KRUSCHEN De geldige Bons n Bloemenmagazijn G. J. WILL Predikbeurten. Landbouwberichten Kou- Griep - Pijn OOV llli/n/indUe, INDRCKHEN VAN EEN OOGGETUIGE OMTRENT LONDEN. TERNEUZEN, 28 FEBRUARI 1941. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. I Vlooswijkstraat 27 Telefoon 2092 VOORHANDEN AZALEA'S, enz. Terneuzen voor keurig verzorgd BL0EMWERK, voor alle gelegenheden Prachtsorteering Bloeiende Planten, zooals HORTENSIA'S, ■V Verzending naar alle plaatsen Lied van de week. Alle Lijders aan Rheumatiek GROENENDIJK. Helper/ ve/lig en vlug. Doos 10en 50ct. de Duitsche luchtmacht 33 vijandelijke vlieg tuigen vernield, daarvan 18 in luchtgevechten en 3 door luchtdoelgeschut. De rest werd op den beganen grond vernield. In dezelfde periode gingen ticn eigen vliegtuigen vec- loren. Luitenant-kolonel Molders beeft Woensdag zijn 60e overwinning in de lucht behaald. Woensdag in den loop van den dag zijn twee vliegvelden in het Oostelijk gedeelte van Midden-Engeland door Duitsche gevechts- vliegtuigen aangevallen, waarbij op ondubbel- zinnige wijze kon worden waargenomen, dat bommen op twee groote hangars terecht kwa- men en een andere hangac door twee voltref- fers, die tijdens een duikviucht vanuit zeer geringe hoogte werden geplaatst, getroffen werd. De cokesafdeeling van een gasfabriek werd bij een handig uitgevoerde scheervlucht door verscheidene bommen getroffen. In ver- schillende plaatsjes werden watertorens met de boordwapens zoo doeltreffend aangevallen, dat door de bemanningen der vliegtuigen kon worden waargenomen, hoe het water weg- stroomde. Het te Serajewo verschijnende blad de Pest a bevat een uit Londen ontvangen ver- siag' van een Zuidslaaf over de verschrikke- lijke uitwerking van de Duitsche luehtaan- vallen. Hierin wordt o.a. gezegd We ont- leenen dit aan het D.N.B. er zijn in Lon don heele straten, waar men geen postbode of taxi chauffeur meer kan vinden, omdat ze eenvoudig niet meer bestaan. Een der hoofd- straten van de City, die bekend stond am haar winkels, ziet er thans uit als een steeg aan den rand van een stadje. De schade is ontzettend en wordt steeds grooter, aangezien de Duitschers een nieuwe tactiek toepassen, waardoor bij de jongste Duitsche aanvallen er in 66n nacht meer verwoest is dan vroeger in een heele maand. De grootste schade in Londen hebben niet de kerken, schouwbur- gen, hotels en ziekenhuizen igeleden, maar de groote handelsgebouwen, de burchten van den Britschen wereldhandel. Bij de branden zijn ook veel papieren en contracten verloren gegaan. De aanblik van sommige deelen der City boezemt schrik en vrees in. Men komt geraamten van huizen voorbij, over kraters, puin en asch. Door de gaten in de muren van groote hankgebouwen kijkt men in ver- laten ruimten, straten, die reeds een beetje opgeruimd zijn, maakten den indruk alsof er een aardbeving had rgewoed. Van huizen met verscheidene verdiepingen is de gevel als met een mes afgesneden, zoodat men er geheel kan in kijken, bij andere huizen daarentegen staan alleen nog de gevels overeind, terwijl het interieur totaal in puin ligt. EEN BRITSCH PATROUILLEVAARTUIG TOT ZINKEN GEBRACHT. Een Britsch patrouillevaartuig, dat zich ten oosten van Perttrehead aan de oostkust van Schotland op een patrouilletocht bevond is, naar het D.N.B. vemeemt, bij verrassing door een Duitsch gevechtsvliegtuig aange vallen en tot zinken gebracht. Dit had het door een gat in het wolkendek waargenomen en ging terstond tot de duikvlucht over, in weerwil van het razende afweervuur van de Britten. Reeds bij het erheen vliegen werd het dek van het vaartuig met alle wapens beschoten. De bommen werden toen uit de geringste hoogte slechts enkele meters boven het schip geworpen. Een voltreffer reet het terstond uitecn, zoodat het tot een geweldige ontploffing kwam. De boot zonk onmiddel- lijk. BOVEN HET KANAAL. Een Britsch jachtvliegtuig van het Spitfire- type is Woensdagmiddag in een luchtgevecht boven het Kanaal door Duitsche jagers neer- geschoten. IDI1lll!ll!lllll!!llllllllllllllin!l!lll!lillllll!llll!!!l!l1III!l!![|ll!!llltll|[!lll!!!!!lllllll||l!lll!!!f|||||[!|||l!ll![!i|!||||||||||l||||||||||j[t[||| POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. UllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIUillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllilllllllllli Gisteren kwam de raad voltallig bijeen. Goedgekeurd werden de rekening der com- missie voor schoolvoedinig en -kleeding over 1939 en die van het burgerlijk armbestuur, eveneens over 1939. Op een verzoek van de N.V. Radiodistributie- en draadomroepbedrijf am ontheffing van precariorechten, werd af- wtjzend beschikt, aangezien de precariover- ordening zulks niet toeliet. Een verzoek van het personeel der ge- meentelrjke arbeidsbeurs om salarisherziening werd aangehouden tot de behande'.ing van het volgende agendapunt, de toekeflning van een duurtebijslag aan de gemeente-ambtena- ren. Bung, en Weth. stelden voor, aan de ge- meente-ambtenaren tot een maximum van 1900 per jaar, een toeslag te verleenen van 6 op hun salaris, met terugwerkende kracht tot 1 December 1940, verder den kin- derbijslag, vanaf 'het eerste kind te verhoogen van minimum 60 tot f 75. Omtrent dit voorstel bleek niet van veel eenstemmigheid bij den raad. De heer De Cock wenschte een toeslag op de salarirsen en wel over de eerste 1900, de heer Colsen wilde een toeslag verleenen op de salar'ssen tot ,f 2500, terwijl de heer De Vos voorstelde, over te gaan tot een herziening der salarissen van de ambtenaren op arbeidscontract bij de arbeidsbeurs. Na een uitvoerige bespreking werd een motievoorstel om de wenschelijkheid uit te spreken van een toeslag op alle salarissen van 6 verworpen, eveneen werd verwor- pen een voorstel tot het uitspreken van de wenscheljjkheid van een toeslag van 6 op alle salarissen tot 2500, en het voorstel van Burg, en Weth. aanvaard. Ten slotte werd een voorstel van den heer De Vos aange- nomen, waarbij een herziening plaats vindt van de salarissen van de arbeid3contractan- ten bij de arbeidsbeurs. Tegen stemden de heeren Den Hamer, Van Strien, Geelhoedt, De Kraker en Verlinde. Het voorstel tot herziening en wijziging der kindertoeslagverordening werd met alge- meene stemmen aanvaard. Een verzoek van de Zeeuwsch-Vlaamsche M BROOD EN GEBAK. Bonnen 05 (broodkaart), geldig tot 2 Maart (event. 9 Maart) Bonnen 06 (broodkaart), geldig van 3 tot 9 Maart (event. 16 Maart); e 1 k e bon voor 100 gram brood of 1 rantsoen gebak. Bonnen 05 (bloemkaart), geldig tot 23 Maart, e 1 k e bon voor y2 rant soen brood of gebak. BLOEM OF MEEL. Bonnen 05 (bloemkaart), geldig tot 23 Maart, e 1 k e bon voor 35 gram tarwebloem of -meel, roggebloem of -meel, of zelfrijzend bakmeel. SUIKER: Bon 06 (alg. distributiekaart), geldig tot 16 Maart, voor 1 kg suiker. THEE OF KOFFIE: Bon 02 (alg. distributiekaart), geldig tot 16 Maart, voor 50 gram thee of 125 gram koffie. BOTER, MARGARINE ENZ. Bon 05 (boterkaart en vetkaart)gel dig tot 2 Maart (event. 9 Maart), voor 250 gram boter of margarine, of 200 gram vet. Bon 06 (boterkaart en vetkaart), gel dig van 3 tot 9 Maart (event. 16 Maart), voor 250 gram boter of margarine. KAAS. Bonnen 13 en 14 (alg. distributie kaart), geldig tot 9 Maart (event. 23 Maart), elke bon voor 100 gram kaas. EIEREN. Bon 12 (alg. distributiekaart), geldig tot 2 Maart (event. 9 Maart), voor 66n ei. Bon 81 (alg. distributiekaart), geldig van 3 tot 9 Maart (event. 16 Maart) voor 66n ei. V LEES OH. Bonnen 05 vleesch (vleeschkaart), gel dig tot 9 Maart (event. 12 Maart), elke bon voor 100 gram vleesch met been of een rantsoen vleesch- waren. Bon 05 worst, vleeschwaren (vleesch kaart), geldig tot 9 Maart (event. 12 Maart), voor een rantsoen vleeschwaren. PEULVRUOHTEN. Bon 15 (alg. distributiekaart), geldig tot 30 Maart, voor kg peul- vruchten. GRUTTERSWAREN. Bon 11 (alg. distributiekaart), geldig tot 23 Maart, voor 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstegries of gruttemeel. Bon 07 (alg. distributiekaart), geldig tot 20 April, voor 250 gram haver- mout, havervlokken, haverbloem, aardappelmeelvlokken, gort, gort- mout of grutten. Bon 08 (alg. distributiekaart), geldig tot 20 April, voor uitsluitend 250 gram gort, gortmout of grutten. Bon 09 (alg. distributiekaart), geldig tot 20 April, vder 100 gram vermi celli, macaroni of spaghetti. Bon 10 (alg. distributiekaart), geldig tot 20 April, voor 100 gram mai- zena, griesmeel, sago of aardappel- meel, rijststijfsel, kookstijfsel of glarisstrjfsel, of een hoeveeltieid pud- dingpeeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. ZEE I'. Bon 16 (alg. distributiekaart), geldig van 1 tot 30 Maart, voor 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), 120 gram hlriShoudzeep, 150 gram zachte zeep, 250 gram zeeppoeder, 300 gram zachte zeeppasta, 125 gr. zeepvlokken, 250 gram zelfwerken- de waschmiddelen of 200 vloeibare zeep. gram Bon 117 (scheerzeepbonnen), geldig tot 30 April, voor 50 gram scheer- zeep of voor zoover voorradig een tube scheercr&ne dan wel een pot seheerzeep. PETROLEUM. Petroleumbon 9, geldig tot 20 April, vocr 2 liter petroleum. Petroleumbon E (uitsluitend voor ver- lichting in de huishouding), geldig tot 31 Maart, voor 2 liter petroleum. BRANDSTOFFEN. Bonnen 15, 16 en 17 (haarden en kaehels) en bonnen 35 tot en met 41 (centrale verwarming), geldig van 1 tot 31 Maart, elke bon voor een eenheid vaste brandstoffen. Gedurende dit tijdvak komen verder voor eenzelfde hoeveelheid in aan-' merking de bonnen gemerkt „brand- stoffen, ddn eenheid, vijfde periode" en cokes, een eenheid, vijfde pe riode". (De bonnen 14 (haarden en ka ehels) en 33 en 34 (centrale ver warming) worden niet aangewezen en zijn vervallen.) Slagerspatroonsvereeniging om een verorde- ning als bedoeld brj artikel 6 der Winkel- sluitingswet vast te stellen, waarbij wordt bepaald, dat de slagersbedrijven des Maan- dagsvoormiddags tot 1 uur gesloten zullen zijn, werd aangehouden, daar de raad van meening was, dat door dezen maatregel noch het publiek, noch de slagersbedienden gediend zouden zijn. Besloten werd tot verleening van mede- werking ten aanzien van de aanschaffing van ieermiddelen ten bate van het gymnastiek- onderwijs voor de Vereeniging voor Christe- lrjk Volksonderwijs, de Vereeniging voor Ohristelijk Onderwijs (school Jozinastraat), de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Driewegen. Bp dit voorstel bepleitte de heer Filius een samenwerking der betrokken schoolbesturen om zoodoende ter vermijding van kosten te komen tot een zekere oentrali- satie in de lichamelijke opvoeding der school- jeugd. Het bleek dat Burg, en Weth. ten dezen diligent zijn. Vastgesteld werd het bedrag per leerling en de voorschotten aan de bijzondere scholen over 1941. Het in de vorige vergadering door Burg, en Weth. ingetrokken voorstel tot vasftstelUng van een schoolgeldverordening werd opnieuw ter tafel gebracht en met al- gemeene stemmen aanvaard. Ten behoeve van de Vereeniging ,,Am- bachtsschool voor Terneuzen en omstreken" werd de verklaring afgelegd, dat de tosvoe- ging van het leervak lichamelijke oefening aan het leerplan der Ambachtsschool voor-. noemd noodig wordt geoordeeld. Ten slotte werd nog vastgesteld een wij ziging der begrooting voor den dienst 1941. HIJSTELLING NEERGESTORT. Tijdens het schutten kwam een der op- staande z.g. ,,bokkepooten" van het schip ,,Risico", schipper J. Vermeulen uit Middel- burg, zoodanig met een der tuien van de aan de Schuttershofweg opgestelde hijstelling in aanraking, dat de tuien braken en de hij stelling boven op het dek van de ,,Risico" terecht kwam en aanzienlijke schade aan- richtte. Het ongeval liep gelukkig zonder persoonlijke ongelukken af. EXAMEN APOTHEKERSASSISTENT. Te Amsterdam slaagde voor het examen apothekers-assistente mej. S. G. Krijnen te Oostburg. VLEESCH OP BON 05. De vleeschbonnen 03 en 04 zollen niet worden aangewezen. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Dcnderdag 27 dezer tot en met Zondag 9 Maart a.s., geeft elk der vier met „05 vleesch" gemerkte bon nen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „05 worst vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitslui tend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke-op 9 Maart a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 12 Maart a.s. ■Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. In verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met 03 en 04 genummerde bonnen niet meer zullen wor den aangewezen voor-het koopen van vleesch, zoodat deae bonnen vemietigd kunnen worden. DE LEVERING VAN PAARDEN EN VEE IN ZEELAND. In een te Middelburg gehouden vergade ring van Walchersche landbouwers, bvjeenge- roepen door de L.C.O., heeft de prov. voedsel- commissaris voor Zeeland, Ir. J. D. Dorst, mededeelingen gedaan over de levering van paarden en. rundvee door de Zeeuwsche land bouwers en veehouders,. aldus de N. R. Crt. Volgens Ir. Dorst heeft Zeeland ongeveer 18.000 werkpaarden. Daarvan moesten er oorspronkelrjk 3700 warden geleverd. De hier- voor aangewezen commissie had geen ge- makkelijke taak, warit onder die 18.000 was een groot aantal drachtige merries, die bij voorkeur niet werden genomen, terwijl ook geprimeerde dieren moesten worden ontzien. Voorts moest rekening worden gehouden met de belangen van de bedrijven, waarop slechts een of twee paarden waren. De commissie heeft echter op tactische wijze haar taak ver- rieht. Met de navordering is het meegevallen. Zeeland zou toen eerdt 2500 paarden moeten leveren, maar dit aantal is tot 1700 beperkt tjebleven, omdat het type van het zware Zeeuwsche trekpaard niet bijzonder geschikt werd geacht door de commissie, welke de paarden aankocht. Besloten werd, de afgewezen paarden na te vorderen ten behoeve van de gedupeerde bedrijven. Zeeland werd tijdelijk voor den vrjjen paardenhandel gesloten. Zij, die een of meer paarden moesten afstaan en deze niet of heel moeilijk kuhnen missen, kunnen hierdoor worden geholpen. Op het oogenblik zijn er over het geheel genomen in Zeeland voldoende paarden, maar als straks de vrije paardenhandel weer wordt toegelaten, kunnen hier en daar moeilijkheden ontstaan. Daarom dienen de landbouwers niet egoistiseh te han- delen, doch als zij een paard over hebben hun collega's te helpen. Men moet in zoo'n geval het dier niet vasthouden om straks een hoo- geren prjjs te maken. De gemeenschapszin moet den boventoon hebben boven het eigen- belang. BON-AF! Eier-kaas-vleesch boterbonnen... Zucht m'n tante Neeltje zwaar, Did verloopen... did begonneci... Hou' het maar 'es uit elkaar! Did is geldig: zeven dagen, Deze wel een week of vier... Elken dag kan ik gaan vragen: Zeg, hoe zit het, kruidenier? Is de pudding al verloopen Is de zeep al aan de beurt? Kan ik bruine boonen koopen? Is bon vier al goedgekeurd? Gunst, nou heb ik toch m'n eitje Dezen keer niet ingeruild, Mensch, het is me ook een rijtje Dat je tasch d'r niet van puilt! Stil, wat heb ik daar gevonden Hd...?? een koffiebon? wat 's dat? Wat een rijkdom gut 't is zende! 'k Wlist geeneens meer, d&'k die hhd! 't Is ook h&ast niet uit te kienen Voor een v'rouw alleen, als ik, Hoe gezinnen, met z'n tienen Dat soms weten, op een prik? Mensch, je staat 'ir van te kijken! Ook al wor' ik hdnderd jaar, Dat zal ik wel nooit bereiken, 'k Hah het maar niet uit mekaar!! Tante Neeltje hoor 'es, oudje, Zonder bonnen, had jij... nidts!! Fti dan beet je op een houtje, Lijkt je dht een beter iets? Nod krijgt iedereen z'n deeltje Van den voorraad jij en wij, Plus da's ddrlijk, tante Neeltje!! Van. den rdmpsiomp wat erbij! Laat ons dus maar gauw beamen, Ook al lijkt het jou een straf, Zelfs met al die bonrten sdmen, Zijn we nog maar wsttbon-af"!! (Nadruk verboden.) Wat de rundveelevering betreft, hier zul len volgens ir. Dorst de moeilijkheden voor Zeeland grooter zijn, Zeeland moet vddr 1 Maart 8100 runderen leveren, welk aantal op 1 Juli a.s. zal moeten zijn gestagen tot 17.000, terwijl de provincie 24.000 melkkoeien en 12.000 stuks mestvee heeft. Uit deze crjfers blijkt dus, dat een belangrijk gedeelte van het weidevee en van de melkkoeien zal moeten verdwijnen. Daarom zal moeten worden geprobeerd, elders tegen niet al te hoogen prijs magere koeien te koopen, terwijl men onbeperkte mogelrjkheid tot het aanhouden van stieren moet hebben. Ir. Dorst sprak de hoop uit, dat de Zeeuwsche boeren ook hier elkander door de moeilijkheden zullen heen trachten te helpen. Die boeren, die met hun opgaaf van hun aantal veel te royaal geweest zijn, heb ben zich daardoor leelijk gedupeerd. Voor hen zijn de moeilijkheden nog grooter dan voor hen, die stipt eerlrjk zijn geweest. Ook hebben sommige boeren zich onnoodig in nog grooter zorgen gebracht. Zij hebben zich n.L laten verleiden hun roode bonnen (bewiis van levering van vee) aan opkoopers te verkoopen. Zij die dit hebben gedaan, moe ten straks opnieuw rundvee leveren! LUXOR-THEATER. Met geheime opdraeht. In Marseille zijn gangsters, in Zuid-Ame- rika revoluticnnaire generaals, in de Ver. Sta- ten slechte geldmannen, die op luxe jachten rondvaren en in de geheele wereld onschul- dige meisjes met energie naast minder on- schuldige meisies met berouw, maar gelukkig zwerft er ook hier en daar nog een ridderlijke jongeman, die eer en recht weet te doen zege- vieren. Deze Internationale cocktail was natuurlrjk ruimschoots voldoende om er een avontuur- lijke film van te maken, die bovendien pret- tig om te zien is, nu de sympathieke Gustav Frdhlich den ridder zonder vrees of blaam vertolkt, de blonde Camilla Horn het licht- zinnige meisje-met-berouw speelt en Paul Wegener den boozen financier tot een zeer goede creatie maakt. Ruth Hellberg is inder- daad het onschuldige meisje, maar geen groot act rice. We reizen met deze film van Marseille naar Genua en naar de fantasiestad Santona, die ergens in een studio gelegen moet hebben, al- door achter een kostbaar contract aan, waar- voor gestolen, gevochten en revolutie ge- maakt wordt, terwijl Gustav Frohlich het zonder het te weten in zijn pet heeft. Dat zou komisch kunnen zijn, als het hem niet brjna zijn hachie gekost had voor een executie- peloton. Men heeft ons dit verdriet echter willen besparen, zooals het kader van de film ook eischte en zoo vinden deugd en dapper- heid haar passende belooning in een happy end, dat een hier en daar wat gerekte, maar overigens spannende en behoorlijk opgenomen film besluit. EEN MOSSELMAA LTIJD TE BERGEN OP ZOOM. Hoewel er in dezen tijd voor mosselen om hun hooge voedingswaarde groote belangstel- ling bestaat, zijn zij toch als volksvoedsel en vooral als delicatesse nog te weinig alge- meen bekend. Het was juist om die reden, dat eenige persvertegenwoordiigers en autoriteiten door het hoofdbestuur van den bond van Mossel- kweekers in Zeeland op een mosselmaaltijd in het Hotel de Gouden Leeuw te Bergen op Zoom waren uitgenoodigd. Aanwezig waren o.m. Mr. P. Dieleman, wnd. Commissaris der provincie Zeeland, de burgemeesters van Ber gen op Zoom en Bruinisse, dr. van der Beke Callenfels, voorzitter van het bestuur der vis- scherijen op de Zeeuwsche Stroomen, dr. Grijns, bacterioloog van genoemde vissche- rijen, de heer Buurman, wethouder van sociale zaken van Den Haag, dr. Minkeman en dr. Rijksen van de voedingsraad. IDeze middag was om twee reden van be- lan>g. Niet alleen omdat de bond de aanwe- zigen toonde, welk een groote verscheiden- heid van gerechten men met mossslen kan opdienen, maar vooral ook om de uiteenzet- tingen van wat er gedaan dient te worden om de mosselcultuur op een hooger niveau te brengen. De mossel, die in zeer grooten omvang ge- kweekt wordt op de mosselbanken in Zeeland, geeft aan duizenden levensbestaan. Nu is er in Zeeland zelf niet voldoende mosselzaad aanwezig. Dit zaad bevindt zich in ruime mate aan de Waddeneilanden in het noorden van ons land en in Belgie. De aanvoer van mosselzaad uit Belgie staat geheel stop. Des- kundigen uit het Noorden van het land heb ben zich altijd verzet tegen het vergaren van mosselzaad bij de wadden, omdat juist door dit mosselzaad het aanslippen fcterk wo-dt bevorderd. Dezen middag hoorden wij echter een geheel ander geluid en ook van deskun- digen. Zoo verklaarde onze gastheer, de vice- president van den bond, den heer Hage, dat door deskundigen juist is komen vast te staan, dat door het voortdurend weghalen van het mosselzaad het aanslippen aan de moesten de eenvoudige Kruschenkuur volgen, zooals miljoenen menschen overde heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook U uitkomst brengen I Daarom, neem 66k onder voortdu- rende controle van scheikun- dige-apotheker G. J. L o a a e r Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41 wadden nog meer zal worden bevorderd. Door het niet weghalen van het mosselzaad Krijgt men een verrottingsproces en daardoor levert het aanslippen niet de gewenschte resuitaten op. Juist daarom is het van belang dat aan de Zeeuwsche kweekers de gelegen- heid wordt gegeven om het zaad van Wad- den-eilanden in hun bezit te krijgen, juist nu, nu een krachtig en vitamine-rijk voedsel zeer welkom is. Onder overgroote belangstelling vond alhier een verkooping plaats van materialen af- komstig van een onbewoonbaar verklaarde woning. Honderden nieuwggierigen deden al- daar van hun belangstelling blijken; ze waren echter niet alleen uit louter nieuwsgierigheid gekomen. Het was alsof thans iedereen kip- pen- of konijnenhokken zou gaan timmeren. De prijzen waren dan ook fantastisch hoog en het hout soms van een kwaliteit, die aan kachelhout deed denken. Kortom iedereen wilde een koop. Of was het te doen om een aandenken van „De Gouden Leeuw" uit vroe ger tijd? ZONDAG 2 MAART 1941. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Dr. L. J. Cazemier; 2AO u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. SLUISKIL. 10 u., de heer J. D. van de Bank; 2.30 u., Ds. J. E. Drost, van Zaamslag. AXEL. 10.30 u., Ds. Van Oeveren; 3 u., Ds. Hermanides, van Hulst. HOEK. 10.30 u. en 3 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 10 u., Ds. Droet; 3 u., eflzid. J. D. van de Bank, van Terneuzen. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. J. Kroon. SAS VAN GENT. 10 u., leesdienst. PHILIPPINE. 2X0 u.Ds. Van Oeveren, van AxeL Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u. en 2.30 u„ Ds. G. W van Houte. AXEL. 10.30 a en 3 i, Ds. Post. ZOUTESPUI. 10.30 u. en 3 u., cand. H. J. Swierts, van Vlisslngen. HOEK. 10.30 u, en 3 u., Ds. F. Pljlman. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u„ Ds. Kok. Chr. Geref. Kerk. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 a, lees dienst. HOEK. 10 u. en 2.30 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2 u. en 5X0 u., Ds. U. A Mieras. Evangelisatiegebonw Othena Nam. 6.30 u., Ds. Drost, van Zaamslag. Roomscli-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 8 u., 9.15 u. en 10.30 u., H.H. Missen; 2.30 u., Lof. Na dezen langen winter zal straks het werk in den landbouw veel aandacht vergen, zoo dat de vraag naar landarbeiders ongetwijfeld belangrijk zal zijn. Uit de werkloosheidscijfer» blijkt al, dat het aanbod van landarbeidere niet zoo groot is als andere jaren, zoodat de verwachting, dat landarbeiders dit voorjaar niet werkloos behoeven te zijn, gerechtvaar- digd is. Zelfs zal wel de noodige zorg aan de verdeeling der beschikbare krachten moeten worden besteed. Om te bereiken, dat iedere werkgever kan beschikken over de krachten, die hrj noodig heeft, is het noodzakelijk, dat de werkgevers in het landbouw-, tuinbouw- en veenbedrijf, die arbeidskrachten noodig zul len hebben, tijdig aan de arbeidsbeurzen of de agentschappen der arbeidsbemiddellng mededeeling doen van het aantal en de soort arbeiders, die zij in dienst willeti nemen, be- nevens de tijdvakken, waarin deze arbeiders noodig zijn, alsmede de arbeidsvoorwaarden. Boowel in het belang van de werkgevers en werknemers in den landbouw als in het algemeen belang, wordt de medewerking van de werkgevers verzocht. Het Rijksarbeids- bureau wil alle medewerking verleenen, doch het moet, om doelmatig te kunnen werken en alien zoo goed mogelijk te dienen tijdig over voldoende gegevens beschikken. Slechts dan zal het mogelijk zijn op afdoende wijze hulp te verleenen bij de voorziening van land arbeiders. TWEEDE TOEWIJZINfG STIKSTOF- MESTSTOiFFEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziehing in Oorlogstijd deelt mede, dat de productle en de aanvoer van stikstofmeststoffen het thans mogelijk maken voor bepaalde gewas- sen (aardappelen, sui'kerbieten, koolzaad, groententeelt en intensieve fruitteelt) een tweede toewijzing van stikstofmeststoffen te doen uitreiken. De provinciale voedselcommissarissen heb ben inmiddels de richtlijnen ontvangen voor het verstrekken van deze tweede toewijzing, zoodat de land- en tuinbouwers hierovar binnenkort nadere mededeelingen zullen ont vangen. Als richtlrjnen voor deze tweede toewijzing werden de hieronder vermelde verhoogingen van de tot nu toe gel-den de norm en aange- geven: aardappelen op klei-, zand- en veen- grond reap. 20 40 60 kg zuivere sti-kstof per ha; suikeTbieten en -zaad 20 40 kg zuivere stikstof per ha; koolzaad 20 kg zui vere stikstof per ha; grasland voor kunst- matig drogen 20 kg zuivere stikstof per ha; groententeelt en intensieve fruitteelt 20 30 kg zuivere stikstof per ha. De provinciale voedselcommissarissen kun nen voor bepaalde bedrijven van deze richt lrjnen afwjjken. In het algemeen zal t»ij de toewijzing rekening worden gehouden met de op gemengde bedrijven veelal beschikbare stalmest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2