ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAOVOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN /r<w/ ABPmiROOP Die Hoest No. 10.184 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1941 81® Jaargang Binnenland Buitenland Neem dan s/echts 's Werelds beste Hoest-siroop EERSTE BLAD Bekendmaking van den Bevelhebber der Duitsche Weermacht. Het uitvoerend gezag in Noord-Holland In militaire handen. Eon officieele uiteenzetting. HET EOONOMIS0H FRONT EN HET VERVOERWEZEN IN NEDERLAND. AKKER 'S ve/istex&te NEUZE ABONNE3MENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,73 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2.20, overige landen /2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,82% Voor elken regel meer 0,20%. KLEIN E ADVERTENTIENper 5 regels 52 cent brj vooruitbetaling. .Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de idtgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De bevelhebber van de Duitsche weer macht in Nederland heeft Woensdag het vol- gende bekend gemaakt: 1. In overeenstemming met den rijkscom- missaris, voor het bezette Nederlandsche ge- bied heb ik voor de provincie Noord-Holland, gezien den politieken toestand van het oogen- blik, de uitvoerende macht op mij genomen. 2. De tenuitvoerlegging draag ik den lui- tenant-generaal van het luchtwapen Siburg, bevelhebber in den Luftgau Holland, op. Hij handelt volgens mijn aanwijzingen. 3. Ik beveel a. In alle openbare en particuliere bedrij- ven moet Doaiderdag 27 Februari des mor- gens den arbeid in vollen omvang weder begonnen zijn. b. Optochten, vergaderingen, samenscho- lingem en demonstraties van elken aard, in het bijzonder op openbare straten en pleinen alsook in bedrijven zijn verboden. c. Aan de gezamenlijke Nederlandsche politieke partrjen is met onmiddellijken in- gang in de provincie Noord-Holland tot nader order elke activiteit verboden, in het bijzon der ook het dragen van uniformen en insignes van elken aard. 4. Handelingen in strljd met deze last- gevingen en met alle maatregelen die door den met de tenuitvoerlegging belasten bevel hebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgswetten onderworpen en worden door Duitsche krijgsgerechten berecht. Voorts wordt, in zoover niet nog ernstiger strafwetten overtreden worden, in het bijzon der gestraft wie tot staking ophitst of daar- toe uitlokt of den arbeid neerlegt, met tucht- huisstraf tot 15 jaren. Zijn voor de weermacht belangrijke bedrij ven, waartoe alle vitale bedrijven behooren, in geding, dan kan tot de doodstraf worden veroordeeld. De bevelhebber van de weermacht in Nederland, FR. CHRISTIANSEN, Generaal der vliegers. 's-Gravenhage, 26 Februari 1941. Den Haag, 26 Februari. (A. N. P.) Omtrent de oorzaken en den achtergrond van het Woensdag bekend gemaakte besluit van den bevelhebber van de weermacht in Nederland en den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied om de uitvoerende macht in de provincie Noord- Holland aan de militaire autoriteiten over te dragen, ontvingen wij van welingelichte zijde de volgende uiteenzetting: In vervolge op politiemaatregelen, die ter vergelding van een verraderlijken overval op een Duitsche politiepatrouille moesten wor den getroffen tegen een aantal Joodsche ele- menten, zrjn in den loop van eergisteren (Dinsdag) te Amsterdam in een reeks be drijven partieele stakingen ontstaan. Een deel der arbeiders en employe's van genoemde bedrijven, die blijkbaar de draag- wijdte van een dergelijke onwettige actie niet volledig beseften, heeft zich tot het neer- leggen van den arbeid laten opzweepen door raddraaiers, die zelf volgens de bekende methoden zooveel mogelijk op den achter- grond bleven. Talrijke andere arbeiders en employe's werden door dreigementen en herhaaldelijk ook door handtastelijke aanvallen gedwongen tegen hun wil aan de staking deel te nemen. Orrverantwoordelijke, misdadige elementen poogden voorts van de op deze wijze ontstane situatie partij te trekken voor het op touw zetten van kuiperijen tegen de bezettings- autoriteiten en stelselmatig incidenten uit te lokken. Met het oog op bovengenoemde voorvallen, die in een bezet gebied bijzonder ernstig ge- acht moeten worden en ook als alleenstaande actie niet kunnen worden geduld, hebben de Duitsche bezettingsautoriteiten dienovereen- komstig tot tegenmaatregelen besloten. Qfschoon de naast de Amsterdamsche politie opgeroepen Duitsche politie-afdeelin- gen volkomen in staat waren de handhaving van rust en orde te waarborgen, hebben de Rijkscommissaris en de bevelhebber van de weermacht het ter beveiliging van de belan- gen van de Duitsche oorlogsoeconomie en ook van de oeconomische belangen van de Neder landsche bevolking in haar geheel doelmatig geacht de uitvoerende macht in de provincie Noord-Holland van de burgerlijke autoriteiten te doen overgaan op den bevelhebber in de Luftgau Holland. Tot dit besluit heeft de omstandigheid aanzienJjjk bijgedragen, dat ernstige waar- schuwingen en aanmaningen van Nederland sche officieele- en particuliere instanties tot onmiddellijke hervatting van den arbeid en tot het achterwege laten van alle ordever- storing en demonstraties niet overal de ge- wenschte uitwerking hebben gehad en dat in den loop van heden (Woensdag) nog op ver- schillende plaatsen wilde stakingen en per- soonhjke bedreigingen van werkwilligen voorgevallen zijn. Nopens de oorzaken van de bovenvermelde ordeverstoringen, werkstakingen en andere incidenten bestonden a priori duidelijke aan- wijzingen, dat hierbij anti-Duitsche ophitsers en betaalde Engelsche agenten de hand in het spel hadden en dat deze openlijke of on- deraardsche raddraaiers in hoofdzaak uit Joodsche elementen bestonden. Verschillende ernstige incidenten, die aan de voorvallen van de beide laatste dagen reeds voorafge- gaan waren, leveren het ondubbelzinnige be- wjjs voor de juistheid van deze opvatting. Zooals men weet, zijn reeds tusschen 9 en 12 Februari ernstige botsingen in de Amster damsche Jodenwijken voorgevallen. In het verloop daarvan bleek, dat Joodsche horden, voorzien van wapenen, stelselmatig overval- len pleegden op niet-Joden, vooral op natio- naal-socialisten, waarbij ook vrouwen en kin- deren het slachtoffer van dergelijke handtas telijke aanvallen en mishandelingen werden. Een vrjj groot aantal personen heeft in die dagen als gevolg van deze Joodsche excessen •min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen. ■Voorts is - naar reels gemeld 11 Februari de W.A.-man Koot door een Joodsche horde van omstreeks dertig personen neergeslagen en letterlijk vertrapt. Tot herstel van de orde moest derhalve in den nacht van 11 op 12 Februari de oude Jodenwijk reeds eenmaal tijdelijk door de politie voor het verkeer naar en van deze wijk volkomen afgesloten worden. Intusschen is het tot nieuwe excessen van de genoemde elementen gekomen. Toen een Duitsche politiepatrouille in den nacht van 19 op 20 Februari een gelegenheid in de Jood sche emigrantenwijk in de Van Woustraat wilde binnentreden om een daar gehouden geheime vergadering op te heffen en de aan- wezigen te arresteeren, werden de Duitsche politiebeambten uit het donker met zure en giftige vloeistoffen overgoten, terwrjl tevens pistoolschoten op hen werden gelost. Helaas gelukte het den meesten deelnemers aan dit misdadige complot in de duistemis te ont- komen. Voorts zijn nog in den loop van de laatste ■weken op verschillende plaatsen van de stad door Joodsche elementen of door van hun- nentwege betaalde leden van de onderwereld overvallen gepleegd op niet-Joodsche en voor al pro-Duitsche inwoners van Amsterdam. Uit de opsomminig van al deze voorvallen blijkt, dat de verantwoordelijkheid voor alle incidenten en ordeverstoringen van den laat- sten tijd onmiskenbaar gelegen is bij Jood sche en andere elementen van anti-Duitsche mentaliteit, die stelselmatig de maatregelen en belangen van de Duitsche bezettingsauto riteiten pogen te schaden en te saboteeren, zonder consideratie voor de oeconomische en maatschappelijke belangen van de ordelieven- de meerderheid van de Nederlandsche bevol king rustverstoringen en incidenten ontkete- nen en, naar uit verschillende andere aanwij- zingen blijkt, nog andere dergelijke acties hebben beraamd. BEKENDMAKING. Van den hoheren SS- and Polizeiftihrer. De hohere SS- und Polizeifiihrer maakt in overeenstemming met den bevelhebber in den Luftgau Holland bekend: Ten eerste: het is verboden aaij werk- nemers, die op 25 of 26 Februari 1941 heb ben gestaakt, over de dagen, waarop werd gestaakt, loon uit te betalen. Ten tweede: werkgevers, die dit bevel overtreden, zullen bestraft worden. Ten derde: het is geoorloofd arbeiders, die op 25 of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, te ontslaan. WI.I2HGING KINDERBIJSLAGWET. In de Nederlandscihe staatscourant van Donderdag is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, waarbij eenige wijzigingen worden aangebracht in de kinderbijslagwet, met ingang van 1 April a.s. De voornaamste wjjziging betreft die van art. 23, waardoor zij, die uitkeeringen, berekend naar een verlies van arbeidsge- schiktheid van 70 procent of meer, ontvangen volgens een der ongevallenwebten of ziekte- wet, als arbeiders in den zin der wet wordien beschouwd. Bepaald wordt, dat art. 23, tweede lid, der kinderbijslagwet zal worden gelezen als volgt: .,2. Degene, die hetzij krachtens de ver- plichte verzekering, geregeld bij de onge- vallenwet 1921 of de land- en tuinbouw ongevallenwet 1922, een tijdelijke uitkeering of een rente, .berekend naar een verlies aan arbeidsgeschiktheid van 70 ten honderd of meer, ontvangt, hetzij krachtens de zee ongevallenwet 1919 een uitkeering, berekend naar een verlies aan arbeidsgeschiktheid van 70 ten honderd of meer, ontvangt, hetzij krachtens de verplichte verzekering geregeld bij de ziektewet. ziekengeld ontvangt, en die tijdens zijn laatste dienstbetrekking arbeider was, of, indien deze wet toen reeds in wer- king getreden ware, arbeider zou zijn ge- weest, wordt ook gedurende het genot van vorenbedoelde tijdelijke uitkeering, rente, uit keering of ziekengeld als arbeider in den zin der wet beschouwd. ZTT1DKI,A VISCH CEMENT VOOR NEDERLAND. Thans vinden onderhandelingen plaats over aanzienlijke leveranties van Zuid-Slavisch cement aan Nederland. De Zuid-Slavische cementproductie is wegens afzetmoeilijkheden voor overzeesche gebieden en de Middelland- sche Zee-eilanden in den loop van den oorlog aanmerkelijk gedaald. Een prijsverhooging voor cement, kan binnenkort worden ver- wacht, aldus meldt Europapress. De onlangs opgedoken geruchten over den bouw van een staatscementfabriek worden tegengesproken. In 1939 werd 155.000 ton uitgevoerd ter waarde van 46 millioen dinar. GOEDE NEDERLANDSCHE TABAK. Blijkens een bespreking, welke in een ver- "gadering van tabakstelers in het Land van Maas en Waal is gehouden, is het mogelijk, dat eerlang inlandsehe tabak van goede kwa- llteit in den. handel zal kunnen worden ge- bracht. Reeds sedert jaren gedane proefnemingen wijzen in deze richting, mits wordt afgestapt van de oude methode van verbouw. NED. VER. VOOR LUCHTVAART. In zijn op 25 dezer gehouden vergadering heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaast bij acclamatie uit zijn midden gekozen tot voorzitter der vereeniging, als opvolger van wijlen ir. J. E. F. de Kok, den heer dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie. WINTERH ULPCOLLECTEN BRACHTEN IN FEBRUARI J 592.979,96 OP. Van bevoegde zijde is meegedeeld, dat de collecfen voor de Winteiihulp in de maand Februari in totaal 592.979,96 hebben opge- brachit, dat is aanmerkeljjk meer dan over Januari en zelfs tegenover December 481.952,40)waarin men een teeken kan zien, dat de idee van de winterhulp gaande- weg veld wint onder de Nederlandsche bevol king. Het bovengenoemde cijfer voor Febru ari heeft uitsluitend betrekking op de huis- en straatcollecte en giften, die bij het hoofd- kantoor van de Winterhulp of bijkantoren ingekomen zijn, zijn er dus niet in begrepen. In de vermelde oprichtingsvergadering van het Economisch front, Zaterdagmiddag te Utrecht gehouden, is door den heer F. D. Brands een betoog gehouden over het ver- voerswezen in ons Nederland. Om een goed geordend verkeerswezen op te bouwen, moet men samenwerking ver- krijgen tusschen de ondememers van elken tak van het verkeer onderling, alsmede tus schen de soorten verkeersmiddelen. Dit be- teekent een samenwerking tusschen over- heidsbedrijven en groote en kleine particuliere onder nemers. Op de vraag: Volgens welke lijnen zal in een nationaal socialistiscl - n staat het ver- voerswezen zich kunnen ontwikkelen?" ant- woordde spreker: Het verkeersiwezein zal wor den opgebouwd volgens nationaal-socialisti- sche beginselen. le. Alle ondernemingen op vervoersgebied vervullen een dienende functie in de volks- huishouding. 2e. Het algemeen belang gaat boven het groepsbelang en het groepsbelang boven het eigen belang. 3e. Indien de exploitatie van een vervoer- middel door particuliere ondememers kan worden verricht, dient aan deze de voorkeur te worden geigeven boven overheidsexploita- tie. 4e. Elke vervoerder dient mettertijd in vol eigendom te kunnen beschikken over zijn ver- voermiddel. 5e. Het leidersbeginsel dient in de onder nemingen en in de organsaties tot in de uiter- ste consequenties te worden toegepast. Om te kunnen bereiken, dat aan de vraag naar binnenlandsch vervoer zal kunnen wor den voldaan en de mogelijkheid wordt ge- schapen, dat Nederlandsche transportmidde- len in geheel Centraal en West-Europa hun aandeel in de vervoerstaak op zich nemen, is het noodizakelijk voor het volgende te zorgen. le. Beperking van het aantal typen en merken der transportmiddelen tot het nood- zakelijke, opdat bouwtijd en prijs zooveel mogelijk worden verminderd. 2e. Vervanging van verloren gegane of in beslag genomen transportmiddelen reeds thans, of indien zulks niet uitvoerbaar is, zoover mogelijk voorbereiden. 3e. Aanleg van nieuwe en verbetering der bestaande verkeerswegen alsmede opheffing der verkeersbelemmeringen. Er zal gezorgd moeten worden, dat elk< verkeerssoort een taak krijgt toegewezen, die haar een hechten bestaansgrond geeft. De aanslagkosten van de verkeerswegen moeten komen ten laste van den staat en rente en afschrijrving moeten worden opge- bracht door een heffing op de vervoersprij- zen, waarin dan tevens de onderhoudskosten van de verkeerswegen kunnen worden ver- werkt. Hieruit volgt. dat ook ijsbestrijding over- heidstaak is en alle tollen en bruggelden oogenblikkelijk ddenen te verdwijnen. De overheid heeft dus te zorgen, dat de volkshuishouding zoo snel mogelijk beschikt over een goed net van spoorwegen, dat reeds nagenoeg volledig is, een net van autosnel- wegen, dat zijn dus volkomen kruisingsvrije wegen, aangevuld door een net van secundaire en tertiaire wegen en rijwielpaden, alsmede een net van waterwegen, waarlangs de sche- pen met zoo groot mogelijke snelheid kunnen varen, met zoo gering mogelijke belemmering door te kleine sluizen of bruggen met te ge- ringe doorvaarthoogte of iwijdte. Wat hiervan reeds thans uitgevoerd of voorbereid kan worden, dient terstond ter hand te worden genomen, hierbij dient voor al niet te worden vergeten, de vervanging van de schepen, welke inbeslag genomen zijn, waarbij in het oog gehouden moet worden, dat een schipper niets heeft aan geld, maar een schip terugvraagt. In de plaats van onderbrenging van het verkeerswezen onder het technische departe ment van waterstaat, dient een afzonderlij'k departement te worden opgricht, of in elk geval een regeeringscommissariaat voor het verkeerswezen, doch niet ondergebracht bij waterstaat, doch bij economische zaken. In hetzelfde licht bezien, dient de P.T.T. van binnenlandsche zaken te worden overge- bracht naar het departement of het regee ringscommissariaat voor het verkeerswezen. TWEE FRANSCHE SCHEPEN OPGEBRACHT. SJP.T. meldt uit Vichy: Gemeld wordt, dat Britsche oorlogsbodems wederom twee Fransche schepen hebben op- gebracht. Het eerste schip, het s.s. „J. L. Dreyfus," was onderweg naar Madagascar, het tweede, de ..Sombay", was op weg naar een Fransche thuishaven met gedemobiliseer- de Fransche troepen, alsmede een lading levensmiddelen aan boord. De geruchten, dat de twee schepen van plan waren naar een Engelsche haven te varen, worden te Vichy officieel tegengesproken. HET ITALIAANSOHE WEERMACHTS- BERICHT. Het 265ste Italiaansche weermachtsbericht luidt Van het Grieksche front niets belangrijks te melden. Ondanks de ongunstige weersgesteld- heid hebben onze vliegtuigen verdedigings- werken en de achterwaartsche verbindings- lijnen van den vijand met bommen en mitrail- leurvuur bestookt. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. Duitsche bombardementsformaties, die door Italiaansche en Duitsche escadrilles jagers geescorteerd werden, hebben een grootscheep- schen aarwal op de vliegvelden van Malta ondernomen. Op den grond zijn tien branden- de vliegtuigen waargenomen. Talrijke andere werden ernstig beschadigd. Hangars en haveninstallaties werden getroffen. Bij lucht- gevechten zijn vier vliegtuigen van het type Hurricane door Duitsche jagers neergescho- ten en twee door Italiaansche jagers. In Noordr-Afrika hebben onze vliegtuigen vijandelijke auto's en kampementen gebom- bardeerd en met mitrailleurvuur beschoten. Op 25 Februari overdag hebben vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps met bommen van zwaar kaliber een op de reede van Tobroek liggenden vijandelijken torpedobootjager, autoparkeerplaatsen en artilleriestellingen in de nabijheid van de stad getroffen. Een af- deeling Duitsche torpedovliegtuigen heeft in het Westelijke deel van de Middellandsche Zee een schip van 5000 ton tot zinken ge- bracht. In Oost-Afrika hebben de vijandelijke troe pen, die in het gebied van Zilmani (Soedan) een nederlaag hebben geleden, zooals in het 262ste weermachtsbericht gemeld, zich met achterlating van talrijke dooden en oorlogs- materiaal op Boma teruggetrokken. In So- maliland trekken onze troepen zich, na meer dan een maand verwoed tegenstand te heb ben geboden aan sterkere vijandelijke strijd- krachten, zich al strijdend terug in de rich- ting van Mogadiscio. OHINEESCHE TROEPEN ZOUDEN IN BIRMA OPGESTELD WORDEN. United Press meldt uit Tokio: De Asahi meldt uit Bangkok, dat een uit 20.000 man bestaand Chineesch leger, dat met artillerie en tanks is uitgerust, de grens van Birma zou hebben overschreden ter aanvul- ling van de lacunes, ontstaan door het weg- voeren van troepen naar Singapore. De Chi- neezen zouden zich thans bjj de grenzen van Indo-China en Thailand bevinden. De Nitsji Nitsji schrijft, dat deze maat- regel de Britsche militaire demonstratie aan de Thailandsche grens onderstreept. Dit zou de eerste stap beteekenen op den weg tot een gemeenschappelijke actie van Engeland en China tegen Japan. DE AANVAL OP HET BRITSCHE KONVOOI. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Duitsche lange-afstandsbommenwerpers hebben Woensdag op 500 km ten westen van lerland een beschermd Britsch konvooi aan- gevallen. Zij brachten in een stoutmoedig uitgevoerden aanval negen schepen met een totale tonnage van 58.000 ton tot zinken. Bovendien werden drie schepen zoo zwaar be schadigd. dat aangenomen kan worden, dat ze verloren zyn. Vier andere schepen kregen zware treffers. KOOPVAARDERS GETROFFEN. Het D.N.B. meldt Donderdagavond uit Berlijn Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben van- daag 23.500 brt. tot zinken gebracht of be schadigd. Hierbij was een koopvaardijschip van ongeveer 10.000 brt. ton dat door vol- treffers zoo zwaar werd beschadigd, dat aan genomen kan worden, dat het verloren is ge- gaan. Een ander koopvaardijschip van 4000 brt. ton is in de Firth of Forth door bom- treffers eveneens zeer zwaar beschadigd, zoodat het slagzij maakte. Een schip van 4500 brt. ton geraakte bij Great Yarmouth door voltreffers midscheeps in brand. Een schip van 2000 ton kreeg bomtreffers op het achterste gedeelte, waardoor zware branden ontstonden. Een schip van 3000 ton werd in duikvlucht in de buurt van Harwich aan de Engelsche zuidkust op een dusdanige wijze met succes gebombardeerd, dat het met slag zij bleef liggen. EEN BRITSCH VRACHTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Bij een verrassenden nachtelijken aanval op de Engelsche Zuidkust heeft een Duitsche motortorpedoboot een zwaar geladen Britsch vraohtschip van 4500 ton tot zinken ge bracht. (D.NjB.) DUITSCHE AFWEER OP DE NOORDZEE. Woensdag hebben Engelsche gevechts vliegtuigen van het type Lockhead-Hudson getracht een aantal Duitsche patrouillevaar- Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdtfsiroop. die reeds zoovele ma- len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en debenauwdhe- den als't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be- zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten derademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook ..'s-Werelds beste Hoestsiroop" is Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. tuigen midden op de Noordzee aan te vallen. De aanval mislukte, doordat, volgens D.N.B.. de Duitsche afweer bijitijds in werking kwam. Geen der Duitsche vaartuigen werd getroffen. AANVALLEN OP DUITSCHE KOOP- VAARDERS AFGESLAGEN. Vliegtuigen van de Britsche luchtmacht hebben Donderdag in totaal vijf aanvallen op Duitsche koopvaarders in het oosten der Noordzee gedaan. Alle aanvallen, zoo meldt het Duitsche Nieuws Bureau, mislukten ten gevolge van het afweervuur der beschermen- de vaartuigen, dat de Engelsche toestellen spoedig d'wong een andere koers te nemen. LUCHTSTRIJD BOVEN DE KANAALKUST Ten aanzien van de luchtgevechten van Woensdag, die zich voor een deel boven de Fransche Kanaalkust afspeelden, vemeemt D.N.B. nog, dat de commandant van een Duitsch jachteskader, kapitein Ihlefeld, er in slaagde zijn dertigsten tegenstander, een Spitfire, neer te schieten. De Britsche be- stuurder kon zich redden door van zijn val- scherm gebruik te maken. Hij geraakte in Duitsche gevangenschap. Het was sergeant Hovard Squire uit Noord-Ieriand, die op zijn eerste vlucht naar het bezette Noord-Frank- rijk was. EEN ENGELSGH SCHIP VERMIST. He groote in de wateren van Oost-Azie varende Engelsche s.s. Siamese Prince'' is eenige dagen over tijd. S.O.S. seinen van het schip, die volgens D.N.B. 22 Februari door Amerikaansche zenders werden opgevangen, laten er geen twijfel aan of het schip is ge- zonken. VLIEGVELD OP MALTA KRACHTIG GEBOMBARDEERD. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Een motortorpedoboot heeft aan de Etigel- sche kust een bewapend koopvaardijschip van 4500 brt. tot zinken gebracht. Bij luchtaanvallen op schepen in het zeege- bied rond Engeland werden eeti patrouille- vaartuig en een koopvaardijschip van 2000 brt. tot zinken gebracht. Een groot koop vaardijschip werd zwaar beschadigd. Een aanval van lichte gevechtsformaties op het vliegveld Lympne in Zuid-Etigeland richtte aanzienlijke verwoestingen aan. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers van het Duitsche vlie gerkorps in Italie, onder leiding van den gene raal der vliegers Geisler, hebben onder be- scherming van Duitsche en Italiaansche jagers een geslaagden luchtaanval onder nomen op het vliegveld Luca, op het eiland Malta. Tien vijandelijke bommenwerpers werden op den beganeci grond vemield, een aantal werd zwaar beschadigd. Twee vlieg- tuighangars, gebouwen, barakken en brand- stofopslagplaatsen gingen in de vlammen op. Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers vier en Italiaansche jagers twee vijandelijke jachtvliegtuigen neergeschoten. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 5000 brt. tot zinken gebracht en een torpedoboot jager in de haven van Tobroek in brand ge- worpen. Woensdagnacht hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen geslaagde aanvallen op Londen en Cardiff ondernomen. In beide j havens braken zware branden uit; Bij aan vallen op vliegvelden in Zuid-Oost-Engeland werden verscheidene vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vemield en twee Brit sche vliegtuigen boven hun eigen vliegveld neergehaald. Jachtvliegers en luchtdoelgeschut hebben Woensdag een poging van de Engelschen om een luchtaanval op Calais te ondememen, verijdeld. 'Hierbrj verloor de vijand zes vlieg tuigen in luchtgevechten. In den nacht van 26 op 27 Februari heeft de vijand op eenige .plaatsen in West-Duitschland lukraak bom men geworpen, hoofdzakelijk op dorpen. Er ontstond slechts geringe materieele schade aan niet-militaire gebouwen. Eenige burgers werden gedood of gewond. In het tijdvak van 23 tot 26 Februari heeft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1