1 ALGENIEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 'AKKERtJE Zenuw- achtsg No. 10.187 VRIJDAG 7 MAART 1941 81 e Jaargang DISTRIBUTIE. Binnenland Buitenland Neem'n EERSTE BLAD Gemeente Terneuzon. Inenting Pokken. De Burgemeester maakt bekend, dat met ingang van Msandafl 10 Maart 1941, het kantoor van den Distributiedienst Xerneuzen, voor het publiek zal zijn geopend des voormiddags van 8,30 u. tot 12,—U. Ook detaillisten en grossiers dienen voortaan hun Opplakvellen en overige distributiebescheiden des voor middags in te leveren. Des namiddags zal het kantoor ge- sloten zijn. Xeneinde teleurstelling te voorkomen, wordt ieder verzocht, hiervan goede nota te nemen. De Burgemeester voornoemd, P. XELLEGEN. HLULIVIUkll ADVERTENTIEN: van 1 tot 4 regels 0,82% - Voor elken regel ABONNEMENTSPRUS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden - o maanden. Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar VooPreBSeen Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,82% - Voor elken regel meer 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en click's worden naar plaatsruimte berekend. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Op Vrydag 14 Maart 1941, zal door de Ge- meentegeneesheeren gelegenheid worden ge- geven tot Inenting en herinentlng en wel te Terneuzen in het Ziekenhuis en te Sluiskil ten huize van dokter Wechgelaar, beiden om 2.30 uur. Terneuzen, 6 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZOiNNEVTJLLE, Secretaris. sleepdiensten binnen het bezette Nederland sche gebied. De verrichting van sleepdiensten binnen Nederland's grenzen was tot nu toe zonder eenige beperking aan de betrokken onder- nemers overgelaten. De sinds Mei 1940 inge- treden structureele veranderingen in de bin- nenscheepvaart, o.a. door de beperking van de olie-leveranties, maken echter voor de sleepvaart een regeling onder staatstoezicht zoowel betreffende de nog beschikbare sleep- kracht als met betrekking tot de sleeploonen gewenscht. Dientengevolge heeft de secreta- ris-generaal van het departement van Water- staat aanleiding gevonden tot het uitvaar- digen van een besluit betreffende het ver- richten van sleepdiensten binnen het bezette Nederlandsche gebied alsmede van een regle- ment. Artikel twee luidt: Het is verboden met sleepbooten en andere stoom- of motorsche- pen zonder vergunning binnenlandsch sleep- werk met uitzondering van bergingswerk, te verrichten. De genoemde regeling is in handen gesteld van een commissie voor de sleepvaart, welke uit vertegenwoordigers van de sleepersorga- nisaties en een door het departement van waterstaat aangewezen deskundige bestaat. In de in aanmerking komende plaatsen zul- len sleepvaartcommissariaten en sleepvaart- agenturen worden ingesteld, welke de sleep booten verdeelen en de sleepvoorwaarden be- oordeelen. Sleepbooten die een vaart hebben beeindigd moeten zich ter beschikking stel- len en zich daarvoor terstond aanmelden. Voor het sleepen met eigen sleepbooten en voor andere bijzondere wijzen van sleepvaart- bedrjjf zijn bijzondere vergunningen noodig. DE WERKZAAMHEDEN VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. DE HANDELSiBESPREKINGEN TE BATAVIA. De derde week van de handelsbesprekingen tusschen den Japanschen consul-generaal Yoetaka Isjizawa en het hoofd van de afdee- ling handel van het departement van oecono- mische zaken, J. E. van Hoogstraten, is Woensdag begonnen met een conferentie die twee uur duurde. De woordvoerder der regeering, J. H. Rit- man, verklaarde Woensdag op een perscon- ferentie, dat de besprekingen een vlot verloop hadden. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de onderhandelingen tot bijlegging van het Thailandsch-Indo-Ohineesche grenscon- flict geen invloed op de handelsbesprekingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indie zullen hebben. Op een vraag betreffende de berichten om- trent spanning in het Zuidzeegebied ant- woordde Ritman, dat Nederlandsch-Indie geen derde mogendheden om bijstand zal veraoeken. DE NFEUWE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. De nieuw benoemde burgemeester van Amsterdam Edward John Vottte is Amster- dammer van geboorte. Hij aanschouwde hier het levenslicht op 17 September 1887. Hij volgde te Arnhem de hoogere burgerschool en vervolgens het instituut voor de marine. Als luitenant ter zee tweede klasse verliet hij den marinedienst om adjunct chef van den tech- nischen dienst van den Hollandschen Lloyd te worden. In 1923 werd de heer Voute procuratie- houder van de Pakhuismeesteren van de thee te Amsterdam. In 1928 ging hij in zijn kwaliteit van secre taris van het Nederlandsch aardrijkskundig genootschap als regeeringsafgevaardigde naar het internationaal geografisch congres te Cambridge, in 1931 naar Parijs en in 1934 naar Warschau. Verder maakt hij als secre taris deel uit van het college van commis- sarissen van het matrozeninstituut der Nederlandsche zeil- en roeivereeniging. De heer Vofite woont te Bergen in Noord- Holland, waar hij lid van den gemeente- raad is. DE RKGEER1NGSCOMMIKS ARIS VAN ZAANDAM. De heer C. van Ravenswaaij, die door den Rijkscenwnissaris is benoemd tot regeerings- commissaris van Zaandam, is op 19 Septem ber 1897 te Amsterdam geboren, waar hij ook het gymnasium bezocht, dat hij met het diploma b verliet. Daarna behaalde hij op de handelshocgeschool te Rotterdam het diploma d h, alsmede het diploma Russisch. Van 1921 tot 1939 was hij bij verschillende groote fir- ma's in vooraanstaande posities werkzaam. In 1939 wrjdde hij zich aan de studie van het recht, welke door het uitbreken van den oor- log werd onderbroken. In militairen dienst was hi) kapitein bij het derde depot bereden artillerie, vanwaar hij naar den Opbouwdienst overging. Daar was hij tot Maart 1941 werk zaam. DE LUCHTAANVAL OP 'S-GRAVENHAGE. De dlrecteur-generaal van de Winterhulp Nederland heeft voor de getroffenen en nabe- staanden van slachtoffers van den luchtaan- val op de binnenstad in Den Haag, in den nacht van Zondag op Maandag j.l. een be- drag van 5000 ter beschikking gesteld. Met de uitvoering van de ondersteuningen is reeds een aanvang gemaakt. REGELING VOOR DE BINNEN- SLEEPVAART. Het Verordeningenblad van Donderdag be- vat een verordening over het verrichten van In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris betref fende de bevoegdheid van het Departement van Sociale Zaken op het gebied der vrijwil- lige hulpverleening aan zieken en gewonden, behoorende tot het leger, de vloot en de lueht- macht van oorlogvoerende staten. Hierin is het volgende bepaald: Artikel 1. De zorg voor aangelegenheden betreffende vrijwillige hulpverleening aan zieken en gewonden, behoorende tot het leger, de vloot of de luchtmacht van oorlogvoeren de staten, en betreffende de verdere werk- zaamheden van de vereeniging „Het Neder landsche Roode Kruis", is opgedragen aan het Departement van Sociale Zaken. Artikel 2. De bevoegdheden, welke met be trekking tot de in artikel 1 genoemde aan gelegenheden ingevolge de tot nu toe gelden- de wettelijke voorschriften aan den minister, hoofd van het voormalige Departement van Defensie toekwamen, zoomede de taak en de verplichtingen, welke eveneens op grond van zoodanige voorschriften op dezen rustten, gaan over op den secretaris- generaal van het Departement van Sociale Zaken. Artikel 3. Het bepaalde in de artikelen 1 en 2 is niet van toepassin-g ten aanzien van het beheer van hoofdtuk 8 van de rijksbe- grooting voor de dienstjaren 1939 en 1940. Artikel 4. Deze verordening treedt, met terugwerkende kracht tot 17 October 1940, heden in werking. DR. W. DE VLUGT. Dr. W. de Vlugt, die zooals wij Woensdag meldden, thans is gepensioneerd, is in 1921 met ingang van 20 Juni van dat jaar tot burgemeester van Amsterdam benoemd. In 1939 begon dus de vierde ambtsperiode van 6 jaar. Langer dan een zijner voorgangers met inbegrip van den Tex, van Tienhoven en Vening Meinesz. is hij als zoodanig werk zaam geweest. Dr. de Vlugt heeft zijn eerste onderwrjs ontvangen in de school der Ver. voor Geref. scholen in de Plantage Doklaan. Reeds op 22-jarigen leeftijd werd hij opgenomen in de aannemersfirma de Vlugt en Domhof, waar- in hij tot 1 Januari 1919 werkzaam gebleven is. Verscheidene groote werken in en buiten de hoofdstad heeft de firma in dien tijd te Amsterdam uitgevoerd, o.a. den bouw van het magazijn de Bijenkorf aan het Damrak. In deze periode had de heer de Vlugt ook in de politiek bekendheid verworven. Van 1909 tot 1913 was hij lid van de Tweede Kamer en sinds 1922 maakte hij deel uit van de Eerste Kamer. Van zijn eigen vakorganisatie, den Ned. Aannemersbond, was hij secretaris, later eereiid. Voorts was hij oprichter en bestuur- der van de Algemeene Patroonsver. inzake de arbeidsvoorwaarden in de bouwbedrijven en medeoprichter en bestuurder van de Middel- baar Technische school te Utrecht. Ook zag hij zich benoemd tot lid van de Staatscom- missie inzake de soeialisatie en voor ver schillende andere Rijkscommissies. In 1915 werd hij gekozen tot lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, het volgend jaar tot lid van de Prov. Staten van Noord- Holland. Als raadslid bewoog hij zich brj voorkeur op het gebied van den woningbouw, ook had hij zitting in verschillende raads- commissies. In 1918 volgde zijn benoeming tot wethouder van publieke werken, nadat hij reeds eenige maanden het wethouder- schap tijdelijk had waargenomen en drie jaar later zooals gezegd, tot burgemeester van Amsterdam. Ter gelegenheid van het drie- honderdjarig bestaan der gemeente-universi- teit zag de heer de Vlugt, die qualitate qua president, curator der universiteit was, zich benoemd tot doctor honoris causa. volgt hieronder een van bevoegde zijde ver- strekt overzicht over deze onderwerpen. Tijdstip van afdracht van de inge- houden loonbe las ting. De werkgever behoort de ingehouden loon- belasting uiterlijk op den tienden dag van de maand. volgende op die waarin de inhouding heeft plants gevonden, af te dragen. Ten aanzien van werknemers die uitslui- tend huiselijke diensten verrichten (dus ten aanzien van dienstboden, werkvrouwen enz.), kan de loonbelasting echter worden afgedra- gen uiterlijk op den tienden dag, volgende op het kalenderkwartaal, waarin de inhouding heeft plaats gehad. Wijze van afdragen van ingehouden loonbelasting. De ingehouden loonbelasting moet worden afgedragen aan den ontvanger der directe belastingen onder wiens kantoor de werk gever de loonbelastingkaarten bewaart. Het afdragen van de loonbelasting aan den be- doelden ontvanger kan op drie wijzen ge- schieden: a) door storting van het verschuldigde ten kantore van den bedoelden ontvanger; b) door storting of overschrijving van het ingehouden op diens postrekening; c) door het ingehouden bedrag te storten op een kantoor der posterijen. De loonbelastingaangifte. Indien de werkgever de ingehouden loon belasting ten kantore van den ontvanger of op een kantoor der posterijen (door middel van een zoogenaamde ..postbetalingstort, behoort hij gelijktijdig met deze storting een volledig ingevulde loonbelastingaangifte (for- mulier loonbelasting no. 3, welk formulier hem door den inspecteur is toegezonden, c.q, op aanvraag wordt verstrekt) in te leveren. Zonder dit formulier wordt de storting niet aangenomen. De werkgever behoort op de loonbelastingaangifte zijn stamnummer, hetwelk hem door den inspecteur is mede- gedeeld, te vermelden. (Werkgevers met uit- sluitend huispersoneel ontvangen echter geen stamnummer; in dit geval kan op de loon belastingaangifte op de plaats van het stam nummer een streep worden gezet). Indien de werkgever de ingehouden loon belasting op de postrekening van den ontvan ger stort of overschrijft, behoort hij op het voor den ontvanger bestemde strookje te ver melden: a. zijn naam en zijn volledig adres; b. loonbelasting; c. het tijdvak waarover de overgemaakte belasting is ingehouden; d. het stamnummer, of in het geval de ingehou den belasting uitsluitend betrekking heeft op huispersoneel: huispersoneel. De ontvanger zendt op denzelfden dag waarop hij de bijschrijving op zijn postreke ning van het girokantoor ontvangt, aan den werkgever een bewijs van ontvangst loonbe lasting no. 15. De werkgever behoort dit be wijs aan de loonbelastingaangifte te hechten; daarna zendt hij zelf haar aan den inspec teur. en bosch-verbeteringen terwijl ook aan den aanleg en het herstel van wegen zal worden gearbeid. Inmiddels heeft de arbeidsdlenst ook zijn eigen organisatie gekregen. P REGEERINGSCOMMISSARIS TE HAARLEM. Het Verordeningenblad van Donderdag- avond bevat een verordening, waarin de ver ordening nr. 36 inzake het bestuur van ge- meenten van toepassing wordt verklaard op de gemeente Haarlem. Naar het rijkscommissariaat mededeelt is tot burgemeester-regeeringscommissaris be noemd de heer S. L. A. Plekker. De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heef op grond van para- graaf 1 van zijn verordening nr 3/1940 over de uitoetfening van regeeringsbevoegdheden in Nederland met ingang van Donderdag aan Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, bur gemeester van Haarlem, ontslag verleend. De heer S. L. A. Plekker, die benoemd is tot regeeringscommissaris van Haarlem, is 17 Maart 1883 te Amsterdam geboren. Reeds op jeugdigen leeftijd ging hij naar Ned.-Indie, waar hij van 1903 tot 1926 administrateur was van verscheidene tabaksondememingen. Nadat hij in Nederland was teruggekeerd, in 1926, wijdde hij zich aan de studie der econo mic. In 1927 werd hij benoemd tot secretaris van een landbouw-cultuurmaatschappij. Sedert 1932 bewoog hij zich uitsluitend in het politieke leven. Reeds in 1932 trad hij tot de N. S. B. toe en tot nu toe was hij gevol- machtigde van den leider der N. S. B. in Noord-Holland DE BEEEDIGING VAN DE NIEUWE BURGEMEESTERS-REGEERINGS- OOMMISSARIS. DE LOONBELASTING. Wenken aan werkgevers. Aangezien is gebleken, dat nog niet alle werkgevers goed op de hoogte zijn van het tijdstip en van de wijze, waarop zij de inge houden loonbelasting dienen af te dragen, I)E NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. De arbeidsdienst is thans in Nederland tot stand gekimen. Op den derden Maart kwaro de eerste ploeg vrijwilligers op. Van de eer ste vier karnpen liggen er twee in Laren e^n in Vierhouten en 66n in Nunspeet geheal los van het daar reeds gevestigde opleidings- kamp. Bij deze gelegenheid heeft de commandant van den Nederlandschen arbeidsdienst, ma- joor J. N. Breunese. de volgende dagorder uitgevaardigd. ..Mannen. Op dezen voor ons historischen dag, nu wij met den opbouw van een Nederlandschen arbeidsdienst een aanvang maken, heet ik U, die als eersten in dezen arbeidsdienst wordt opgenomen, welkom in de levens- en werk- gemeenschap, waartoe gij een half jaar lang zult behooren. In dit half jaar zult gij U met de uitslui ting van al het andere, wijden aan de Neder landsche volksgemeenschap in haar geheel. Ik herhaal: met uitsluiting van al het andere, dat is met name van al wat ons verdeelt, van partijpolitiek en groepsbelang. Hier zijt gij geen arbeider of student, geen werklooze of welgestelde, geen propagandist van een poli tieke partij of beweging. Dat beteekent niet. dat gij geen vleescli of visch zijt. Gij zijt hier Nederlander dat is vleesch en visch. Gij zijt hier niet om voor U zelf of voor de groep van Uw voor keur te halen doch om aan uw volk te geven, om een eerpelicht te vervullen jegens het vaderland. Dddrvoor alleen geldt de leus van onzen Nederlandschen arbeidsdienst: „ick dien" De Nederlandsche arbeidsdienst moge met deze vier kampen, die tezamen een zeshon derd jongens bevatten. bescheiden aanvan gen, met kracht wordt aan den verderen uit- bouw voortgewerkt. Reeds een week na de opening van deze eerste kampen zullen er vier nieuwe, met wederom een zeshonderdtal jongens, worden opengesteld en wel te Beek- bergen, Ommen, Wasberg en Baarn Gedurende de maand April worden tien nieuwe kampen geopend en in de maan den, die daarop volgen tot October geleide- lijk n6g een vijftigtal. In October zal de Nederlandsche arbeidsdienst dus een kleine zeventig kampen tellen, die tezamen tien a twaalfduizend deelnemers bevatten. In verband met de slechte houtpositie en met de geringe beschikbare legeringsruimten, zullen de barakken voor een groot deel uit het buitenland worden betrokken. Uit Duitschland zullen de verplaatsbare barak- kenkampen worden benut, volgens het bij den Reichsarbeitsdienst in gebruik zijnde model. De objecten, waaraan de arbeidsdienst zich wijdt, zullen hoofdzakelijk bestaan uit werken van cultuur-technischen aard, zooals bodem- Het A.N.P. meldt: Donderdagmorgen heeft de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister dr. Seyss-Inquart, de op grond van artikel 1 van zijn verordening nr. 3/1940 betreffende de uitoefening van de regeerings bevoegdheden in Nederland benoemde burge- meesters-regeeringscommissaris van Amster dam en Haarlem, Eduard John VoOte en S. L. A. Plekker, beeedigd. Tevens waren aan- wezig de burgemeesters-regeeringscommis- saris van Hilversum en Zaandam, jhr. mr. Ernst von Bonninghausen en C. van Raven- swaay, welke laatste tevoren reeds door den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, mr. Frederiks, was be eedigd. Voor de plechtige beeediging wendde de Rijkscommissaris zich tot de nieuwbe- noemde burgemeesters-regeeringscommissaris o.a. met de volgende woorden: „Gij hebt heden, mijne heeren, wegens uw benoeming tot burgemeester den eed volgens de Nederlandsche grondwet af te leggen. Ik zou voorop willen stellen, dat uw benoeming niet als repressaille op de gebeurtenissen van de laatste dagen beschouwd moet worden. welke wij van het standpunt van de bezetten- de mogendheidniet begroeten en die van het standpunt van het Nederlandsche volk te be- treuren zijn. Uw benoeming en de vervul- ling van uw taak zijn er op gericht, dat der- gelijke gebeurtenissen in de toekomst worden vermeden. De voomaamste taak van de re- geeringscommissarissen echter moet zijn, al- dus vervolgde de Rijkscommissaris, het oor bij het volk te luisteren te leggen. de behoef- ten van het volk na te gaan en het volk in zijn eigen belang met sterke hand te leiden, want het volk zelf wenscht den verstandigen en krachtigen leider. De buitengewone maat- regel van uw benoeming is uit den tegen- woordigen toestand geboren. Het is uw taak, de belangen van het Nederlandsche volk in overeenstemming te brengen met de nood- zakelijkheden, welke uit het feit van de be- zetting van het land voortvloeien. Wanneer gij deze taak vermoogt te vervullen, zult gij zeker eens de waardeering van uw landge- nooten deelachtig worden". Na het afleggen van den eed wenschten de Rijkscommissaris en de bij de eedsaflegging tegenwoordige commissaris-generaal den nieuwbenoemden burgemeesters-regeerings- oommissaris succes bij het vervullen van hun verantwoordelijke taak. DE KINDERBIJ SLAG. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, zijn in de Invaliditeitswet, de Ongevallenwet, de Land- en Tuinbouwongevallenwet en de Ziektewet wijzigingen aangebracht, waarbij wordt bepaald, dat als loon volgens die wet- ten niet geldt de kinderbijslag, welke de ver- zekerde ontvangt ingevolge de Kinderbijslag- wet of ingevolge een kinderbijslagregeling, welke als bijzondere regeling in den zin dier wetten is erkend. HET DUITSGHE WEERMACHTSBERICHT. He opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdag bekend: De in Bulgarije binnenrukkende Duitsche troepen hebben Woensdag ondanks de moei- lijke terreinsomstandigheden de gestelde doe- len bereikt. Een duikboot heeft weer 9000 ton vijande- lijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken ge- bracht en daarmede haar totale resultaat tot 27.000 ton verhoogd. In het gebied van de Middellandsche Zee hebben Duitsche formaties gevechtsvliegtui- gen en duikbommenwerpers, door Duitsche jagers vergezeld, het vliegveld Halfar op het eiland Malta met groot succes aangevallen. Ze vemielden hangars en schuilplaatsen en vemietigden verscheidene op den beganen grond staande vliegtuigen. Jachtvliegers schoten in luchtgevechten boven Malta drie Britsche vliegtuigen neer. Ook in Noord-Afrika deden Duitsche ge- veehtsvliegtuigen met goed gevolg een aan- val op een vijandelijk vliegveld. Verkennings- vliegtuigen bombardeerden militaire instal- laties te Portsmouth en plaatsten daarbij treffers op kazemes en op het terrein van de staatswerf. Aan de Oostkust van Schotland vernietigde een gevechtsvliegtuig een Brit- schen mijnenlegger. De poging van den vijand om in den loop van den dag met eenige gevechtsvliegtuigen onder bescherming van jagers tot Noord- Frankrijk door te dringen mislukte op den vastberaden afweer, van formaties jachtvlie gers en luchtdoelartillerie. Van in totaal zes- tien aanvallende vliegtuigen werden zes in luchtgevechten en een door luchtdoelartillerie neergeschoten. Noch overdag noch 's nachts zijn vijandelijke vliegtuigen het gebied van het Duitsche rijk binnen gevlogen. In den tijd van 27 Februari tot 5 Maart verloor de vijand bij elkaar 23 vliegtuigen, waarvan zestien in luchtgevechten, vijf door luchtdoelartillerie en twee door de marine. Bovendien werd een aantal Britsche vlieg tuigen op den beganen grond vemield. In denzelfden tijd gingen vrjftien eigen toestel- len verloren. HET ITALIAANSUHE LEGERRERIC5HT. Het 272ste communique van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Van het Grieksche front niets van betee- kenis te melden. Onze vliegtuigen hebben de havenwerken van het eiland Mytilene gebom- bardeerd. In Noord-Afrika levendige verkennings- bedrrjvigheid op den grond en in de lucht. De vliegtuigen van het Duitsche vliegerskorps hebben Dinsdag een der vijandelijke lucht- bases gebombardeerd. In den sector Keren in Oost-Afrika hebben wij een tegenaanval gedaan op vijandelijke strijdkrachten, die 's nachts door onze linies trachtten te sluipen. Wij hebben eenige man- men gevangen genomen. De vijand heeft luchtaanvallen op eenige plaatsen in Eri- threa gedaan, er zijn geen slachtoffers te be- treuren, de schade is gering. Afdeelingen van het Duitsche vliegerskorps hebben de luchtbases op Malta herhaalde malen aangevallen. De installaties van een vliegveld, op den grond staande vliegtuigen en artilleriestellingen werden doeltreffend be- stookt met bommen en machinegeweervuur. Bij deze aanvallen werden drie vliegtuigen van het type Hurricane in gevechten neerge schoten, drie andere toestellen van verschil- lend type werden op den grond vernield. TUMULT IN DEN AMERIKAANSCHEN SENAAT. Na een lang debat, dat 15 dagen in beslag heeft genomen, is de behandeling van de 49 aanvullende en wijzigtngsvoorstellen in den senaat geeindigd. Tobis was de laatste die zijn stem tegen de wetsvoorstellen verhief. Hij zeide o.a., vol gens S.P.T.„Ik weet, dat mijn woorden vruchteloos zullen zijn, maar ik wil de aan- dacht vestigen op de meening van velen in den lande, die overtuigd zijn, dat deze voor- stellen aan op zijn minst een millioen jonge Amerikanen het leven zullen kosten". Op dit punt werd Tobis door luid geschreeuw onder broken. .Republikeinsche leugenaar" was een van de scheldwoorden, die men hem naar het hoofd slingerde. Toen de orde hersteld was vervolgde Tobis: ,,Dit onderwerp schijnt enkelen heeren zoo na aan he hart te liggen, dat een objectieve dis- cussie onmogelijk is. Het is misschien beter, dat ik over iets anders spreek". Hij deed een beroep op den president om de curruptie in de Ver. Staten, vooral in Chicago en eenige andere groote steden, tegen te gaan. In zijn laatste bijeenkomst heeft de senaat het amendement van den democraat Ellender behandeld, volgens hetwelk het optreden van leger en vloot tot het westelijke halfrond be- perkt moet blijven. De Republikein Taft steunde het voorstel en verklaarde, dat men zonder deze wijziging Engeland zou kunnen misleiden. Engeland immers zou licht de meening krijgen, dat de Vereenigde Staten soldaten en munitie zouden sturen, indien dat niet uitdrukkelijk in het wetsontwerp ver boden zou worden. Evenzoo zou Japan den indruk kunnen opdoen, dat men voomemens is troepen naar het Verre Oosten te zenden. De Republikein Austin daarentegen stelde zich op het stdndpunt, dat het tegenover Japan een onverstandige politiek zou zijn, indien men verklaarde, dat de Vereenigde Staten geen schepen of soldaten naar het buitenland willen zenden. Volgens Associated Press zullen de meeste aanhangers van het ontwerp tegen het voor stel van Ellender stemmen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1