gfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN rsrr6n bi W's Kou - Griep - Piin De man die lachte No. 10.182 MAANDAG 24 FEBRUARI 1941 81e Jaargang OPPLAKVELLEN. Binnenland Feuilleton OPENBARE RAADSVERGADERING. DISTRIBUTEE. De Burgemeester maakt bekend dat gedurende de week van 24 tot en met 28 Februari 1941, de inlevering van Opplakvellen door detaillisten als volgt dient te geschieden Des voormiddags van 9,30 u. tot 12,30 U. namiddags 1,30 u. tot 3,U. ^Extra Zeep voor inkwartiering en vuile arbeid wordt gedurende de week van 24 tot en met 28 Februari 1941 MIET uitgereikt. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. Kiezerslijst. Stremming rijverkeer brug Westsluis. Vestigingswet kleinbedrijf 1937. VESTIGING F0T0GRAFISCH BEDRIJF. pluimveehouderij 1941. NEUZENSCHE COURANT r%kUSB»]VIL»fc»lV v<,„ 1 tot 4 resrels .f0,82y2 Voor elken regel ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden - fr oer post f 1 73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /660 per jaar Voor iie cr Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,82% - Voor elken regel meer 0,20%. KLEIN E AJDVERTENTIteN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetalmg. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van TERNEUZEN brengt ter openbare kennis, dat een openbare vergadering van den Raad dier gemeente is Pele>gd tegen Donderdag 27 Februari 1941, des namidda>gs 2 uur. Temeuzen, 22 Februari 1941. De Burgemeester, P. TELLEGEN. De vasbgestelde kiezerslijst voor het jaar 1941/1942 ligt op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage van af 23 Februari tot en met 16 Maart 1941. De lijst is tegen be- taling der kosten stemdistrictsgewijze in uit- treksel verkrrjgbaar. Temeuzen, 22 Februari 1941. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen. P. TELLEGEN, Voorzitte-". B. I. ZONNBVIJLLE, Secretaris. Woensdag a.s. van 9 uur vjm. tot Donder dag 1 uur nan. zal het rijverkeer over de Westsluis gestremd zijn, daar de brug tijde- lijk wordt weggenomen. Door den Rijkswaterstaat zullen borden worden geplaatst, om het verkeer zoo veel mogelrjk over Sas van GentWestdorpe Axel en Sluiskil te leiden. Auto's met een totaal gewicht boven 5000 kg kunnen te Sluiskil niet passeeren. Het voetgangers- en rijverkeer over de Westsluis zal steeds mogelrjk zijn. Temeuzen, 24 Februari 1941. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. Artikel 1. Het js verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het fotografisch bedrijf, onderscheidenlijk van den kleinhandel in fotografische artikelen, voor zoover die uitoefening betreft, te vesti- igen zonder vergunning van den secretaris- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. Artikel 2. iQnder uitoefening van het fotografiscb bedrijf wordt voor de toe passing van deze beschikking verstaan: a. het ten behoeve van het publiek ver- vaardigen van fotografische opnamen; b. het ten behoeve van het publiek be- en afwerken, zoowel in negatief als in positief, van in eigen bedrijf vervaardigde fotografi sche opnamen. Artikel 3. Onder uitoefening van den kleinhandel in fotografische artikelen wordt voor de toepas- sing van deze beschikking verstaan a. het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben en het aan het publiek ver- koopen van fotografische en kinematografi- sche artikelen, als opneem-, vergrootings- en projectietoestellen, benevens onderdeelen en toebehooren daarvan, verpakte chemicalien, ook is oplossing bestemd voor fotografische en kinomatografische doeleinden, alsmede foto grafisch en kinematografisch lichtgevoeiig materiaal, met uitzondering van rontgenfilms en van materiaal voor de vervaardiging van lichtdrukken voor technische doeleinden en van zoogenaamde fotocopieen; h. het aannemen ter be- en afwerking ten behoeve van het publiek, zoowel in negatief als in positief, van fotografische en kinema- tografische opnamen. Artikel 4. Onder fotografische opnamen worden voor de toepassing van deze beschikking niet ver staan rontgenfoto's, lichtdrukken voor tech nische doeleinden en zoogenaamde foto copieen. Artikel 5. Onder toe- en afwerken, zoowel in negatief als in positief, van fotografische en kinema- tografische opnamen wordt voor de toepas sing van deze beschikking verstaan het ont- wikkelen, fixeeren, versterken, verzwakken, retoucheeren van dergelijke opnamen, als mede het miaken van afdrukken en vergroo- tingen daarvan. Artikel 6. 'Het in artikel 1 bepaalde vindt overeen- komstige toepassing ten aanzien van de uit- toreiding van het in een inrichting uitgeoefen- de bedrijf met de uitoefening van het foto grafische bedrijf, onderscheidenlijk van den kleinhandel in fotografische artikelen, zoo- mede ten aanzien van de voortzetting van het in een inrichting, als in artikel 1 toedoeld, uit- geoefende bedrijf in geval van wijziging in de personen van ondememers of beheerders. Temeuzen, 24 Februari 1941. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELLEGEN. De Burgemeester van TERNEIIXEN maakt bekend, dat bij beschikking dd. 6 Februari 1941 door den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart het volgende is bepaald: Door GERARD FAIRLIE. Uit het EngeLsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS. 19) Vervolg. HOOFDSTUK VIII. De oogenblikken, die op dat geplas volgden, schenen mij, die in de schaduw van den muur stond te wachten en te luisteren, een eeuwig- heid toe. Ik kon niets duidelijk hooren, maar ik meende dat er stemmen van de overzijde kwamen. Het schoot mij plotseling te bin nen, dat ik hier mijn tijd vermorste, zoodat ik besloot een Snellen ommegang rond het huis te maken, eindigende met het plein waar ik Williams kon zien en misschien te weten komen wat er gebeurd was. Ik begon dit plan dus tot uitvoering te brengen, en zoo diep mogelijk in de schaduw blijvende, liep ik om het huis heen. Ik had verwacht niets te zien, en zag dan ook niets, maar toen ik bij het plein gekomen was, merkte ik op, dat hoewel de ophaalbrug nog omhoog was, het geheele terrein Iverlicht werd. Een van de mannen van Williams stond bij de nu gesloten poort en was in gesprek met den poortwachter. Ik naderde hem sne'l. ,.Wat is er aan de hand?" ,,De hel is losgelaten, mijnheer!" zei hij lachende. ,,'Hebt ge het fluitje gehoord?" „Ja." ,,Welmu, in dat oogenblik gebeurden twee dingen. Het eerste was dat al onze posten DE ONDERHANDELINGEN MET JAPAN De Japanscbe ambassadeur te Rome, Hori- kiri, heeft een interview, met den Romein- schen correspondent van de ..Gazzetta del Popolo", ten aanzien van de onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indie ver- klaard, dat Japans eenige doel is zich te ver- zekeren van een voldoenden aanvoer van rubber en petroleum. „De onderhandelingen worden in een geest van oprechte vriend- schap gevoerd", zoo voegde de ambassadeur zich spoedden naar de plek waar gefloten was, zooals huh bevelen luidden, maar of zij iemand hebben kunnen vatten weet ik niet. Maar tegelijkertijd stormde Zijne Genade uit de voordeur naar buiten, inspecteur Williams roepende, en beide gingen, zeer ernstig met elkaar sprekende, het huis weer binnen. Tot mijn spijt, mijnheer, is dit alles wat ik weet. ,,Ook goed," antwoordde ik. „Als men mij noodig heeft, ben ik hier bij de hand." ,,Best, mijnheer." Ik verliet hem en sloeg den tegenoverge- stelden weg in van dien welke ik gekomen was, maar terwijl ik zoo stil en onzichtbaar mogelijk langs den muur sloop, klopten mijn polsen snel. Daar waren wij nu, eindelijk voeling hebbende met den Octopus, op alles voorbereid, en ik voelde een soort van onpar- tijdige belangstelling voor den afloop. Daar- mee wil ik niet zeggen, dat ik niet zeer be- geerig was den schavuit zelf in handen te krijgen, maar ik bedoel dat ik, alle persoon- lijke overwegingen ter zijde gelatem, boven- dien de belangstelling van den buitenstaan- der koesterde, aangezien de Octopus, voor de eerste maal, door een georganiseerde macht in zijn voornemens gedwarsboomd werd. Ik liep naar de schaduw van het huis hij den dichtstbijzijnden hoek. Nu bevond ik mij aan de zijde, tegenovergesteld van die, waar ik het eerst het gefluit, dat den strijd ge- opend had, gehoord 'had. Ik droeg nog steeds mijn golfschoenen met rubber zolen en daarvoor was ik dankbaar, want nu was ik in staat mij volkomen on- hoorbaar over de hobbelige keien te bewegen. Na mij een paar eilen van den hoek verwij- derd te hebben, bleef ik staan om te luiste- ren. Mijn zenuwen waren natuurlijk tot het uiterste gespannen, maar op hetgeen nu ge beurde was ik niet voorbereid. Eensklaps werd iets dat een geluid maakte als een touw er aan toe. „Engeland en de Vereenigde Staten hebben echter niet het minste recht zich er mede te bemoeien". DE ARBEEDSDIENST. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de vrijwillige dienstneming bij den op te richten Nederlandschen arbeidsdienst, moeten een bewijs van g>ed gedrag overleg- gen. ,De secre1-ar^s"S€neraa^ van binnenlandsche zaken meent, dat het algemeene belang vor- dert, de verlangde bewijzen kosteloos te ver- strekken. Hoewel vele legesverordeningen reeds bepalingen zuUen bevatten, op grond waaFvan vrijstelling zou kunnen worden ver- leend, zal ten einde de noodige uniformiteit te bevorderen, bij besluit de vrijstelling van leges ter zake van bewijzen als hier bedoeld worden bepaald. Aangezien het eenigen tijd zal vorderen, alvorens dit besluit kan worden afgekondigd, ligt het in de bedoeling, daaraan terugwer- kende kracht te verleenen tot 15 dezer en daarbij de mogelijkheid van terugvordering van ten onrecbte betaalde bedragen te openen. In verband hiermede is het wellicht mogelijk de bedoelde bewijzen thans reeds zonder heffing van leges te doen afgeven. RADIODISTRIBUTIE-AANSLUITINGEN WORDEN NIET VERZEGELD. Distributie-luisteraars, die hun radio-aan- sluiting willen opzeggen, hebben niet anders te doen dan hiervan zoowel aan de distri- butie-centrale of -dienst, waarbij zrj zijn aan- gesloten, als aan een postkantoor, poststa- tion of postagentschap kennis te geven. Het luidsprekerkastje bij deze distributie-abonne's thuis behoeft dus nooit verzegeld te worden. Him, die onder voorwendsel het luidspreker kastje te komen verzegelen, bij een distribu- tieluisteraar toegang tot de woning vragen, kan men derhalve zonder meer den toegang weigeren, en de deur wijzen. BESTELUNGEN IN HET BUITENLAND. Het Ned. Clearingsinstituut deelt het na- volgende mede: Het komt nog meermalen voor, dat impor- teurs er toe overgaan, bestellingen te plaat- sen in het buitenland, alvorens zich er van te hebben vergewist, dat het Deviezeninstituut c.q. Ned. Clearingsinstituut de noodige ver gunning verleent, op grond waarvan de be- taling van de bestelde goederen zal kunnen geschieden. In verband daarmede wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat slechts in de clearingen met Duitschlaiid., zooiimxIg liet Protectoraat en het Generaal-Gouvemement, en in de clearing met Belgie stortingen voor zoodanige bestellingen zonder voorafgaande vergunning van het Deviezeninstituut kun nen plaats vinden. Ten aanzien van de betaling naar alle andere landen, geldt het voorschrift, dat voor nieuwe handelstransacties slechts tot storting kan worden overgegaan, nadat daartoe een vergunning van het Deviezeninstituut is ver- kregen. Deze vergunning dient te worden aar.gevraagd per formulier B/l bij het Deviezeninstituut te 's-Gravenhage. Ten aanzien van het betalingsverkeer met eenige landen ontbreken tot dusverre nog de gebruikelijke clearingsregelingen. Hier zal naar gelang van de omstandigheden het Deviezeninstituut beoordeelen of en op welke wijze vergunning tot betaling kan worden verleend. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de omstandigheid, dat goederen zijn besteld, onderweg zijn of reeds zijn ingevoeid, gee- nerlei invloed kan hebben op de beoordeeling van de vraag, of voor den desbetreffenden invoer al dan niet een vergunning tot stor ting in de clearing, respectievelijk een ver gunning tot betaling op andere wijze zal kun nen worden verleend. Zooals bekend, kan de aanvraag om ver gunning tot storting desgewenscbt reeds vdor het sluiten van de transactoe worden mge- diend. Bestaat tegen het verleenen van de vergunning in beginsel geen bezwaar, dan geeft het Deviezeninstituut een „bmdende toezegging" af, welke te zijner tijd door een vergunning kan worden vervangen. Mocht de gelegehheid, vooraf een vergunning of bindende toezegging aan te vragen °ntbi"e- ken, dan zal het noodzakelijk zijn slechts tot sluiting van een nieuwe handelstransactie over te gaan onder het voorbehoud, dat de voorgescbreven vergunning van het Devie zeninstituut alsnog zal worden verkregen. Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Dcvos 10 en 50 ct. DE VIERDE COLLECTE VOOR DE WINTERHULP. Op den laatsten dag dezer maand en den eersten Maart zal de vierde nationale speld- jescollecte voor Winterhulp Nederland worden gehouden. De speldjes zullen dezen keer den vorm hebben van scheepjes en: een viking schip een scboener, een Oost-Indie-vaarder, het vlaggeschip van Michiel de Ruyter en een mailboot. De vervaardiging van deze speldjes geven weer aan vele handen werk. Zoo heb ben bij de vervaardiging van de speldjes voor de vorige collecte, 640 werklieden tezamen 126.000 uren arbeid verricht. Met deze sym- bolen van onzen roem als zeevarend volk doet de Winterhulp wederom een beroep op de offervaardigheid van ons volk. Terecht zijn wij trotsch op onzen naam ter zee; even trotsch behooren wij te zijn op het goede hart van ons volk. De inzajnelingen voor de Win terhulp stellen ons in staat te bewijzen, dat wii met recht trotsch kunnen zijn op dat .-mede hart, op dat medeleven in de nooden der behoeften van hen, die men minder be- deelden noemL In den wintertijd zijn hulp en steun op groote schaal noodig. Een aansporing om met milde band te o-even zij dus hier nogmaals gegeven. Opdat wij trotscb kunnen zijn op ons goede bart. TEELTREGELING Als gevolg van de inkrimping, welke de pluimveestapel in bet najaar 1940 heeft moe ten ondergaan, zijn op de meeste pluimvee- bedriiven alle een- en overjarige hennen ver- wijderd. Hierdoor bestaat de pluimveestapel welke thans nog aanwezig is, vrijwel geheel uit ionge hennen, broed-1940. Met uitzonde- rin-' van de fok- en vermeerderingsbedryven, waarvoor in het algemeen is voorgeschreven, dat een gedeelte van den stapel uit over- iarige dieren moet bestaan, zullen derhalve op de gewone pluimveebedrijven dit jaar byna geen overjarige hennen aanwezig zijn. Ver- nieuwing van den pluimveestapel, althans op de gewone pluimveebedrijven, is daarom dit jaar niet direct noodzakelijk te achten. In verband hiermede en gelet op de om standigheid, dat althans op het oogenblik. nog niet met zekerheid kan worden beoor- deeld, hoe de veevoederpositie in ons land het aanstaande najaar en in 1942 zal zijn, is be- sloten, dat dit jaar, ten behoeve van de ge wone pluimveebedrijven, niet zal worden ge- De pluimveestapel op de fok- en vermeer- deringsbedrijven bestaat voor een gedeelte wel uit overjarige dieren, zoodat vernieuwing van den stapel op deze bedrijven wenschelyk is Daar bovendien de basis voor een ver- betering van den pluimveestapel bij de tok en vermeerderingsbedrijven ligt en het y/en- schelijk moet worden geacht, dat deze be- driiven ook in de gegeven omstandigheden hun taak zoo goed mogelijk blijven vervullen, is bepaald, dat fokbedrijven en houders van vermeerderingsbedrijven dit voorjaar een aan- tal kuikens zullen mogen betrekken en in voorraad hebben. Dit aantal bedraagt zoowel voor fok- als vermeerderingsbedrijven, voorzoover vrouwe- lijke kippenkuikens betreft 60 pet. van net toegestane aantal kippen en voorzoover vrou- welijke eendenkuikens betreft 80 pet. van het toegestane aantal eenden. Uit bovenstaande blrjkt, dat dit voorjaar alleen op de fokbedrijven zal mogen worden gebroed. Het broedseizoen vangt aan op 24 Februari 1941 en eindigt met ingang van 27 April 1941. Algemeen is voorgeschreven, dat de fokkers aan houders van vermeerderings bedryven slechts vrouwelrjke kuikens zullen mogen afleveren. DE SALARISSEN VAN DE ONDERWIJZER-KLOOSTERLINGEN. De Staatscourant bevat thans de beschik king van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, waarin is bepaald, dat. met af wij king van de voor de ongehuwde leerkrachten bij het voorbereidend hooger en middelbaar en het lager onderwijs in het be- zoldigingsbesluit 1934, en met afwijking van de voor de ongehuwde leerkrachten bij het nijverheidsonderwrjs in het salarisbesluit no. 1935 neergelegde regelingen, zij, die in com- munauteit plegen te leven 60 pet. van de vol- gens die besluiten aan het ambt of de betrek- king verbonden bezoldiging met inbegrip van ambtstoelagen, verminderd met den aftrek voor ongehuwden en verminderd voor zooveel noodig met den standplaatsaftrek, zullen ont- vangen. Deze regeling gaat in 1 Maart a.s. VERVANGING VAN REGULIERE EN SECULIERE GEESTELIJKEN ALS HOOFDEN EN DIRECTEUREN DOOR LEEKEN. De Haagsche correspondent van /De Tele- graaf" verneemt van bevoegde zyde, dat bin- nenkort, in het kader van de ter hand geno- men onderwijsreorganisatie een nader besluit van den secretaris-generaal van het Depar tement van Opvoeding, Wetenschappen en Oultuurbescherming is te verwachten, waar bij bepaald wordt, dat alle Roomsch-Katho- lieke geestelijken, die hoofd of directeur zijn van een R; K. inrichting van algemeen onder wijs, eerlang van hun functie zullen worden ontheven. Deze nieuwe maatregel geldt dus met alleen voor de tot een kloosterorde behooren- de geestelijken, op wie ingaande 1 Maart 40 pet. salariskorting zal worden toegepast, maar ook voor wereldlijke geestelijken en zoowel voor katholieke lagere scholen als voor katholieke middelbare en voorbereidend hoogere (niet voor seminaria en klooster- scholen). Aan dit ingrijpen heeft allereerst ten grondslag gelegen de wenschelijkheid om voor de gewone onderwrjskrachten de be- staansmogelijkheden te verbeteren. Boven dien is het wenschelijk geoordeeld, dat scho len onder leiding staan van onderwijsvak- menschen die midden in het practische leven staan, met eigen gezin en kinderen, die aldus zich heter kunnen verplaatsen in de moeilijk- heden der ouders en in de ziel van het kind. Het onderwijs is immers niet een zuiver kerkelrjke aangelegenheid het gods dienst- onderwijs blijft geheel onverlet doch een zaak van algemeen belang. Voorts vemam de correspondent nog, dat ten aanzien van de verlaging van de leerlin- genschaal, welke niet alleen voor het lager onderwijs zal gelden nog nadere voorzienin- gen zullen worden getroffen. Het is immers duidelijk, dat de 2200 nieuwe leerkrachten, die men denkt te kunnen aanstellen van de gelden, welke vrijkomen door de korting van dat geworpen wordt over den muur gezwaaid, geen tien eilen van mij af. Zooals ik zei, werd de muur op dit punt door de maan be- achenen, en snel in de schaduw terugduiken- de, zag ik wat het was. Iemand aan de an dere zijde had een touwladder over den muur geslingerd! Ik bleef waar ik was, volkomen bewegmg- loos; ik durfde nauwelijks adem te halen. Bliksemsnel stond de geheele waarheid mij voor den geest: het fluiten aan de andere zijde van den muur was een krijgslist ge- weest, teneinde de schildwachten aan deze zijde van den muur vandaar weg te lokken. Zoodra de door den Octopus uitgekozen plek vrij van bespieders was, waren zijn hand- langers overgestoken en zouden nu binnen- dringen, of hulpmiddelen aanbrengen waar- langs hun makker of makkers, die binnen het huis waren, ontsnappen konden. Een volgend oogenblik van nadenken over- tuigde mij, dat de laatste gissing vermoede- lijk de juiste was, en wel naar aanleiding van hetgeen de man, door Williams bij de poort geplaatst, mij gezegd had. De oude hertog zou zich nooit openlijk door Williams binnen het huis hebben laten vergezellen, indien daar niet reeds iets voorgevallen was, want hij had beslisten nadruk gelegd op het feit dat hij niet wenschte, dat zijn gasten iets van de bedreiging van den Octopus, of van onze aan- wezigheid ten einde dezen te dwarsboomen, zouden weten. Derhalve waren alle maat- regelen zoodanig getroffen, dat indien er in 't geheel niets mocht voorvallen, de gasten het slot eenvoudig verlaten zouden hebben, zender ooit te weten te komen dat een poli- tiemacht aanwezig geweest was. Uit dit alles maakte ik op dat de Octopus zich dus reeds van den buit moest meester gemaakt hebben, en dat deze touwladder daar geplaatst was om hem bij zyn ontsnapping behulpzaam te zijn Er is geruimen trjd voor noodig om deze gedachten hier neer te schrijven, maar in wer- klijkheid fhtsten ze mij met een ongelooflyke snelheid door het brein. In oogenbhkken waarin de zenuwen tot het uiterste gespan nen zijn, schijnt men in staat te zijn twee malen zoo vlug te denken dan in gewone om standigheden. Ik wachtte, plat tegen het huis aangedrukt, zonder een beweging of een geluid te makeiy. Maar er gebeurde niets, en ik vroeg my af of ik verd-ar zou durven sluipen. Ik twyfelde niet of aan de andere zijde van den muur bevonden zich handlangers van den Octopus, die met het meeste geduld op het hooren van eenig geluid of een afgesproken teeken wacht- ten en ik voelde dat, hoewel ik aan hun ge- zicht onttrokken was, het geringste geluid mij verraden zou. En tevens, ik wist niet goed wat ik doen zou. Ik bleef dus afwachten op de plaats waar ik was, want de man voor wie die touwladder bestemd was. moest ongetwy- feld hier iangs komen. Gedurende een tijd waaraan geen einde scheen te komen, gebeurde er niets. Toen zag ik eensklaps, zoo plotseling dat ik den adem inhield, een schaduw zich bewegen. Iemand gleed onhoorbaar langs den muur van het huis, maar 6en oogenblik had die persoon zich in den maneschijn vertoond, en in die seconde zag ik hem. Het was slechts een kwestie van een paar seconden of ik moest ook gezien worden, ten zij ik verder af schoof. Maar ik verkeerde in esn toestand van besluiteloosheid. en nu de crisis aangebroken was, scheen ik geen ge- dragslijn te kunnen bepalen. In mijn hersens voelde alles dooreen; er waren zooveel wegen die ik volgen kon, en toch was slechts een de goede. Mijn eerste ingeving was op net fluitje te blazen dat Williams mij gegeven had, ten einde het alarmsein te geven en hulp te laten aanrukken; maar toen gaf ,ik mij rekenschap, dat ik daardoor niet alleen de naderende gestalte, maar tevens den Octopus waarschuwen zou, en dit laatste was van het hoogste gewicht, daar het hem zoo duide lijk mogelijk zeggen zou, dat zijn plannen mislulct waren. Toen dit laatste my te bin nen schoot, had ik in mijn onderbewustzijn een besluit genomen, want reeds bewoog ik mij in de richting van den hoek van het huis, een plaats, die mij zou veroorloven mijn tegenstander te zien zonder door hem gezien te worden. Ik legde de paar eilen in de diepe schadu- wen van den muur af en wachtte in stilte, mijn oog gevestigd houdende op de plek, waar ik wist dat de ladder hing, hoewel deze nu aan mijn gezicht onttrokken was. Maai die gestalte zou de beschermende schaduw van het huis moeten verlaten en in het schrjn- sel van de maan naar de touwladder over- steken, en alsdan zou ik hem goed kunnen zien. Er gebeurde niets. Ik beproefde de om- trekken van die gestalte te onderscheiden op de plek waar ik haar het laatst gezien had. door een bijna overweldigenden angst bevan- gen. Ik had van plaats moeten veranderen, want door te blijven waar ik was zou ik mij onherroepelijk verraden hebben, maar nu brak mij het angstzweet uit, dat mijn plaatsveran- dering gezien was. Als die schaduw nu niet naar de ladder overstak, waren al mijn voot- zorgen erger dan nutteloos geweest, het kwam een oogenblik bij mij op dien man on- verwacht te bespringen terwijl hij langs de ladder omhoog klom. en hem in alle s.ilte te overmannen, ten einde zijn makkers zoo min mogelijk te laten blijken dat hun voornemens verijdeld waren. Maar als hij mij gezien had. zoUJ de man waarschijnlijk denzelfden weg teruggaan dien hij gekomen was, en zijn kameraden het waarschuwingsteeken gevsn. Vervolgens zou de tegenpartij verder te werk gegaan zijn naar een plan, zooals alleen het brein van een Octopus kon ontwerpen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1