ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBUD.VOOR ZEEUWSCH.VLAANDEREN De man die iachte No. 10.186 WOENSDAG 5 MAART 1941 81© Jaargang Binnenland Feuilleton - Rheumatische pijnen. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Terneuzen COOS SPEENHOFF GEHULDIGD. DR. RINGERS REZOEKT ALBLASSERDAM EN BLESKENSGRAAF. ABONNKMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,73 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,20, overige landen f 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,82*4 Voor elken regel meer 0,20%. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent btj vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst eon dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. Bij mij zijn klachten binnengekomen, dat winkeliers te Temeuzen prijzen vragen, vooral aan leden van de Duitsche Weermacht, voor bun koopwaar, die belangrijk hooger zijn dan den normalen prije. Het mag ale bekend worden verondersteld, dat zulks ten strengste verboden is en dat de betreffende winkelier o.m. ge- vaar loopt, dat zyn zaak voor korter of lan- ger tyd gesloten wordt. Ik vertrouw derhalve, dat met deze waar- SGbnwing dit euvel een einde neemt. De Burgemeester van Temeuzen, P. TET IMOGEN. maakt bekend, dat ingevolige circulaire van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandache Zaken, d.d. 1 Maart 1941, no. 8949 Afd. B.B., alle door Duitsche troe- penonderdeelen en militaire instanties gedane aankoopen en gevorderde leveringen en ver- ridhtingen door de opdraehtgevers contant moeten worden betaald. Hieruit volgt, dat de gemeente derhalve daarop betrekking hebbende rekeningen niet meer mag aannemen of als verzoek om ver- goeding wegens R-verrichttag mag behande- len, aangezien betaling daarvan vanwege den Hoofd-Intendant by de Weermachtsbevel- hebber in Nederland niet meer zal plaats vinden. Bovenstaande is eveneens van toepassing op alle nog loopende rekeningen, welke door de gemeente nog niet als R-verrichting in be- handeling genomen zijn. Belanghebbenden worden verzocht hiermede r ekening te houden. Temeuzen, 4 Maart 1941. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. ORGANISATIE VAN DEN LANDBOUW. Niemand minder dan de directeur-generaal voor de voedselvoorziening heeft, schrijft de N. R. Crt., den huidigen toestand aldus ge- karakteriseerd, dat slechts organisatie het Nederlandsche volk van den honger scheidt. Nu heeft het organisatiewezen op landbouw- gebied in ons land van oudsher een rijk ge- schakeerd beeld vertoond. Bij het vele en nuttige, dat deze organisaties zoowel voor ons volk in het algemeen als voor de belang- hebbende groepen in het bijzonder hebben ver- richt, zijn zij echter vaak elkanders concur rent, zoo geen v-ijand geweest. Wat op cooperatief en vereenigingsgebied in het verleden tot stand gekomen is en zeer veel van wat ook thans op dit terrein bestaat, kan kortweg voortreffelijk worden genoemd. Wij denken hier bijvoorbeeld aan de verlos- sing van den Nederlandschen boer uit zijn isolement. aan de voorlichting, aan de ver- sterking van zijn oeconomische positie enz. enz. Dit alles neemt evenwel niet weg, dat ook in het landbouwvereenigingsleven een groote verdeeldheid bestond en nog bestaat. De lezer zal zich herinneren, dat wij ons ook in het verleden steeds scherp hebben ver- zet tegen een indeeling van organisaties om redenen, welke niet aan hun practische werk- zaamheden konden worden ontleend. Aan gespletenheid om godsdienstige rede nen paarde zich de politieke verdeeldheid in en tussohen de verschillende landbouworgani- saties. Het waren twee richtingen van split- sing over dit wezenlijke deel van de volks- huishouding, die veel onmogelijk hebben ge- maakt, wat in eendracht zeer wel tot stand had kunnen worden gebraoht, gezwegen nog van de verspilde arbeidskracht, waar twee of drie organisaties aan dezelfde kwestie haar a andacht wijdden Door GERARD FAIRLIE. Uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS. Vervolg. .,De spanning was vrij drukkend, maar niet van langen duur. Van de andere zijde van het huis hoorde lk eensklaps op het fluitje blazen, zoodat ik wist dat het alarmsein ge- geven was. Ik hoorde de waehten van alle zyden naar de bedreigde plek loopen. en zeer kort daama drong een geplas tot mij door Jdaar, zeer gelukkig, maaltte ik geen be- weging. Ik wist volkomen zeker, dat de man die gevloekt had, zich onmogelijk naar de andere zijde van het huis had kunnen be- geven, in den korten tijd sedert welken hii zyn vloek geuit had en ik voelde dat ik hier veel lichter bij de oorzaak -van dat alarm was dan de mannen die naar de plek gerend waren. Ik bleef dus waar lk was en gaf geen gehud. 6 "Mijn belooning bleef niet uit. Iemand trad eensklaps uit het kreupelhout te voorschijn tv 23011 111 de richtLng van de gracht. ik kroop geheel tot aan den rand van de boomen en keek uit. waterkant lag een man geknield, vari ant met 6011 pak van eenigen om- vang, dat hy op den grond neergelegd had In zyn handen nam dat pak met ongeloof- Zal inderdaad het landbouwwezen in zijn geheel de plaats veroveren, waarop het krach- tens zijn functie recht heeft en waarop het voor het Nederlandsche volk het hoogste nut zal kunnen afwerpen, dan is de eenheid ge- boden. Het is niet slechts in het algemeen de toe- stand, waarin wij verkeeren, maar het is in het bijzonder de dringende noodzaak van de voedselvoorziening, welke ten krachtigste maant tot bijlegging of, liever nog, wegcijfe- ring vein bestaande verschillen. Geen ver- scbil of gesrihil kan zoo groot zijn, dat niet het besef, te moeten voldoen aan de verplich- tingen, welke de verzekering van een gezon- de en gelukkige volksgemeemschap stelt, als brag kan dienen. Niet alleen dat eenheid geboden Is, zij dlent 1 snel tot stand te komen. Ook deze eisch ligt in de boven aangehaalde uitspraak van den heer Louwes besloten. Slechts een eensge- zinde agrarische volksgroep biedt den waar- borg, dat de vele en moeilijke vraagstukken, waarvoor de voedselvoorziening ons stelt, kunnen worden opgelost. Immers, slechts in eensgezindheid kan worden bereikt, dat alle kracbten in onzen landbouw gelijk gericht worden op hetzelfde groote doel. Het verleden liet teveel vrijheid aan het streven naar behartigimg van het stoffelijk eigenbelang, te welnig stond het algemeene volksbelang voorop. Wil de landbouworgani- satie het grootst mogelijke nut afwerpen, dan dient zij het geheele agrarische Ieven te omvattein, dus zoowel de productie als den handel, zoowel den boer als den handelaar, zoowel den landanbeider als den verwerker van de landbouwgrondstoffen. Ook de fabriek die voor haar bestaan afhankelijk is van de landbouwproduotie, behoort in dezen oecono- mischen kring. Het is den mensch eigen, dat hy den mees- ten arbeidslust kan Ontwikkelen in een orga nisatie, waarin hij den zin van zijn werken beseft. Daarom zullen ook de verschillende centrales, waarmede ons landbouwwezen in de jaren van inzinking zoo rijk gezegend werd. nimmer het grootst mogelijke rende- ment kunnen verzekeren. Het verplichte lid- maatschap van deze administratieve organen wekt den schijn, maar ook niet meer dan dat, dat zij organisaties zouden zijn van de boeren zelf. De eenig mogelijke organisatievorm, waar in het gestelde, groote doel bereikt zal kun nen warden, is die, waarin de zeifwerkzaam- heid van den deelnemer ten voile tot ont- plooiing kan komen. Dat kan slechts in een organisatie, welke van onder naar boven op- getiokken is, van den akker naar het cen- trale bureau langs stadia, welke worden be- paald naar den regionalen grcndslag en vol- gens de natuurlijke onderverdeeling van de landibouwproductle. Deze zelfwerkzaamheid vinde dan haar hoogste uitdrukking in een verordenende be- voegdheid dezer organisatie. Reeds de be- hoefte aan snelheid en deskundigheid van be- handeling van de verschillende kwesties pleit daarvoor. VRIJ HEVIGE BRIT,S<"HE LUCHT- AANVALLEN. 10 dooden en 28 gewonden. In het afgeloopen weekeinde is het Neder landsche grondgebied vrij beftig aangevallen door EngeLsche vliegers, die op vrij veel plaat- sen brisant- en brandbommen hebben gewor- pen. Verscheidene dozijnen woonhuizen zijn op verschillende plaatsen des lands min of meer beschadigd, talrijke andere gebouwen en woonhuizen hebben glasschade opgeloopen. Op een plaats is een groote heidebrand ver- oorzaakt door brandplaatjes, waardoor 70 ha zijn afgebrand. Verschillende brandplaatjes zijn terugge- vonden, in verband waarmede de bevolking eraan wordt herinnerd, dat dergelijke brand" piaatjes, wanneer zij gevonden worden, met de noodige voorzorgen moeten worden inge- leverd. lijke snelheid vorm aan. Plotseling begreep ik, maar niet eerder dan toen hy bijna° met zijn arbeid gereed was, dat hy bezig was met bet samenstellen van een opvouwbare kano. Mijn eerste ingeving was met myn fluitje het alarmsein te geven, maar toen drong de ware beteekenis van die handelwijze tot mij door. Blijkbaar waren het geplons en het ge- fluit aan de andere zijde met opzet uitgelokt geworden. om de bewakers aan deze zijde op een dwaalspoor te lokken. Derhalve was ilt door een gelukkig toeval op het spoor ge komen op welke wyze de dief, die zeer goed de Octopus zelf kon zyn, zyn buit uit Wheen's Ditch naar zijn eigen hoi daeht te sleepen. ,,De verleiding den Octopus in persoon aan den haak te kunnen slaan was my te sterk. Ik stak mijn fluitje weer in mijn zak, nam mijn revolver en vertoonde mij plotseling. De arme drommel had zijn boot julst te water gelaten en zijn doodsangst toen ik onverwacht en met de revolver in de vuist op hem toe- trad, was jammeriyk om te zien. Hy hier de handen omhoog, wat juist hetgene was wat ik hoopte dat hij doen zou. Ik zou graag ge- weten hebben wat hij gedaan zou hebben, als het hem bekend was dat ik links ben en met mijn rechterhand niet eens een kerk zou kun nen taken. Maar noe dan ook, hy stond als een pllaar. Ik naderde hem, mijn revolver steeds op zijn borst gericht en zoodra ik hem bereiken kon, diende ik hem een kinnebak- slag toe, die hem als een blok deed neerval- len. Wlant, weet je, ik had besloten zijn plaats m te nemen en ik wilde hem uit den weg hebben. Ik knevelde hem en sleepte hem naar de struiken, waama ik hem van zijn slappen hoed beroofde om dieft zelf op te zetten. ,,Ik zat een weinig in de benauwdheid over de rol die ik nu, als een nieuwe handlanger van den Octopus, vervullen moest, maar Byzonder zwaar Is dezen keer de residen ce geteisterd, waar op de binnenstad in een zeer bevolkte wyk zes brisantbommen neer- vielen en daar eenige woonhuizen vemielden of zwaar beschadlgde l. Hierbij zijn negen be- woners, en wel zes mannen, een vrouw en twee kinderen gedood, 16 personen zwaar gewond en 11 licht gewond. Het R.K. zieken- huis Joannes de Deo, dat zeer dicht bij de plaats van de bominslagen lag, verkreeg glas schade en schade door scherfwerking. 111 verband met dezen luchtaanval is twee- maal luchtalarm gegeven. Hierbij werd opge- i merkt, dat verschillende verkeersmlddelen doorreden en vrij veel burgers zich op straat bleven ophouden. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat tijdens luchtalarm een leder dekklng moet zoeken en vooral ook vermeiden moet, dat door het ope- nen van ramen of deuren licht naar buiten straalt. Ook andere plaatsen des lands hebben onder de luchtaanvallen geleden. In een plaats in het Westen des lands is een aantal huizen vernield, waarbij een burger is gedood en een jongen is gewond. Ook is ergens beneden- waarts gericht mitr.iilleurvuur afgegeven, dat gelukkig geen slachtoffers maakte. Eeni ge schade aan broeikassen was er het gevolg van. In totaal zijn over het afgeloopen week einde tien dooden en 28 gewonden o.w. 16 zwaargewonden, als slachtoffers van Engel- sche luchtaanvallen te betreuren. Het A.N.P. meldt omtrent den bomaanval van EngeLsche vliegers op Zondagavond te s-Gravenhage nog het volgende: De Geneeskundige Dienst werd oogenblik- kelyk gealarmeerd, hy rukte met groot mate- rieel uit en verscheen reeds spoedig op de plaats van de ramp. Met man en macht begon men te zoeken naar eventueele slachtoffers. In den loop van den nacht werden uit de geheel of gedeeltelyk verwoeste huizen acht dooden naar het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde overgefbracht. 20 zwaargewon<ien moesten naar de ziekenhuizen worden ver- voerd. Verscheidene bewoners van de omlig- •gende huizen hadden verwondingen opgeloo pen, door glasscherven en vaUend puin, doch die waren van dien aai-d, dat zy ter plaatse konden worden venbonden. Ook de verschillende gemeentediensten, zooals politie, het Gemeentelijk Gas-, Elec- triciteits- en Waterleidingsbedrijf en gemeen- tewerken waren spoedig in grooten getale aanwezig en begonnen voorzleningen te tref- fen en de enorme schade aan leidingen te her- stellen. Dat dit met groote moeilykheden gepaard ging, laat zich denken, daar het een vrij donkere nacht was en de huizen in dit oude stadsgedeelte dicht op elkaar zijn ge- bouwd. In den loop van den dag was het mogelijk een overzicht te krygen van de materieele schade. De zes afgeworpen boramen zijn neergeko- men in de dichtbevolkte woonwijk in het Westeinde. In een verren omtrek zijn de ge- volgen merkbaar. Van veel winkels en woon huizen in de omgeving zyn de ruiten ver nield; er is groote schade toegebracht aan winkelinventarissen en meubilair. In het Hofje „Vredebest"' aan het West einde, ongeveer ter hoogte van de Warmoe- zierstraat, kwam een voltreffer op no. 47; het huis is zeer zwaar beschadigd. In dit auis zijn ook dooden te betreuren. De voorgevel i~ geheel weggeslagen, evenals het plafond en het dak. De huizen no. 46 en 48, hebben eveneens zware schade opgeloopen, evenals de tegenoverliggende huizen, die een triest beeld van verwoesting opleveren. In het vrij groote hofje is vrywel geen enkele ruit eel gebleven. De gevels van de huizen dragen duideiyk de sporen van de scherfwerking. Vele bewoners waren bezig hun inboedel uit de onbewoonbaar geworden huizen te halen, teneinde ergens anders onderdak te kunnen vinden. Ook in het hofje naast het „Vredebest"- hofje is de schade groot. Geen ruit is hier nauwelyks had ik een bilk op de touwladder in de kano geworpen, of ik wist wat er van my verwacht werd. Ik stapte in en pagaaide doodstil naar den muwen slingerde de touw ladder er over. Daama zat lk stil en wachtte, mijn revolver binnen het be'reik van mijn hand. Eenigen tyd, die niet langer geduurd kan hebben dan een paar minuten, maar die mij een eeuw toescheen, wachtte ik, mij afvra- gende wat de volgende zet zyn zou. Eensklaps bemerkte ik, dat de ladder afgleed, zoodat ik haar vastgreep. Aan de andere zyde klom iemand naar boven, maar hij scheen een bui- tengewoon zwaar man, en hoewel ik zelf ook niet tot de lichtsten behoor, moest ik al myn krachten inspannen om de ladder in even- wicht te houden. Het geheim werd opgehel- derd, toen 'n slanke man op den top van den muur verscheen, maar hij. sleepte iets wat ik eerst voor een lyk hield en hy werd dicht op de hielen gevolgd door een anderen snaak. „Zy lieten een zak in myn bootje neer. Ik nam hem aan, omdat ik vrywel zeker was dat hy d^n gestolen aap .bevatten moest. Ik was op het punt af te stooten en op het paar te schieten als het trachtte tusschenbeide te komen, toen het mij plotseling inviel dat het voorwerp dat ik voor een lijk gehouden had, niets anders was dan mijn ouden makker! Jack Ackland, springlevend, hoewel door toe- doen van die schavuiten niet in de allerbeste conditie. En in dat oogenblik slingerde de lange man je in de gracht. „Toen handelde ik zuiver bij ingeving. Brjna in hetzelfde oogenblik waarin jij het water raakte, schoot ik een kogel op den vent die het gedaan had. Toen richtte ik mijn revol ver op den anderen bandiet, maar hij moet verbazingwekkend snel over zijn verbijstering heen gekomen zijn, want nauwelijks had mijn heel gebleven; het perceel Westeinde 273 heeft zware schade opgeloopen. Vermoedelyk door den luchtdruk is van dit huis de voor gevel weggeslagen. In het Westeinde is een bom neergekomen voor het perceel no. 188, waar een gat in de straat werd geslagen. Ook hier hetzelfde beeld van verwoesting: gebroken ruiten, vemielde of beschadlgde gevels, enz. Hierby is ook schade toegebracht aan het R. K. Zie kenhuis, waarvan 't Zusterhuis had te lijden. Vele ruiten zijn hier vernield, terwyl de gevel scherfschade kreeg. Een andere bom is neergekomen in het Kortenbosch, waar een cafdhouder werd ge dood, en waar aanzienlijke schade werd ver- oonzaakt. Men kracht wordt het opruimingswerk thans voortgezet. Tientallen personen zyn bezig met het inzetten van nieuwe ruiten, opruimen van puin, enz., terwyl de bewoners zoo goed en kwaad als het gaat, orde schep- pen in hun ontredderde huizen. Een strenge afzetting door de politie zorgt er voor dat het in groote getal opgekomen publiek, dezen arbeid niet kan hinderen. HULPFONDS VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Zooals onlangs is bericht, loopt de arbeid van het door den Rykscommissaris ingestelde Hulpfonds, voor zoover het de stad Rotter dam betreft, ten einde. Met voldoening en dankbaarheid kan men op dit mooie sociale werk terugzien. Alles samen genomen heeft het drie tot vier maan den tijd voor de organisatie, den opbouw en de uitvoering geeischt. Meer dan 60.000 Rotterdmsche gezinnen en alleenstaande per sonen konden, naar in een officieel communi que bekend wordt gemaakt, geholpen worden en wel alien, die binnen het kader van de vooraf vastgestelde normen materieele zor- gen hebben. Deze byzondere actie tot leni- ging van den nood wordt algemeen zeer op prijs gesteld en vele burgers zyn daardoor in de gelegenheid gesteld kleeding, schoeisel e.d. te koopen of ook andere dringende sociale behoeften te bevredigen, terwijl de organi satie, de uitbetaling en de controle een goede besteding van de ter beschikking gestelde gelden waarborgde. Niet slechts het feit, dat geholpen werd, verwierf sympathie, maar voor alles trok de wyze van werken de aandacht en de waar- deering van de belangstellenden. Besprekin- gen en rapporten werden tot de kleinst mo gelijke maat beperkt. Er werd gehandeld, snel en toch zorgvuldig. De vaststelling van de sociaal gefundeerde normen is met groote zorgVuldigbeid geschied, waarbij in de eerste plaats aan de kinderrijke gezinnen is gedacht. De aanVragers werden niet als nummers behandeld, maar als medemenschen; geen loketten, doch rustige spreekkamers, geen met werk overladen en prikkelbare beambten doch «ociaal voelende menschen, wier op- dracht luidde medegetvoel en begrip voor de zorgen en den nood van anderen te toonen, geen onnoodig heen en weersturen van de eene instantie naar de andere, maar in de eerste plaats snelle hulp. De sociale behandeling heeft aan de gebo den hulp een groote innerlyke waarde ge geven. Allen, die direct of indirect met deze actie in aanraking zijn gekomen, hebben dit ingezien en ten zeerste gewaardeerd. De Rykscommissaris, aldus besluit het officieele communique, heeft beslist, dat de actie van de Notstandsbeihilfe ook in andere, in sterkere mate getroffen gebieden van Ne derland zal worden gevoerd. Op dit oogenblik worden reeds de noodige voorbereidingen getroffen, om aan deze last- gevinfg van den Rykscommissaris uitvoering te geven. A.N.P. NIET GERBGISTREERDE DUITSCHE EFFECTEN. Het departement van financial deelt het volgende mede: Tngevolge het op 1 dezer afgekondigde be sluit van de secretarissen-generaal van de vinger den trekker gevonden, of hy dook in de gracht en zwom met snelle slagen naar den overkant. Myn schot had alles gealar meerd; ik hoorde schreeuwen en overal men schen rondloopen. Toen hield ik me onledig met jou, bevond dat je slecht met het kroos overweg kon en dat je bellen naar boven blies en bracht je aan den wal. ..Williams, myn keel ik zoo droog als kurk. Zullen we met den patient een spatje drin- ken?" Ik drukte op de scheL „Ik ben je zeer dankbaar", zei ik met warmte. ,,Mijn hartelijken dank, Vic." „Houd op!" antwoordde hij ruw. „Wat kon ik anders doen, ventje?" •>De Octopus heeft dus weten te ont- komen ,,Ja, de duivel hale hem. Ik schoot op den verkeerden man, maar ik ben verduiveld bly hem by den neus gehad te hebben. Dit wordt je reinste oorlog, man. Wieet je waardoor het valsch alarm veroorzaakt werd?" ,,Hoe zou ik dat weten?" ,,Daar zeg je de waarheid. Kijk, het kwam zoo: die duivels staken een von de wachters, dien jongen Stabler, met een mes dood en na op zyn fluitje geblazen te hebben, wierpen ?y het lyk in de gracht. Geen wonder dat de anderen geruimen tyd noodig hadden om hem op te visschen en vast te stellen wie hij was. Dat zijn tot heden dus twee moorden." Terwijl hij sprak stonden de trekken van ic donker. Ik voelde dat de Octopus een zeer harde noot te kraken zou krijgen ais Vic hem weer ontmoette en daarover verheugde ik mij. Ri herinner mij den jongen Stainer als een jonge man met een frisch gezicht, een flink en schrander politicbeambte en van de soort die wy noode konden missen. Ik nam my vast voor den jongen man eveneens te gedenken, Door hun pynuitdryvende werking hel- pen hierby altyd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mynhardt te Zeist. Mynhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. departementen van financien, van handel, nijverheid en seheepvaart en van landbouw en vLsschery wordt het verkeer met niet-gere- gistreerde Duitsche effecten aan zekere be- perkingen onderworpen. DE COMMISSARIS VAN DE I'ROVINCIfc NOORD-HOLLAND. De commissarls van de provincie Noord- Holland, ofschoon reeds eenigen tyd in de feitelijke uitoefening van zyn nieuwe functie werkzaam, heeft gemeend van zyn ambts- aanvaarding ook op meer formeele wyze naar buiten te moeten doen blijken. Te dien einde zal op Zaterdag 8 Maart, des voormiddags te 11 uur, in de zittingszaal der Provinciale Staten in het gouvemementsgebouw, Dreef 3, te Haarlem, een plechtige bijeenkomst met de leden van Ged. Staten, Prov. Staten en an dere autoriteiten worden gehouden, waarin de Commissaris in een rede hoopt uiteen te zet ten, hoe hij onder de huidige omstandigheden zyn taak ziet. TILBURG HEEFT HONDERDDUIZEND INWONERS. Zaterdagochtend heeft het inwonertal van Tilburg de honderdduizend bereikt. De lOO.OOOste is Maria Gertruda Antonia van Gool, dochter van het echtpaar Gool-Janssen. De burgemeester heeft namens de gemeente een spaarbanlcboekje met honderd gulden aangeboden. Namens tal van firma's en par- ticulleren werden geschenken aangeboden. EEN NATION ALE BEDDAG. De kerkeraad der Geref. kerk van Doom heeft besloten aan de classis 's Gravenhage der Geref. kerken te verzoeken de mogelyk- heid te willen onderzoeken van het uatschrij- ven van een Natlonalen biddag. De zanger-dichter Coos Speenhoff was Za terdag 40 jaar artist en dit zeldzame jubi- leum is niet onopgemerkt voorbrjgegaan. Uit bekende Hagenaars en artisten had zich een huldigingscomitS gevormd, waarvan de burgemeester van 's Gravenhage, prof. ir. C. L. v. d. Bill, het eere-voorzitterschap had aanvaard en in een feestelijke voorstelling in Diligentia is de oude Bard en zijn vrouw Cesarina Zaterdagmiddag op hartelijke wijze gehuldigd. HONDEN- EN KATTENBROOD OP BON 9. Het rijksibureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat van 1 tot en met 31 Maart 1941 op bon no. 9 van de voe- derkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor honden van groep 1 10 kg hondenbrood, honden van groep 2 10 kg hondenbrood, honden van groep 3 8 kg hondenbrood, honden van groep 4 5 kg hondenbrood, honden van groep 5 4 kg hon denbrood, honden van groep 6 3 kg hon denbrood. Op bon no. 9 van de voederkaart voor kat- ten wordt voor dezelfde periode 1% kg kat- tenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Maart 1941 is bon no. 9 van genoem- de kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. De algemeen gemachtigde voor den weder- opbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft dezer da- gen een bezoek gebracht aan Alblasserdam en Bleskensgraaften einde zich op de hoogte te stellen van de vorderingen van het herbouw- den eersten keer waarop ik weer met den Octopus in aanraking kwam. William onderbrak onze gedachtengang. ,De diefstal zelf", zei hij, ,,werd op buiten- gewocn stoutmoedige wijze uitgevoerd. Toen de hertogin, met haar beroemd parelsnoer getooid, en twee van haar gasten, die bijna even beroemde juweelen droegen, in een van de kleinere zijvertrekken gezeten waren, werd daar het licht plotseling uitgedraaid! Toen de algemeene verwarring hersteld was en de lichten weer ontstoken waren, bevond men dat niet alleen de drie halssnoeren, maar tegelijkertijd twee gehuurde kellners verdwe- nen waren. In dat oogenblik werd ik binnens- huis geroepen." •Het was handig bedacht", zei Vic, „omdat zij niet te veel hooi op hun vork namen. Ik beken dat ik eerder gedacht had dat er een algemeene berooving zou plaats grijpen, met medeneming van alle tiara's en andere kost- baarheden, die in de balzaal te vinden waren. Bij Jupiter! Wat moest ik lachen, toen die halssnoeren mij in de kano netjes aaDge- geven werden!" „Maar daarna was het met je lachen pit", merkte Williams droogjes op. ,,Dat Is waar." Wij bewaarden alien een oogenblik het stil- zwijgen, ieder met zijn eigen gedachten bezig. Een knecht verscheen en werd gezonden om bier te halen. Zoodra het gebracht was. keerde Vic zich tot mij: „En kerel, zou je er iets tegen hebben ons precies te vertelien, hoe je in den aangena- men toestand geraakte, waarin we je aan- troffen?" (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1