Ter NeuzenscheiCourant De man die lachte Buitenland Binnenland Feuilleton VOLMAGHTEN VOOR DEN ENGELSC0EN GEZANT IN BELGRADO. Vrijdag 7 Maart 1941 No. 10.187 TWEEDE BLAD IK. MUSSERT TE BERLUN DOOR GOERENG ONTVANGEN. visschen of verzamelen, verplicht de door hen gevischte wilde halfwasmosselen en het door hen gevischte of verzamelde mosselzaad, voor zoover dit niet op een bij een mosselkiweeker in gebruik zijnd perceel is gevallen en door dezen kweeker voor eigen gebruik wordt aangewend, in te leveren bij het Centraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom en de door dat Verkoopkantoor met betrekking tot deze inlevering te geven voorschriften in acht te nemen. Het vervoer van halfwasmosselen en mos- selzaad in het gebied ten zuiden van de Nieuwe Maas, Oude Maas, Merwede en Waal, is slechts toegestaan voor degenen, die een officieele vergunning daartoe hebben. BINDTOUW VOOR DE LANDBOUW- BEDRUVEN. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede, in aansluiting op het persbericht van 9 October 1940 in zake de inzameling van bindtouw Destijds werd bekend gemaakt, dat de hoe- veelheid bindtouw, welke ieder landbouwbe- drijf voor den oogst 1941 kan ontvangen, af- hankelijk gesteld zal worden van de hoeveel- heid ingeleverd oud bindtouw. De landbou- wers dienen het verzamelde oude materiaal in te leveren bij hun leverancier en ontvangen daarvoor 25 cent pec kilo voor droog en schoon materiaal (d.w.z. vrij van stroo, kaf, e.d.). Zij ontvangen tevens een inleverings- bewijs, hetwelk bij de aanvrage voor een toe- wijzing voor den nieuwen oogst overgelegd moet worden. De leverancier dlent het door hem in ontvangst genomen touw te zenden rechtstreeks aan den fabrikant van wien hg zijn touw betrekt. Het ingezamelde touw moet dus niet b.v. aan een grossier worden opgezonden. De leverancier ontvangt voorts van den fabrikant 30 cent per kg en niet zoo- als destgds is medegedeeld 28 cent. Aangezien de voorraad vezeltouw beperkt is, moet verwacht worden, dat op een ge- deelte der aanvragen papier-touw moet wor den verstrekt. Degenen, die oud materiaal hebben ingeleverd, komen echtec in de eerste plaats voor toewijzing van vezeltouw in aan- merking. Sedert 3 Maart 1941 is de inlevering van bindtouw bij den leverancier opengesteld. Te zijner tijd zal bekend gemaakt worden, wanneer de inleveringstermijn eindigt. HET NEDERL. VRACHTSCIHIP SIMALOER GETROFFE1V. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche verkenningsvhegtuigen hebben op eenige honderden kilometers ten Westen van de Schotsche eilanden het wrak waargenomen van een groot schip, dat Duitsche vliegtui- gen met succes hadden aangevallen. Het was het onder Engelsche vlag varende Nederland sche koopvaardijschip Simaloer, met een ton nage van 6533 hrt. Het met afweergeschut bewapende schip kreeg onder de waterlijn een zwaren treffer, waama het door de beman- ning verlaten werd. Het drijft als wrak bran- dend op zee rond. OORLQGSSC9IADE AAN ONROERENDE GOEDEREN. In Staatscourant no. 44 is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van financien en justitie en van den algemeen ge- machtigde voor den wederopbouw, waarin richtlijnen zijn vastgesteld betreffende de rangorde van de zgn. opbouwhypotbeek (de hypotheek verleend door den algemeen ge- machtigde voor den wederopbouw ter finan ciering van den opbouw van door oorlogsge- weld verloren gegane opstallen) in verband met de andere hypotheken en betreffende de rechten van hypotheekhouders en andere za- kelijk gerechtigden op onroerende goederen, welke door den algemeen gemachtigde zijn onteigend. WEESPENAREN BEBOET. Tengevolge van de door den bevelhebber van de Luftgau Holland genomen maatrege- len mogen de bewoners van Weesp zich na negen uur des avonds niet meer op straat be- vinden. De strikte naleving van dit uitgaans- verbod wordt streng gecontroleerd en de eer ste dagen zijn een vrij groot aantal overtre- ders door de politic medegenomen naar het bureau, waar zij tot zes uur 's morgens moes- ten blijven. Bovendien kregen deze Weespe- naren een boete, gelijk aan vijf procent van hun maandelijksche inkomen. Dit geld zal worden gestort in de kas van de Winterhulp Nederland. EERST VERDI' 1STEREN EN DAN LIGHT OP! Naar aanleiding van een kort geleden voor- gevallen incident, is het, schrijft de Tel., nut- tig. dat er nogmaals op gewezen wordt, in de huizen het licht niet op te steken tijdens het aanbrengen van de verduisteringspapieren. Dit althans wanneer men thuiskomt, nadat de verduisteringsperiode reeds is ingegaan en dus geen licht meer mag uitstralen. Het is zeer noodzakelijk in die gevallen het aller- eerst het verduisteringsmateriaal aan te brengen en eerst daama licht te maken. S.P.T. meldt uit Belgrado: Ronald Camp bell, de Britsche gezant in Belgrado, die een bezoek heeft gebracht aan Athene, waar hij Anthony Eden, den Britschen minister van buitenlandsche zaken, uitvoerig verslag over den toestand in Zuidslavie bracht, is op zijn post in Belgrado teruggekeerd. Naar verluidt heeft Campbell van zijn regeering de noodige volmachten gekregen, waardoor hp alle s tap- pen, die hij noodlg acht zal kunnen onder- nemen. Hiermede wordt bedoeld, dat voor het geval Zuidslavie zgn houding jegens Duitsch- land of ten aanzien van de onderteekenaars van het drie mogendhedenpaot nader mooht bepalen, het in handen van Campbell ligt om dezelfde beslissingen te nemen. als die welke Rendell, zijn collega te Sofia, noodig heeft geacht. Voorts wordt gemeld, dat alien Brit schen onderdanen in Zuidslavie aangeraden is, ten spoedigste het land te verlaten en te pogen Griekenland of Turkije te bereiken. DE ENGELSCHE GEZANT TE SOFIA OVEHHANDIGT EEN NOTA VAN ZIJN REGEERING. 'Het D.N.B. meldt uit Sofia: In een nota, die de Engelsche gezant Woensdagochtend heeft overhandigd aan den minister-president, is omtrent de motieven van Engeland tot het verbreken der diploma- tieke betrekkingen met Bulgarije o.m. ver- klaard, dat de Engelsche regeering het niet eens is met de verzekering van Bulgarije, dat de Duitsche troepen in Bulgarije den vrede op den Balkan in stand houden. Het toetreden van Bulgarije tot het drie-mogend- heden-pact - zoo wordt in de nota verder ge- zegd en de opmarsch van Duitsche troe pen, vormen de voomaamste redenen voor het besluit van Engeland. De nota geeft uit- drukking aan de meening, dat er naar Engel sche opvatting geen twijfel aan bestaat, dat het doel is van de Duitsche actie om „het met Groot-Bnttannie geallieerde Griekenland te bedreigen en aan te vallen". De nota verwijt de Bulgaarsche regeering, dat zij de Duitsche voomemens begunstigd heeft. DE BURGERLIJKE MOBILISATIE IN BULGARIJE. S.P.T. meldt uit Sofia: Ingevolge de bepalingen van de wet op de civiele mobilisatie is in Sofia en in ver- scheidene andere Bulgaarsche steden bekend gemaakt, dat alle mannelijke personen tus schen de 16 en 45 jaar en alle vrouwelijke personen tusschen de 20 en 50 jaar, voor zoo ver zij niet dienstplichtig zijn, zich moeten laten registreeren. Zij dienen daarbij hun be- roep en hun kennis van vreemde talen op te geven. Naai' verluidt, heeft deze maatregel ten doel de voor de civiele mobilisatie in aanmer- king komende personen daar te gebruiken, waar zij maximum-prestaties kunnen leveren. ENGELAND BESCHOUWT BULGARIJE ALS „DOOR DEN VIJAND BEZET GEBIED". Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Volgens den Engelschen berichtendienst heeft het ministerie voor de blokkade een decreet gepubliceerd, volgens hetwelk Bulga rije thans als ,,door den vijand bezet gebied" beschouwd moet worden. Derhalve wordt Bul garije met ingang van gisteren als vijandelijke hestemming beschouwd en staan alle goede ren die van Bulgaarschen oorsprong of Bul- gaarsch eigendom zijn, bloot aan inbeslag- neming. DE TURKSCHE REGEERING BERAADT ZICH OP EEN ANTWOORD AAN HITLER. S.P.T. meldt uit Ankara: Van wehngelichte zijde wordt vemomen. dat de Turksche regeering bijeen is gekomen teneinde het antwoord van Turkije op de boodschap van rijkskanselier Hitler op te stellen. Het D.N.B. meldt uit Stamboel: Het Journal d'Orient meldt uit Ankara, dat de premier Tewfik Saydam binnenkort over de nieuwe begrooting zal spreken. Het is mogelijk, dat hij hij die gelegenheid ook verklaringen over de algemeene positie van Turkije zal afleggen. De ministers van binnenlandsche zaken en die van defensie zijn Dinsdag te Stamboel aangekomen. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde. dat de wijziging van de wet op de passdeve defensie in voorberei- ding is. DE OORLOG TER ZEE. Het D.N.B. meldt uit New York: In een Oost-Canadeesche haven zijn 50 overlevenden van twee Britsche vrachtsche- VAN ONZE TAAJL EN HET ONDERWIJS. Ln ons artikel ..Verbetering van het onder- wijs" hebben wij ons, schrijft de H. Crt., in het hij zonder beziggehouden met twee onder- werpen, die beide een aanmerkelrjke verbe tering beteekenende herziening van de leer- lingenschaal, teneinde aan het euVel der te groove klassen tegemoet te komen en de ver betering van het instituut van de „kweekelin- gen-met-acte" met de bedoeling een einde te maken aan den misstand, dat tal van be- doelde kweekelingen jarenlang de volledige taak van den onderwgzer vervullen zonder de daarmede overeenstemmende bezoldiging, doch in feite slechts een beseheiden volon- tairstoelage te genieten. De plannen van het departement van onder- wija beperken zich echter niet tot deze beide punten, zooals men uit de (ook in ons blad opgenomen) radiorede van den secretaris- generaal, prof, van Dam, heeft kunnen ver- nemen. Van groote beteekenis achten wij ook het voornemen om het onderwijs in de Neder- landsche taal te verbeteren. Men zal zich misschien herinneren, dat wjj in den loop der jaren meermalen de wenschelijkheid en zelfs noodzakelijkheid hiervan hebben betoogd. Want het is een oude grief, dat er onder ons volk zoo heel velen zijn, ook in de kringen der meer ontwikkelden, die onze eigen taal onvokloende kennen en er in gesproken woord en geschrift niet het juiste gehcuik van we- ten fee maken. Zeer groot is het aantal van hen, die, sprekende in kleinen of grooteren kring, er niet in slagen hun gedachten en be- doelingen op duidelijke wijze en in goeden vorm voor te dragen. Groot 66k het aantal van hen, die tekort schieten als zij hetzelfde schriftelijk moeten doen, b.v. in brieven. Zelfe in de kringen van onderwijzers en leera- ren, waar men dit toch niet zou verwachten, blijkt dit euvel voor te komen. In verband met dit laatste moge hier wor den gewezen op het voornemen van den secretaris-generaal om de opleiding der on- derwjjzers te verbeteren door in plaats van een driejarige opleiding een vierjarige te stel len, evenals de opleiding der leeraren, waar- aan vaak, vooral in paedagogisch opzicht, nogal wat ontbreekt. Gezien de in het alge meen verre van bevredigende resultaten van de onderwijzersopleiding, waarop wij ook reeds vroeger aan de hand van officieele rap- porten de aandacht hebben gevestigd, kan de verlenging in tijdsduur niet anders dan wor den toegejuicht, ook door hen, die nog hoogere mtellectueele eischen aan onze onderwijzers zouden willen stellen. Juist zoo'n vierde jaar zal, dunkt ons, een degelijken grondslag kun nen leggen bij de opvoeders van onze jeugd, en wij mogen aannemen, dat daarbij de ken nis en het juiste gebruik van de Nederland- sche taal een zeer belangrijke plaats zullen innemen, evenals bij de eischen, welke aan de leeraren zullen worden gesteld. Het is niet voldoende, dat de leeraar ,,knap" is; hij moet ook het vermogen bezitten, de vereischte ken nis over te dragen op de leerlingen; hij moet ..schoolmeester" zijn in den goeden zin van het woord; hij moet, evenals de onderwijzer, de kunst verstaan, den leerling bij te brengen hoe deze de verworven kennis practisch kan gebruiken, opdat uit dien leerling een nut- tig lid der maatschappij zal groeien. Hier- voor is in de eerste plaats noodig, dat onder wijzer en leeraar hun gedachten goed, duide- lijk en zuiver kunnen uitdrukken, d.w.z. dat zij onze taal kennen en beheerschen, in ge sproken woord en geschrift. Dan alleen zul len zij ook in staat zgn, den leerlingen even- eens die kennis en die kunde bij te brengen. Het Nederlandsche volk wil zijn eigen aard en karakter, zijn eigen wezen, onder alle om- standigheden beschermen en behouden. De eigen taal is van den volksaard een belang- i-ijk anderdeel en bovenal een zeer belang- rijk wapen voor deze bescherming. In ver- watering en verslonzing van de taal schuilt een groot gevaar, waartegen het volk in zgn geheel, en allereerst de jeugd, angstvallig moet worden behoed. Terecht heeft prof, van Dam er op gewezen, dat onze mooie en rijke moedertaal thans nog sterker dan vroeger is blootgesteld aan het gevaar van een verandering, waarbij hij blijkbaar doelde op het nu zoo nauwe contact tusschen Neder- landers en Duitschers. Elk goed Nederlander, maar het Nederlandsche onderwjjs in de eer ste plaats, moet tegen dit gevaar waken. Ook later, als in een nieuw geordend Europa de band met het groote Oostelijke buurvolk nau- wer zal zijn dan voorheen, zullen wij moeten zorg dragen, dat de eigen taal van het klei- nere volk zuiver wordt gehouden, omdat hier- Door mee het behoud van het eigen volkswezen is gemoeid. Tweeerlei is dus de eisch: onze taal worde zuiver gehouden en ons volk leere van jongsaf die taal kennen en haar goed gebruiken in ge sproken woord en geschrift. Voor ons onder wijs, in al zijn geledingen, is hier een hoogst belangrijke taak weggelegd. Wie aan onze taal denkt, denkt 66k aan de spellingkwestie. Op dit terrein is in ons land, door onvoldoende beleid van vroegere regeerders, een onhoudbare toestand ontstaan. Dat eenzelfde taal op verschillende manieren wordt gespeld en de een de spelling van den ander niet kent dat b.v. de school op last der overheid de e6ne spelling leert en de over- heid zelf een Andere gehruikt is een toe stand, die toch waarlijk niet mag worden be- stendigd. Het is niet alleen belachelijk maar ook in de practtjk treurig. Wij geven den secretaris-generaal graag toe, dat de oplos- sing niet eenvoudig is na de eenmaal gestichte verwarring, maar wij_ vertrouwen, dat het hem niet alleen zal gelukken zooals hij zeide te hopen de kloof tusschen de school- spelling en de officieele spelling te doen ver- dwijnen, maar wij hopen bovendien, dat bij een spellingherziening zal worden ingezien, dat 't hierbij niet all£6n mag gaan om ver- eenvoudiging. Want wie hierbij alleen op het gemak uit is, loopt groot gevaar, dat hij aan onze taal als kostbaar volksbezit onherstel- bare schade toebrengt. Er is immers wel degelijk verband tusschen de onderscheidene taalvormen. zooals deze in de spelling tot uiting kunnen komen, en het juiste gebruik van de taal, in het b(jzonder de zoo belang rijke zmsvorming. De spelling hoe onbe- duidend zij menigeen bij oppervlakkig oordeel moge schijnen is in werkelijkheid een niet te verwaarloozen onderdeel van het kostelijk bezit van ons volk: onze moedertaal. Rrjksmaarschalk Hermann Goring heeft Maandagmiddag te Berljjn, in tegenwoordig- heid van deti Rij kscommissaris voor het be- zette Nederlandsche gebied, rgksminister Seyss Inquart, den ieider van de N.S.B., Ir. A. A. Mussert, ontvangen. Op de ontvangst volgde een gesprek, dat anderhalf uur heeft geduurd. DE UITREHtlNG DER PERSOONSBEWIJZEN. Bjjzondere maatregelen voor de varende, rijdende en zwervende bevolking. Bij beschikking van den Secretaris-Gene- raal van het Departement van Binnenland sche Zaken is ten aanzien van het uitvoe- ringsbesluit „Persoonsbewijzen" o.a. het vol gende bepaald: Ieder gerechtigde, die geaeht kan worden te behooren tot de varende, rijdende of zwer vende bevolking, moet zich, ter verkrijging van een persoonsbewijs, eigener beweging vervoegen ter secretarie der gemeente, in wei- kei bev^lkingsregister hg is opgenomen of, indien hij is opgenomen in het centrale be- volkingsregister, ten bureele van de rijksin- spectie. Een verzoek van tot genoemde zwetvende bevolking behoorende gerechtigden om uit- reiking van een persoonsbewgs wordt ter- stond in behandeling genomen, zonder dat tevoren een schriftelijke uitnoodiging wordt gezonden. De vasts telling van identiteit, nationaliteit, burgerlijken staat, beroep en signalement, geschiedt ten aanzien van deze bevolking met meer dan gewone nauwkeurigheid. De ge rechtigde is verplicht desgevorderd de noodige bewrjzen omtrent zijn identiteit te leveren. Aan tot de varende, rijdende of zwervende bevolking behoorende gerechtigden, die, ten genoegen van den burgemeester of den aan- gewezen ambtenaar eener andere gemeente dan die, in welker bevolkingsregister zij op genomen zgn, aantoonen, wegens beroepsbezig- heden of anderzins, niet dan ten koste van belangrijk geldelgk nadeel, binnen den voor de uitreiking bepaalden termgn, aan de hier- voren bedoelde verplichting te kunnen vol- doen, kan worden toegestaan een ,,aanvraag- formulier persoonsbewgs", model A (hetwelk als bijlage bij de beschikking is gevoegdj in te vullen. Het ingevulde en door den gerechtigde be- hoorlijk onderteekende aanvraagformulier wordt op beide deelen te bestemder plaatse voorzien van een afdruk van diens rechter- wijsvinger en van het gemeentestempel en, begeleid van de beide voorgeschreven foto's aangeteekend toegezonden aan den burge meester der gemeente in welker bevolkings register de belanghebbende volgens zgn ver- klaring opgenomen is of aan het hoofd der rijksinspectie, indien hij verklaard heeft te zijn opgenomen in het centraal bevolkings register. De burgemeester of het hoofd der rgks- inspectie zendt tijdig vo6r het in de aanvrage vermelde tijdstip een ten name van den aan- vrager gesteld en voor uitreiking ondertee- kend persoonsbewijs, benevens een zooveel mogelijk ingevuld ontvangbewijs, beide voor zien van de voorgeschreven foto, aangetee- ,,Volkomen met u eens", zei Williams lachende. Hg keerde zich tot mij. „Wat denk je van Brighton?" Ik lachte. ,,Dat zou mij uitmuntend gelegen komen", zel ik. HOQFDSTUK X. kend aan den burgemeester der gemeente, waar de aanvrager het stuk volgens zijn op- gave in ontvangst zal nemen. De burgemeester der gemeente, waar de aanvrager het persoonsbewijs volgens zijn op- gave in ontvangst zal nemen, zorgt voor het vaststellen van identiteit, nationaliteit, bur gerlijken staat, beroep en signalement en doet het persoonsbewgs en het ontvangstbewijs voor zooveel noodig aanvullen of wgzigen. Nadat persoonsbewijs en ontvangstbewijs op de voorgeschreven wijze zgn voorzien van de noodige vingerafdrukken, van het rgkszegel, van de handteekeningen van belanghebbende en van de vereischte stempelafdrukken, wordt het persoonsbewgs tegen betaling van de ver- sehuldigde leges dan wel kosteloos ultgereikt. DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Eenige nadere regelingen. Naar aanleiding van ingekomen vragen is een nadere uiteenzetting verschenen van de laatste handleiding voor de distributie van textielgoederen. Hieraan wordt het volgende ontleend: Onder kleeding en benoodigdheden voor kinderen beneden 3 jaar vallen ook wieg- matrassen, wiegedekens, wiegelakens, sloop- jes en boxmatrassen. Hetzelfde geldt voor kinderwagen-artikelen. Deze artikelen zgn dus op de stamkaart van het kind verkrijgbaar. Tot de vrijgestelde artikelen behooren ook: gepraepareerde poetsdoeken, dameskraagjes, damesmanehetten (vrij als jabots, ruches e.d. witgoederen), artikelen vervaardigd uit kunst- leer, verbandgaas e.d., trek-(rits)sluiting, hospltaaldoek (z.g. rubberdoek), gummi- schortjes (worden niet beschouwd als textiel), jute handwerkstoffen e.d., ongevoerde tricot- handschoenen en leeren handschoenen, imi- tatiebont als gameering, tapgten, karpetten en loopers van papiergaren, celluloid boorden en manchetten (geen textielartikel), stoffen, kehnelijk alleen geschikt voor de vervaardi- ging van paramenten, karpetten, tapgten en loopers geheel uit jute vervaardigd, karpetten, tapgten en loopers indien meer dan 50 pet. papier bevattend, alle handwerk-gaasweefsels, „dutch art" kleeden beneden 1 m2, hand schoenen met gebreiden bovenkant, brood- zakken, gasmasker-zakjes, naaizakjes, alle elastieken weefsels, bestemd voor de vervaar- diging van buikbanden, corsetten en corse- letten, transparante regenkleeding, vervaar digd uit z.g. kunstrubber. Niet vrggesteld zijn witte bruidskleeding, kleeding voor machinearbeiders, restcoupons, imitatiestrooken en afvalstrooken, dweilen- stof aan het stuk en corsetstoffen. Nader zijn nog op punten gewaardeerd: pyama's (tricot of gebreid) voor mannen SO punten (natuurwol of natuurwolhoudend), 24 punten (tricot of gebreid) voor vrouwen resp. 20, 18 en 20 punten; winterjekker voor jon- gens 50 punten, winterjekker voor meisjes resp. 37, 25 en 37 punten; aanknooppakje resp. 18, 14 en 18 punten; aanknoopbroekje 9 punten; kunstzijden stopzijde per 40 meter 1 punt; directoires korter dan 50 cm, totaal van stof resp. 10, 6 en 6 punten. Voorts moeten de volgende artikelen wor den gewaardeerd als daarachter is aange- geven: japon met bolero als japon en bolero- jasje; badcape als badjas of badmantel; kamerjas voor jongens of meisjes als meis- jeskimono; wollen ongevoerde completmantel als ongevoerde zomermantel; slaapsokken en bedschoetien als gebreide sokken; „pils" kous- beschermers als kousvoeten; overhemd met los of vast boord en 1 paar manchetten als overhemd (indien met meer losse boorden of manchetten dan moeten de punten voor die artikelen worden bijgeteld)voorjaarsjekker voorjaarsjassenvoor meisjes als zomer mantel; idem voor jongens alA demi-saison; korte kappersjas als korte stofjas; camisole als dameshemd; voetbalbroekje als tumbroek (kort); voetbalshirt als tumhemd; mannen- en jongensflanellen als onderhemd; corset- lijfjes als lijfjes; fronts of serviteurs als hemd- front; wollen gevoerde completmantel als zomermantel; overblouse als onderblouse; zonnejurk als jurk; strandjurk als jurk; strandpakje voor kinderen als aanknooppakje; strandpakje voor dames als blouse en schort; strandjas (vallende onder groep wol) als demi- salson of zomermantel; strandjas (andere groepen) als badmantel; avondjapon als japon. Katoenen meisjeskousen zgn te waar- deeren op 4 punten en gebreide jacquard sportkousen op 7 of 8 punten. Alle speciale vergunningen na 1 Februari 1941, welke door de distributiediensten voor noodgevallen zijn uitgereikt, moeten voor 15 Maart a.s. in goederen zgn omgezet. Onder gebreide kousen worden verstaan kousen vervaardigd van handbreigarens of grove industriegarens, zoowel vervaardigd met de hand als op z.g. huisbreimachines; ondet tricotkousen kousen vervaardigd uit industriegarens door de machinale breiergen. HALFWASMOSSELEN EN MOSSELZAAD. Blijkens een besluit van den secr.-generaal van Landbouw en Visscberij, opgenomen in de Dinsdag verschenen Staatscourant no. 44, zijn degenen, die halfwasmosselen of mosselzaad ,,Een liehte, zeer lichte hoofdpijn!" zei zij. .,Dat Is alles wat er van over is. Behalve de bult." En zij lachte voor de tweede maal, een lach, zo6 aanbiddelijk muzikaal, dat ik op- nieuw moeite had mij er van te weerhouderi haar te omhelzen. ,,Jean", zei Vic, de betoovering verbreken- de. heeft zich schitterend gehouden! Zij wei- gerde gisterenavond naar bed te gaan als zg zich niet eerst overtuigd had, dat ze jou niet meer van dienst kon zijn, ouwe karkas. En ik wed dat het met haar hoofd een massa erger- gesteld is dan zij wil laten blijken. En tot belooning hebben wij" hij maakte met een arm een beweging in de richting van Williams „genadig besloten haar laatste verzoek toe te staan. Jij mag naar Londen terugkeeren in haAr auto, door haar bestuurd. Williams en ik volgen in onzen gewonen wa- gen. Bij aankomst te Londen zul je je naar huis begeven, wat kleeren inpakken, den trouwen Smith oppikken, die per telefoon ge- waarschu/wd is en mij te stipt zes uur op de minuut af in ,,De Pijl" te Sutton wachten. Daama zullen we te Brighton een weinig zeelucht gaan inademen en mogelijk wat uit visschen gaan. Ha! Ha! Niet zoo kwaad, h6?" Dit laatste tot Williams, die lachende toe- sternde. ,,De aardigheid", zei Jean streng, ,,was nogal flauw. Maar daarbij wil ik niet langer stilstaan. Maar wat, wat mg betreft?" „Wat zeg je nu?" vroeg Vic, eensklaps on- gerust gewordem. En ja, dat waren wij opeens alien. De be teekenis van haar woorden was slechts te duidelijk. ..Wat krijg ik te doen?" vroeg Jean, ter- wijl een rimpeltje op haar voorhoofd ver- scheen. Li t geheel niets", antwoordde Vic kort. ..Daaiin vergis je je", antwoordde Jean, niet minder vastberaden. ,.Je vergeet, dat de Octopus mg gisterenavond een zware belee- diging aangedaan heeft, die ik hem betaald wensch te zetten. Ik ga met jelui mee." Er heerschte een ijzig stilzwijgen. Nooit had ik Jean zoo onwrikbaar gezien en in weerwil van een even groote onwrikbaarheid van mijn kant, dat zij aan geen enkel gevaar van onzen vijand meer blootgesteld zou wor den, voelde ik mij niettemin geneigd den dap- peren geest waarvan haar woorden vergezeld gegaan waren, toe te juichen. Toen begon Vic te spreken en zelden of nooit heb ik een zaak beter hooren verdedi- gen. ,,Lieve Jean", zei hij, ,,laat dat karweitje aan dezen ouden rot hier en aan mij over. Hij zal in het stof bijten, en diep, voor het- geen hij je gisterenavond aangedaan heeft, maak je daarover niet ongerust. Maar je weet dat je niet met ons mee kunt gaan. Be- denk eens wat een machtig voordeel hij over ons behalen zou, als hij jou in handen kreeg. Hij zou je gebruiken als gijzelaarster, ons de wet voorsehrijven en wij zouden tot toegeven gedwongen zgn. Het zou niet fair zijn tegen- over ons, hoe gaame we je ook bij ons zouden willen hebben, om het slagen van de zaak van zooiets te laten afhangen. Dat zie je zelf ook in. niet waar?" Hij had bedaard gesproken, maar met on- omwonden oprechtheid en de punten die hg naar voren gebracht had, schenen voor geen bestrijding vatbaar. Overbezorgd, misschien, de uitwerking van zijn woorden te versterken, liet hij volgen: ,De Octopus weet tot zoover nog niet, wat je voor Jack, voor ons, bent. Vergezelde je ons naar Brighton, dan zou hij het spoedig raden. Dan zou hij je in zijn macht zien te krijgen." Arme Jean! Ik kon de teleurstelling waar- mee zg kampte, duidelgk zien. De rimpel was dieper geworden en zij beet zich op de onder- lip, in een dappere poging om flink te blij ven. Eensklaps, toen de trijd voorbij was, glimlachte zij. „W)aarom zijn jelui alien zoo teergevoelig?" riep zij uit. „Ik zou wenschen eens flink te spreken". „Ga je gang!" riep Vic. „Ik zal niet luiste- ren." Wij lachten ailen; Jean misschien een wei nig zenuwachtig, na de bittere verguizing van haar hoop, maar wij drieen mannqn, voel- den ons merkbaar verlicht. Als Jean vol- hard had en het ware gezichtspunt niet had willen aanvaarden, zouden wij waarschgnlijk in een hoogst ernstigen toestand verkeerd hebben, want zooals Vic gezegd had, zou haar aanwezigheid met ons te Brighton, zeer noodlottige gevolgen na zieh kunnen sleepen. ,,En nu oude makkers", zei Vic opge- ruimd, zullen we moeten opschieten, als je Jean te Londen nog een goede lunch wilt laten genieten, Jack! Wat, als we nog iets gebruikten v66r ons vertrek?" Wij vielen hem alien bij. Het noodige werd binnengebracht en Jean hield zich ermee on- ledig. Het volgende oogenblik waren de gla- zen gevuld. ,,Daar g£ian we!" zei Vic. Ik keerde mij tot Jean. ,,Jean op je ge- zondheid!" Zij glimlachte. „En daar ga jij!" Het was kort na elf uur en daar Vic en Williams, in een door de overheid verstrek- ten wagen weggereden waren, nam ik naast Jean in haar eigen auto plaats. We reden over de ophaalbrug en lieten Wheen's Ditch en onze wederwaardigheden van den vorigen avond achter ons. Ik wendde het hoofd om en hoewel de schoonheid van het oude slot nu in het zonlicht even betooverend was als in den manesehgn het geval geweest was, kan ik niet zeggen, dat ik er het geringste voor gevoelde. Wordt vervolgd.) GERARD FAIRLIE. Uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS. 24Vervolg. Ik vertelde hem met korte woorden de v oorvallen die mij den vorigen avond ovsrko- men waren. Zij luisterden aandachtig en toen ik gereed was, wendde Vic zich tot Wil liams: ,,Gaat hij vrij uit, of niet?" ..Ik zie niet in, dat hij anders had kunnen handelen. Het was zeer jammer, dat juf- frouw Anstruther juist te voorschijn kwam." >Het was haar schuld niet", verklaarde ik met warmte. „Zij deed haar best." ..Dat spreekt van zelf, mijnheer Ackland", sprak Williams sussend. ,,Het was nooit mijn bedoehng te laten uitkomen dat zij het niet deed. Maar het was ongelukkig. Zonder haar komst, zouden gij en mijnheer Caryll samen, den Octopus zeer goed hebben kunnen vatten, hoewel ge werkte. onafhankelijk van elkan- der. Evenwel, dat genoegen zal op een ande- ren dag voor ons weggelegd zijn." Een genoegen zal het zeker zijn", antwoord de ik. ,,En wat nu verder?" ,,Ik denk, dat een weinig zeelucht onzen patient goed zou doen. niet?" zei Vic tot Williams. Nadat ik opgestaan was en mijn kleeren van den vorigen dag, die intussehen gedroogd en opgeperst waren, aangetrokken had, voeg- de ik mij beneden in de rookkamer bij Vic en Williams. Alle logeergasten, met uitzondering van eene, die mij zeer na aan het hart lag, waren reeds vertrokken, terwijl mijn gast- heer en gastvrouw zich per auto naar Lon den begeven hadden, ten einde een onderhoud te hebben met Scotland Yard. Toen ik de ka- mer binnentrad, liep Jean mij tegemoet. „En?" vroeg zij. ,3eter?" In voelde grooten lust haar in weerwil van alle conventies en van de aanwezigheid van Vic en onzen goeden vriend den inspecteur in de arrnen te drukken, want ik had die op- merking tot haar behooren te maken en niet zij tot mij. Zij had een tamelijk hevigen slag op den schedel ontvangen, een ervaring, die voor een meisje minder gebruikelijk is dan voor een man en toch was zij dit in haar be- zorgdheid om mijn welzijn, geheel vergeten. Weliswaar had zij geen sporen van haar mishandeling van den vorigen avond be- waard, behalve, misschien, dat de scbaduwen onder haar oogen iets donkerder waren dan gewoonlgk. Voor het overige zag zij er even frisch als altgd uit en even begeerlijk als, met rede en rede kent een verliefd man nu eenmaal niet bij eenige vrouw het geval zgn kan. „Jean", zei ik, „hoe gaat het met je hoofd?" Dit is een van de dingen die twee hoofd- personen altgd tegen elkaar zullen zeggen als een derde aanwezig is. Zij lachte.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 5