den vijand bezet. In den sector van Javello (Galla sidamo) werd een vijandelijke aanval met groote ver liezen voor den vijand afgeslagen. Britsche vliegtuigen ondernamen een vlucht naar As- REEDS 3400 VLIEGTUIGEN AAN ENGELAND GELEVERD. Naar Schweiz. Press Telegraph uit London meldt, heeft de Britsche vliegtuig-inkoopcom- missie Maandag medegedeeld, dat van de in het vorig jaar bestelde 11.000 vliegtuigen er reeds 3400 zijn afgeleverd. DE VERNIELLNGEN IN DE BRITSCHE HAVENS. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Duitsche ochtendibladen houden zich bezig met de bekentenis van den Engelschen minister voor de scheepvaart, Cross, die tegenover een Amerikaansche journalist ver klaarde, dat Engeland thans een groot aan tal kleine en zeer snelle schepen noodig heeft, die hun lading in kleine havens kunnen les sen, aangezien de groote havens bijna alle gedeeltelijk onbruikbaar" zijn geworden. Engeland ziet zich dus gedwongen, zoo con- stateert de Vblkischer Beobachter, zijn toe- vlucht te nemen tot havens, die in het geheel niet beschikken over de noodige haveninstal- laties, loodsen, opslagplaatsen, kranen, losap- paraten, docks, enz. Waarom echter deze kleine havens meer be- scherming tegen luchtaanvallen zou den bie den is onbegrrjpelijk. Ten slotte heeft het Duitsche luchtwapen ook daar toegeslagen, zooals bijv. in Peterhead en Colchester. Het blad karakteriseert de uitlating van Cross als een Britschen „kater" na de buitenge- wone successen van de Duitsche marine en luehtmacht. Het blad gaat ook nader in op het Ameri kaansche voorstel volgens hetwelk de Ver eenigde Staten Engeland in het bijzonder hulp zouden kunnen verleenen door de havens aan de Amerikaansche Oostkust zooals Bal timore, Orleans, enz. te verklaren tot thuis- havens der Britsche vloot en haar een groo- tere mogeltjkheid te geven tot hetudvoeren van reparaties. De Volkischer Beobachter merkt in dit verband op, dat aan een gede- tailleerd onderzoek moet worden overgelaten vast te stellen, in hoeverre de havens aan de Amerikaansche Oostkust in staat zrjn om be halve het eigen scheepsbouwprogranrma groote reparaties ten uitvoer te leggen. He blad herinnert er aan, dat het 200 vracht- schepen omvattende noodbouwprogramma eerst van 1 Maart af, een bouwcontract voor een schip heeft opgeleverd. Van de 50 sche pen die de Vereenigde Staten naar het heet, aan' Engeland willen leveren, zijn 15 m repa- ratie. Negen zijn nog opgelegd. De rest, 2b

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2