TERNEUZEN, 24 FEBRUARI 1941. RECHTSZAKEN. In Noord-Afrika by Dyarabub acties van patrouill.es en artillerie. Op de Aegeische zee bebben onze vliegtui gen een vijandelijk mailschip aangevallen. Doeltreffend zijn Grieksche militaire instal- laties op het eiland Mytilene gebombardeerd. In Oost-Afrika vuur van de wederzijdsche artillerie tatj Keren. In den Soedan zijn vijan- delijke colonnes, die getracht hadden onze stellingen te naderen met een Snellen tegen- aanval opgevangen en gedwongen met emsti- ge verliezen terug te trekken. Aan den beneden-Djoeba houdt de vyandelijke druk aan, waartegen onze troepen hardnek- kig verzet bieden. De vijand beeft luchtaan- vallen ondemomen op Massaoea en Dire- daoea zonder belangrijke schade aan te rich- t>en. DE ENGELSCHE ONDERDANEN IN THAILAND. Domei meldt uit Bangkok: Alle Britscbe vrouwen en kinderen in Tbai- land, hebben, naar vernomen wordt, als ge- volg van de toenemende spanning in bet Verre Oosten den raad gekregen het land zoo spoe- dig mogelijk te verlaten. De Britsche legatie alhier ontkent dat een dergelijke raad ge- geven zou zijn, docb welingelichte kringen bebben verklaard, dat de Britsche legatie op 17 Februari alle Britscbe onderdanen in Thai land bijeen heeft geroepen en aan de vrouwen en kinderen den raad heeft gegeven Singa pore zoo spoedig mogelijk te verlaten. Naar verluidt hebben reeds eenige Britsche vrouwen en kinderen Thailand verlaten. HET STRATEGISCHE PLAN VAN BERLIJN. Onder het opschrift ,,Berlijn's strategische plan" publiceert de correspondentie ,,Dienst aus Deutschland" een interessant artikel. De eerste twintig dagen van Februari, zoo wordt daarin gezegd, zrjn er volgens de Duitsche weermachtsberichten 296.000 brt. scheeps- ruimte tot zinken gebracht welke op weg was naar Engeland. Het werkt verhelderend wan- neer men weet, dat daarvan slechts 78.500 brt. door duikbooten tot zinken gebracht zijn. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat dit cijfer zeer laag is, omdat vele bemanr.in- gen thans met de voorbereidingen voor het groote offensief bezig zijn, dat Hitler heeft aangekondigd. In aansluiting op deze inleidende opmer- king behelst genoemde correspondentie als ,3erlijnsche berekeningen" de volgende ■amenvatting: 1. Men is er te Berlyn van overtuigd, da- een intensieve duikbootoorlog, vereenigd met het groote offensief van de luchtvloot en de strijdkrachten boven water een doodelijke isolatie van het Engelsche eiland mogelijk maken. 2. Groot succes verwacht men te Berlyn, evenals tot dusver, van een luchtoorlog boven Engeland, welke gericht is op wapenindus- trieen, verkeerswegen en Engelsche veldstel- lingen. Bovendien zal Duitschland tegelijkertrjd probeeren een radicale militaire oplossing te verkrijgen van het vraagstuk der Middelland sche Zee, waar de Duitsche oorlogvoering van alle kansen van een rechtstreekschen aanval op Engeland partij zal trekken. Daar- bij acht men hier de mogelijkheden voor de invasie zoo talrijk, dat het den Engeischen zeer moeilljk zal vallen, schijnacties te door- zien. In dit verband, zoo merkt de correspon dentie ten slotte op, wordt van Duitsche zijde op de fout van Ludendorff gewezen, wien het bij de beslissing in het Westen aan mensche- lrjke en materieele reserves voor de vorming vaii een zwaartepunt ontbroken heeft, omdat 2e op afgelegen oorlogstooneelen ver- bruikte. Duitschland zal zich voor deze fout hoeden, zoo wordt in%militaire kringen gezegd, waar- tegenover eerst nog moet blijken, of Enge land zfln aanvallende kracht niet op de /er- keerde plaats heeft gebruikt, daar de klein- ste Engelsche haven en het kleinste Engel sche dorp als bruggehoofd eener Duitsche in vasie voor de beslissing van den oorlog van theer belang is dan Liby en zelfs Abessinie in Engelsche handen. (A.N.P.) DE AUSTRALISCHE TROEPEN OP MALAKKA. Schweiz. Press. Tel. meldt uit Londen: Menzies, de Austrahsche premier, die op het oogenblik in Engeland verblijf houdt, heeft een verkl^iring over den toestand in de Stille Zuidzee afgelegd. In zijn uiteenzetting beocgde Menzies, dat Australie den wensch koestert, den vrede in den Pacific te hand- haven. Dit streven van Australie is eveneens in het belang van alle mogendheden, die bij den Stillen Oceaan geinteresseerd zijn. ,,In deze oorlog", zoo zeide de Australische pre mier, is Japan niet de bondgenoot van Enge land. Men moet zich niet inbeelden, dat de Stille Oceaan in het huidige conflict dezelfde beteekenis heeft als in den vorigen oorlog. Er wordt veel gesproken over de landing van Australische troepen in Singapore. Ik wil er echter met nadruk op wijzen dat Australia tegen geen enkele" mogendheid ag- grtssief wenscht op te treden. Ik heb reeds vroeger gezegd, dat Singapore als een voor- post van de Australische verdediging moest worden beschouwd. De zending van Austra lische troepen naar Malakka is dan ook een besluit, waarvoor Australie de voile verant- woordelijkheid araagt". JAPANSOHE SLAGVLOOT IN DE INDO- CHINEESCHE WATEREN. United Press meldt uit Bangkok: Hier wordt gemeldt, dat gedurende de Thailandschedndo-chineesche Vredesonder- handelingen te Tokio, 15 Japansche vlooteen- heden in de nabijheid van de Fransche vloot- basis Kohkong (voor de kust van Kambodsja Red. N. R. Crt.) zijn gestationneerd. Deze eenheden zijn de helft van een slag- vloot waarvan de andere helft op het oogen blik voor Saigon kruist. AMERIKAANSCHE BOMVLEEGTUIGEN DOOR DE LUC'HT NAAR SINGAPORE. De Britsche ambassadeur te Washington heeft bekend gemaakt, dat in de Vereenigde Staten vervaardigde vliegtuigen van de West- kust gestart zijn naar het Verre Oosten ter versterking van de Engelsche strijdkrachten aldaar. Blijkbaar zijn dit Consolidated- en Lockheed-bommenwerpers. d.N.B. S.P.T. meldt hieromtrent nog, dat de New York Post uit Washington bericht, dat de nieuwe. srielle, Amerikaansche bomvliegtui- gen over de Pacific naar Singapore zullen worden gevlogen. Dit bericht is door den Britschen luchtvaartattachC bevestigd. De vliegtuigen zullen zich eerst naar Hawaii begeven, alwaar zij door Britsche vhegers zullen worden overgenomen, en naar Singapore gebracht worden. De vergoeding, die de bemanning voor deze vlucht krijgt, ligt tusschen de 600 en 1000 dollar. Hi Washington ziet men in deze maatregel een nieuw bewijs voor de verscherping van den toestand in het Verre Oosten. DE AANVALLEN OP SWANSEA. Bij de in een communique van het Engel sche luchtvaartministerie genoemde stad in Zuid-Wales, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door de Duitsche luchtstrijdkrachten met brand- en brisantbommen werd aange- vallen, betreft het naar het D.N.B. vemeemt Swansea. De Engelsche mededeeling ver- klaart, dat de aanvallen drie en een half uur hebben geduurd, dat verscheidene branden zijn ontstaan en „zekere schade" is aange- richt aan talrijke huizen en zaken. De mede deeling maakt verder melding van ,,dooden". In den nacht van 21 op 22 Februari hebben formaties gevechtsvliegers de haveninstalla- ties van Swansea doeltreffend met bommen bestookt. Aan de Britsche Westkust zijn voor twee havens mijnen gelegd. In het gebied van de Middellandsche Zee zijn succesrijke aanvallen van het Duitsche luchtwapen gericht op de kade-installaties in Benghasi, op het vliegveld van Berka en op troepenconcentraties ten Zuiden van Beng hasi. De vijand heeft op enkele plaatsen in Noord- en West Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen. Slechts een boerenhofstede werd vemield. Marinegeschut heeft in de Duitsche Bocht een Britsch vliegtuig neergeschoten. Over den jongsten Duitschen nachtelijken aanval op de in Zuid-Wales gelegen stad Swansea meldt de Britsche nieuwsdienst nog, dat deze nachtelijke aanval verreweg de hevigste van alle geweest is. Bijna zonder op- houden zijn brand- en brisantbommen op de stad neergekomen. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is over de Duitsche luchtactie officieel bekend gemaakt, dat er voornamelijk bommen in Oost Kent gevallen zijn. Bovendien viel er een drukke actie van vijandelijke patrouilles waar te nemen boven de Britsche Zuid- Oostkust. De verslaggever van de United Press, die de stad Swansea Zaterdagmorgen na den der- den Duitschen luehtaanval bezocht, vond daar groote huizenblokken, geheel verwoest. Kort na het invallen van de duistemis waren Duit sche bommenwerpers in golven aangekomen. Van groote hoogte daalden zij met afgezette motoren neer en wierpen vele explosieve en brandbommen op de stad. De door de verwoesting van hun woningen dakloos geworden bewoners werden zoo goed als dat ging in onbeschadigd gebleven huizen en openbare gebouwen ondergebracht. Eenige veldkeukens van de Young Man's Christian Association zorgden in den nacht voor voed- sel. DUITSCHE AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche laJnge afstandsbommenwerpers hebben Zaterdagavond op den Atlantischen Oceaan ten Noord-Westen van Schotland een groot Britsch convooi aangevallen, een stoom- schip van 7000 brt. tot zinken gebracht en twee schepen van elk 5000 brt. zwaar bescha- digd. Het afweervuur der Engeischen was krachtig, maar kon geen schade doen ont staan. Vrijdag nog is op 700 km ten Westen van de Schotsche kust een ander Britsch konvooi aangevallen, waarbij twee tankschepen door Duitsche bommen werden getroffen. Volgens thans ontvangen berichten is op een van deze schepen een ketelinstallatie ontploft door een vollen treffer, ook de scheepswand werd door een bom ingedrukt. Het tweede tankschip kreeg twee treffers op den achtersteven. Duitsche lange afstandsbommenwerpers zijn Vrijdag ook tot de Faroer doorgedrongen. Zij ontmoetten een in Engeischen oorlogsdienst staand 4000 brt. metend schip bij Thorshavn. Het schip zonk na de ontploffing van een bom van gemiddeld kaliber binnen een mi- nuut, aangezien de bom het schip in het mid den opensctieurde. Lichtere bommen werden nog geworpen in een fjord van de Faroer op een klein schip. Van het resultaat kon echter niets worden waargenomen. De acties van het Duitsche luchtwapen bo ven Engeland waren in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gericht op voor den oorlog be langrijke doelen in de havens van Plymouth en Bournemouth. Bovendien zijn Londen, Nor wich en de havens tad aan het Bristolkanaal, Swansea, aangevallen. Verscheidene branden zijn hier ontstaan. Op de Middellandsche Zee bombardeerde het Duitsche luchtwapen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag en in den loop van Vrij dag Britsche oorlogs- en koopvaardijschepen in de haven en op de reede van Benghasi. Een vliegveld in de nabijheid van ,de kust en op- rukkende colonnes op een weg door den woes- trjn werden eveneens met bommen bestookt en met de vuurwapens beschoten. 50.000 BOOMEN IN VIGO ONTWORTELD. Door den orkaan der laatste dagen zijn in de Spaansche provincie Vigo 50.000 boomen ontworteld. De materieele schade aan licht- en telefoonleidingen is nog niet te overzien, daar honderden kilometers leidingen gebro- ken en vemield zijn. Vele dorpen zitten nog steeds zonder licht en zijn wat telefoon en telegraaf betreft van de buitenwereld afge- sneden. Men denkt dat er maanden zullen verloopen voordat de schade hersteld is. De Fransche ambassadeur te Madrid, Pietri, heeft in opdracht van maarschalk Pdtain als persoonlyke gift van den maarschalk 15.000 pesetas voor de slachtoffers van den storm te Santander gegeven. IS AMERIKA IN STAAT ENGELAND TE HELPEN? De V.P.B.-correspondent te Berlijn schrijft ons: De vraag, of Amerika in staat zal zijn tot het verleenen van praktische en snelle hulp aan Engeland is tijdens de uitvoerige debatten in het Parlement wel is waar niet eens in be- handeling genomen, doch voor een juiste be- oordeeling van den huidigen toestand geeft zij niettemin den doorslag. Bij een nadere beschouwing van de verhoudingen stuit men meermalen op tegenspraak. Mr. Beale, lid van de inkoopcommissie in Amerika, heeft begin Februari in een rede te St. Louis verklaard, dat Engeland in het jaar 1940 voor 2.5 milliard dollar aan oorlogs- materiaal in de Vereenigde Staten heeft ge- kocht. Van de belangrijkste bestellingen noemde hrj o.a.voor 500 millioen dollar ijzer en staal, voor 25 millioen vliegtuigen per maand en voor 18 millioen dollar werktuig- machines per maand voor het vervaardigen van vliegtuigen in Engeland. Daartegenover kan het feit worden gesteld, dat er, volgens een mededeeling in het Ame rikaansche huts van vol ksvertegenwoordigers, in 1941 voor niet meer dan 1,2 k 1,3 milliard dollar aan oorlogsmateriaal aan Engeland zal worden geleverd, by wyze van leening. Dat is dus de helft van de in den loop van het vorige jaar geleverde hoeveelheid. By de levering moet rekenlng worden gehonden met Amerika's behneften. Zelfs wanneer men er rekening mede houdt, dat de Amerikanen in strijd met het door de volksvertegenwoordiging genomen besluit allerlei goederen en producten niet als oorlogsmateriaal beschouwd wenschen te zien, hoewel deze door de Engeischen wel degelijk als zoodanig worden betiteld, kan worden aangenomen, dat er in 1941 nauwe- lijks veel meer kan worden geleverd, dan in 1940. In de eerste plaats zal de meerderheid van de Amerikaansche afgevaardigden de vastgestelde som afhankelijk hebben ge maakt van wat de Amerikaansche industrie in verband met Amerika's eigen bewapenings- plannen kan leveren en voorts moeten de Engeischen de overblijvende hoeveelheden be- talen, evenals voorheen. En er werd reeds meer dan eens op gezinspeeld, dat zij hiertoe binnenkort niet meer over de noodige midde- len zullen kunnen beschikken. Het belangrijkste onderdeel van de Ameri kaansche leveranties vormen ongetwijfeld de vliegtuigen. Enkele dagen geleden werd te Washington van bevoegde zijde medegedeeld, dat er in December van het afgeloopen jaar 799 machines waren gereed gekomen en dat men voornemens was, om tot Jull 1942 in het geheel 33.000 machines te fabriceeren. Hierbij houde men echter in het oog, dat het slechts een programma betreft. Of dit ten uiitvoer kan worden gebracht hangt af van tal van factoren, als: het aanschaffen der be- noodigde werktuigmachines, de toename der productie van aluminium, de opleiding van vakarbeiders, enz. Dit zijn slechts enkele van de vraagstuk- ken, die opgelost moeten worden. Tot Juli 1942 is nog een heel lange tijd; men heeft 16 maanden speling. Gemiddeld zullen er in dien tijd 2000 vliegtuigen per maand moeten wor den gefabriceerd. Vermoedelijk echter zal men in den eerstkomenden tijd dienen te reke- nen met de Decenaber-productie. Eerst in den aapstaanden winter kan men misschien hopen, dat een gunstiger resultaat zal wor den bereikt. Wat den steun aan Engeland betreft wil dat dus zeggen, dat zelfs bij een normale ontwikkeling van het Amerikaansche bouwprogramma voor dit jaar geen steun van belang zal kunnen worden verleend. Amerika beschikt niet over vol- doende schepen. Wat de productie van andere goederen be treft ziet de toestand er al niet veel beter uit. Terloops kan slechts de vraag worden ge steld, of de Amerikaansche scheepvaart bij machte is om de voor Engeland gefatriceer- de goederen naar Groot-Brittannie te vervoe- ren, waarop Churchill in zijn laatste rede heeft aangedrongen. De Amerikaansche koopvaardijvloot meet 6 mill, bruto reg ton. In verband met de geleden verliezen aan vrachtschepen hebben de Amerikanen hun koopvaarders zelf hard noodig om hun eigen scheepvaart op peil te houden en vooral ook om de vaart te onderhouden op die lijnen, welke Engeland onder de gegeven omstandig- heden heeft moeten prijs geven. Voor hulp aan Engeland zouden practisch gesproken alleen de nieuw gebouwde schepen hi aanmerking komen. Zelfs een lid van de Britsche inkoopcommissie heeft in een propa- gandarede de scheepsruimte, welke Amerika in 1941 ter beschikking kan stellen, geschat op niet meer dan 1.200.000 reg. ton. Dat is veel te weinig. By een zakelijke beschouwing van wat Amerika inderdaad kan doen, komt men ten slotte tot de conclusie, dat een den doorslag gevende hulp voor Engeland in 1941 in den door Londen gehoopten omvang in 1941 niet mcgelijk zal zijn. In 1942 zullen de vooruit- zichten ongetwyfeld beter zijn; doch hierbij dient te worden opgemerkt, dat volgens uit- latingen van Hitler en andere vooraanstaande persoonlijkheden de beslissing reeds dit jaar zal dienen te vallen. lllllllll[||||||||lllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllltlllllll|[[|[|||ill|j||||]tll!llllllllll|[|||llll|[l!li|!l!!|l||l|l!l|||||i|[|tlilU![[|l[tl|||!!!l| POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDEItLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. lllllll!lilllllllllllilllll!!lllll[||||||||||l!llllil!!ll!!lllllllllllllj|!lll|[|l![l!lllllllll!l!!lllll|||||UIIIIIIII||||U|j|illUtlO|j||[JiJ[||i|j|ii|j||j| STREMMING RIJ VERKEER OVER DE WESTSLUIS. Wy vestigen de adndacht van belangheb- benden op de in dit nummer voorkomende kennisgeving waarin wordt bekend gemaakt, dat de brug over de Westsluis a.s. Woensdag tijdelyk wordt weggenomen en in verband hiermede het rijverkeer over de Westsluis van Woensdagmorgen 9 uur tot Donderdag- middag 1 uur zal gestremd zijn. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag 27 Februari 1941, des namiddags 2 uur, te houden openbare ver- gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg, en Weth. tot het verleenen van een tydelijke toelage van 6 aan het gemeentepersoneel voor de salarissen tot f 1900 en tot wijziging van de kinderbijslagverordening. 4. Idem tot vaststelling van een verorde- ning ingevolge de Winkelsluitingswet tot het gesloten houden op Maandag- morgen van de slagersWinkels. 5. Idem tot het verleenen van medewer- king ingevolge art. 72 der L. O. wet 1920 tot het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen voor de lichamelijke oefening ten behoeve van de Vereeni- ging voor Ohristelijk Volksonderwys alhier. 6. Idem tot het verleenen van medewer- king ingevolge art. 72 der L. O. wet 1920 tot het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Vereeniging yoor Chr. Onderwys (school aan de Jozinastraat 7. Idem tot het verleenen van medewer- king ingevolge art. 72 der L. O. wet 1920 tot het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen voor lichamelijke oefe ning ten behoeve van de Vereeniging voor Christelyk Onderwijs te Drie- wegen. 8. Idem tot het verleenen van voor- schot op de gemeentelijke vergoeding bedoeld in artikel 101 der L. O. wet 1920. 9. Idem tot het vaststellen van de school- geldverordening. 10. Idem tot het ingevolge art. 25 der Nijverheidswet noodig oordeelen van de toevoeging van het vak lichamelijke oefening aan het leerplan der Am- bachtsschool. 11. Idem tot het verbouwen van het ge- bouw der arbeidsbeurs. 12. Idem tot wyziging van de gemeente- begrooting dienst 1940. 13. Idem tot het verleenen van ontheffing schoolgeld dienst 1940. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen. Glacd handschoen, W. Hamelink, Dok- weg 28. Damesportemonnaie met inhoud, C. van Doom, Chrysantenstraat 9. Eenig geld, L. Meertens, Noordstraat 42, Hoek. Gummistok, bril in 6tui, rijwielbelasting- merk, Bureau van politie. Een paar handschoenen, rozenkrans, Apo- theek Van Borssum Waalkes. Textielpunten, A. Kavelaars, Noordstr. 41. Kinderhandschoen, M. de Zeeuw, Steen- kamplaan 76. Glac6 handschoen, A. Kayser, Donze-Visser- straat 17. Paar wollen handschoenen, Kielman, Sta- tionsweg 51. Wollen kinderschoen, J. Regeling, Dr. Buijzestraat 5. Autoped, P. den Exter, Noordstraat 96. Rywielbelastintgmerk, A. de Blaaij, Koe- dijk 9. Twee handschoentjes, P. van Kouteren Dekkerstraat 20. Fietspomp, C. Reijerse, Dijkstraat 46. Rijwielbelastingmerk, J. Bakker, Spui 120. Kinderschoentje, P. Jonkman, School- weg 13. Briletui, J. de Feijter, Kerkhoflaan 15. WATERLEIDING MAATSCHAPPIJ „ZEEUWSCH-VLAANDEREN". De afgeloopen week verdient in de annalen van de geschiedenis van de drinkwatervoor- ziening van Zeeuwsch-Vlaanderen een speciale aanteekening. Niet minder dan "drie gemeenten, en wel Hoek, Clinge en Vogelwaarde besloten bin nen het tijdsbestek van e6n week tot aanslui ting, de eerstgenoemde gemeente zelfs met algemeene stemmen. Met uitzondering van de gemeenten West- dorpe en Overslag is thans geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bij de Waterleiding Maatschappij aangesloten en zij omvat thans in haar geheel 17 gemeenten met 61.047 in- woners. In 1935 werd met slechts drie gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met totaal 17.282 inwoners, den bouw aangevangen. Het feit, dat ook in de huidige minder gunstige tijdsomstandigheden het bedrijf zich blijft uitbreiden, is een bewijs, dat Zeeuwsch- Vlaanderen den achterstand op dit gebied tegenover andere streken, in snel tempo wil inhalen. De volksgezondheid zal er mede gebaat zijn. DE GELDIGHEIDSDUUR VAN DEN ZEEPBON. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheidsduur van den zeepbon (bon 01 alg. distritutiekaart), loopt tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. en dat op deze bon verkrijgbaar is 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel- ling), of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppast of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoe- der of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gram vloeibare zeep of 200 gram zachte zeep van samenstelling van v66r 1 Jan. 1941. DE NIEUWE PETROLEUMBONNEN. Na Maart geen petroleum voor verlichting. De secretaris-generaal van handel, nyver- heid en scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Maandag 31 Maart de met periode E gemerkte petroleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na 31 Maart a.s. geen petroleum meer voor ver- lichtingsdoeleinden besehikbaar zal worden gesteld, zoodat de met periode K gemerkte zegels komen te vervallen. Voorts geeft gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April de met periode 9 gemerkte petroleum zegel recht op het koopen van twee liter pe troleum voor kookdoeleinden. OOK STIJFSEL VALT ONDER DE DISTRIBUTIEBEPALINGEN. Met ingang van heden valt ook stijfsel onder de distributiebepalingen en is dit pro duct slechts verkrijgbaar op een daartoe aan- gewezen distributiebon; de hoeveelheid be- draagt 100 gram per bon. Daartoe is aangewezen de z.g. maizena-bon (voor het tijdvak van 24 Februari tot en met 20 April: bon 10 van de algemeene distribu- tiekaart), zoodat gedurende die periode deze bon recht geeft op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappel- meel of rijststijfsel of kookstijfsel of glans- stijfsel, dan wel een hoeveelfieid puddingpoe- der of puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. BROODBONNEN 04 EN BOTER (VET-) BONNEN 04 VERVALLEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a.s. geeft elke der met „05" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts ge-'ft elke der met ,,05" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebax. Dit omvat voor de hierna genoemde bak- kerijproducten telkeris ten minste het daar- achter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, oiscuits en waiels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbrood- jes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hie:boven niet ge- noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 2 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 3 tot en met 9 Maart a.s., met dien ver- stande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels restaurants e.d. Voorts geven de met „5" genummerde bon nen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart a.s. elk recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen ,,gebak" als hierboven genoemd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de met „04" genummerde bonnen van de brood kaart hiermede zijn vervallen en derhalve kunnen worden vemietigd. DISTR1BUTIE VAN RIJWIELBAN DEN Van verschillende kanten bereikten het N.V.V. klachten inzake het gebrek aan rij- wielbanden, dat in verschillende vooral in kleinere plaatsen, waar het vervoer per rijwiel onvermijdelijk is, tot groote moeilijk- heden aanleiding gaf. Reeds moest emstig rekening gehouden worden met de mcgelijk- heid, dat binnen afzienbaren tijd tallooze ar- beiders, vooral in vrij bedrijf en werkver- schaffing, hun werk niet meer zouden kun nen bereiken, door het ontbreken van een be- rijdbaar rijwiel. Naar aanleiding van deze klachten heeft het N.V.V. zich gewend tot het departement •van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, met het dringende verzoek de noodige aandacht aan deze aangelegenheid te besteden. Als gevolg hiervan heeft dit departement het N.V.V. medegedeeld, dat een distribute van rrjwielbanden aan den gebruiker in een vergevorderden staat van voorbereiding is en dat binnenkort nadere mededeelingen in de pers zullen verschijnen. Te verwachten is dus, dat binnen niet al te langen tijd een bevredigende oplossing voor de gerezen moeilijkheden, wat betreft vervoer naar en van het werk van tallooze arbeiders, haar beslag zal vinden. i GEEN VIERKANTE METER GROND MAG ONBENUT BLIJVEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings- raad schrijft ons: Het klinkt eigenaardig, als men in een groontenland bij uitnemendheid op gaat wek- ken tot het voortbrengen van meer groenten. Onze vaklieden zijn wereldberoemd en pro- duceeren veel grootere kwanta dan voor eigen land noodig zijn. In de zgn. crisisjaren was er door allerlei handelsbelemmeringen een onder-consumptie en ontstond hier een geweldig „te veel" aan de veilingen, dat „doordraaide", d.w.z. onver- kocht bleef. Gelukkig is deze periode voorbij, niet lan- ger komen onze heerlijke groenten op de mestvaalt. Onze bekwame tuinders werken op voile kracht, nog grootere kwanta zullen zij voortbrengen; het zal ons aan versche groenten in eigen land niet ontbreken. En toch Opwekking tot het benutten van elke vier- kante meter voor voedselproductie, ook door den particulier! Er is oorlogDat beteekent: Wij zijn afgesloten van toevoer van voedingsmiddelen, voorraden worden soms plotseling vemietigd. Daarom enkele raadgevingen, opdat alle bezitters van groote of kleine tuinen mede helpen een zoo hoog mogelrjke voedselproduc tie te verkrijgAi. Sommigen meenen, dat nu plotseling alles Vol gezet moet worden met boonen of aard- appelen. In hun yver willen zij elk bloemen- tuintje vddr of achter het huis laten verdwij- nen en vol voedingsgewassen zetten. Dat gaat te ver! Zeker, mocht de toestand het eischen, dan kan het direct, maar gelukkig is het nu nog niet noodig. Laten wij ook d&Ar elke meter benutten, opdat onze steden en dorpen het fleurig beeld behouden. In onze kamers moeten de fraaie potplanten en de vazen met bloemen de huiselijkheid blijven verhoogen. Is de tuin groot genoeg, dan in de achter- tuin groenten en aardappelen. Geen volkstuinen mogen echter komen op vruchtbaar tuinland, dat tot heden door vak lieden werd bebouwd. Dat zou een stap achteruit zijn, want niemand zal toch meenen, dat daarmee de productie wordt verhoogd. Ditzelfde geldt voor kostbaar bouwland. De boer kan beter voor aardappelen zorgen dan wy. Neen: de ongebruikte stukken moeten benut worden, Bij vele steden en dorpen lig- gen stukken bouwterrein te wachten op ex- ploitatie, vaak tiert er het onkruid welig. Dit land moet weer in cultuur gebracht wor den, hier zijn de onbenutte vierkante meters bij 100-tallen te vinden. Op fabrieksterreinen liggen vaak grootere of kleinere stukken, die nu niets opbrengen, terwyl zij menige kg kostbaar voedsel zouden kunnen opleveren. Welk een nuttig voorbeeld zien wy op tal van plaatsen langs de spoordijken. Dit kan nog aanzienlijk worden uitgebreid. De gemeentebesturen zijn dezer dagen aan- geschreven door het Dep. van Binnenlandsche Zaken om mede te werken. In menig plantsoen zal, zonder het feitelijk karakter te schaden, want dat zou zeer te betreuren zijn, een plaatsje gemaakt kunnen worden voor de teelt van nuttige gewassen. De bezitters van landgoederen zullen goed doen te overwegen of hun kostbaar bezit wel voldoende mede helpt aan de voedselvoorzie- ning. Op elk boerenerf is ruimschoots plaats voor een goede moestuin, zonder ook maar e6n kg aardappelen of bieten op te offeren. Laat ieder meehelpen, maar laat iedere leek niet maar luk-raak aan den gang gaan. Dat zou kostbaar zaaizaad kosten, terwijl de oegst zou uitblyven. Laat men advies vra- gen aan de tuinbouwconsulenten, directeuren van tuinbouwscholen, aan tuinbouwvakonder- wijzers en tuinbouwonderwijzers, bij hoof den van gemeenteplantsoenen, bij tuinbouwver- eeniging, bij vooraanstaande practici, kor- tom by de talloos velen in ons tuinbou- wend Nederland, die weten, hoe men elke vierkante meter het best kan benutten. OFGAVE VLASVOORRlADEN De beteekenis van het vlas is in den huidi gen tijd, nu de aanvoer van katoen vrijwel onmogelijk is geworden, sterk gestegen. Daarom is hef noodig, dat de overheid over alle vlasvoorraden zeggenschap verkrijgt. Een ieder, die niet is imgeschreven bij de Neder- landsche Akkerbouwcentrale en een voor raad heeft van meer dan 100 kg, is verplicht, daar van voor 1 Maart a.s. opgave te doen aan de sectie linnen van het Rijks-Textielbureau, WSllemsplein 5, Amhem. Dringend wordt aangeraden, de opgave zoo spoedig mogelijk te doen. Er zijn met onze vlasvoorziening groote belangen gemoeid. Ieder, die vlug en duidelijk aan zijn verplich- ting tot opgave voldoet, werkt mede aan het behoud van werkgelegenheid en aan een goe- den gang van zaken op het gebied der voed- selvoorziening, die bemoeilykt wordt, wan neer de dorscfhmachines niet zouden kunnen draaiem NAAR DEN ENGELSCHEN ZENDER GELUISTERD. Het A.N.P. meldt: Het strenge verbod tot het luisteren naar een radio-uitzending als die van den Engei schen zender scheen, althans in October j.L, nog niet te zijn begrepen door de 62-jarige Haagsche modiste, die zich Vrijdag wegens dit feit voor het landsgerecht had te verant- woorden. Verdachte scheen er een gewoonte van te hebben gemaakt, dezen zender tliuis in te schakelen, zelfs wanneer zij bezoek van eenige kennissen had. Zij gaf ter veront- schuldiging op. dat de Nederlandsche omroep nogal vaak gestoord was en dat zij dan den knop van het toestel maar wat verdraaide, zonder bepaaldelijk aandacht te schenken aan hetgeen zij daama te hooren kreeg. Uit het verhoor van een drietal getuigen bleek echter wel, dat het volstrekt geen toeval was, dat de radio vrijwel iederen avond door de modiste op Engeland werd afgestemd, hoe- zeer een dezer getuigen, schoonzuster van de verdachte, dit ook hinderde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3