ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De man die iachte No. 10.189 WOENSOAG 12 MAART 1941 81« Jaargang Binnenland Feuilleton Een oproep van de Winterhulp I Spit in den rug. Deskundige wandgedierte. DESKUNDIGE, DE KOMENDE LIJSTENOOLLECTEN VAN DE WINTERHULP. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,82 y2 Voor elken regel meer 0,20%. liEEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. ITandelsadvertentlen bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag erkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Burgemeester en Wetbouders van TER- NEUZEN verzoeken degenen, die wensciien aangewezen te worden als ala bedoeld in art. 1 van het besluit van den Seoretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken d.d. 29/30 Januari 1941, B.Z. nr. TV betreffende de bestrijdirig van wandgedierte, een verzoek daartoe fcv) hen in te dienen v66r 22 Maart a-s. Tetneuzen, 11 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. TELuLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretarls. REGEEROrNGSCXiMMXSSARISSEN AAN HET HOOFD VAN GEMEENTEN. ■••als bekend werden de vorlge week door den Rykscommissaris met ter zijde stelling van burgemeester, wethouders en gemeente- raa«J, voor het besturen van enkele gemeen- ten een Regeeringscommissaris aangesteld, voor bet uitoefenen van het bestuur der be- trokken gemeenten. Door Dr. Rabl, juridisch deskundige in het RJjkscommissariaat, is op dat besluit in een persconierentie een toelichting gegeven. Hij ving zijn betoog aan met de opmerking, dat deze verordening, welke de aanstelling van regeeringscommissarissen aan het hoofd vau gemeenten, voor welke de Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied zulka noodig acht, mogelijk verklaart, min der diep in het Nederlandsche gemeenterecht ingrypt dan zij op 't eerste gezicht schijnt te doen. De grondslagen van het Nederland sche gemeenterecht zijn neergelegd in artikel 144 vhn de Grondwet. Zij sluiten aan bij de liberale constitutioneele gedachte aid us Dr. Rabl. Immo-3, er is een verdeeling van be- voegdheden. tusschen den burgemeester als door de kroon vry benoemden gezagsdrager en de wethouders en den raad als vertegen- woordigers van den volkslnvloed. Daarnaast echter heeft reeds de grondwetgever van 1815 de mogelijkheid voorzien, dat het aldus geconstrueerde gemeentebestuur niet tegen zijn taak zou zyn opgewassen. Xmmers, het vierde en Ihet vyfde lid van artikel 144 der Grondwet deze bepalingen zijn bij de op- eenvolgende grondwetswyzlgingen onaange- tast gebleven bepalen: „Wanneer de regeling en het bestuur van de huishouding eener gemeente grovelijk worden verwaasloosd, kan eene wet de wyze bepalen, waarop in het bestuur dier gemeente, met afwij king van het eerste en tweede lid van dit artikel, wordt voorzien. De wet bepaalt, welk gezag het gemeente bestuur vervangt, wanneer dit in gebreke biyft in de uitvoering der wetten, der alge- meene maatregelen van bestuur of der pro vinciate verordeningen te voorzien." Het hierboyen eerst aangehaalde vierde lid heeft betrekking op een falen van het sy- steem, het daarop volgende vijfde lid op een falen van personen. De genoemde grondwetsbepalingen zyn drie maal toegepast, n.1. in 1895 op de gemeenten Opsterland en Weststellingwerf en in 1933 op Beerta. De toen in de wetten-ad-hoc ge- schapen figuur van deal regeeringscommis saris is opzettelyk in de verordening nr. 36 ovenjemomen. Ook in ander opzicht sluit deze verorde ning, volgens Dr. Rabl, aan by de rectitsont- wikkeixig hier te lande. Het geval Beerta was in 1933 reeds niet meer zoo uitzonder- lyk als de gevallen Opsterland en Weststel lingwerf in 1895 waren. Het is noodig gebleken de in het gemeente recht in den kern aanwezige gedachte van eenhoofdlge leiding meer nadruk te geven. Het zwaartepunt was al te zeer naar de wet- Door GERARD FAIRLIE. Uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS. 26Vervoig. De auto was van een eenlgszins afwijkend sport model en, naar ik wist, vormde het reserve-wiel geen leeiyk uitsteeksel achter of zydelings van de carosserie, maar werd het in den achterbak gehorgen. Ik liep er heen, sloeg de klep open en nam het wiel er uit. Zoodra ik het op den grond geplaatst had, ontsnapte een uitroep mijn lippen. Jean wendde ftiel het hoofd om. „Vlcek niet zoo?" vermaande zy schalks. „Wat is er?" ,.Deze band", zei ik, ,,is eveneens plat." ..Verduiveld!" zei Jean. Ik maakte geen aanmerking op de inconse- quentie waaraan zy zich schuldig maakte; al myn vreezen dat Wij hier met een streek van den Octopus te doen hadden, keerden met verdubbelde kracht bij mij terug. Waarom deze reeks van opeenvolgende gebeurtenissen, alle er op berekend om ons emstig opont- hoiid te veroorzaken "Pomp hem op", zei de practlsche Jean. „Hy is waarschyniyk sleehts uit eigen bewe- ging leeggeloopen." houders en den raad verschoven. Onder de reeds ingezette ontwikkeling, welke tegen dit verschynsel verzet deed rijzcu, is door de ver ordening nr. 36 een stceep gezet. Het col lege van Burg, en Weth. en de raad worden er in opgeheven. Dit beteekent niet, dat de regeeringscom missaris nu een gemeentelijke imperator wordt. Hy zal moeten wordeu bygestaan door de deskundigen van de praktijk, door de wethouders, doch Liij vormt met hen niet meer een college, waarin de meerderheid van stem- men beslist. De wethouders behouden de leiding van hun aideeling-en, maar onder per- sooniyke verantwoordelijkheid van den regee ringscommissaris. Deze benoemt bovendien raadsieden uit de turgery. De band tusschen gemeentebestuur en bevolking wordt zoo- doe nde niet doorgesneden. De regeeringscommissaris staat bovendien onder toezicht van den commissaris der pio- vincie en van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken. Ten slotte betoogde Dr. Rabl, dat ook deze verordening wordt gedekt door artikel 43 van de Haagsche Conventie van 1907 en dan ook binnen de grenzen blijft, welke tiet volken- recht den bezetter van ecu bezet gebied nopens de rechtsinstellingen van dit gebied stelt. Immers, de verordening doet de grond wet geen geweid aan. zy is eerder een alge- rneen uitvoeringsvoorschrift van de leden vier en vyf van artikel 144 der grondwet Op een hem g«f eMe vraag of de genoem de grondwetsbepalingen niet moeten wccden beschouwd als grondslag voor uitzcnderings- recht, zeide Dr. Rabl nog, dat een constitutie niet begrepen kan worden alleen aan de hand van de letter der grondwetsartikelen. Het vooiuaamste is, dat de grondwetgever van 1815 en ook de latere grondwetgevers wel- bewust de mogelijkheld voor oogen hebben ge- had van een falen van het door hen op grond van bun liberaal-constitutioneele uitgangs- punt aanvaarde structuurbeginsel. Voor dat geval gaven z'j mogeiykhcden aan, welke in den aanvang iiderdaad wel als uitzonderings- recht zullen zyn beschouwd, doch welke door den groei van het leven en door den groei van den inhoud van het recht de gronds'.ag zijn geworden voor een rechtsontwlkkeling In de rich ting van. een eenhoofdige leiding der gemeenten. HET RAPEN VAN EFEREN VAN IN HET WIED LEVENDE VOGELS. De secretaris-generaal van landbouw en visschery heeft bepaald, dat in het geheele ryk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grut- to's, tureluurs, meerkoeten en waterhoenties is toegestaan van heden tot en met 19 April; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoe ren van eieren van het onder a. genoemde waterwild is toegestaan van heden tot en met 21 April, met dlen verstande, dat het vervoeren gedurende de data 20 en 21 April sleehts binnen de bebouwde kom der ge meenten en langs openbare wegen en voet paden is toegestaan; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, wilde eenden (alle soorten), ganzen, duikers, watersnippen en goudplevieren niet is toegestaan. DE B-STEEN AAN WERKI.OOZEN IN 1941. De waamemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat ook voor 1941 extra-hulp in den vorm van klee- ding, dekkimg en schoeisel kan worden ver- strekt aan tewerkgestelde werkloozeii en aan de onder groep B vallende Heine' grondge- bruikers en tuinbouwers. Het was onwaarscbrjnlyk, maar het kon. Ik nam de pomp en pompte dat het een aard had. Na vyf minuten zwoegens was de band nog even slap. Ik staakte myn arbeid en zag Jean aan. Zij stond nu reehtop, een peicizende trek op haar lief gezichtje. ..En waarom", sprak zy als by zichzelve, ,,wil hij niet zwellen? Ik weet beslist zeker, dat hij volkomen in orde was, toen ik Don- den verliet." ,,Daar wil ik ook om wedden," antwoordde ik. Zy ving mijn blik op, maar weigerde nog steeds eenigen boozen opzet in onzen tegen- spoed te zien. ,,Dieve Jack, sta er asjeblieft niet zoo als een wanhopige bij!" riep zy. „Nog bdn oogen- blik, en ik hcud je voor een verstokt pessi mist! Het ligt waarschijciiyk aan het ven- tieL" Zij liet zich op handen en knieSn zakken en schroefde het ventiel los. Een snelle uit roep van haar bewees my evenwel dat alles in orde was. Zy stond op en plaatste zich tegenover my, voor de eerste maal met een emstige uit- drukking op het gezicht. ,,Wat nu?" „Als het je hetzelfde is", zei ik, „zal ik be- proeven de zaak op te helderen. Ik zal dien binnenband eens nader bekyken." zy knikte, en het volgende oogenblik had den we de hoes afgenomen. Terstond werd een diepe snede zlchtbaar, een snede, die on- mogeliik door gewone slijtage veroorzaakt ken zyn. ■Die," zei zij, ,is aekorven met een mes". Zij keek mij vry verlegen aan. .jMaar waarom?" Ja, waarom? Ik had er niet het flauwste Toen de Winterhulp Nederland vijf maan den geledcn werd opgericht, had haar leiding zicli een denkbee'.d gevprmd van den nocd, die onder Nederlanders moest heerschen. Geleerd door de ecvaring komt zij thans tot de ontstellende ontdekkkig, dat de ar- moede, welke in Nederland wordt geleden. veel en veel grooter is, dan zij zich in Octobe: 1940 kon indenken. Op zijn m.'nst heeft een millioen Nederlan ders, mannen, vrouwen en kinderen, geen deel aan die aardsche goedecen, welke nocdig zyn om een gezin mdt ecr.ige vreugde en moe. aan het leven van ons volk te laten deel- nemen. Al voortwerkende ontvangt de lei ding van de W. H. N. dagelijks meer berich- tcn over gevallen van nood, die te zamen tot 66n conclusie vceren: Het Nederlandsche volk moet wakker wor den en op dit gebied kennls nemen van de feiten, opdat het zich van zyn plicht tot naastenJiefde bewust worde en zich aaneen- sluite om de daad te volbrengen, welke tegen over die vele landgenooten noodzakeiyk is. De W. H. N. moet over veel meer middelen be3ctiikken, dan haar ten dienste staan. Om die in te zamelen zijn vele medewerkers noodig, die in de week van IT tot 22 Maart enkele uren beschlkbaar stellen in dien dienst van dit noodige en daardoor zoo mooie werk. Nederlanders, laat u niet de kans ontgaan, om op deze wijze van uw liefde tot uw volk te getuigen. Ge zult straks na volbrachten arbeid met zoovele anderen, die u reeds zijn voorgegaan, de voldoening kimnen smaken in moeilijke tyden metterdaad aan de instand- houding en den opbouw van ons volk te heb ben medegeholpen. Vele helpende handen zijn nog noodig: meldt u direct aan by het plaatseiyke bureau van de Winterhulp in uwe gemeente, Werkgevers, verstaat gtj uw plicht tegen over deze aotie,' door aan de leden van uw personeel, die willen medewerken, voor de him toegewezen uren vry te geven zonder af- trek van loon en vaoantietyd. Eaten wy alien onze taak beseffen: in een der beslissende uren van de wereldgeschiede- nis, nu volkeren om hun bestaan worstelen, moet bet Nederlandsche volk bewyzen, dat het in staat is zich zelf in stand te houden. Toont u dezen tyd waardig! Millioenen handen zyn onzichtbaar naar u uitgestrekt! Gffert! Schenkt tgd en moeite en geld! - De ryksbijdragen zullen hiervoor als volgt worden berekend: Voor de ondersteunde en tewerkgestelde arbeiders mag over het dienstjaar 1941 per g-emeente ten hoogste worden besteed een bedrag, geiyk aan het gemiddelde aantal werklooze arbeiders, dat .over de eerste 10 maanden van 1940 als werkzoekende by de plaatseiyke organen der artoeidsbemiddeling stond ingeschreven, vermeerderd met het ge middelde aantal tewerkgestelden over de- zelfde maanden, vermenigvuldigd met 6,50. Van dit bedra^ komt 2,— ten laste van de gemeente en 4,50 voor rekening van het departement van sociale zaken. Voor de B-boeren en B-tuinbouwers mag over 1941 per gemeente ten hoogste worden besteed een bed rag geiyk aan de gemiddelde aantallen B-boeren en B-tuinbouwers over de eerste maanden van 1940, vermenigvul digd met f 3,25. Van dit bedrag komt 2,25 ten laste van bet departement van sociale zaken, zoodat vanwege de gemeente f 1,per B-boer en B-tuinbouwer moet worden bi;gedragen. HET PENSION EN KAMERVERHUUK- BKDRJJTF. Herhaaldeiyk ontvangt de overheid klachten over opdrijving van pension- en huurprijzen voor gemeubileerde en ongemeubileerde ka- mers. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het verhoo- denkbeeld van. Elr was geen -toekeai van over- last, geen levend wezen te zien op den weg, ■noch in het ons omringeiMW'-laaidstaftrp. Mahr er was ©en moodeloos. geyoel over rflij ge- komen, een gevoel waartegen ik beproefde my met alle kracht te verzetten, maar dat tel- kens terugkeerde en zich aan ntyn geest op- drong, tot ik mij rekenschap gaf dat het tot niets anders in betrekking stotid dan tot de zekerheid dat er aan den auto van Jean ge- knoeid was. De Octopus moest nu mij-n ver- houding tot haar weten. of deze althans ver- moed hebben. Daarna gingen, als een nachtmerrie, een paar dingen aan myn geest voorby, die ik bijna vergeten en waaraan ik toen geen be- teekenis gehecht had, en deze lieten niet na my nu met afschuw te vervulien. Ten eerste, de door my aangewende list om Jean dien eersten avond veilig uit het Berkeley te lood- scn, an over het slagen waarvan ik my zoo verheugd had, moest mislukt. zyn, althans ge- deelteUjk. Ten tweede, de opmerking die ik ©en man van zgn bende tot den Octopus had hooren maken, den vorigeti avond, terwijl ik gekneveld op den grond lag. Wat had die man ook weer gezegd Nu wist Ik het weer: „Zy heeft ons in het huis verduiveld veel last bezorgd." Teen waren zy begonnen haar te verdcciken. En nu dit! Ik werd overvallen door een onweerstaan- baren aandrang Jean by den arm te grijpen en met haar weg te hollen, overal heen, als ik haar slechjs van deze hoogst gevaarlijke plek naar een yeilig oord kon brengen. Deze kcankzinnlge opwelling werd terstond door mij onderdrukt, maar met de onwelkome zeketbeid, dat mijn gezicht verraden moest hebben wat er in my omging, want Jean vroeg mij: ,.Zeg, beste Jack, wat heb je opeens?" tjjen van pensionprijzen en kamerhuur op grond van de prijzenbeichikkmg 1940, no. 1, en het huurprjjzenheslrit 1940 ir> verhoden. De handelwijze van pensionhouders of ka- merverhuurders, d'e van hun pens'ongasten of onderverhuurders hoogere vergoedingen eischen, terwyi zij zelf door de genoemde verordeningen tegen opdrijving van hun huishuur worden beschermd, verdient ern- stige afkeuring. Tegen dengelijk mlsbruik ib vooral in de gebieden, waar door de >orlogshandelingen woningschaarschte is mtstaan, met groote strengheid wo.den op- etreden. Zoo noodig zal, indien aan het genoemde insociale optreden geen einde komt, worden ivengegaan tot het verplichtend stellen van langifte van alle gevaften van onderverhuur. De nam en zullen vooraf worden ingevuld. Het A.N.P. meldt: De directeur-generaal van de W.H.N, heeft over de komende huisiystcollecte de volgende beschouw:ng gegeven: Men heeft gevraagd waarom de Winter hulp In de tweede helft van deze maand een zoo nauwkeurig voorbereide lijstcollecte langs de huizen houdt. Wel, eenvoudlg hierom, omdat wy aan de 'iand van vier maanden ervaring weten, dat vele aanvragen om hulpverleening nog niet in behandellng. konden worden genomen en omdat het daarom onze plicht en ons goed cecht is duidelijk hoorbaar aan de deur van sderen Nederlander te kloppen, om dezen nood in het eigen volk te helpen verzachten. De afgeloopen maanden hebben ons ook geleerd, dat een naar verhouding veel te kle.'n gedeelte van onze samenleving bereid Is, dezen nood door een alien en alles omvatten- de actie te doen verdwijncci. Wy hebben, zooals reeds eer is medege deeld, In de eerste drie maanden van onze werkzaamheden rond drie millioen gulden ontvangen, voor een niet onbelangrijk ge- deelte uit giften, buiten de bus-, huis- en straatcoUecten van einde November en December en de huislijstcollecte van einde Januari om. Teneinde thans over de noodige middelen te kunnen beschikken, zgn naast de reeds gefhouden bus-, huis- en straatcoUecten, welke midden en einde Februari plaats von- den, nog twee huislijstcollecten vastgesteld en wel van 1723 Maart en van 15-20 April. De actie voor dezen winter zal dan worden besloten met een bus-, huis- en straatcollecte op 2 en 3 Mei a.s. Een leder weet, dat een ly'stcollecte vroe- ger in VTywel het geheele land by een vooraf oitgekozen groep inwoners van een gemeente werd gehouden en dat men het overgroote deel van onze samenleving nimmer om een offer in dezen vorm heeft gevraagd. Wy meenen, dat evenals ieder, die in moei- Ujke omstandigheden verkeert, het recht heeft op onze hulp, ook iedere landgenoot het recht bezit om naar draagkracht op deze wijze te offcren. Deze lijstcollecte wil daar- van het bewijs zijn. Wij hebben daarom be- I>aald, dat vooraf de namen en adressen van alle gezinncn en alleenwonende personen op daartoe vervaardigde formulieren zullen wor den ingevuld, opdat ten eerste iedere land genoot zich duidelijk voor oogen zal stellen, dat ook op hem of haar een beroep wordt ge- daan ten behoeve van de medelandgenooten, die in nood verkeeren en ten tweede, om te bereiken, dat de arbeid van de collectanten hderbij zooveel als mogelijk wordt verlicht. De nood is groot, dit getuigen de vele aan vragen, die by de plaatseiyke directeuren in de gemeenten worden ingediend. Naar ruwe schatting zouden tenmlnste twee millioen gulden per maand in dezen winter ter be- schikking moeten staan, wil deze actie door het volk ook werkelijk voor het volk tast- bare resultaten hebben. Het is verbazingwekkend, hoe weinig men- schen zich bewust zijn van de omstandig- Hoe kqa llf haar antwoorden? Ik wenschte haar geen schrik aan te jagen en ik voelde dat' het mjjn plicht was my goed te houden. Niets, liefste.. Alleen een kleinen aanval van duizeligheid. Ik ben waarschyniyk nog wat zwak, en dat gebukt staan heeft mij het bloed ngar. de bersens doen stygen. Ik zal er even bij gaan zitten, en dan gaat het van zelf over." Ik zette my op den berm naast den weg, en Jean kwam naast my zitten. Ik beproef de een logische verklaring voor ons ongeval te vinden, maar hoe meer ik nadacht, des te slechter ging dat my af. De geheele zaak scheen zoo kleingeestig, zoo nutteloos. Waren wp onverwacht aangevallen en overmeesterd, dan had ik dit kunnen begrypen. Maar het eenige wat hlermee bereikt kon worden, was een vertraging van onze reis, naar zich liet aan zien. Niets anders dan vertraging! Kon dat het zijn Zaten wij hier hulpeloos aan den weg, gedoemd op een stillen land weg te verbiyven, terwijl een eind verder, of ginds, te Londen, groote gebeurtenissen plaats grepen? Die gedachte deed my plotseling verstijven. Ik twyfelde niet langer of onze lekke band was aan boos opzet toe te schrpven, hoewel ik be- kennen moet niet te kunnen begrypen hoe zy dat hadden klaargespeeld. En dit eenmaal vaststaande, stond het eveneens vast, dat de Octopus de hand in het spel gebad had. Hy kon sleehts £6n doel gehad hebben, namelijk ons openthoud te bezorgen. ■Zonderling genoeg, schonk deze gevolgtrek- king mij in zekeren zin groote verademing, want ik bedacht dat als dit de waarheid wasi Jean voor het oogenblik geen gevaar liep. Maar tevens vereischte zij myn onmiddellijk handelend optreden, ten einde de pogingen van den Octopus te verijdelen, den toestand Door him uitdrgvende- en pijnstillende weiking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijmhardt. M.jnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnliardtjea" Doos 10 en 50 ct. N.V. Pharmaceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. heden, waarender vele gezinnen leven. Het ia even venbazingwekkend, hoevelen zich aan de socialen eereplicht cnttrekken om door een spontane daad een einde te maken aan deze wantoestanden. Men beroept er zich op, zonder zich in het vmagstuk te verd,:epeu, dat vele organisatiea en de overheid op afdoende wyze de helpend* hand bieden. O zeker, er wordt veel gedaan, maar van een spontane daad van het volk In zijn geheel is getu sprake. Anders zou het niet mogelijk z.^n, dat van de kosten der armenverzorging (in het jaar 1938) door kerkeiyke en particuliere instellingen, die volgens de Armcuwet 1912 de eerste hulp hebben te vecleenen, sleehts 15 pet. zijn go- dragen, en de overheid met ruim 85 pet., aan- vallend moest bijspringen. D.w.z., dat i>er hoofd van de gemiddelde bevolking, de eer ste grcep 1,32 en de overheid 7,90 in de kosten heeft bygedragen. Let wel, wy laten hier het vraagstuk van de ondersteuning aan werkloozen geheel buiten bescbouwing. Mede op grond van de ktunis van deze cgfers is tot de Winterhulpactie besloten, teneinde de fundamenten te leggen van een grcot sociaal bcuwwerk, waarin de Neder landers over de vele scheidingsmuren heen elkaar de hand kunnen reiken. Het moge een ieder weldenkend Nederlander duidelijk zijn, dat hierdoor alleen de kracht kan groeien, die dringend noodza.kelijk is, ook vcor de toekomstige plaats van ons volk in Europa. Dat men een organisatie als deze, die het geheele volk oproept elkonders lasten te dra gon, pcogt vecdacht te maken, is begrypeiyk. Wty hebben echter een vast vertrouwen in het gezonde verstand van ons volk en zyn overtuigd, dat bet zich vry wil maken van alle kradhten en machten, die het om per- sooniyke belangen verdeeld willen houden. Wanneer gij, in dit licht bezien, ons werk, onze collectanten tegemoet treedt, zal het niet moeilijk vallen, u aan te sluiten by hen, die zich reeds groote offers voor dit ideaal ge- troostten. Wij verwachten van al onze collectanten en medewerkers, dat zij by de a.s. huislijstcol lecten, in het besef van de eervolle taak die op hen rust, het alien gemakkelijk zullen maken, in vreugde bun vrijwillige bydrage te offeren. Onder deze voofwaarde zal deze actie voor het volk, door het volk, slagen! OVEEjHE-IDSINZENDINGEN OP DE UTREOHTSCHE JAARBEURS. De afstand tusschen overheid en burgery is in den loop der jaren geringer geworden. Daarvan geven ook de overbeidsinzendingen op de Utrechtsche jaarbeurs het bewys. Zoo zullen op de komende jaarbeurs, welke van U20 Maart wordt gehouden, verschillende onderdeelen van de departementen van han- del, nyverheid en scheepvaart- landbouw en \lsschery en van sociale zaken van een deel van hun bemoeiingen een aanschouwelyke voorsielling geven. Ook het centraal bureau voor de statisUek, dat een eigen stand ver- zorgt, is aanwezig. De verzorging van overbeidsinzendingen geschiedt sedert 1936 onder auspicien van den economischen voorlichtingsdlenstdie be- schikt over ervaring op gebied van tentoon- stellingstechniek, en voor de uitvoering in verbinding staat met talryke Nederlandsche kunstcnaars. De stand van den economischen voorlich tingsdlenst laat een onderdeel van den dienst zien, dat nog nimmer is tentoongesteld, n.i de gemeehaniseerde literatuur-dooumentatie. De economisohe voorlichtingsdlenst moet voor voor hem ingewikkelder te maken en al onze moeilijkheden te overkomen, door zonder ver- wyi den weg naar Londen te vervolgen. Ik sprong op, keerde mij tot Jean, en zei: .Jean, heb je een kaart?" Zij knikte, liep vlug naar den auto, woelde in den zak aan de binnenzyde van het par- tier en het volgende oogenblik lag de kaart in mijn hand. Ik Iachte haar dankbaar en in voile be- wonderinig toe. Zy wist dat er iets aanstaan- de was, maar liet geen tyd verloren gaan met het stellen van noodelooze vragen. „Om je eerlyk te zeggen", sprak ik tot mezelf, „trouw je een vrouw uit het millioen!" Ik kan met kaarten goed overweg, een overblijfsel van mijn werkzaamheden tydens den oorlog. Binnen zeer korten tyd had ik mij volkomen georienteerd en zag dat wy, door het inslaan van een zyweg, ongeveer een halve mijl varder, na een wandeling van drie mylen een station van den spoorweg zouden bereiken. Jean tikte my op den arm. „Als je haast hebt," zei zy, ,ps de auto die ginds aankomt misschien bereid ons mee te nemen?" Ik glimlachte over het volkomen kinderlijk vertrouwen dat in haar woorden opgesloten lag. Ik vatte haar hand en drukte deze alleen om haar te tooncn, dat ik dit opge- merkt had en het waardeerde. Vervolgens richtte ik mijn blikken naar den naderenden auto. Het hart Hopte mij in de keel. Een groote Daimler naderde snel, een wagen, volkomen gelijk aan dien, welke ik den vorlgen dag door den Octopus had zien gebruiken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1