Buitenland ENGiELSOHE LUOHTAANV ALLEN. Gedurende het weekeinde ziin er slechts op zich zelf staande luchtaanvallen door Engel- 3clie toestellen op ons land gedaan, waarbij de vliegers verschillende plaatsen als doelwit hadden gekozen. In een plaats heeft een hrandbom een huis in de asch gelegd, in ver schillende andere plaatsen zijn er wel bran- Jen ontstaan, maar deze konden snel worden gebluscht. Verder is er eenige schade aan ruiten veroorzaakt door ontploffende bom- men. Over het algemeen is de schade gering, persoonlijke or.gelukken zijn niet voorge- komen. DE KLOMPENINDUSTRIE IN ONS LAND. Men scbrijft aan de N. R. Crt.: Onder de producten, die in de Nederland sche stand op de komende voorjaarsbeurs te Leipzig zullen worden getoond, bevindt zich ook een collectie klompen. Er is thans, nu lederen schoenen moeilijk te verkrijgen zijn, nieuwe belangstelling ontwaakt voor den zeer ouden bedrijfstak der klompenmakerij. Wanneer in ons land de eerste klompen werden vervaardigd, is onbekend; in ieder geval ligt die datum ver in het grijze ver- leden. Ondanks vele moeilykheden heeft die bedrijfstak zich staande kunnen houden en hij omvat thans een aantal arbe'ders, dat op meer dan 5000 kan warden geschat. Deze produceeren in normale jaren ongeveer 1.000.000 paren. Daar het verbruik grooter was, bestond er ook invoer, voomamelijk ult Belgie. Qaartcgenover stond een kleine uit- voer. GEEN VOLLE MELKPOEDER EN MELK VOOR BROOD ENZ. De secretaris-generaal van het departe- ment van Landbouw en Visscherij heeft het gebruiken van melkpoeder, andere dan ma- gere melkpoeder en van melk, andere dan ge- oondenseerde melk en ondermelk in den zin van artikel 4 van het melkfcesluit bij de be- reid ng van brood, biscuit, koek, banket, be- schuit en wafel3 verboden. DE MATERIAALVOORZTENINO VOOR DEN HERBOUW. Naar het A.N.P. verneemt, heeft een gun- 3tige wjjziging in de materiaalpositie het mcgel^k gemaakt dat belangrijke hoeveel- heden materialen speciaal voor den weder- opbouw beschikbaar zullen worden gesteld. Er worden nu centrale aankoopbureaux voor bouwmaterialen opgericht, waar de zekerheid wordt verkregen, dat de materialen voor wederopbouwdoeleinden gereserveerd worden en zoo efficient mogelijk worden gedlstri- bueerd. Het ligt in de bedoeling deze cen trale aankoopbureaux in te richten voor Rot terdam (onder leiding van den „Diwero"), voor de Grebbestreek, voor Brabant, voor Zeeland en voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor het Grebbegebied is men inmiddels reeds overgegaan tot de stichting van de „Mavog" (Materiaal Voorziening Grebbe), welke te Amersfoort gevestigd is. Deze bureaux zullen ressorteeren onder het nieuw benoemde hoofd van de afdeeling materialen van den dienst van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, den heer M. A. Schenk, die als chef van de in» koopafdeeling van de Bataafsche petroleum- maatschappij zijn sporen verdiend heeft op het gebied van contact met handel en In dustrie. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE VOEDSELVOORZIENING TE UTRECHT. Het A.N.P. meldt; Naar wij vememen is in de zaak van de onregelmatlgheden bij het bureau voor de voedselvoorziening in de provincie Utrecht ir zooverre een wending gekomen, dat de aan- vankelijk gearresteerde voedselcommissaris A. J. do G. op vrije voeten is gesteld, het- geen echter niet wil zeggen, dat deze vcedsel- commissaris geheel vry uit gaat. In deze zaak is thans gearresteerd de waar- nemende voedselcommissaris de heer T., in den loop van de vorige week zijn voorts in verband hiermede nog enkele aanhoudingen verricht. IR. MUSSERT IN LEVIBURG. De persdienst van de N.S.B. meldt: Op den derden en laatsten dag van zijn be- zoek aan LimTourg heeft de leider der N.S.B. Zaterdaigochtend een bezoek gebracht aan het pnovinciehuis te Maastricht, waar hij met zijn gevolg weed' ontvangen door graaf d'Ansem- bourg. Na een rondgang door het gebouw beigaf Mussert zich naar den Beauftragte van den rpcscommissaris in Limburg, den heer Schmidt, met wien hij een onderhoud had. De Duitsche gastheeren boden den leider der N.SJ3. en z'jn gevolg een koffietafel aan, waarna het geheele gezelschap zich naar den Pietersberg begaf. Rulm een uur vertoefde ir. Mussert hier en hij liet zich uitvoerig voorlichten. Precies om half drie arriveerde ir. Mus sert op den den Vrijthof, waar banleider Smeets de vendels der W.A. presenteerde, onder groote belangstelling der Maastrichte- naren schreed ir. Mussert het fropt der op- gestelde vendels langs. De honderden W. A. mannen defileerden vervolgens voor ir. Mus sert. Na het defild werd naar het nieuwe kringhuis in Maastricht gereden, dat door tr. Mussert met een toespraak voor geopend werd verklaard. Des avonds had in 't kegel- paleis te Maastricht en kameraadschaps- avond plaats, waar Mussert eveneens het woord voerde. Nog dienzelfden avend ver- trok Mussert met zijn gevolg naar Utrecht. DE J A AR VERGA DEItlNGEN VAN UNIE EN SCWOOLRAAD. Naar wij vernemen hebben de besturen van de Unie ,.Een school met den bijbel" en de Schoolraad voor de scholen met den bijbel in hun dezec dagen gehouden vergadering be- sloten de jaarvergaderingen van beide licha- men die steeds resp. Dinsdags en Woens-iags na Pasctien te Utrecht plegen gehouden te worden ditmaal op 6dn dag te doen plaats hebben zulks in verband met de tijdsomstan- digheden, de beperkte reisgelegenheden en de voedselvoorziening. Beide vergaderingen allien nu op Woensdag 16 April a.s. in K. en W. te Utrecht worden gehouden en zullen wat de middagsamenkomst betreft worden gecombineerd. Om 10 h 10.30 uur vangt 's morgens onder leiding van Prof. Dr. K. Dijk van Zwolle de 62e algemeene vergadering van de Unie aan die 1 uur a 5 kwartier vorderen zal en dient tot het afdoen van de huishoudelyke zaken. Na een korte pauze vangt direct daarna de 51e algemeene vergadering van den School raad aan onder presidium van Ds. J. Barbas, Ned. Herv. predikaht te Hengelo (G.), even eens tot het afdoen van huishoudelijke aan- gelegenheden. Men hoopt daarmede voor de middiaigpauze gereed te zijn. 's Middags om 2 uur vangt dan de gecom- bineerde jaarvergadering van Unie en School raad aan, waar men een referaat van een nader aan te kondigen spreker beluisteren zaL De vergadering zai z6d trjdig eindigen, dat alien hun woonplaats nog kunnen berei- ken op dienizelfden dag. KUSTVISSOHERIJ DOOR IJM CIDER STOOMIRE1LERS. IHet A.N.P. meldt uit IJmuiden. Ds zeer bevredigende resultaten, welke de loggers en andere kustvisschersvaartuigen thans behalen, hebben enkele reeders van stcomtreilers te IJmuiden doen besluiten een aantal opgelegde schepen weer voor de kust- visscherij klaar te maken. De treilers, welke ongeveer 150 ten groot zijn, zullen evenals de loggers de tretlervis- scherij langs de kust uitoefenen. Begin Maart zal vermoedelijk reeds de eer ste IJmuider stoomtreiler sedert Mei van ver- leden jaar ter vischvangst uitvaren. Deze nieuwe uitbreiding van de kustvaart betee- kent een belangrijke factor voor de binnen- landsche voedselvoorziening. DE LEVERING VAN DIENSTEN EN GOEDEREN AAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Teneinde het puhliek te kunnen inlichten omtrent den gang van zaken bij de uitbeta- ling van vorderingen, voortspruitende uit het verleenen tvan diensten of het leveren van goederen aan de Duitsche weermacht, heeft het A.N.P. een officier van den staf van den hoofdintendant bij den weermachtsbevelheb- ber in Nederland hieromtrent eenige vragen voorgelegd. De hoofdintendant is belast met de regeling van de verpleging, de bevoorrading, de geld- voorziening en dergelijke vraagstukken, welke de drie weermachtsdeelen in ons land gemeen- schappelyk raken. Men kan zeggen, dat de centrale regeling van alle persoonlyke be- hoeften van den militair, behalve kleeding, tot bet werkgebied van den hoofdintendant behoort. Op de desbetreffende vragen zijn de vol gende inlichtingen verstrekt: Bij het binnenrukken van de Duitsche troe- pen en korten tijd daarna brachten de krijgs- verrichtingen mee, dat veelvuldig van de Nederlandsche bevolking diensten en goede ren, die op korten termijn noodig waren, en door gebrek aan tijd niet contant konden wor den betaald, op grond van artikel 52 der Haagsche conventie van 1907 tegen ont- vangstbewijs werden gevorderd. Het was een publiek belang om de betrok- kenen niet te lang op betaling te laten wach- ten, teneinde het economische verkeer vooral in de kleine gemeenten niet te ontwrichten. Tevens was het de wensch van den hoofd intendant om de betrokken personen, van wie gevorderd was, zoo min mogelijk schade te laten lijden. Daarom heeft hij in overleg met den rljkscommissaris en den commissaris- generaal voor financieele en economische aan- gelegenheden een regeling getroffen, welke is neergelegd in de verordening nr. 49/1940 be- treffende de R-prestaties. Het bij deze verordening geregelde systeem is als volgt: De aanspraken van rechthebbenden moeten worden geldend gemaakt by de burgemees- ters. Dit moet binnen een bepaalden termijn ge- scbieden, anders vervalt het recht. De bur- gemeesters maken van de ingediende vorde- ringen voor elke maand een lijst op en zen- den deze lijst via de commissarissen der pro- vincies en het departement van binnenland- sche zaken naar den hoofdintendant. De lijs- ten bevatten o.m. de namen van de rechtheb benden en het bedrag van hun vordering. Door de inzending van deze voorloopige lijs- ten krijgt de hoofdintendant na korten tijd in- zicht in het totaal der ingediende vorderin- gen. Op dit oogenblik is voor een totaal van 35 millioen gulden aldus aan vorderingen in- gediend. De eerste lijst moet worden gevolgd door een tweede, welke vergezeld moet gaan van de bewijsmiddelen en tevens de bedragen moet bevatten, welke zijn uitgekeerd. Deze lijst bevat dus dezelfde namen en vorderin gen als de eerste lijst, maar nu zijn de be dragen vastgesteld, hetzy, indien het kleinere bedragen betreft, door de gemeente, hetzij, indien het bedrag hoog is, door de provincie. (De allerhocgste bedragen bepaalt de hoofd intendant zelf). De gemeente heeft hij de inzending van deze tweede lijst de gevorderde bedragen reds uitgekeerd. Betaalt de gemeente te veel dan doet zij dit tot eigen schade, aangezien de hoofdintendant haar slechts die bedragen vergoedt, met welke htj zich accoord ver- klaart. Het spreekt vanzelf, dat de gemeen ten onder deze omstandigheden voorzichtig te werk gaan. Oorzaken van een eventueele vert raging. Door de rechthebbenden wordt thans dik- wijls de klacht geuit, dat zij nog geen be taling hebben ontvangen op hun vorderingen, welke dateeren uit de maanden Mei en Juni van verleden jaar. Inderdaad zijn er verschil lende gemeenten, die nog niet zijn klaar ge komen met de vaststelling van de tweede lijst. Deze stagnatie is op zichzelve niet on- gewoon, immers er doen zich alle mogelijke gevallen voor waarbij de betrokkenen zelf, omdat zij b.v. hun bewijsstukken niet behoor- lijk in orde hebben, vertraging veroorzaken. Men bedenke ook, dat de gemeenten al dit werk naast haar gewonen arbeid moeten ver- richten en dat dit extrawerk zeer omvangryk is. Bovendien berusten de lijsten nog eenigen tyd bij de provincies en by het departement van binnenlandsche zaken. alvorens den hoofdintendant te bereiken. HET HERSTEULEN EN LIGHTEN VAN VAARTUTGEN. Op 1 Februari waren bij de afdeeling vaar- tuigen in totaal 1666 schadegevallen geregis- treerd. Hiervan waren 692 vaartuigen gezon- ken. Op genoemden datum waren 775 geheel hersteld en 193 als onherstelbaar opgegeven. Om een indruk te krijgen van het tempo, waarin de schepen bedryfsvaardig zyn ge maakt, dienen de volgende cijfers: Op 1 November waren 370 schepen her steld, 1 December 478, 1 Januari 592 en 1 Februari 775. Thans zijn nog 67 vaartuigen gezonken. Onder dit aantal is een vijftigtal visschers- vaartuigen, welke op het Usselmeer en elders gezonken zijn en niet meer voor lichttng of herstel in aanmerking komen. Het aantal schepen, dat nog gelicht en voor het vervoer of bedrijf geschikt gemaakt zal worden, be- draagt dus nog ca. 17. Men kan veilig aan- nemen, dat over een maand deze werkzaam- heden achter den rug zullen zyn. behoudens dan een enkel uitzonderingsgeval. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Mr. Einthoven moet rust nemen. In het laatste nummer van de Nederland sche Unie deelt Mr. L. Einthoven mee, dat hij door een heftigen griepaanval gedwongen is geweest zijn werk neer te leggen. Hij heeft nu een langdurige rust noodig, alvorens weer aan den slag te kunnen gaan. Mr. Einthoven hoopt binnen afzienbaren tijd weer aan het werk van de Nederlandsche Unie te kunnen deelnemen. BOEKEN VOOR NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSOHLAND. Thans werken ongeveer honderdduizend Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Zij hebben deze gec-^enheid aung.giepen om door werken te voorzien in het onderhoud van zich en hun gezin, dat vrijwel alien heb ben moeten achterlaten. Het ryksarbeidsbureau van het departe ment van sociale zaken slelt alles in het werk om den Nederlandschen arbeider, die ver van huis werkt, niet van Nederland te doen vervreemden. Wekelrjks zendt het ryksbureau ruim elf- honderd exemplaren van een achttal Neder landsche ge'illustreerde tydschriften naar Duitschland, die in de gemeenschappelyke te- huizen en kampen cireuleeren. Regelmatig bezoeken ambtenaren van het rijksbureau de plaatsen, waar Nederlandsche arbeiders werken, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van hun wel en wee. Naar eventueele klachten wordt een onderzoek in- gesteld en, indien zy gegrond zijn, in overleg en in samenwerking met de bevoegde Duit sche instanties getracht, elke reden tot ont- stemming uit den weg te ruimen. Voortdurend is er het streven op gericht elke vertraging in de verzending van de loonoverschotten naar Nederland weg te werken. Thans heeft het rijksbureau, daartoe in staat gesteld door een vruchtbare samenwer king tusschen de departementen van sociale zaken en volksvoorlichting en kunsten, „rei- zende bibliotheken" in het leven geroepen. Voorloopig heeft men de beschikking over 3000 boeken, die over een 75-tal kisten zjjn verdeeld. Door de welwillende medewerking van de Duitsche organisatie Kraft durch Freude" worden de kisten verzonden naar de verschil lende plaatsen waar Nederlanders bijeen zijn. Tot een goede keuze der boekwerken heeft medewerking verleend de centrale vereeni- ging van openbare leeszalen en bibliotheken. Zoodoende werd niet sleahts aan ontspan- ningslectuur een plaats ingeruimd, doch tevens voile aandacht geschonken aan behoor- lijke ontwikkelingslectuur. Er kan worden gezegd, dat men nagenoeg ,,elck wat wils" in de reizende bibliotheek zal vinden. Teneinde een overzicht te verkrijgen van de verlangens van de betrokken arbeiders, ligt in elke „reizende bibliotheek" een ,,wenschlyst", waarop de arbeiders hun bij- zondere verlangens kenbaar kunnen maken. Indien deze wenschen bekend zijn, kan daar mede bij de samenstelling van volgende bpe- kenktsten rekening worden gehouden. Ongetwyfeld zullen vele Nederlanders het streven op prys stellen, om op die wljze het leven van de Nederlandsche arbeiders In Duitschland te veraangenamen en den hand met het moederland te onderhouden. Zy, die een bijdrage willen schenken in de vorm van eenige boekwerken kunnen zich daartoe in verbinding stellen met het Rijksarbeids- bureau, Raamweg 90 te 's-Gravenhage. Voor elke zending hoe gering ook, is men erkente- Ujk. MUSSOLINI'S REDE. Voor de tweede maal sicids Italie's deel- neming aan de vijandelykheden heeft, schryft de N. R. Crt., Mussolini het stilzwygen ver- broken, dat hem de laatste jaren zoo geliefd is geworden, in het byzonder, naar hij ook nu weer zeide, in oorlogstyd. Aan de oor- logsverklaring van Juni was een periode van zwijgzaamheid vooraf gegaan, die de Duce beloofd had niet tef zullen verstoren, anders dan wanneer het ging om zeer belangrijke zaken en toen hij zich dan ook weer in het openbaar uitsprak, bleek een historisch oogenblik voor het Italiaansche volk te zyn aangebroken. Deze spaarzaamheid, gepaard aan de bo-ndige en scherpe formuleeringen, welke dikwyls eerst nadeitiand in het licht van de feiten haar voilen inhoud kregen, heeft Mussolini's toespraken die geladenheid gegeven, die de wereld altijd met aandacht doet luisteren, zin voor zin op de werkelyke beteekenis schattend. Na er aan herinnerd te hebben, dat Italie zicih eigenly'k al sinds 28 October 1922 in oorlog bevond, met welken datum den marsch naar Rome de komst van het fas- cistische regime en met welken oorlog de stryd tegen de kapitalistische orde wordt aangegeven, deed Mussolini eenige mededee- lingen omtrent de noodzaak en de moeilyk- heid van den oorlog. In de voorafgaande jaren had Italie strijdkrachten moeten afstaan op twee krijgstooneelen, Ethiopie en Spanje, en toen dan ook in September 1939 een oor log uitbrak van zooveel grooter afmetingen, spra'k het vanzelf, dat deze gebeurtenis Italie niet op voile sterkte zou vinden. V/ij zouden, aldus Mussolini, de „vereffening van de rekening" gaame nog hebben uitgesteld; inderdaad is, gelyk men weet, van Italiaan sche zijde indertyd nog gepoogd den vvede te bewaren. EcShter, ,,de geschiedenis grijpt u bij de keel en dwingt u tot een besluit" en zoo werd dan in Juni daaraan volgende de histordsche beslissing genomen, nadat de Ita- liaansdhe non-toelligerentie de Duce heeft het ook nu weer onderstreept Duitschland den dienst had bewezen van het binden van een deel der geallieerde wapens. De rede nam op dit punt een polemiscben toon aan tegen die achterna-praters, die op grond van de gerezen moeilijkheden Italie's deelneming aan den stryd thans praematuur achten, maar haar indertijd te laat hadden gevonden. Wat nu deze moeiiykheden betreft, heeft de Duce allereerst herinnerd aan de geogra- fische feiten, waaraan door mensdhenhand niets veranderd kan worden en welke maken, dat Italie moet strydett op verwijderde, door de zee van het moederland gesoheiden, uitge- strekte en met groote natuurly'ke hindernis- sen be.la.stt fronten. Alles wat maar eenigs- zins gedaan kan worden, was gedaan en hier gaf de spreker een zeer openhartige opsom- ming van hetgeen sedert October 1937 ten be- hoeve van de defensie naar Noord-Afrika was vervoerd en waaruit men een indruk kan krij gen. in aanmerking genomen de verliezen trjdens de operaties in Cyrenaica, van de tegeciwoordige Italiaansche legersterkte in La bye. Er- blijkt hderuit, dat op een bepaald oogenblik deze legersterkte meer dan 400.000 man moet hebben bedragen, afgezien van de inheemsche troepen, maar dat ook de mo to ri see ring dezer troepen niet verwaarloosd was. Uit de verdere bescbrijving in de rede- voering blykt, dat de tegenstander Graziani's offensief in de richting van het Suezkanaal eenige dagen is voor geweest en dat het de vijandelijke overmacht is geweest, welke had gedwengen tot prijsgeving van Libye's Ooste- lijke provincie. De moed en trouw van de Libysche divisies had zich volkomen beves- tigd; Mussolini's bewondering hiervoor werd overigens indertyd in bepaalde Engelsche be- richten reeds gedeeld. Met aandacht zal men ook kennis genomen hebben van de passage geiwijd aan de krijgs- verrichtingen tegen Griekenland, n.u er ge- ruchten in de lucht hangen over pogingen om dezen stryd niet geheel te laten uitvechten. Musselxii heelt zulk een mogelykheid noch uifcgesloten, noch nadccby gebracht; wel heeft hj laten doorschemeren, dat wanneer deze oorlog wordt voort.gezet, de vooruitzichten voor de Grieken niet zser gunstig zyn. Wat •ec aan succes behaald is, aldus zijn meening, is niet meer dan een taotisch succes, de Griek- sche verliezen zyn zeer groot en bovendien breekt bnnenkort het seizoen aan, dat voor de Italiauen ,,een mooi ssizoen" zal zijn. Ck>k van andere zijde had men den laatsten tijd reeds den indruk gekregen, dat de Grieken beginnen te lijden onder buu nummerieke minderheid en zoo kan men uit Mussolinies woorden evenzeer tot een voortzetting van deze operaties besluiten als tot toenemende redenen voor een gcootere Grieksche onder- handelingsbereicheid. Zooals de Duce thans evenals in zyn laat ste toespraak den nadruk heeft gelegd op de openhartigiheid van de Italiaansche oorlogs- beriohtgev.ug, die niets tracht te verbloemen noch de verliezen verborgen houdt inder daad geven de Italiaansche legercommuni- que's in hun samenhang beschouwd een zeer goed bee Id van den stand der krijgsverrich- tingen heeft hij zich ook met kracht ge- keerd tegen alle pogingen van de tegenpartrj om de eigen verliezen te vecbergen. Zoo moesten de Britsche opgaven omtrent de dooden en gevonden in Libye zeker met tien verrrienigvuldigd worden. En hoe smartelrjk de ocgenblikken ook zijn geweest, die Italie in de afgeioopen maanden heeft doorgemaakt, de Duce wilde toch verwijzen naar de lessen van de geschiedenis, die, ondanks hachelijke momenten, toch aan Rome de ovcrwinning op Karthago had gegeven en ook geleerd had, dat de laatste slag de beslissende is. In het Duitseh-Italiaansche bondgenootschap, dat niet alleen een vereenlging van twee legers, maar ook van twee revoluties en van twee volken was, lag de kracht, die de eindover- winning waarborgde. Nogmaals heeft Mus solini alle vecwachting van een scheiding tus schen hetgeen voor eeuwen vereenigd was, willen ontmoedigen. Duitschland's militaire kracht was niet slechts onverminderd, maar in 17 maanden zelfs tot gigantische afmetin gen uitgegroeid. Ook het Italiaansche oor- lcigspotentieel werd met den dag sterker, In iwelk verband de Duce gelegenheid vond om mee te deelcn, dat twee van de oorlogssche- pen, die voor Tarente door de vliegtuigen van een Britsch moederschip waren aangevallen, weldra hersteld zouden zijn. Dit is een be- langrijk punt, omdat, gelijk bekend, de tijde- lijke cmbruikbaarheid dezer bodems (slag- schepen) de maritieme krachtsverhouding in de Middallandsche Zee ten nadeele van Italie had verschoven. Tegenover dit vereenigde oorlogspotentieel, aldus kan men de conclusie van Mussolini's militaire beschouwingen samenvatten, kan Groot-Britannie, zelfs met Amerikaansche hulp, niet voldoende stellen, noch om zich met vrucht te verdedigen, noch om op het continent een militaire beslissing te fcrceeren, gelijk toch voor een Britsche eindoverwinning op de spil noodzakelijk zou zyn. De redevoering, die wederom met groote aandacht ter kennis zal worden genomen, zal zondier twrjfel het Italiaansche volk in zijn vertrouwen op den Duce versterken. HET PROTEST INZAKE DE MENDOZA. U. P. meldt uit Rio de Janeiro: In politieke kringen alhier toont men zyn tevredenheid over de door Sumner Welles af-jegeven verklaring, dat de Vereenigde Staten zich wenschen aan te sluiten bij het [Braziliaansche protest over het Mendoza- incident, alsook bij de stappen die in Londen ondernomen zullen worden wegens de schen- ding van de Amerikaansche neutraliteitszone. In verband met het felt, dat het herhaalde- ltjk niet gelukt is de eerbiediging van de zone af te dwingen is men echter ten aanzien van het resultaat dezer actie zeer sceptisch en is men eer geneigd te gelooven dat het instel- len van de veiligheidszone van den beginne af een fout is geweest, daar men de eerbie- diging ervan met de in den Pacific ter be schikking staande middelen niet kon afdwin- gen. De Duitsche gezant voor Argentinie, von Thermann, is hier op terugreis uit Berlijn aan boord van een vliegtuig der Lati-maatschap- pij aangekomen. DE ONDERGANG VAN HET OANADEESOHE S.S. CANADIAN CRUISER Over het tot zinken brengen van de Cana dian Cruiser, wordt van bevoegde zijde aan het D.N.B. medegedeeld: Dit voorval is een teeken des tijds. De camouflage heeft het schip niets gebaat. De identiteit van het verkapte Britsche schip is vastgesteld en de Britsche koopvaardij werd een waardevol schip van ruim 7000 brt. armer. De Canadian Cruiser behoort volgens Lloyds register aan de Canadian National Steamschip Company en hoort thuis in Hali fax in Nieuw-Schotland. Het schip is onder Britsche vlag geregisteerd. Het incident werkt in verschillende opzich- ten verhelderend. De Britsche scheepvaart voelt zich op de wereldzeeen niet meer veilig en krulpt weg achter een neutrale vlag. Dergelijke misleidende manoeuvres zullen de Engelschen nauwelijks kansrijk achten. Daar om komt de vraag op, of de Engelschen een dergelijken vlaggenzwendel in scdne zetten in de hoop, dat 'daaruit by gelegenheid eeniger- lei verwikkeling tusschen Duitschland en een neutrale mogendheid voortvloeit. Wanneer het voorbeeld van de Canadian Cruiser school mocht maken, zou het een zaak der Ameri- kanen zyn om er zorg voor te dragen, dat 't misbruik van de Amerikaansche vlag door Britsche gewapende koopvaarders de veilig- heid van de vreedzame Amerikaansche scheepvaart niet benadeelt. Van dit zakelijke gezichtspunt beschouwd, doet zich de interessante factor voor, dat Canada zich klaarblijkeltjk onder de vlag van de Vereenigde Staten veiliger voelt dan onder de Britsche vlag. Bij gelegenheid van den ruilhandel der torpedobootjagers, heeft de Amerikaansche regeering immers reeds een hypotheek gelegd op de Britsche vloot. Engeland moest zich bereid verklaren zijn vloot naar Amerika te sturen, zoodra de thuiswateren niet veilig meer zijn. Dit perspectief is zeker niet zonder effect op de denkwijze van de* Canadeesche reeders ge weest, die den gezagvoerder van bun schip bij wijze van voorzorg bevolen hebben van vlag te veranderen. Het incident toont dus, hoe de kansen van het moederland in de Britsche dominions aan gene zijde van de zee worden beoordeeld. I>e Diplo over het geval Canadian Cruiser. De Britsche koopvaardrjscheepvaart is, naar de noodlottige ontmoeting tusschen het onder de vlag der Vereenigde Staten varende Britsche s.s. Canadian Cruiser en een Duitsch oorlogsschip aantoont, tot een nieuwe, by zonder kenmerkendetactiek overgegaan, schryft de Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz. De correspondentie meent. dat de kwestie uiteraard niet alleen interes- sant is omdat hierult blijkt, dat de tijden van het alle zeeen beheerschende Albion thans voorbij ztjn. Niet zonder reden, zoo zegt de Diplo, heeft de betrokken Canadee sche reederij zich juist van de Amerikaansche vlag bediend, hoewel het haar stellig bekend is, dat juist de Vereenigde Staten zich steeds tegen een misbruik van him vlag nadrukke- lijk verzet hebben. Onder de verschillende landen van het Britsche rijk schjjnt zich vooral in Canada de overtulging te hebben vastgezet, dat heden ten dage de bescherming van de Ver eenigde Staten meer waard is dan die van het Britsche wereldrijk. Nog sterker zal de overweging gegolden hebben, dat het voeren van de Amerikaansohe vlag indien het op de een of andere wijze tot een incident zou komen -voordeelen zou kunnen opleveren, weike wellicht ruimschoots tegen het verliea van het schip opwegen. Vervolgens wijst de Diplo erop, dat het steeds de bedoeling van de Britsche politlek geweest is, in dezen en in vorige oorlogeo, geen middel onbeproefd te laten om haar eigen zaak op vreemde schouders te laden. Is het tot dusver het Europeesche vasteland met zijn verschillende volkeren geweest, dat onder steeds nieuwe constellatles telkens weer tegen den vijand Engeland moest op- trekken, thans past dit in de eerste plaats voor de Vereenigde Staten. Altijd weer wor den nieuwe middelen en wegen bedacht om met de methode der propaganda of andere trues, in ieder geval echter met behulp van vervalsching en bedrog, de Vereenigde Staten fry dezen Engelschen oorlog te fretrekken. Ook het geval van de Canadian Cruiser behoort ten slotte in deze categoric van de Britsche oorlogsplannen thuis. DUITSCHE AANVALLEN OP ZUID-OOST ENGELAND. Het Duitsche luchtwapen heeft in den naclrt van Maandag op Dlnsdag, naar het D. N. B. verneemt, In afzonderlijke aanvallen voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuid-Oos- ten van Engeland met bommen bestookt. Branden en ontploffingen berwezen de goede uitwerking der bommen. Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag geen vluchten on dernomen naar Duitsch of bezet gebied. DE ACHES VAN HET ENGELSCHE LUCHTWAPEN. Alle afzonderlijke acties die het Engelsche luchtwapen in de af gelocpen dagen in het Noordzeegebied heeft ondernomen, zijn, naar het D.N.B. wordt medegedeeld, mislukt. Zoo wordt thans nog gemeld, dat de marine-artU- lerie op 22 Februari by Norderney een alleen vliegend Fngelsch vliegtuig heeft neergesctio- ten, nadat den vorigen dag bij Helgoland een alleen vliegend Britsch vliegtuig was neerge- schoten. Evenals het dezen vliegtuigen niet gelukte de Duitsche Bocht binnen te vliegen, evenzoo is de aairval van een bommenwerper op een Duitsch schip mislukt. Bij Egersund voor de Noorsche kust werd dit schip door een Lockheed vllgtuig ontdekt, dat onmiddel- lyk tot een aanval met bommen overging. Door handig te manoeuvreeren wist de kapi- tein de uitgeworpen bommen te antwijken en kon het schip onbeschadigd zyn reia voort- zetten. TER VERSTERHING VAN HET AMERJKAANSCtlE LEGER. President Roosevelt heeft het Congres een crediet van meer dan drie milliard dollar voor het leger ,,naar aanlelding vein de crisis" ge- vraagd. ZUID-AFRJKAANSOHE PATROUILLB- BOOT VERGAAN. Het D.N.B. meldt ult Lissabon: Het departement van defensie der Zuld- Afrikaansche Unie maakt bekend, dat zoo wordt uit Pretoria gemeld de patrouilie- boot Southern Flow door optreden van den vijand verloren is gegaan. ENGELSCHE PATROUILLEBOOT IN DEN GROND GEBOORD. Het D.N.B. meldt ult Berlyn: De Engelsche admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat de Engelsche patrouilleboot Or monde tot zin'ken is gebracht. De naaste ver- wanten der slachtoffers zijn van het gebeurde in kennis gesteld. FRANSCH SCHIP GETORPEDEERDi Het D.N.B. meldt uit Parys In Bayonne zijn thans 22 led en van de be- manniag van een Fransch vrachtschip, de >e Guilvinoc aangekomen, die in de golf van Biscay® door een Engelsche duikboot is ge- torpedeerd en tot zinken gebracht. Daarfry zyn 17 man om het leven gekomen. De aan val op het 5000 ton metende schip werd ten uitvoer gelegd in de eerste morgenuren van Wtoensdag, ter hoogte van Pasajes. De En gelsche duikboot bekommerde zich niet om de schipbreukelingen, die door twee Spaansche schepen werden gered. Het Fransche schip was met een lading leege vaten op weg naar Oran. HET S< IlKKPVAAKTV LRKFEK IN HET SUEZ-KAN AAL Het te Cairo verschynende blad Al Ah ram publiceert, naar het AJ^.P. uit Beiroet meldt, byzonderheden over de schade welke het Duitsche luchtwapen in het Suezkanaal heeft aangericht. Hieruit blijkt, dat men er nog steeds niet in geslaagd is de aangerichte schade te herstellen. Ooggetuigen, die uit Port Said in Cairo zyn aangekomen, deelen mede, dat sinds 5 Februari het geheele scheepvaartverkeer door het Suezkanaal a til ligt. Sinds twee weken probeeren de Britsche autoriteiten tevergeefs de twee gezonken schepen uit de vaargeul weg te halen. DE DEBATTEN IN DEN AMERIKA AN SCHEN SENAAT. Tijdens de Zaterdag gehouden Senaats- debatten heeft na de senatoren Capper en Taft nc-g de Democraat McCarran het woord gevoerd. Hij verklaarde, dat het aannemen van de wet inzake de hulp aan Engeland zou leiden tot een oorlog, dien het Congres niet goedgekeurd heeft. McCarran zeide, dat hij, als de wet zou worden aangenomen, zich waarschrjnlijk uit het parlementaire leven zou terugtrekken. Hij persoonlijk had in elk geval al het mogelijke gedaan, om zijn land buiten vreemde verwikkelingen te houden. Hiermede werd de ry van de sprekers der op- positie tegen de hulpwet gesloten. BENGASI DOOR DUITSCHE BOMMEN- WERPERS AANGEVALLEN. De Duitsche luchtmacht heeft, naar het D.N.B. verneemt, Zaterdagavond in de haven van Bengasi een Britsche monitor aangeval len. Het schip kreeg een voilen treffer mid- scheeps en een andere bom ontplofte naast den scheepswand. Een schip van 10.000 brt. werd met goed gevolg met bommen van mid- del zwaar kaliber bestookt. terwijl andere bommen de pier en kade-installaties troffen. Omtrent verdere acties, die de Duitsche luchtmacht Zaterdag heeft ondernomen, ver neemt het D.N.B. nog, dat een bommenwer per ten N.W. van de haven van Bournemouth een voorraad munitie in een munitiedepot tot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2