Buitenland (I i d s I;; i c X d i p d' d g d n ii 0 d v U W a z d v d e. g W d, v d. of! ir 01 le' si IE h. ti tl ei w H sc t>< w id D g< Vi re Pi ps ai st v< VE ge al ee de ke W! ge gen van hen, die in den Nederlandschen Ar- beidsdienst zijn opgenomen, zijn de laatste drie dagen onderworpen -geweest aan ver- schillende examens <er verkrijging -van het diploma sportinstructeur. Nu deze examens achter den rug zijn voor velen met succes -is Vrijdagavond in het centraal Sportopleidingsinstituut aan de Pluvierstraat in Den 'Haag een demonstratie- avond gehouden, waarbij de vaardigheids- diploma's voor zelfverdediging en de diploma's voor jiu-jitsu-mstructeur door den comman dant van den Opbouwdienst, majoor Breu- nese zijn uitgereikt (de diploma's voor zwem- instructeur waren reeds uitgereikt). Majoor Breunese zeide, dat dit de eerste maal was, dat hij het voorrecht had aan cursisten diploma's te mogen uitreiken. Na gewezen te hebben op de vele en goede eigen- sohappen, die door de sportbeoefening naar voren komen, wenschte hij den cursisten ge- luk met het behaalde succes. Ons sportopleidingsinstituut staat nogmaar in de kinderschoenen, aldus de commandant, maar mijn verwachtingen voor de toekomst zijn hoog gespannen. Hoewel de tijdsomstan- digheden tot gematigdheid nopen, hopen we dat het instituut zal uitgrceien en een kame- raadschappelijken geest zal uitdragen. Daar- om, weest man en draagt de goede eigen- schappen over op andere menschen, aldus be- sloot de commandant. Hierna volgde een goed verzorgd non-stop ,,circus"-programma, samengesteld en uitge- voerd door leden van den Opbouwdienst. Ver- schillende takken van sport werden gede- monstreerd, terwijl de vroolijke noot geens- zins ontbrak. XEBERLANDSCHE ARCHITECTENGILDE. Naar de persdienst van de NjS.B. mede- deelt heeft zich in navolging -van andere or- ganisaties een Nederlandsche architectengilde gevormd, dat zich heeft aangesloten bij den Nederlandschen cultuurkring. In samenwerking met de afd. bouwkunst van den Nederlandschen kultuurkring en met het technisch gilde in Nederland wordt thans een gilde van Nederlandsche architecten ge vormd, onder algemeene leiding van dr. F. A. J. Vermeulen, referendaris bij het rijksbureau voor de monumentenzorg, leider der afdeeling bouwkunst van den Nederlandschen kultuur kring, terwijl als organisatieleider optreedt dr. ir. G. A. C. Blok, architect te 's Graven- hage. Dit gilde beoogt de samenvatting van alle architecten van Nederlandsche bloede, die be- reid zijn, onder terzijdestelling van politieke en andere meeningsverschillen, hun krachten in dienst te stellen van de nieuwe volksge- meenschap. Besprekingen worden reeds gevoerd, zoowel met het departement voor volksvoorlichting en kunst als met het bureau-Ringers voor den wederopbouw, teneinde aldus ons gilde te doen worden tot het juiste instrument der overheid. VLEESOHVOORZIENING IN GESTICHTEN Het rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor ge- stichten en instellingen, die de gewoonte had- den om in de eigen vleeschbehoefte te voor- zien door zelf runderen (en varkens) te slachten en daarbij over een op grond van de vleeschkeuringswet goedgekeurde slachterij beschikken, thans de gelegenheid is openge- steld om van de plaatselijke toewijzingscom- missie voor vee en vleesch, in welk ressoit zij gelegen zijn, runderen en kalveren te ont vangen, nadat tevoren bij het distributiekan- toor ter plaatse een voldoend aantal bonnen is ingeleverd en een ontvangbewijs daarvoor is verkregen. Dit ontvangstbewijs moet aan de plaatse lijke toewijzingscommissie voor vee en vleesch worden overgelegd. Gestichten en instellingen kunnen dus voortaan slechts runderen slachten, welke hun door de plaatselijke toewijzingscommis sie zijn toegewezen. HET BRANDSTOFFENGEBREK TEN PLATTEEANDE. Het A.N.P. meldt: Naar aanleiding van de moeilijkheden, welke de brandstoffenvoorziening bepaaldelijk ten plattelande ondervind, heeft de secretaris- generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zich beraden, hoe daaraan zooveel mogelijk kan worden tege- moetgekomen. In verband daarmee is aan de burgemeesters het volgende in overweging gegeven: le. Voor zoover de bevolking door gebrek aan vaste brandstoffen geen of onvoldoende warm eten kan bereiden, ware uwerzijds te bevorderen, dat een of meer centrale kook- gelegenheden worden georganiseerd, bijv. door het beschikbaarstellen van keukens van restaurants, cafd's, e.d. Indien daarvoor meer gas of electriciteii. noodig zou zijn dan de toegestane 100 pet. van 1939/1940, zullen de betrokken gas- en electriciteitsbedrijven stellig tot medeWerking bereid worden bevonden. Mocht geen gas of electriciteit aanwezig zijn, dan zou de burge- meester zich, met inschakeling van den be trokken districtsadviseur van het Rijkskolen- bureau, tot den leider van het Centraal Di3- tributiekantoor te 's-Gravenhage kunnen wenden voor een extra toewijzing van vaste brandstoffen voor dit bijzondere doel. Ook voor het verkrijgen van een voorschot resp. extra-toewijzing voor levensmiddelen zal men zich tot den leider van het centraal distribu- tiekantoor kunnen wenden. 2e. Zoowel voor het bereiden van warm eten als voor verwarming onder leiding van den burgemeester een onderlinge hulpver- leening door de bevolking te bevorderen. In eventueel daaruit voortvloeiende grootere in- dividueele behoeften aan gas, electriciteit of vaste brandstoffen (de laatste uiteraard tot zeer beperkte hoeveelheden) zou dan op de- zelfdc- wijze als hierboven omschreven kun nen worden voorzien. DE NEDERLANDSCHE CEMENTMARKT. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Bij de onlangs gesloten cementovereen- komst tusschen Duitschland, Nederland en Belgie over de voorziening van de Nederland sche cementmarkt is aan de Nederlandsche Industrie het grootste kwantum toegekend krachtens de overweging, dat voor de voor ziening van een markt in de eerste plaats de eigen industrieele capaciteit in aanmerking komt. Het Nederlandsche quotum bedraagt derhalve, naar thans vernomen wordt, 55 tot een afzet van 400.000 ton cement en 45 van wat boven deze hoeveelheid wordt gele- verd. De invoer uit Duitschland en Belgie wordt tusschen deze beide landen gelijk op verdeeld. Doel van de kartelovereenkomst is, naar men weet, de samenwerking van de drie in dustrieen voor de voorziening en instandhou ding van de Nederlandsche markt. Over de ontwikkeling hiervan kunnen slechts moeilijk voorspellingen worden gedaan. In de afgeloo- pen jaren bewoog de Nederlandsche behoefte zich tusschen 0.8 en 1 millioen ton. Voor de toekomst zal het van beteekenis zijn in welke mate de bestaande bouwplannen in Nederland verwezenlijkt kunnen worden. GELEIDELIJKE UITREIKING VAN DE LUISTERVERGUNNINGEN. (Het blijkt, dat vele raddoluisteraars zich 5 bngerust maken, omdat zij, hoewel zij aan- i gifte vain hun radiotoestel of distributie-aan- sluiting deden, nog geen luistervergunning ontvingen. Deze vergunningem kunnen echter eerst ge- leidelijk worden toegezonden, omdat het ad- ministratief niet mogelijk is de honderddui- zenden luistervergunningen, die moeten wor den uitgereikt, in enkele dagen gereed te maken. Het eenige, wat van denn tadioluisteraar, die zijn vergunning heeft aangevraagd, doch nog niet ontvangen heeft, bij een eventueele controle zal worden gevraagd, is, dat hij het bewijs kan overleggen, dat hij over de ver- streken termijnen thans Januari en Fe- bruari de luisterbijdrage heeft betaald. Dit bewijs moet, zooals bekend, worden geleverd door een bewijs van storting of overschrijving op postgirorekening nr. 400200 (betaling ten minste voor een kwartaal (of door de aan- wezigheid van de verschuldigde radiozegels (voor elke maand een). CONCERT TEN BATE VAN WINTERHULP NEDERLAND. De vier otmroepvereenigingen werkten weer samen. Werd onlangs te Amsterdam een concert gegeven ten bate van Winterhulp Nederland, waaraan door de vier omroepvereenigingen werd medegewerkt, Zaterdag werd een der- gelijk concert ggeven te Utrecht, georgani seerd door den gemachtigde voor de concen- tratie van den radio-omroep. Deze uitvoering is weer bedoeld als een manifestatie van een- heid op het zoozeer versplinterde terrein van den omroep. Ieder der omroepvereenigingen stond daarvoor zijn beste artisten af. Werd in Amsterdam in hoofdzaak klassieke muziek ten gehoore gebracht, ditmaal had men ge- tracht vooral een amusementsprogramma vast te stellen. Het concert werd ook door de radio uitge- zonden, zoodat ook de luisteraars in den lande van dit belangrrjke concert konden genieten. DE ONGEREGELDHEDEN TE AMSTERDAM. Het A.N.P. meldt: Het onderzoek van de Duitsche politie in- zake de gebeurtenissen, welke hebben geleid tot den dood van den wachtmeester der W.A., Koot, heeft het volgende resultaat opge- leverd. Op 11 Februari 1941 tegen 19 uur werd het lid van de Nederlandsche S.S., Strasser, toen hij met zijn rijwiel over het Waterlooplein reed, door joden overvallen en zwaar gewond. Op het hulpgeroep van Strasser snelde een afdeeling van 40 W.A.-lieden toe, welke van het Singel door de Staalstraat en Zwanen- burgerstraat marcheerde. De W.A.-mannen, die alien ongewapend waren, kwamen te staan tegenover een veel sterkei bende joden, welke met alle mogelijke soort siag- en steekwapens op de W.A.-man- nen insloeg. Ook werd uit de huizen en uit een hinder- laag met vuurwapens geschoten. 15 W.A.- mannen werden zoo zwaar gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De W.A.-man Koot werd door verscheidene op hem losslaande joden van den troep afge- sneden en op den grond geworpen. Een jood beet als een wild dier Koot voortdurend in het gezicht. Verder werd op beestachtige wijze op Koot losgeslagen, Koot is aan de be- komen kwetsuren overleden. DE BEGRAFENIS VAN DEN W.A.-MAN. Het A.N.P. meldt: Te Amsterdam is Maandag het stoffelijk overschot van den wachtmeester der W.A., H. E. Koot, die de vorige week tengevolge van zware mishandeling is overleden ter aarde besteld. Tot de aanwezigen, die een laatsten groet kwamen brengen aan hun gevallen kameraad, noemen wij: Ir. Huygen, secretaris-generaal der NjS.B., Mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofd van de afdeeling vorming, G. F. Vlekke, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, H. J. Woudenberg, voorzitter van het N.V.V., Mr. A. J. Zondervan, commandant der W.A. en vele andere autoriteiten. De kist was gedekt met de N.S.B.-vlag ter wijl talrijke kransen in den stoet werden mee- gedragen, o.a. van den algemeen leider der N.S.B. Duizenden hadden zich langs den weg en in de omgeving van de begraafplaats Zorg- vliet opgesteld. Op de begraafplaats zagen wij den alge meen leider der N.S.B., Ir. A. A. Mussert en zijn adjudant Mr. Dr. G. H. J. Kessler, den waarnemend leider Van Geelkerken, senator Dr. Bohmker Beauftragter der stad Amster dam, Kreisleiter W. Paustian, vele vertegen- woordigers van het hoofdkwartier en het staf- kwartier der W.A., een delegatie van den nationalen jeugdstorm, een deputatie van het rechtsfront, van de Hitler-jugend in Neder land en de Nederlandsche S.S. De eerste spreker was de heer Zondervan, algemeen commandant der W.A., „wederom zeide hij heeft de W.A. een zijner beste mannen grafwaarts gedragen. „Wij zullen het aldus zeide hij niet meer dulden, dat een der onzen door een jood wordt gedood. Wij zullen dan de scherpste vergeldingsmaatregelen nemen. Wij zijn be reid, ieder de vriendsehapshand te reiken, maar niet aan den jood". Vervolgens trad naar voren Kreisleiter Paustian, vertegenwoordiger van Oberdienst- leiter Schmidt. ,,Best4 kameraad Koot, zeide hij, „jij had voor vrouw en kinderen te zorgen en als rationaal-socialist stond je op je post. Die- genen, die jou op beestachtige en ons vol- komen vreemde wijze van het leven beroof- den, zijn ook onze tegenstanders. Dertig mannen vielen je aan. Dertig tegen den en zij trapten je dood. Deze schanddaad werd door de joden bedreven. Toen de joden onze kame- raden Gustloff en Von Rath vermoordden, ging een storm van verontwaardiging door geheel Duitschland. De joden, dat zal ieder duidelijk zijn, zijn de verbitterde tegenstan ders van alle natiomaal-socialisten. Aan jouw graf, kameraad, roepen wij de Nederland sche nationaal-socialisten toe: gij zijt onze kameraden en gij zult dit blijven. Heil Hitler." Tenslotte voerde vendelcommandant F. Raadsheer het woord. 'Hij herdacht den ge vallen W.A.-man als een plichtsgetrouw W.A.-man en een goed huisvader. Hij her- innerde aan de gebeurtenissen op den nood- lottigen Dinsdagavond, toen Koot door een sterke overmacht werd neergeslagen. Woor- den van dank sprak de vendelcommandant namens de familie tot de aanwezigen en meer in het bijzonder tot de Duitsche kameraden, die den strijd tegen de joden zoo goed kun nen begrijpen. Het orgel speelde uit Valerius' gedenck- clanc ,,wilt heden nu treden". W.A.-mannen droegen hun vriend en kame raad uit en de indrukwekkende plechtigheid werd besloten met een laatste appel aan het graf, waarlangs duizenden defileerden. DE RIJKSMIDDELEN. Directe belastingen f S>/2 millioen hooger. Aan het ovenzicht van den stand der rijks- middelen op 31 Januari van dit jaar ontleent het A.N.P!: Bij de directe belastingen heeft ook voor de eerste maand van het nieuwe jaar de stij- gende tendenz van de laatste maanden in ver- gelijking met het vorige jaar zich ten aan- zien van het totale bedra>g voortgezet. De ontvangsten op ultimo Januari bedroegen totaal f 47.918.464. Thans is de opbrengst 56.366.129 of bijna 8% millioen meer. Deze hoogere opbrengst is te danken aan de opcenten op de gemeentefondsbelasting, welke met f 10,55 943 ruim f 4.93 millioen is ge- stegen en aan de winstbelasting, welke in den aanvang van het vorige jaar nog niet was ingevoerd. Deze belasting bracht in Januari f 5.087.926,21 op. De vier andere tot deze groep behoorende belastingen toonden daarentegen eenigen achteruitgang. De grondbelasting bracht het slechts tot 29.304 en bleef daarmede f 243.472 bij het vorige jaar ten achter. De vermogensbelasting staat geboekt voor 6.127.522, of ruim 300.000 minder, terwijl de Verdedigingsbelasting met een opbrengst van 2.983.114, ruim f 445.000 lager is. Ten slotte heef de inkomstenbelasting 31.582.318 opgebracht, hetgeen ruim if 588.000 minder beteekent. Bij laatstgenoemde belasting moet echter rekening worden gehouden met het feit, dat ongetwijfeld reeds tal van belas- tingbetalers hebben kunnen rekening houden met de in verband met de ingevoerde loon- belasting verleende ontheffing van een ge- deelte van den aanslag. Overige middelen 2.7 millioen gestegen. Het totaal van de opbrengst van deze groep belastingen is ruim f 2.7 millioen hooger dan dat van Januari 1940. Over de afgeloopen maand is 44.588.065 bimnengekomen. Slechts enkele middelen hebben minder opge bracht, waarbij als vanzelfsprekend de rech- ten op den invoer, welke bij 'n opbrengst van 2.251.419 'n daling van ruim 6.9 millioen te zien gaven. Voorts hebben minder opge bracht het statistiekrecht met f 107.988 (min der 82.000), de couponbelast. met 312.540 (minder 219.378) en de rechten van succes- sle enz. met 3.756.311 (minder 765.769). De bedragen van de andere middelen zijn als volgt: aecijns op zout 482.696 (meer f 277.489), accijns op geslacht 1.141.519 (meer 313.861), accijns op wijn 61.812 (meer 27.450), accijns op gedistilleerd 4.189.546 (meer 1.711.825), accijns op bier 1.333.685 (meer f 628.171), accijns op suiker 5.073.018 (meer 20.809), accijns op tabak 6.685.187 (meer 3.059.079), omzetbelasting 16.855.577 (meer 4,157.080), recht van zegel 1.161.335 (meer f 153.769) en de be lasting op gouden en zilveren werken f 107.572 (meer 52.911). Tenslotte is onder deze belastinggroep ook ondergebracht de nieuwe loonbelasting, waar- van de eigenlijke resultaten eerst in het vol gende overzicht tot uitdrukking zullen kun nen komen, aangezien vrijwel alle ingehou- den bedragen in Februari aan de ontvangers zijn overgemaakt. Toch is in Januari reeds f 46.750 ontvangen. Gemeentefotnds. Ten bate van het gemeentefonds werd voor den dienst 1940/41 tot en met Januari van dit jaar ontvangen f 69.593.345 (V. j. 67.515.412) aan gemeentefondsbelasting en 5.170.304 (v. j. 5.413.139) aan opcenten op de vermogensbelasting. Verkeersfonds. Voor het verkeersfonds bedroegen de in- komesten over Januari f 712.697 (v.. j, 1.555.213 aan motorrijtuigenbelasting en 10.880 (v. j. f5045) aan rijwielbelasting. ONTtSLAGVERORDENING EN LAND- EN TUINBOUWBEDRIJVEN. Zooals bekend, heeft de Hooge Raad be- slist, dat de land- en tuinbouwondememingen niet vallen onder de ontslagverordendng. Naar van bevoegde zijde gemeld wordt, mag bin- nenkort een zoodanige wijziging van de ont- slagverordening tegemoet worden gezien, dat ook duidelijk komt vast te staan, dat de ont- slagverordening ook van toepassing is op land- en tuinbouw. NEDERLANDSCHE LEERKRAOHTEN NAAR DUITSCHLAND. Naar wij vernemen, heeft de Rijkscommis- saris een aantal jonge onderwijzers men sprak van 150200 gelegenheid gegeven om aan een seminarie voor de volksschool in Oldenburg een specialen cursus te volgen, waar zq zich op de hoogte kunnen stellen van de onderwijstoestanden in Duitschland. Ook in de toekomst zal de gelegenheid be- staan om dergelijke cursussen in Oldenburg te bezoeken, voor begaafde onderwijskrachten gratis. (N. R. Ort.) VORDERING VAN PAARDEN IN HET BELANG VAN DE VOLKSHUISHOUDING MOGELIJK. Een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij is verschenen, op grond waarvan pro- vinciale voedselcommissarissen ten behoeve van de volkshuishouding, kunnen overgaan tot het vorderen van paarden, bestemd voor naar him oordeel daarvoor in aanmerking komende gegadigden. Hij, die paarden voorhanden of in voor- raad heeft, is verplicht, indien en voor zoover zulks door den provincialen voedselcommis- saris wordt verlangd, de paarden te leveren of te doen leveren. De levering wordt gevorderd door afgifte van een schriftelijken last. Door den provincialen voedselcommissaris worden ondler goedkeuring van den directeur- generaal van de Voedselvoorziening een of meer taxatie-commissies ingesteld, welke de vergoedingen bepalen, welke voor de gelever- de paarden worden toegekend. Tegen de vaststelling van het bedrag der vergoeding kan de belanghebbende binnen 14 dagen, nadat de beslissing der taxatie-com- missie te zijner kennis is gebracht, in beroep komen bij een beroepscommissie, welke door den directeur-generaal van de voedelvoorzie- ning voor het werkgebied van iederen pro vincialen voedselcommissaris een beroeps commissie zal worden ingesteld. JAPAN'S ZUIDZEE-POLITIEK. Csoesjit, de Japansche plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken, heeft in het Lagerhuis de Japansche Zuidzeepolitiek als alleszins vredelievend bestempeid. Japan wenscht, zoo verklaarde hij, dat alle onder- handelingen, welke de Zuidzee-gebieden be- treffen, op vreedzame wijze gevoerd worden. Met betrekking tot Nederlandsch-Indie zijn bij de eerste besprekingen zekere misverstan- den gerezen, die echter intusschen weder op- gehelderd zijn. De onderhandelingen worden thans hervat. Bepaalde pogingen van Britsche zijde, de atmosfeer te verontrusten zijn er op gericht, de Zuidzeegebieden in het geweer te brengen tegen militaire operaties van Japan, die zoo- genaamd te verwachten zouden zijn en de Vereenigde Staten in steeds scherpere tegen- stelling tot Japan te brengen. Het Zuidzee- probleem is geen politick probleem. Daarom dient men in een zoo sterk gespannen atmos feer als de tegenwoordige uiterst voorzich- tig te zijn om Japan niet tot tegenmaatrege- len te provoceeren. Voor de Philippijnen heeft het de natuurlijke belangstelling van een buurland en het hoopt daarom, dat van deze zijde alle eventueele provocaties achterwege zullen blijven. VLIEGTUIG VERLIEZEN Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In een officieele Britsche publicatie betref- fende de vliegtuigverliezen in de met 15 Fe bruari geeindigde week wordt Beweerd, dat de Duitsche luchtmacht in genoemde week elf en de R.AjF. 24 vliegtuigen heeft ver- loren. Deze cijfers behoeven verbetering. Vol- gens de weermachtsberichten van 10 tot 16 Februari heeft de R.A.F. niet 24, doch bijna het drievoudige, namelijk 69 vliegtuigen, in den strijd met de Duitsche luchtmacht ver- loren. De Duitsche verliezen bedroegen in de zelfde periode en volgens dezelfde bron tien, doch geen elf vliegtuigem. AUSTRALJSCHE MINISTER ACHT TOESTAND ERNSTIG. Volgens berichten uit Sydney aan 't D.N.B. heeft de Australische minister van marine, Hughes, verklaard, dat de toestand in het Verre Oosten afhangt van de gebeurtenissen in Europa en van de houding der Vereenigde Staten Hughes noemde den toestand emstig. De „Asahi Sjimboen" schrijft dat het leggen van mijnen bij Singapore een ernstig gevaar beteekent voor de koopvaardij scheepvaart van Japan en andere landen van het Verre Oosten in hun verkeer met de Westelijke landen. Vooral de Japansche lijnen op Indie en Afrika loopen hierdoor gevaar. Indien Engeland het leggen van mijnen tot andere gebieden wil uitbreiden, moet men van een blokkade-linie tegen Japan gaan spreken. SLACHTOFFERS VAN DE SOUTHAMPTON". Volgens een publicatie van de Britsche admiraliteit bedraagt het aantal officieren en manschappen, dat met den Britschen kruiser .^Southampton" ten onder gegaan is, 482. Over het lot van de gewonden en geredden van de uit zevenhonderd koppen bestaande bemanning van den kruiser zijn geenerlei gegevens verstrekt, meldt het D.N.B. ENGELSCH VLIEGTUIG BOVEN DUITSCHLAND NEERGESCHOTEN. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Maandag- middag heeft een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol Blenheim, onder bescherming der laaghangende bewolking het kustgebied van N.W. Duitschland getracht binnen te dringen. De luchtdoelartillerie bestookte het toestel met een hagel van granaten. Spoedig stortte het brandend neer. HET DUITSCHE WINTERH ULPWERK. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: De op 1 en 2 Februari gehouden inzameling voor het oorlogswinterhulpwerk in Duitschland heeft 17.575.480.20 RiM. opgebracht. Dit betee kent ten opzichte van dezelfde collecte van het vorig jaar een verhooging met zestig procent. ENGELAND ROEPT LICHTING 1921 OP. Naar de Britsche nieuwsdienst meedeelt, N moeten alle EngelsChen van de lichting 1921 zich a.s. Zaterdag voor den militairen dienst melden. LEVENDE BUIT IN BRITSCH-SOMALILAND. Officieel wordt te Rome volgens United Press medegedeeld, dat de Italiaansche auto riteiten in Britsch-iSomaliland na de bezetting van het land door de Italianen een telling van alle achtergelaten dieren hebben uitge- voerd. Volgens een statistiek lieten de Engel- schen 2000 paarden, 2000 muildieren, 1.5 mil lioen kameelen, 2000 ezels, 2.5 millioen seha- pen, 2 millioen geiten en 30.000 stuks rund- vee achter. Naar bekend wordt, zullen de Italiaansche troepen de paarden, muildieren, kameelen en ezels aan de verschillende fron- ten in Afrika gebruiken. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben Maandag met goed gevolg strategische doelen op de Brit sche eilanden aangevallen. Bomtreffers ver- oorzaakten brand'en en verwoestingen in havens aan de Oostkust. Bij een aanval in scheervlucht op een fabriek ten Z.O. van Hull veroorzaakten treffers hevige ontplof- fingen. Aan de Moray Firth in Noord-Schot- land werd een olie-opslagplaats in brand ge worpen. Voorts zijn geslaagde aanvallen on- demomen op pakhuizen op de Shetland- eilanden en op scheepsdoelen. Een vijandelijk schip van 4000 ton werd tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen brand- en brisantbommen op Londen geworpen en met succes havenwerken en zoeklichtstellingen aan de Zuid- en Oostkust aangevallen. De vijand heeft noch boven het rijksgebied noch boven de bezette gebieden gevlogen. Afweergeschut aan de kust heeft een ge- vechtsvliegtuig van het type Bristol-Blen heim neergehaald. De marine heeft eveneens een vijandelijk toestel neergeschoten. Nacht- Vliegers vernielden in het Kanaalgebied vijf drijvende versperringsballons. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Van de in het weermachtsbericht van Maandag als vermist opgegeven vijf eigen vliegtuigen is er inmiddels een teruggekeerd Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Over de Duitsche luchtaanvallen van den afgeloopen nacht deelt de Britsche berichten- dienst nog mede, dat de in East-Anglia aan gerichte schade „aanzienlijk grooter is dan aanvankelijk werd aangenomen". Verdere bij- zonderheden werden niet medegedeeld. Een Duitsche mijnenveger is op 17 Februari door een Britsch vliegtuig met bommen aan gevallen, welke alle hun doel misten. Het vliegtuig werd terstond onder vuur genomen Na verscheidene treffers gaf het den aan val op. Maandagmiddag heeft een Duitsch ge- vechtsvliegtuig een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 2 a 3000 ton ten Oosten van Harwich aangevallen. De neergeworpen bommen waren voltreffers op het voor- en achterschip. Een andere bom reet de zij- wand open. Aangenomen kan worden, dat het schip verloren is gegaan. BRITSCHE HAVENS EN SCHEPEN GEBOMBARDEERD. Een klein aantal Duitsche gevechts- en verkenningsvliegtuigen is ook Maandag, on- danks de zeer ongunstige weersomstandig- heden, opgestegen voor gewapende ver- kenning en bewaking van het Britsche kustgebied. Een vliegtuig heeft de haven- installaties van Great Yarmouth met ver scheidene bommen bestookt, waardoor branden werden veroorzaakt. Een tweede vliegtuig heeft een fabriek in de buurt van de kust in het Noorden van Engeland in duik- vlucht aangevallen. De bommen troffen de fabriek en richtten groote verwoestingen aan. Voorts heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig in de buurt van de Engelsche kust een koop vaardijschip van 4000 ton tot zinken ge bracht. In het Kanaal werd weder een lichtschip en een klein koopvaardijschip met bommen bestookt. Voor de monding van de Humber kreeg een patrouillevaartuig 'n treffer voor den boeg vanuit zeer geringe hoogte, waar door het voorschip werd vernield. Tenslotte heeft een Duitsch gevechtsvlieg- tuig een aanval ondernomen op de haven Lerwick en vanuit zeer geringe hoogte een pakhuis getroffen. Daama beschoot het- zelfde vliegtuig 'n koopvaardijschip van 3000 brt. met zijn boordwapens, waardoor op het schip brand ontstond. Ook de haven East bourne is aangevallen waar verscheidene branden ontstonden. De haveninstallaties van Dover worden eveneens met bommen be stookt. WET OP HUEP AAN ENGELAND OVER TWEE WEKEN AANGENOMEN. Volgens de meening van politieke kringen te Washington zal het ontwerp van de wet tot hulpverleening aan Engeland door de V. S. binnen tien tot veertien dagen aange nomen worden en wel in den vorm waarin het door het Huis van Afgevaardigden is aanvaard. In den Senaat zouden Maandag de sena- toren George en Barkley, die voorstanders van het ontwerp zijn, de debatten openen. Dinsdag kwamen de tegenstanders aan het woord, die hoofdzakelijk republikeinen zijn, maar onder leiding staan van den democraat senator Wheeler. De oppositie heeft echter volgens de algemeene overtuiging geen kans, het ontwerp ten val te brengen, daar men het niet waarschrjnlijk acht, dat zij meer dan dertig van de 96 stemmen zal verkrijgen. Het belangrijkste wijzigingsvoorstel zal door senator Walsh worden ingediend. Dit voorstel beoogt invoeging van de bepaling dat de uitlevering van eenig deel der Amerikaan- sche vloot slechts kan geschieden met een speciale vergunning van het Congres. Ook dit voorstel echter heeft geens kans te worden aangenomen, al is het mogelijk dat het het grootste aantal stemmen der oppositie op zich zal vereenigen. DE BROODVOORZIENING IN BELGIE GEWAARBORGD. Naar aanleiding van de besprekingen der Belgische economische afvaardiging te Ber lijn op 15 Januari, heeft de heer Backe, staatssecretaris bij het rijksministerie voor voedselvoorziening, de hulp van het Duitsche rijk toegezegd inzake de broodvoorziening in Belgie. Deze belofte ging gepaard met de voorwaarde, dat de Belgische boer, door de grootst mogelijke levering van graan, zijn streven naar medewerking zou laten blijken en dat alle maatregelen ter bestrijding van den smokkelhandel zouden getroffen worden. Intusschen heeft het ministerial-direktor Moritz van het rijksministerie voor voedsel voorziening de gelegenheid te baat genomen om zich in verstandhouding met den mili tairen bevelhebber ter plaatse te overtuigen van de resultaten der inlevering van brood- graan in Belgie. Tevens heeft hij gedurende zijn besprekingen met den secretaris-generaal bij het ministerie van landbouw, den heer de Winter, vooreerst een Duitsche levering van 80.000 ton broodgraan toegezegd, dus tast- baren vorm gevend aan de te Berlijn in uit- zicht gestelde hulpactie. Deze levering, waarvoor reeds aanstaande week te Berlijn d'efinitieve schikkingen zullen worden getrof fen, beteekent een buitengewone ontlasting voor de bevoorrading van broodgraan in Bel gie. Zooals 't rijk aan deze levering de conditie heeft verbonden van een overeenkomstige levering van het in Belgie nog aanwezige broodgraan, zoo zullen ook in de toekomst de eigen Belgische prestaties de voorwaarde vormen voor verdere leveringen van brood graan uit Duitschland. Meer nog dan voorheen, rust aldus de ver- antwoordelijkheid voor de voeding der Belgi sche bevolking op den Belgischen boer en de Belgische overheden. De bereidwilligheid van den boer bij de inlevering en zijn wil om ook het laatste beschikbare broodgraan ter be- schikking te stellen van het land, evenals in het algemeen de strijd tegen den misdadi- gen sluikhandel, zullen den omvang der leve ringen bepalen, welke Duitschland ook in de toekomst aan de Belgische bevolking wil doen. Daarom dient de boer met een uiterste krachtsinspanning zijn laatste reserves aan broodgraan in te leveren, teneinde den Belgi schen stedeling en arbeider het dagelijksch brood te bezorgen. LEVENMIDDELEN VOOR ENGELAND. De correspondent van het Zwitsersche Telegraafagentschap te Washington meldt: Senator Wheler, de onvermoeibare strijder tegen alles, wat president Roosevelt zegt en doet heeft verklaard, dat de voorstanders van de leen- en huurwet al eenigen tijd po gingen in het werk stellen om ook grootere hoeveelheden levensmiddelen naar Engeland te zenden. Dit is slechts een poging, aldus Wheeler, om de boeren voor de wet te win- nen. Honderdvijftig vooraanstaande Ameri- kanen, aanhangers van den president, hebben plotseling de aandacht op deze levensmid- delenkwestie gevestigd. Londen heeft nog niet om voedsel gevraagd. Op de persconferentie van Maandag heeft Sumner Welles alle vragen over de ontwik keling van den toestand in het Verre Oosten vermeden. Toen de storm van vragen be- daard was begon Sumner Welles over Enge land te spreken. Hij zei, dat de .Engelsche regeering tot nog toe niet om levensmiddelen uit de Vereenigde Staten had gevraagd. De Amerikaansche regeering heeft ook geen aandeel in het plan van Hoover levensmidde len naar Belgie te sturen. BULGARIJE EN TURKIJE LEGGEN EEN NIET-AA N VALSVERKLA RING AF. Het D.N.B. meldt uit Sofia: Tusschen Bulgarije en Turkije is een niet- aanvalsverdrag gesloten. Het sluiten van dit vriendschaps- en niet- aanvalsverdrag is in den loop van Dinsdag-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2