»i rfmffw NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN r De man die lachte <0 Z) V Iniinlia^dtjes No. 10.185 MAANDAG 3 MAART 1941 81e Jaargang Binnenland Feuilleton Toelating leerlingen Openbare Lagere Scholen. Toelating leerlingen Openbare School voor Uitgebreid Lager Onderwijs. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN Hoofdpijn-Kiespijn DE AFLEVERING VAN VOGELZAAD. M a*. Am tt„„ i 4-^i- a raffoio f ft Voor p.lken rearel ABONNHMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika /2,20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Finna P. J. VAN BE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels/0,82% Voor elken regel meer /0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche s worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar Is. - "Inzending van advertentien liefst een dag voor de iritgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Aanvragen om toelating tot de openbare lagere scholen A en C (kom) en B (Sluiskil) kunnen worden gedaan v66r 1 April a-s. bij de hoofden dier scholen en ter gemeente- secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten die kin- deren, die v66r 1 April 1935 gefboren zijn. Temeuzen, 3 Maart 1941. -Burgemeester en Wethouders van Temeuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. Aanvragen om toelating tot de openbare school voor Uitgebreid Lager Onderwijs kun nen worden gedaan bij het Hoofd dier school en ter gemeente-secretarie v66r 1 April a.s. Onderwijs wordt gegeven in alle vakken, we Ike opleiden tot het M.U.L.Q.-diploma A en B. Temeuzen, 3 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders van Temeuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. brengen ingevolge artikel 75 der Lager Onderwijswet 1920 ter openbare kennis het volgemde raadsbesluit De gemeenteraad van Temeuzen; gezien een op 31 December 1940 ingekomen adres van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Driewegen, gevestigd te Temeu zen, houdende verzoek om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden te willen beschikbaar stellen voor de aanschaf- fing van de benoodlgde leer- en hulpmidde- len voor het onderwijs in de Lichamelijke Oefening; overwegende, dat deze aanvraag wordt ge daan in verband met de invoering van het onderwijs in het vak lichamelijke oefening, hetwelik per 1 Januari 1941 verplichtend wordt gesteld; dat voor bovenvermelde doeleinden gelden uit de gemeentekas kunnen worden aange- vraagd; dat is voldaan aan het bepaalde bij artikel 77, le lid der Lager Onderwijswet 1920; gelet op artikel 72 e.v. van genoemde wet; gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders b e s 1 u i t zijn medewerking te verleenen. Temeuzen, 27 Februari 1941. De Gemeenteraad van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. Temeuzen, 28 Februari 1941. Burgemeester en Wethouders van Temeuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. brengen ingevolge artikel 75 der Lager Onderwijswet 1920 ter openbare kennis het volgende raadsbesluit: De gemeenteraad van Temeuzen; gezien een op 31 December 1940 ingekomen adres van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Temeuzen, gevestigd aan de Jozinastraat, houdende verzoek om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gel den te willen beschikbaar stellen voor de aanschaffing van de benoodigde leer- en hulpmiddelen voor het onderwijs in de licha melijke oefening; overwegende, dat deze aanvraag wordt ge daan, in verband met de wettelijke ver- plichte invoering van het vak Lichamelijke Oefening" op 1 Januari 1941; dat voor bovenvermelde doeleinden gelden uit de gemeentekas kunnen worden aange- vraagd dat is voldaan aan het bepaalde bij artikel 77, le lid der Lager Onderwijswet 1920; gelet op artikel 72 e.v. van genoemde wet; gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders besluit zijn medewerking te verleenen. Temeuzen, 27 Februari 1941. De Gemeenteraad van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. Temeuzen, 28 Februari 1941. Burgemeester en Wethouders van Temeuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. brengen ingevolge artikel 75 der Lager Onderwijswet 1920 ter openbare kennis het volgende raadsbesluit: De gemeenteraad van Temeuzen; gezien een op 11 Januari 1941 ingekomen adres van de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwij s, afdeeling Temeuzen geves tigd aan de Schoolweg, houdende verzoek om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden te willen beschikbaar stellen voor de aanschaffing van de benoodigde leer- en hulpmiddelen voor het onderwijs in de Licha melijke Oefening; overwegende, dat deze aanvraag wordt ge daan, in verband met de wettelijke verplichte invoering van het vak Lichamelijke Oefe ning" op 1 Januari 1941; dat voor bovenvermelde doeleinden gelden uit de gemeentekas kunnen worden aange- vraagd; dat is voldaan aan het bepaalde bij artikel 77, le lid der Lager Onderwijswet 1920; gelet op artikel 72 e.v. van genoemde wet; gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders besluit zijn medewerking te verleenen. Temeuzen, 27 Februari 1941. De Gemeenteraad van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. Terneuzen, 28 Februari 1941. Burgemeester en Wethouders van Temeuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. Door GERARD FAIRLIE. Uit het Engelsoh door Jhr. R. H. G. NAHUYS. 22) Vervolg. „Vic?" vroeg ik. ,,Hoe bij den Hemel...' „iSsst!" zei Jean, een vinger tegen haar lippen leggende. „Praat niet. Ga slapen. ,,Maar beveling, hoe kan ik gaan slapen? Hebben zij den Octopus kunnen vatten? En hoe ter wereld kon Vic mij..." „Je bent lastig!" glimlachte Jean. ,,Ben je altijd zoo'n ongehoorzame patient? Omdat als je niet precies doet wat ik zeg, ik weiger met je te trouwen." „Maar, liefste mijn..." (,Dat mag ik hooren," lachte Jean gelukkig. ,,Neen, zij hebben den Octopus niet gevat. Ja, zij hebben hem belet zich met de kostbaar- beden uit de voeten te maken. En verder, zwijg!" ,,Maar wat is dat met Vic dan?" ,,Zul je nu je mond houden?" ,,Niet of je moet me dat eerst gezegd heb ben." ,,Welnu dan", zei Jean. „Vic redde je leven en hrj komt je morgenochtend een bezoek brengen. Ga nu slapen, beveling. Je hebt bet werkelijk noodig. De dokter zij het." ,,De dokter kan ophoepelen! Liefste, hoe gaat het met je hoofd?" Ze lachte tegen mij en streelde mijn hand. ..Dank je, weer geheel en al in orde. Zij troffen mij niet bijzonder hard. Toen ik weer FIETSBANDEN VOORTAAN ALLEEN OP BONNEN VERKRIJGBAAR. Strenge voorwaarden. De secretaris-generaal van het departe- ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat met ingang van Zaterdag 1 Maart a.s. een begin zal worden gemaakt met de distributie van rijwielbanden. bijkwam, deed het ontegenzeggelijk vreeselijk pgn, maar zoodra ik vemam dat jij meer dood dan levend uit de gracht opgevischt was, vergat ik alles daaromtrent en voelde ik mjj zoo gelukkig bij het vememen, dat je slechts voor een achtste vol water zat, dat ik mijn geheele hoofdpjjn kwijt was. En zul je nu gaan slapen, of moet ik je een nieuwen tik op je hoofd geven?" ,,Ik zal gaan slapen zoodra je weg bent. Ik wil je geen minuut te vToeg uit mijn ge- zicht la ten gaan." „Je zult onmiddellijk gaan slapen!" riep Jean op beslisten toon. ,,Ik ben je verpleeg- ster en ik zal wat op die sofa gaan liggen voor het geval je me noodig hebt." ,,Lieveling! Maar je moet zelve behoefte aan rust hebben!" „Zal ik mijn baantje dan maar opgeven en je door iemand anders la ten oppassen?" „Ja." Jean zag mij een oogenblik ernstig aan. „Als je dat meent, maak je mij aan het huilen." Zonder verder een woord te zeggen ging ik op mijn zijde liggen en maakte mij tot sla pen gereed. Ik hoorde een kort lachje van voldoening en voelde dat haar lippen mijn wang zacht aanraakten. Daarna verwijderde zij zich, vermoedelijk naar de sofa. Ik had niet verwacht tot slapen in staat te zullen zijn, aangezien ik zooveel had te overdenken en te overpeinzen. Maar de ge- beurtenissen van den avond eischten hun tol op en in minder dan vtjf minuten lag ik in een gezonden, verkwikkenden slaap verzon- ken. Men moet mij hebben laten slapen zoo lang mijn slaap duurde, want toen ik wakker werd, stond de zon hoog aan den hemel en golfde het zonlicht door de vensters binnen. wat aan de kamer een vroolijk uitzicht ver- leende. Ik wist volstrekt niet hoe laat het was, aangezien mijn armband-horloge, dat Dit houdt derhalve in, dat van genoemden datum af rijwielbanden, waaronder alle soor- ten toerbuitenbanden, toerbinnenbanden, transportbuitenbanden en transportbinnen- banden worden verstaan, uitsluitend mogen worden verkocht tegen inlevering van bonnen, welke door de distributiediensten worden af- gegeven. Aangezien de voor= de vervaardiging van rijwielbanden beschikbare hoeveelbeid rubber betrekkeltjk gering is, zijn de voorwaarden, waaraan men moet voldoen om voor een bon in aanmerking te komen, streng gesteld. Deze voorwaarden zijn voor particulieren en bedrijven verschillend. In verband hier- mede zijn voor deee groepen twee soorten aanvraagformulieren ontworpen, welke bij de distributiediensten verkrijgbaar zijn gesteld. Als algemeene voorwaarde om voor een bon voor een rijwielband in aanmerking te komen, geldt dat de oude band, welke moet worden vervangen, zoodanig is versleten, dat hij gebeel onbruikbaar is geworden en niet meer bruikbaar te maken is. Indien de aan- vrager of e6n der leden van het gezin, waar- toe bij behoort, dan wel het betrokken bedrijf nog in het bezit is van een nieuwen of bruik- baren lossen (d.i. niet gemonteerden) band, welke in plaats van den te vervangen band kan worden gebruiikt, zal evenmin een bon worden afgegeven. Aan particulieren kan slechts in de navol- gende gevallen een bon worden verstrekt: a. indien het rijwiel dagelijks wordt ge- bruikt, om zich tusschen de woning en het werk of de school te verplaatsen. De afstand tusschen de woning en het werk of de school moet langs den kortsten weg meer bedragen dan vijf kilometer. Voor kinderen van tien jaar of jonger wordt deze afstand tot drie kilometer teruggebracht. Indien men voor vervoer naar bet werk of de school gebruik maakt van tram, trein of bus, dient de per rijwiel af te leggen afstand van de woning toit de dichtstbijzijnde tram, trein of bushalte eveneens ten minste vijf kilometer te /bedragen. ,b. Indien de verbruiker het rijwiel dage lijks voor de uitoefening van zijn ambt, be- roep of bedrijf gebruikt, en indien hij daar- mede ten minste vijftien kilometer per dag aflegt. c. Invaliden en zwakken dienen een dok- tersverklaring over te liggen; dat zij het rij wiel of invalidewagentje noodig hebben om zicb langs den openbaren weg te verplaatsen. Bij de behandeling van de aanvragen van bedrijven, overheidsdiensten en andere instel- lingen, welke rijwielen voor transport of an dere doeleinden in hun bedrijf noodig nebben, dient, zooals boven reeds is uiteengezet, vast komen te staan, dat de band, welke moet worden vervangen, volkomen versleten en niet meer bruikbaar of ibruikbaar te maiken is. Tevens mag de aanvrager geen nieuwe of bruikbare banden in voorraad hebben. Het bedrijf dient een opgave te verstrekken van bet totaal aantal in gebruik zijnde rijwielen en van het totale aantal banden, dat hierop is gemonteerd. Voorts moeten de in bedrijf zijnde rijwielen dagelijks worden gebruikt voor bedrijfs- of dienstdoeleinden en moet per rijwiel in door- snede ten minste vijftien kilometer per dag worden afgelegd. De geldigheidsduur van den bon is be- perkt tot twee weken na den datum van af gifte. Na afloop van dezen termijn is de bon voor den verbruiker waardeloos geworden en mag hij er geen rijwielband meer mede koopen. Tevens wordt er op gewezen, dat op de bonnen uitsluitend banden mogen worden ge- kocht, welke voor het persoonlijk gebruik van den bouder of voor het bedrijf bestemd zijn. Overdracht van bonnen, in welken vorm ook, alsmede het te koop aanbieden of het onibevoegd voorhanden of in voorraad heb ben van bonnen is verboden. Voor de aanschaffing van banden, welke op nieuwe rijwielen zijn gemonteerd, gelden dezelfde bepalingen als bierboven zijn om- schreven voor de aanschaffing van losse ban den. Derhalve mogen ook op nieuwe rijwielen gemonteerde banden uitsluitend worden ver kocht, indien hiervoor het vereiscbte aantal bonnen wordt ingeleverd. Met nadruk wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat men verplicbt is bij den aankoop van een nieuwen band den ouden, niet meer bruikbaren band bij den bandelaar, bij wien men den nieuwen band koopt, in te leveren. De handelaren mogen alleen een nieuwen band verkoopen, indien zij den ouden band innemen en deze geheel en al versleten en on bruikbaar is. De ontvangen oude banden die nen zij te verkoopen aan de handelaren in oude banden. In een officieele publicatie zijn de bijzon- derheden betreffende bet inleveren van de bonnen door handelaren, grossiers en fabri- kanten vermeld. DE ONTHEFFING OP DE INKOMSTEN- BELASTING 1940/'41 IN VERBAND MET DE LOONBELASTING. In de Nederlandsche Staatscourant van 14 Februari 1941 is opgenomen de vijfde uit- voeringsbeschikking loonbelasting 1940, waar- in de secretaris-generaal van het departement van financien de voor de uitvoering van art. 42 van het besluit op de loonbelasting nood- zakelijke voorschriften heeft gegeven. In deze voorschriften is vooreerst bepaald, dat degene die is aangeslagen in de inkom- stenbelasting over het belastingjaar 1940/41 uitsluitend terzake van in dienstbetrekking verrichten arbeid en die tevens voor 1 Mei 1941 inkomsten geniet welke aan de loonbe lasting zijn otiderworpen, op zijn verzoek een ontheffing krijgt over vieir maanden. De ont- heffing zal dus yoor zoodanige aangeslage- nen in den regel een derde gedeelte van den aanslag bedragen. Degene die daarentegen behalve voor op- brengst van in dienstbetrekking verrichten arbeid tevens nog voor andere opbrengst is aangeslagen, verkrijgt een geringere onthef fing. De ontheffing wordt in dat geval bere kend over den aanslag die den aangeslagene zou zijn opgelegd, indien hij alleen opbrengst van in dienstbetrekking verrichten arbeid had genoten. Bij het vorenstaande wordt opgemerkt, dat aanspraak op ontheffing ook bestaat, indien het thans genoten loon zoo gering is, dat hierop geen loonbelasting wordt ingehouden. Het verzoek om ontheffing kan worden ge steld op de zgn. werknemerswerklaring welke de werknemer ingvolge artikel 11, 2e lid, van het besluit op de loonbelasting bij zijn werk- gever inlevert en welke de werkgever yer- plicht is aan den inspecteur door te zenden. De meeste werknemers zullen mitsdien reeds hun verzoek om ontheffing bij de invulling van de werknemersverklaring hebben gedaan. Indien zulks niet het geval is, kan het ver zoek alsnog bij afzonderlijken brief worden gedaan. Uiteraard zal het niet mogelijk zijn, dat de inspecteurs in korten tijd op het zeer groote aantal verzoeken om ontheffing beschikken. Teneinde te voorkomen, dat de aangeslage- nen daardoor in moeilijkheden komen, heeft de secretaris-generaal van het departement van financien den ontvangers medegedeeld, dat de aangeslagenen die een verzoek om ont heffing hebben ingediend, moeten geacht wor den voor een derde van hun aanslag in de be- lastingen naar het inkomen uitstel van beta- ling te hebben ontvangen, totdat op hun ver zoek is beslist. Personen wier aanslag voor een belangrijk op een tafeltje naast mijn bed lag, was blij- ven stilstaan; wat niet te verwonderen was na de onderdompeling die we feeide ender- gaan hadden. Ik wierp een blik op de sofa; zij droeg teekenen van beslapen te zijn, maar Jean was nergens te zien en ik kwam tot de gevolgtrekking dat zij, na zich overtuigd te hebben dat ik vast sliep, zich naar haar eigen kamer begeven had. Ik voelde mij volmaakt wel; ik stond op en rekte mij uit en liep daarna naar bet ven- ster om naar buiten te zien. Ik bevond mij vermoedelijk in een van de op het oogsten gelegen kamers van Wheen's Ditch en in de laagte zag ik den muur en de gracbt, die er bijzonder onaanlokkelijk uitzagen, vergeleken bij het frissche groen van het gras en de vroolijke kleurschakeering van 't omringen- de lemdschap. Onwillekeurig overviel mij een lichte huive- ring; de afschuwelrjkheid van die weinige oogenblikken eer ik het bewustzijn verloren had, vervulde mij nog geheel en ik keerde naar het midden van de kamer terug. Plotse- ling kreeg ik een gewaarwording een ontzet- tenden honger t te hebben en ik keek rond naar een schel. Mijn oog viel op een briefje, dat op de tafel lag en tot zoover aan mijn aandacht ontsnapt was. Ik liep er heen en las het. Het luidde kort en zakelijkals ik wak ker geworden was, had ik slechts op de schel bij mijn bed te drukken en een ontbijt zou mij gebracht worden. En bet was onderteekend „Vic". Ik ging weer naar bed en bewonderde in- tusschen de zijden pyama, waarin men mij gekleed bad en drukte op de schel. Binnen zeer weinige oogenblikken bracht een knecht mij een uiterst smakelijk ontbijt, dat weldra mijn voile aandacht? in beslag nam. Vic trad binnen, door Williams vergezeld, toen ik juist gereed was. ,,Wel, ouwe onderzeeer", grijnslachte hij, ,,hoe gaat het ermee?" Helpen veilig en vlug Doos 10 en 50ct gedeelte betrekking heeft op andere inkom sten dan die uit een dienstbetrekking, wordt echter in hun eigen belang aangeraden meer dan twee derde gedeelte van bun aanslag te voldoen, aangezien de aan ben te verleenen ontheffing, zooals uit het vorenstaande volgt, minder den een derde zal hedragen. Ten overvloede wordt hierbij opgemerkt, dat, in dien te veel is betaald, natuurlijk aanspraak of teruggaaf bestaat. De aangeslagenen die een verzoek om ont heffing hebben ingeleverd, behoeven den ont- vanger niet om uitstel voor een derde ge deelte te verzoeken. De ontvangers verkrij- gen een opgaaf van deze aangeslagenen van den inspecteur. Nog door een anderen maatregel is aan per sonen, die aan de loonbelasting zijn onder- worpen en nog een aanslag in de inkomsten- belasting over bet belastingjaar 1940/41 ge heel of gedeeltelijk moeten betalen, een tege- moetkoming verleend. De secretaris-generaal van het departement van financien heeft den ontvangers medegedeeld, dat aan de aange slagenen die op de vermelde wijze een verzoek om ontheffing hebben gedaan, ten minste acht termijneci voor de betaling van den aan slag worden toegekend. Zkxkloende vervalt om een voorbeeld te noemen van een aan slag, welke in November 1940 is gedagtee- kend, de laatste termijn niet op 30 April, doch eerst op 31 Juli. Totdat op het verzoek om ontheffing is beslist, vervalt dus iedere maand een achtste gedeelte van twee derde van den aanslag. DE BESPREKIN GEN TE B AT AVI A- Domei meldt uit Batavia De conferences tusschen de Japanschen consul-generaal Isjizawa, en het hoofd van het economiseh departement te Batavia, den heer van Hoogstraten, duren voort, hetgeen een aanwijzing is, dat de besprekingen een vlot verloop hebben. Men vemeemt, dat de heeren Woensdag gedurende drie uur gecon- fereerd hebben en Vrijdag een nieuwe be- spreking hebben gehad. In welingelichte kringen wordt gezegd, dat Isjizawa en van Hoogstraten deze week de besprekingen zul len voortzetten. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt er de aandacht op, dat de in de bladen verschenen bekendmaking betreffende de aflevering van eenige soorten mengvoeders aldus gelezen dient te worden, dat vogelzaad wel afgeleverd mag worden aan personen, die niet op een klantenlijst voor komen. Het geplaatst zijn op een klantenlijst is dus alleen vereischt ten aanzien van de aflevering van ochtendvoer en ^emengd graan; bet is niet vereischt bij aflevering van ochtendvoer en gemengd graan tegen ontvangst van een witten bestelbon. NEDERLANDERS VOOR HET DUITSCWE KRIJGSGERECHT. Opnieuw vallen twee veroordeelingen we- gens zware beleediging van de Duitsche weer- macht te signaleeren. Eien tramconducteur, die in dienstbetrekking handtastelrjk tegen een Duitsch soldaat was opgetreden, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De zelfde straf is uitgesproken tegen een jong meisje, dat in het openbaar met grove belee- digingen de Duitsche soldaten had beschimpt. OVEREENSTEMMING OVER EEN NIEUWE C.A.O. IN HET MEURILEERING- BEDRIJF. Reeds geruimen tijd voerden de vier lan- delijke patroonsbonden en de drie arbeiders- vakbonden in de meubelindustrie besprekin gen over het afsluiten van een nieuwe collec- tieve arbeidsovereenkomst. In de laatste con ference, die op 24 Februari heeft plaats ge had, is een volledig accoord verkregen. ,,Toon mij den Octopus", antwoordde ik, zoo venijnig als waartoe ik in staat was. „Zoo mag ik het hooren! Ik kan je mijn verbazing niet beschrijven, toen ik zag dat je met een maximum snelheid van dien muur in de gracht neerkwam." ,,Toen je dat zag?" Ik was geheel verbijsterd; had mijn geheu- gen mjj zoover in den steek geiaten. dat ik de geheele tegenwoordigheid van Vic ver- geten was? Tocb kon hij daar niet geweest zijn en boe meer ik er over dacht, des te zekerder was ik dat ik toch gelijk had. „Toen je dat zag?" berhaalde ik. Vic lachte om mijn verbijstering. ,,1-k zat ik het bootje", antwoordde hij een- voudig. Nu kende mijn verbazing geen grenzen meer en dit moet zichtbaar geweest zijn, want Williams begon luidkeels te lachen. ,,Ja, mijnheer Ackland", zei bij „en daarbij moogt ge van geluk spreken, hoewel het voor ons een groote wanbof was." „Als je eens bij het begin begon", stelae ik voor. .Begin dus, Vic, bij het oogenblik waarop het gezelschap uit „De Blauwe Beer" vertrok. Een relaas van je verschillende be- wegingen boezemt mij waarlijk belang in." Vic en Williams trokken een stoel naast mijn bed en Vic begon. ,,Toen gij beiden vertrokken waart", zei hij, „nam ik de gelegenheid waar vlug nog een glas bier te verorberen, om vervolgens vlug op een onderzoek van bet terrein uit te gaan. Williams had mij ruw geschetst waar de ver schillende posten uitgezet waren en na ge- ringe moeite overtuigde ik mij, dat alien op hun plaats waren. Geen 'vierkante duim van die gracht stond niet onder bewaking en ik had het volste vertrouwen, dat er aan mijn zijde van den muur niets kon voorvallen, of bet zou opgemerkt worden. Vervolgens begaf ik mjj naar de zijde van d« ophaalbrug en te midden van een zeer ge- schikt kreupelboschje had ik een uitmuntend uitzicht op de aankomst van de gasten. Ik wachtte tot de laatste auto over de brug ge- reden was en vervolgens tot de brug opge- haald en de poort gesloten werd. Toen kwam ik uit mijn boscbje te voorschijn, hield mij in de vriendelijke scbaduw van de boomen en vond een best plaatsje, van waar ik twee zijden van bet huis, alsmede een groot deel van de gracbt in het oog kon houden. Ik hield mij schuil in het lage hout en wachtte de ge- beurtenissen af. ,,Toen brak er een vrij vervelende tijd aan. Ik kon niets doen dan wachten op een ge- beurtenis, die evengoed nooit kon plaats grij- pen. Niettemin, ik twijfelde geen oogenblik dat de Octopus zijn voornemens zou laten varen; dat scheen weinig in overeenstemming te zijn met de gewoonte van dien sinjeur, eerst aan te kondigen wat hij van plan is. ,,Ik begon een weinig slaperig te worden, zoodat ik, ten einde wakker te blijven, begon te overpeinzen welk middel hij te baat zou nemen om zijn grooten slag te slaan. Toen hoorde ik een gesmoorden uitroep, slechts eer woord, maar een degelijk, oud Engelsch woord, en een waarvan veeivoudig gebruik gemaakt wordt iemand zei: „Vervloekt!" Ik was onmiddellijk klaar wakker en spande al mijn zenuwen in om den spreker te ontdekken. Maar ik hoorde geen verder ge- luid; na zijn hart gelucht te hebben was de man misschien bang geworden en had hij zich verder stil gehouden, of anders was hij zoo onhoorbaar verder gegaan, dat ik het niet op gemerkt had. In de duistemis kon ik niet met voldoende zekerheid opmaken uit welke rich- ting het woord geklon-ken had en ik durfde zelf geen beweging te maken, uit vrees van mijn tegenwoordigheid aan dien vloekenden snuiter te verraden. Ik bleef dus waar ik was. gespannen luisterende. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1