Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Landbouwberichten Tuinbouw. Gemengde Berichten TERNEUZEN, 19 FEBRUARI 1941. AXEL. KLOOSTERZANDE. RECHTSZAKEN. avond hier bekend gemaakt. Het bestaat uit ©en. inleiding en vier punten. De slutting van bet verdrag heeft in politieke kringen alhier oprechte voldoening en bevrediging gewekt. In bet bijzonder juicbt men de wederzijdsche verzekering toe, dat de beide staten zicb zullen onthouden van iederen aanval. Daardoor, zoo verklaart men bier, wordt op weldadige wijze een oplossing tot stand gebracht van de spanning, die was ontstaan in den laatsten tijd door de wederzijdscbe militaire veiligbeidsmaatregelen. Men verwacbt, dat door de verklaring een terstond merkbare kalmeering van de open- bare meening verkregen zal worden. DUITSCH-ITALIAAN SOHE V LOOTBESPREKING. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Tusscben den onderstaatssecretaris der Italiaanscbe marine, admiraal ;Riccardi, en dien opperbevelbebber der Duitscbe marine, groot-admiraal Rader, zijn op 13 en 14 Fe- bruari te Merano besprekingen gevoerd. Bij deze door een kameraadschappelijken geest bezielde gedacbtenwissebng bleek de volledige eensgezindheid ten aanzien van de gemeen- scbappelijke oorlogvoering ter zee tegen Bngeland. DIHTSOHE LICHTAAWAL OP MALTA. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Bescbermt door gevecbtavliegtuigen zijn Dinsdagmiddag sterke formaties Duitscbe bommenwerpers opgestegen om -Malta aan te vallen. Uit de eerste radiobericbten van de aldaar opereerende toestellen bleek reeds, dat het optreden tegen militaire en voor oor logvoering belangrijke doelen belangrijke resultaten heeft opgeleverd. HET ITAUAANSCHE WEERMACHTS- i BERIGHT. Het 256ste communique van 't Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front bebben zicb Dins- dag den beelen dag hardnekkige gevecbten afgespeeld, in den sector van bet elfde leger, waarbij de vijand zeer groote verliezen leed en er niet in slaagde, ons uit onze stel- lingen te verdrijven. Ook onze verliezen waren aanzienlijk. Onze luchtmachtafdeelin- gen bebben den heelen dag met de troepen tactiscb samengewerkt en vijandelijke deta- chementen met bommen en machinegeweer- vuur bestookt. Escadrilles van bet Duitsche vliegerkorps bebben de achterwaartsche verbindingen en de troepenkampen van den vijand in Cyre- naica gebombardeerd. In de Aegeascbe Zee bebben vijandelijke vliegtuigen brisamt- en brandbommen op Italiaansche eilanden laten vallen. In Oost-Afrika actie van plaatselijk karakter aan bet front van Erytrea. Aan bet front in Kenya heeft een onzer colonnes ge- vechtswagens en gemechaniaeerde strijdmid- delen van den vijand op de vlucht gedreven. Aan den benedenloop van de Djoeba zijn hef- tige aanvallen van den vijand, die de rivier wilde oversteken, afgeslagen. Na de haven volkomen versperd te bebben, hebben onze dekkingstroepen in Somaliland de basis Kisi- maio ontruimd. In dezen sector duurt de strijd voort. De luchtmacht van bet Rijk heeft de be- wondering van het Italiaansche vol'k ver- diend voor haar bijdrage tot den strijd, haar volharding en bet bloed, dat >ze sedert het begin der operaties grootmoedig heeft ge- offerd en in het bijzonder voor de stoutmoe- digheid en de offers in de laatste dagen. IWIltlillllHIIIIIIIIIIIlllHIItlllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllHllllllllllllllllllillllllllllHIIlllllllllllllllllllHmil POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. IWitl!llllll!lllllllll!lllllll!ll!!ll!li!llllll!llll!llllllllllll[!lllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllll!ll[lllllllliillllllllll!llllllllllli!lillllllli OPBRENGSTEN VIERDE WINTERHULP- COLLECTE. ■Bij het Provinciaal bureau van de Winter hulp zijn van de op Vrijdag en Zaterdag ge- houden Winterhulpcollecten o.m. de volgende opgaven binnenge-komen Aardenburg 56,09; Axel 91,74; Bier- vliet 56,81; Clinge 106,05; Graauw en Langendam 45,791%; Groede 69,70; Hoek 71,50; Hontenisse 99,54; Hulst 118,72; Koewacht f103,43; Nieuwvliet 18,41; Oost- burg 123,15; Overslag 11,37; Philippine 53,57Sas van Gent f 13-2,24St. Kruis 16,09; Temeuzen 362,57; Vogelwaarde f 88,67; IJzendijke f 49,10; Zaamslag 35,92; Zuiddorpe 34,76; Zuidzande 63,56. WINTERHULP. De collectebus W.H.N., welke Zaterdag j.l. was geplaatst in de tent van de Vereeniging voor Veilig Verkeer bij de Korenbeurs op den Dam te Middelburg, heeft /7,14 opgebracht. Een banketbakker te Middelburg heeft een percentage van den verkoop van zijn gebak op Zaterdag j.l., zijnde een bedrag van f 10, in de kas der W.'H.N. Zeeland gestort, waarvoor deze vriendelijk dank zegt. Ambtenaars-jubileum. Op Ma an dag 17 Februari herdacbt de heer J. A. de Smidt, tweed© ambtenaar ter secre- tarie onzer gemeente den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst der gemeente is ge- treden. Dat dit feit niet onopgemerkt kon en mocht voorbijgaan lag voor de hand en zelfs de minder daartoe dienende tijdsom- standigheden vermocbten niet het strikt officieele karakter, dat aan deze herdenking gedacht was te verleenen te bandhaven. Want nadat in den voormiddag door het college van Burg, en Weth. uiting was ge- geven van hun gevoelens door officieel dezen verdienstelijken functionaris aan zijn woning te complimenteeren, werd in de namiddag- uren door de staf van ambtenaren deze ge- lukwensch nog meer typeerend als' een feit van ongewone beteekenis, hetwelk voor alien, zoowel college als collega's naar waarde ge- schat bleek te worden. Doch dit geldt niet alleen voor dezen toch nog betrekkelijk bescbeiden kring waarin deze gebeurtenis tenslotte is herdacht en vrij- wel beperkt is gebleven. We meenen niet te- veel te zeggen door te memoreeren, dat de heer De Smidt, die e£n der meest hulpvaar- dige en beminnelijkste persoonlijkheden in het ambtenarencorps onzer gemeente is en dit alzoo siert, met dezen staat van dienst vrijwel de geheele gemeente van gezin tot gezin in den loop van deze kwarteeuw aan zicb heeft verplicht. In hem is het type van den ambtenaar dan ook op de meest juiste wijze tot uitdrukking gebracht, nl. dat het publiek er niet is om de ambtenaren maar omgekeerd de ambtenaren otd het publiek. In die mate en op deze wijze heeft de heer De Smidt steeds zrjn taak met de grootst mogelijke stiptheid en nauwge- zetheid vervuld en wij weten dan ook, dat de gansche burgerij sympathie gevoelt met dit jubileum. -Het spreekt vanzelf, dat de in den loop der jaren meegemaakte „ups en downs' tij- dens de receptie's herdacht werden en het stoffelijke blrjk van hulde en waardeering namens de ambtenaren niet achterwege is gebleven. We hopen dat de heer De -Smidt nog tien- tallen jaren op dezelfde wijze en met dezelfde ambitie werkzaam zal mogen zijn in het be- lang onzer gemeente. Onder groote belangstelling vond Maan- dagnamiddag alhier de begrafenis plaats van het stoffelij-k overschot van den zoo onge- lukkig om het leven gekomen M. de K. Zoo- als men weet, ging de K. de vorige week op pad om de maat van een lijkkist te (nemen en werd hij op zijn terugtoeht door een val- lende boom getroffen en op slag gedood. Vooral van de zijde der Ned. Herv. Ge meente, waar de heer de K. het beroep van koster uitoefende, bestond groote belang- stellimg. Tevens waren er vertegenwoordigers van de Cooperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent, terwijl overigens tal van gemeente- naren van hun sympathie deden blijken. De K. was een zeer geziene figuur, dienstvaar- dig eor behulpzaam voor iedereen. Noode zal hij bij velen worden gemist. Met het aanleggen van het tweede ge deelte van den nieuwen Rijksweg alhier is thans een aianvang gemaakt. Men is begon- nen met het uitbreken der oude keien en het aanleggen van een nieuw zandbed. Lang heeft die verbetering wel op zich laten wachten; vooral de oorlogsdagen zijn er de oorzaak van, dat dit nuttig gedeelte onafgewerkt b-leef liggein. Vooral voor het doorgaande ver keer bracht dit veel ongemak teweeg, doch hopelijik zal ook dat spoedig tot het verleden behooren. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. De Recht-bank heeft in hare zitting van heden P. G. J. v. d. S., oud 51 j., notaris te Aardenburg, terzake van overtreding der wet op het Notarisambt, veroordeeld tot f 5 boete of 2 dagen hechtenis. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 18 Febr. 1941. -De volgende zaken werden behandeld: P. M., oud 26 j., courantenbezorger te St. Jansteen en zijn echtg. B. v. H., oud 21 j., werden verdacht van poging tot verboden uit- voer van resp. 30 en 20 kg cacaopoeder. lEisch en uitspraak 5 boete of 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der inbe- slaggenomen goederen. A. P. d'H., oud 40 jaar, te Wachtebeke, en zijn echt., M. M. M., oud 33 j., verdacht van alsvoren van resp. 23% en 10 kg kaas. Eisch en uitspraakf 10 boete of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. M. J. V., oud 19 j., arbeider te Wachtebeke, wegens alsvoren van 25,75 kg aardappelen. Eisch en uitspraak25 boete of 10 dagen hechtenis, diet verbeurdverklaring. E. A. v. d. K., oud 27 j., veehandelaar te Clinge wegens alsvoren van 6 runderen. Eisch en uitspraakf 5 boete of 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. F. C. M., oud 3-2 j., dokwerker te Beveren- Waes en G. A. B., oud 38 j., metaalbewerker te Melsele, wegens alsvoren van ieder 50 kg erwten. Eisch en uitspraak ieder 20 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. M. R., oud 23 j., te St. Gilles, wegens als voren van 11 kg rozijnen. Eisch en uitspraak10 boete of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. F. J. v. d. P., oud 36 j., te Beveren-Waes, wegens alsvoren van 35 kg bruine boonen. Eisch en uitspraak20 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. F. H., oud 34 j., en P. de K., oud 46 j., bei- den grondwerker te De Klinge, wegens als voren van 150 kg tarwe. Eisch ieder 30 boete of 15 dagen hechte nis, uitspraak ieder f 25 boete of 15 dagen h'echtenis, met verbeurdverklaring. A. v. d. G., oud 62 j., klompenmaker te De Klinge, wegens alsvoren van 68 pakjes Cus tard via- en puddingpoeder. Eisch en uitspraak als boven. J. K., oud 40 j., schipper Ned. motorschip „Tourage 2", wegens alsvoren van 75 kg tarwe en 49 kg bruine boonen. Eisch en uitspraak: /20 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. C. W., oud 43 j., fabrieksarbeider te Wach tebeke, wegens alsvoren van 4 pakjes zelfrij- zend bakmeel, 2 pakjes kindermee-1, 19 doosjes sacharine en 12 reepjes chocolade. Eisch en uitspraak: /10 boete of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. J. P. v. H., oud 18 j., werkman te Assenede, wegens alsvoren van 10 kg keukenzout, 200 gram cacao, 2 kg witte kaas en 250 gram pijptabak. Eisch en uitspraakf 5 boete of 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. G. L. de V., oud 44 j., vlasbewerker te Ste- kene, wegens alsvoren van 1 brood en 30 pak jes aardappelmeel. Eisch en uitspraakf 10 boete of 5 dagen hechtenis. B. E. P. G., oud 45 j., echtg. van E. K. te Westdorpe, werd verdacht uit rijst vervaar- digd kindermeel te hebben verkoc-ht, zonder daarvoor bonnen in ontvangst te nemen. -Eisch en uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. P. A. de B., oud 43 j., molenaar-handelaar te Boschkapelle, verdacht van alsvoren be- treffende 10 kg tarwemeel. Eisch en uitspraak: /5 boete of 3 dagen hechtenis. A. T., oud 40 j., koopman te Clinge werd ten laste gelegd, dat hij te Nieuw Namen aanwezig heeft ge-had, althans aanwezig heeft doen hebben door H. F. L., 9 zakken aardap pelmeel, ieder wegende 50 kg, waarvan het niet aannemelijk was, dat deze bestemd wa ren om hier te lande te blijven, op een wagen buitenwaarts van de plaats waar dit meel, alvorens naar buiten het Rijk te vertrekken, door de ambtenaren moest worden uitge- klaard. Eisch f 25 boete of 10 dagen hechtenis, uit spraak f 15 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. J. M. M., oud 30 j., vrachtrijder te Sluiskil, werd eenzelfde feit ten laste gelegd, hier be- trof het 30 kg saccharine. Eisch 1 boete of 1 dag hechtenis met ver beurdverklaringuitspraak: vrijspraak, met teruggave der saccharine. A. F. M., oud 20 jl, vlasbewerker te Clinge, werd verboden uitvoer van 50 kg aardappelen ten laste gelegd. Eisch en uitspraakf 15 boete of 10 dagen hechtenis. PRIJZENBESLUIT 1941 HOC! EN STROO. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt hierbij de aandacht op het ,,Prijzenbeslult 1941 'Hooi en Stroo" van 21 Januari 1941, bij welk besluit de prijzen van hooi en stroo, zoowel voor den teler, den groothandelaar als den kleinhandelaar als volgt zijn vastgesteld: -De prijs, waarvoor hooi ten hoogste mag worden gekocht, te koop aangeboden en ver- kocht, bedraagt: 1. -bij verkoop door den verbouwer voor weidehooi van le kwaliteit f 53 voor weidehooi van 2e kwaliteit 49 voor weidehooi van 3e kwaliteit 45 lucerne- en klaverhooi van le kwaliteit 58 lucerne- en klaverhooi van 2e kwaliteit 54 lucerne- en klaverhooi van 3e kwaliteit 50 per 1000 kg ongeperst hooi, bij levering franco boord of wagon binnen 10 km van het bedrijf van den verkooper; 2. -bij verkoop door den groothandelaar de onder 1 bedoelde bedragen, vermeerderd met de vrachtkosten, f 5 per 1000 kg voor pers- kosten en /4 per 1000 kg voor winst, com- missie, opladen, stuwen, afdek-ken en alle andere onkosten bij levering franco ont- vangstplaats. 3. bij verkoop door den kleinhandelaar den door hem met inachtneming van de voor- schriftcn van dit besluit betaalden of ver- schuldigden prijs vermeerderd met f 3,50 per 1000 kg, indien het betreft een hoeveelheid van 1000 kg of meer en 4,75 per 100 kg, indien het betreft een hoeveelheid van min der dan 1000 kg voor winst, afladen en alle andere onkosten bij levering af ontvangst- plaats en bij levering verder dan de ont- vangstplaats vermeerderd met de daardoor ontstane werkelijke kosten. De prijs waarvoor stroo ten hoogste mag worden gekocht, te koop aangeboden en ver- kocht, bedraagt: 1. bij verkoop door den verbouwer voor binnenstroo f 20,25 en voor buitenstroo f 18,25 per 100 kg geperst stroo bij levering franco boord of wagon binnen 6 km van het bedrijf van den verkooper, welke bedragen bij levering na 31 Januari, 28 Februari en 31 Maart 1941 telkenmale met 0,25 mogen worden verhoogd. 2. bij verkoop door den groothandelaar de ctider 1 bedoelde bedragen, vermeerderd met de vrachtkosten en f 2,7-5 per 1000 kg voor winst, commissie, opladen, stuwen, afdekken en alle andere onkosten bij levering franco ontvangslplaats 3. bij verkoop door den kleinhandelaar den door hem met inachtneming van de voor- schriften van dit besluit betaalden of ver- schu'ldigden prijs vermeerderd met 3 per 100-0 kg indien het betreft een hoeveelheid van 1000 kg of meer en /4 per 100 kg, in dien het betreft een hoeveelheid van minder dan 100 kg voor winst, afladen en alle an dere onkosten bij levering af ontvangstplaats en bij levering verder dan de ontvangstplaats vermeerderd met de daardoor ontstane wer kelijke kosten. INVENTARISATIE VAN STROO BIJ TELERS. Van de aan de telers geboden gelegenheid, tot opgave van bij hen nog aanwezige lever- bare kwanta stroo, is weinig gebruik ge maakt. Deze gelegenheid werd opengesteld, door middel van een aan de telers ter iinvul- ling gezonden kaart. Het gevolg hiervan zal zijn, dat in vele gevallen tot vordering van een belangrijk hooger kwantum stroo, als hetgeen vrijwillig werd aangeboden, moet worden overgegaan. Telers, die het door hen opgegeven kwan tum alsnog wenschen te wijzigen, kunnen dit schriftelijk opgeven vodr Zaterdag 22 Febr. 1941 aan de Provinciale Inkoop-Centrale van Akkerbouwproducten voor Zeeland, Groote Markt 21, Goes. FRIESCHE MAATSCHAFPIJ VAN LAND- ROUW EN NEDERLANDSOH AGRARISCH FRONT. In antwoord op het bekende schrijven van dr. F. E. Posthuma, adviseur van het Nederl. Agrarisch Front, aan de landbouworganisa- ties om samenwerking in overweging te nemen, heeft het bestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw geantwoord: ,,Ook de Friesche Maatschappij van Land bouw staat deze algemeene samenwerking (op landbouwgebiedvoor en heeft daartoe van hare oprichting af de gelegenheid tot deelneming aan hare organisatie opengesteld voor alien, onafhankelijk van de godsdienstige of staatkundige richting, die zij zijn toege- daan. Het karakter der Friesche Maatschap pij van Landbouw brengt daardoor met zich, dat het voor deze organisatie niet mogelijk is, zich voor een bepaalde richting uit te spre- ken." OPVOERIN-G DER TUINBOUW- PRODUCTIE. Onderhoud met Ir. A. W. van de Plassche. Dit jaar zal de Nederlandsche tuinbouw zooveel mogelijk in het teeken der voedings- gewassen staan en zal worden getracht de bodemproductie met de beschikbare middelen zoo hoog mogelijk op te voeren, verklaarde Ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs, in een onderhoud, dat het A.N,P. dezer dagen met hem op het departement van landbouw en visscherij te 's Gravenhage had. Uit dit onderhoud bleek, dat wat het onder- wijs, de voorlichting en het onderzoek be treft, van overheidswege zooveel mogelijk zal worden gedaan om den vooruitgang te bevor- deren. Een betere opleiding van de vakmenschen, zoodat zij ook op economisch gebied wat beter zijn geschoold, heeft de voile aandacht en ver- schillende tuinbouwvakscholen werden reeds opgericht of zullen nog worden opgericht. Aan het hoofd van deze scholen, waar alleen leerlingen worden toegelaten, die het lager tuinbouwonderwijs met gunstig resul tant hebben gevolgd, staat de rijkstuinbouw- consulent, terwijl de lessen mede worden ge- geven door hun assistenten en de ambtenaren van den plantenziektenkundigen dienst. Deze scholen dragen uiteraard een eenvoudig ka rakter. De bedoeling is om op deze scholen de menschen tot vakmenschen te vormen, hun liefde voor hun vak bij te brengen en vooral ook hun belangstelling en waardeering te lee- ren hebben voor de toepassing van hetgeen de wetenschap ten dienste van de uitoefening van het tuinbouw-bedrijf heeft gevonden. Voorts li-gt het in de bedoeling om in den vorm van cursussen de oudleerlingen van deze scholen vooral ook op economisch gebied nog verder te ontwikkelen. -Ook wat het onderzoek betreft, valt er ten dienste van den Nederlandschen tuinbouw naar het oordeel van Ir. v. d. Plassche nog zeer veel te doen. Voor eenvoudige proef- nemingen en demonstratiedoeleinden beschik- ken de verschillende rijkstuinbouwconsulen- ten over proeftuinen, wel-ke beter worden toe- gerust, terwijl verschillende verouderde tui- nen zijn opgeheven. Op enkele van deze proeftuinen komen een voudige laboratoria, welke zich bezig zullen houden met eenvoudig onderzoek ten dienste van den tuinbouw in de betreffende streek. Vooral aan het grondonderzoek zal in sa menwerking met het bedrijfslaboratorium te Groningen aandacht worden geschonken, zoo dat de onderzoekmethoden en de adviezen, waartoe de resultaten aanleiding geven, de zelfde zullen zijn. Wlat de vraagstukken op het gebied der plantenziekten betreft, zal nauw samengewerkt worden met den plan tenziektenkundigen dienst. Naar het oordeel van Ir. v. d. Plassche valt er ten dienste van den Nederlandschen tuin bouw nog heel wat te doen, omdat er in den tuinbouw wel hard wordt aangepakt, wat de dagelijksche werkzaamheden betreft, doch er -kan op doelmatiger wijze worden gewerkt. Als basis hiervoor is echter noodig, dat de venschillende vraagstukken, ook die op eco- nomisclh gebied, beter worden onderzocht en wel in een onderlinge samenwerking tusschen alien, die er belang bij hebben. Men schrome niet om er ook de conclusies uit te trekken, waartoe de resultaten van het onderzoek aanleiding geven. DE BOMMEN OP EN BIJ HET ST. FRANCISCUS GASTHUIS TE ROTTERDAM. -Veertien dooden, waarbij vijf jonge verpleegsters. De Engelsche bommen, die Zaterdagavond terecht zijn gekomen op een gedeelte van Rotterdam's binnenstad de Schiekade en omgev'ing hebben, schrijft de N. R. Crt., voorzoover bekend op het oogenblik dat wij dit schrijven, te weten Maandagavond, veer- tien burgers gedood. In het St. Franciscusgasthuis werden vijf jonge verpleegsters gedood in een vleugel van dit ziekenhuis, die in den tuin is aangebouwd. Dit zijn de leerling-verpleegsters J. E. T. Sweegers, 17 jaar, J. C. M. Ooms, 20 jaar, C. C. M. van Son, 22 jaar, haar zuster A. M. van Son, 20 jaar (beiden uit Stoppeldij-ken E. C. M. Verbeke, 2-1 jaar. In het pand Provenierssingel 21 werd door een bomscherf gedood de 38jarige mevr. L. v. Zandbergen-v. d. Toolen. In het pand Molen- waterweg 12 werd door een scherf gedood de 68jarige mevr. J. M. G. Kuyk-Verhoogh, die in de Schepenstraat heeft gewoond.- In het pand Molenwater 16 werd de bewoner, de heer W. J. C. v. d. Broeck, 40 jaar, door een scherf gedood. In het pand Molenwaterweg 20 werd de bewoonster, de 32jarige mevr. A. C. Booms-Ditters gedood door een scherf. In het pand Provenierssingel 16 werd door een scherf gedood de 48jarige mevr. C. J. Carde- nier-Eynattenhaar zoon, de 21jarige C. Gardenier, werd zeer zwaar gewond en over- leed Zondagmiddag in een hospitaalschip. In het pand Provenierssingel 18 kwamen twee kinderen van de famine Koenen om het leven, evenals de 19jarige dienstbode W. H. v. d. Starre. Dit pand werd door een bom getrof fen en stortte in. -Het ec-htpaar Koenen was 's avonds afwe- zig. Toen man en vrouw bij hun woning terugkeerden vonden zij deze geheel vemield door een bom en door den brand, die na den inslag is ontstaan en vemamen zij, dat hun dochtertjes van 5 jaar en van 8 maanden, evenals de dienstbode, waren omgekomen. Wlij behoeven na de sobere vermelding in de vorige zinnen niet nader te beschrijven, welk leed er in dit laatste gezin alleen al is aangericht. En zoo zijn er zoovele gezinnen die door het gebeurde op dezen rampzaligen avond in smart zijn gedompeld. -Behalve de slachtoffers, die gedood wer den, zijn er nog zes burgers zeer zwaar ge wond, waarbij er zijn voor wier leven wordt gevreesd. Voorts zijn ele tiental-len men schen licht gewond, zij werden ter plaatse verbonden en vele begaven zich ook op ei-gen gelegenheid naar een geneesheer. Militaire doelen zijn door de Engelsche bom men, die om 10 minuten voor elven van zeer groote hoogte werden neergeworpen, niet ge- raakt. In de omgeving van het St. Francis- cusziekengasthuis en het begin van den Pro venierssingel, waar de meeste bommen te recht kwamen, zijn deze ook niet te vinden. Opnieuw moet dus worden vastgesteld, dat wel op hoogst roekelooze wijze door de En gelsche vliegers is opgetreden. Sehaide aan '/jekenhuis en woningen. Een brisantbom trof, zooals reeds gezegd, een vleugel van het ziekenhuis en wel dien waarin het zusterhuis is gevestigd. De vijf jonge verpleegsters werden hier in haar slaapkamers op slag gedood. De vleugel werd voor een groot gedeelte vernield. Voorts vie- lem er drie zware bommen in den tuin van het ziekenhuis en een voor het gebouw in het midden van de Schiekade in het zand. Door de scherven van deze bommen werd het ge bouw aan voor- en achterzijde op tal van plaatsen beschadigd. Een bom kwam terecht in een tuin van pand 83 aan de Schiekade, waardoor de ach terzijde van de panden- 83, 85 en 87 geheel vernield werden. De achtergevels sloegen vrij wel totaal weg. Ook het pand Provenierssin gel 3, dat grenst aan den tuin op den hoek van de Schiekade is zeer zwaar gehavend. Voile treffers raakten de panden 16, 18, 20 en 22 aan den Provenierssingel, welke groo- tendeels instOTtten om door den brand, die na den inslag uitbra-k, tenslotte geheel verloren te gaan. Groote schade is aangericht aan de panden aan de Schiekade tegenover het ziekenhuis tot aan het Ungerplein toe, aan de panden terzijde van het ziekenhuis en aan rijen woonhuizen op den Provenierssingel. Direct na het bekend worden van de bom- inslagen rukten de politie, de brandweer en hulpdiensten uit. In het St. Fhanciscus gast- huis was toen nog geen brand te bespeuren. De panden 16 tot en met 22 aan den Pro venierssingel waren wel dadelijk in brand ge- raakt, zoodat de brandweer hier met veel materiaal aan het werk moest gaan. Auto- spuiten van de Rotterdamsche brandweer en van de Duitsche werkten tezamen en na een klein uur had men de v-lammen gebluscht. De brand in het gasthuis. Op dat moment bespeurde men ineens, dat het dak van het St. Franciscus gasthuis was gaan branden. Zeer snel breidden de vlam- men zich uit, hoewel toch veel bluschmate- riaal in de onmiddellijke nabijheid was en men dadelijk aan het werk kon gaan. "Het was een zeer angstaanjagend gezicht den brand zoo sne-1 in omvang te zien toenemen, zoodat weldra het geheele dak en de zolderverdie- ping in lichter laaie stonden. Van alle kanten werd hulp ingeroepen om het ziekenhuis te ontruimen. Er bevon-den zich een kleine vier- honderdl patienten in hat gebouw en voorts een personeel bestaande uit cngeveer 150 menschen, meest vrouwen uiteraard. Zoo om en de bij zeshonderd menschen zij-n in een goed uur uit het gasthuis verwijderd. Hoe dat in zijn werk is gegaan, kan eigenlijk niemand meer precies na vertellen. De G.G.D. verscheen met ziekenauto's en vele verple- gers en doktoren, o.w. de directeur dr. J. E. Feisser, bewoners uit de omgeving kwamen helpen, padvinders, brandweermannen, per soneel van de posterijen en van de tram. Met ziekenauto's, postauto's, bussen van de R.E.T. en andere personen- en vraehtauto's werden de patienten vervoerd. Wonder boven wonder is men bij het snelle reddingswerk gespaard gebleven voor ongelukken, die toch tijdens de transporten zoo licht hadden kun nen geschieden. In omliggende woningen werden emstige zieken voor korter of langer tijd liefderijk op- genomen, maar de meesten werden toch da delijk gebracht naar Eudokia aan den Berg- weg, het gem. ziekenhuis aan den Bergweg en andere ziekenhuizen te Rotterdam, zooals het Diaconessenhuis en o.a. ook de hospitaal- schepen. Later zijn de meeste zusters van het gasthuis met auto's naar een r„k. tehuis te Delft vervoerd, om daar voorloopig haar in- trek te nemen. Toen.Zondag de tijd aanbrak om de rappor- ten over het gebeurde op te stellen, kon tot groote voldoening geconstateerd worden, dat het reddingswerk na het uitbreken van den brand in het ziekenhuis, wel zeer goed was verloopen. Geen enkele patient bleek te zrjn omgekomen, alien had men in eenige uren tijds weer goed onderdak gebracht. Behalve de vijf zusters, die bij den inslag van de bom in het zusterhuis werden gedood, is dan ook in het gasthuis niemand getroffen. Niettemin hebben tal vein patienten door de emoties en door het nachtelijke, haastige transport, hoe goed zij ook werden verzorgd. veel geleden en het moet dan ook wel worden aangenomen, dat genezin-gsprocessen door het gebeurde veelal een eind achteruit zrjn gezet. Het valt uiteraard niet te overzien wat de lichamelijke en geestelijke schade is, die d)e patienten hebben geleden. Dit zal de toe- komst moeten uitwijzen. Bommen op een zie kenhuis zijn, dat behoeft waarlij-k niet nader betoogd te worden, wel het ergste wat er bij een aanval van de lucht uit kan geschieden. De hoogst onbekommerde wijze, waarop de Engelsche vliegtuigen Zaterdagavond hun bommen lieten vallen, heeft dus wel uitzon- derlijk groot leed teweeg gebracht. Met ont- zetting heeft de burgerij de aangerichte schade aanschouwd en groot is alom de ver- ontwaardiging. IN TOTAAL 19 DOODEN IN HET GEHEELE LAND. De Engelsche luchtaanvallen hebben in het af-geloopen weekeinde, vooral in den nacht van Zaterdag op Zondag, volgens het A.N.P. onder de burgerbevolking in totaal 19 doo den en dertig gewonden, onder wie elf zwaar gewonden, geeischt, alsmede drie vermisten. Wederom moest Rotterdam het grootste aan- deel dragen. Buiten Rotterdam is een groot aantal ste- den en dorpem aangevallen. Daarbij zijn ver schillende particuliere huizen en boerderijen beschadigd. Het aantal daarvan loopt in de honderden. Bijzonder droevig is het, dat in het Oosten des lands een sanatorium door brandbommen is beschadigd. Vier Engelsche vliegtuigen zijn bij de aan vallen der Engelschen door de Duitsche ver- dedigers neergeschoten. EEN SL\C«TOFFER VAN DE DUISTERNIS. Maandagavond is de 24-jarige mej. J. L. vlak bij haar woning aan de Middelstegracht te Leiden in de duistemis te water geloopen. Zij werd spoedig door handreiking op het droge geholpen en verloor geen oogenblik het bewustzijn, zoodat het scheen, dat dit avontuur geen onaangename gevolgen zou hebben. Vermoedelijk heeft zij evenwel ver- keerde stoffen binnengekregen. Dinsdagnacht is zij in het academisch ziekenhuis aan de ge volgen van dit bad overleden. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Te Arnhem zijn twee personen het slacht- offer geworden van kolendampvergiftiging. Dezer dagen bemerkten buren van het echt- paar Krieger aan de Spijkerstraat, dat de woning gesloten bleef. Zij waarschuwden de politie, die de man en vrouw, bedwelmd door kolendamp, in bewusteloozen toestand aan- trof. Beiden zijn naar het gemeente-zieken- huis vervoerd. De man is spoedig na aan- komst overleden. De vrouw is Dinsdag ge- storven. De man was 58 jaar, de vrouw 48 jaar. ZWARE BRAND TE HELMOND. Dinsdagmiddag om drie uur is brand uit- gebroken in de markiezenfabriek van den heer C. van Beek, gevestigd in een voormalig pakhuis achter de huizen in de Veestraat te Helmond. Het materiaal, dat in de fabriek was opgeslagen, is buitengewoon brandbaar, zoodat niettegenstaande verwoede pogingeii tot blusschen van drie motorspuiten met vijf stralen het vuur doorsloeg naar de smederij van den heer van Beek. Deze is gelegen op de parterre van het pakhuis. Ook het ate lier van den kunstschilder Jan van Bracht brandde geheel uit. De brandweer kon zich slechts bepaien tot het nat houden van de huizen in de omgeving, ten einde uitbreiding van het vuur te voorkomen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den weg tusschen Norg en de Punt (Groningen) heeft Zondagavond een emstig auto-ongeluk plaats gehad. Uit de richting Norg naderde een vracht- auto met zeventien arbeiders uit de stad Groningen. Zij kwamen van hun werk te Norg en de chauffeur van den vrachtauto had deze lieden meegenomen achter in zijn auto. Cnder de gemeente Vries moest de vrachtwa- gen uitwijken voor een snel naderenden per- sonenauto, die aan den linkerkant van den weg reed. Hierop ging de chauffeur van den vrachtwagen, G. van D., op den berm rrjden aan den rechterkant van den weg. Aangezien ook deze wagen een behoorlijke snelheid had en de berm zacht was, gelukte het den chauf feur niet op den weg terug te komen en hij botste tegen een boom. De gevolgen waren verschrikkelijk. 'Het houten geraamte van den vrachtauto, met een dekzeil overtrokken, werd vesplinterd van den wagen gerukt. De ai beiders werden door elkander gegoold. Twee hunner, de gehuwde arbeiders J. Elzenga en L. Sanders, waren onmiddellijk dood, terwijl drie arbeiders zwaar gewond werden. De ge wonden J. Woutwijk, J. van der Molen en A. Hofman, werden naar het academisch zieken huis te Groningen vervoerd. De toestand van den gewende J. Woutwijk was hoogst emstig en van de anderen naar omstandigheden goed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3