Buitenland Feuilleton-vertellingen Voor de Huisvrouw. Burgerlijke Stand EEN SNELLE ACTIE BOVEN ENGELAND. BRABANTSCHE BRIEVEN. LOOP DER BEVOLKING. treffende zendingen aan en correspondence met krijgsgevangenen, gemtemeerden, fami- lie in het buitenland, betreffende inlicbtlngen over vermisten enz. Het geschriftje bevat een uiteenzetting van de diverse regelingen en bepalingen die thans op dit stuk van kracht zijn, en het zal velen ongetwijfeld goede diensten kunnen bewijzen. I AX JHTB ESOHERMI NGSO EFE NINGK N OP JAVA. S.P.T. meldt uit Singapore: Naar officieel uit Batavia wordt bericht, zullen daar zeer binnenkort luchtbescher- mingsoefeningen op groote schaal worden ge- houden. Deze oefeningen zullen niet alleen te Batavia^ doch gelijktijdig ook in Bandoeng, Soekiaboemi, Semarang, Soerabaja, Djokja, Malang en in tal van kieine plaatsen plaats hebben. Dit is de eerste keer, dat op Java uitgebreide luchtbeschermingsoefeningen wor den gehouden. Gemeld wordt, .dat het leger, de marine en de luchtmacht eraan zullen deelnemen. De Nederlandsch-Indische autoriteiten heb ben de bevolking medegedeeld, dat het hier slechts oefeningen betreft en dat er dus geen enkele reden bestaat om er een verscherping van den toestand in het Verre Oosten uit te concludeeren. DE RADIOBELASTING. Een nieuwe regeling voor de aange- slotenen bij de radio-distribiitie. Over de eerste drie maanden van dit jaar dienen de aangeslotenen bij de radio-distri- butie hun luisterbijdrage op dezelfde wijze te betalen als de andere radio-luisteraars: door het plakken van radiozegels of door stor ting of overschrijrving op gironummer 400200. Daama wordt echter voor de distributie- luisteraars een nieuwe regeling van kracht. Zij behoeven voor de verdere termijnen niet meer zelf voor de betaling der luisterbijdrage te zorgen, doch deze wordt door de distri- butiecentrale, waarbij zij zijn aangesloten, tegelijk met de kosten van het distributie- abonnement bij vooruitbetaling bij hen geind. De weekabonnees betalen met ingang van de week, welke met 16 Maart begint 0,17 Mi meer, de maandabonnees met ingang van 1 April 0,75 meer. Voor hen, die door middel van de giro reeds over een langeren termijn dan drie maanden hebben betaald, begint de inning der luister- brjdragen natuurlijk evenredig later. Hier- voor is echter noodig, dat de desbetreffende, onder overlegging van de girostrook, daar- van aan de distributiecentrale, waarop hij is aangesloten, kennis geeft. Voor de abonnees op de Haagsche telefoon- radio geldt, geheel dezelfde regeling. Zij vin- den met ingang van 1 April, de extra /0,75 op hun maandrekening en dienen zich, indien zij reeds voor meer dan drie maanden heb ben betaald, te richten tot de Haagsche tele- foonadministratie. ACTUEELE ONDEKWIJS VRAAGSTUKKEN EN DE NIEUWE MAATREGELEN OP ONDER WIJSGEBIED. Door Prof. Dr. J. van Dam, secretaris-gene- raal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, is een radio- rede gehouden, waarin hij eenige actueele onderwtjsvraagstukken behandelde. n.l. de po- sitie van onze moedertaal, de versterking van den invloed van den Staat op bet onderwijs, de universiteiten, de lichamelijke opvoeding, de opleiding der leerkrachten en de positie van den bezitter der onderwijsacte. Wat de positie van het Nederlandsch be treft, is het de bedoeling, dat aan onze moe dertaal in onderwijs, wetenschap en cultuur een belangrijker plaats wordt toegekend dan thans het geval is, kortom, de plaats, die de moedertaal verdient en die zij bij vele andere volken bekleedt. In voorrbereiding is daarom een hervorming van het onderwijs in het Ne derlandsch aan onze scholen. Daarbij zal het aantal uren worden uitgebreid, waardoor het vak meer nadruk krijgt, maar vooral ook het onderwijs door een zorgvuldig overwogen handleiding zal worden geregeld. Deze zal, met behoud van een groote soe- pelheid, die aan den onderwijzer de moge- lijkhedd waarborgt, eigen inzicht te volgen, zekere lijnen trekken, waarlangs dat onder wijs zich moet ontwikkelen om de kennis van en de liefde tot de moedertaal en de daarin uitgedrukte cultuurwaarden te versterken. Wij weten alien, dat onze taal thans nog sterker dan vroeger is blootgesteld aan het gevaar van een verandering en daartegen moet het onderwijs waken. Wat het speUingsvraagstuk betreft, dat niet eenvoudig is, hoopt hij, dat het hem ge- lukken zal ten minste de kloof tusschen de schoolspelling en de officieel^ spelling te doen verdwijnen. De invloed van het centrale gezag op den gang van zakeci is noodig. Het gezag be- perkt zich thans tot toezicht en het betalen der kosten. De tegenwoordige situatie van ons land, de onrust onder de ouderen en de jonge- ren, maakt het moodzakelijk, dat het centrale gezag een zeker toezicht op het onderwijzend personeel zal kunnen uitoefenen. Bij verorde- ning zal daarom een goedkeuringsrecht op benoemitigen door het Nederlandsche bestuur worden ingevoerd. Het onderwijs in de lichamelijke opvoeding, dat op alle lagere scholen met 1 Januari ver- plicht is gesteld, heeft zijn voile belangstel- ling. Binnenkort zal, hoopt hij, een regeling tot stand komen, die aan alle onderwijzers, die dit onderwijs geven, de zoozeer gewenschte leiding en instructie waarborgt en ook be- reikt wordt, dat alleen aan hen, die bekwaam zijn, de bevoegdheid zal worden uitgereikt en dat niet, zooals thans, de bevoegdheid voor lichamelijke oefening kan worden verleend op grond van prestaties in de z.g. intelleetueele vakken, terwijl de geexamineerde volkomen onbekwaam is dit vak te doceeren. Verder baart het groote zorg, een weg te vinden, om alle schoolkinderen tot het zwera- men te brengen, wat zoowel uit gezondheids- als uit veiligheidsoogpunt zoozeer ge- wenscht is. De opleiding der leerkrachten voor het lager onderwijs zal worden verbeterd, door de verlenging van de studie aan de kweekscholen tot 4 jaren. Wei zullen velen nog niet tevreden zijn, maar in ieder geval is nu bereikt, dat de toe- komstige onderwijzer zich in grootere rust want een uitbreiding van de leerstof Ugt niet in de bedoeling voor de theorie en de prac- tijk van zijn vak kan voorbereiden. Dientengevolge zal er in 1942 geen onder- wijzersexamen worden gehouden, behalve dan voor die ongelukkigen, die in 1941 mocht worden afgewezen. Bij 't kweekschooleindexamen zal 't schrif- telijk werk voor alle candidaten gelijk zijn. Het zal gelijk zijn aan het schriftelijk werk voor het staatsexamen voor onderwijzer. Maar ook de opleiding van de leeraren voor het voorbereidend hooger- en middelbaar on derwijs heeft mijn voile aandacht. Ook deze moet m.i.z. dringend op het punt van het pae- dagogische worden veibeterd. De plannen van het deparement op dit punt zijn echter nog niet afgesloten. Door verbetering van de leerlingenschaal zullen er naar schatting 2000 onderwijzers- plaatsen meer te vervullen zijn. Verder mag er op gerekend worden, aldus vervolgde Prof. Dr. Van Dam, dat er in 1942 nog verscheidene honderden plaatsen bij- komen. Het is n.l. een bekend versahijnsel, dat de gemeente- en schoolbesturen hun leer lingen zoo over de scholen weten te verdee- len, dat de gemiddelde schoolbevolking zich vlak bij een grensgetal beweegt. De practijk heeft uitgewezen, dat er in normale omstan- digheden pl.m. een derde van de nieuwe on- derwijzersplaatsen bijkomen. Misschien zal dit thans door het z.g. stopwetje iets minder zijn, maar ik meen er niettemin mede reke- ning te mogen houden, dat er nog pl.m, 650 onderwijzersplaatsen meer vacant zullen ko men dan de bovengenoemde 2000. In totaal zullen er dus naar mijn berekening ongeveer 2650 nieuwe, vaste onderwjjzersplaatsen te vervullen zijn. De Rijkscommissaris heeft mij opgedragen. op de salarissen van de in communiteit leven- de geestelijken 40 pet. te korten. De maat- regel is U al uit de krant bekend geworden. Hij zal bij sommigen verzet, bij anderen be- grip, bij weer anderen zelfs tevredenheid op- wekken. De bezoldiging immers van de zgn. kloosterlingen is al vele jaren ter sprake ge- weest. Het op deze wijze bespaarde geld komt natuurlrjk uitstekend te pas dit ook ook de bedoeling van den Rijkscommissaris voor de zoo lang gewenschte verbetering van de leerlingenschaal. Er is nu een regeling ont- worpen, waarbij een eenmansschool tot 35 en een tweemansschool tot 75 leerlingen gaat, daarna komt -er voor iedere 45 kinderen een leerkracht bij, zoodat b.v. een zesmanschool die vroeger tenminste 236 kinderen moest bevatten, thans reeds bij 211 leerlingen kan worden gevormd. Daar in het vodgende jaar de onderwijzersexamens, behalve voor de ge- zakten, uitvallen, komen er 1600 onderwijzers minder aan. Daar er' ongeveer eemzelfde aantal jaar- lijks den dienst verlaat, zullen over twee jaar meer dan 4000 nieuwe krachten een plaats als onderwijzers kunnen vinden. Daarmede is aan de werkloosheid onder de onderwijzers groo- tendeels een eind gemaakt en kan het insti- tuut van kweekeling met akte als zelfstandige leerkracht over twee jaren, door niemand betreurd, verdwijnen. Bovendien zal het aantal kweekscholen naar vertoouding van de gebleken behoefte worden verminderd. Van dezen maatretgel mag worden verwacht, dat er niet weer een groote werkloosheid onder de onderwijzers zal ontstaan, Er volgt nog een maatregel, die in de krin- gen der r.k. ondenwijzerswereld met ge- mengde gevoelens zal worden opgenomen. De Rijkscommissaris heeft mij opgedragen, te bewerken, dat de geestelijken, die hoofden van r.k. leekenscholen zijn hun functie neer- leggen. Het gevolg van deze maatregel zal zijn, dat er thans een groot aantal hoofden- plaatsen, d.w.z de hoogstbezoldigde plaatsen, voor leekenonderwijzers, en dat zal in verre- weg de meeste gevallen beteekenen, voor ge- trouwde onderwijzers, beschikbaar komen. De onbillijkheid, die daarin lag, dat de best be- zoldigde betrekking voor een ongehuwde ge- reserveerd bleef, wordt dus daardoor weg- genomen. Dit is uit sociaal oogpunt niet zonder be- teekenis. Ik hoop, dat ik U den indruk heb gegeven dat het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming niet stilzit, maar dat het zich, naast de beslommeringen die de tegenwoordige trjd meer in het bijzon- der geeft ook bezig houdt met Nederland sche belangen van algemeenen aard, met be- langen die de toekomst van het Nederland sche volk raken. Ik hoop, tegelegenertijd U ook over onze werkzaamheden op het gebied van wetenschap en cultuurbescherming te kunnen berichten en houd mij aanbevolen voor uw belangstelling. Ten slotte nog dit: wanneer ik hier van ,,wij" en ,,ons" spreek, dan bedoel ik daar- mee niet deftig te zijn en „ik" en „mrj" te meenen, maar dan bedoel ik inderdaad het geheele departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming, dat van gan- scher harte medewerkt aan de belangen van het Nederlandsche volk. Deze uiting van waardeering voor den Nederlandschen ambte- raar in dezen tijd moet mij tenslotte nog van het hart. 1NKRIMPING VARKENSSTAPEL. Halveering van hoeveelheid biggen- merken na 2 Juli. De veevoederpositie maakt het noodzake lijk, dat de varkensstapel aanzienlijk moet worden ingekrompen. Daartoe zal het aantal in 1941 aan te bren gen biggenmerken worden verminderd. Het ligt in de bedoeling, alle biggen, welke v66r 1 Juli worden geboren en waarvan de aan- gifte ter merking wordt gedaan v66r 2 Juli a.s., voorzoover de toekenningen voor 1941 "niervoor nog ruimte laten, te merken. De daarna nog niet verbruikte hoeveelheid big genmerken zal tot 56 pet. worden verlaagd. Enkele u.itzonderingen zullen worden toege- staan voor houders van fokmateriaal van hooge waarde, terwijl de z.g. garantietoomen zullen worden gemerkt tot een maximum van 10 stuks. Voor alle varkens boven 60 kg, uitgezon- derd fokzeugen, welke op de bedrijven aan- wezig zijn en waarvoor geen huisslachtings- vergumning is afgegeven, moet een contract met de Nederlandsche Veehouderij Centrale worden aangegaan. De varkens zullen op het in dit contract bepaalde tijdstip, op een ge- wicht van 100 kg levend, moeten worden ge- leverd. In een officieele publicatie zijn de bijzon- derheden, waaraan de betrokken varkenshou- ders dienen te voldoen, vermeld. BANTING HAD EEN GEHEIME OPDRACHT. In verband met het vliegtuigongeluk in New Foundland, waarbij Sir Frederic Grant Banting is omgekomen, meldt S.P.T. nader. dat de vier inzittenden deel uitmaakten van een commissie, die met een geheime opdracht naar Engeland onder weg was. Ralston, de Canadeesche minister van verdediging, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat Banting zich in den laatsten tijd speciaal bezig hield met onderzoekingen op het gebied der moderne luchtvaart, in net bijzonder van den invloed van snelheid hoc-jte en lage temperaturen op vliegtuigen. Naar aanleiding van dit ongeluk wordt nader vernomen, dat de missie naar Enge land zou gaan met een nieuwe methode voor de bestrijding van gifgassen. Daar de che- mische formule niet alleen aan Sir Banting bekend was, maar ook aan andere ingewijden is ze door het vliegtuigongeluk niet verloren gaga an. Een Duitsch vliegtuig heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag boven het vlieg- veld Waddington in midden-Engeland een Britsch vliegtuig van het type Vickers-Wel- lington bij het landen verrast. Het Engelsche vliegtuig geraakte als gevolg van het plotse- linge vuren van alle boordwapens van het Duitsche toestel in een vrille. De Vickers- Wellington ging over den kop en sloeg op den grond te pletter, waarbij groote steek- vlammen omhoog schoten. Enkele oogenblikken later ontdekten de Duitsche vliegers niet ver van deze plek nog een ander Britsch gevechtsvliegtuig, dat op ongeveer 150 meter hoogte zijn wielen liet zakken en wilde gaan landen. De Duitsche piloot trok onmiddellijk zijn toestel omhoog en ging tot den aanval op den nieuwen vijand over. Dit vliegtuig spatte midden in de lucht als gevolg van de Duitsche salvo's uit elkaar. De beide aanvallen speelden zich.zoo snel af dat het Duitsche vliegtuig reeds weer buiten het bereik van de Britsche luchtdoelartillerie was, toen de Engelsche afweer van de verrassing was bekomen en begon te vuren. (iD.N.B. BERLIJN BAKENT DE HOLDING JEGENS BULGARIJE .AF. Van welingelichte zijde verneemt de Ber- lijnsche correspondent van het A. N. P.: Bulgarije is een met Duitschland nauw be- vriende staat. Duitschland zou nooit iets ondernemen, dat deze vriendschap zou kun nen verstoren. Met deze verklaring werd Woensdag in de Wilhelmstrasse een stand- punt ingenomen tegenover de door de vijan- delijke propaganda uitgestrooide geruchten over een beweerde Duitsche doordringing in Bulgarije. Deze berichten hebben alleen ten doel de Duitsche betrekkingen met Bulgarije te verstoren. Tevens werden in de Wilhelm strasse de buitenlandsche geruchten over een vermeenden Duitschen intocht in de Bulgaar- sche Dobroedsja weerlegd met de verklaring dat er van een intocht van troepen in Bul- gaarsch gebied geen sprake kan zijn. DE BESTRIJDING VAN DEN SMOKKEL- HANDEL IN BELGIe. Het centraal bureau voor het toezicht op de levensmiddelen in Belgie deelt mede, dat bij de groote razzia, die eenige dagen geleden te Brussel is gehouden, meer dan 400.000 eieren, 30.000 kg vleeseh, 10.000 kg koffie en ver scheidene duizenden liters spijsolie in beslag zijn genomen. Op de meest verschillende ma- nieren waren de kettinghandelaren er tot dus- verre in geslaagd groote hoeveelheden gerant- soenneerde artikelen van het platteland naar Brussel te smokkelen. Het onderzoek der boeken van de restaurants, die door de smok- kelaars bediend werden, heeft geleid tot de ontdekking van een reusachtige organisatie, waarbij verscheidene duizenden lieden over het geheele land betrokken waren. LUOHTAANVALLEN OP ENGELAND. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Een bijzonder doeltreffende aanval hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Woensdag tegen den avond op het vliegveld Lympne onder- nomen. Toen de Duitsche vliegers het vlieg veld naderden, startten daar juist Britsche jagers om den aanval af te weren. Desondanks hebben de Duitsche vliegers hun aanval vol- gens het plan uitgevoerd en groote schade aangericht. Verscheidene werkplaatsen en vliegtuighangars werden getroffen en een reusachtige brand veroorzaakt. Uit het type en den omvang van dezen brand valt af te leiden, dat groote hoeveelheden benzine in brand zijn gezet. Het Duitsche luchtwapen heeft Woensdag zijn activiteit ook uitgestrekt tot het kust- gebied van Wlest-Engeland. Aan den ingang van het Bristol-kanaal, ten Zuiden van Pem broke, viel een Duitsch gewapend verken- ningsvliegtuig een boot van 2000 brt. aan en beschadigde haar dermate, dat zij na korten tijd zonk. Duitsche formaties van het luchtwapen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 26 op 27 Februari in twee steden in het Zuid-Oosten en Zuid-Westen van En geland met goed gevolg aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen. Groote en kieine branden, benevens ontploffingen wer den waargenomen. BRITSOHE AANVALSPOGINGEN OP WEST-DUITSCHLAND. De R.A.F. heeft getracht in den nacht van 26 op 27 Februari, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, aanvallen te doen op West- Duitsche industriedistricten. Ofschoon de weersomstandigheden niet ongunstig waren, is het den aanvallenden Engelschen forma ties niet gelukt hun voornemen ten uitvoer te leggen. De Britsche vliegtuigen werden door het kraehtige Duitsche luchtafweervuur gedwongen een anderen koers te nemen of uit te wijken naar groote hoogten, zoodat zij de uitgeworpen bommen niet konden richten. De in wij grooten getale uitgeworpen brisant- en brandbommen vielen voor het grootste deel op open veld. Er ontstond wederom slechts eenige schade aan woonhuizen, terwijl mili- tair-economische of militaire doelen niet ge troffen werden. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. Ulvenhout. Amico, Zilverig hong den vochtigen voorjaars- dag in 't zonbesche- nen bosch. 't Witte licht leek te dam pen" van den natten boschbojem, zoo lag 't bedaauwde herfst- blad te blinken onder de straffe Februarizon. 't Was stillekes in .den Zondagmergen maar 't was 'n stilte die leefde, hier in de dreven en langs de wegels, waarover t ge- boomte zijn lange schaduws veegde; waar tierige houtduiven te koeren zatten in 't dikke takgewerl, ruig van bruinen knop; waarin den veugeltjeszang wierd uitge3trooid in tjil- pend gedruisch. 't Was 'n goeie stilte, deus van 't nevelende bosch mee z'n spulsche schaduws, natte zon- neblinkings en bezig geveugelte. 'k Wil zeggen: 't was hier alleen maar stil van menschen. 'n Goeie stilte. Zoo een van den Zondagmergen, waarover den klee- ren dag te glanzen staat, lijk over den Spie gel van z'n bezonken, rimpeloozen plas. Ik zeg: ,,'t was hier alleen maar stil van menschen, 'n goeie stilte" Och, hoe is dat? Ge bent wel 'ns geren alleen. Mee de boomen. Mee de veugeltjes. Mee den wind. Mee de kl55rte van 't vroege Voorjaarslicht. Mee die dingen van God, die ge niet te vreezen hoeft. Waarvan ge hou- wen kunt zonder moeite. Zoo'nen rust zoek ik wel 'ns geren op den Zondagmergen; den Vrede in den buiten, 'k kan 'm onder m'n evennosten nie vinden. Want den haat van hun harten schemert uit de oogen. Haat, deur den een openlijk „beleden". Deur den anderzwijgend! Deur nommer drie gehuicheld, als ie den haat verkondlgt mee zalvende woorden. Ja, we zijn nog wijd van den Vrede af, amico! Want de nostenliefdezoolank 'n pond koffie en 'nen appelsien veur ons van meer belang zijn, dan 't leven van millioenen medemenschen, zoolank 'nen reep chocla op- weegt teugen doodelijken menschenhaat, zoo lank onzeChristelijkheid nie hooger reikt dan 'nen pan spek, zoolank hebben de haters ginnen vrede te duchten! Mag dus geren wat rust zoeken op den Zondagmergen, in den Vrede op den buiten, waar de goeie stilte over oew ruischt mee den veugeltjeszang. Waar den vrede zalf is veur oew geschaafd lichaam. 't Is dat wa'k oe zeggen wou van de goeie stilte, waarin ge alleen de veugeltjes hoort en 't scherlend zonnewindeke. Die goeie stilte op den buiten, dieen glim- lach van oewen Schepper, is dan genogt loon na 'n week van honderd uren trillenszwaren arbeid; genogt troost na zes dagen leed om den hartstochtelijken haat, die oe uit alle oogen aangrijnst. Wie d&t nie wit, is nog nooit lekker-moei van den arbeid gewist. Die heeft minder geleefd, dan 'n onnoozel veld- blommeke, dat sturm, nachtvorst en den trap van 'nen koeienhoef weerstond om tot bloei te geraken...! Ja, in zoo'nen stond>van malsche stilte, waaruit den Zondag opglanst in witten zonne- wemel van den natten blaren-bojem, dan zit ge lijk 1nen millioennair aan den kant van oewen eigen kristalhelderen vrjver. Wijd strekt daar den goeien dag naar den schemer kim. Daar is haast gin end aan. Want dalijkVerom naar huis, waar Trui tracteert op heuren Zondagschen koffie mee koek! 'n Zoet uur in oewen blinkenden, wer- men huis, die verzadigd is mee den groenten- geur van oewen Zondagschen soep. Mee van alles wat... wel, wat Zondag" is! Dan zit ge daar aan den kant van dieen tinblaauwen plas, ge hangt er oew moeidikke voeten in en ge doet in een uur weer veur honderd uren werkkrachten op, die ge in 't Voorjaar zoo hard noodig hebt. Machtig en rustig klopt 't bloed in oew aders, ginnen mearel die 'n mier pikt van oew broekspijp kan oe meer vasthouwen, ja, gin koppelke kleurige vinken die daar rondvlinderen tus schen t lage hout, kunnen oe nog teugen- houwen. Ge snakt weer naar huis, naar Trui, naar de twee baaskes, naar de kameraads vanmiddag, naar... de menschen! Naar huilie gezellig lawijt! Ge bent weer 'n week bestand teugen oew lastige, snibbige, jaloersche, hatende, kuipen- de klantjes, die oe alles misgunnen dat ge noodig hebt omwel om te leven. Ik zag daar 'n eekerske 'nen ouwen eikel uitgraven en op apenmanier opschransen. 'k Zag 'm wegdansen deur den zilveren damp, die van d'ouwe blaren steeg. En deus sier- lijk schepseltje-Gods, schoon alswel als 'n vlamke, 't mokte me blij mee 't leven. 'k Zag daar 'n vinkenkoppel, bont als kapel- len, bruiloft vieren in den jongen Lentedag, stoeiend flieren om de blinkende zonneboomen, uitbundig jubelend of deus groote bosch daar was neergezet veur huilie feestelijk gerief! En heel m'n ziel lachte mee om deus twee astrante krielekes. Ik zag, wel ik zdg de vruchtkracht van deus Voorjaarsgetij hui- veren deur den blaauwen zonnenevel en ik stond gelukkig op, mee 't plan naar huis te gaan dwars deur de akkers. 'k Moest toch 'ns efkes m'nen vinger hier en, daar in den eerde steken, me dunkt hij was rijp veur den ploeg. 'k Snee 'nen stok, kletste 'm teu gen de boomen. balanceerde 'm op de toppen van m'n vingers, floot 'n lieke en... gong nou en dan in 'nen polka-pas al dansend deur de stille dreef, die temidden ons durp uitmondt. En ik wist, wist 't weer veur 'n heele week: 't leven is 'n schoon ding, ondanks alle men schen, die 't oe zoo moeilijk maken om ze net zoo lief te hebben als dat eekhoorntje, als die vinkskes, als alle schepsels van God, zoo vol- mokt en tot geluk geschapen... Ja, zoo'n goeie Zondagmergenstilte op den buiten, dieen glimlach van oewen Schep per, is genogt loon na honderd uren trillens zwaren arbeid. Als ik thuiskwam was er bezoek! Ma... ma... maar den heelen huis was veranderd! En Trui foeterde, maar heel vrindelik, want ons pastoorke was er! dat Dre III aan 't meubileeren was getrokken, terwijl zrj naar de kerk was. Hij had de blankgeschuur- de ronde tafel van de raam vandaan gescho- ven, meer naar 't midden van den huis gezet. Toen den Eeker-mee-stoel-en-al opgenomen en 'm veur de raam in 't Voorjaarszonneke gepoot! Meneer pastoor zat in mijnen rieten leun- stoel, teugenover den Eeker, sjuust zoo in 't zonneke. En als ik over m'nen erft kwam, had ik onzen witten Eeker en ons zwart Pastoorke al zien zitten achter 't vitraas- gordijntje. Ik begreep 'r niks van. Eer Trui zelfs de stoof maar 'n andere plek zal geven...! Maar. jah! Dre IH! Daarteugen is zelfs 'n Trui nie opgewassen; wat dieen tiep in z'nen kop heeft, heeft ie nieverans anders. En als 't zonneke goed is veur zijnen Eeker en den Dre zou den heelen huis motten draaien op z'n fundamenten, dan gaf ie de ,,tent" 'nen halven draai als ie daarmee zijn Eekerske 'n uur zon kost verschaffen! „En... meneer pastoor, hebt ge Trui thuis- gebrocht uit de hoogmis? Denk er om, - ik ben jaloersch horre!" ,,Nou n6g", lachte-n-ie: ,,nou Trui... eh hm! nou gij al zoo oud bent, Dre?" ,,Ik hou nog net zooveul van dieen ouwen brompot als virtig jaren gelejen", gekte-n-ik: alleentoen aaide-n-ik 'ns bedenkelijk over Trui's gezicht: alleen... 'k zal ze 'ns af laten schillen!" Pats! 'n Mep op m'n hand en 't pastoorke trappelde van plazier. ,,Dre, schaterde-n-ie,,ik ken oe al lank, ma ,,Kennen? Hum?" vroeg Trui strijd- lustig: ,,dan motte eerst 'ns virtig jaren mee 'm getrouwd zijn en dan ,,En dan, Trui? En dan?" vroeg 't pastoorke leutig. „En danzee Trui, maar nou mee veul lagere stem: ,,dan kende 'm nog nie!" Toen stond ons pastoorke halverweuge uit z'nen stoel, wees Trui mee 'nen schuddenden vinger aan en lachte: ,,gij, Truike, gij bent... jeloersch! Ge hebt oew eigen ver- rajen!" Hah, dat was 'n gezellig uurke. ,,En kwaamt ge 'ns naar onzen Eeker zien, meneer pastoor?" vroeg ik toen. „Vaneigens, vaneigens ee! Maar... eh... ik ben ook afgekomen op Trui d'ren koffie. Want ge mot weten, Drd, den onzea is op. Mie is te rejaal gewist. En 'n bakske troost" hij leklipte: ,,'t is 't ennigste da'k gebru't, ge wit?" Rossig wierd z'n witte kopke be^chenen deur de zon. z'n zilveren krullen sprongen los en weefden 'n kranske van licht om 't schoone kopke. „Ja," gong ie toen deur: ,,'k was van de week nog in jouw soos, in „de Koei", maar daar zeten ze teugeswoorig koffie van Zater- dagsche borstrokken of zoo iets en..." Wijer kost ie nie geraken. Den Eeker schoot in nen lach, dat ie 't er benaauwd van kreeg. Meneer pastoor schrok er van. „Tut- tut, zee-t-ie: „is dat van de lucht van m'n sjegaar, Eeker?" ,,Neee," hikte den Eeker: ,,van de lucht..." weer 'nen lachkrjjseh: „van die borstrokken!" ..Die schoot in z'n keel!" riep Dre m. Waarop meneer pastoor z'n teugske koffie uitproestte teugen..., ochSrme, teugen Trui's vitraasgordijntje aan! „Och, och, tobde 't pastoorke: „och Truike, wat spet me dat! Toe, koop maar 'n nuuw, ik zal t wel betalen! 't Is... 't is... ik schaam m'n eigen! D66r! 't Is ,,'t Is 'n groot geluk bij 'n klein ongelukske, meneer pastoor," zee ik. ..Hoezoo, Dr6?" ,.Als ik 't had gedaan, was heel m'nen Zon dag naar de pinnekes gewist, maar teugen jou durft ze toch nie op te pijpen!" T6en had Trui den zondenbok gevonden. Jouw schuld," zee ze teugen Dre IH: ,iiad die tafel laten staan!" Meneer pastoor zat al mee z'nen rooien zakdoek de druppen op te drogen. Maar daar was Trui rap bij. „Nie doen. asteblief, meneer pastoor, ik zet 't liever dalijk ir 'n zacht sopke Hangt 't over 'n uur weer helder veur de raam!" ,,Doet dat, Trui, doet dat," zee meneer pastoor: ,,dan trek ik nou alvast vijf weesge- groetjes af van oewen pinnetentie veur oewen Paaschbiecht over ennigte weken!" Trui stond stijf. ,,En ik krijg altrj maar drie weesgegroetjes in 't geheel van oe!" „Dan krijgde van 't jaar 'n heel rozen- hoeike," gaf ie ze tot „troost"! Amico, wat heb ik gelachen! Wat 'n leutig koffie-uurke! t Leven was weer schoon. 'n Zonneke, wat leut, goeie kwiebussen om me henen, allee! We douwen van de week den wagel weer pla- zierig de moeilijkheden deur, langs al de cha- grijnige gezichten van de klantjes, die oew waar afkeuren en ondertusschen zich er dik aan eten! Jarenlank! Ik zeg: ,,sante!" En ik denk Ik denk er 't mijne van. Kom, ik schei er af. Ge hebt den Eeker weer 'ns efkes gezien, ee! Ja, we gaan lang- zaam, maar stug vooruit. Veul groeten van Trui, Dre HI, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRfi. HOE MEN ZIJN BONNEN HET BESTE KAN BEWAREN. Het invullen van het boekje voor den krui- denier is tegenwoordig geen peuleschilletje. Men is vrjj spoedig uitgepraat met de artike len, die nog vrij te krijgen zgn en dan komt met bonnen-geknobel aan de beurt. Eerst snorren naar de krant, waar de lijst net in gestaan heeft en die nu natuurlijk niet te vinden is. Dan zoeken naar de bonnen, die tusschen allerlei paperassen aan het zwer- ven zijn geraakt en wanneer die zaken einde- lijk bij elkaar zijn, dan begint iiet rekenen, het uitpiekeren en nog eens overpeinzen van: dit wel en dat niet. En zoo kunnen de bonnen lastige handenbinders zijn, die heel wat kost- baren tijd in beslag nemen. Hoe dit te vereenvoudigen Er zijn practisohe mappen en kaartsyste- men in den handel gebracht, die de bonnen overzichtelijk opbergen en die wegens hun formaat niet zoo gemakkelijk ergens tusschen kunnen kruipen om onvindbaar te worden. Orde in het huishouden, het juiste ding op de juiste plaats is e6n der gulden regels om veel tijdverfbeuzeling te voorkomen. Eenmaal in de week de bonnen-rubriek der krant uitknippen. Het staat er vaak in groote letters boven en toch wordt dit nuttige kar- weitje dikwijls uitgesteld. Wie heeft opeens een schaar bij de hand, als men net zoo ge- noeglijk in een luien stoel de krant zit te lezen? Toch is het zeer aanbevelenswaardig, een maal per week op een vasten tijd de bonnen lijst te lijf te gaan. Zeer handig is het om aan de hand van de nieuwe gegevens op den ach- terkant der bonnen met potlood het artikel en de geldigheidsduur te schrijven. Het voor- komt herhaaldelijk nazien en geeft een uit stekend overzicht. Voor de algemeene bonkaart werkt dit sy- steem patent. Bij de overige bonnen kan men volstaan met enkel de data aan te geven. Gaan we zoo uitgerust de kruideniersbe- stelling opmaken, dan is het alleen een kwes- tie van even kijken wat aan de beurt is. Het direct inwisselen van den bon, die geldig ver- klaard is, verdient aanbeveling. Het voor- komt de zorgen omtrent het verloopen en men is er zeker van, dat men alles krijgt wat de bonnen ons verschaffen kunnen. De ervaring in de keuken leert zoo lang- zamerhand wel, welken graad van zuinigheid we dienen te betrachten om het tot den vol- genden bon te halen. Raakt men wat voor, dan werkt dit zeer plezierig. Het geeft zoo het gevoel, dat men zich in een royale bui eens wat extra's kan permitteeren. Onverwachte gasten behoeven dan niet op een bonnetje aangekeken te worden. Bij goed beleid en juist overleg kan men het met de huidige rantsoenen klaarspelen, zelfs z6o, dat er een enkelen keer wel eens een extraatje overschiet. Losse bonnetjes zijn lastig. Voor de restau- lantbonnen zijn handige mapjes te verkrijgen. Voor de huishouding verdient het aanbeveling de bonnen onmiddellijk op de groote kaart met een papierklem vast te hechten. Die kieine stukjes papier glippen gemakkelijk weg. Zoo heb je ze en zoo heb je ze niet meer! SAS VAN GENT. Overlijden. 23 Febr. Eduardus Vermandel, oud 72 j. SAS VAN GENT. In deze gemeente hebben zich gevestigd: P. M. Versluis, schipper, van Werkendam. 'Vertrokken J. J. Vale en gezin, koopman, naar Bergen op Zoom. P. Genetello, zonder, naar Assenede.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6