Buitenland NEDERLANDSCHE ARREIDSDIENST. DE diplomatieke betrekkingen TUSSCHEN DUITSCHLAND EN griekenland. VERLAGING VAN RANTSOENEN VOOR 4 HET ENGELSCHE LEGEK. werk in deze gemeenten. Te Alblasserdam is men bezig met de uitvoering van openbare werken voor den wederopbouw en te Bles- kensgraaf is de herbouw zelf reeds in gang. Dr. Ringers besprak met de burgemeesters de versohillende vraagstukken, welke zicb bij den wederopbouw voordoen. VERPLICHTING TOT BURGERLIJKE DIENSTVERRICHTINGEN. Naar wij vernemen is er binnenkort een verordening te verwacbten waarbij voor alle inwoners van bet bezette Nederlandsche ge bied ongeacht bun nationaliteit een verplich- ting tot bet doen van iburgerlijke dienstver- ricbtingen wordt ingevoerd. De Maandagavond verscbenen verordening van den Rijkscommissaris voor bet bezette Nederlandsche gebied bereffende verplicbtmg tot het verricbten van diensten en betreffen- de de beperking ten aanzien van het veran- deren van betrekking bepaalt o.a. het vol- Bewoners van bet bezette Nederlandsche gebied kunnen door het gewestelijk ar- beidsbureau (hierna „arbeidisbureau" te noe- men), worden verplicbt voor een bepaalden tijd op een bun aangeweizen plaats binnen bet bezette Nederlandsche gebied dienen te ver ricbten. Hiertoe kan door bet arbeidsbureau aan particuliere en openbare bedrijven en bestu- ren worden opgedragen arbeidskracbten f te staan. i Worden degenen die in loondienst werk verricbten aangewezen voor bet verricbten van diensten, dan worden zij voor den duur, dat zij diensten verricbten, bescbouwd als waren zij met verlof. Tijdens den duur van dit verlof hebben zij geen aanspraak op loon en andere inkomsten voortspruitende uit bun tot nu toe bestaande dienstbetrekking. Ove- rigens worden zij wat betreft den tijd, dat zij ingevolge deize verordening diensten verricb ten, bescbouwd als verrichten zij hun werk in hun tot nu toe bestaande betrekking. Ten aanzien van de dienstbetrekking van dengene, die aangeiwezen is, voor het ver ricbten van diensten, zijn de arbeidsvoorwaar- den, welke voor bet nieuwe werkbedrijf gel- den van kracht. ,De dienstbetrekking mag slechts met toestemming van het arbeidsbureau worden ontbonden. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken kan ook buiten de laatstelijk bedoelde gevallen het ontbinden eener dienstbetrekking van de toestemming van bet arbeidsbureau afhankelijk maken. Tevens kan bij bepalen, dat de aanstelbng en de tewerkstelling van werknemers de toe stemming van bet arbeidsbureau behoeft. Hij, die in strijd bandelt met de bepalingen van deze verordening of van de ter uitvoe ring van deze verordening gegeven voor schriften, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden, in emstige ge- vallen met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. De ter uitvoering dezer verordening noo- dige voorschriften worden door den secretaris- generaal van het departement van sociale zaken uitgevaardigd. Deze verordening treedt heden in werkmg. EFFECTENVERNIEUWIN GS- BESLUIT 1941. commissaris opgenomen krachtens welke een nieuwe ordening op het gelbied van de met- commercieele vereenigingen en stichtingen zal worden getroffen. Met de uitvoering van dezetaak is de commissaris voor de met- commercieele vereenigingen en stichtingen in Nederland, de heer Muller-Lehmng belast. De commissaris treft ten aanzien van de vereenigingen van personen en de stichtingen van de in de genoemde verordening bedoelde soort de maatregelen van persoonlijken, financieelen en organisatorischen aard, welke binnen het kader der herordening van bet vereenigings- en stichtingswezen noodzake- lijk zijn; hij boudt tevens toezicht op de uit voering dier maatregelen. De organen en leden dier vereenigingen en stichtingen zijn verplicbt gevolg te geven aan de door den commissaris met betrekking tot hun werkzaamheid gegeven aanwijzingen en voorts aan hem of aan zijn gevolmacbtig de op diens vordering de boeken, de leden- lijsten en de andere stukken van de vereeni- ging of stichting voor te leggen, alsmede alle gewenscbte inlichtingen te verschaffen. De commissaris is binnen het kader der herordening meer in het bijzonder gerechtigd vereenigingen en stichtingen om redenen van organisatoriscben aard te ontbinden of bij andere vereenigingen of stichtingen onder te brengen, de statuten te wijzigen en voor ver eenigingen of stichtingen of groepen van ver eenigingen en stichtingen modelstatuten vast te leggen. Om dezelfde redenen kan de commissaris de organen van bestaande vereenigingen en stichtingen tijdelijk of blijvend van hun functie ontheffen, bun opvolgers benoemen en voor vereenigingen en stichtingen leiders aanstellen. De commissaris kan met goedkeuring van den rijkscommissaris (commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) met betrek king tot de aanwending van vermogens van vereenigingen of stichtingen of van deelen van zoodanige vermogens aanwijzingen geven en in het bijzonder bepalen, dat deze voor doeleinden van algemeen nut zullen worden gebruikt. Gelast hij de onObinding van een vereeniging of stichting, dan kan hij bepalen, dat de door deze gesloten privaatrechtelijke overeenkomsten als bij faillissement worden ontbonden. De commissaris kan tot een door hem te bepalen bedrag van de vereenigingen en stichtingen bijdragen vorderen tot dekking van de beheerskosten. Bedoelde bijdragen mogen jaarlijks niet meer dan 10 procent van de activa van de betreffende vereeniging of stichting bedragen. Bij de oprichting van vereenigingen en stichtingen moeten deze bij den commissaris, tot wien een verzoek om toezending der be- noodigde formulieren moet worden gericht, worden aangemeld en wel gelrjktijdig met de voorgeschreven mededoeling aan den bevoeg- den procureur-generaal, fungeerend directeur van politie. Deze bepalingen zijn mede van toepas- sing op vereenigingen en stichtingen, welke na het iniwerking treden der verordening no. 145M940, v66r het inwerking treden van de onderhavige verordening, opgericht zijn, met dien verstande, dat de aanmelding uiter- lijk op 31 Maart 1941 moet geschieden. Opzettelijk venzuim van wordt gestraft. [De veroordeelde had met een spuit met zu.re vloeistof een aanslag op manschappen een en ander Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van de departe- menten van financien en justitie tot regeling van de vervanging van waardepapieren, welke verloren gegaan dan wel in die mate geschon- den zijn. dat zij onverhandelbaar zijn gewor- den. Eff ectenvernieuwingsbesluit 1941). Oveceenkomstig de bepalingen, in of krach tens dit besluit gegeven. kunnen in de plaats van waardepapieren, welke in die mate ge- schonden zijn, dat zij onverhandelbaar zijn ge worden, of welke verloren gegaan zijn, nieuwe exemplaren ter beschikking worden gesteld, waaraan rechthebbenden dezelfde rechten zullen kunnen ontleenen als aan de oorspron- kelijke stukken. Deze terbeschikkingstelling van nieuwe exemplaren geschiedt door tusschenkomst van een tot dit doel in te stellen „effectenvemieu- wingsbureau". Dit bureau is een stichting, in het leven geroepen door den secretaris-generaal van het departement van financien. De staat waarborgt de verplichtingen van het bureau en kan aan hetzelve kasvoorschot- ten verleenen. Degenen, die waardepapieren hebben uit- gegeven, zijn verplicht op aanvrage van het bureau,, binnen de door hetzelve te stellen termijn, exemplaren van deze waardepapie ren, tegen vergoeding van redelijke kosten, ter beschikking van het bureau te stellen ter vervanging van overeenkomstige stukken, welke in die mate zijn geschonden, dat zij on verhandelbaar zijn geworden. of welke naar het oordeel van het bureau zijn verloren ge gaan. Rechthebbenden op waardepapieren, welke in die mate geschonden zijn, dat zij onverhan delbaar zijn geworden, en rechthebbenderi wier stukken verloren zijn gegaan, kunnen bij het bureau nieuwe stukken ter vervanging aanvragen. Wanneer de omstandigheden daartoe naar het oordeel van het bureau aanleiding geven, kan het bureau aan den aanvrager van een nieuw stuk bij wijze van voorschot een be drag betalen, ten hoogste gelijk aan het be drag der verschenen, niet opgevorderde uit- keeringen op het verloren gegane waarde- papier. Het bureau kan in bijzondere gevallen, on der daartoe door hetzelve te stellen voor- waarden, een voorschot op de hoofdsom van het aangevraagde nieuwe stuk verleenen. De voorschotten uit hoofde van uitkeerin- gen zullen bij de afgifte van het nieuwe stuk worden vereffend. De voorschotten op de hoofdsom zullen bij de afgifte van het nieuwe stuk worden terugbetaald. Behalve de kosten, welke het bureau voor zijn bemoeiingen in rekening brengt, zal de aanvrager een bedrag moeten voldoen, ter dekking van het door het bureau te dragen risico. Het bureau verleent zijn bemiddeling tot het verkrijgen van nieuwe stukken ter ver vanging van geschonden of verloren gegane waardepapieren, uitgegeven door in het bui- tenland gevestigde natuurlijke of rechtsper- eonen. NIET-(CO MMERC IEEEE VEREENIGINGEN EN STICHTINGEN. Men deelt ons van Duitsche zijde mede, dat door de verordening 145 van den Rijkscom missaris van 21 September 1940 meer dan 100.000 niet-commercieele vereenigingen en stichtingen zijn bestreken. Voor de eerste maal is daardoor in Nederland een overzicht over deze soort vereenigingen en stichtingen verkregen. De zitting en bewerking van het verkregen materiaal leidde tot de gevolg- trekking, dat bij versohillende organisaties en stichtingen in het belang van het Neder landsche volk een schoonmaak noodig is. In het Maandag verschenen verordeningenblad is daarom een verordening van den Rijks- JODEN MOGEN NIET MEER OP HET ZANDVOORTSOHE STRAND KOMEN. Naar de Deutsche Zeitung in den Nieder- landen meldt, hebben de burgemeester en de commissaris "van politie van Zandvoort bekend gemaakt, dat voortaan aan joden het betre- den van het strand en de gebruikmaking de badinrichting verboden is, evenals het bezoek aan de cafd's op edn na. RAAD EN COLLEGE VAN B. EN W. VAN AMSTERDAM, HILVERSUM EN ZAANDAM ONTBONDEN. der Sicherheitspolizei gepleegd, die ter uit voering van een politioneel onderzoek in het Jodenkwartier in Amsterdam wilden doorzoe- ken. Het lokaal was de verblijfplaats van een terreurbende, welke volgens te voren be- raamde plannen overvalleii op Nederlandsche nationaal-socialisten deden. De veroordeelde had ook een deel der ter reurbende met slagwapens uitgerust. Zijn medeleden van de bende werden wegens ver- storing van de rust in het land gevangenis- straffen en tuchthuisstraffen tot 10 jaar op- gelegd. Talrijke schiet-, slag- en steekwapens konden in beslag worden genomen. Kostwinnersvergoeding. Aan degenen, die op of na 1 Maart 1941 vrrjwillig tot den arbeidsdienst toetiaden, wordt van rijkswege huisvesting, voeding en kleeding verstrekt en daarboven nog een zak- geld van 0,25 per dag. Voorts wordt aan hen, die op 17 Februan 1941 gehuwd waren, toegekend een vergoe ding voor onderhoud van hun gezin bedra- gende 3 per dag, eventueel vermeerderd met f 0,30 per dag voor ieder wettig kind van hen of van hun echtgenoote en voor ieder pleeg- kind, voor zoover deze kinderen den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt (gezins- vergoeding). Om aanspraak te kunnen maken op de ge- zinsvergoeding moet de vrijwilliger zoo spo- dig mogehjk aan den commandant van het kamp, waarbij hij is ingedeeld, overleggen een door den burgemeester der gemeente zijner inwoning afgegeven verklaring betref fende het gehuwd zijn en eventueel betref fende de kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar. Aan ongehuwde vrijwilligers, die op 17 le- bruari 1941 kostwinner waren, kan worden toegekend een vergoeding, gelijk aan het be drag, dat zij als kostwinner plachten af te dragen met een maximum van 3 per dag. Als kostwinner wordt bescbouwd hij, die bijdraagt tot het noodzakelijke levensonder- houd van: zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie, zijn andere bloed- en aanverwan ten in den tweeden grand, zijn pleegouders of degenen in wier onderhoud hij ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Om aanspraak te kunnen maken op de laatstbedoelde vergoeding, moet de vrijwilli ger zoo spoedig mogelijk overleggen door den burgemeester der gemeente zijner inwoning afgegeven bewijsstukken, waaruit de toeken- ning der vergoeding kan worden beoordeeld. BURGERLIJKE STAND VOOR DUITSOBERS HIER TE LANDE. Volgens een nieuwe verordening, opge nomen in het verordeningenblad van Maan dag zullen voor Duitsohers niet-joden hier te lande eenige bureaux voor den burger- lijken stand worden geopend. De ambtenaren in die bureaux zullen huwelijken van Duit sche mannen kunnen sluiten en zullen de re gisters van den burgerlijken stand volgens de Duitsche voorschriften bijhouden. Deze verordening treedt in werking met ingang van 31 Maart 1941. Blijkens een afzonderlijke bekendmaking in verband met het bovenstaande wordt o.m. voor de provincie Zeeland een ambtenaar van den Duitschen burgerlijken stand benoemd met bureel te 's Gravenhage. Voor huwelijken van Duitsche mannen met Nederlandsche vrouwen kan de rijkscommis saris dispensatie verleenen voor wat betreft de inachtneming van de voorgeschreven ter- mijnen. DE NATIONALE TEEKENWEDSTRIJD. Het bestuur der Nederlandsche vereeniging voor teekenonderwijs meldt: De groote belangstelling, die de tentoon- stelling van ingekomen werkstpkken voor den nationalen teekenwedstrijd, gehouden te Am sterdam, heeft ondervonden, heeft het bestuur doen besluiten ook nog in enkele andere plaatsen van het land het voomaamste werk te exposeeren. In verband hiermede is het thans nog niet mogelijk het ingezonden werk aan de inzenders terug te zenden. DE REGEERINGSCOMMISSARISSEN VAN AMSTERDAM, HILVERSUM EN ZAANDAM. Het Rijkscommissariaat maakt d.d. Dins- dag bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft krachtens para- graaf 1 van zijn verordening nr. 3/40 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland de burgemeesters dr. de Vlugt te Amsterdam en mr. In het Veld te Zaan- dam met ingang van heden gepensionneerd. Met ingang van heden heeft de Rijkscom missaris tot burgemeester van Amsterdam benoemd de heer E. J. Voute te Amsterdam. Voorts heeft de secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken krachtens de hem .bij de verordening van den rijkscommissaris nr. 108/40 over bijzondei adtainistratief rechterlrjke maatregelen ver- leende machtiging, den gepensionneerden ka- pitein van Ravenswaay te Nunspeet met in gang van heden tot burgemeester van Zaan- dam benoemd. Nadat door het decreet van den Rijkscom missaris nr. 37/41 de gemeenten Amsterdam, Hilversum en Zaandam aan de voorschriften van de nieuwe verordening nr. 38/41 over buitengewone maatregelen op constitutioneel en adiministratief rechterlijk gebied waren onderworpen, heeft de Rijkscommissaris met ingang van heden tot regeeringscommissaris voor de gemeente Amsterdam den nieuwen burgemeester Voute en tot regeeringscom missaris van de gemeente Hilversum den burgemeester aldaar, jhr. mr. E. von Bon- ninghausen, aangewezen. Voorts heeft de secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken op grond van de hem verleende volmacht den nieuwen burgemeester van Ravenswaay met ingang van heden tot Regeeringscommissaris voor de gemeente Zaandam aangeiwezen. DE BOETES VOOR AMSTERDAM EN HILVERSUM. Aan den tekst van de verschenen eerste verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffen de buitengewone maatregelen op staats- en administratief rechtelijk gebied, welker voor schriften inmiddels van toepassing zgn ver- Jtlaard op de gemeenten Amsterdam, Hilver sum en Zaandam, is het volgende ontleend: Gemeenten, voor welke de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zulks noodzakelijk acht, worden op den voet van de volgende bepalingen bestuurd: De gemeenteraden, de colleges van burge meester en wethouders, mitsgaders alle ge- meentelijke commissies zijn ontbonden. De bevoegdheden en verplichtingen, welke aan de ontbonden lichamen ingevolge wette- lijke bepalingen uit overeenkomst behoorden, alsmede de functies van den burgemeester, gaan op een Regeeringscommissaris over. De werkzaamheden van de wethouders in het gemeentelij,k bestuur worden door de ont- binding van de colleges van burgemeester en wethouders overigens niet aangetast, voor zoover in bepaalde gevallen niet anders wordt bepaald. De Regeeringscommissaris is met betrek king tot zijn gezamenlijke ambtswerkzaam- heden onderworpen aan het toezicht van den commissaris der provincie en van den secre taris-generaal van het departement van bin nenlandsche zaken; hij is gehouden hun aan wijzingen op te volgen. De Regeeringscommissaris benoemt en ont- slaat wethouders naar goeddunken. In de hoofdsteden der provincien en in gemeenten met meer dan 50.000 inwoners behoeft de be- noeming en het ontslag door den Regeerings commissaris de goedkeuring van den secre taris-generaal van het departement van bin nenlandsche zaken. De Regeeringscommissaris benoemt vier tot acht mannen, die hem bij de uitoefening van zijn taak van raad dienen. Zij voeren den titel van „raadsman van den Regeerings commissaris". Gemeenten, ten opzichte van welke de be palingen dezer verordening toepassing vin- den, worden door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bij decreet aangewezen. BLANKE VROUWEN IN NED.-INDIe WORDEN VERPLICHT TOT HULPDIENST United Press meldt uit Batavia: Alle blanke vrouwen in Nederlandsch-Indie in den leeftijd van 18—45 jaar, zijn opgeroe- pen om zich voor het verrichten van oorlogs- werkzaamheden te laten registreeren. Zij moeten in samenwerking met het Roode Kruis veldkeukens bestieren, en zich als ver- pleegsters en kinderverzorgsters laten oplei- den. Met de opleiding zal begonnen worden zoodra de registratie ten einde is. JOOD WEGENS GEWELDPLEIGING TER DOOD VEROORDEELD. Uit Den Haag meldt het A.N.P.Het S.S. en politie-veldgericht in Den Haag heeft op 26 Februari een Jood wegens geweldpleging ter dood veroordeeld. De voltrekking van het vonnis door middel van den kogel geschiedde op 3 Maart in de vroege morgenuren. Zooals bekend is, zijn de gemeenten Am sterdam, Hilversum en Zaandam in verband met de opgelegde boetes verplicht van die in woners, die volgens den laatsten aanslag voor een inkomen van meer dan 10.000 zijn aan- geslagen, in den vorm v^n een naar gelijk percentage berekenden toeslag op de inkom- stenbelasting in te vorderen. Volgens het sta- tistische jaarboek der gemeente Amsterdam hadden in het belastingjaar 1938-1939 3045 Amsterdammers een inkomen van meer dan f 10.000. Het totaal bedrag van deze inkomens was ruim 74 millioen gulden. Voor degenen met een inkomen van meer dan f 10.000 zal de boete van 15 millioen gulden dus neerkomen op een extra heffing van ruim 20 pet. In de gemeente Hilversum zijn volgens offi- cieele gegevens cngeveer 400 inwoners boven de f 10.000 inkomen aangeslagen. Daar de inkomstenbelasting progressief is, zal men voor de boete van 2V2 millioen gul den niet meer of minder dan 28 pet. van zijn inkomen over het geldende belastingjaar moe ten betalen. FABRICAGEVERIIOD VAN PURE- EN MELKCHOCOLADE, CHOCOLADEMELK EN FOSCO. Naar het Ned. weekblad voor den groot- handel in levensmiddelen mededeelt, is de fabricage van pure- en melkchocolade o.a. holfiguren, verboden. Derhalve mag uitslui- tend gevulde chocolade worden gefabriceerd en afgeleverd. Fabricage en aflevering van melkchocolade gemengd, d.w.z. melkchocolade, waarin hazei- noten, ro'zijnen, amandelen enz. verwerkt zijn, alsmede van hagelslag en strooisel van melk chocolade is toegestaan. Voor de bereiding van cacaodranken zooals chocolademelk, fosco, enz. wordt geen cacaopoeder meer be- schikbaar gesteld. VLASBESLUIT 1941. De secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij heeft het Vlasbesluit 1941 vastge- steld. De gewijzigde omstandigheden maken een regeling ten aanzien van het verwerken en verhandelen van vlas, in het bijzonder ten aanzien van maximumprijzen, wenschelijk. Te dien einde is dit besluit opgemaakt, waar bij het verwerken van stroovlas en het ver handelen van stroovlas en vlaslinten zoo ge- leid worden, dat de bij de stichting ,,Buvlas- lint" aangesloten groothandelaren de beschik king over alle in Nederland verwerkt vlas- lint krijgen. De srichting Buvlaslint verzorgt dan den verderen afzet. Door de akkerbouweentrale worden daama overeenkomsten met tusschenhandelaren- commissionnairs en met tusschenhandelaren aangegeven, waarbij dezen zich o.m. verp ic - ten zich te houden aan de door de centrale vast te stellen prijzen en de centrale van hun handelingen op de hoogte te houden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de Dinsdag verschenen Staatscourant no. 44. vallen. Men heeft talrijke voile treffers op doele van militair belang waargenomen, ge- paard gaande met krachtige ontploffingen en branden. Aan de Schotsche Oostkust hebben gevechtsvliegtuigen de havenwerken en scheepswerven van Newcastle bestookt met brand- en brisantbommen. Ook hier kon een goede uitwerking worden waargenomen. Bij aanvallen op ettelijke vliegvelden ten Noorden van Londen zijn hangars, onder- komens, brandstof- en munitieopslagplaatsen en eenige op den grond staande vliegtuigen vernield. Aan de Engelsche Zuidkust heeft een ge- vechtsvliegtuig een koopvaarder van 3000 ton tot zinken gebracht. Een ander koopvaardij- schip bleef ten Oosten van Aberdeen na twee maal te zijn aangevallen met zware slagzij liggen. Behalve de Britsche scheepsverliezen, vermeld in het weermachtsbericht van Maan dag, heeft de luchtmacht ^ondag nog een koopvaardijschip van ongeveer 8000 ton in den grond geboord op 25 kilometer ten Wes- ten van de Hebriden. Onize vliegerafdeelingen, die boven de Mid- dellandsche Zee opereeren, hebben bij Age- dabia Britsche gemotoriseerde strijdkraehten met succes aangevallen. Er werden talrijke treffers geplaatst op autoconcentraties en colonnes. Een Duitsche gemotoriseerde ver- kenningsafdeeling, die aan de Lybische kust opereerde, heeft opnieuw gevangenen binnen- gebracht en een Britschen pantserwagen buit- gemaakt. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de vijand op verscheidene plaatsen in West-Duitschland eenige brisantbommen en een groot aantal brandtoommen laten vallen. Er is geen militaire schade aangericht, doch een aantal huizen werd getroffen. Eenige burgers zijn omgekomen of gewond. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De betrekkingen tusschen Duitschland en Griekenland vormden Dinsdag, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, een voorwerp van bespreking in de kringen der buitenlandsche journalisten. Van Duitsche zijde heeft men in dit verband gewezen op het feit, dat even als voorheen tusschen Berlijn en Athene uor- male diplomatieke betrekkingen bestaan. De algemeene betrekkingen van Duitschland met dit land kunnen echter nauwelijks goed ge- noemd worden sedert Griekenland zich opge- worpen heeft tot gangmaker der Engelsche belangen. Naar aanleiding van de in buitenlandsche bladen gepubliceerde bewering, dat de Duit sche geizant te Athene een vrij langdurig on derhoud met den Griekschen minister-presi dent °ehad heeft, vernemen wij van wel ingelichte zijde, dat men in Berlijnsche poiitieke kringen verklaard heeft, dat hier- van in de rijkshoofdstad niets bekend is. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND. Het AJST.P. meldt: In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn eenige Engelsche vliegtuigen het Nederland sche luchtgebied binnengevlogen en hebben op verscheidene plaatsen brisant- en brand- bommen geworpen. Een deel viel op open veld en richtte geen schade aan. In een plaats in het Zuiden des lands is een groot aantal brandbommen geworpen. Daardoor werden een groote brand en een explosie veroorzaakt, een gashouder werd door een bom getroffen. Er ontstonden ook eenige kleine branden, welke snel gebluscht konden worden. Een lid van den luchtbe- schermingsdienst is zwaar, eenige anderen zijn licht gewond. In twee andere plaatsen des lands ontston den, eveneens door brandbommen, branden. Een van deze werd snel gebluscht, in het tweede geval is een woonhuis afgebrand. Van eenige boerderijen werden stallen en schuren vernield, waarbij klein vee werd gedood. Behalve de genoemde gevallen is geen per- soonlijk letsel gebeurd. BOTERBONNEN NOODIG VOOR GEBAKKEN VISCH, POMMES FRITES EN OLIEGEBAK. Naar van bevoegde zijde geineld wordt, moeten van heden af vet- of boterbonnen worden gegeven bij het koopen van -ebak- ken visch, pommes fntes, croquetes, gehak- ballen, poffertjes, wafelen, oliebollen en an der oliegebak. De verkoopers zijn verplicht bonmn in te nemen. Zij krijgen, evenals de restaurants, wisselbonnen, zoodat men op Sen boterbon verscheidene porties al naar het vetver- bruik bij het bakken kan bekomen. Vooral naar gebakken visch was de vraag groot, als aanvulling op het vleeschrantsoen. De verkoopers, die tot nog toe een toewy- zing kregen, gebaseerd op het vetverbruik in het vorige jaar, zullen voortaan zelf ook bonnen moeten inleveren, voor zij vet krijgen. HOE MAAKT MEN De Vereeniging ,,Nederlamdsch Fabrikaat had het goede denkbeeld in samenwerking met een aantal Nederlandsche bedrijven de uitgave ter hand te nemen van een sene boekjes, waarin op duidelijke populaire wijze wordt beschreven hoe allerlei artikelen, die wij dagelijks gebruiken, in eigen land door Nederlandsche arbeiders worden vervaardigd. Hoe ontstaat een kopje, een glas, een ta- pijt, dingen, die wij vrijwel dagelijks gebrui ken? Hoe onze schoenen of het zout voor ons eten? Hoe verf of biscuits? Het lijkt zoo vanzelfsprekend en in werkelijkheid is he toch eigenhjk zoo vreemd, dat men van die artikelen weinig meer weet dan dat zij een nuttig gebruiksvoorwerp of een smakelijke lekkemij zijn. Uit deze boekjes, waarvoor als motto werd gekozen ,,Kent, Nederlanders, en waardeert, Wat arbeid in uw land presteert", blijkt echter duidelijk hoeveel noeste arbeid en hoeveel vakkennis er noodig is om al die voorwerpen te vervaardigen. Arbeid in Indus trie, landbouw, visscherij, handel-en verkeer, arbeid van mannen en vrouwen, van hand- en hoofdarbeiders. Voor ons ligt in frissche uitvoering het eer ste deeltje, waarin de vervaardiging van een tiental voedings- en genotmiddelen wordt be- sproken. De tekst is pittig, frisch en vol be- langwekkende bijzonderheden, terwijl een ■groot aantal teekeningen (op elke bladzyde komt er minstens edn voor) het geheel nog aantrekkelijker maakt. Deze boekjes worden door de Vereemgmg .Nederlandsch Fabrikaat", in de eerste plaats op een aantal daarvoor in aanmerking komende onderwijsinstellingen, verspreid, waardoor zeker het mooie oogmerk ons volk meer bekend te maken met den arbeid m eigen nijverheid, op doeltreffende wijze wordt bevorderd. LUCHTSTRIJD BOVEN LAND EN ZEE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Dinsdag mede: Het binnenrukken van Duitsche troepen in Bulgarije geschiedt volgens het vastgestelde plan. Maandagmiddag hebben door jagers be- schermde lichte gevechtsvliegtuigen een vheg- veld in Zuid-Engeland gebombardeerd. Ver scheidene hangars en onderkomens werden vemietigd. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben afdeelingen gevechtsvliegers havenwerken en fabrieken te Cardiff aange- TRIPOLIS. DE WITTE STAD, IN OORLOGSTIJD. Men meldt uit Tripolis aan de N. R. Crt.: Er woedt een lichte zandstorm, wanneer lk op dezen Februarinamiddag in Tripolis aan- kom. De palmboomen buigen gedwee him bepluimde hoofden en over de stad ligt een loome stemming, deze zandstorm is het tee- ken, dat de lente in aantocht is, een lente die men eerder volop zomer noemen kan. De •Toote luxe hotels aan de Lungomare zijn nog open, doch binnenkort zullen zij hun deuren sluiten voor den laaienden zonnegloed, die tot October van deze stad een bakoven maakt. Dit is mijn tweede betzoek aan bet Jhart van Italiaansch Libye. Toen ik voor de eer ste maal de witte stad bezocht, die de Itaba- nen hier in enkele jaren tijds aan den rand van de woestijn uit den grond hebben weten te stampen, heerscht er rust en vrede. Nu is ook zij geklemd in de harde greep van den oorlog, die aan het stadsbeeld een geheel ander aanzien heeft gegeven. Er heerscht een koortsachtige bedrijvigheid van officieren, vooral rond het oude Castello, het gouvemementsgebouw, waar Askaris in hun kleurige kleedij de wacht betrokken hebben. Zoo juist is een transportschip met versche troepen de haven van Tripolis binnengeloo- pen De jongens schrjnen blij te zyn weer vasten grond onder de voeten te hebben, en verspreiden zich in groepjes over de stad, die spoedig het aanzien van een groote kazeme gekregen heeft. (S.P.T.). fiEN OPDRAOHT VOOR BEWAPENING VAN ENGELAND EN DE V. S.? De correspondent van de ,J7ew-York Times", Turner Catledge, meldt, volgens het D. N. B., dat Roosevelt aan den minister van Buitenlandsche Zaken Hull, den minister van Financien Morgenthau, den minister van Oor log Stimson en den minister van Marine Knox, opdracht heeft gegeven voorbereidm- gen te treffen, dat het bewapeningsmatenaal voor Engeland en Amerika volgens het systeem van een enkele en in edn hand ver- eenmde opdracht, wordt verkregen. Tevens moeten voorkeursrechten voor Amerikaan- sche en Engelsche behoeften worden mge- steld. De vier ministers hebben tevens op dracht gekregen te fungeeren als adviseurs en uitvoerende instanties bij de economische samenwerking met Engeland, waarvan men gelooft, dat zij aanizienltjk kan worden uitge- brsid In den Senaat heeft de democratische senator Wheeler in het vervolg zijner rede o.a. verklaard, dat bevoegde regeenngsamb- tenaren hem verteld hadden, dat het vormen van totalitaire regeeringen noodig was om de totalitaire regeering van Europa te he- strijden. De democratische grondwet der Vereenigde Staten zou dus in een autarkische veranderd moeten worden. Er ontstond een opgewonden debat met den democraat Lee die bewoerde, dat de Britsche vloot het eenige S wit tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland staat. Wheeler antwoordde^ da de Vereenigde Staten nog nooit eenigerlei hulp van de Britsche vloot of de B"tsche regeering hadden bekomen. De republikem Taft sprak als zijn meening uit, dat de Ver eenigde Staten wellicht niet actief aan den stri d zouden deelnemen, doch de Engetechen zouden eventueel verloren gaande schepen door de Amerikaansche vloot kunnen ^erv^" sren. De republikein Brewster diende een compromis-voorstel in, op grond het slechts dan veroorloofd zou zrjn, groo oorlogsschepen aan buitenlandsche regeenn- g°en af te staan, wanneer in dezelfde verhou- ding nieuwe schepen aan de vloot zouden worden toegevoegd. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Het Brit sche ministerie van voedselvoorziening heeft bekend gemaakt, dat de rantsoenen van ver- schillende voedingsmiddelen voor geh^le TTno-elsche leger verlaagd zrjn. Zoo krygi voortaan elke man, die in dienst van het En gelsche leger staat, per week twee ons minder vleesch en elke vrouw, die voor het leger werkt, 64n ons minder. Het suikerrantsoen met een half ons per week vermmderd. Ook het theerantsoen zal verkleind worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2