Mk AKKEtitJE Wgnsme Buitenland Neem'n Sport graan voor het oNbezette gebied. inuunnniiawntiiHRnnniiiniiHiiHmniiiumiDiiuatiKKUHOuiuiimiininHituuiuinuiuiuiuuiuiiuiuttUMiiiimuiii POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: AXEL. TERNEUZEN, 14 MAART 1941. VOETBAL. DE RIJCKE TREK LOTEN. Veer de decde Rycke Trek Verloting blijkt allentwege, evenals voor de beide vorige ver- totingen, groote animo te bestaan. De trek king is tepaald op Vrijdag 21 Maart, ten overstaan van Notacis J. C. J. Waldorp en zal gehouden wccdsn in het Venduhms aer lSio„a- rissen. RABIO-UITZENDINGEN WORDEN VAN RIJKSWEGE VERZORGD. Het Donderdag verschenen Veroideningen- blad bevat een tweede verordening van den Rykscommissaris, houdende maatregelen op bet gebied van den Nederlandschen radio- omroep. De tekst van deze verordening luidt als volgt: Art. 1. 0) De samenstelling en de uit- voering van het programma van den Neder- landschen radio-omroep en van de radio- distributie geschiedt uitsluitend van rijks- wege. (2) Te dien einde wordt een staatsbedryf in bet leven geroepen, dat den naam van Rijksradio-omroep draagt, rechtspersoonlijk- beid bezit en welks zetel te Amsterdam is gevestigd. (3) De secretaris-generaal van bet depar- tement van volksvoorlicbting en kunsten heeft het toezicht over den Rijksradio-omroep. (4) De Rijksradio-omroep wordt in en bui- ten re eh t a' door den directeur-generaal ver- tegenwoordigt. De directeur-generaal wordt door den secretaris-generaal van het departe- ment van volksvoorlicbting en kunsten be- noemd en ontslagen en is in dienstaangelegen- heid aan dezen ondergeschikt. 4 Art. 2. 1De bestaande radio-omroep- organisaties worden ontbonden. (2> Het aan deze toebehoorende vermogen gaat, voor zoover het niet reeds ingevolge bet eerste lid van artikel 2 der Verordening No. 232/1940, houdende maatregelen op bet gebied van den Nederlandschen radio-omroep, in eigendom van het rijk is overgegaan, met ingang van den dag van inwerkingtreding dezer verordening over in eigendom van den Rijksradio-omroep, welke ook alls civielrech- telrjke rechten en verpUchtingen van de radio-ortganisaties ovemeemt. (3) Aan de bij de radio-omrosporganisa- ties aangestelde leden van het bedrijfs- en administratief personeel, zoomede aan de daarbij aangestelde artisten, alien voor zoo ver zlj daarbij op 1 Januari 1941 in dienst waren en bij de samenstelling en de uitvoe- ring der programma's hun eigenlijke dagtaak vervullen, zal worden aangeboden in dienst van den Rijksradio-omroep te treden, voor zoover zij daarbij passende werkzaamheden kunnen vinden. (4) De directeur-generaal van den Rijks radio-omroep stelt, zoo mogelijk in oversen- stemming met de belanghebbenden, de acha- devergoeding vast, welke in de gevallen, be- doeld in het tweede lid, aan de vroegere eige- naars. in de gevallen, bedoeld in het derde lid, aan de daarbedoelde personen, die niet in dienst van den Rijksradio-omroep overgaan, wordt toegekend. Art. 3. Wettelijke bepalingen, welke met deze verordening in strijd zijn, treden in zoo- verre buiten werking. Art. 4. De directeur-generaal van den Ryksradio-omroep is belast met de ultvoermg dezer verordening. Art. 5. Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging, (d.i. dus Donderdag. Red. DE KAM Kit VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Links het perceel aan de Lange Kerkstraat 11, waar 15 Februari 1921 bet week voor de Kamer werd aangevangen. Reohts het fraaie nieuwe gebouw der Kamer aan de Burgemeester Geiilstraat no. 1, dat op 15 Februari 1941 door het administratief perso neel weed betrokken. Een vcrgelijking dezer op dezelfde schaal genomen foto's doet de groobe verbetejring ten volie in het oog vallen. Foto P. van Es. Foto P. van Els. DE REDE VAN HITLER TE LINZ. Het D.N.B. meldt uit Linz: De Fuhrer heeft in een massavergadering in de Festhalle alhier een rede gehouden, waarin hij lUitging van den dag in Maart, drie jaar ge.eclien, die de aaneensluiting van bet Duitsche volk naar binnen en de mobilisee- ring van de volkskracht naar buiten heeft gebracht, Hij gaf een' kort oveczicht van den succesvoilen opbouwarbeid der laatste drie jaren en bracht zijn onwrikbaar vertrouwen in de overwinning tot uiting. De 40.000 aan- wezigen brachten den Fuhrer op stormachti- ge wijze hulde. In zijn toespraak tot de volksgenooten, die deelnamen aan de herdenkingsplechtigheid te Linz, heeft de Fuhrer eerst herdnnerd aan dien twaalfden Maart van drie jaar geleden, toen bij voor de eerste maal in deze stad van zijn jeugd het wocrd heeft kunnen voeren. Toen is de weg gebaand voor de aaneenslui ting van alle Duitschers, de vervulldng van een eeuwenlangen wensch. Door de stichcing van het Groot-Duitsche rijk is de definitieve tneemstorting van het systeem van Versailles ook naar buiten toe duidelijk tot uiting geko- men Het gevolg van het feit, dat toen de stichting van het Groot-Duitsche rijk werd veckondigd, is sindsdden geweest een sterke ontwiikkeling voorwaarts, een versteviging van het Duitsche rijk, versterking van de na- tie, en in verband daarmede een keten van groote politieke successen. Thans staan wij, zoo verklaarde de Fiihrer, voor de taak om te staven hetgeen wij toen be-o-omen zijn, omdat, evenals de eerste ver- eeniging van 1870/71 de afgunst van de an- dere wereld ontmoette, ook de tweede groote een wording van het Dudtsche volk, de vor- ming van bet Groot-Duitsche rijk, thans meet worden doorgezet tegenover den haat, den nijd, den rnaijver, de hebzucht, maar ook tegenover de traagheid van andere volkeren en andece staten. Ik zde daarin juist een his toric che aanduiding, welke ons trotsch kan maken en ook ons vertrouwen kan schenktn. Toen verliep deze strrjd met een geweldig succes. De strijd van heden zal geen haar anders verloopen. Hrj zal tot hetzelfde resul- taat leiden. In rnrjn cntembaren wil en enwrikbaar inortiemen, den strijd tot bet succesvolle einde te brengen, zoo verklaarde de Fiihrer, sta ik thans niet alleen. Achter mij staat de natio- j naal-socialistische party. die evenzeer de draagster van den wil is om voor bet Duit sche volk de politieke overwinding te behalen, als zij de draagster was van den wil om het land op te heffen. Naast deze beweging staat da inmiddels tot stand gehrachte weermacht van het nieuwe rijk, die even hard en onver- biddelijk is. De wereld zal inzien, dat men alleo eerdei' kam buigen dan de weermacht van het Derde Rijk In de parti] echter cn in de weermactrt en achter ter beide staat het Duitsche volk, waaraan 6<5n vaan voorafgaat, dat door 66n wil bezield wordt, door 66n be- sluit beheerscht, van 64n dapperheid ver- vuld Is. Nog cngeveer een jaar geleden, zoo ver- volgde de FUhrer, stand de standvastigbedd der" volksgenooten van mijn vad'erland voor Churchill nog niet heelemaal vast. Ik heb hem toen verzekerd, dat hopeljjk de tijd wel- dra zou komen, waarin hjj op dat punt beter zou worden ingelicfit. Deze tijd is Inmiddels aanigebroken. Ehi'geland is op dat punt inge- licht en ik heb ndet den Indruk gchad, dat de stanidvastigheid der Rrit&che brigades grooter geweest zou zijn dan die der Oostmarksche bataljons in Noorwegen en Frankrjjk. iVervolgens sprak Hitler over den strijd tegen de oude wereld van het goud en het kapitaal, over den opbouw van den Duitschen socialen staat, over het geweldige week, dat thans door het Duitsche volk op elk gebied verzet wordt, ovee den bloei van het Duitsche be'dri^fsieven, de uitbreidlug van de Duitsche industrie en de toeneming van de Duitsche productiecapaciteit. Op geen tijdstip der Duit sche 'geschiedenis zoo verklaarde hvj is in enkele jarcn tijds meer tot stand gebracht dan in het ti-dvak, waaein wij leven. Daarom, zoo riep de Fiihrer uit, kunnen wjj met trots op deze laatste drie jaren terug- zien, drie jaren, waarin ook de Ocstmark aan den grooten Duitsriien bloei heeft deelgeno- mon. Het uur van onze definitieve ovsrwin- fLi-g zal komen. Dan zulien wij de plannen, welke wij toen gemaakt hebben, pas good uit- vceren. Dan zulien wij verder werken en aan dit Groot-Duitsche r^k steeds meer het ka- rakter van een njk van den avbeid geven, liet karakter van een staat van gemeenschappe- hjk sooiaal leven. De kracht van ons volk, zoo besloot de Fiihrer zi,n betoog, dat steeds weer door laaienden bijval werd onderbcoken, moet weer ten gcede komen aan het geheele Duitsche volk. Dat is het doel van ons nationaal-socia- listische Groot-Duitsche rijk. Niet aan een klasse, aan een stand zijn wij verplicht, niet aan een mensch zi.u wrj onderdamg; voor ons staat onverstoorbaar de belijdenis in het Duit sche volk, onverschillig waar, in het Oosten, het Westen, het Zuidcn of het Noocden, voor ons staat altijd: Groot-Duitschland. Het staatshoofd maarschalk Pdtain heeft Maandagmiddag in tegenwoordigheid van vice-admiraal Darlan en staatssecretaris van tevoorrechting Achacd de vertegenwoordigers van de Amerikaansche pers ontvaugen. Achard legde eon verklaring af, dat de Fran- sche regeering tot de Amerikaansche regee- ring het veczcek heeft gericht Lraar vijf mil- lioen mud graan voor de behoeften van het onbezette gebied te leveren. Acbard lichtte de Fransche graanpositie toe. Hij stelde de buitengewone gebrekkigheid van de graan- verzorging der bevolking als gevolg van den oorlog en de vecminderde aanvoergelegcaheid j in het licht. i Na Achard keerde Darlan zicti tegen de Britsche blokkade. Hij hetoogde, dat deze blokkade geenszins de Duitscbers benadeelt, zooals de Engelschen voorgeven. Maarschalk Pdtain haalde, zoo vervolgt D.N.B., als bewijs veor de waarheid van Dar- lau's woorden aan, dat de Duitschers twee millioen mud graan, die gerequireerd was, asn de Franschen in het bezette gebied heb ben teruggegeven. Darlan verklaarde voorts, dat de Duitschers grootmoediger zijn en meer begrip hebben voor de plicUten jegens de menschheid dan de Engelschen. DE NIEUWE AMERIKAANSCHE VLOOT- EN VLIEGTUIGSTEUNPUNTEN Het D.N.B. meldt uit Washington: De Senaat heeft Maandag zijn goedkeuring gehecht aan het inrichten van vloot- en vlieg- tuigsteunpunten in de gebieden, die Ekige- land krachtens de overeenkomst, waarbij de Vereenigde Staten aan Engeland 50 oude tor- pedohootjagers hebben afgestaan, aan de Vereenigde Staten heeft verpacht. Tegelijkertijd heeft de Senaat met alge- meene stemmen een resolutie aangenomen, op grond waarvan de regeering der Vereenigde Staten nooit accoord mag gaan met het af- staan van gebied in het Westelijk halfrond door een niet-Amerikaansche mogendheid aan een andere niet-Amerikaansche mogend heid. Deze resolutie, die de voorzitter van de Senaatscommissie van buitenlandsche zaken, de democraat George, heeft ingediend, be- paalt, dat de Vereenigde Staten terstond met de andere Amerikaansche republieken over- leg moeten plegen, als een dergelijke afstand mogelijk schijnt. De Vereenigde Staten zou- den zich dan met de andere Amerikaansche republieken moeten beraden omtrent de stap- pen, die ondemomen moeten worden om de gemeenschappelijke belangen te beschermen. De resolutie, die door het ministerie van bui tenlandsche zaken is goedgekeurd, wordt tharfs doorgezonden naar het Huis van Af- gevaardigden. EEN WAARSOHUWING TEGEN HERHALING VAN 1917. Uit New-York meldt het D.N.B.: Naar Associated Press meldt, heeft de voorzitter der commissie tegen de deelneming van de Vereenigde Staten aan vreemde oor- logen, Sveme Marshall ten aanzien van de aanneming van de leen- en pachtwet dopr den senaat verklaard, dat wat de militaristen te Wiashingtca, New-York en Londen over het hoofd zien, de overweldigende afkeer van het volk is aangaande de dwaze en ramp- spoedige herhaling van de fout van 1917. De mogelijkheid bestaat, dat de groote massa van het volk, als ze merkt wat er is gebeurd en wat van de democratic is overgebleven, haar teleurstelling openlijk zal uitspreken. JOODSCHE ARBEIDSKRAOHTEN IN DUITSOHLAND. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Den laatsten tijd zijn, naar de Borsenzei- tung meldt, in toenemende mate Joodscbe arbeidskrachten, die zich bij de arbeidsbeurs- zen meldden om werk te krjjgen, in het ar- beidsproces ingescbakeld, tenelnde Duitsche arbeidskrachten voor dringende, in staats- politiek opzicht belangrijke, werkzaamheden vrij te maken en van alle arbeid3reserves ten voile gebruik te maken. De joden worden in beginsel in gesloten groepen te werk gesteld en kunnen bij geschiktheid ook met belang rijke werkzaamheden belast worden. Zij ont- vangen, onder voorwaarde, dat zij volwaar- digen arbeid leveren, het voile arbeidsloon. Daar zjj niet de lasten behoeven te dragen, die voor de Duitsche volksgenooten voort- vloeien uit het feit, dat zij tot de volksge- meenschap behooren, wordt van de Joodsche arbeidskrachten, ten einde te vermijden, dat zij tegenover de Duitsche arbeiders in het voordeel zijn, een sociale compensatiebelas- ting geheven. EEN HEVIG LUCHTGEVECHT BOVEN HET KANAAL. Het D.N.B. meldde Donderdag uit Berlijn: In den loop van den dag is bo van het Ka- naal eein hevig luchtgevecht geleverd tus- schen Duitsche jachtvliegtuigen en Eingelsche Spitfires. Naar Let D.N.B. vameemt, nader- den de Engelschen op tamelijk groote hoogte. Binn-en enkele minuten werden drie Spitfire- machines omlaag geschoten Toen de Bcitsche formatie merkte dat het gevecht ongunstig voor haar verliep, onttrok zij zich aan den strjjd en vloog zij snel terug. Luitenant-kolonel Mdlders behaalde bij dit geve-cht zijn 61ste overwinning in de lucht, ter wij 1 kapitein Joppin zijn 31e overwinning wist te behalen. Alle Duitsche jachtvlieg tuigen keecden naar hun bases terug. ACTIE VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN BOVEN ENGELAND. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, hebben sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtui- gen in den nachf van Woensdag op Donder dag, naar het D.N.B. uit Berlijn vemeemt, voor den oorlog belangrijke doelen in stad en haven van Liverpool aangevallen. Men kon goedgeplaatste treffers en hevige branden waarnemen. Duitsche gevechtsvidegtuigen hebben Don- derdiag in den loop van den dag verscheidene scheepseeinheden aan de Engelsch.e Oost- en Zuid-Oost-kust aan-gevallen. Talrijke patrouil- levaartuigen en kustwachtschepen werden gebombardeerdi. Een van deze sehepen met een inhoud van cngeveeir 1000 b.r.t. werd tot zinken gebracht. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSOHLAND. Het D.N.B. meldt uit Berlin: Naar het D.N.B. vemeemt, zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag een aantal Brit sche vliegtuigen boven Duitsch. gebied ver schenen. Zij vielen twee steden in Noord- Duitschland en Berlijn aan. Volgens de tot dusverce omtvongen 'berichten heeft de Duit sche afweer vijf vyandelijke vliegtuigen neer- geachoten. De Britsche aanvai op Berlijn was de eer ste sedert 82 dagen. 'Het D.NiB. meldt uit Berlijn: Een Britsch vliegtuig heeft Woensdag ge- txacht een Duitsch patrouillevaartuig met bommen en mitrailleurvuur aan te vallen. Door het afweervuur, dat onmiddellijk ge- opend werd, werden de mitrailleurkoepel en de motoren van het Engelsche vliegtuig ver- Bcheidene malen getroffen, zoodat het ge- dwongen werd rechtsomkeert te maken. Bij het wegvliegen van het Engelsche toestel op slechts zeer geringe hoogte bovem. de water- oppervlakte, werden zware slingerbewegingen waargenomen, zoodat aangenomen kan wor den, dat het vliegtuig verloren is gegaan. ON'GELIMITEERDE UTTVOER VAN OLIE EN BENZINE VOOR HET BRITSCHE RIJK TOEGESTAAN. Naar het D.N.B. uit New-York meldt, heeft 5 Amerikaansche regeering, volgens hier verschijnende dagbladen uit Washington, den cngelimiteerden uitvoer van vliegtuighenzine met hoog octaangehalte en van odie naar alie deelen van het Britsche rijk toegestaan. Tot dusver was de uitvoer van deze stoffen slechts veroorloofd binnen. het Westelijke halfrond. BOMMEN BIJ HET BUCKINGHAM- PALEIS. United Press meldt uit Londen: Bij een van de laktste luchtaanvallen zijn de tuinmuren en de pooi twachterswonmg van het Buckingliampaieis door een bom bescha- digd. Drie andere iommen explodeerden in den voorhof. Het paleis zelf werd echter niet beschadigd. Een polltieagent, die zich buiten het paleis bevond, werd gedood. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Het opperbevel vah de Duitsche weermacht maakt bekend: j Verscheidene honderden Duitsche gevechts- vliegtuigen hebben gedurende den geheelen nacht bij maneschijn en helder uitzicht onaf- gebroken en met zeer groot succes de haven- installaties van Liverpool-Birkenhead aange vallen. Talrijke hav6ninrichtingen en opslag- plaatsen van levensmiddelen alsmede aan de haven gelegen fabrieken werden verwoest of zwaar getroffen. Verscheidene sehepen ge- raakten in brand. Andere nacbtelijke' aanvallen van zwakkere formaties gevechtsvliegtuigen waren gericht op militaire doelen en fabrieken in Schotland en het Zuiden van Engeland. Verkenningsrvliegtuigen plaatsten bij aan vallen op konvooien aan de Oostkust van Engeland voile treffers op drie koopvaardij- scbepen en brachten een schlp van 1000 brt. in het zeegebied van Great-Yarmouth tot zinken. Licbte gevechtsvliegtuigen vemielden overdag hangars en schuilplaatsen op een vliegveld in Zuid-Engeland. Een „Schnellhoot" bracht bij een aanvai op de Zuid-Oostkust van Engeland een Brit- schen torpedobootjager tot zinken. In het gebied van de Middellandsche Zee ondemamen Duitsche gevechtsvliegtuigen te- zamen met Italiaansche formaties, gewapen- de verkenningen naar het eiland Malta. In Noord-Afrika bestreed het Duitsche BKlXNDSTOF VOOR HET PLATTELANDl Naar gemeld wordt, is te verwacMen, dat aan de plattelands-fcewoner voce de zomer- maanden een extra-rantsoen brandstof zeU worden toegewezen, zij het slechts aan ben, die ook van gas en electriciteit vcrstoken zijn. En tevens zal dat extra-rantsoen, naar men ons verdec mededeelde, cok niet verstreit worden aan hen, die wel geen gas of electri citeit hebben, maar die toch in de gelegem- heid zijn om hun petrceelen van gas of elec triciteit te voorzien. ■Het is dus wensciielrjk, daarmede rekening te Louden, wil men het dezen zomer niet aan eigen verzuim te wij ten hebben, als men zondor eenige bo-ondstof komt te zitten! luchtwapen Britsche colonnes voertuigen en conoentraties van automobielen op doeltref- fende wijze met bommen en boordwapenen. De vijand wierp brand- en brisantbommen in grooten getale op plaatsen van het Noord- riuitsche kustgebied, alsmede op de Rijks- hoofdstad In woonwijken werd een aantal gebouwen, waaronder kerken en ziekenhui- zen, beschadigd. Industrieele installaties leden slechts onaanzienlijke schade. Onder de burgerbevolking valt een reeks dooden en ge- wonden te betreuren. Tien der aanvallende vliegtuigen werden door jachtjagers en lucht- doelartillerie neergeschoten. Bovendien ver- loor de vijand overdag drie vliegtuigen in luchtgevechten. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. Aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht. Ter aanvulling op het weermachtsbericht van Donderdag vemeemt het D.N.B. het vol- •gende Na het tot zinken brengen van den Engel schen torpedobootjager Exmoor en de ver- nietiging van twee ar.dere Engelsche torpedo- bootjagers by den overval op een konvooi in den nacht van 7 op 8 Maart, is bet Duitschen motortorpedobooten tijdens een nieuwe actie bij de Britsche Zuidoostkust gelukt een En gelschen torpedobootjager door torpedotref- fers tot zinken te brengen. Met dit jongste succes heeft dat Duitsche wapen binnen twee weken vier Engelsche torpedobootjagers ver- nietigd. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft Liverpool, volgens een verslag uit Lon den, den zwaarsten aanvai sedert het begin van den oorlog te verduren gehad. Sinds Londen in de onmiddellijke gevaren- zone van het Duitsche luchtwapen ligt en deze reusachtige haven, waardoor ongeveer veertig procent van den totalen Britschen buitenlands'chen handel ging, voor een zeer groot deel is uitgeschakeld, moeten de groote havens aan. de Westkust, in de eerste plaats Liverpool en Glasgow, een groot gedeelte van het Londensche goederenverkeer overnemen. Zoo gaat al maanden de voomaamste toe- voer van de Britsche oorlogsaanvoeren via Liverpool, waar de koelhuizen, voorraad- schuren en silo's tot de uitemte grens van de capaclteit worden gebruikt. De groote aanvai in den afgeloopen nacht werd door verscheidene honderden vliegtui gen uitgevoerd. Van verre zichtbare bran den woedden in de pakhuizen en graansilo's, terwijl de groote tankinstallaties, die alleen in het havengebied een terrein van twaalf hectare beslaan door zware rookwolken aan het ocg werden onttrokken. De gedeeltelijke vernieling van de grootste Engelsche aluminiumfabriek Lochaber bij Fort William is voor de Engelsche oorlogv economie een bijzonder emstig verlies. Deze aluminiumfabriek vervaardigde alleen vier- vijfde van de totale Engelsche aluminium- productie. Daar de Engelsche oorlogsindus- trie bij de geweldige eischen, die aan haar vliegtuigfabrieken worden gesteld, zestig tot tachtig procent van de behoeften noet in- voeren heeft een emstige vernieling van deze groote fabriek tot gevolg, dat de Engelsche aluminiumindustrie zelfs niet eens meer aer. de opdrachten van de industrie voor net herstel van beschadigde vliegtuigen kan vol- doen. Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. LUXOR-THEATER. Beate Kaiserllng. Deze film, die bewerkt Is naar een beroemd of althans bekend boek, geeft ons een ietwat wrang blijspelletje te genieten. Het la een klucht der vergissiiigen, wat wreed in den aanvang, maar met gratle huppelend naar de blijde ontknooping. Velen kernnen uit de Opera deu bercemden monolcog over den las ts r in den Barbicr, al hebben zij mlsschien het bekoorlijke werkje van Beaumarchais zelf nooit gelezen of vertcond gezien. En hier nu gaat het oan laster in een kleiae stad. Beate Kaiseriimig moet het in het klelne stadje met zijn machtige Gesellschaft, waarin de gncot-inidustxieelen den toen aangeven, op- nemen. Aan haar naam is een lasterverhaal verbonden en de dames uit de betere kringen van het kleine stadje trachten haar, als zjj na een jaar relzen in het buitenland weer terugkeert, te boyooftten. Zij raapt den in de j arena geworpen handschoen op, neemt de uit- dagdng aan, en wint door durf, handigheid en i een vriend in nood, die haar vriend voor het leven zal worden, den strijd. Het gegeven blijkt bedenkeltk, want tegen vooroordeel van I de machtigste coterie in een kleine stad en het gewicht von' gefundeerd lijkenden laster, zal geen vrouw het ooit winnen. Hoe het ztj, in de comedy of errors, waarin miawrstan- den zich stapelen op misverstonden, komt ten slotte alles terecht. De ten cnrechte ge- smade deugd wint en de leaders der olique van rijken en machtigen- in het kleine stadje worden hehoorlyk gestraft voor engheid, lief- deloosheid en vervolgzuchit. Br was, zeker, iets gebeurd, maar wat dat precies was en waarom feitelijk niemand zich iets te ver- wyten had, weedt naar behooren omthujd en op onweerlegbare wijze aangetoond. W1ATERLANDKERKJE SLUIT ZICH AAN UU DE WATERLEIDING. Een van de kleinste zelfstandige gemeen- ten in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, n.i. de gemeente Waterlandkerkje, heeft een pr^- zenswaardig voorbeeld gegeven. In de Woena- dagavond gehouden raadsvergadering is nameiyk het besluit genomen om deze ge meente aan te sluiten aan het buizennet van de waterleiding. Tot oip heden zyn alleen de drie grootste gemeemten nd. Breekens, Oostburg en Aarden- burg aangesloten en wel naaa* aanleiding van een reeds lang geleden gesloten overeenkonvst Aansluiting van de andere gemeenten heeft echter een minder vio.t verloop. In dit ver band zij er aan herinnerd, hoe nog kort ge leden een vocrstel van dezen aard door den raad van IJzenddjke werd verwerpen. De raad van het kleine Waterlandkerkje, een gemeente met slechts ruim 500 zlelen, onder leiding van buTgemeester H. de Haan, blijkt echter een open ccg te hebben voor het groote nut dat een aansluiting aan de water leiding heeft en hopeiijk zulien de andere ge meenten dit voorbeeld thans spoedlg vJlgen. (Pr. Z. Crt.) Het Centrum. ^Moeder" DOCTORiAAL EXAM FN INDOLOGIE. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaag- de voor het doctoraal examen Indologie onze stadgenoot de heer C. P. van Strien. ONDERWUS. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school te Axel is als no. 1 geplaatst mej. N. de Pauw, alhier. MACHINESCHRIJVEN Voor het examen macbineschrijven van het Instituut Rlents Bait te Den Haag (diploma C, hoogste snelheidsdiploma), slaagden dezer dagen de dames L. A. Denk, A. J. Eyke, A. M. Muller en C. M. Witte, alien te Temeuzen en de heer L. A. S. C. Dekkers te Koewacht. TOESLAG OP SALARISSEN VAN BURGEMEESTERS, ONTf/ANGERS EN SECRET ARJSSEN. Ged. Staten van Zeeland hebben aan alle giemeentebesturen een schryven gezonden, waarin zij mededeelen, dat zij overwegen de tijdelyke toelage en de veihooging van de minimum-kimdertcelagen, zooals deze v het Ryksperscneel is vastgesteld te rekenen van 1 Januari j.l. af ook voor de burgemees- ters, de seccetarissen en de ontvangers der gemeenten te doen gelden. Alvorens een beslissiing te nemen, zulien zy gaarne met de zienswyze van de gemeente- raxiien in dezen in kennis worden gesteld en wel uiterlijk op 20 Maart a.s. BEEEDBGD. Ter openbare terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg van Woens dag j.l., is beeedigd als hulp-officier van jus- tltie, de wacktmeester der brigade mare- chaussee te Nieuw Naiiien, H. Leyten. Een zeer sterke en doorvoelde film Br is misschlen geen hachelijker ge geven voor een film denkbaar dan dat, waar bij de moedier, de moederliefde in het middel- pimt staat. Waarschyniijk zyn vroegere Amerikaansche films met een dergelyk ge geven schuLd aan het wantrouwen, dat men enmiddedlyk koestert tegen die filmwerken, die het woord ,,moeder" in him titel hebben opgenomen, want deze Amecikaansche films liepen maar al te vaak over van een vatech pathos en een sentimentalitelt, die niet by het onderwerp pasten. Bij dit onderwerp past eenvoud en eerbied en een warm hart en wij vinden met eenige verbazing deze eigenschap- pen terug in de film, die Gustav Ucicky voor de Ufa maakte. Ucicky was wed de laatste by wien men een onderwerp als ,,Moeder" in vedlige handen zou veronderstehen; hy is im- mers de maker van eenige krygfihaftige histoiische films cn van een paar avonturen- filme, die alien wel kwahteiten bezaten, maar zeker geen fijn-ontwikkeld gevoed deden ver- onderstellen. Op deze verondersteiling heeft Ucicky een schitterende revanche genomen, hy maakte een sterke speelfilm cond een domineerende moeder-figuur, een film met rake accenten en getuigend van veel gevoel en aanvaardbare pathetiek. Deze eind-huldiging werd geen lawaaie rige apotheose, maar een stille, getcmperde kuidie, een indrukwekkend slot aan een oan- dlenlyke film. Temeiizensche BoysBlervllet. (Men zal zich ccigetwijfeld herinneren, dat wy meermalen de goede saamhoorigbeAd van de werkende leden der Temeuzuusche Boys als voorbeeld stelden voor een juiste sportleve kameraadschap. Zooals alle clubs kende haar tijden van voor- en tegenspoed, maar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2