MEUWS- EN ~%oo hang^'y OPPLAKVELLEN. Binnenland Winterhulp Nederland. Buitenland DISTRIBUTiE. De Burgemeester maakt bekend dat gedurende de week van 24 tot en met 28 Februari 1941, de inlevering van Opplakvellen door detaillisten als volgt dient te geschieden Des voormiddags van 9,30 u. tot 12 30 u. namiddags 1,30 u. tot 3,tl. Extra Zeep voor inkwartiering en vuile arbeid wordt gedurende de week van 24 tot en met 28 Februari 1941 IMIET uitgereikt. De Burgemeester Voornoemd, P. TELLEGEN. Schade-enquete-commissie voor militairen te velde. 28uSM per post fr per post 1,73 per 3 maanden tsg vooi f- f— - Voor Bekrie en Amerika 2,20, overige lar.den 2,65 per 3 maanden fr. Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgee#ster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. Grootere letters en cucne s wurueu naai Fiaa«xuWu.v Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, verkrrjgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Winterbulp te bewerken en zich dan bij mij hiervoor opgeven. Men vraagt mij zoo vaak in dezen tijd: kan ik xyet iets doen? Welnu bier ligt werk waarmede gij Uw eigen stadgenooten direct helpt en waardoor de onderlinge band wordt verstevigd. De Plaatseljjk directeur van Winterbulp Nederland, P. TELLEGEN. De Burgemeester van TERNEUZEN brengf het voigende ter openbare kennis van belang- hebbenden. De Secretaris-Generaal van bet departe- ment van Financien heeft een schade-enquete- commiesie voor militairen te velde ingesteld, welke tot taak beeft hem van voorlicbting te dienen, ten aanzien van bet verleenen van scbadeJoosstellingen aan militairen, die ge durende de oorlogsdagen te velde eigendom- men, welke zij in hun mobilisatie-standplaats bij zicb hadden, verloren hebben. Er zal naar worden gestreefd de uit te keeren schadeloos- stellingeii te gronden op de beginselen, neer- gelegd in het besluit op de materieele oor- logsschaden van 2 December 1940, no. I>e commissie zetelt te 's-Gravenhage, Javastraat no. 4. Militairen van Land- en Zeemacht, die meenen op scbadeloosstelUng voor de te velde verloren gegane eigendommen aanspraak te kunnen maken, dienen zich, bij voorkeur voor 1 Maart 1941, schriftelijk tot den secretaris van genoemde commissie te wenden, met ver- zoek om toeziending van een aangifteformu- Iier. In dit verzoek behoort dus geen opgave te geschieden van verloren gegane eigendom men e.d.; het scbrijven van een brief of brief - kaart, houdende verzoek om toezending van een aangifteformulier, is voldoende, mits de naam en het adres van den aanvrager duide- lijk zijn vermeld. Terneuzen, 20 Februari 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. Bet is nu met de Winterhulp zoo vastge- steld, dat gedurende de wintermaanden, dat wil dus zeggen van 1 October tot 1 Mei d.a.v. omde veertien dagen zal worden gecollec- teetd door middel van een lijstencollecte langs de huizen en door middel van een straat- collecte. Met deze cpllecten moeten de middelen brj- een worden gebracht om. die landgenooten te helpen, die in dezen toch reeds zoo moeilijken tijd in nood zijn. Wij mogen ten aanzien van de opbrengst der collecten bier in Terneuzen niet klagen en nog minder mogen wij klagen over de oe- dragen die aan Terneuzen uit de landelrjken opbrengst worden toebedeeld, want bet is nog steeds zoo geweest, dat wij hier steeds meer hebben pntvangen dan bier zelf werd opge- bracht. Het spreekt echter van zelf, dat dat verschil niet te groot mag worden en dat de plaatselijke commissie er dus op uit is om middelen te verzinnen teneinde de opbrengst der pjaatselijke collectes zoo groot mogelijk te doen zijn. Er is e6n middel, dat ongetwij- feld tot. bet beoogde doel zoude leiden, doch dat helaas in de praktijk met uitvoerbaar is. Dat is namelijk wanneer wij ben van wie wij mogen verwachten. dat zij met milde hand geven om hun nooddruftige stadgenooten te helpen, eens deelgenoot zouden kunnen maken van de groote dankbaarheid waarmede de reeds geboden hulp is aanvaard; wanneer zij ook eens kennis konden nemen van den bit- teren nood, die hier in zoo vele gezinnen heerseht, waar een nijpend tekort is aan beddegoed, onder- en bovenkleeding, brand- stof, geregelde en krachtige voeding. Maar dat gaat nu eenimaal niet en daanvoor moe ten de aspirant-gevers nu maar het woord van mij voor waar aannemen: dat er dus nog steeds veel en grooten nood te lenigen valt. Een van de dingen, die een collecte kunnen doen slagen, is een behoorlijke organisatie en daarbij komt voor een periodiek terugkeeren- de collecte, als die van Winterhulp, in de eerste plaats in aanmerking een vaste groep van collectanten, die ieder voor zich steeds dezelfde wrjk of straat te bewerken krijgt. Door deze collectanten moet het contact ont- staan tusschen de bevolking, die nog wat mis- sen kan, en de plaatselijke commissie. Hoe meer collectanten hoe intensiever het werk gedaan kan worden en hoe gemakkelijker het voor iederen collectant zal blijken. Laat dus ieder, die dit leest, eens voor zich zelf na- gaan of bij of zij niet gelegenheid beeft om de twee weken een bepaald stadsgedeelte, een straat of een deel van een straat voor de ONWAARDIG EN NOODLOTTIG. Sedert bet verloop van den oorlog de uit- wendige omstandigheden van ons land ten eenenmale gewijzigd heeft, kon het niet an- ders, schrijft de N. R. Crt., of ook de binnen- landscbe toestand moest er de gevolgen van ondervinden. Het toch al niet geheel onbe- dreigde evenwicht werd geschokt; de onder linge krachtsverhouding onderging onder den invloed van nieuw optredende factoren snelle wijziging; de ontwikkeling verkreeg een tempo, waaronder het ontstaan van tijdelrjk sterke spanningen onvermijdelijk was. Zij die bet beste voor hadden met hun land en volk, konden slechts hopen, dat de schok- ken zooveel mogelijk zouden worden opge- vangen, de spanningen zooveel mogelijk afge- ledd. Wat men in het algemeen ook van open- lrjken en regelreehten strijd mocht verwach ten, het stond vast, dat daarvoor onder den staat van bezetting geen gelegenbeid was. Onder dezen toestand was het geboden om zich eens en vooral rekenschap te geven van de werkelijk'heid, van de feiten, een werkelijk- heid en feiten, die weliswaar niet een in zich- zelf onveranderlijk gegeven waren, maar die in hun snelle beweging zeker niet de onder andere omstandigheden zoozeer gewenschte ruimte lieten voor beschouwing en overleg. Het kwam er op aan om met achterstelling van persoonlijke overweging, snel en vastbe- raden een inzicht te voimen in de richting, waarin de gebeurtenissen zich zouden ontwik- kelen, in de overtuiging dat, indien de ont wikkeling zelve veel te snel ging om nog af- "nankelijk te kunnen worden gemaakt van een voorafgaanden strijd der meeningen, zij in haar vaart nog wel degelijk gevoebg zou blijken voor uit een prompt en onibevreesd in zicht geboren beleid. Tot dit beleid moest a fortiori behooren het vermijden van alles. dat naar een schijn van machtsstrijd zweemde. Van een schijn naar machtsstrijd spreken we, omdat onder den staat van bezetting de macht een zaak van den bezetter is. Van aanvaller 5n van ver- dediger is onder een dergelijken toestand de vuist even machteloos, want het is in het be- reik van den bezetter en met reden gevoelt hij het ook als zijn plicht om elke geweldple- ging oogenblikkelijk halt te gebieden. Elke machtsstrijd zou een strijd met den bezetter zijn en dat is een gedachte, welker onzinnig- heid voor iedereen klaar moet zijn. Het is dan ook in de hoogste mate te be- treuren, dat het in den laatsten tijd telkens weer tot ongeregeldheden komt, die het bewijs leveren, hoe weimig men zich nog rekenschap geeft van de omstandigheden, waarin ons land verkeert en van de consequenties, welke daar voor de toekomst. ver en nabij, uit vooct- vloeien. De ongeregeldheden zelf zijn te hetreuren, want zij zijn een volk met zelfbewustzijn, zij zijn elke groep, die zich taak en plaats be- wust is, onwaardig. Maar zij dreigen boven- dien nog noodlottig te worden, wanneer het in het heetst van het gevecht of in koelen bloede op moord en doodslag uitkomt. Daar is geen verontschuldiging voor en geen pra- ten over wie begonnen is of niet, kan daar iets aan verhelpen: moord is moord, dood slag is doodslag, mishandeling is mishande ling. Met moord, doodslag en mishandeling moet het uit zijn. Elke handeling van dezen aard, van welken kant zij ook kome, is niet alleen noodlottig voor het rechtstreeksche slachtoffer. De ge volgen laten zich in veel verdere kringen gel- den. Zij beteekenen, dat het streven van de besten onder ons, om te bereiken dat wat komen moet, wat in maatschappij en samen- leving anders gaat worden, met zoo min mogelijk reeds van het tempo te vreezen schade voor het geheel en voor elk van de deelen, voor den enkeling tenslotte, zijn loop vinde, denkbeeldig wordt gemaakt. Slag voor slag, stoot voor stoot valt zulk een handeling een oneindig aantal malen herhaald, terug op een samenleving in haar geheel, een maat schappij in haar geheel, een volk, dat zich toch al aan alle bezwaren van een snelle, on- verwachts geboden aanpassing aan een nieuwe orde en een nieuw beginsel ziet blootgesteld. Daarom moge de dood van den W.A.-man Koot meer zijn dan een door ieder welden kend mensch betrenrd incident. Het moge een waarschuwing zijn, een beroep op her- nieuwde bezinning van ieder, dien het aan- gaat en het gaat ons alien aan. Omdat wij beseffen, dat wanneer er nu nog bloed onder ons vloeit, een des te haider toekomst zal moeten worden uitgediend, voordat voor ieder onzer een nieuw evenwicht hervonden is. En dit is wat alien die van goeden wille zjjn toch voor ieder van hun medemenschen ten spoedigste moeten wenschen. eiland Urk en die vandaar in Zuidwestelijke richting op fort Pampus aan gaat, vanwaar hij vrijwel de Noord-Hollandsche kust tot Enkhuizen volgt. Het kanaal langs de kust wordt vrij breed, waarbij enkele gedeelten zelfs de grootte van meren krijgen. De voorbereidende werkzaamheden bestaan in net doen van peilii.gen, welke allereerst in de buurt van Edam zullen geschieden. Dit jaar zal nog met den aanleg van de eerste wateribouwkundige werken in den Zuid- Westpolder worden begonnen. Van het resultaat der grondpeilingen is af- hankelijk van welke plaats uit dit zal ge schieden. Naar de Tel. verder meldt, is het de be- doeling, dat de Zuidwestelijke polder door breed open water van den Zuidoostelrjken polder zal zijn gescheiden. Daarmee is men dus teruggekeerd tot het plan-Lely van 1916 en afgestapt van het plan 1925 volgens het- welk tusschen den Z.-W. en den Z.-O. polder slechts een kanaal zcu komen. JAPAN'S AANBOD TOT BEMIDDELING. S.P.T. meldt uit Tokio: In ambtelijke Japansche kringen is men niet geneigd het Japansche bemiddelingsaan- bod dat niet alleen geldt voor Oost-Azie, maar ook voor Europa nader toe te lich- ten. Men vergenoegt zich er mee er op te wflzen, dat Japan met dit aanbod een bewijs van zrjn vredelievendheid heeft geleverd. Tokio is zich welbewust van de onverzoen- lijke houding van de in Europa strijdende partijen. Men wij st er verder op, dat in de verkla- ring van den Japanschen woordvoerder elke toespeldng op Europa is vermeden en dat er slechts sprake was van een bemiddelings- voorstel, hetwelk in de eerste plaats op Oost- AziS betrekking had. De versterldng van \lalakka. Over de aankomst van Australische troe- pen te Singapore meldt S.P.T. nog uit Lon- den: In welingelichte kringen verluidt, dat het schiereiland Malakka voortdurend versterkt wordt. Dinsdagavond zijn sterke afdeelingen Australische troepen behoorend tot gemoto- riseerde eenheden en volledig uitgerust met het meest moderae oorlogsmateriaal te Sin gapore ontscheept. Nog des avonds zijn zij naar het Noorden gedirigeerd. Sumner Welles over Japan. iS.P.T. meldt uit Washington: Sumner Welles, de onderstaatssecretaris, heeft Woensdag op de persconferentie over den toestand in het Verre Oosten onder meer verklaard, dat de Vereenigde Staten op hun hoede zijn. Welles verklaarde: „Wij beoordeelen een land naar zijn daden, niet naar zijn woorden. Japan heeft tot dusverre geen bewijs gele verd, dat net de rol van bemiddelaar ver- dient." Voorts gaf Welles uiting aan zijn ingeno- menheid over de aanstaande uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigers tusschen de Vereenigde Staten en Nieuw-Zeeland. WONTUURLIJKE ERVARINGEN VAN DE REMANMNG VAN EEN DI ITSOIIEN DITIKBOMMENW'ERPER. Naar het D.N.B. verneemt, is een Duitsche duikbommenwerper in Noord-Afrika na een met sncces uitgevoerde opdracht in het ge- hied ten Zuiden van Adjedabia door een Hur ricane aangevallen. Hierbij liep het Duitsche toestel schade op, waardoor het tot onmid- dellijke landing gedwongen was. De Engel- sche jachtvlieger zette zijn aanval voort. Toen werd het Engelsche vliegtuig door den gelanden duikbommenwerper neergeschoten. Het toestel stortte brandend omlaag. De Duitsche bemanning maakte haar vliegtuig onbmikbaar en begon den moeilijken tocht door de woestijn om naar de eigen linies terug te keeren. Onderweg heeft zij geen enkelen vijand ontmoet. Elen lid der beman ning was gewond. EEN ENGELSCHE MIJ N EN VEGEB TOT ZINKEN GEiBRACHT. Het D.N.B. meldt: De Engelsche admiraliteit heeft Dinsdag- ochtend medegedeeld, dat de Engelsche mij- nenveger Huntley tot zinken is gebracht. NOODLANDING VAN ENGELSCH VLIEGTUIG IN PORTUGAL. Een Engelsche bommenwerper, die op weg was naar Gibraltar, heeft in de nabijheid van Setubal een noodlanding moeten maken, waarbij het vliegtuig werd beschadigd. De bemanning van elf koppen werd te Lissabon geinterneerd. D.N.B. I EEN ENGELSCH VLIEGTUIG MOET IN BELGIE LANDEN. Dinsdagochtend is een Britsch gevechts- vljegtuig gedwongen op Belgischen bodem te dalen. Een officier en drie andere inzittenden werden gevangen genomen. (D.N.B.) gen van krijgstactiek. Het merkwaardige was, dat daar in Afrika, evenals op de slag- velden van Frankrijk en Belgie, het gebruik van het pantserwapen hesliste. In het stroomgebied van den Nijl stonden de legers van maarschalk Graziani en gene- raal Wavell tegenover elkaar over front- lengten van 400 kilometer. Bij dezen veldtocht zijn, naar de beschrij- ving van den medewerker van het Hambur ger" Tageblatt, Wolfdieter Langer, de oude regels van oorlogvoering in de woestijn met haar vaststaande beginselen van „gescheiden oprukken om te kunnen leven" en ,,inzetten van geisoleerde afdeelingen op de buitenste linies, vermijding van een inzet van massa's in het woestijngebied", over boord geworpen. In strijd met de meeste tot dusver in Afrika opgedane ervaringen bewees het gebruik van een enkele, sterke, centrale colonne een suc- ces te zijn, gelijk Graziani in het September- offensief tegen Sidi el Barrani, Wavell in het winter-offensief tegen Tobroek aantoonde. Nadat het hij het September-offensief van Graziani tot het verslaan van de zevende Engelsche pantserbrigade door Italiaansche bommenwerpers was gekomen, lieten zich stemmen hooren, die de gevechtswaarde van gepantserde eenheden in de woestijn in twrj- fel trokken. Massale inzet van pantserwagens. Deze stemmen zijn verstomd na den mas- salen inzet van Engelsche pantserwagens, Light Tanks, Carrier Scouts, Morris, daar vooral bij de gevechten in 't gebied van Sida el BarraniBoegboegSolloem bleek, dat de ten minste 60 kilometer bedragende snelheid in de woestijn van de pantserwagens een ge- weldig voordeel tegenover de niet gemotori- seerde eenheden met hun marschsnelheid van nauwelijks 6 kilometer opleverde. Daaruit valt te verklaren, dat na Bardia belangrrjk grootere eenheden werden in het nauw gebracht. De tot dusver geldende mee- ning, dat in de woestijn voornamelijk slechts lichte, voor gebruik in de woestijn gebouwde tanks te gebruiken waren, is eveneens weer- legd. Van Engelschen kant werd als speciaal wapen voor tien veldtocht in Marmarica als blijkbaar nieuw type de zoowel door pantse- ring als wapening bijzonder zware Morris ge- bruikt. In zijn gebruik moet de snelle val van Sidi el Barrani en Solloem worden ge- zocht, daar anders niet te verklaren zou zijn, dat militaire leiders met zoo bijzondere Afri- kaansehe ervaring als bijvoorheeld generaal Maletti versterkte stellingen slechts 24 uur konden houden. Van Italiaansche zijde kon men in deze fase van den veldtocht niets tegenover de zware Engelsche oantsers stellen, ..daar tegenover deze over een uitgestrekt gebied concentrisch opereerende pantserwagens de pantserafweer- wanens onzer divisies slechts weinig uitwer- king konden bereiken". (Graziani). De ge- schikte tegenmiddelen tegen de Engelsche tanks van 70 ton in den vorm van Stuka's of even zware pant serwagens waren niet aanwezig. De inzet van duikbommenwerpers zou bovendien door de stormen zijn bemoeilijkt. Wat de Italiaansche pantserwagens betreft, daarover schrijft de goedingelichte Cronache della Guerra van 1 Februari: „Op den inzet van zware Engelsche pantserwagens van voornamelijk Amerikaanschen oorsprong wa ren de Italianen niet voorbereid" en dit ook niet in verband met de transportmiddelen, om deze pantserwagens naar de plaats van bestemming te brengen. Dit laatste zou ten deele kunnen worden verklaard, door de op ontscheping van dergelijke zware pantser wagens niet toegeruste havenwerken van Bardia en Tobroek. inslaan van een 38.1 cm granaat uiteen. De heldenmoed der Italiaansche kustbatterijen bij Bardia, die van de steil oprijzende rots- kust het vuurgevecht met de Engelsche oor- logsschepen opnamen, hielp niets, als gevolg van de sterkere vuurkracht van het scheeps- geschut, dat geheele rotsbatterijen in elkaar deed storten en de verdedigers begroef. Daar als gevolg van de grootere getal- sterkte van de Engelschen in de klasse linie- schepen, zoowel als door den verren afstand van de uitloophaivens van de Italiaansche vloot de inzet van de Italiaansche vloot van- zelf verboden was en anderzijds het Italiaan sche duikbootwapen als gevolg van eigen- aardigheid van de Noord-Afrikaansche kust ondiepten, stroomingen en vooral 'n sterke doorzichtigheid van het water ter venmj- ten zeerste was beperkt, moet in de actie Hmg van de grootste verliezen in haar actie van de Engelsche vloot in het kader van het offensief van Wavell een doorslaggevende factor worden gezien. HET NOODWEER IN PORTUGAL. Als gevolg van het feit, dat langzamerhand de telefoomverbinding tusscheh Lissabon en de provincie hersteld worden, krijgt men een globaal overzicht van de verwoestingen, die de cycloon op 15 Februari in Portugal neeft aangericht. Uit alle deelen van het land worden nog steeds berichten over rampen ontvangen. AUeen in de haven Van Lissabon heeft de storm 21 slachtoffers geeischt. Op 't oogen- blik wordt nog gezocht naarachttien zeelie- den van lichters en havenbootjes, die op de havenkade te pletter geslagen zrjn. Het aan tal vernielde boomen in het beroemde Pena- park is zoo groot, dat het park gesloten moest worden. In Evora zijn 10.000 eucalyptus-boomen ontworteld. Uit Noord-Portugal komen berichten bin- nen, dat de bossehen in het Minho-gebied totaal vernield zijn. Men vreest hier, dat de schade aan de op zichzelf reeds geringe hoe- veelheid bosch zelfs niet in twee generaties kan worden hersteld. Het aantal dooden bedraagt volgens de tot dusver ontvangen berichten veel meer dan honderd. De aangerichte materieele schade kan nog niet geraamd worden. (D.N.B.) Het noortweer duurt voort. Te Madrid sneeuwt het sinds vorige week Woensdag. Te Cordoba is de Guadalquivir weer buiten de oevers getreden. Ze heeft een groot deel van de landerijen overstroomd en het zaad vernield. Talrijke doode dieren en ontwortelde boomen worden door de rivier meegesleurd. Te Granada is de Genii een kilometer buiten de oevers getreden. Deelen van de stad staan onder water en vele huizen zrjn ingestort. DE BESPREKINGEN TE BATAVIA. Uit Tokio wordt gemeld: Sedert het begin van deze week vindt te Batavia een gedachtenwisseling plaats over de oeconomische betrekkingen tusschen Japan en Nederlandch-Indie. In een officieel com munique, dat is uitgegeven door den specia- len Japanschen afgezant Josjizawa en mr. J. E. van Hoogstraten, hoofd van het kantoor van den handel van het departement van oeconomische zaken, over het jongste onder- houd, dat Donderdag van 11 tot 14 uur heeft geduurd, wordt de nadruk gelegd op de ..vrienschappelijke atmosfeer". De volgende besprekingen tusschen Josjizawa en den ver- tegenwoordiger van Nederlandsch-Indie is op heden bepaald. en rillerig? Opgepast - Griep dreigt! Direct 'n "AKKERTJE' (tot 4 per dag). Onder de wol. De Griep zet niet door I DE ZUID-WEST POLDER. Voorbereidende werkzaamheden begonnen Naar ,,De Tijd" van bevoegde zijde ver- neemit, is men met het voorbereidende werk voor de inpoldering van den Zuid-Westpolder begonnen. Zooals bekend, wordt deze polder omvat door een dijk, die van Enkhuizen circa 25 km in Zuidoostelijke richting loopt, tot op ongeveer 10 km afstand van het voormalige OORLOG IN DE .AFRIKAANSCHE VVOESTIJNEN. De oorlog in of nabrj de woestijnen van Noord-Afrika heeft de aandacht getrokken, boewel daar niet het terrein ligt, waar de beslissingen zullen vallen. Die aandacht richt zich dan voornamelijk op het feit, dat daar in Noord-Afrika gestreden werd over groote af- Standen, waar alle natuurlijke hulpmiddelen ontbreken en omdat bij deze oorlogvoering totaal gebroken werd met vroegere opvattin- Aan de hand van deze constateeringen blijkt, dat de Engelsche leiding het naar ver- houding gemakkelijk had, daar zij bijna vol- komen het terrein beheerschende pantser- afdeelingen steeds weer opnieuw liet opruk ken en bij zelfs nog werkzame Italiaansche weerstandscentra voorloopig kon veronacht- zamen. De eigenaardigheid van het Noord-Afri kaansche gevechtsterrein bracht mee, dat deze Italiaansche weerstandscentra van Sidi el Barani via Bardia tot Tobroek, niettegen- staande alle offervaardigheid van de verdedi- qers den Engelcchen opmarsch door den Dzjebel weliswaar vertraagden, doch in be ginsel niet konden verhinderen. Het Engelsche Nijlleger met de Royal Air p'orce zou met de verdedigers, ondanks de pantserwagens toch wel moeilijk afgerekend hebben: de Australische storm-bataljons zou- c,en vermoedelijk nu nog voor Bardia staan, als het den Engelschen niet gelukt <vas de zwaarste artillerie in te zetten, waarvan het transport door de woestijn van Egypte on- mogelijk scheen. In feite heeft het zware ka liber van de 38.1 centimeter van de Engel sche Middellandsche Zeevloot Wavell de voor- naamste zorg ontnomen. De door Graziani's ingenieurs gebouwde hunkers en kazematten bewezen als bescherming tegen dit kaliber on- voldoende te zrjn. Volgens berichten van oog- DE VERSPERRING VAN HET SUEZ-KANAAL. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De door Duitsche verkenningsvliegtuigen gemelde versperring van het Suezkanaal door de twee tot zinken gebrachte vrachtschepen wordt door het vooraanstaande Arabische blad van Kairo, Al Ahram, bevestigd. Dit blad meldt, dat het scheepvaartverkeer in het Suez-kanaal sedert 15 Februari volko- men stilgelegd is. Sedert twaalf dagen trach- ten de Britsche scheepvaartautoriteiten de gezonken schepen twee transpoitschepen van 10.000 en 6000 b.r.t. uit de vaargeul te verwijderen, tot dusver echter zonder succes. De reeds veertien dagen durende versper ring van het Suezkanaal, zoo verklaart men in welingelichte kringen, alhier, beteekent een harde slag voor de Britsche oorlogvoering in de Middellandsche Zee. Voor de beide versperringen ligt reeds een opeenhooping van schepen. Aangezien de ravitalleering van het Britsch leger in Noord-Afrika een dringende zaak is, zijn de Engelschen, zoo de versperring van het Kanaal nog lang zou duren, gedwongen hun transporten door de straat van Gibraltar over de Middellandsche Zee te leiden, waar zij de gevarenzone van de Duitsch-Italiaansche luchtmacht moeten passeeren. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het oppeihevel der Duitsche weermacht decide Donderdag mede: In het Zuidelijke deel der Noordzee heeft eei i motortorpedobopt in weerwil van den dichten mist twee gewapende Britsche koop- vaardijschepen met een gezamenlrjken inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Tijdens een gewapende ver kenning hebben vliegtui- gen Woensdag ten noorden van de Hebiiden en aan de Oost- en Zuidoostkust van Enge- land konvooien aangevallen en vier groote koopvaardijschepen zoo ernstig beschadigd. dat ze verloren geacht moeten worden. Bij Harwich is een torpedobootjager gebom'bar- deerd en in brand gezet. Afdeelingen ge- vechtsvliegers hebben met succes aan vallen oetuigen hraken' de wanden van de bunkers i gedaan op vliegvelden in de Midlands, haven- van cement van 1 meter doorsnede door het werken op het eiland Wight em fabneken in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1