1 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD .VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN HoofJ. pijnp "MKKE^tJE I De man die lachte No. 10.194 MAANDAG 24 MAART 1941 81® Jaargang PI Binnenland Feuilleton Neem'n DE BURGEMEESTER VAN DELFT MET PENSIOEN. 1 m NSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Terneuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet bultenland alleen bfl vooruitbetaling. Ultgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 3073. ADVERTENTTEN: Van 1 tot 4 regels 0,82% Voor elken regel meer 0,20%. KLEIN E ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichC's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrflgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. VERORDENING VAN PEN RIJKS- OOMMISSARIS BETREFFENDE HET IV IE1, STANDREOHT. Na de afkondiging z(jn de dood- stratf en levenslange tuehthulsstraf mogelijk. Bij verordening van den Rijkscommissaris voor bet bezette Nederlandsche gebied be treffende bet afkondigen van het civiele standrecht is het volgende bepaald: Art. 1. (1) Wanneer de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zulks voor de handhaving of bet (berstel van de openbare orde en rvan de veiligheid van het openbare leven noodig acbt, kondigt bij voor dlt gebied of voor bepaalde deelen daarvan het civiele standrecht af. (2) Het civiele standrecht treedt door de enkele afkondiging daarvan terstond in wer king. Deze afkondiging gescbiedt door aan- plakking op openbare straten, wegen en plei- nen, door den radio-omroep, door de pers of volgens plaatselijk gebruik. Be apiheffing van het civiele standrecht geschiedt dien- overeenkomstig. (3) De afkondiging van het civiele stand recht gaat gepaard met het bevel, dat een ieder zich heeft te onthouden van iedere be- roering, welke de openbare orde en de vei ligheid van het openbare leven zou kunnen verstoren of in gevaar zou kunnen brengen, en zic/h heeft te schikken naar de bijzondere maatregelen van den Rijkscommissaris, welke deze, daarbij uitdrukkelijk de aandacht ves- tigende op de soherpte van het civiele standrecht, uitvaardigt. Hij die aan een en ander met voldoet zal standrechtelijk worden vervolgd. Art. 2. In het gebied, waarvoor het civiele standrecht is afgekondigd, treden voor den duur daarvan de bepalingen van de artike- len 3 tot en met 8 in werking, voor zoover de Rijkscommissaris niet anders bepaalt. Art. 3. (1) De hoogere S.S.- en Politie- Jeider treft alle maatregelen, welke hij voor de handihaving en het herstel van de open- bare orde en de veiligheid van het openbare leven noodig acht. (2) Hij vaardigt de ter ultvoering van zijn taak noodige rechtsvoorscbriften uit. Deze kunnen, onverminderd het bepaalde in art. 7, geldboeten tot een onbeperkt bedrag, hech- tenis van ten hoogste zes weken en gevan- genisstraf van ten hoogste vijf jaren inlhou- den; zij dienen op de wijze, als bedoeld in art. 1, lid 2, tweede volzin, te worden afgekondigd. (3) Bij de uitvoering van zijn taak kan de hoogere S.iS.- en Politieleider van het gel- dende recht afwijken. Art. 4. (1) De Rijkscommissaris benoemt voor het gelheele gebied, waarvoor het civiele standrecht is afgekondigd, een bijzonderen gevolmachtigde. (2) Het geheele openbare bestuur, met uitzondering van de politie, is ondergesebikt aan den bijzonderen gemadhtigde, voor zoo ver de hoogere S.S.- en Politieleider in deze niet overeenkomstig het eerste lid van ar.tikel Z ingrijpt. (3) De bijzondere gemachtigde vaardigt de ter uitvoering van zijn taak noodige rechtsvoorschriften uit. Deze kunnen on verminderd het bepaalde in artikel 7, geld boeten tot een onbeperkt bedrag, hechtenis van ten hoogste zes weken en gevangenis- straf van ten hoogste vijf jaren inhouden; zij dienen op de wijze, als bedoeld in artikel 1, iid 2, tweede volzin, te worden afgekondigd. (4) Bij de uitvoering van zijn taak kan de bijzondere gemadhtigde van het geldende recht afwijken. 15) De Rijkscommissaris behoudt zich iiet recht voor ook voor bepaalde deelen van het gebied, waarvoor het civiele standrecht is afgekondigd, bijzondere gemachtigden te benoemen. Door GERARD FAIRLIE. Uit het Engelsoh door Jhr. R. H. G. NAHUYS. 31) Vervolg. Omstreeks drie uur in den middag werd de deur geopend en een man trad binnen. Ik zag met belangstelling naar hem, maar het was in dat flauwe licht moeilrjk iets duidelijk te onderscheiden. Ik begon met naar zijn ge- zicht te zien, maar dit was mij niet mogelijk. Toen hij mij genaderd was, begreep ik de oor- zaak daarvan. Het grootste gedeelte van zrjn gelaat werd door een grjjzen doek bedekt, het bovenste gedeelte sloot over de brug van zijn neus en vlak onder de oogen. Van deze was, uit den aard der zaak, zoo goed als niets te onder scheiden; in die toenemende kunstmatige schemering kon ik er zelfs de kleur niet van uitmaken. Oogen zijn gewoonlijk de spiegels van het karakter, maar ik had mij nooit i"e kens chap gegeven dat oogen alleen, zonder het overige van het aangezicht, het karakter niet half zoo schetsen als algemeen veronder steld wordt. In ieder geval, de oogen die ik r.u voor mij zag, geleken op ontelbare andere. De man was naast mij komen staan, en eerst nu zag ik dat hij een presenteerblad droeg. Hij plaatste dit op myn knieen en nam vervolgens een sieutel uit zijn zak. Hij ont- Art. 5. De werkzaamheden van aile ver- tegenwoordigende lichamen, zoomede van alle openbare bestuurscolleges, welke in ver- gadering besluiten nemen, blijven rusten. Hun bevoegdiheden gaan over op het daar- voor in aanmerking komende leidende be- stuursorgaan (bjjvoorbeeld commissaris in de provincie, burgemeester, dijkgraaf, enz.). Art. 6. De geldigbeid van algemeen ver- bindende rechtsvoorschriften, welke door de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van algemeen bestuur in over- eenstemming met pr 3, lid 2, tweede volzin, van de verordening no. 3/1940 of op grond van de verordening no. 23/1940 worden uit- gevaardigd, is afhankelijk van de vooraf- gaande toestemming van den bijzonderen ge volmachtigde. Art 7. Hij, die na afkondiging van het civiele standrecht opzettelijk aan beroerin- gen, welke de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven zouden kunnen ver storen of in gevaar zouden kunnen brengen, deelneemt, alsmede degene, die opzettelijk in strijd handelt met de ingevolge het derde lid van artikel 1 uitgevaardigde bijzondere maat regelen van den Rijkscommissaris, wordt standrechtelijk vervolgd. Hij wordt met den dood, in iichtere gevallen met levenslange tuchthuisstraf of met tydelijke van ten minste tien jaren gestraft. Art 8. (1 Als standrecht treedt het Duit- sehe hooggerechtshof op, ihetwelk overeen komstig de in het Duitsche Rijk (in de ge- daante van v66r de aansluiting van Oosten- rijk-Altreich) geldende voorsohriften omtrent de procedure voor de bijzondere rechtbank (Sondergericht) vonnist. (2) De voorschriften betreffende de be- voegdlheid van de Duitsche militaire gerech- ten en van de bijzondere rechtbanken in strafzaken voor leden van de SS. en voor de leden van de politie-onganisaties met een bij zondere taak blijven onverminderd van kracht. (3) De rechters van het standgerecht worden door den Rijkscommissaris benoemd. Het standgerecht wordt ook dan beschouwd volgens de voorschriften te zijn bezet, wan neer slechts £en van zijne rechters de be- voegdheid voor (het rechtersambt heeft. (4) De doodvonnissen worden door mid- del van den kogel voltrokken. Art. 9. Deze verordening treedt in wer king op den dag barer afkondiging. MILITAIRE GERECHTEN WORDEN OPGEHEVEN. Bij verordening van den secretaris-generaa, van het departement van Justitie betreffende de opheffin-g van de militaire gerechten en de overbrenging van aanhangige strafzaken naar den gewonen strafrechter is o.a. het volgende vastgesteld: Het hoog militair gerechtshof, de krijgs- raden voor de landmacht te 's-Gravenbage en te Utrecht en de krijgsraad voor de zeemacut in Den Helder worden opgeheven. De berechting van alle strafbare feiten, die behoorden tot de lcennisneming van de ge noemde militaire gerechten en die vdoi 20 October 1940 werden begaan, gaat over naar Oe gewone gerechten. De strafbare feiten, die volgens de wee op be rechterlijke organisatie behoorden tot de kennisneming van de kantongerechten, wor den vervolgd voor de kantongerechten te 's-Hertogenbosdh, Amhem, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden. Het rechtsgeoied van elk van deze kanton gerechten valt hierbij samen met het rechts- gebied van het gerechtshof, waarmede het den zetel gemeen heeft In de gevallen, waarin volgens de wet op de rechterlijke organisatie ihooger beroep mo gelijk is, staat hooger beroep open op de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage. De strafbare feiten, welke volgens de wet op de rechterlijke organisatie behooren tot de kennisneming van de arrondissements-recht- sloot den knip die mijn rechterhand gevan- gen hield, zoodat deze vrij kwam. Ik keek naar het blad. Daar lagen drie sneden brood, daamaast stond een glas met een bruinachtigen drank. Mijn stemming verbeterde, ik proefde er van, en vond dat het, zooals ik gehoopt had, bier was. ..Vriendelyik bedankt," zei ik. ,,Geen dank noodig," zei de mem. De stem klonk beschaafd. Ik besloot te beproeven of ik iets uit hem zou kunnen krijgen. ,,Het is een weinig laat voor de lunch, vtndt ge niet?" ,,Beter laat dan nooit." ,,Daar hebt ge gelyk in," ging ik luchthar- tig voort, „oneindig veel beter. Nu ik voed- sel krjjg, is het mij ook geoorloofd eenige lichaamsbeweging te nemen?" „Dat hangt af van den Chef." „Dat is mij duidelijk. Maar, daar ik aan een leven in de buitenlucht gewoon ben, en het dus van belang voor mij is, zou ik graag weten of ge het hem kunt vragen?" „Ge kunt het hem zelf vragen als hij terug is." V ,,ALs hij terug is?" ,,Ja, hij is voor zaken ciaar Brighton." ,,Naar Brighton?" De man lachte. ,,Ik dacht dat ge daarvan alles wist," zei hij. Ik wierp het over een anderen boeg. „Ik werd vergezeld door een jonge dame,' zei ik stroef. „Ik noem dit een ongehoord schandaal." ,,Bewaar dat ook voor den Chef," zei de man. ,,Maak voort met die sandwiches, als ge ze lust; ik ben niet van plan den geheelen middag hier te blijven." Er bleef mij geen keuze dan te gehoor- zamen. Ik nuttigde de sandwiches, die met rosbief belegd waren, en in mijn hongerigen toestand uitmuntend smaakten. Na het maal beeindigd te hebben, liet ik mijn rechterhand weer door den „armband" omsluiten. De man banken, worden vervolgd voor de arrondis- sementsrechtbank te s-Gravenhage. In de gevallen, waarin volgens genoemde wet hooger beroep mogelijk Is, staat hooger beroep open op (het gerechtshof te 'sGraven- hage Wanneer ingevolge beroep in cassatie of herziening de zaak naar een arrondissements- rechtbank moet worden verwezen, verwij3t de Hooge Raad naar de arrondissements- rechtbank te 's-Gravenhage, indien verwij- zing moet plaats hebben naar een gerechts hof, naar het gerechtshof te 's-Gravenhage, ook indien dit laatste reeds van de zaak ken- nis heeft genomen. In dit geval mag aan de nieuwe beihandeling niet worden deelgenomen door raadsheeren en leden van het openbaar ministerie, die aan de vorige behandeling deelnamen. Militaire leden van rechtbank en hof. De rechtbank en het gerechtshof te 's-Gra venhage spreken recht met de meervoudige strafkamer, aangevuld met twee militaire leden, voor zoover mogelijk van hoogeren rang dan de verdachte of van gelrken rang docih van oudere anciennlteit. De militaire leden van de rechtbank en het gerechtshof worden benoemd door den secre- taris-generaal van het departement van justitie. Als raadsleden worden ook officleren of gewezen officieren toegelaten; zij worden alleen op uitdrukkelijk verzoek van den ver dachte als raadslieden toegevoegd. Overgangs- en slotbepallngen. De zaken, welke bij de opgeheven militaire gerechten aanhargig waren, gaan aan de voortaan bevoegde gerechten over in dm staat, waarin zij zich op het tijdstip van in- werkingtreding van dit besluit bevonden. Herziening van in kraoht van gewijsde ge- gane einduitspraken van militaire gerechten is mogelijk volgens de voorschriften van het wetboek van strafvordering. Dit besluit treedt treedt in werking op den dag zijner afkondiging met terugwerkende kracbt tot 20 October 1940. VAN KLEFFENS EN WELTER NAAR NED. INDIE. Domei meldt uit Ra.tu.via: Van Kleffens, de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, wordt 1 April uit Londen te Batavia verwacht, waarheen hij de reis via de Ver. Stated gemaakt heeft in ge- zelschap van den minister van kolonien, Welter. Omtrent dit aanstaande bezoek der minis ters heeft Ritnnan, chef van den voorlichtings- dienst, bij herhaling verzekerd, dat het geen politieke beteekenis heeft en dient ter ver- betering van het contact tusschen de Neder landsche regeering te Londen en de autori- teiten te Batavia. Ritman beweerde, dat dit bezoek een gunstigen invloed zou hebben op den voortgang der economische onderhande- iingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indie, daar de aanwezigheid van den minister van buitenlandsdh zaken een beslissing in diplo- matieke aangelegenheden zou vergemakkelij- ken. Ritman voegde hier aan toe, dat de mi nisters Singapore of Sydney niet zouden be- zoeken. VEREENIGINGSBLADEN MOETEN WORDEN INGEZONtDEN. De commissaris voor de vereenigingen van personen pn sticbtingen zonder economisch doel in Nederland, draagt aan alle vereeni gingen, vallend onder de verordening 145-40 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op, een exemplaar van hun vereenigingsblad, vereenigingstijdschrift of mededeelingenblad steeds aan zijn bureau te Den Haag, Waalsdorperweg 6874 toe te zenden. ENGELSCH LICHTAAN VALLEN. Naar gemeld wordt, zijn Vrijdagnacht we- derom Engeische vliegtuiigen boven Neder land verschenen. Op verscheidene plaatsen lieten zij bommen vallen, doch de meeste kwamen op open terreinen neer, waar zij geen schade konden aanrichten. In enkele plaatsen is een aantal woonbuizen beschadigd en hier- bij werden twee personen zwaar en eenige andere licht gewond. nam het blad weg en verliet de kamer. Maar ons kort onderhoud had mij tenmin- ste iets wijzer gemaakt, namelijk, dat de organisatie van den Octopus van voldoenden omvang was en voldoende sterkte bezat om een tegenspoed van de beteekenis als die van den vorlgen avond op Wheep's Ditch te door- staan, en om dadeljjk gereed te zfc'n het vol- gend nummer van het schurkachtig program- ma te volvoeren. Naar ik wist, had Vic, ge- rekend op de waarscbijnlijkheid, zelfs de vrij groote zekerheid gekoesterd, dat er tusschen de gebeurtenissen van den vorigen avend en den aanslag op de juweelen van den Ooster- schen Potentaat een paar dagen zouden ver- loopen. Uit hetgeen de man mij meegedeeld had maakte ik op, dat Scotland Yard juist edn dag' te laat te Brighton zou aankomen. Die gedachte was niet bemoedigend, maar, helaas! slechts al te waarschijnlijk. Langzamerhand begon ik in beide armen en beenen een binderlijke stijfheid te gevoelen. De gedwongen en onnatuurlijke onbeweeglijk- heid, waarin ik moest blijven zitten, vergde te veel van mijn spieren; ik smacbtte naar zelfs een gedeeltelijke vrijheid, opdat ik mij bewegen en mijn banden verwijderen kon. Ik schoof een weinig heen en weer, wat mij een geringe verlichting schonk, maar die ver- wenschte stalen ringen sneden mij in de huid en veroorzaakten ;nij pijn, zoodat ik weldra genoodzaakt werd mijn vorige houding te hememen. Ik werd alleen gelaten met mijn gedachten, die, het behoeft niet gezegd te worden, niet van bizender aangenamen aard waren. Dit kan ongeveer drie uren geduurd hebben. Een deel van dien tijd zat ik, geloof ik, in mijn stoel te dommeien, en de slaap deed mij de krampen die ik in mijn ledemateei begon te voelen, vergeten. Omstreeks zes uur moet ik in een vasten siaap gevallen zijn, want ik herinner me dat ik met een scbok plotseling tot mijn voile bewustzijn ontwaakte, evenals iemand die onverwacht wakker schrikt. De Rijkscommissaris voor het hezette Ne derlandsche gebied heeft, op grond van par. I van zijn verordening nr. 540, betreffende uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland, met ingang van 20 Maart 1941 den burgemeester van de gemeente Delft, mr. G. van Baren, eervol ontslag verleend onder toe- kenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied, op grond van par. I van zijn verordening no. 108-40 betreffende bijzondere maatregelen op admin'stratiefrechtelijk gebied, met ingang van 1 April 1941 den bankdirecteur F. W. van Vloten te Delft tot burgemeester dezer ge meente. Sedert 1933 is de heer Van Vloten lid van de N.S.B. VERBCKD TOT DRAG EN VAN SLAG- OF STOOTWAPENEN. Op grond van de machtiging, hem verleend in art. 1 der Verordening van den Rijkscom missaris betreffende de strafbaarheid van handelingen tegen militaire of politieele ver- ordeningen van 7 Februari 1941 (Verordenin- genblad no. 82) heeft de commissaris-gene- raal S.S. Brigadefiihrer Rauter officieel me- degedeeld 1. (a) Het is verboden op openbare we gen, straten en pleinen of andere voor het publiek toegankelijk plaatsen slag- of stootwapenen bij zich te dragen. (b) Slag- of stootwapenen in den zin dezer bekendmaking zijn wapenen, die naar hun aard bestemd zijn, door er mee te slaan, te stooten of te steken, verwondingen te ver- oorzaken. 2. (a) De op grond van de wet van 9 Mei 1890, houdende verbodsbepalingen met be- trekking tot het dragen van wapenen uitge- reikte machtigingen tot het brf zich hebben van bedoelde wapens en andere verordeningen welke met deze bekendmaking in strijd zijn, treden tot nader order buiten werking. (b) Uitgezonderd van de onderhavige be palingen zijn de leden van de Duitsche weer- machit, de S.S., de politie en de in het be zette Nederlandsche gebied zich bevindende personen, welke behooren tot het Duitsche bestuur en Duitsche takken van dienst. Ook .de bepalingen, welke betreffen de bewape- ning en uitrusting van hen, die in dienst zijn De eerste oogenblikken was het mij niet duidelijk waardoor ik ontwaakt was. De deur van de kamer was gesloten, en niemand was bij mij. Maar toen hoorde ik het getoe- ter van een auto-hoom, lang en aanhoudend. Het scheen van vlak onder het venster van mijn kamer te komen. Weinige minuten later werd de deur plot seling geopend en dezelfde man die mij eerst mijn voedsel gebracht had, trad weer binnen. zijn gezicht steeds met den doek bedekt. Nu droeg hij een klein tafeltje. Hij zette het naast mij neer en ik bemerkte dat er een microfoon, alsmede een koptelefoon op ge- plaatst waren. De man nam een stekker, die door den draad aan het tafeltje bevestigd was en stak dezen in een stopcontact aan den wand. Vervolgens nam hij de koptelefoon. ,,De Chef is zooeven uit Brighton terugge- keerd," zei hij. ,,Hij zal zoo dadelrjk met u spreken." Zonder verderen omslag plaatste hy de kop telefoon zoodanig op mijn hoofd, dat zij over myn ooren sloot. Toen wees hij naar de microfoon en beduidde mij dat ik daardoor spreken moest. Ik knikte. Hij verliet het ver- trek. De lrjn bleef doodstil, evenals een telefoon- lijn als zij niet in orde is. Er bleef mij niets anders over dan te wachten. Gedurende dien tusschentyd had ik ruim- schoots gelegenheid bewondering te koesteren al was het dan met tegenzin voor de uitmuntende wijze waarop de Octopus ieder van zijn beschikkingen wist in te richten. Hier bracht hij een methode in toepassing, waardoor hij met mij spreken kon als was hij persoonlijk in de kamer aanwezig, en werd mij tevens de kans ontnomen het geringste van den man te zien. Zijn stem was mij reeds bekend, zoodat hij geen nieuwe gevaren op zich laadde, door mij opnieuw toe te spreken Eensklaps, ongeveer tien minuten later, werden mijn zenuwen tot het hoogste gespan- I nen. In de koptelefoon werd een licht ge- van de Nederlandsche overheid blijven van kracht. 3. Handelingen, in strijd met deze bekend making zijn overtredingen en worden be- straft met hechtenis tot 6 maanden en geld- boete tot 1000 gulden of met een dezer straf- fen, voor zoover niet een hoogere straf kan worden opgelegd volgens andere bepalingen. S.S. ..NEDERLAND" VERLOREN. Volgens 'n bericht d.d. 21 Maart uit Bata via aan bet Hamburger Fremdenblatt, is in Ned.-Indie, behalve het verlies van het voor Enigeland varende 6533 brt. metende vracht- stoomschip ..Simaloer", ook dat van den vrachtstoomer .Nederland" (8147 brt.) be- kendgemaakt. Alan het blad wordt tevens gemeld, dat beide schepen begin Maart in den Atlanti- schen Oceaan aangevallen werden door Duit sche lange afstandsbommenwerpers. DE GRAVEN DER GEVALLENEN. Naar de N. R. Crt. vemeemt, heeft de Oranjezender dezer dagen beweerd, dat de Duitsche autoriteiten zouden hebben verboden op graven hier te lande grafsteenen of ge- denkteekenen op te richten. Deze onjuiste mededeeling vloeit blijkbaar voort uit ver- warring met militaire graven en oorlogsmo- numenten, waaromtrent de secretaris-gene- raal van het ministerie van volksvoorlichting, naar bekend is, heeft bepaald, dat geen oor- logsmonumenten mogen verrijzen zonder zrjn toestemming, een maatregel, d e is getroffen op aesthetische gronden en om versnippering te voorkomen. In Duitschland bestaat een overeenkomstige regeling. HOOFD RIJKBGEBOUWENDIENST GAAT HEEN, Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van financien is aan den heer J. C. E. baron van Lynden, op zijn ver zoek, met ingang van 21 Maart 1941 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ad- ministrateur, chef van de afdeeling rijksge- bouwen van het departement van financien en hoofd van den ryksgebouwendiemst en is met ingang van genoemden datum belast met de waameming van bovengemoemde functies mr. H. F. C. Hardenberg, referendaris by de af deeling rijksgebouwen. DE NIEUWE REGELING VOOR DEN VARKENSSTAPEL. In het op 25 Februari j.l. verschenen pers- bericbt werd reeds in bet kort gewag ge maakt van de op komst zrjnde regeling ten aanzien van den varkensstapel. Deze rege ling hield in, dat iedere varkenshouder, die varkens boven 60 kg in voorraad had, v66r 15 Maart een aanvraag voor een contract moest hebben ingediend voor dat aantal var kens. Deze termijn is thans verlengd tot 1 April a.s. Voor enkele categorieen varkens boven 60 kg, behoeven geen contracten te worden afgesloten, deze varkens dienen echter door een vergunning te zijn gedekt, zoodat ook hiertoe een aanvraag moet worden ingediend. In het algemeen zullen deze vergunningen slechts worden uitgereikt voor stamboek- beeren, fokzeugen en zeugen bij de biggen. sterzeugen en daarmee door de commissie van toezicht op de selectiemesterijen gelijk- gestelde uitheemsche zeugen. 'C'oor varkens, bestemd voor huisslachting is de daarvoor uitgereikte vergunning voldoende. VERLAGING MOTORRITTUIGEN- BELASTING. Ingevolge de regeling van het -departement van Financien werd sinds Augustus 1940 de 50 pCt. verhooging der motorrijtuigenbelas- ting niet meer geheven voor voertuigen met gas-tractie (generatoren, persgas, enz.). Door de redactie van het desbetreffende besluit knetter hoorbaar; van een doode dtaad. was de draad nu plotseling levend geworden. Ik wist dat iemand, waarschynlyk de Octopus, zich aan het andere einde daarvan be vond. ,,Goeden avond", zed een stem. Ik schrikte op. De stem was dezelfde als die, welke ik gehoord had, toen ik den vorigen avond gekneveld aan den voet van den muur lag. Ik kon er niets bij winnen door niet te ant- woorden en zei dus: ,,Goeden avond." ,,Ik hoop dat mijn mannetjes u niet raw bejegend hebben?" Ik glimlachte in mezelf, toen ik antwoord- de: „(Volstrekt niet, zoover als met de uit voering van hun plicht overeen te brengen was." ..Uitmuntend. En hebt ge bet naar uw zin?" ,,Geen sprake van." ,,Dat is jammer, maar onvermijdelijk. Dat begrijpt ge natuurlijk?" ,,Tot zekere hoogte, ja." De stem zweeg. ,,Tot zekere hoogte?" ging zij plotseling voort, ,,Dat begrijp ik iiet. Het is immers duidelijk, dat ik u niet vrij door het huis kan laten loopen?" ,,0, dat! Jawel. Maar het is mij niet duide lijk waarom ik vastgeklonken moet zitten. Gisterenavond, als ge me niet kwalijk neemt dat ik een klein, voor u hoogst onaangenaam feit in herinnering breng" ik grrjnslachte bij mezelf ,,koesterdet ge geen gewetens- bezwaren mij weerloos den verdrinkingsdood te laten sterven. Het is niet uw schuld dat ik ontkwam. Waarom dus nu die pkrtseHnge bezorgdheid voor mijn gezondheid?" „Omdat ge op 't oogenblik levend voor my van nut zrjt," antwoordde de stem yskoud. ,,Bovendien, het zou moeilijk geweest zijn mejuffrouw Anstruther te ontvoeren zonder u op den koop toe te nemen. Het spreekt van zelf dat zij mijn troefkaart is." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1