ai bpmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH.VLAANDEREN 9 ABDIJSIROOP slijm Vastzittende No. 10.190 VRIJDAG 14 MAART 1941 81 Jaargang Kastelooze Enenting. Poging tot vergelijk. Binnenland AKKER'S fgh Ve&st&ifcte EERSTE BLAD Notstandsbeihilfe van den Rijkscommissaris. kostelooze meriting of herinenting Waarom duurder Brood? TER NEUZENSCHE CO U RANT wl"" m t*.^4. a mm le f n«9i/« Voor elken resrel ABONNEMENTSPRUS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden - Buiten Temeuzen fr per post 1,73 per 3 maanden - Bft vooruitbetaling fr. per post 6 60 per jaar - Voor BeWe en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaUng. Ultgeefrter: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels /0,82% Voor elken regel meer 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaUng. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsrulmte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de mtgaae. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Zooals bekend is, beeft de Rijkscommis saris, Dr. Seyss-Inquart, een fonds in het leven geroepen tot ondersteuning dergenen, die fcengevolge van werkloosheid of een te laag tnkomen, meer dan anderen door de huidige moeilijke tijden bebben geleden. Uit dit fonds zijn reeds te Rotterdam en Middel- burg op groote schaal uitkeeringen gedaan, terwijl ook in VUssingen een begin hiermede is gemaakt. De Rijkscommissaris heeft nu ook uit dit fonds gelden ter beschikking gesteld voor Temeuzen en den Beauftragten des Reichs- kommissars fiir die Provinzie Zeeland, den heer Miinzer, opdracht gegeven het noodige te verrichten om deze steunactie in werking te stellen. De uitvoering der steunactie is in handen gelegd van den heer G. Locher, die reeds de Notstandsbeihilfe te Rotterdam beeft geor- guniseerd en geleid. Het kantoor te Terneuzen is gevestigd Ge- meentehuis (raadzaal) en zal zijn werkzaam- heden beginnen op 24 Maart a.s. Wie komen voor uitkeering in aanmerking? In aanmerking komen alle inwoners van Temeuzen, die op 10 Mei 1940 in deze ge- meente waren ingeschreven en wiel- inkomen in de weken van 13 Januari tot 22 Februari 1.1.' niet hooger was dan gemiddeld: 8,voor alleenstaande personen zonder eigen buishouding. 10,50 voor alleenstaande personen met eigen huishouding; f voor gezinnen zonder kinderen f i5rvoor gezinnen met 1 of 2 kinderen beneden 16 jaar; f 16,— voor gezinnen met 3 kinderen be neden 16 jaar; f i7ivoor gezinnen met 4 kinderen be neden 16 jaar; 18,voor gezinnen met 5 kinderen be neden 16 jaar; f 19,voor gezinnen met 6 kinderen be neden 16 jaar; f 20,voor gezinnen met 7 kinderen be neden 16 jaar; f 21,voor gezinnen met 8 kinderen be neden 16 jaar; f 22,voor gezinnen met 9 en meer kin deren beneden 16 jaar; (gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner gerekend). Alle inwoners van Temeuzen, die tot een van deze groepen bebooren, worden in de ge- Iegenheid gesteld een uitkeering aan te vra- gen. De aanvrage zal dan na grondig on- derzoek door voornoemd bureau worden beoordeeld, waarna de voor de uitkeering in aanmerking komenden op korten termijn worden opgeroepen om bet vastgestelde be- drag in een of meer gedeelten in ontvangst te nemen. De personen, die van 1015 Maart 1941 ondersteuning ontvangen van het Burgerlijk Armbestuur, werkloozensteun, werkverschaffing of werkloozenkassen, moe- ten geen aanvraag indienen. De betreffende aanvraag wordt door deze instanties zelf behandeld. Hoe vraagf men een uitkeering aan Ter verkrijging van een uitkeering kunnen zij, die volgens de hierboven gegeven richt- lijnen meenen daarvoor in aanmerking te komen, zich wenden tot het aanmeldings- kantoor, Gemeentehuis, Temeuzen. Maat- regelen zijn getroffen om op snelle en gemak- kelijke wijze alien te kunnen belpen. De aan- vraagformulieren worden door de am'otena- ren der Notstandsbeihilfe in tegenwoordig- beid van aanvragers ingevuld. Om dit zoo juist en gemakkelijk mogelijk te doen, moet de aanvrager in elk geval medebrengen: 1. starnkaart en/of identiteitsbewijs; 2. het trouwboekje; 3. de laatste belasting- biljetten; 4a. indien men in loondienst is, een werkgeversverklaring (ook voor werken- de kinderen moet een werkgeversverklaring worden overgelegd4b. een verklaring van kleine zelfstandigen, indien men zelf zaken doet; 5. de huurkaart. Formulieren voor werkgeversverklaringen (wit) en verklaring en voor kleine zelfstan digen (blauw) zijn verkrijgbaar op de ge- meente-secretarie. De werkgeversverklarin gen moeten door de werkgevers worden inge vuld, onderteekend en van een stempel voor- zien, waartoe de welwillende medewerking der werkgevers wordt ingeroopen. De verklaringen voor kleine zelfstandigen, moeten door de aanvragers zelf naar eer en geweten worden ingevuld en onderteekend. Het doen van onjuiste en onvolledige opgaven is zeer gevaarlijk, aangezien met groote ge- strengheid zal worden opgetreden tegen hen, die misbruik maken van sociale instellingen ten nadeele van hun medemensc'nen. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat een vlugge behandeling alleen mogelijk is, indien alle aanvragers er voor zorg dragen, alle vijf hierboven omschreven bewijsstukken (het vierde bewijsstuk ingevuld en onderteekend op de aangegeven wijze) direct mede te bren gen. Daarom is voorgeschreven, dat aanvra gers niet tot de met de invulling der aan- vragten belaste ambtenaren mogen worden toegelaten zonder de vijf voorgeschreven be wijsstukken. Aanjneldmg: Voor inschrijving worden opgeroepen op: Maandag 24 Maart a.s., tusschen 2 en 5 uur. personen met 5 en meer kinderen; Dinsdag 25 Maart a.s„ tusschen 9 en 5 uur, personen met 3 en 4 kinderen; Woensdag 26 Maart a.s., tusschen 9 en 1 uvr, personen met 1 en 2 kinderen; Donderdag 27 Maart a.s., tusschen 9 en 5 uur, gezinnen zonder kinderen; Vrijdag 28 Maart a.s., tusschen 9 en 5 uur, alleenstaande personen, met en zonder eigen huishouding; Zaterdag 29 Maart a.s., tusschen 9 en 2 uur, de personen, die wel in aanmerking komen voor inschrrijving, docb door oin- standigbeden niet in staat waren, zich op de aangegeven dagen te melden. Terneuzen, 14 Maart 1941. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELLEGEN. Burgemeester en Wetbouders van HOEK maken bekend, dat op Dinsdag 25 Maart a.s., des namiddags 2 uur, de gelegenbeid zal zijn opengesteld tot van hen, die zich daartoe ten huize van den gemeente-geneesheer aanmelden. De geschiktste leeftijd om kinderen in te enten ligt tusschen 3 maanden en 2 jaar. Het is gewenscht te voren den huisarts te raadpiegen. Hoek, 14 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN TIENHOVEN, Burgemeester. J. DREGMANiS, Secretaris. Een de wereld omvattende problematiek, welke een van zulk een tegengesteld uit- gangspunt begonnen ontwikkelingsgang als dien van Sowjet-Rusland en van het natio- naal-socialistische Duitscbland vergelijkbaar maakt, is, schrijft de N. R. Crt., onder den dwang der omstandigheden ook voor ons land de aanleiding geworden om een nieuw verge- lrjk met de werkelijkbeid te zoeken. We hebben dezer dagen een opmerking ge- lezen, die er op neer kwam, dat, aangezien de NjS3. de eenige beweging is, welke, poli- tiek gesproken, in den pas marcheert met den bezetter, naast haar de andere bewegingsn geen kans hebben op andere werkzaamheid dan eene van voorbereidenden, opvoedenden aard. Wij vreezen, dat achter een dergelijke opvatting de gedachte schuil gaat, dat men dan wel eens wil zien, hoe de N.S.B. het in haar eentje rooit in de overtuiging, dat zij net alleen niet rooien kan. Wie zoo denkt, verliest groote gevaren der werkelijkbeid uit het oog. Gevaar, dat in zekeren zin reeds daar in schuilt, dat wij de vrijheid bebben om zulk een houding aan te nemen. Dezer dagen stelde een der Duitsche woordvoerders, die op het oogenblik in ons land aanwezig zijn, na betoogd te hebben, dat Duitscbland het continent vast in de band heeft, de vraag: „Wat doet bet er mee?" Zijn antwoord was: ,,Voorloopig niets. Het staat tegenover de volkeren van bet Euro- peescbe vasteland niet als een lmperialisti- sche veroveraar. Het laat het tot op zekere hoogte aan hen over, om bun eigen toekomst te bepalen, in het bijzonder met betrekking tot de binnenlandsche ideologische meenings- vorming." ,,Is de oorlog echter eenmaal ten einde, zoo voegde hij er echter aan toe, dan zal Duitscbland natuurlijk daar ingrfjpen waar bet niet is gegaan, zooals het voor zijn eigen belang noodig acht. Dan zal er met de bijzondere belangen van de betrokken landen die zich niet bijtijds op den nieuwen toestand bebben ingesteld, niet meer als voorheen reke- ning gehouden kunnen worden." Nu weten we wel, dat deze woorden niet veel indruk zullen maken op hen, die Duitsch- land den oorlog nog moeten zien winnen. Zij zullen er eerder een poging tot bangmakerij in zien. Maar het is toch maar gelukkig, dat belangrijke bewegingen, die vat op de massa hebben, daar anders over denken en in bet belang van bun land en volk, in bet belang van heur idealen, zich wel degelijk een voor- stelling vormen van een Europa, waarin het Duitsche Rfik zijn leiding zal hebben ver- zekerd en hun pobtiek erop inrichten, om onder die omstandigheden voor hun land en volk, voor hun idealen geen geboden kans voorbij te hebben laten gaan. We zien de leiding van de Nederlandsche Unie als Laokoon en zijn zonen worstelen om de apathie van een groot deel van haren aan hang af te schudden, welke de heer Arnold Meijer, de leider van bet Nationale Front niet ongelukkig aldus omschreven heeft. dat „tengevolge van oorlog en bezetting ons volk in zich zelf getreden is," maar die ook vol gens hem niet in een afwachtende houding mag verstarren. Daamaast is het de zooveel oudere socialistische beweging, die zich eer der reorganiseert dan dat zij propagandistisch naar buiten optreedt, maar waarvan geens- zins gezegd kan worden dat zij, zich opnieuw zoekende te orienteeren, stil is blijven zitten. Gemakshalve zal menigeen zeggen, dat dit geen socialisme meer en reeds natibnaal- socialisme is. De beeren Rost van Tonningen en Woudenberg hebben immers in de reorga- nisatie een aardig woordje meegepraat. Moai ook wanneer men uiteindelijk van nationaal- socialisme zou moeten spreken, dan neemt dat niet weg, dat bet oorspronkelijke socialisme in de zelfbezinning, waarop het in een jaar van overgang aangewezen was. een belang rijke bij gift blijft, omdat bet tevens is een bijgift van hoop en geloof in idealen van samenleving, welke den socialisten lang ver- trouwd waren, voordat zij in het nationaal- socialisme werden wedergeboren. Zoo leest men dan in „een boodschap van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen aan elken werkenden mensch in het Nederlandsche volk", dat in de vakvereenigin- gen van het N.V.V. tienduizenden Nederland sche werkers met de hand en met het hoofd voor het socialisme gestreden en geofferd hebben. Wanneer er thans in de middelen ter bereiking van het socialisme een ver- andering gekomen is, dan is dat, omdat de macht van het kapitalisme is teruggedron- gen, en omdat in bet vervolg zal moeten worden samengewerkt met een overheid, die zich op het standpunt stelt, dat de arbeid de eerste en belangrijkste factor is in de gebeele samenleving." .Wanneer de revolutionnaire strijd om den voorrang tusschen kapitaal en arbeid zal zijn uitgevochten, de arbeid als de eenige waarde- scheppende factor in bet volksgemeenschaps- leven zal zijn erkend, zoo lezen we in een ander brocburetje, over ,,De vakvereenigings- leider in den nieuwen tijd", spreekt bet van- zelf, dat slechts dan van een rechtvaardiga volksgemeenschap zal kunnen worden ge sproken, indien daarin bet recbt van den ar beid zal zijn veilig gesteld." ..Socialisme, heet het verder, beteekent ten slotte meer dan een behoorlijk loon, een be- hoorlijk onderdak en een behoorlijke kleeding, het heeft tot taak den mensch op zijn plaats te brengen, die hem krachtens zijn capacitei- ten toekomt, hem daar te handhaven door zqn recbt te beschermen en daarboven uit alles te doen wat het levensgeluk van den mensch verhoogt." Den ouden socialist zal het nog niet verrassen, te lezen, dat „de waarde van den mensch in de toekomst zal worden bepaald door de waarde, welke hij voor de volksgemeenschap heeft." Bij een nadere bepaling van dit begrip volksgemeen scbap dringt thans echter *bok de gedachte aan ..geborgenheid in eigen volk" door, het verweer, dat met name het nationaal-socia- lisme gezo.cht heeft tegen de weimge be- scbutting, welke de totdusver geoefende prac- trjk van het internationalisme geboden bad. ,De volksgemeenschap zal worden geleid door de beste, maar gedragen door alle eer- lijke werkers." ,,In plaats van klassenstrijd dus, standsbewustzijn, in stede van interna tionalisme, bloedsverbondenheid, en de wil tot opbouw eener volksgemeenschap, waarin de arbeid van alien bet socialisme binnen afzien- baren tijd tot een blijde werkelijkbeid maakt." ,,Het is een waan, dat de nieuwe tijd slechts den enkelen sterken man noodig heeft. De wil tot opbouw moet worden gedragen door alien." ,,Een gesloten front van den arbeid, dat zich de drager weet en wil zijn van de welvaart en de toekomst van het volk, en n dezen bloedig aanvaarden plicbt het recbt ontleent, om geborgenheid in eigen volk te eischen." ,/Van noodgedwongen strijd- organisatie wordt derhalve de arbeidersbewe- ging een constructief element in de volksge meenschap". Maar altijd en onder alle om standigheden het recht van den arbeid pri- mair." Zoo zoeken oude en nieuwe denkbeelden ook in ons land naar een bij de werkelijkheid aangepast vergelijk. land". En aan dit economisch beginsel zal men bezwaarlQk willen tomen. Maar hoe is dat in harmonie te brengen met de volgende passage uit hetzelfde referaat: „Men kan nu eenmaal niet tot den boer gaan en zeggen; Verbouw meer tarwe, rogge, aardappelen, suikerbieten en erwten en daar- bij tevens de band op de portemonnaie hou- den. De verbouw moet voor den boer loonend gemaakt worden en bet is de consument, in wiens belang deze maatregelen worden ge- nomen, die dit zal moeten betaien. Er is dan ook niet aan te ontkomen, dat de prgzen van zekere eerste levensbehoeften zullen stijgen". Deze passus uit de lezing van een functio- naris, die in bet kader van dezen tijd een zoo gewichtige sleutelpositie in onze volksbuis- houding inneemt, wekt verwondering. Zij druischt wel zoo in tegen het begrip van volksche lotsverbondenheid, dat wij ons af- vragen, of ons hier geen anachronisme een poets bakt. Het is immers weinig eervol voor onzen boerenstand, den landbouwer voor te stellen, als zoo sociaal achterlijk, dat hij alleen op hoop van geldelijk gewin, die veldgewassen zal verbouwen, waaraan zijn volk dringend behoefte beeft. Het is bovendien typisch ,,uit den tijd", m dit geval weer twee partijen te willen zien; hier den boer, daar den consument. De be- heerder en bewerker van den vaderlandschen bodem, die met „tactische" aarzeling af- wacht,' of de consument wel behoorlijk ge- noeg opdokt, om bet werk „loonend" te maken. Hoe oneindig ver staat dat af van de ,,Er- zeugungsschlacht", waarmede de Duitsche boer zijn volk ter overwinning helpt voeren. Van de mentaliteit der Duitsche jongeman- nen en vrouwen, die hun vacantie er aan geven, om met noeste vljjt en harden arbeid, den boer te helpen den oogst binnen te halen. Van de plaats, die de landbouwer in het nieuwe Duitschland inneemt temidden van zijn volksgenooten. Even gewichtig als de professor, als de minister, als de generaal, want ook bij is een der onmisbare ledemnten van het groote volkslichaam Wij willen ons te dezer plaatse niet bezig bouden met de vraag, of het dagelijksche brood, al dan niet iets duurder dient te wor den. Dat kunnen wij thans niet overzien en het doet ook niet terzake in het kader van dit artikel. Wat wij wenschen, dat is een beter begrip bij de leiders ouzcr volkshuis- houding,terzake van de eereplaats, die de boer inneemt temidden van zijn volk. Want, wij herhalen met Ir. Louwes: „Wat de boer doet, doet hij voor zijn eigen land!" (Nadruk verboden.) SERPYLLI De organische gebondenheid van Staat en Samenleving, schrijft men ons, is het ken- merk van de nieuwe orde in Europa. Deze gebondenheid tast de vrijheid niet aan, zoo als zij die aan bet oude hangen beweren, docb veredelt de individueele bandeloosheid tot corporatieve vrijheid. Het nieuwe socialisme, dat zich zelf be- stempelde als „nationaal of corporatief socialisme" is geen verm van chauvinistiscb nationalisme, doch stelt tegenover het nog ongeordende socialistische instinct der ver- drukten en sociaal zwakken, die zich inter national lotsverbonden voelden in hun ellen- de, het corporatieve socialisme. Het corporatieve socialisme ziet den Staat of juister nog het Volk, als een organisch ge- beel, als edn lichaam dus, waarin het individu de bouwsteen, de levenscel is en waarvan de vakgroepen van hoofd- en handarbeiders de ledematen zijn. Het erkent als feit, dat zwak- te, ziekte of ten ondergang van een of enkele dier ledematen of cellengroepen, het gebeele lichaam aantasten. Tenslotte is dit alles niets nieuws. Ieder heeft dat zoo aangevoeld, alleen in de nieuwe ordening van Europa worden de samen- levingsvoorschriften thans gebaseerd op dit diepere inzicht in de natuurlijke wetten, waaraan elk volk heeft te gehoorzamen. Dat dit het einde uitluidt van het libera- listische „vrije spel der economische krach- ten" is klaar. Zoomin als de geordende samenleving zich nog bloot stelt aan het vrije spel van storm en tij, van winterkoude of watervloed, is zij geneigd zich te laten over- rompelen door conjunctuur-springvloeden of economisch laag water. De economische rivieren worden gekanaliseerd; tegen con junctuur-vloed worden dijken opgeworpen Dat alles is de nieuwe socialistische ordening. De individueele vrijheid wordt daardoor in- derdaad beperkt, doch alleen voor zoover zij identiek is aan» ongebondenheid. Men heeft leeren inzien, dat ongebreidelde vrijheid voor het individu, de slavernij beteekent van den zwakke tegenover den sterke. Zoodat de economisch sterke dus het grootste belang heeft bij de ongetoomde vrijheid. Hetgeen verklaaft, hoe het komt, dat juist bet kapita- hsme na het opkomende socialistische in- srtinct wantrouwend te hebben gadegeslagen tenslotte de leuze van ongebonden vrijheid zoo hartstochtelijk overnam van dit Interna tionale socialisme en er voor op de bres ging staan. Van ordening, die de vrijheid van den sterke breidelt ten bate van den zwakke, moet bet kapitalisme niets hebben. Vandaar het verzet in deze kringen tegen het nieuwe corporatieve socialisme. Dat het voor de economen van het oude regiem niet altijd even gemakkelijk is. zich in de nieuwe ideologie te verplaatsen. daar- van geven enkele uitlatingen van den voed- seleommissaris voor Nederland, Ir. Louwes, dezer dagen gelanceerd op een persconferen- tie te Den Haag, duidelijk blijk. Ir. Louwes begon zijn referaat met de stel- ling: ..Wat de boer doet, doet hij voor eigen PAARDEN- EN SCHAPENVLEESCH VALLEN ONDER DE DISTRIBUTIE. Het Verordeningenblad van Donderdag be- vat de reeds aangekondigde beschikking van den secretaris-generaal van bet departement van landbouw en visscberij, waarbij wordt be paald, dat paarden- en schapenvleesch onder de distributie vallen. DE V1SCHTIJD VERLENGD. De secretaris-generaal van bet departement van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat de gesloten vischtijd voor barbeel, blank- voorn, brasem, karper, koblein, meun, ruiscb- j voorn, serpeling, sneep en winde in 1941 zal j ingaan 21 April. De gesloten tijd voor het visschen met eenig vischtuig in de rivieren zal eveneens j 21 April ingaan. (Hetzelfde geldt voor het i visschen in de Zuid-Hollandsche stroomen met het spieringdrijfnet, de vischzegen, den hengel, bet scbutwant met een maaswijdte kleiner dan 80 mm en wargarens met een maaswijdte kleiner dan 75 mm. Voor het overige zal de gesloten tijd voor vischtuigen, met uitzondering van den zet- angel of fleur, den sleephengel, den hengel geaasd met visch en de sleeplijn, ingaan op 1 April inplaats van 16 Maart, met dien ver- stande echter, dat het visschen in polder- wateren slechts zal zijn toegestaan aan vis- schers, die in bet bezit zijn van een daartoe strekkende schriftelijke vergunning van het districtshoofd, waaraan voorwaarden kunnen worden verbonden ter voorkoming van mis bruik. MET 1 APRIL 100 OPCENTEN OP DEN TABAKSACCIJNS. Vooral lie cigaretten worden aan- nierkelijk duurder. In het Donderdag gepubliceerde Verorde ningenblad is opgenomen het aangekondigde besluit van den secretaris-generaal van finan- cien betreffende verhooging van den tabaks- accijns. Deze verhooging treedt in werking met ingang van 1 April. Hierbij wordt de bij besluit van genoemden secretaris-generaal met ingang van 15 Sep tember 1940 ingevoerde verhooging van den accijns ten aanzien van sigaren, rook- en pruimtabak en snuif overgenomen in art. 5 van de Tabakswet. De toen eveneens inge voerde verhooging van den tabaksaccijns op sigaretten met 10 opoenten vervalt. zoodat de accijns op sigaretten wederom op 50 pet. van den kleinbandelsprijs wordt gebracht, zooals ook reeds in de Tabakswet is bepaald. De thans ingevoerde verhooging betreft de heffing van 100 opcenten op den tabaks accijns voor alle genoemde artikelen. Eenige voorbeelden. Wat deze verhooging beteekent kan uit eenige voorbeelden blijken. Voor een sigaar, welke voor 10 cent wordt verkocht, bedraagt de accijns thans 20 ten honderd of 2 cent, welke accijns in den prijs van 10 cent is inbegrepen. Met ingang van werken Uw ademhalingsorganen niet voldoende. Hun werking wordt gehinderd doordat de slijm de lucht- toetreding belemmert en de slijm- vliezen prikkelt, waardoor bij het ademhalen benauwdheden ontstaan. Neem die hinderpaal zoo snel mo gelijk weg door het gebruik van Abdijsiroop. De heilzame kruiden. w. o. de zeer aetieve Aconitum en Drosera lossen die benauwdheid- veroorzakende slijmlagen op, die Uw slijmvliezen verontreinigen, maken ze los van het weefsel en zorgen dat U in den kortsten tijd weer heerlijk vrij kunt ademhalen. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma 1 April zullen op den accijns van 2 cent 100 opcenten worden gebeven of wel een bedrag van eveneens 2 cent, zoodat de verkoopsprijs van deze sigaar dan zal bedragen 10 2 cent 12 cent. In den prijs van een sigaret van 1 cent is een accijns van cent begrepen. Op dezen cent komen 100 opcenten of eveneens cent, zoodat een sigaret van 1 cent voortaan 1 cent zal kosten. Een doosje van 20 sigaretten, waarop staat vermeld 20 cent opc. 1 cent zal derhalve 30 cent gaan kosten enz. Voor rook- en pruimtabak bedraagt de accijns 30 pet. van den kleinbandelsprijs. Kost een pak tabak thans 20 cent, dan is dus de accijns 6 cent. Daarop komen 100 opcenten of eveneens 6 cent, zoodat de prijs van dit pak tabak op 26 cent zal komen enz. ENGELSCHE Ll'CHT A A NV ALLEN. In den nacbt van Dinsdag op Woensdag zijn eenige Engelsche vldegtuigen boven Ne- dexlamdsch grcuid(gebied waargemomein. Er is een aantal bommen geworpen. In een piaats zijn twee gebouwen zwaar beschadigd. in bet midden des lands wenden door bomscherven een man gedood! en diertien personen gewond, terwijl ook schade aan huizen wend toege- bracht. In een andere plaats is een jongen, die niet tijdig dekking bad gezocht, door scherven van giranaten van laet afweergescbut licbt gewond. In den nacbt van Woensdag op Donderdag zijn hier te lande tengevolge van Eingelsche luchtaanvallen een' burger gedood en verschei- dene andere gewond. In het Zuiden des lands zijn eenige woonhuizen zwaar beschadigd. TIJDELIJKE TOELAGE VOOR TAGER BEZOLDIGD RUKiSJPERSONEEL. Bbjkens een circulaire van den secretatis- generaal van binnenlandsche zaken aan zijn aimbtgenooten, zal de tijdelijke toelage voor bet lager bezoidigd gebuwd rijkspersoneel ook van toepassing zijn op ongetiuwde in ge- zinsverband levende eenige kostwinners en op wachtgelders, terwijl laatstgenoemde catego ric eveneens in aanmerking komt voor de verboogde kindertoelage. MAG MEN K-OIl'EEKEN Dezer dagen werden de vele tienduizenden kampeerders in ons land verontrust door be- richten over een kampeerverbod, welke in en kele dagbladen zijn gepubliceerxL Inderdaad is de verordening 188 uitgaans- verbod tusschen 24 en 4 uur), welke reeds van 22 October 1940 dateert, in den laatsten tijd door sommige instanties aldus ui&gelegd dat het verblijf in een tent tusschen 24 en 4 uur verboden zou zijn, waardoor bet kampee- ren zeer bemoeilrjikt zou worden. De A.N.W.B. heeft ccimiddellijk stappen on- demomen bij de betrokken autoriteiten en verzocht om een uitspraak dat bet verblijf in een tent gelijk gesteld wordt met verblijf bin- nenshuis, of althans een in de gegeven om standigheden zoo gunstig mogebjke regeling voor de kampeerders De zaak is op het oogenblik in studie bij de bezettingsautoriteiten en de A.N.W.B. is hoopvol gestemii, dat bet kampeeren in den komenden zomer zij het welbcht met eem- ge beperkingen mogelijk zal zijn. ..liliOOD EN REZINNING". De Nederlandsche Unie is ertoe oveigegaan haar corporatief en cultured program in een brochure uit te geven, welke de titd draagt Brood en Bezinning". Brood want de door ons beoogde „or- ganische ordening der arbddsgemeenscbap zonder klassentegenstelbngen" beoogt ar beid, levensvreugde en brood voor alien. Be zinning want ons cultured program wil den lezer er toe brengen, zich in het wezen van bet Nederlandsch karakter te verdiepen en het volkseigene nog meer te leeren lief- hebben en beschermen." Deze brochure, welke 47 bladzijden telt, be- vat bovendien nog de nadere uitwerking van de algemeene inldding van het program van de Nederlandsche Unie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1