Q O Z> lltyn/uvcdtje* Buitenland Bij allerlei pijnen: DE THEEPRIJS MET 2 CENT PER HALF ONS VERHOOGD. de zelfstandigheid van ons land. gevogelte voor ziekenhuizen, GEBLOKKEERDE MARKENBELASTING. britscme brandbommen op denemarken. dS,*SS.e," vS.nMj.e Helpen veilig en vtug. Doos 10 en 50ct. werd deze ontheffing echter niet verleend, indden men behalve gas ook nog benzine kon gebruiken, hoewel toch ook voertuigen die uitsluitend benzine als brandstof gebruikten nfanmer het verhoogde tarief hadden behoe- ven te betalen. Op een verzoek van de K.N.A.C., deze on- gea-pmdheid te doen verval'len, is tlhans gun- stig bescbikt. Van 1 April a.s af zullen dus motorrijtui- gen ingericht om te worden voortbewogen eoowel met gas als met benzine eveneens van de verhooging der belasting zijn vrijgesteld. Voor hen, die reeds voor een termijn tot na 1 April 1941 de belasting vooruit bebben be- taald, zal restitutie kunnen plaats vinden. Onder inlevering van de oude belastingkaart wordt dan een nieuwe afgegeven. DE REGELING VAN DE BOUW NIJVERHEID. Kracbtens het besluit betreffende de bouw nijverheid, dat op 7 Januari 1941 gepubhceerd is, is de algemeene gemachtigde voor den we- deropbouw, dr. ir. J. A. Ringers, belast met de algebeele leiding van de bouwnijverheid. Zooals indertijd uitvoerig is uiteengezet zal de taak van dr. Ringers als algemeen ge machtigde voor de bouwnijverheid in de eerste plaats gezien moeten worden in verband met de bijzondere omstandigbeden van dit oogen blik. Maar daarnaast bebben toch ook over- weg ngen tot de instelling van deze voor Ne derland geheele nieuwe figuur geleid, welke een meer algemeen karakter hebben en welke ae getroffen regeling ook voor normale tijden van beteekenis doet zijn. Het wederopbouwwerk en alles wat daar- mede samenbangt is een complex van vraag- stukken, waarvoor centrale leiding onmisbaar is. Daarnaast is er echter ook een meer al gemeene zijdehet vcornemen om tot een betere regeling van den omvang der bouwbe- drijvighe d te komen. (Hoe stelt dr. Ringers zich nu voor dit alles te verwezenlijken? Het is geenszins de bedoeling om als een bouwdictator op te treden. De zelfwerkzaam- heid en verantwoordelijkbeid van al degenen die bij de bouwnijverheid betrokken zijn, zul len zooveel mogelijk behouden blijven. Hier- bij moet niet alleen gedacht worden aan de verschillende overheidsdiensten, zooals rijks- en provincialen waterstaat, spoorwegen, ge- meenten, waterschappen, die direct of indi rect bij de bouwnijverheid betrokken zijn, doch ook aan de organen van het bedrijfsleven zelf. Het is slechts de bedoeling den gang van zaken zoodanig te be'invloeden, dat door een taarmon.sche samenwerking van alle krachten die in de bouwnijverheid werkzaam zijn, een eoo groot mogelijk voordeel ontstaat voor onze volksgemeenschap. Om hem van advies te diensn over de maat- regelen, welke tot uitvoering van het besluit bouwnijverheid zullen moeten worden geno- men, heeft dr. Ringers dezer dagen een com- missie ad hoc ingesteld, welke onder voorzit- terschap staat van ir. J. C. Keller, algemeen secretaris van dr. Ringers en waarin de ver schillende groepen, die bij het bouwbedrijf be long hebben, vertegenwoordigd zijn. Teneinde vruchtbaar te kunnen werken is deze commissie gesplitst in vier werkcommis- sies welke de meest belangrijke vraagstuk- ken' zullen behandelen. Deze commissies zul- den zich bezig houden met materialenvraag- stukken, met prijsvraagstukken, met het ver- verband tusschen den dienst van den algemeen gemachtigde en de organen van het bedrijfs leven en met de interne organisatie. COMMISSIE INGESTELD OM DOOR EENHEID ONDER DE BOEREN PRODUCTIE TE VERGROOTEN. Op de dagelijksche persconferentie heeft volgens 't A.NjP., de referent der Gescnafts- gruppe Voedselvoorziening en Landbouw de volgende mededeelingen gedaan: Bij besluit van 19 Maart heeft de Rijks- commissaris ter ondersteuning van de maat- regelen, genomen door de bevoegde instan ces met het doel om eenheid te brengen op het gebied der landbouworganisaties, welke deze maatregelen behooren te steunen door- dat de landbouwers met elkaar zich oeraden, een commissie ingesteld en tot voorzitter daarvan benoemd, oudminister dr. Posthuma. Tot deze commissie behooren de voorzitters van den Ch*. Boeren- en Tuindersbond, den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond, 't Nederlandsch Agrariscb Front en 't Nederlandsch Landbouw-Comite. der commissie kan verdere grootst mogelijke bijdrage te leveren aan de voeding van het Nederlandsche volk. Bij alien arbeid voor de voedselvoorziening loo- oen de belangen van het volk en de bezetten- de macht parallel. Van regeeringszijde zijn doeltreffende maatregelen genomen om het doel te bereiken. 4 Deze met groote vakkennis getroffen maatregelen hebben, om tot succes te leiden, den waarachtigen steun noodig van den af- zonderlijken boer. In dit verband hebben ook de bestaande landbouworganisaties den plicht tot actieve medewerking. Deze medewerking dient te geschieden volgens een eenvormig plan. Op grond hiervan is de onderhavige commissie door den Rijkscommissaris inge steld. Dat aan Dr. Posthuma de leiding dezer commissie is toevertrouwd, vindt zijn oor- zaak in de groote ervaring, welke hij sedert den wereldoorlog heeft opgedaan. Graf Grothe sprak de hoop uit, dat de maatregelen van den Rijkscommissaris bij alle landbouworganisaties het juiste begrip zouden vinden en zouden worden opgevat a's een oproep tot gemeenschappelijken arbeid en het bijleggen van in moeilijke tijden on- noodige geschillen. Graf Grothe herinnerde aan den op wensch van den Rijkscommissaris door het ministerie van Landbouw en Visscherij tot de landbouw- bonden gerichten oproep voor den volstrekt mogelijken regelmatigen aanvoer van vee voor binnenlandsche behoeften te zorgen. Daarmede is het gewenschte resultaat niet bereikt, zoodat de directeur-generaal der voedselvoorziening zijn toevlucht heeft moe ten nemen tot dwangmaatregelen. Aangezien moeilijke tijden steeds als een proefsteen gelden, zal overeenkomstig het groote belang, dat met een en ander is ge- moeid, een succes of mislukking beslissend zijn voor de bestaande organisaties en haar besturen. In aansluiting daaraan wendde Graf Grothe zich tot den aanwezigen directeur- generaal en wees er op, welk een belangrijke aanvulling van het werk van het departe- ment tot verhooging der landbouwproductie de arbeid der gezamenlijke organisaties vormt. Hieruit volgt de verplichting van het ministerie zich den steun van de commissie en van de organisaties ten nutte te maken en geregeld het noodige contact te bewaren. Want juist het beroep van den boer behoeft in bijzonder sterke mate een vruchtbare wis- selwerking tusschen practijk en regeerings- bureau's. In aansluiting aan hetgeen Graf Grothe gezegd had, verklaarde Dr. Posthuma, dat hij de opdracht van den Rijkscommissaris heeft aanvaard, omdat hij daarmede als Nederlan- der de belangen van zijn volk het beste meent te dienen. De voorzitters van de vier organisaties brachten tot uitdrukking dat zij de nood- zakelijkheid van een constructieve samen werking in het belang van het Nederlandsche volk inzagen, en zeiden hun loyale medewer king toe. Graf Grothe wenschte Dr. Posthuma geluk met zijn taak en gaf voor ieder afzonderlijk den wensch te kennen, dat hun loyale samen werking met succes zou worden bekroond. gegeven van de taak van de pers in dezen tijd en daarbij uitvoerig gesproken over de verhouding tusschen Nederland en Duitsch- land. Moet, aldus spr., de beteekenis van de pers in het algemeen van buitengewoon groot be- geblokkeerde markenbelast'ngbesluit voorge- derwerpen. De desbetreffende wettelijke maatregelen zijn reeds in voorbereiding. Met name bestaat het voomemem veran- dering te brengen in de wijze der belasting- heffing. Voorts zullen de in het nog geldend DE HERBOUW VAN IERSEKE. De gemeenteraad van Ierseke heeft Don- derdag tot oprichting van een woningstich- ting Herbouw Ierseke besloten. Tot bestuur^ werden gekozen de burgemeester als voor zitter en de beide wethouders en de raads- leden Koppe en Mol als leden. Het doel der stichting is een zoo groot mogelijk terrein van den wederopbouw te bestrijken en de desbetreffende werkzaamheden te verriehten en belangen te behartigen. B. en W. werden gemachtigd om aan den Algemeen Gemachtigde voor den wederop bouw voorschotten te verzoeken op grond van de hypotheekregeling 1940 ten behoeve van den herbouw en/of het herstel van door het oorlogsgeweld getroffen woningen en om deze gelden, onder hypothecair verband, aan de eigenaren dier woningen uit te leener. Voor het puinruimen werd 8000 en voor woningbouw f 80.000 beschikbaar gesteld. De voorzitter leden benoemen. De commissie heeft tot doel, de werkzaam- heid van alle organisaties in dienst te stellen van de grootst mogelijke productieverhooging en een ednvormige organisatie van men arbeid te verwezenlijken. De besturen heb ben daartoe den plicht hun organisaties met bun gezamenlijke apparaten volgens richt- lijnen van den voorzitter ter beschikking e stellen. Deze richtlijnen zijn voor landbouw organisaties bindend, onverschillig of zij zijn aangesloten bij bovengenoemde corporaties. De voorzitter kan de productievermeerde- ring door eigen maatregelen bevorderen, voor van de organisaties am. Hij kan van he zoover dit wenschelijk is, buiten het werk departement van Landbouw en Visscherp al in dit verband noodige inlichtingen en steun eischen De consulenten van dit departemen zijn verplicht, de commissie en de landbouw organisaties te adviseeren. Tenslotte kan de voorzitter van de landbouworganisaties ver- langen dat personen, die medewerking we Sn geroyeerd worden. Wordt aan dit verlangen geen gevolg gegeven, dan is de commissaris-generaal voor Fmancien en L nomie bevoegd, de noodige maatregelen te treffen en in een bepaald geval de royeermg ook te doen geschieden zonder inachtnemmg van een wettelijken opzeggingstermgn. Eeni- g^lei aanspraken kan men na een dergelyke verbreking van het dienstverband met doen g<Met betrekking tot haar geheelen arbeid ressorteert de commissie onder den commis- saris-generaal voor Financien en Economie. De uitsluitende bevoegdheid en verantwoor deliikheid van het departement van Land bouw en Visscherij ten aanzien van de rege- hn7 en verdeeling der landbouwproductie blrjft intact. Q Ur. Posthuma. Xn opdracht van den Rijkscommissaris beeft Landesbauemfiihrer Graf Grothe op 21^Maart het besluit aan dr. Posthuma over- LS e hem de taak opgelegd zijn be- voegitoeden nauwkeurig uit te oefenen Dit ,i71 j nlaats in het departement in tegen- woordigheid van den directeur-generaal van al T sndbouw ir. Roebroeck, en de voorzit- der vier genoemde^landbouworgamsaties. VISSGHERSBOOT DOOK ENGELSOHE VLIEGTUIGEN AANGEVALLEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn slechts enkele Engelsche vliegtuigen het bezette gebied binnen gevlogen. Opvallend was, dat een laagvliegend vliegtuig met machinegeweervuur een vreedzaam dorp be- stookte. Gelukkig kwamen hierbij geen per- soonlijke ongelukken voor. Slechts werd eenige materieele schade aangerictit. Andei s was het met de visschersboot- Minister Colijn, die eveneens met machinegeweervuur wera bestookt. Het gevolg was, dat een lid van de bemanning zwaar, een ander licht werd ge- wond. De boot kon op eigen kracht de haven bereiken. SXJIKER VOOR VERWERKENDE INDU STRIEEN Limonade- en mineraalwaterfabrieken, dis- stilleerderijen en likeurstokerijen, bierbrouwe- riien fabrieken van melkproducten en ijsbe- reiders die suiker toegewezen krijgen voor verwerking in hun bedrijf, mogen hiervan geen andere artikelen fabriceeren dan dies zo in het jaar 1938 hebben gefabriceerd. Indien van dit voorschrift geheel of gedeeltelyk wordt afgeweken kan dit tot gevolg hebben, dat de toewijzing van de suiker, die van de meelcentrale verkregen is, geheel of gedeel- telijk zal worden ingetrokken. De detailprijs voor thee is verhoogd met f 0 02 per half ons. Deze verhooging, aldus het Ned weekblad voor kruidenierswaren, is het gevolg van de hoogere kosten, die nood- gedwongen zijn gemaakt, men denke alleen maar aan het renteverlies, geleden op de sedert 10 Mei 1940 opgeslagen thee, welke eerst heden geveild wordt. Naar de meenmg van het orgaan zal deze verhooging daarom alleen maar kunnen gelden voor de thee die de kruideniers thans betrekken, en met nog bij hen voorradige thee. GROND,STOFFEN VOOR KOFFIESURROGAAT. Blijkens een besluit van den secretaris- generaal van sociale zaken is bepaald, dat vervangingsmiddelen voor koffie slechts mo gen worden bereid, verkocht of ter afleve- ring aanwezig zijn, indien zij zijn bereid uit grondstoffen, tot welker gebruik voornoemde s ^i/oi,wn<r heeft ver- lang worden geacht, zeer zeker geldt dat ook voor de kleine pers, wier invloed op den lezerskring veelal grooter is dan die van de landelijke hladen, omdat de plattelandsbe- volking over het algemeen de dingen met minder reserve aanvaardt. Sprekende over het begrip vrijheid in natio- nalen zin zeide de heer Schwebel, dat de meerderheid van het Nederlandsche volk daaronder verstaat het herstel van de vrije zelfstandigheid, zooals zij tot 10 Mei is ge- weest. Wij, Duitschers, aldus spr., respectee- ren dien vrijheidswil, maar wij voegen daar aan toe: volledig vrij is alleen dat volk, dat ook in staat is met eigen kracht zijn vrijheid te verdedigen. Zoo niet, dan is dat volk in wezen afhankelijk, gelijk hier te lande het geval was, doordat Nederland vertrouwde op de Britsche macht. De Nederlandsche vrij heid was in feite dan ook slechts een fictieve. Er is evenwel ook een deel van het Neder landsche volk, dat herstel der zelfstand g- heid afleidt uit de bloed- en lotsverbonden- heid met het Duitsche volk Deze is inder- daad bijzonder groot; de verschillen in volks- aard tusschen de noord- en zuid-Duitsehe volksstammen bijvoorbeeld zijn naar den aard van bloed en temperament grooter dan dit tusschen den Nederlandschen stam en be- paalde Duitsche volksgroepen (Westfalen, Hannover, enz.). Wie niet volslagen blind tegenover de his- torie staat, moet inzien, dat Engeland van het vasteland van Europa is uitgeschakeld en dat Duitschland het continent beheerscht. Engeland heeft door de historie heen steeds ons bestaan bedreigd, het kan ons derhalve niet onverschillig zijn hoe het Nederlandsche volk staat ten opzichte van het Duitsche. Onze plicht tegenover het eigen volk dwingt ons ertoe ons te wapenen tegen de mogelijk- heid van een herhaling van den tienden Mei. Het is voor Duitschland's eigen bestaan on- toelaatbaar, dat tusschen Eingeland en het Duitsche Rijk een land ligt, waarvan de be- woners innerlijk vijandig staan tegenover Duitschland. Een economische samenwerking biedt in dit opzicht onvoldoende waarborgen; het komt aan op een innerlijke gemeenschap. De Fiihrer heeft duidelijk gezegd, dat het in zijn bedoeling ligt, de Nederlandsche zelfstandig heid zoover te herstellen als slechts mogelijk is. De onzerzijds erkende bloedsgemeenschap met het Nederlandsche volk brengt mede, dat wij dat volk eerem, dat wij er niet aan den- ken het in knechtschap te doen leven, maar dat het onze innigste en eerlijke wensch is daarmede in broederlijke gemeenschap te leven. Maar eerst als die wensch ook van de andere zijde tot uiting wordt gebracht, kan er sprake zijn van het wederzijdsche vertrou- wen, dat de noodzakelijke voorwaarde vormt voor het herstel van de zelfstandigheid. Men kan met die samenwerking niet wach- ten, tot dat eens de vrede zal zijn gesloten. In het organische leven is stilstand ondenk- baar en in een dergelijke bewust-afivachtende houding schuilt een element van innerlijke onoprechtheid, zelfs van lijdelijken weerstand. Het internationale oorlogsrecht gaf Duitsch land de bevoegdheid de geheele Nederland sche weermacht in gevangensehap weg te voeren; de Fiihrer heeft dat niet gedaan, maar integendeel met generaal Winkelman een wapenstilstand gesloten, welke eenig is in de analen van de oorlogsgeschiedenis. Al leen reeds uit die overweging rust op het Nederlandsche volk de verplichting, om dit niet als iets vanzelfsprekends te aanvaarden, maar om zelf de nieuwe toekomst mee voor te bereiden. Duitschland heeft het volste recht Nederland als zijn vrjand te behandelen, maar het doet dat niet omdat het in de Nederlanders niet zijn ware vijanden ziet. En daarom is het ook mogelijk, dat de 1 evens- standaard hier te lande altijd nog een graad hooger is dan in Duitschland. Steeds meer Nederlanders en waarlijk niet uitsluitend leden van de N.S.B. - komen tot het inzicht, dat het lot van het eigen land zich in gemeenschap met Duitschland moet voltrekken. Waar wij den Nederlanders eer taewrjzen, zoo schuilt er voor hen niets oneer- vols in om ja te zeggen. Het is de taak van de Nederlandsche pers om den toestand weer te geven overeenkom stig de werkelijkheid: zij dient den haat on der het eigen volk te voorkomen en evenmin haat te zaaien tegen de bezettende macht. Wie heden ten dage waarlijk pro-Neder- landsch is, moet bespeuren, dat hij ook pro- Duitsch is in dienzin, dat hij zich rekenschap p-eeft van de lotverbondenheid, die de basis vormt waarop de Nederlandsche ^vrijheid be- rust. schreven tarieven ongeveer gehandhaafd blij ven. In dit verband zullen waarschijnlrjk ook omzetten in de desbetreffende waarden onder deviezenhouders in den lande aan belasting onderwcrpen worden. DE INDU STRIEHA VEN IN HET WESTELIJK HAVENGEBIED VAN AMSTERDAM. Het voorstel van Burg, en Weth. aan den raad van de hoofdstad tot aanleg van een in- dustriehaven in het Westelijk havengebied, dat door den raad niet meer kon worden be- Kandeld, is thans als besluit van den regee- ringscommissaris in het gemeenteblad ver- sctienen. Zooals men weet is voor de uitvoe ring van deze werken een bedrag noodig van 4.440.000, in welk bedrag is "begrepem f 3.064.000 aan arbeidsloon, duurtebijslag voor brandstoffen enz. Het bedrag der loonen is derhalve zeer hoog een gevolg van de om- standigheid, dat zeer veel arbeid met hand- kracht wordt verricht. Hiertegenover staat echter, dat de ge- meente een subs:die over 95 procent van het bedrag der loonen enz. van het rijk zal terug- ontvangen. secretaris-generaal leend. goedkeuring ters Daarbij wees Graf Grothe er op, dat nei voornaamste taak boeren is, in dit jaar Voor de bereiding is goedkeuring verleend tot het gebruik van de grondstoffen gerooste granen, cichorei, koffie, erwten en tulpen- bollen. voor een aantal vertegenwoordigers van plaatselijke weekbladen en andere penodie- ken uit de omstreken van Den Haag en Lei- den heeft de gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor de provincie Zmd-Holland, de heer Schwebel, te Leiden een uiteenzetting SANATORIA ENZ. Ten aanzien van de voorraden slachtge- vogeltje, welke in vrieshuizen zijn opgeslagen en zijn geregistreerd bij de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee te Beekber- gem. maakt het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd bekend, dat een gedeelte dezer voorraden zal worden vrijge- geven ten behoeve van ziekenhuizen, sana toria, gestichten voor ouden van dagen, e.d. Deze inrichtingen zullen het gevogelte uit sluitend kunnen betrekken door bemiddelmg van een poelier. iPormulieren, waarop door ziekenhuizen e.d. als bovenbedoeld, een toewijzing bij de Neder landsche Centrale voor eieren en pluimvee kan worden aangevraagd, zijn verkrijgbaar bij deze centrale te Beekbergen. De aanvragen moeten bij de centrale zijn binnengekomen voor 31 Maart 1941. De prijzen, waarvoor bet gevogelte kan worden betrokken zijn vastgesteld in het prij- zenbesluit voor gevogelte. DE GESdHENKEN VOOR DEN WEDEROPBOUW. Wij hebben reeds eerder melding gemaakt, van schenkingen, welke enkele fabrikanten van bouwmaterialen aan den algemeenen ge machtigde voor den wederopbouw hebben gedaan om op deze wijze mede te werken aan een spoedig herstel van de schade in de ge- bieden, welke door den oorlog zijn geteisterd. Deze schenkingen betroffen dakpannen, gres- buizen en schelpkalk, terwijl daar aan nog is toegevoegd een aanzienlijke hoeveelheid hout- wolplaten. Tal vaU gemeenten in ons land neb ben reeds kunnen profiteeren van deze schenkin gen en thans heeft de algemeen gemachtigde bepaald, dat ook de gemeentebesturen van Mill en Zevenbergen de beschikking zullen krijgen over bepaalde hoeveelheden van deze materialen. Het ligt in de bedoeling hier- mede hen te helpen, die financieel het zwaarst zijn getroffen. Het A.N.P. verneemt van bevoegde zijde, dat practische overwegingen het noodzake- lijk maken, om het geblokkeerde markenbe- lastingbesluit 1940 aan een herziening te on- SP-AANSCHE KINDEREN UIT DEN BUI3GEROORLOG. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, bevinden zich nog altijd eenige honderden Spaansche kinderen in Belgie bij hun pleegouders, die ze liefst zoo lang moge lijk niettegenstaande den nood der tijden bij zich wenschten te houden. Thans zijn echter maatregelen getroffen ten einde ook deze kinderen te repatrieeren. Het Roode Kruis van Belgie zal zich daarmede belasten. Zeer waarschijnlijk zal dit laatste konvooi binnen een drietal weken uit de Belgische hoofdstad vertrekken. DE HEVIGE AANVAL OP LONDEN. De Zweedsche pers wijdt, naar het D.N.B. meldt, zeer veel aandacht aan de zware Duit sche luchtaanvallen op Londen. De Londen- sche correspondent van de Dagens Nyheter noemt den aanval een der allerzwaarste, die de Britsche hoofdstad heeft ondergaan. In vele wijken herinnerden het machinegeweer vuur, het barstcn der granaten, de bomont- ploffingen en het gehuil der vallende brand- bommen aan het Westelijke front in den wereldoorlog. Evenals de correspondent van de Stockholms T'dningen noemt hij het aan tal neergeworpen brisantbommen buitenge woon groot. De Stockholms Tidningen meldt, dat in vele Londensche wijken huizen en straten uren- lang hebben getrild tengevolge van de bom- ontploffingen. Toen de rust eindelijk weer- keerde, was het, of de stad verlamd was. Brisantbommen van zeer groote explosieve kracht hebben geheele gebouwen weggevaagd. Het schouwspel was fantastisch. Men hoor- de het gehuil der bommen, terwijl uit ontel- bare machinegeweren werd geschoten op de lichtfakkels, die langzaam daalden. De nacht bracht dood en verderf over de geheele stad. Toen de ochtend aambrak, waren honderden gebouwen tot ruines geworden. DE DUITSCpIE ACTIE TER ZEE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het opperbevel- van de weermacht deelt medeaan de Westkust van Afrika operee- rende duikbooten hebben uit een konvooi, dat op weg was naar Engeland en krachtig be- schermd werd, een aantal schepen met een gezamenlijken inhoud van 69.090 brt. wegge- schoten en tot zinken gebracht. EEN ENGELSCH LINIESCHIP ZOU OP WEG ZIJN NAAR EEN AMER1KAANSCHE WERF. United Press meldt uit Washington: ha verband met de verklaring, die marine- minister Knox Woensdag heeft afgelegd, dat Engeland aan de Vereenigde Staten verzocht heeft Engelsche oorlogsschepen op Ameri- kaansche werven te herstellen, gaat hier een hardnekkig gerucht, dat reeds een Britsche slagkruiser op weg naar de groote marine- werf te Norfolk is. om daar geheel nagekeken te worden. Het zou een van de drie groote Britsche slagkruisers „Hood", Repulse" of .Renown" zijn. De Amerikaansche marine weigerde over deze berichten commentaar te geven. gevlogen. Er werden eenige brandbommen uitgeworpen, die echter slechts zeer geringe schade aanrichten Op het eiland Funen wer den van een boerderij eenige ruiten verbrijzeld en een koe werd gedcod REDE VAN DEN AUSTRAJLISCHEN MINISTER FADDEN. S.P.T. meldt uit Sidney: De plaatsvervangend premier van Australie Fadden, heeft Vrijdag een receptie ter gelegenheid van het bezoek van het Ameri kaansche vlooteskader aan Sidney een rede gehouden, waarin hij o.m. verklaarde dat het besluit van de Vereenigde Staten Enge land al zijn hulpbronnen ter beschikking te stellen van vbr-strekkende beteekenis kan zijn. ,,Wie zich echter thans in slaap laat wie- gen met de gedachte, dat de oorlog nu wel van zelf zal worden gewonnen, is een dom- kop. Ik zal de laatste zijn", aldus Fadden, ,,om niet te erkennen, dat het zwaarste deel nog voor ons ligt. Ook de Vereenigde Staten bereiden zich ongetwijfeld op een langen en donkeren nacht voor. Doch wij weten ook dat daama een nieuwe dag zal aanbreken". Aan het slot van zijn rede deelde Fadden mede, dat de premier Menzies die op het oogenblik in Engeland vertoeft alvorens naar Australie' terug te keeren, een bezoek aan de Vereenigde Staten zal brengen, waar hij o.a. president Roosevelt en den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken Cordell Hull zal ontmoeten. DUITSCHE EN ITAUAANSCHE VLIEGERS BOVEN MALTA. De speciale correspondent van het agent- schap Stefani meldt van het luchtfront, dat een formatie bommenwerpers van het Duit sche vliegerkorps, begeleid door Italiaansche jachtvliegtuigen, Vrijdag een aanval heeft gedaan op de haven La Valletta op Malta ondanks het felle optreden van den lucht- afweer van den vijand. Een vrjandelijke torpedobootjager, die buiten de basis van La Valletta voer, kreeg treffers van zware bommen. EERSTE AMERIKAANSCHE W'APEN- ZENDING TOT ZINKEN GEBRACHT. Het eerste transport wapenen uit de Vereenigde Staten naar Engeland, dat sinds de aanvaarding van de wet tot hulpverlee- ning aan Engeland verstuurd werd, is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. zoo meldt Stefani via Algeciras uit Gibral tar. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Duit sche luchtmacht Donderdagavond tijdens een gewapende verkenning een zwaargewapend en volgeladen schip van 8000 ton voor de Zuidoostkust van Engeland tot zinken ge bracht. In scheervlucht plaatsten de vliegers drie bommen op het voorschip, zoodat het schip na een hevige ontploffing brak en bin nen acht minuten zonk. ZWEEDSCHE KOOPVAARDERS VERMIST. Op het oogenblik worden, naar het Zweed sche telegraafagentschap meldt, twee Zweed sche koopvaarders vermist, het motorschip Murjek, dat met een lading katoen van Zuid- Amerika op weg was naar Zweden. en het s.s. Goteborg. De Goteborg was 25 Febr. met een lading haring in vaten uit Reykjavik uitgeloopen naar Zweden. Het schip had zgn reis met toestemming van de beide oorlog- voerenden ondernomen. DE VERWOESTINGEN TE COVENTRY. In de Minneapolis Star Journal schildert een journalist, die Willkie op zijn reis naar En geland vengezelde, de vemietigende uitwer- king van de Duitsche aanvallen op Engeland. Alleen in Coventry, zoo schrijft hij, zijn van de 67.000 gebouwen der stad 51.000 ver- woest. (D.N.B.) REEDS 70.000 FRANSCHE KRIJIGS- GEVANGENEN TERUGGEKEERD. De ambassadeur Scapini, die door maar- schalk Petain is belast met de kwesties der krijgsgevangenen, heeft aan de Petit Parisien verklaard, dat reeds 70.000 krijgsgevangenen weer naar Frankrijk teruggekeerd zijn. Bm- nenkort zullen 7000 boeren, 10.000 mijnwer- kers, 2000 boscharbeiders en tusschen 10.000 en 15.000 vaders van vier of vijf kinderen naar Frankrijk terugkeeren. GRATIS VITAMINETABLETTEN VOOR KINDEREN. Van Donderdag af worden in de Fransche scholen door het Nationale Hulpwerk vitami- netabletten met frambozensmaak uitgereikt. Voor vrouwen, die een kind verwachten, en voor kinderen onder de zes jaar, zijn even eens vitaminetabletten beschikbaar. De tabletten zijn gratis verkrijgbaar op een door het bureau van den burgemeester uitge- reikte kaart. Het gaat hier om vitamine Bl. NIEUW-ZEELANDSCHE VLIE<1ERS NAAR ENGELAND EN CANADA. De minister van defensie van Nieuw-Zee- land, Jones, heeft bekend gemaakt, dat sinds het begin van den oorlog 500 vliegers, 350 waamemers en 580 mitrailleur-schutters uit Nieuw-Zeeland naar Engeland of Canada zijn vertrokken om dient te nemen bij de Royal Air Force. Onder dit aantal van 1430 mili- tairen bevinden zich 380 officieren en 436 onderofficieren. Naar Ritzau's bureau meldt, hebben Engel sche vliegtuigen in den nacht van Dinsdag op Woensdag boven gedeelten van Denemarken HERNIEUWDE AANVAL OP PLYMOUTH. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „pe vlootcommandant, admiraal LUtjens, meldt als commandant van een eskader slag- schepen, dat hij na langdurige actie met zpn zware vlootstrijdkrachten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan in totaal 22 vrjan delijke gewapende koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 116.000 ton tot zinken heeft gebracht. Achthonderd over- levenden zijn daarbij door Duitsche slagsche- pen gered. Aan de Westkust van Afrika hebben Duit sche duikbooten een zwaar beladen en krach tig verdedigd convooi, dat voor Engeland bestemd was, aangevallen. Na gedurende verscheidene dagen onvermoeid en steed;, weer opnieuw te hebben aangevallen, waren de duikbooten er in geslaagd 11 vrjandelijke schepen met een totalen inhoud van 77.000 ton tot zinken te brengen. Zaterdag heeft ook de luchtmacht de vijandelijke scheepvaart aanzienlijke schade berokkend. In het geheel vernietigde zij on geveer 31.000 ton scheepsruimte, terwijl 6000 ton emstig werd beschadigd. Zoo hebben ten Noorden van Kreta Duitsche gevechts- vliegtuigen in den namiddag een beschermd konvooi met groot succes aangevallen. Een 12.000 ton-tankschip van zeer modernen bouw stond na twee voltreffers in vlammen en moet verloren geacht worden. Een tweede schip van 8000 ton brak, na midscheeps ge troffen te zijn, in tweeen. Een derde koop- vaardijschip van 6000 ton geraakte in brand. In de wateren om Malta kreeg een Brit sche torpedobootjager een bomtreffer op het voorschip. In de zeezone rond Engeland hebben ge- vechtsvliegtuigen in het Bristol-kanaal ten Zuidoosten van Pembroke een koopvaardij- schip van 4000 b.r.t. en een tankschip van 4000 b.r.t. tot zinken gebracht. Voorts is ten Zuidoosten van Aleborough een ander koop- vaardrjschip van .ongeveer 3000 b.r.t. na vol treffers van bommen gezonken Vrii sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 21 op 22 Maart op nieuw de havenwerken van Plymouth met bommen van allerlei kaliber bestookt. Uit- gebreide branden ontstonden vooral m het Zuidelijke deel van de haven Het effect, dat in den nacht daarvoor was bereikt, werd door dezen nieuwen aanval nog aanzienlijk ver- sterkt. Boven het Rijksgebied heeft overdag en 's nachts geen gevechtsactiviteit van den vijand plaats gevonden. Luchtdoelgeschut schoot twee vijandelijke vliegtuigen, nacht- jagers en een mijnenveger ieder een vpande- liik vliegtuig neer. De vijand heeft voort. Vrijdag bij luchtgevechten twee jachtvheg- tuigen van het type Hurricane verloren. De veriiezen van den tegenstander bedroegen derhalve op 21 Maart in totaal zes vliegtui gen waartegenover het verlies van twee kapitein-luitenant Schewe zich bijzonder on- derscheiden. OPEN BRIEF VAN LINDBERGH. De bekende vheger Lindbergh heeft zich in een open brief in het weekblad .Colliers tot het Amerikaansche volk gericht. Hp zeg o a dat hij persoonlijk tegen een deelnemmg der Vereenigde Staten aan den oorlog is en waarschuwend wijst hij het Amerikaansche

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2