Kerknieuws Gemengde Berichten VERKOOP VAN ENOELSCHE ONDERNEMINGEN iniuininiiiiiiiinitiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiii TERNEUZEN, 24 MAART 1941. MANUFACTURIERS GEARRESTEERD. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. volk er op, dat de Vereenigde Staterl met toe- nemende ^nelheid en met alle valscbe nudde- den oorlog worden gestort. Dit dnjven naar oorlog is des te gevaarlijker, daar de Amerikaansche leiders niet het minste idee hebben, hoe deze oorlog kam worden gewonnen. aldus Lindbergh, die dan vender verklaart dat deze leiders daarover evenzeer m het duister verkeeren als de leiders van Frankrijk en Engelamd, toen dezen Duitsch land den oorlog verklaarden. Het Amerikaan sche leger en de marine bezitten volgens den vlieger niet eems zooveel prima gevechta- vliegtuigen ais Duitschland in een week ver- waardigd. Aan het slot van zijn open brief zegt Lindbergh nog, dat de Amerikaansche natie tegen den wil van 80 tot 95 procent der bevolking in den oorlog wordt gestort. >De verkoop van ongeveer 20 ondernemingen in de Vereenigde Staten, die op Emgelseh learntaal gebaseerd zijn, waaronder eenige Amerikaansche doohtermaatschap-prjen van Engelsche bedrijvem, zou, naar de bladen m den, binnenkort te verwachten zijn. De opbrengst van deze liquidaties, welke op ongeveer 1 milliard geraamd wordt dient. naar voorts gemeld wordt aldus het p t0t betaling van de in de Vereenigde Staten geplaatste Engelsche oorlogsopdrach- ten voor de aanvaarding van de leen- en pachtwet. Tevens zal voor hetzelfde doel de Engelsche deelneming aan Amerikaansche ondernemingen, voomamelijk aan verzeke- ringsmaatschappijen enz. door Amerikaansch kapitaal worden overgenomen. EIRE ZAL TEGEN IEDEREN AANVALLER OPTREDEN. Het D.N.B. meldt uit Washington: •Het blad Wlashington Post meldt, dat de ICrsche minister van verdediging, Frank Aiken, naar Washington gekomen is om voor Ierland tegen contante betaling wapenmate- riaal, vliegtuigen en uitrustingsvoorwerpen voor een Iersch leger van honderdduizend man te koopen, met inbegrip van de voor het vervoer benoodigde schepen. Ierland zal, zoo heeft de minister van ver dediging, Aiken, verklaard, tegen iederen in- dxinger, onverschillig of het een Engelsch- man of een Duitscher is, vechten, wanneer het wordt aangevallen. Op de vraag, waar- om Ierland zrjn havens niet aan de Engel- schen afstaat, antwoordde Aiken, dat deze havens het eigendom van Ierland zijn en dat Ierland zijn neutraliteit heeft afgekondigd. Wanneer het zijn havens aan de Britten af staat, zou het daarmede via een achterdeur in den oorlog geraken. Wanneer echter Ier land aan den oorlog moet deelnemen, dan door de voordeur. In den wereldoorlog heeft Ierland 250.000 man ter beschikking gesteld die onder Britsche vlag voor het zelfbeschik- kingsrecht der kleine volken streden. Een van deze rechten is het bepalen van oorlog of vrede. Het Iersche volk is voor 99.9 procent voor den vrede. De Ieren hebben besloten niet aan dezen oorlog deel te nemen, tenzij zij aangevallen zouden worden. Dan zullen zij edhter strijden. Wanneer de Duitschers een inval zouden trachten te doen, zouden de leren om Britsche hulp verzoeken. Op de vraag of in het omgekeerde geval de Ieren Duitschland om hulp zouden vragen tegen Engelamd, antwoordde de Iersche minister van verdediging ontwijkend, n.l. dat dan Duitschland wel uit zichzelf deze hulp zou aanbdeden. Een andere vraag, n.l. of de Ieren pro-Engelsch zijn, beantwoordde hij met te zeggem dat de Ieren pro-Iersch zjjn. Een volksstemming in Et:re en Ulster zou aantoo- nen, dat tachtig procent van de bevolking voor een Vereenigd Koninkrijk zijn. De minis ter van verdediging, Aiken, verklaarde, dat hij voornemens was drie weken te Washing ton te blijven en met president Roosevelt na diens terugkeer nog een onderhoud hoopte te Icumnen hebben. Volgens de Washington Times Herald zeide Aiken nog, dat Ierland over voldoende mannen beschikt, doch niet over voldoende materiaal. Bovendien heeft het graan noodig. Voor de betaling van zijn aankoopen beschikt Ierland over driehonderd millioen pond, die in het buitenland liggen. OVERVALLEN TE SJANGHAI. Twee groote overvallen op bedienden van Tsjoengkingbanken te Sjanghai, waarbij vijf personen gedood, zes gewond en ruim 130 ge- arresteerd werden, zijn in den nac'ht van Vrij- dag op Zaterdag gepleegd. De eerste, kort na middernacht ondemomen overval, was ge- richt op een in de Fransche concessie ge- legen woonhuis van bankemploye's. Talrijke gewapende Ohineezen drongen het gebouw binnen en schoten vijf bedienden neer, zes werden gewond. Het gelukte den daders zon- der herkend te zijn te ontkomen. Twee uur later werd een groote overval van gewapen de personen gepleegd op het buiten de inter- nationale nederzetting gelegen woonhuis der employe's van de regeeringsbank van Tsjoeng- king. De overvallen hebben onder de zaken- lieden in Sjanghai een paniekstemming ge- wekt en Zaterdagochtend het zakenleven bijna geheel verlamd. In de Tsjoengking gunstig gezinde Chimeesche kringen is men van mee*- ning dat het wellicht vergeldingsmaatregelen zijn van met Wang Tsjing-wei sympathisee- rende Ghineezen aangaande de aanslagen op de aanhangers der regeerimg van Nankig, in het bijzonder op de centrale reservebank. (D.N.B.) vliegers elders vernietigd", en „Weer bommen op Plymouth". Met dergelijke opscnriften vermeldt de Duitsche pers van Zaterdag- avond succesvolle rapporten uit het weer- machtbericht van heden. De „Berfiner Borsen-Zeitung" spreekt van een nieuwen hevigen slag tegen Engeland en van een bittere pil voor Churchill en zijn oor- logspolitici. „Evenmin als het luchtgevaar, heeft Engeland het duikbootgevaar uit den weg kunnen gaan", schrijft het blad. „Onze duikbooten zullen, evenals onze bovenwater- strijdkrachten, den Britten nog memge ver- rassing bereiden. De lente begimt pas. De „Lokal Anzeiger" schrijft, dat de slag in den Atlantiachen Oceaan sneller en hevi- ger ontbrand is dan Churchill en de zjjnen gevreesd hadden. Deze slag zal echter niet alleen op de golven van den Atlantischen Oceaan gestreden worden. Daartbe behooren ook de zeer gevoelige bolwerken als de En gelsche havens, docks en wapenfabrieken. De Britsche stemmingsbarometer staat thans reeds op slecht weer. De donkere wolken, welke z!ch boven het edland samenpakken, kondigen den naderenden storm aan. TTJRKI.JE TREFT VOORZORGEN. Het Turksche parlement heeft Donderdag den sinds December bestaanden uitzonde- ringstoestand in de Europeesche districten en in het gebied van de zeeengten met drie maanden verlengd. De tegen Donderdag aangekondigde groote begrootingsrede van den premier is niet door- gegaan, bevestigt D.N.B. •s:#- Het stoomgemaal te Muiden, dat door de afsluiting van het IJsel- -xser overbodig is geworden, wordt gesloopt. De groote loozings- buizen worden gedemonteerd. (Foto Polygoon) DEUTSCHE SLAGSCHEPEN OPEREEREN TN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN, IN GESLOTEN FORMATIE. lOmtrent het in het weermachtbericht van Zaterdag gemelde resultaat der zeestrijd- krachten van admiraal Luetjens worden door het D.N.B. de volgende bijzonderheden ge- geven: Duitsche slagschepen hebben voor het eerst in de geschiedenis van den oorlog ter zee in gesloten formatie een operatie in de wateren van den Atlantischen Oceaan uitgevoerd en zijn met den rechtstreekschen aanval op de voomaamste verbindingslijnen van den vijand begonnen. Deze acties werden tegengewerkt door bijna de geheele vijandelrjke slagvloot en tal van hchtere vijandelijke zeestrijdkrachten. Niettemin is het onzen numeriek zwakkeren slagschepen gelukt, den vijand in het Noot- den en op het Midden van den Atlantischen Oceaan erostige schade te berokkenen. Er werden alieen al bij een aanval op de van Canadeesche havens uitgaande konvooiwegen in korten tijd en in de onmiddellijke na^jheid van vijandelrjke slagschepen, die daar opereer- den, vijf schepen met een inhoud van 33.000 brt. tot zinken gebracht. Op een andere pjaats werden zestien schepen met te zamen 75.000 brt. vernietigd. In totaal bracht de artillerie der slagschepen tot dusver 22 ge wapende vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 116.000 brt. tot zinken. 'Marine en luchtmacht vemietigen 230.000 brt.", Slagschepen brengen 22 schepen met te zamen 116.000 brt. in het Noordelrjke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken, 77.000 ton door duikbooten, 31.000 ton door VRLKJELEIDE VOOR ZWEEDSOHE SCHEPEN DOOR HET SKAGERRAK. De correspondent van het Alg. Hbl. schrijft d.d. 6 Maart aan dat blad: Sedert den megenden April het Skagerrak versperd werd en het neutrale Zweden even- goed geisoleerd van de wereldzeeen kwam te liggen als Denemarken en Noorwegen, heb ben de Zweedsche diplemate:1. in de oorlog- voerende landen geen gelegenheid voorbij laten gaan om de aandacht te vestigen op de wenschelijkheid, dat Zweden althans in zeke- re mate weer directe scheepvaartverbinding kreeg met neutrale landen overzee, die zijn nu onverkoopbare exportproducten af konden nemen en in ru 1 daarvooi waren konden leveren, welke Zweden voor zijn voedsel- en grondstoffenvooi'ziening moeilijk ontberen kan. Deze stappen hebben reeds het vonge jaar voorloopige resultaten opgeleverd: van beide oorlogvoerende partijen is vt-ij geleide verkre- gen voor enkele schepen, die uit de Vereenig de Staten naar Gothenburg gingen, eerst voor een tankboot met stookoke voor de Zweed sche marine, in welk geval een tweetal Zweedsche oorlogsvaartuigen het tankschip door de oorlogszone convoyeerde, later, om- streeks Kerstmis, voor het motorvaartuig ..Gullmaren" van de reederij Transatlantic, dat door de cooperatieve groothandelsvereeni- ging K. F. gecharterd was en een aanzien- lijke hoeveelheid levensmiddelen ook voor den particulieren groothandel aan boord had alsmede machines en halffabrikaten, die door verschillende crisis-inkoop-centrales waren gekocht en nu tegelijk geimporteerd konden worden. Als ik mij niet vergis, heeft er een foto van de aankomst van dit schip te Gothenburg in de kranten gestaan. Te Gothen burg zelf stonden de kranten er natuurlijk vol over, want het was het eerste werkelijke koopvaardijschip, dat sedert de sluiting van de poort naar de wereldzeeen weer van een transoceane haven in „de Zweedsche oceaan- haven" arriveerde. En hoewel men daar aan de Westkust ook wel weet, dat 6en zwaluw nog geen zomer maakt, gaf de komst van de „Gullmaren" toch goede hoop dat het trans- oceaneverkeer ondanks den oorlog in zekere mate hecsteld kon worden een hoop welke uiteraard door de rest van Zweden gedeeld •werd. Het duurde echter bijna twee maanden voor er opnieuw een schip met vrijgeleide van beide oorlogvoerende partijen door de blok- kade kwam: eind Februari ploegde een zus- terschip van de Gullmaren het motor- vrachtschip ,,'Glimmaren' zijn ranked boeg door de ijsvelden van de Gota-alv en voor men nog een week verder was, kwam er alweer een schip uit Aimerika, de vrachtboot „Tyn- ningfi", de wintersche rivier opvaren. Maar wat daar bij de menscfaen van den Gothen- burgschen waterkant haast nog meer opti- misme ten aanzien van de mogelijkheden vocr transoceaan-verkeer onder de tegenwoordige omstandigheden wekte dam de aankomst van twee booten uit Amerika in 66n week, dat was het feit, dat intusschen de „Gullmaren" weer zee had gekozen om, natuurlijk ook met vrijgeleide van beide oorlogvoerende partijen, naar de Vereenigde Staten te gaan. Dat de optimistische verwachtingen niet ongegrond waren, blijkt thans uit een ver- klaring van buitenlandsche zaken in verband met een telegram van Reuter uit Londen. Uit een en ander blijkt dat Duitschland en Engeland in beginsel bereid zijn de doorvaart van Zweedsche schepen naar en van Gothen burg toe te staan onder voorwaarde dat de schepen onderweg geen havens, die onder controle van een oorlogvoerende staan, aan loopen en dat het aantal schepen, dat in de eene richtimg het Skagerrak passeert even groot is als het aantal schepen, dat in de an dere richting passeert. Het aantal Zweed sche schepen, dat zich buiten de -versperring bevindt, kan dus geen wijziging tengevolge van deze regeling ondergaan. Blijkens het telegram van Reuter zou Engeland ten hoog- ste vijf schepen per maand vrijgeleide voor een reis naar Gothenburg willen geven en is de duur van de regeling hiervan afhankelijk. dat ,,de schepen niet het onderwerp worden van eenige vijandelijke inmenging". Buiten landsche zaken wijst er op, dat er slechts sprake is van principieele toestemming en dat er in elk afzonderlijk geval met beide partijen over de samensteiling van de lading onder- handeld zal moeten worden. Daarom is het nog niet te zeggen, wAt Zweden nu via Gothenburg direct zal kunnen importeeren of exporteeren. De „Gullmaren", het eerste schip, dat sedert de versperring van het Ska gerrak van Gothenburg naar Amerika ver- trokken is, had geen lading aan boord, wel enkele passagiers. koopen van boter; op de bonnen van de vet- kaart zal beurtelings boter of margarine, dan wel boter of margarine of vet verkrrjg- baar zijn. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met 09 genummerde bon van de boter- kaart recht op het koopen van 250 gram boter (op deze bon wordt dus geen marga rine verstrekt). De met 09 genummerde bon de vetkaart geeft gedurende bovenge- moemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet naar keuze. De met 09 genummerde bonnen, die op 2U Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 6 April a.s. BESMETTELIJKE ziekten. In de week van 9 tot en met 15 Maait kwam in de gemeenten Oostkapelle en St. Annaland een geval van roodvonk voor. In laatstgenoemde gemeente was het, het 3de geval in 6en gezin. LIJK OPGEHAALD. Uit het kanaal door Walcheren te Middel- burg is het lrjk opgehaald van den 41-jarigen houthandelaar J. Goedbloed, die op 31 Decem ber 1940 door de duistemis misleid te water was geraakt. Het l(jk is naar de begraaf- plaats overgebracht. MIDDELBURG ZAL WORDEN HERBOIIWD. van het Alg. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Cadzand J. A. Talma, cand. te De Bilt. ONVOORDEELIG ZAAKJE. ,,Mevrouw, u kent me wel, ik heb den hee- len winter bij u kachelhout gebracht. Nu weet ik ergens een mooi partijtje thee te zitten en die zou ik u zeer goedkoop kunnen leveren. Voelt u daar iets voor?" Aldus het verhaal van een Bosschen koopman, dat hij in de af- geloopen dagen bij vele zijner klanten afstak. Natuurlijk waren er veel dames, die er ooren naar hadden en menig mevrouwtje ging op het voorstel in. Doch dan kwam er een kleine moeilijkheid op de proppen de zaak zat name- lijk zoo, dat de man moest betalen en niet over contanten heschikte. Of mevrouw daar om maar wilde vooruitbetalen. Men raadt den afloop al: geld kwijt en geen thee. Blijkbaar speculeerde de man er op, dat de menschen toch niet naar de politie zouden durven gaan, en in totaal heeft hij tachtig A negentig gulden weten los te krijgen, die hij vermoedelijk gebruikt heeft om zijn dorst te lesschen. Maar niet met thee... (De Crt.) POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERL.VND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- g«wezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. DE BOTER- EN VETBON. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, zullen met ingang van heden de bonnen van de boterkaart uitsluitend recht geven op het De Middelburgsch^ corr. Hdhl. schrijft aan zijn blad: Te Middelburg heeft de heer R. G. Roden- burg, verbonden aan het bureau van den Al- gemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw, een lezing gehouden over de voorziening in voor den wederopbouw beschikbare mate- De heer Rodenburg zeiden den indruk te hebben, dat vele Middelburgers zich door de schaarschte van materialen hebben laten weerhouden met het herstelwerk een begin te maken. Spreker vestigde er de aandacht op dat, als men nagaat, met welke materia len het oude Middelburg door vele eeuwen j heen is opgebouwd, nu niet veel ontbreekt, de kern van de stad weer op te bouwen op een waardige wijze, en aanpassend aan hetgeen onze voorouders ons als een kost- baar geheel hebben achtergelaten. Hiema ging spreker over tot bet algemeen overzicht van de materialenpositie voor den wederopbouw. Reeds in Augustus van het vorig jaar was het te voorzien, dat de positie van bepaalde bouwmaterialen, benoodigd voor den wederopbouw, niet al te gunstig was. Hierdoor is de bouwwereld met veel initia- tief gaan zoeken naar vervangingsmaterialen; ze is hierin goed geslaagd. vooral op het ge bied van balklagen en vloeren is iets goeds bereikt, voor een niet al te hoogen kostprijs. De toepassing van genoemde materialen eiscbte een grooter verbruik van betomjzer en wel zoodanig, dat onlangs ook hiervoor beperkende maatregelen moesten worden ge- nomen. Daar nu een hoeveelheid hout voor den wederopbouw kon worden gereserveerd, welk hout binnen een bepaalden tijd moest worden verwerkt, heeft de Algemeen Ge machtigde voor den Wederopbouw besloten voor den wederopbouw een ruimer verbruik van hout toe te staan. De positie van non-ferro-metalen is slecht. Loodpneters krijgen maandelijks over het ge heele land totaal vijftig ton van deze meta- len toegewezen, hetgeen lang niet voldoende is of den geheelen wederopbouw te voorzien. Het maken van regenwaterafvoerpijpen m zink is mogelijk. Het maken van afvoerlei- dingen van non-ferro-metaal is niet meer toe- gestaan. Slechts eenige kilo's looden pijp mogen worden verwerkt voor aansluitstukjes voor kranen en sanitaire installaties. Men zal over moeten gaan tot gegalvaniseerd en geasfalteerd ijzer. Geasfalteerde ijzeren bui- zen voor afvoerleidingen dienen zoo veel mo gelijk door gresbuizen te worden vervangen. Ook het gebruik van lijnolie is beperkt. Fabrikanten en schilders krijgen dit mate riaal mondjesmaat toegewezen. Zoo lang zij nog voorraad hebben, is het gebruik moge lijk. Nadien is het noodzakelijk over te gaan tot het gebruik van emulsie-verven op olie- arme basis. Vele fabrikanten hebben daarmee goede producten weten te vervaardigen. Zij zijn al leen bedoeld voor binnenwerk. Voor bmten- werk moet de oude samensteiling worden ge- handfiaafd. Voor beglazing van lichtkappen en dergelijke daklichtopeningen moet betu- men stoppasta worden gebruikt. De vervangingsmaterialen voor hout geven over het algemeen een verbetering van de construetie van het geheele gebouw. Dit kan niet altijd worden gezegd van de vervangmg van non-ferro-metalen. Echter kunnen deze materialen later, wanneer de positie gunsU- crer is geworden altijd nog door betere wor den verwisseld. Spreker verduidelijkte een en ander met een aantal lantaarnplaatjes en o-af ten slotte den raad zoo spoedig mogelijk den herbouw aan te vatten. Bouw, zoo zei speker, zooals uw voorouders in Middelburg bouwden. „Alle medewerking, vooral wat be- t-reft de bouwmaterialen, zal u door het bouw- bureau Middelburg door den Algemeen Ge machtigde worden verleend. Buit het komen- de seizoen uit opdat de grootste gaten in het centrum der stad zoo spoedig mogelijk zullen zijn verdwenen." VOORRAAD VAN 75.000 SIGARETTEN IN BESLAG GENOMEN. Een 35-jarige sigarenwinkelier uit de Boek- horststraat en een 42-jarige vertegenwoordi- ger van een handelsfirma uit 's-Gravenhage zouden samen een grootscheepsch handeltje beginnen in sigaretten. De vertegenwoordi- ger wist 75.000 stuks van bekende merken bijeen te brengen. Zij vonden siamen een koo- per voor ongeveer het dubbele van den door hen betaalden normalen prijs. Toen de leve ring zou geschieden, kon de politie echter ingrijpen. De 75.000 sigaretten zijn in beslag genomen. Beide gearresteerden zijn voor- loopig op vrije voeten gesteld. De sigaretten zijn thans ter beschikking van den inspecteur der prijsbeheersching en komen via dezen in den normalen handel. vischt worden en de visschers moeten op be paalde tijden binnen zijn Toen de U. K. 83 niet tijdig terugkeerde, dacht men aanvan- kelijk aan motordefect, doch tot nu toe is er niets over schip en bemanning bekend gewor den, zoodat men het ergste vreest. Behalve schipper G. Korf Lzn„ waren aan boord de beide broers J. en S. van den Berg, zoons van de wed. B. van den Berg, die haar man en oudsten zoon reeds aan de zee heeft moeten afstaan. VOETBALSPELER PLOTSELENG OVERLEDEN. De correspondent van De Crt. meldde Zon- dagmorgen uit Enschede, dat in een competi- tiewedstrijd in de tweede klasse van de on- derafdeeling Twente van den N.V.B. tusschen Zwart Rood I en Eilermark n de ruim 26- jarige B. Bouman van Zwart Rood onwel werd, zonder dat dit h,v. aan ruw spel kon zijn te wijten. Voor de rust viel hij uit. Nadat een invaller werd toegestaan begaf Bouman zich naar de kleedkamer. Tien mi- nuten na de rust werd zijn toestand zeer emstig. Voordat medische hulp kon worden ingeroepen, overleed de jongeman in de kleedkamer. De scheidsrechter staakte on- middellijk den wedstrijd. MAN MET SCHOTWONDEN AANGETROFFEN. Donderdagavond j.l. om 8 uur werd de 25-jarige eigenaar van een papiervemieti- gingsfabriek op den Zwanenburgwal, wonen- de in de Deurloostraat te Amsterdam, door tot nu toe onbekend gebleven lieden van zijn huis gehaald met het verzoek even mee te gaan naar de fabriek om er nog een handels- transactie in orde te brengen. De man ging mee en is sindsdien niet meer teruggekornen. Wel heeft men Vrijdag in een sloot bij Haar- lemmerweg en Uitweg zijn lijk gevonden met twee schotwonden in de rechterzijde. De politie is er nog niet in geslaagd eenig licht in deze zaak te brengen. Volgens ver- klaring van de vrouw van den omgekomen man had hij niet veel geld bij zich, zoodat roof niet het motief kan zrjn geweest. Er zijn enkele andere mogelijkheden, waarom- trent de politie, die in deze zaak haar werk verricht onder leiding van commissaris J. C. Krenning van het bureau-Stadhouderskade, nog geen nadere mededeelingen kan doen, o^u bestaat de mogelrjkheid dat de man het slachtoffer is geworden van een complot van kettinghandelaren. De twee personen, die 's avonds in de Deurloostraat kwamen, sche- nen den oud-papierhandelaar wel bekend te zijn geweest, doch zijn vrouw weet niet wie het waren. En zoodoende is er nog weinig houvast hij het onderzoek in deze zaak, die veel doet denken aan het eveneens nog niet opgehelderde geval van M. Nebig, wiens lijk op 16 Dec. 1.1. werd opgehaald. NACHTVERBLIJF IN EEN ZANDBAK. De twaalfjarige S. te Oostzaan haalde Woensdagmiddag vijf halve centen uit de portemonnaie van zijn moeder om er snoep- goed voor te koopen. Het duurde niet lang of het geweten van den knaap begon zoo te knagen, dat hij den moed niet had om naar huis5 terug te keeren. Zrjn ouders, die in groote ongerustheid verkeerden. riepen de hulp in van buren alsmede van den rijksveld- wachter. In den loop van den avond werd overal gezocht, terwrjl ook nog om assisten- tie van de politie van Amsterdam werd ver- zocht. De jongen bleef evenwel den verderen avond en nacht weg. Donderdagmorgen in de vroegte zag een dorpsgenoot hem het school- plein afkomen. Het Meek, dat het knaapje den geheelen nacht in een zandbak nabij de kleuterschool vertoefd had. In verkleumden toestand werd hij naar zijn ouders terugge- bracht. EEN WAAKSCHE HOND GRIJPT INBREKER. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in een meubeizaak te Zaandam. Toen de nachtelijke bezoeker, die langs de dakgoot en door het verbreken van een ruit binnen was gekomen, zich naar het goederen- magazijn wilde begeven, werd hem plotseling een halt toegeroepen door den waak'nond, die daarbij een zoo dreigende houding aannam, dat de man geen voet meer durfde te verzet- ten. De hond liet den indringer eerst los toen de politie, die per telefoon gewaarschuwd was, verscheen om den man te arresteeren. De eigenaar van de zaak, die uit zijn slaap was gewekt, was zoodanig overstuur. dat hij de brandweer alarmeerde, die weldra met spuiten arriveerde. De Almelosche politie heeft twee manufac- turiers gearresteerd, wegens overtreding van de textieldistributieEen der gearresteerden had 2800 meter japonstof buiten de distribu- tie om gekocht, terwijl de ander getracht heeft textielgoederen eveneens buiten de dis- tributie aan den man te brengen. GERED PER TELEFOON. Een uniek geval: een redding per telefoon, is te Hilversum bekend geworden. De heer V. Jr. te Hilversum, wiens ouders sinds eenigen tijd in een buitenhuisje te Stroe op de Veluwe wonen, beide van Hilversum naar Stroe. Zijn vader kwam aan de tele foon, maar was niet zoo opgewekt en belang- stellend als gewoonlijk. Op de vraag, wat er aan haperde, antwoordde hij; ,,Ik weet het niet, jongen, ik voel me niet goed en je moe der ook niet, die ligt al op den grond". Toen werd het gesprek verbrOken. De heer V. Jr., die hierover ongerust was beide onmiddellijk dringend een arts op te Voorthuizen, dat eenige kilometers van Stroe verwijderd ligt en op dit alarm begaf de arts zich snel met zijn wagen naar de woning te Stroe, waarTiij den heer en mevr. V. bewus- teloos aantrof. Het echtpaar was door kolendamp bedwelmd. De slachtoffers maken het, dank zij het snel ingrijpen, weer goed Vrijdagochtend is op den Veurschestraat- weg te Leidschendam, nabij de Boschlaan het vijfjarige zoontje van den bloemist Van der Kraan, dat een boodschap had gedaan aan de overzijde van den weg bij het weder naar huis gaan onder een vrachtauto geraakt. De chauffeur probeerde nog 't kind te ontwijken, doch slaagde daarin niet. Het kind kwam onder den wagen en was op slag dood. URKER ROTTER VERMIST. Sinds Zaterdag 15 Maart, verkeert men te Urk in ongerustheid over 't lot van den motorbotter IT. K. 83, schipper G. Korf Lzn. Zooals bekend is, mag er des nachts niet ge- 1500 TON REGEERINGSGRAAN VERBRAND. Donderdagavond heeft te ZwoUe een groote brand gewoed in de groote opslagplaats van den aartsdiocesanen Boeren- en Tuinders- bond aande Thorbeckegracht. Tegen elf uur ontdekte een in de nabijheid wonende juf- frouw den brand. Nauwelijks bad zij alarm gemaakt of groote vlammen sloegen reeds op verscheidene plaatsen uit het dak. Eenigen tijd daama was de lucht boven Zrwoile rood- gekleurd door den gloed van den fellen brand. Hoewel de Zwolsche brandweer spoedig na het alarm met groot materiaal ter plaatse was, kon zij niets meer redden van het ge bouw en zijn zeer kostbaren inhoud, welke bestond uit 1500 ton regeeringsgraan en. een groote hoeveelheid veevoeder. De brandweer bad de hand en vol met te zorgen, dat de brand zich niet zou uitbreiden, welk gevaar vrij groot was tengevolge van den vrij sterken westenwind en den vonken- regen. Zij slaagde er echter in andere op- slagplaatsen voor den brand te vrijwaren. Ook het belendende kantoorgebouw van den A.B.T. werd, zij het met groote moeite. be- houden. Een uur nadat de brand was uitgebroken, stortte de groote graansilo, die oirmiddelltjk aan de Thorbeckegracht gelegen is, in het water. Een uur of twee na het uitbreken van den brand was het gevaar voor uitbreiding geweken. Het meer dan honderd jaar oude gebouw is geheel uitgebrand. Het nablus- schingswerk heeft nog den geheelen nacht geduurd. De burgemeester van Zwolle. Jhr. Mr. M. P M. van Karnebeek, was geruimen tijd op het terrein van den brand anwez'g. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volledig in het duister. Hij is waarschijnlijk ontstaan bij den hoofdingang van het gebouw. De schade wordt door verzekering gedekt. DE LUIDSPREKERHUISTELEFOON. fcr zijn menschen, die niet gelukkig zijn als zij niet ergens op of over mopperen kunnen. Tot de dagelijksche dingen om hen heen, die in staat zijn hun humeur te bederven, behoort ook de telefoon. ,,Of je moet wachten of je krijgt steevast den verkeerde aan het toe- stel", is hun bittere ervaring. Maar toen er eenige jaren geleden brand was in de Amster- damsche telefooncentrale mopperden deze aartsmopperaars nog veel harder; zij ontdek- ten opeens, dat zij toch eigenlijk met buiten het toestel konden Dezer dagen nu heeft een ingenieur m het Gooi een uitvinding gedaan, die alle bezwa- ren van de meest ondankbare lieden onder de telefoongebruikers ondervangt. Het is een inrichting, waarbij het telefoontoestel met haak en hoorn vervangen is door een kastje met een luidspreker en een gevoelige micro- foon. Wie nu opbelt door middel van deze m- richting naar een kamer, waar bijv. tien menschen werken, dan klinkt duidelrjk ver- staanbaar de naam van den gevraagde door het vertrek; men heeft dus dadelijk den jius- ten man. En de gevraagde kan, zonder van zijn stoel op te staan en ook zonder te schreeuwen, onmiddellijk antwoorden. Men heeft hem niet te zoeken en niet te roepen en I de man aan den anderen kant van de lijn be- hoeft niet op hem te wachten. In vele gevallen kan dit een verbetenng beteekenen. Het is zelfs mogelijk hem door

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3